Žmogui būdinga lyginti save su kitais. Ne išimtis ir tokie žymenys, kurie tarsi nepabrėžia mūsų individualumo, tačiau turi tam tikrus standartus. Be abejo, kalbu ne apie madingas ir dar madingesnes šukuosenas, kalbu apie svorį, apie matmenis. Juk nereta moteris nužiūri savo drauges ar koleges, mintyse svarstydama, ar tik nesveria daugiau nei ji ir ar jai tiktų tokio dydžio rūbai kaip konkurentėms…

Paprasčiausia formulė

Formulių, pagal kurį apskaičiuojamas svoris, gana nemažai, vis tik bene populiariausia yra Broka formulė, t.y. ūgis-100=svoris. Ši formulė gana „grubi“, puikiai tinka skaičiuoti tingintiems asmenims, tačiau patikrinus jos teisingumą tikslesniu kūno masės indekso (KMI) apskaičiavimu pastebėtume, kad pirmoji formulė tiksliausiai tinka vidutinio ūgio žmonėms. Labai aukštiems ir labai žemiems jos rezultatai kiek nukrypsta nuo rekomenduojamos normos. Be to, ši formulė nepateikia galimų ribų, kaip gali svyruoti asmens svoris, nekeldamas pavojaus sveikatai. Pagrindiniai šio metodo trūkumai yra trys: neatsižvelgiama į asmens amžių, lytį ir kūno sudėties tipą. Tiksliausiai ši formulė gali būti taikoma 25–30 metų amžiaus vyrams.

Įmitimo požymis

Remiantis juo, svorį, išreikštą gramais, reikia padalinti iš ūgio, išreikšto centimetrais. Rezultatas tarp 400 ir 460 rodo optimalų santykį. 500 viršijantis skaičius rodo, kad turite susirūpinti dėl antsvorio, o jei rezultatas mažesnis nei 300, vertėtų susirūpinti dėl pernelyg mažo svorio.

Svorio standartai kitais aspektais

Pasirodo, svoris svarbus ne tik sveikatai, bet ir kai kurioms gyvenimo bei laisvalaikio sferoms. Ar žinote, kad 50 kg nesveriantys asmenys negali būti kraujo donorais (išskyrus ypatingus atvejus)? Beje, tokia pati svorio riba nustatyta ir asmenims, šokantiems parašiutu. Jeigu nenorite būti nublokšti kaip ant medžio lapo blaškomos skruzdelytė – privalėsite pasunkinti save tam tikromis priemonėmis. Norintiesiems tarnauti oro pajėgose taip pat taikomi svorio standartai, nurodomas tiek minimalus, tiek maksimalus leistinas svoris, esant tam tikriems nukrypimams nuo normos, matuojamas riebalų kiekis (t.y. kokią procentais kūno masės dalį sudaro riebalai). Nurodoma, kad jaunesniems nei 30 metų amžiaus vyrams leistinas riebalų kiekis negali viršyti 20 procentų, moterims leidžiamas kiekis yra 28 procentai. Vyrams, vyresniems nei 30 metų amžiaus, leistinas riebalų kiekis kiek didesnis ir sudaro max 24 proc., atitinkamo amžiaus moterims – 32 proc.

Niujorke tam tikras svorio standartas taikomas jaunesniems nei 18 metų amžiaus modeliams. Beje, ribojamas ne maksimalus, bet minimalus svoris. Šiandien vis didėjantį susirūpinimą kelia tai, kad ant podiumų madas demonstruoja pernelyg lieknos, išsekusios merginos.

Svorio standartai nėščiosioms

Idealiu atveju, nuo ketvirto nėštumo mėnesio nėščioji kiekvieną dieną priauga apie 50 g svorio. Per vis nėštumą normoje priaugama 8–16 kg papildomo svorio. Tai, kiek rekomenduojama priaugti, priklauso nuo moters svorio prieš nėštumą (per mažai svėrusios moterys gali priaugti daugiau nei antsvorį turėjusios), įtakos turi ir nėščiosios amžius, nėštumo toksikozė, gretutinės ligos ir t.t. Ribos gana plačios, tačiau optimaliai moteris turtų priaugti apie 10 kg. Reikėtų paminėti, kad nėščiosios priaugtas svoris – tai ne tik būsimo vaikelio svoris ir mamos „lašinukai“, bet ir padidėjęs cirkuliuojančio kraujo kiekis, didėjanti placenta ir gimda, gausėjantys vaisiaus vandenys.

Nuo kada verta susirūpinti svoriu?

Svoris, tiksliau – tam tikras ūgio ir svorio santykis, svarbus dar prieš gimimą, kadangi pernelyg didelio svorio vaisius jau kelia susirūpinimą dėl sveikatos, konkrečiai, dėl angliavandenių apykaitos sutrikimo. Be to, esant itin didelio svorio mažyliams, gali būti parenkama atitinkama gimdymo taktika.

Pernelyg greitas nėščiosios kūno masės augimas taip pat turi sukelti didesnį ar mažesnį susirūpinimą, turi būti įvertinta angliavandenių apykaita (vertinama dėl padidintos gestacinio diabeto rizikos).

Po gimimo, svoris vertinamas remiantis standartinėmis lentelėmis (grafikais), kurie sukurti atsižvelgiant į vaiko lytį bei amžių. Kūdikystėje ir vaikystėje, be jokios abejonės, kūno masės indekso skaičiavimas visiškai neturi prasmės, nes neatitinka tikrovės.
 

Vidaus ligų gydytoja vyresnioji rezidentė Viktorija MATULEVIČIENĖ

Svorio standartai?!