+3
-1
+2
Visa tiesa apie prostatą

Prostatos (taip pat vadinamos priešine liauka) vaidmuo vyro gyvenime labai svarbus. Savo struktūros ir buvimo vietos dėka prostatai skirta atlikti labai svarbias funkcijas. Prostatos funkcija yra gaminti skystį, kuris įeina į sėklos sudėtį. Sėklos skystis, susijungęs su spermatozoidais, veikiant slėgiui patenka į varpą, iš kur išsiskiria sėklos proveržio metu.

Prostata sudaryta iš raumenų ir liaukos. Ji yra iš kart po šlapimo pūsle, apjuosdama ir uždarydama kanalą, per kurį šlapimas iš pūslės patenka į varpą. Prostatos raumenys drauge su šlapimo pūslės raumenimis atidaro ir uždaro kanalą, per kurį šlapimas iš pūslės patenka į varpą. Jie taip pat padeda uždaryti išangę, sudarydami galimybę susijaudinimo metu prieš išsiveržiant sėklai šiai patekti į varpą.

Kanalas, per kurį iš organizmo išeina šlapimas ir sėkla, vadinamas šlapimkanaliu. Sėkla ir šlapimas vienu metu negali pereiti per kanalą. Prostata ir šlapimo pūslė, padedant signalams iš smegenų ir kitiems dirgikliams, nusprendžia, koks skystis tuo momentu turi išeiti iš organizmo pirmas.

Normalus prostatos dydis (kaip lazdyno riešuto) susiformuoja jaunuoliui subrendus. Vyrui sukakus penkiasdešimt metų ji vėl pradeda didėti, tai normalus pokytis, susijęs su organizmo senėjimu. Kartais prostata, dėl hormonų įtakos,  gali pasidaryti kur kas didesnė nei įprasta. Šis hipertrofuotas darinys sudarytas iš kitų audinių, negu normalios ląstelės. Jis gali vis stipriau spausti šlapimtakį- nelyginant kas veržtų guminę žarną. Dėl to atsiranda prostatos ligų požymių.

Į prostatos padidėjimą ir kanalo susiaurėjimą organizmas reaguoja įvairiai. Reakcija dažniausiai susijusi su šlapinimusi:

-šlapinimasis pasunkėja,

-pakinta šlapinimosi dažnumas, dažniau naktį vaikštoma į tualetą,

-šlapinantis skauda ir peršti,

-šlapime būna kraujo,

-šlapimo srovė netolygi- tai prasideda, tai susilaiko, nutrūksta ir vėl pasirodo,

-nuolat išsiskiria šlapimo lašelių, kurie tepa apatinius.

Blogiausia, kad pasunkėjęs šlapinimasis, kurį sukelia prostatos ligos, padeda atsirasti kitų organų ligoms. Pavyzdžiui, gali išprovokuoti šlapimo pūslės ir inkstų perkrovimus, tai savo ruožtu sukelia šlapimo pūslės uždegimą, o jo negydant- inkstų nepakankamumą.

Taip pat gali kilti ir kitų prostatos problemų- tai skausmas, nesusijęs su šlapinimusi ir jaučiamas kitose vietose. Nugaros apačios, dubens srities, ar tarpvietės (ji yra tarp kapšelio ir analinės angos, ant jos  sėdima važiuojant dviračiu) skausmas gali iškilti retkarčiais, bet jeigu šie reiškiniai tampa dažni ir stiprėja, šio perspėjimo negalima ignoruoti. Žinoma, kuo anksčiau bus aptikta padidėjusi prostata, tuo anksčiau bus galima padėti. Todėl pajutus minėtus simptomus, būtina kreiptis į gydytoją. Jeigu terapeutas įtaria kokius nors nukrypimus, pacientas siunčiamas pas urologą.

Simptomų pagerinimui

Vyrų šlapinimosi sutrikimų (šlapimo pūslės išsituštinimo pasunkėjimo) dėl gerybinės priešinės liaukos hipertrofijos (GPH) gydymui esant šiems požymiams: šlapimo ištekėjimo pradžios vėlavimui, ilgiau trunkančiam ir su pertraukomis šlapinimuisi, silpnai šlapimo srovei, dažnam šlapinimuisi (ypač nakties metu), nevisiškam šlapimo pūslės išsituštinimo pojūčiui  medikai rekomenduoja Prostamol uno. Tai minkštos  sabalpalmių vaisių tirštojo ekstrakto kapsulės. Simptomų pagerėjimas jaučiamas apytikriai  po 6 savaičių vartojimo. Visiškas veiksmingumas- po trijų mėnesių. Dėl rezultatų verta pasikaustyti kantrybe.

Tipinė istorija dėl probleminės prostatos

Šešiasdešimt septynerių metų Leonas, buvęs vairuotojas, dabar pensininkas, kurį kankino dažnas šlapininimasis, tad kiekvieną naktį jam tekdavo keltis po keturis – penkis kartus. Jis kreipėsi į šeimos gydytoją, susirūpinęs savo sveikata, bet svarbiausia vizito dingstis buvo žmona, kuri dažnai nubusdavo jo naktinių išvykų metu…. Jei panaši istorija jūsų miegamajame, nedelskite, kreipkitės į specialistus.

L.Varanavičienė