+5
-0
+5
Keturios lėtinio kosulio priežastys

Kosulys – vienas dažniausių nusiskundimų, dėl kurio pacientai kreipiasi į medikus. Kartais kosulys tėra nesunkios viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomas, o kartais tai – kitos rimtos ligos požymis. Ypatingai sunerimti reikėtų, jei kosulys labai sunkus, lydimas dusulio arba jis užsitęsia itin ilgai. 

Kam reikalingas kosulys?

Kosulys kyla dėl kvėpavimo takuose esančių ir gausiai išsidėsčiusių nervinių galūnėlių sudirginimo. Staigų apsauginį oro iškvėpimą paskatinti gali įvairiausi dirgikliai – bakterijos, virusai, susikaupusios gleivės, svetimkūniai, dulkės, žiedadulkės, aerozoliai, bet kokie kiti alergenai ar aplinkoje esančios kenksmingos dalelės bei dujos. 

Kosulys yra apsauginis refleksas, kuris labai svarbus įvairių dirginančių medžiagų pašalinimui iš kvėpavimo takų – efektyvus kosulys padeda tai padaryti ir kvėpavimo takų gleivinės dirginimas praeina. Kai kuriais atvejais kosulys yra kitų sveikatos sutrikimų požymis. 

Bronchinė astma

Bronchinė astma Lietuvoje nustatoma maždaug kas dvidešimtam suaugusiajam ir kas dešimtam vaikui.

Tai lėtinė uždegiminė liga, pažeidžianti kvėpavimo takus. Būdingas bronchų spindžio susiaurėjimas, padidėjusi kvėpavimo takų sekreto gamyba ir gleivinės paburkimas. Dėl bronchinės astmos apsunkinama normali kvėpavimo funkcija.

Sergant šia liga būdingi priepuoliai – kuo ligos eiga sunkesnė, tuo priepuoliai dažnesni, o jų intensyvumas – didesnis. Priepuolį paprastai lydi kosulys ir sunkumo jausmas krūtinėje, gali prasidėti dusulys (ypač nesiimant jokių priemonių), žmogui tampa sunku iškvėpti.

Pirmieji astmos priepuoliai gali labai išgąsdinti, tačiau šiandien jau yra veiksmingų vaistinių preparatų, kuriuos reguliariai vartojantis asmuo gali džiaugtis įprastu gyvenimu ir visais jo teikiamais malonumais. 

Lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL)

Kasmet Lietuvoje diagnozuojama dešimtys tūkstančių naujų LOPL atvejų. Tikėtina, kad šio sveikatos sutrikimo mastas daug didesnis – ne visi išreikštus simptomus turintys pacientai kreipiasi į medikus. Reikšmingiausi rizikos faktoriai yra ilgalaikis rūkymas ir didelė aplinkos tarša.

LOPL yra lėtinis plaučių susirgimas, dėl kurio sutrinka normali dujų apykaita ir plaučių pralaidumas. Ši būklė linkusi progresuoti.

Pirmieji ligos požymiai yra kosulys, padidėjusi kvėpavimo takų sekreto gamyba (skrepliavimas), dusulys. LOPL progresuojant kosulio ir dusulio epizodai dažnėja. Nesiimant jokių priemonių atsiranda negrįžtamų kvėpavimo sistemos pokyčių, kurie lemia nuolatinį deguonies trūkumą ir kitus sveikatos sutrikimus, pavyzdžiui, širdies nepakankamumo išsivystymą.

Rekomenduojama atsisakyti rūkalų ir vengti užterštos aplinkos. Sukurta veiksmingų vaistinių preparatų, padedančių sėkmingai kontroliuoti ligą. 

Lėtinis bronchitas

Lėtinis bronchitas Lietuvoje diagnozuojamas labai dažnai, mat jis sudaro bene didžiausią viršutinių kvėpavimo takų ligų diagnozių dalį.

Lėtiniam bronchitui būdingas progresuojantis uždegimas, kuris pažeidžia bronchų gleivinę. Kamuoja varginantis kosulys ir skrepliavimas. Pacientai pripranta prie simptomų ir kartais labai ilgus metus jų tiesiog nepaiso. Liga gali paūmėti dėl kitų infekcinių susirgimų.

Vertėtų neignoruoti ilgalaikio kosulio ir kreiptis į medikus kaip galima anksčiau – taip ligos gydymas bus sėkmingesnis, o gyvenimo kokybė – geresnė. 

Gastroezofaginio refliukso liga (GERL)

GERL yra ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje paplitusi liga. Teigiama, kad ja sirgti gali bent kas penktas pacientas. Pastebima, kad GERL žymiai dažnesnė išsivysčiusiose šalyse.

GERL yra sveikatos sutrikimas, kai rūgštus skrandžio turinys vis patenka į stemplę ir žaloja gleivines. GERL lydi rėmuo (susijęs su nemaloniu jausmu už krūtinkaulio), padidėjęs seilėtekis, kosulys (ypač naktį), nemalonus skonis burnoje, raugėjimas, užkimimas ir kiti simptomai.

GERL galima suvaldyti taikant nemedikamentines ir medikamentines priemones. Kartais (sunkesniais atvejais) prireikia chirurginio gydymo. 

Lėtinį kosulį lemia ir kitos priežastys

Žinoma, lėtinio kosulio kaltininkų yra ir daugiau. Pasibaigus virusinei ar bakterinei infekcijai dar kurį laiką gali kamuoti varginantis kosulys.

Kitiems pacientams būdingas užnosinio lašėjimo sindromas – vienas iš simptomų yra būtent lėtinis kosulys, mat poreikį kosėti sukelia pojūtis, kad gerklėje kažkas yra. 

Įkyrų kosulį taip pat sukelia kai kurių vaistų vartojimas. Šiuo atveju svarbų vaidmenį vaidina AKF inhibitoriai.

Pasitaiko ir įprotis nuolat kosčioti be jokios priežasties. Vadinasi, lėtinio kosulio veiksnių gali būti įvairiausių. 

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė.