+0
-1
-1

ligos istorijų.
<   >Nuolat baramės su paaugle dukra dėl tamponų. Ji juos naudoja nuo pat mėnesinių atsiradimo, trylikos metų. Mano laikais nebuvo girdėta, kad nekalta mergina ką nors dėtųsi į vidų, visos bijojome pakenkti nekaltybei. Dabar gi man dukra atšauna, kad jos klasėje visos mergaitės naudoja makšties tamponus, kad tai priimta ir nekenkia. Dar ji teigė, kad jų mokykloje skaičiusi paskaitą ginekologė taip pat rekomendavo naudoti ne mėnesinių įklotus, bet tamponus, tada esą nei kvapo, nei problemų, nei alergijos.

<…> Mano dukrai aštuoni metai. Nuo dviejų ji nuolat serga lytinių lūpų uždegimu, tad pas gydytoją lankomės po kelis kartus per metus. Mūsų gydytoja nežino, kodėl dukra taip dažnai serga. Prausiu ją brangiais želė prausikliais, kokius naudoju ir pati, jų parsivežame ir iš užsienio. Perku jai ir higieninius įklotėlius, niekas nepadeda. Neseniai draugė pasiūlė specialius kiniškus įklotus mažoms mergaitėms, skirtus išskyroms gydyti ir blogam kvapui sulaikyti. Kadangi jie labai brangūs, kol kas susilaikiau. Specialistės konsultacija
Vilniaus Šeškinės poliklinikos gydytoja akušerė ginekologė Vilma Vasjanova:

 

Higienos priemonių įvairovė
Šiuo metu kosmetikos ir higienos priemonių pramonė gali pasiūlyti tiek daug, kad akys raibsta. Dažna nežinome, ką pasirinkti, kas veikia teigiamai, o kas kenkia, net gali sukelti sveikatos sutrikimų. Neabejotinai įsitvirtino kasdieniai įklotai, makšties tamponai ir mėnesinių įklotai. Tai tikrai patogu, lengva susitvarkyti, naudoti. Didžiulė įvairovė muilų, dezodoruojančių dušo želė, putojančių prausiklių ir įvairiausių “nuriebinančių” bei “nukvapinančių” priemonių. Tačiau paprasto vandens, paprasto muilo ir apskritai prausimosi dar niekas nepakeitė.

Kas geriau – muilas, želė ar paprastas vanduo
Viskas priklauso nuo galimybių, tačiau principas paprastas: daugiau vandens ir mažiau chemijos. Mažų mergaičių higienai apskritai patartinas tik vaikiškas muilas, o ne kokie įmantrūs, madingi ir plačiai išreklamuoti prausikliai. Kuo paprasčiau, tuo sveikiau. Moterims galima rinktis, tačiau alergiškoms ir menopauzės laikotarpiu taip pat nepatartini labai dezodoruoti, intensyvaus kvapo ir spalvos, sausinantys prausikliai.

Kasdieniai įklotai
Higieniniai kasdieniai įklotai jau seniai tapo kasdienybės dalimi ne tik merginoms ir moterims, bet ir visai mažoms mergytėms. Tai nėra higieniniu požiūriu pateisinama. Jeigu nėra išskyrų, nėra šlapimo nelaikymo, kasdienis įklotų vartojimas nereikalingas. Esant išskyrų, blogam kvapui, patariu kreiptis pagalbos į profesionalus.

Mėnesinių įklotai    
Mėnesinių metu higiena turi būti ypatinga. Paauglėms būtina paaiškinti apie intymią higieną mėnesinių metu – kad lytinius organus “tomis dienomis” praustis teks dažniau. Menstruacinių įklotų pasiūla labai didelė. Svarbu ne firma ir kokybė, bet dažnas keitimas.
Makšties tamponai
Mėnesinių metu makšties tamponai yra nepaprastai patogi priemonė. Jie padeda išvengti kraujo pratekėjimo ir ypač vertingi tais atvejais, kai moterys negali naudoti higieninių menstruacinių įklotų. Taip atsitinka dėl vulvos odos alerginės reakcijos ir maceracijos, kurią sukelia odos kontaktas su sudrėkusiu įklotu, ilgiau užsitęsus mėnesinių kraujavimui.
Makšties tamponų įvairovė begalinė. Yra ,,mini” tamponų su aplikatoriais, tinkamų lytinių santykių neturėjusioms merginoms ir moterims. Mergystės plėvės jie nepažeidžia. Tiesa, kiek patampo.

Toksinio šoko sindromas
Tai susirgimas, susijęs su bakterine auksinio stafilokoko makšties infekcija ir makšties tamponų naudojimu. Manoma, kad ilgai nekeičiamas makšties tamponas gali paskatinti mikroorganizmų dauginimąsi makštyje, kai susidarius palankioms mikrobų dauginimosi sąlygoms, jų atsiranda patologiškai kenksmingas kiekis. Be to, galvojama, kad ilgai būdamas makštyje tamponas išsausina makšties gleivinę, dėl ko ji gali įtrūkti ir tapti lengviau pažeidžiama.
Toksinio šoko sindromui būdinga staiga pakilusi aukšta temperatūra, šalčio krėtimas, saulės nudegimą primenantis kūno paraudimas, vėmimas, viduriavimas, pasireiškia bendras viso organizmo silpnumas, galvos ir raumenų skausmas, galimas alpimas.
Kaip to išvengti? Pirmiausia reikėtų prisiminti, jog makšties tamponus būtina keisti ne rečiau kaip kas 4 valandas. Jokiu būdu neleistina laikyti jų makštyje ilgiau kaip 8 valandas.

Netinkamų priemonių sukeltos bėdos
Ilgai nekeičiant menstruacinio įkloto, vulvos oda maceruojasi, iššunta, parausta, pradeda niežėti. Naudojant netinkamus prausiklius, gali sutrikti makšties flora, pradeda kartotis makšties grybelis, atsiranda bakterinė vaginozė. Kai kurios moterys skundžiasi ir vulvos deginimu – vulvodinija. Ji pasireiškia išorinių lytinių organų (vulvos) deginimu, niežuliu, perštėjimu, maudimu, “skruzdžių bėgiojimo” pojūčiu. Vulvodinijos kamuojamos moterys yra nervingesnės, blogiau miega, dažniau pasiduoda depresinėms nuotaikoms.

Kas nerekomenduojama
Merginoms ir moterims nerekomenduojama makštį plauti vandeniu ir juo labiau negalima to daryti įvairiais skiediniais ar tirpalais. Nors laikinai toks plovimas ir sukelia komforto jausmą, ilgainiui sutrikdo makšties florą. Nepatartina išorinius lytinius organus labai iškvėpinti, purkšti dezodorantais.
 

Lietuvos sveikata