+4
-0
+4
Kaip išvengti žarnyno dujų keliamų problemų?

Visi mėgstame aromatingą ir skanų maistą. Kartais persivalgome, dėl to jaučiame skausmą pilve ir vidurių pūtimą. Ar tai reiškia, kad daugiau nevalgysime? Ne, to daryti nereikia, nes namuose turime daug priemonių, galinčių padėti išspręsti su dujų kaupimusi, rėmeniu ir vidurių pūtimu susijusias problemas.

Viskas, ką turite žinoti apie žarnyno dujų keliamas problemas

Kas yra dujos?

Pojūtis, kad organizme susikaupė daug dujų, reiškia, jog turite nedidelių skrandžio problemų, kurios priverčia drovėtis, bet nesukelia diskomforto. Įprastai dujos yra bekvapės, išskyrus atvejus, kai jose yra metano. Kitais atvejais, dujoms keliaujant per tiesiąją žarną, joje esančios bakterijos dujas papildo sieros junginiais, kurie sustiprina kvapą.

Dujų kaupimasis gali būti susijęs arba nesusijęs su skausmu. Jei būklė vargina, galbūt turite ūminių ar lėtinių su žarnyno dujomis susijusių problemų. Ūminių su dujų kaupimusi susijusių problemų galima greitai atsikratyti, tačiau lėtiniai sutrikimai linkę užsitęsti, jie gali lemti opų atsiradimą. Kartais su žarnyno dujomis susijęs skausmas gali būti labai stiprus. Gali atrodyti, kad organizme nutiko kažkas labai blogo. Su žarnyno dujomis susiję sutrikimai gali būti supainioti su kitomis ligomis, pavyzdžiui, apendicitu, širdies liga ar tulžies pūslės akmenlige. Skaitykite toliau ir sužinokite, kokios yra pagrindinės su žarnyno dujomis susijusių sutrikimų priežastys ir svarbiausi simptomai.

Kokios yra pagrindinės žarnyno dujų susidarymo priežastys?

Dujos įprastai susidaro storojoje žarnoje bakterijoms fermentuojant angliavandenius, kurie nebuvo suvirškinti plonojoje žarnoje. Keisčiausia, kad sveiki, daug skaidulų turintys maisto produktai yra didžiausi skriaudikai. Nors skaidulos reguliuoja cholesterolio ir cukraus kiekį kraujyje bei palaiko gerą virškinimo sistemos funkcinę būklę, jos taip pat lemia dujų susidarymą.

Yra keletas daug skaidulų turinčių maisto produktų, kurių reikia vengti – daržovės, vaisiai, neskaldyti grūdai, žirniai ir pupelės. Problemų gali sukelti ir skaiduliniai maisto papildai, kuriuose yra gysločių, ypač jei jais mityba papildoma labai greitai. Jei geriate daug gazuotų gaiviųjų gėrimų, pavyzdžiui, alaus ir sodos vandens, taip pat galite pajusti dujų kaupimosi žarnyne sukeliamų problemų.

Be kitų priežasčių, lemiančių didelį žarnyno dujų kiekį, minėtinos šios:

Nuryjamas oras

Kiekvieną kartą ką nors valgant, kartu nuryjama ir oro. Oro nuryjama greitai valgant, kramtant gumą, čiulpiant ledinukus, geriant per šiaudelį ar nervinantis. Dalis nuryto oro patenka į virškinimo sistemą ir dujų forma kaupiasi žarnyne.

Tam tikra sveikatos būklė

Kartais didelis dujų kiekis žarnyne gali būti sunkesnės, lėtinės būklės požymis. Daug dujų žarnyne gali kauptis sergant divertikulitu ar uždegimine žarnų liga, pavyzdžiui, Krono liga ar opiniu kolitu. Dujos žarnyne taip pat gali būti su diabetu susijusio gausaus bakterijų augimo plonojoje žarnoje simptomas.

Maisto netoleravimas

Dujų kaupimąsi žarnyne ir pilvo pūtimą galite pajusti suvalgę pieno produktų, kai organizmas nesugeba suskaidyti visos į žarnyną patekusios laktozės. Gali būti, kad netoleruojate glitimo. Glitimo yra grūduose, pavyzdžiui, kviečiuose. Šis baltymas gali lemti didelio kiekio dujų susidarymą, svorio kritimą ir viduriavimą.

Dirbtiniai priedai

Gali būti, kad jūsų organizmui netinka dirbtiniai saldikliai, pavyzdžiui, sorbitolis, ksilitolis ir manitolis, kurių būna becukrėje kramtomojoje gumoje ir saldainiuose. Dujos žarnyne ir viduriavimas yra pirmasis simptomas, kad organizmui netinka saldikliai.

Vidurių užkietėjimas

Kai užkietėja viduriai, iš žarnyno sunku pasišalinti dujoms. Tai sukelia diskomfortą ir pilvo pūtimą.

Tam tikrų vaistų vartojimas

Kai kurie vaistai, pavyzdžiui, nikotinas, eritromicinas, kortikosteroidai, aspirinas ir beta blokatoriai, taip pat gali turėti įtakos virškinimui ir lemti gausų žarnyno dujų susidarymą vaistų vartojimo laikotarpiu. Drąsiai galima teigti, kad dujų kaupimasis žarnyne yra galimas šių vaistų nepageidaujamas poveikis.

Greitai padedančios priemonės

Pakeitę kai kuriuos savo įpročius galite palengvinti ar sumažinti su dujomis žarnyne susijusias problemas.

  1. Valgykite ir gerkite lėtai. Per greitai gerdami ir valgydami galite nuryti oro, kuris virsta žarnyno dujomis. Sulėtinkite tempą ir nepamirškite kruopščiai sukramtyti maisto.
  2. Sumažinkite porcijos dydį. Daugelis dujų susidarymą skatinančių maisto produktų taip pat yra sveikos mitybos dalis. Gali būti naudinga valgyti mažesnes tokio maisto porcijas – pažiūrėkite, gal jūsų organizmui tai bus naudinga ir susidarys mažiau žarnyno dujų.
  3. Mankštinkitės. Fizinis aktyvumas visada padeda sujudinti žarnyno dujas ir pašalinti jas iš virškinimo sistemos. Yra veiksmingų jogos pozų, pavyzdžiui, Pawanmuktasana, Bharadvajasana ir Supta Matsyendrasana, kurios padeda greitai iš žarnyno pasišalinti dujoms.
  4. Skatinkite tuštinimąsi. Skatinant tuštinimąsi pagreitėja storosios žarnos sienelės raumenų veikla, todėl lengviau pasišalina žarnyne susikaupusios dujos. Taip pat pasišalina ir susikaupusios išmatos bei jose užstrigusios žarnyno dujos.
  5. Ant pilvo uždėkite šiltą kompresą. Palengvinti žarnyno dujų sukeliamą diskomfortą labai padeda ant pilvo uždėtas šiltas maišelis. Taip atpalaiduojami raumenys, palengvėja skausmas ir iš žarnyno pasišalina dujos. Taip pat galite pasėdėti karštoje vonioje.
  6. Lėtai ir giliai kvėpuokite. Gilus diafragminis kvėpavimas padeda palengvinti skausmą ir atpalaiduoti pilvo raumenis. Jis taip pat sumažina stresą ir padeda pasišalinti žarnyno dujoms.
  7. Tinkamai gerkite. Kai valgydami geriate skysčius, neutralizuojate skrandyje esančią rūgštį. Dėl to sulėtėja maisto skaidymo procesas. Kad nesutrikdytumėte virškinimo proceso, nepamirškite išgerti likus 30 min. iki valgio ar 30 min. po valgio.
  8. Maistą valgykite tinkama seka. Mūsų organizmas natūraliai gamina hidrochloro rūgštį. Pradedant valgyti ši rūgštis suskaido baltymus. Jei valgyti pradedate nuo angliavandenių, visa hidrochloro rūgštis sunaudojama prieš valgant baltymus.
  9. Atsigulkite. Jei žarnyne susikaupė dujų, atsigulkite ir aukščiau pakelkite galvą. Tokia padėtimi pailsėkite, kol pasijusite geriau. Kad palengvėtų, galite atsigulti ant šono.