Kuri piliulė stebuklinga?

"Per televiziją ir radiją reklamuoja labai daug įvairių vaistų. Kaip juos atsirinkti, nes rodo kelis vaistus ir nuo tos pačios ligos, o nepaaiškina, kuo jie skiriasi ir katras geresnis. O mano draugė, kuri dirba sesele sako, kad daugiau vaistų kenkia, negu gydo, o gydytoja išrašo pačius brangiausius. Iš kur žinoti, kaip yra iš tiesų? "
(B.)

Vilniaus Žvėryno klinikos bendrosios praktikos gydytoja Eglė Markovski:

Prisižiūrėję reklamuojamų vaistų per televiziją, ko gero ne vienas pagalvoja, jog šie, kone stebuklingi, tikrai pagelbės, ir užuot nuėjus pasikonsultuoti su gydytoju, skubama į vaistinę pirkti "stebuklingųjų" piliulių ar lašiukų.

Tačiau vertėtų nepamiršti, jog nežinant apie vaistus pačių paprasčiausių dalykų, jie ne tik nepagydys, o tik pakenks, ir ypač jautresniam vaiko ar vyresnio žmogaus organizmui.

Vaistinės medžiagos - tai galinčios reguliuoti organizme vykstančius procesus įvairios kilmės medžiagos, naudojamos tiek ligų profilaktikai, tiek jų gydymui, o paruoštos vartoti vaistinės medžiagos vadinamos vaistais.

Būtina prisiminti:

jog gavus per didelę vaistų dozę arba dėl netinkamo jų vartojimo organizme susidaro didelė vaistinių medžiagų koncentracija ir tuomet vaistais galima apsinuodyti.
tarp vaisto ir nuodo labai nedidelis ir tik kiekybinis skirtumas.
labai svarbu prieš kiekvieno vaisto vartojimą pasikonsultuoti su gydytoju ir nepasikliauti vien atmintimi, o gydytojo pastabas, kurios gali atrodyti labai žinomos ir paprastos, pasižymėti užrašų knygutėje.

Svarbu žinoti:

koks skirto vaisto firminis pavadinimas (parašytą ant recepto ne visuomet pavyksta iššifruoti),
koks turėtų būti tikslus vaisto poveikis,
kokia dozė reikalinga ( jei vaistas skiriamas vaikui, svarbu pasakyti ne tik mažylio amžių, bet ir svorį, kad gydytojas galėtų reikiamą dozę teisingai apskaičiuoti, o vyresnio žmogaus tokie duomenys taip pat labai svarbūs),
kas kiek laiko duoti preparatą, ar reikia ligonį kelti ir vaistus girdyti naktį,
kada vaistus gerti - prieš, po ar valgio metu,
kuo užsigeriami vaistai - vandeniu, sultimis, ar nesvarbu kuo,
kokio pašalinio poveikio galima tikėtis,
kokią reakciją gali sukelti vaistai, kada apie tai reikia informuoti gydytoją, kokia buvo reakcija į tuos vaistus, jei jie jau buvo skirti,
kokių vaistų ligonis (ypač vaikas) netoleravo.

Būtina pasiteirauti gydytojo:

jei sergama lėtine liga, ar skiriami vaistai negali turėti įtakos ligos eigai,
jei geriami kiti vaistai, ar tai neturės pašalinio poveikio,
kada galima tikėtis savijautos pagerėjimo,
jei skirti vaistai neveiksmingi, kada vėl kreiptis į gydytoją,
kada galima nebeduoti vaistų.

Vaistų veikimas priklauso nuo jų formos ir vartojimo būdo, gali būti vietinis, kai tepama tepalais, kremais ar dezinfekuojamaisiais tirpalais, gali būti įsiurbiamasis, kai vaistai pradeda veikti tik jiems patekus į kraujotaką ir pasiskirsčius audiniuose.

Vaistų vartojimo būdai:

enteralinis - kai vaistai į organizmą patenka per virškinamąjį traktą juos nuryjant, čiulpiant, tirpdant po liežuviu, dedant į išeinamąją angą,
parenteralinis - kai vaistai į organizmą patenka ne per virškinamąjį traktą, darant injekcijas ar lašinant lašines.
Vaistai, kuriuos organizmas įsisavino burnoje (čiulpiant ar tirpinant po liežuviu) ar tiesiojoje žarnoje (naudojant žvakutes), iš karto patenka į didįjį kraujotakos ratą ir paveikia tam tikrus organus labai greitai, o rezorbavęsi kitose virškinamojo trakto dalyse, prieš patekdami į bendrąją kraujotaką, yra "apdorojami" kepenų fermentų ir jų poveikis būna lėtesnis. Todėl kai kurie medikamentai, siekiant greitesnio jų poveikio skiriami, po liežuviu ar į tiesiąją žarną. Medikamentų dozės taip juos skiriant gali skirtis dėl menkesnės rezorbcijos virškinamajame trakte ir "apdorojimo" kepenyse.