+7
-0
+7
Raumenų, sausgyslių ir raiščių patempimai  – ne tik profesionalių sportininkų problema

Raumenų ir sausgyslių patempimai – tai raumens arba jo sausgyslės, kuria jungiamas raumuo prie kaulo, sužalojimas. Raiščių patempimas – sausgyslės, kuri jungia ir prilaiko kaulus iš abiejų sąnario pusių, ir skaidulinės kapsulės, kuri supa sąnarį, pakenkimas. Abu pažeidimus sukelia staigus truktelėjimas arba pasukimas taip, kad audiniai pertempiami arba įplėšiami. Tai dažnos kritimo ir sporto traumos. Ilgai nesportavusių žmonių raiščiai būna mažiau paslankūs, tad jiems patirti raiščių patempimus yra didesnė rizika.

Kodėl mes patiriame raumenų, sausgyslių ir raiščių patempimus?

Jauniems bei aktyviems žmonėms būdingos ilgalaikės fizinės apkrovos traumos. Dėl ilgalaikės galūnių raumenų fizinės apkrovos ir jų nuovargio fizinių pratimų metu gali įplyšti raumuo arba jį prie kaulo jungianti sausgyslės dalis. Raiščių, sausgyslių bei raumenų patempimus gali patirti ne tik aktyviai sportuojantys, bet ir tie, kurie sportu užsiima retai arba tiesiog atlieka neteisingai kasdieninius judesius. Dažniausiai raumenų, raiščių ir sausgyslių patempimai yra patiriami tuomet, kai yra neatsargiai ir paskubomis atliekami įvairūs judesiai, t.y.  bėgant, šokant, sukantis, netinkamai mankštinantis ar keliant sunkesnį svorį neįprastoje kūno padėtyje. Pavyzdžiui, kelio sąnario raiščiai pažeidžiami atliekant staigų sukamąjį judesį, kai pėda nejuda. Jei jau įvyko tokia nelaimė – raiščių patempimas, tuomet tai atpažinti galima iš tokių simptomų kaip skausmas, patinimas. Traumuotoje vietoje atsiranda hematomos, kurias efektyviai gydo heparino tepalas „Lioton 1000“. Tais atvejais, kada yra nustatomas sunkus raiščių pažeidimas, raiščiai yra nuplyšę ir pagal tai, kurioje griaučių vietoje raiščiai sužaloti, gali būti taikomas operacinis gydymas.

Kada privaloma kuo greičiau kreiptis į gydytojus?

Būtina kreiptis į medikus, jei simptomai stiprūs ir negerėja dvi tris dienas. Pajutus vidutinio ar sunkaus laipsnio raiščių sužalojimų simptomus, būtina kreiptis į gydytoją. Tokių sužalojimų metu gali būti ne tik pažeisti raiščiai, bet ir lūžęs kaulo sąnarinis paviršius. Nežymių patempimų atvejais sąnarį pakanka subintuoti spaudžiamuoju tvarsčiu. Nežymus arba sunkiai pastebimas patinimas reiškia, kad raiščiai yra nežymiai patempti ir netrūkę.

Vidutinio sužalojimo atveju raiščiai ne tik patempiami, bet ir plyšta dalis jų skaidulų. Jaučiamas vidutinio stiprumo skausmas, matomas akivaizdus audinių patinimas sužalotų raiščių srityje, poodinės kraujosrūvos odą nudažo melsva spalva. Sunkaus sužalojimo atveju raiščių skaidulos nuplyšta, o jų galai vienas nuo kito atitolsta. Tada žmogus jaučia stiprų skausmą, patinimas matomas ne tik sužalotų sąnario raiščių, bet ir viso sąnario srityje. Greitoji pagalba yra būtina tuo atveju, kai sužeista vieta atrodo deformuota arba negalite jos pajudinti. Kaip bebūtų, įvykus traumai geriausia kreiptis į gydytoją ir nelaukti, kol skausmas sumažės, o tinimas atlėgs. Tik rentgeno nuotrauka gali patvirtinti ar nelūžo, neišniro kaulas.

Keletas patarimų

  • Sausgyslių patempimas būdingas neatidiems, neatsargiems žmonėms, tad žiūrėkite, kur einate, sportuodami avėkite tinkamus sporto batelius.
  • Raumenų patempimas tai dažna sportuojančių trauma. Je norite jos išvengti, tuomet prieš mankštą apšilkite, atlikite raumenų tempimo pratimus. Tuomet pasimankštinę truputį pailsėkite ir vėl atlikite tempimo pratimus.
  • Patemptus raumenis ir sausgysles gydo ramybė, šalti kompresai, tvarstis ir patogi padėtis.
  • Svarbų vaidmenį raiščių, sausgyslių ir raumenų patempimo gydymo procese atlieka ir asmens mityba. Į savo mitybos racioną įtraukite ciberžolių: šis prieskonis pasižymi stipriu priešuždegiminiu poveikiu. Taip pat valgykite ananasų, nes juose yra bromelaino, enzimo, kurie mažina uždegimą.
  • Valgykite produktų, kuriuose gausu kalcio ir magnio. Raumenims tai yra pagrindinės maisto medžiagos.

Parengė: L.Rimgailė