+2
-0
+2
Į ką atkreipti dėmesį, kai tau 50 metų ir bijai tapti erekcijos sutrikimų vergu?

Kiekvienas vyresnis nei 45-50 metų vyras turėtų nuosekliai rūpintis savo reprodukcinės sistemos sveikata, nes jos pablogėjimas veikia ne tik seksualinį gyvenimą, bet ir kelia grėsmę rimtų ligų vystymuisi. Vyro reprodukcinė sistema – gana sudėtingas mechanizmas, kurį įtakoja mažojo dubens organai, nervinių skaidulų jungtys, venos, arterijos, endokrininės liaukos. Bent vienos grandies išsiderinimas sukelia visos sistemos disfunkciją. Su amžiumi kraujagyslių sienelės tampa mažiau elastingos, lėtėja nervinių impulsų  greitis, daugiau ar mažiau sutrinka endokrininių liaukų veikla, kas taip pat turi įtakos vyrų potencijai ir erekcijai. Be to, medicininėje literatūroje naudojamas su amžiumi susijęs terminas- androgenų trūkumas  arba andropauzė. Testosteronas, lytinis hormonas, lemia beveik visų vyriškos lyties organų ir sistemų funkcinę būklę. Jo normali koncentracija apsaugo  nuo daugybės su amžiumi susijusių ligų plitimo. Taigi, androgenų deficitas sukelia somatinės patologijos atsiradimą, įskaitant reprodukcinę sistemą. Lėtinės ligos taip pat apsunkina androgeninio deficito eigą, taip sukurdamos užburtą ratą.

Lėtinių ligų, apsunkinančių erekcijos funkcijas, charakteristika

Senėjimas, žalingi įpročiai, prasta mityba, su darbu susiję pavojai ir, žinoma, genetinis polinkis – bėgant metams provokuoja lėtinių somatinių ligų vystymąsi. Dažniausios ligos, pasireiškiančios vyrams, ir neigiamai veikiančios potenciją:

hipertenzija;

periferinė aterosklerozė;

cukrinis diabetas;

lėtinis stresas;

prostatos patologija;

blogi įpročiai.

Hipertenzija

Hipertenzija – viena iš labiausiai tarp vyrų paplitusi liga, kuri ne tik pablogina gyvenimo kokybę, bet  neretai iššaukia mirtį (hemoraginis insultas, miokardo infarktas). Ligos patogenezė yra nuolatinis kraujo spaudimo padidėjimas. Esant hipertenzijai didelę apkrovą patiria širdis ir kraujagyslės, kurios ilgainiui praranda elastingumą, nyksta vidinis sluoksnis, silpnesnėse srityse formuojasi  aneurizma, cholesterolio plokštelės. Kaip žinoma, erekcija yra pasiekiama kraujui užpildžius varpos akytkūnių ertmes, veikiant nerviniams refleksams. Vadinasi, kraujagyslės, kurių elastingumas sumažėjęs,  žymiai blogiau  užpildomos krauju, dėl ko išsivysto erekcijos disfunkcija. Jei vyras nesugeba normalizuoti kraujo spaudimo tinkamos mitybos dėka, vengti žalingų įpročių bei fizinių veiksmų ,  jis yra privalo vartoti antihipertenzinius vaistus, kurie  gali neigiamai paveikti potenciją.

Aterosklerozė

Aterosklerozė – tai lėtinė uždegiminė liga, kai dėl arterijų sienelėse besikaupiančių riebalų ir kalcio susidaro opėjančios ir randėjančios plokštelės. Jos siaurina kraujagyslių spindį ir sukelia kraujotakos sutrikimą. Procesas pažeidžia įvairių organizmo kraujagyslių vidinį sluoksnį. Tie patys pasikeitimai vyksta ir varpos arterijose, jos tampa šiurkščios, siauros,  padengtos mažomis aterosklerozinėmis plokštelėmis. Atitinkamai, akytkūnių pripildymas krauju žymiai blogėja, sukeldamas erekcijai didelių sunkumų.

II tipo cukrinis diabetas

Daugeliu atvejų II tipo cukrinis diabetas yra pagyvenusių ar nutukusių žmonių bėda. Aukštas gliukozės kiekis periferiniame kraujyje slopina imuninę funkciją, kenkia organų darbui, ardo vidinę kraujagyslių sienelę, paleisdamas glikozilinimo procesą. Visi šie simptomai reikšmingai pablogina vyrų reprodukcinės sistemos darbą.

Ilgalaikis stresas

Psichologinė impotencija – gana dažna seksualinio nepajėgumo  priežastis vyrams, peržengusiems vidutinio amžiaus ribą. Dažnos stresinės situacijos šeimoje, emocinė įtampa darbe, baimė dėl pensinio amžiaus – atlieka neigiamą poveikį vyrų psichinei ir fizinei sveikatai. Apart seksualinio sąstingio, stresinės situacijos iššaukia didelį  streso hormonų katecholaminų kiekį kraujyje (noradrenalino ir adrenalino),  sukeliančių stambių ir smulkių kraujagyslių susiaurėjimą, įskaitant vyriškų lytinių organų. Santykių normalizavimas darbe ir namuose,  įdomių pomėgių radimas  gerina psicho-emocinę vyrų būseną, o taip pat lytinį gyvenimą.

Prostatitas

Sveika prostata yra ilgo ir pilnaverčio seksualinio gyvenimo raktas. Tačiau, fiziologiniai organo pakitimai, taip pat ilgalaikis uždegimų negydymas, lemia prostatos  disfunkciją ir, atitinkamai, erekcijos sutrikimus. Todėl kiekvienas vyras turi laiku kreiptis pas gydytoją pagalbos, o pasiekus 45 metus – privalomai kasmet atlikti tyrimus.

Kenksmingi veiksniai

Ilgametis rūkymas, dažnas alkoholio vartojimas susilpnina nervų sistemos, širdies, kepenų funkcijas, skatina kraujagyslių ligas, padidina vėžio riziką (vyrams –  plaučių, prostatos ir skrandžio vėžį). Nikotininės dervos ir etanolis – yra uždelsto veikimo nuodai, sukeliantys negrįžtamus procesus. Įrodyta, kad rūkantys ir geriantys vyrai turi problemų ne tik su kraujotakos sistema, bet ir su potencija.

Kas gali padėti?

Šiuo metu parduodami keturi fosfodiesterazės 5 inhibitoriai – sildenafilis, vardenafilis, tadalafilis ir naujausias šios grupės atstovas – avanafilis. Avanafilis – veiksmingas, greitai veikiantis ir gerai toleruojamas vaistas.

Parengė: L.Varanavičienė