Įvairūs odos dariniai, tokie kaip apgamai, karpos ir kt., gali kelti ne tik sveikatos, bet ir estetines problemas. Tačiau šiandien, kai medicinos technologijos yra daug pasiekusios, pašalinti tokius darinius galima paprastai, greitai bei beveik be jokių požymių. Apie šias procedūras konsultuoja Vilniaus lazerinės dermatologijos centro gydytojas onkodermatologas Viktoras SIDOROVAS.

Dariniai

Odos darinius galima skirstyti į gerybinius ir piktybinius. Dažniausiai pasitaiko gerybiniai odos dariniai – virusinės karpos, papilomos, apgamai. Dar viena itin pavojinga odos liga – tai melanoma. Ji, nors ir pasitaiko rečiau negu prieš tai išvardyti navikai, gydoma daug sunkiau, o šios ligos prognozė ne visada gera.

Atskirai išskirti reikia ir ikivėžinius odos darinius: jie (pvz., diskeratozė, atipiniai apgamai) – tai tarpinė būklė tarp gerybinių ir piktybinių navikų.

Šalinti ar ne gerybinį odos darinį, sprendžia pats žmogus. Tokio sprendimo priežastys būna , diskomfortas, dažnai žmogui atrodo, kad odos darinys , negražus, jis kompleksuoja. Tačiau būtina pabrėžti, jog ikivėžiniai arba piktybiniai navikai privalo būti gydomi bet kokiu atveju.

Visi metodai – skirtingi, o kiekvienas atvejis – individualus, tačiau dažniausiai atliekama šalinimo lazeriu procedūra. Ji yra patogi tiek pacientui, tiek gydytojui, kadangi užima nedaug laiko, yra atliekama vietinė nejautra, o tikimybė, jog atsiras šalutinių poveikių, – nedidelė. Be to, gijimas po tokios procedūros vyksta greitai, pacientas lieka darbingas. Jei reikia, dažniausiai tuo pačiu metu galima atlikti ir kelių darinių šalinimą lazeriu.

Rizika

Dažnai žmonėms iškyla klausimas, ar, šalinant odos darinius lazeriu ar kitu būdu, nepadidėja vėžio rizika. Atsakymas – ne. Lazerinė procedūra negali sukelti vėžio ar padidinti jo rizikos.

Reikėtų pastebėti ir tai, kad odos darinių šalinimas lazeriu yra itin subtilus ir kosmetiškas metodas, todėl, jeigu procedūrą atlieka patyręs gydytojas, po jos randų atsiradimo rizika yra labai nedidelė. Tačiau, be abejo, labai svarbi ir odos darinio struktūra, paciento odos polinkis randėti bei tinkama žaizdos priežiūra po procedūros.

Šalinant gerybinius odos darinius, tikimybė, kad darinys atsinaujins, yra maža, tačiau prieš procedūrą gydytojas individuliai paaiškina, kokia yra rizika.

Dar vienas svarbus aspektas, nulemiantis procedūros sėkmę bei rezultatą, – teisinga darinio diagnostika, nes nuo jos priklauso šalinimo metodo parinkimas, pacientų sveikata ir kosmetinis efektas. Labai dažnai netinkamai parinktas šalinimo metodas gali turėti nepageidaujamų poveikių, todėl svarbu, kad procedūrą atliktų patyręs specialistas.
 

Milda URBONAITĖ
 

Odos darinių šalinimas – paprasta ir greita procedūra