Estradiolum+Norethisteroni acetas, 1mg+0,5mg, plėvele dengtos tabletės
Vartojimas: nenurodytas
Registratorius: Novo Nordisk A/S, Danija
Receptinis: Receptinis, Nehospitalinis
Sudedamosios medžiagos: Estradiolum+Norethisteroni acetas
Activelle plėvele dengtos tabletės
Veikliosios vaisto medžiagos yra estradiolio hemihidratas ir noretisterono acetatas.
Vienoje plėvele dengtoje tabletėje yra 1 mg bevandenio estradiolio (estradiolio hemihidrato pavidalu) ir 0,5 mg noretisterono acetato.
Pagalbinės medžiagos
Vienoje tabletėje yra: laktozės monohidrato, kukurūzų krakmolo, kopovidono, talko ir magnio stearato.
Plėvelės sudėtis: hipromeliozė, triacetinas ir talkas.
Registravimo liudijimo turėtojas
Novo Nordisk A/S, DK-2880 Bagsvaerd, Danija
Gamintojas
Novo Nordisk A/S, DK-2880 Bagsvaerd, Danija
1. KAS YRA ACTIVELLE IR NUO KO JIS VARTOJAMAS
Activelle sudėtyje yra moteriškų lytinių hormonų - 17β-estradiolio ir noretisterono acetato. 17β-estradiolis yra identiškas 17β-estradioliui, kurį gamina moterų kiaušidės. Jis priklauso natūraliems estrogenams. Noretisterono acetatas yra sintetinis progestagenas, kuris veikia panašiai kaip ir progesteronas – kitas svarbus moteriškas lytinis hormonas.
Activelle yra hormonų pakeičiamosios terapijos vaistas, vartojamas:
- Palengvinti arba pašalinti estrogenų trūkumo simptomams (karščio pylimui, naktiniam prakaitavimui, makšties sausumui ir kitiems reiškiniams, kuriuos sąlygoja kiaušidėse gaminamų moteriškų lytinių hormonų trūkumas). Vaisto skiriama toms moterims, kurioms nepašalinta gimda ir po menopauzės praėjo daugiau kaip vieneri metai.
- Activelle skiriama osteoporozės (kaulų retėjimo) profilaktikai, jei Jums yra padidėjusi kaulų lūžių rizika ir jei negalite vartoti kitų vaistų šiai ligai gydyti.
Nėra pakankamai duomenų apie vyresnių nei 65 metų amžiaus moterų gydymą šiuo vaistu.
Activelle tiekiamas 1 arba 3 kalendorinėse diskinėse pakuotėse, kuriose yra po 28 plėvele dengtas tabletes.
Activelle tablečių vienoje pusėje įspaustas užrašas NOVO 288, kitoje – APIS.
2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT ACTIVELLE
Activelle vartoti draudžiama, jei:
- Jums nustatytas arba įtariamas krūties vėžys.
- Jums nustatytas arba įtariamas su hormonų vartojimu susijęs auglys (pvz., gimdos
gleivinės vėžys).
- Jums nustatytas patologinis kraujavimas iš lyties organų.
- Jums nustatyta liga, vadinama endometriumo hiperplazija (gimdos gleivinės išvešėjimas), ir gydytojas nepaskyrė gydymo.
- Sergate giliųjų venų tromboze arba plaučių arterijos tromboembolija (kai susiformuoja kraujo trombai kojų arba plaučių kraujagyslėse).
- Sergate arba neseniai sirgote tromboembolinėmis arterijų ligomis (pvz., krūtinės angina arba širdies infarktu).
- Sergate arba sirgote kepenų ligomis, ir Jūsų kepenų funkciniai rodikliai tebėra pakitę.
- Esate alergiška estradioliui arba noretisterono acetatui, arba bet kuriai pagalbinei Activelle medžiagai.
- Sergate porfirija (medžiagų apykaitos liga, kai sutrinka kraujo pigmento gamyba).
Specialios atsargumo priemonės vartojant Activelle
Medicininis ištyrimas ir stebėjimas
Prieš skirdamas hormonų pakeičiamąją terapiją, Jūsų gydytojas įvertins, ar šis gydymas Jums tinka, be to, reguliariai tikrins Jus ir vartojant vaisto. Gydytojas surinks Jūsų ir Jūsų šeimos ligų istoriją, taip pat atliks reikiamą medicininį ištyrimą. Jūs pati turite reguliariai tikrinti savo krūtis ir apie pastebėtus pokyčius nedelsiant pranešti gydytojui arba slaugytojai. Kiti tyrimai, įskaitant mamografiją, turi būti atliekami remiantis įprastinėmis medicininės patikros rekomendacijomis, kiekvienu individualiu atveju atsižvelgiant į klinikinę situaciją.
Atvejai, kai reikalinga nuolatinė gydytojo priežiūra
Pasakykite savo gydytojui, jei sergate arba sirgote viena iš žemiau išvardytų ligų, nes gydytojas gali norėti atidžiau Jus stebėti. Retais atvejais, vartojant Activelle, šios ligos gali atsinaujinti arba pasunkėti:
- Lejomioma (gerybinis gimdos auglys) arba endometriozė (gimdos gleivinės išvešėjimas už gimdos ribų).
- Praeityje buvusios kraujo krešulių sąlygotos ligos arba padidėjusi kraujo krešulių susiformavimo rizika (žr. žemiau).
- Padidėjusi su estrogenais susijusių navikų rizika, pvz., pirmo laipsnio krūties vėžio paveldimumas.
- Padidėjusio kraujospūdžio liga.
- Kepenų ligos, pvz., kepenų adenoma (gerybinis auglys).
- Cukrinis diabetas.
- Tulžies pūslės akmenligė.
- Migrena arba stiprūs galvos skausmai.
- Sisteminė raudonoji vilkligė (autoimuninė liga).
- Praeityje diagnozuota endometriumo hiperplazija (gimdos gleivinės išvešėjimas) (žr. žemiau).
- Epilepsija.
- Bronchinė astma.
- Otosklerozė (progresuojantis klausos silpnėjimas, kurį sąlygoja lėtinė vidinės ausies liga).
Būklės, kurioms esant reikia nedelsiant nutraukti vaisto vartojimą
Atsiradus bent vienai iš žemiau išvardytų būklių arba kuriuo nors kitu atveju, nurodytu skiltyje “Negalima vartoti Activelle, jei”, būtina nedelsiant nutraukti Activelle vartojimą.
- Gelta (pageltusi oda ir akių baltymai) arba kiti kepenų veiklos sutrikimai.
- Ryškus kraujospūdžio padidėjimas.
- Atsiradę migreniniai galvos skausmai.
- Nėštumas.
Endometriumo hiperplazija (gimdos gleivinės išvešėjimas)
Nustatyta, jog ilgesnį laiką vartojant vien estrogenų, padidėja rizika susirgti endometriumo hiperplazija bei endometriumo (gimdos gleivinės) vėžiu. Estrogenų nuolat vartojant su progestagenais, pvz., noretisterono acetatu, ši papildoma rizika smarkiai sumažėja.
Pirmuosius mėnesius taikant hormonų pakeičiamąją terapiją, kai kurioms moterims prasideda gausus kraujavimas arba atsiranda tepančių išskyrų iš lyties organų. Jei šis kraujavimas arba “tepimas” nepraeina per kelis pirmuosius vaisto vartojimo mėnesius arba atsiranda jau kurį laiką taikant hormonų pakeičiamąją terapiją, arba tęsiasi ir nutraukus vaisto vartojimą, nedelsdama pasakykite apie tai savo gydytojui.
Krūties vėžys
Kiekvienai moteriai, nepriklausomai nuo to, ar jai taikoma hormonų pakeičiamoji terapija, ar ne, yra rizika susirgti krūties vėžiu. Moterims, kurioms hormonų pakeičiamoji terapija taikoma ilgiau nei penkerius metus, ši rizika yra šiek tiek didesnė nei toms, kurioms ji niekada nebuvo taikyta. Šios rizikos laipsnis priklauso nuo hormonų pakeičiamosios terapijos trukmės; rizika tampa normali ne daugiau kaip per penkerius metus po hormonų pakeičiamosios terapijos nutraukimo. Įrodyta, kad pacientėms, vartojančioms nuolatinės kombinuotos hormonų pakeičiamosios terapijos vaisto (jo vartojant nebūna menstruacinio kraujavimo), kurio sudėtyje yra konjuguotų kumelės estrogenų ir medroksiprogesterono acetato, krūties vėžio matmenys būna didesni ir jis dažniau metastazuoja į sritinius limfmazgius nei toms moterims, kurios šio vaisto nevartojo.
50 - 64 metų moterims, kurioms netaikoma hormonų pakeičiamoji terapija, krūties vėžys diagnozuojamas maždaug 32 atvejais iš 1000. 50 - 64 metų moterims, kurioms taikoma hormonų pakeičiamoji terapija, papildomai diagnozuojama 6 ir 19 krūties vėžio atvejų atitinkamai po 5 ir 10 metų hormonų pakeičiamosios terapijos taikymo. Ši rizika nesusijusi su amžiumi ir yra tokia pat, jei hormonų pakeičiamoji terapija pradedama taikyti 40, 50 ar 60 metų moterims.
Jei Jūs nerimaujate dėl padidėjusios krūties vėžio rizikos, aptarkite pakeičiamosios hormonų terapijos privalumus ir riziką su savo gydytoju.
Kraujo krešuliai
Venų trombozė (kartais vadinama giliųjų venų tromboze arba GVT) yra labai reta liga, kuria sergant venose, dažniausiai blauzdos, susiformuoja kraujo krešuliai, koja parausta, patinsta, tampa skausminga. Retais atvejais tie kraujo krešuliai gali atsiskirti ir keliauti venomis su krauju – šis reiškinys vadinamas venų tromboembolija (VTE). Jei kraujo krešulys nukeliauja iki plaučių, jis gali užkimšti jų kraujagysles – tai vadinamoji plaučių arterijos tromboembolija, kurios metu pacientei pradeda trūkti oro, atsiranda stiprus skausmas krūtinėje ir (arba) ištinka kolapsas arba ji nualpsta. Daugeliu atvejų šiuos kraujo krešulius galima sėkmingai gydyti, tačiau jie gali sukelti ir rimtų sveikatos sutrikimų ar netgi būti mirtini.
Visoms moterims, nepriklausomai nuo to, ar jos vartoja hormonų pakeičiamosios terapijos preparatų, ar ne, yra rizika susiformuoti kraujo krešuliams kojų venose, plaučiuose arba kitose kūno dalyse. Tarp 50 - 59 metų moterų, vartojančių hormonų pakeičiamosios terapijos (HPT) preparatų penkerius metus, VTE padaugėja maždaug 4 atvejais iš 1000, lyginant su 3 atvejais tarp nevartojusiųjų HPT preparatų. Tačiau VTE rizika tuo didesnė, kuo didesnis moters amžius, todėl tarp 60 - 69 metų amžiaus moterų, kurioms taikoma pakeičiamoji hormonų terapija, VTE padaugėja maždaug 9 atvejais iš 1000 penkerių metų laikotarpiu, lyginant su 8 atvejais tarp nevartojusiųjų HPT preparatų. Kraujo krešuliai dažniau susidaro pirmaisiais HPT taikymo metais.
Studijų metu nustatyta, kad moterims, vartojančioms HPT preparatų, yra santykinai didesnė rizika susirgti VTE. Ši rizika yra nuo dviejų iki trijų kartų didesnė moterims, vartojančioms HPT preparatų, lyginant su nevartojančiosiomis. Sveikoms moterims tai sudaro nuo 1 iki 2 papildomų VTE atvejų 10.000 pacienčių per metus, vartojančių HPT preparatų.
Kai kurioms pacientėms yra padidėjusi rizika susirgti VTE, o šią riziką dar padidina HPT preparatų vartojimas. Jei Jums arba Jūsų šeimos nariams praeityje yra buvusi VTE, jei turite daug antsvorio, sergate sistemine raudonąja vilklige, patyrėte keletą savaiminių persileidimų arba sergate liga, nuo kurios vartojate kraują skystinančių vaistų (pvz., varfarino), HPT Jums gali padidinti riziką susirgti VTE. Jei aukščiau paminėti dalykai Jums aktualūs, pasakykite apie tai savo gydytojui.
VTE rizika gali padidėti ir tuo atveju, jei Jūs ilgesnį laiką negalite judėti, patyrėte didelių traumų arba Jums atlikta didelės apimties chirurginė operacija. Jei Jums planuojama atlikti operaciją, po kurios ilgesnį laiką negalėsite vaikščioti, ypač pilvo organų arba kojų operaciją, praneškite apie tai savo gydytojui. Jums gali prireikti nutraukti HPT vaisto vartojimą likus keturiems - šešiems mėnesiams iki operacijos, kad sumažėtų VTE rizika. Kai visiškai atsistatys Jūsų judėjimas, galėsite tęsti HPT vaisto vartojimą.
Jei atsiranda skausmingas kojos patinimas arba staigus skausmas krūtinėje ir tampa sunku kvėpuoti, reikia nutraukti HPT vaisto vartojimą ir nedelsiant susisiekti su savo gydytoju, nes tai gali būti ankstyvieji VTE požymiai.
Širdies ligos
Koronarine širdies liga susergama tuomet, kai sutrinka kraujotaka bei deguonies patekimas į širdį. Tai gali sąlygoti riebiųjų medžiagų depozitai (pvz., sergant ateroskleroze) arba susidarę kraujo krešuliai (trombozė). Tai sukelia krūtinės anginą – krūtinės skausmą, plintantį į kairiąją ranką, kaklą, žandikaulį arba mentikaulį, ir retais atvejais gali būti infarkto priežastis.
Remiantis dviejų didelės apimties klinikinių tyrimų rezultatais, HPT neturi teigiamo poveikio, esant širdies ligoms. Moterims, dalyvavusioms šiuose tyrimuose ir vartojusioms HPT tabletes, kurių sudėtyje buvo konjuguotų kumelių estrogenų ir medroksiprogesterono acetato, pirmaisiais vaisto vartojimo metais nedaug padidėjo rizika susirgti širdies ligomis. Randomizuotų klinikinių studijų, kurių metu tiriama, kaip kiti HPT preparatai susiję su sergamumu širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis arba mirtingumu nuo šių ligų, duomenys yra riboti. Todėl neaišku, ar ši rizika padidėja ir vartojant kitų HPT vaistų.
Jei Jūs esate sirgusi krūtinės angina arba širdies infarktu, aptarkite su savo gydytoju galimos rizikos ir HPT vaisto teigiamo poveikio santykį.
Insultas
Kuo moteris vyresnė, tuo didesnė insulto rizika. Nustatyta, kad insulto rizika 50 metų moterims yra maždaug 3 iš 1000, tuo tarpu 60 metų amžiuje ji padidėja iki 11 iš 1000. Tikimybę susirgti insultu didina padidėjęs kraujospūdis, rūkymas, nesaikingas alkoholinių gėrimų vartojimas arba sutrikęs širdies susitraukimų dažnis (prieširdžių virpėjimas).
Remiantis pastaruoju metu gautais duomenimis, HPT nedaug padidina insulto riziką.
Vidutiniškai trys iš tūkstančio 50 metų amžiaus moterų suserga insultu penkerių metų laikotarpiu. Iš tūkstančio HPT preparatų vartojančių moterų insultu suserga keturios. Vienuolika iš tūkstančio šešiasdešimtmečių moterų insultu suserga penkerių metų laikotarpiu. Iš tūkstančio HPT preparatų vartojančių tokio pat amžiaus moterų suserga penkiolika.
Kiaušidžių vėžys
Pastaruoju metu gauti duomenys leidžia manyti, jog moterims, kurioms taikoma tik estrogenų HPT ne mažiau kaip 5 - 10 metų ir kurioms pašalinta gimda, yra šiek tiek didesnė rizika susirgti kiaušidžių vėžiu nei toms, kurioms niekada nebuvo taikyta HPT. Nėra žinoma, ar ilgalaikis kombinuotos estrogenų/progestagenų HPT taikymas sukelia kitokią riziką nei tik estrogenų turintys HPT vaistai.
Kitos ligos
Sergant toliau išvardytomis ligomis, gydytojas gali norėti atidžiau Jus stebėti:
- Kokia nors inkstų liga, terminalinis inkstų nepakankamumas arba sutrikusi širdies veikla.
- Jei vartojant HPT vaisto pasireiškia hipertrigliceridemija (padidėja riebalų kiekis kraujyje), nes retais atvejais tai gali sukelti pankreatitą.
Jei Jums reikia atlikti kraujo tyrimus, pasakykite gydytojui, kad vartojate Activelle, nes estrogenai gali turėti įtakos kai kurių kraujo tyrimų rezultatams.
Nėra įrodyta, kad HPT pagerina pažinimo, mąstymo, mokymosi ir sprendimo (kognityvines) funkcijas. Kai kurie duomenys leidžia manyti, kad vyresnėms nei 65 metų moterims vartojant preparato, kurio sudėtyje yra konjuguotų kumelių estrogenų ir medroksiprogesterono acetato, padidėja intelektualinių sugebėjimų silpnėjimo (demencijos) rizika. Nėra žinoma, ar taip gali atsitikti jaunesnio amžiaus moterims bei moterims, vartojančioms kitų HPT preparatų.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Nevartokite Activelle, jei esate nėščia arba žindote kūdikį.
Kitų vaistų vartojimas
Pasakykite savo gydytojui, jei vartojate arba neseniai vartojote kokių nors kitų vaistų, net ir nereceptinių.
Toliau išvardyti vaistai, galintys susilpninti Activelle poveikį:
Antitraukuliniai (pvz., fenobarbitalis, fenitoinas, karbamazepinas) ir antiinfekciniai (pvz., rifampicinas, rifabutinas, nevirapinas, efavirenzas, ritonaviras, nelfinaviras) preparatai. Žoliniai preparatai, kurių sudėtyje yra jonažolių (Hypericum perforatum), taip pat gali susilpninti Activelle poveikį.
Vaistai, kurių sudėtyje yra ketokonazolio (antigrybelinio preparato), gali sustiprinti Activelle poveikį.
3. KAIP VARTOTI ACTIVELLE
Activelle visada vartokite tiksliai taip, kaip nurodė gydytojas. Jei abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Gydymą Activelle galima pradėti bet kurią Jums tinkamą dieną. Tačiau jei prieš tai vartojote ciklinės HPT vaisto, gydymą reikia pradėti pasibaigus kraujavimui, kurį sukelia ciklinės HPT vaisto vartojimo nutraukimas.
Gerkite po vieną tabletę per parą maždaug tuo pačiu paros metu. Tabletes gerkite kasdien, be pertraukos. Suvartojus visą 28 tablečių kalendorinę pakuotę, pradedama kita tablečių pakuotė.
Tabletę užsigerkite pakankamu skysčių kiekiu (pvz., viena stikline vandens).
Menopauzės sukeltiems simptomams gydyti turi būti vartojama mažiausia veiksminga vaisto dozė trumpiausią gydymo laiką.
Pasitarkite su savo gydytoju, jei po trijų mėnesių vaisto vartojimo nepajutote simptomų palengvėjimo. Gydymą reikia tęsti tol, kol vaisto teigiamas poveikis viršija jo keliamą riziką.
Jei dėl kokios nors priežasties norite nutraukti Activelle vartojimą, pasitarkite su gydytoju. Jis paaiškins, koks poveikis gali pasireikšti nutraukus vaisto vartojimą, ir aptars alternatyvaus gydymo metodo galimybes.
Nurodymai, kaip naudotis kalendorine vaisto pakuote
1. Nustatykite savaitės dieną
Pasukite vidinį diską ir nustatykite savaitės dieną ties nedideliu plastikiniu plyšeliu (žr. iliustraciją).
2. Kaip išimti pirmąją tabletę
Nulaužkite plyšelio dangtelį ir išimkite pirmąją tabletę (žr. iliustraciją).
3. Kasdien
Permatomą diską kasdien pasukite laikrodžio rodyklės kryptimi per vieną tarpelį. Išimkite kitą tabletę.
Permatomą diską galima pasukti tik išėmus plyšelyje esančią tabletę (žr. iliustraciją).
Jei suvartojote per daug Activelle
Jei suvartojote per daug Activelle, pasitarkite su gydytoju arba vaistininku. Perdozavus Activelle, gali atsirasti pykinimas arba vėmimas.
Jei pamiršote pavartoti Activelle
Praleidus dozę, vėliau vietoj jos dvigubos dozės vartoti negalima. Jei vieną dieną užmiršote išgerti tabletę, šią tabletę išmeskite ir toliau vaisto vartokite kaip įprasta. Praleidus vieną vaisto dozę, gali padidėti kraujavimo arba tepančių išskyrų iš lyties organų tikimybė.
4. GALIMAS ŠALUTINIS POVEIKIS
Activelle, kaip ir visi kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį.
Vartojant Activelle, gali atsirasti šie šalutiniai reiškiniai:
Labai dažni (> 10 % - daugiau nei 1 atvejis iš 10)
• Krūtų skausmas arba tempimas
• Kraujavimas iš lyties organų
Dažni (≥ 1 % ir < 10 % - mažiau nei 1 iš 10, bet daugiau nei 1 iš 100)
• Lyties organų grybelinis uždegimas arba kolpitas
• Skysčių susikaupimas organizme
• Depresija arba esamos depresijos pasunkėjimas
• Galvos skausmas, migrena arba esamos migrenos pasunkėjimas
• Pykinimas
• Nugaros skausmas
• Krūtų pabrinkimas arba padidėjimas
• Gimdos miomos (gerybiniai gimdos augliai) arba jų augimas, arba atsinaujinimas
• Periferinė edema (rankų ir kojų pabrinkimas)
• Kūno masės padidėjimas
Neįprasti (> 0,1 % ir < 1 % - mažiau nei 1 iš 100, bet daugiau nei 1 iš 1000)
• Padidėjęs jautrumas (alerginės reakcijos)
• Padidėjęs nervingumas
• Paviršinių venų uždegimas, susijęs su tromboze (kraujo krešuliais)
• Pilvo (skrandžio) skausmas, pilvo tempimas arba diskomfortas jame
• Pilvo pūtimas arba meteorizmas
• Plaukų slinkimas arba hirsutizmas (padidėjęs veido ir kūno plaukuotumas), arba aknė (spuogai)
• Niežulys
• Dilgėlinė
• Raumenų mėšlungis
• Vaistas neveiksmingas
Reti (≥ 0,01 % ir < 0,1 % - mažiau nei 1 iš 1000, bet daugiau nei 1 iš 10.000)
• Plaučių arterijos tromboembolija (žr. 2 skyrių)
• Giliųjų venų uždegimas, susijęs su tromboze (kraujo krešuliais)
Labai reti (iki 0,01 % - mažiau nei 1 atvejis iš 10.000)
• Endometriumo karcinoma (gimdos gleivinės vėžys)
• Nemiga
• Nerimas
• Susilpnėjęs arba sustiprėjęs lytinis potraukis
• Galvos svaigimas
• Regėjimo sutrikimai
• Arterinės hipertenzijos pasunkėjimas
• Virškinimo sutrikimai
• Vėmimas
• Tulžies pūslės uždegimas, tulžies pūslės akmenligė arba jos atsinaujinimas
• Seborėja (liga, kai padidėja riebalų išskyrimas, dėl kurio oda tampa riebi ir blizganti)
• Odos bėrimas
• Angioneurozinė edema (ūminė alerginė reakcija)
• Endometriumo hiperplazija (gimdos gleivinės išvešėjimas)
• Makšties arba išorinių lyties organų niežulys
• Sumažėjusi kūno masė
• Arterinio kraujospūdžio padidėjimas
Krūties vėžys
Remiantis duomenimis, gautais atlikus nemažą skaičių epidemiologinių studijų bei vieną randomizuotą placebu kontroliuojamą Moterų sveikatos iniciatyvų studiją (WHI), moterims, neseniai vartojusioms arba šiuo metu vartojančioms HPT preparatų, bendra krūties vėžio rizika tuo didesnė, kuo ilgesnė HPT taikymo trukmė.
Keletas epidemiologinių studijų pateikė duomenis apie krūties vėžio riziką taikant kombinuotą estrogenų ir progestagenų HPT; nustatyta, kad bendra krūties vėžio rizika šiuo atveju yra didesnė nei vartojant vien estrogenų. Toliau pateikiama absoliuti rizika, apskaičiuota remiantis MWS ir WHI tyrimų duomenimis:
Remiantis žinomu susirgimų krūties vėžiu vidurkiu išsivysčiusiose šalyse, MWS nustatė:
• Iš 1000 HPT preparatų niekada nevartojusių moterų nuo 50 iki 64 metų amžiaus 32 suserga krūties vėžiu.
• Iš 1000 šiuo metu HPT preparatų vartojančių arba anksčiau vartojusių moterų papildomai suserga, priklausomai nuo vaisto vartojimo trukmės
- Moterys, kurioms taikoma tik estrogenų HPT:
5 metus: nuo 0 iki 3 (vidutiniškai 1,5)
10 metų: nuo 3 iki 7 (vidutiniškai 5)
- Moterys, kurioms taikoma kombinuota estrogenų ir progestagenų HPT:
5 metus: nuo 5 iki 7 (vidutiniškai 6)
10 metų: nuo 18 iki 20 (vidutiniškai 19)
WHI tyrimo metu 5,6 metų buvo stebėtos moterys nuo 50 iki 79 metų; 8 iš 10.000 moterų per metus buvo nustatytas invazinis krūties vėžys, susijęs su kombinuota estrogenų ir progestagenų HPT (KKE+MPA).
Apibendrinus tyrimo duomenis, nustatyta:
- Iš 1000 moterų placebo grupėje penkerių metų laikotarpiu diagnozuojama apie 16 invazinio krūties vėžio atvejų.
- Iš 1000 moterų, kurioms buvo taikoma kombinuota estrogenų ir progestagenų HPT (KKE+MPA), papildomų atvejų skaičius - nuo 0 iki 9 (vidutiniškai 4) per penkerius vartojimo metus.
Moters amžius, kai pradedama taikyti HPT, neturi didelės įtakos papildomų krūties vėžio atvejų skaičiui: 45 - 65 metų moterims jis yra panašus.
Endometriumo vėžys
Moterims, kurioms nepašalinta gimda, endometriumo hiperplazijos ir endometriumo vėžio rizika tuo didesnė, kuo ilgesnis estrogenų vartojimo laikas. Remiantis epidemiologinių studijų duomenimis, endometriumo vėžys diagnozuojamas penkioms iš tūkstančio HPT preparatų nevartojančių 50 - 65 metų moterų. Nustatyta, kad vartojant tik estrogenų, rizika didėja priklausomai nuo gydymo trukmės ir estrogenų dozės ir yra nuo 2 iki 12 kartų didesnė, lyginant su HPT preparatų nevartojančiomis moterimis. Gydymą estrogenais papildžius progestagenais, padidėjusi rizika gerokai sumažėja.
Taip pat žinoma, kad skiriant gydymą estrogenais/progestagenais pasitaikė šie šalutiniai reiškiniai:
• Chloazma, daugiaformė eritema, mazginė eritema ir kraujagyslinė purpura (odos ligos).
• Infarktas ir insultas.
• Galima demencija.
Pasireiškus bet kuriam šalutiniam vaisto poveikiui (net ir nenurodytam šiame lapelyje), pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
5. ACTIVELLE LAIKYMO SĄLYGOS
Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.
Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 °C temperatūroje. Negalima užšaldyti. Diską laikyti kartoninėje dėžutėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos.
Nevartokite Activelle pasibaigus tinkamumo laikui, nurodytam ant etiketės ir dėžutės.
Tarptautinis pavadinimas | Estradiolum+Norethisteroni acetas |
Vaisto stiprumas | 1mg+0,5mg |
Vaisto forma | plėvele dengtos tabletės |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | nenurodytas |
Registracijos numeris | 99/6721/9 |
Registratorius | Novo Nordisk A/S, Danija |
Receptinis | Receptinis, Nehospitalinis |
Vaistas registruotas | 1999.11.04 |
Vaistas perregistruotas |
Activelle plėvele dengtos tabletės
Veikliosios vaisto medžiagos yra estradiolio hemihidratas ir noretisterono acetatas.
Vienoje plėvele dengtoje tabletėje yra 1 mg bevandenio estradiolio (estradiolio hemihidrato pavidalu) ir 0,5 mg noretisterono acetato.
Pagalbinės medžiagos
Vienoje tabletėje yra: laktozės monohidrato, kukurūzų krakmolo, kopovidono, talko ir magnio stearato.
Plėvelės sudėtis: hipromeliozė, triacetinas ir talkas.
Registravimo liudijimo turėtojas
Novo Nordisk A/S, DK-2880 Bagsvaerd, Danija
Gamintojas
Novo Nordisk A/S, DK-2880 Bagsvaerd, Danija
1. KAS YRA ACTIVELLE IR NUO KO JIS VARTOJAMAS
Activelle sudėtyje yra moteriškų lytinių hormonų - 17β-estradiolio ir noretisterono acetato. 17β-estradiolis yra identiškas 17β-estradioliui, kurį gamina moterų kiaušidės. Jis priklauso natūraliems estrogenams. Noretisterono acetatas yra sintetinis progestagenas, kuris veikia panašiai kaip ir progesteronas – kitas svarbus moteriškas lytinis hormonas.
Activelle yra hormonų pakeičiamosios terapijos vaistas, vartojamas:
- Palengvinti arba pašalinti estrogenų trūkumo simptomams (karščio pylimui, naktiniam prakaitavimui, makšties sausumui ir kitiems reiškiniams, kuriuos sąlygoja kiaušidėse gaminamų moteriškų lytinių hormonų trūkumas). Vaisto skiriama toms moterims, kurioms nepašalinta gimda ir po menopauzės praėjo daugiau kaip vieneri metai.
- Activelle skiriama osteoporozės (kaulų retėjimo) profilaktikai, jei Jums yra padidėjusi kaulų lūžių rizika ir jei negalite vartoti kitų vaistų šiai ligai gydyti.
Nėra pakankamai duomenų apie vyresnių nei 65 metų amžiaus moterų gydymą šiuo vaistu.
Activelle tiekiamas 1 arba 3 kalendorinėse diskinėse pakuotėse, kuriose yra po 28 plėvele dengtas tabletes.
Activelle tablečių vienoje pusėje įspaustas užrašas NOVO 288, kitoje – APIS.
2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT ACTIVELLE
Activelle vartoti draudžiama, jei:
- Jums nustatytas arba įtariamas krūties vėžys.
- Jums nustatytas arba įtariamas su hormonų vartojimu susijęs auglys (pvz., gimdos
gleivinės vėžys).
- Jums nustatytas patologinis kraujavimas iš lyties organų.
- Jums nustatyta liga, vadinama endometriumo hiperplazija (gimdos gleivinės išvešėjimas), ir gydytojas nepaskyrė gydymo.
- Sergate giliųjų venų tromboze arba plaučių arterijos tromboembolija (kai susiformuoja kraujo trombai kojų arba plaučių kraujagyslėse).
- Sergate arba neseniai sirgote tromboembolinėmis arterijų ligomis (pvz., krūtinės angina arba širdies infarktu).
- Sergate arba sirgote kepenų ligomis, ir Jūsų kepenų funkciniai rodikliai tebėra pakitę.
- Esate alergiška estradioliui arba noretisterono acetatui, arba bet kuriai pagalbinei Activelle medžiagai.
- Sergate porfirija (medžiagų apykaitos liga, kai sutrinka kraujo pigmento gamyba).
Specialios atsargumo priemonės vartojant Activelle
Medicininis ištyrimas ir stebėjimas
Prieš skirdamas hormonų pakeičiamąją terapiją, Jūsų gydytojas įvertins, ar šis gydymas Jums tinka, be to, reguliariai tikrins Jus ir vartojant vaisto. Gydytojas surinks Jūsų ir Jūsų šeimos ligų istoriją, taip pat atliks reikiamą medicininį ištyrimą. Jūs pati turite reguliariai tikrinti savo krūtis ir apie pastebėtus pokyčius nedelsiant pranešti gydytojui arba slaugytojai. Kiti tyrimai, įskaitant mamografiją, turi būti atliekami remiantis įprastinėmis medicininės patikros rekomendacijomis, kiekvienu individualiu atveju atsižvelgiant į klinikinę situaciją.
Atvejai, kai reikalinga nuolatinė gydytojo priežiūra
Pasakykite savo gydytojui, jei sergate arba sirgote viena iš žemiau išvardytų ligų, nes gydytojas gali norėti atidžiau Jus stebėti. Retais atvejais, vartojant Activelle, šios ligos gali atsinaujinti arba pasunkėti:
- Lejomioma (gerybinis gimdos auglys) arba endometriozė (gimdos gleivinės išvešėjimas už gimdos ribų).
- Praeityje buvusios kraujo krešulių sąlygotos ligos arba padidėjusi kraujo krešulių susiformavimo rizika (žr. žemiau).
- Padidėjusi su estrogenais susijusių navikų rizika, pvz., pirmo laipsnio krūties vėžio paveldimumas.
- Padidėjusio kraujospūdžio liga.
- Kepenų ligos, pvz., kepenų adenoma (gerybinis auglys).
- Cukrinis diabetas.
- Tulžies pūslės akmenligė.
- Migrena arba stiprūs galvos skausmai.
- Sisteminė raudonoji vilkligė (autoimuninė liga).
- Praeityje diagnozuota endometriumo hiperplazija (gimdos gleivinės išvešėjimas) (žr. žemiau).
- Epilepsija.
- Bronchinė astma.
- Otosklerozė (progresuojantis klausos silpnėjimas, kurį sąlygoja lėtinė vidinės ausies liga).
Būklės, kurioms esant reikia nedelsiant nutraukti vaisto vartojimą
Atsiradus bent vienai iš žemiau išvardytų būklių arba kuriuo nors kitu atveju, nurodytu skiltyje “Negalima vartoti Activelle, jei”, būtina nedelsiant nutraukti Activelle vartojimą.
- Gelta (pageltusi oda ir akių baltymai) arba kiti kepenų veiklos sutrikimai.
- Ryškus kraujospūdžio padidėjimas.
- Atsiradę migreniniai galvos skausmai.
- Nėštumas.
Endometriumo hiperplazija (gimdos gleivinės išvešėjimas)
Nustatyta, jog ilgesnį laiką vartojant vien estrogenų, padidėja rizika susirgti endometriumo hiperplazija bei endometriumo (gimdos gleivinės) vėžiu. Estrogenų nuolat vartojant su progestagenais, pvz., noretisterono acetatu, ši papildoma rizika smarkiai sumažėja.
Pirmuosius mėnesius taikant hormonų pakeičiamąją terapiją, kai kurioms moterims prasideda gausus kraujavimas arba atsiranda tepančių išskyrų iš lyties organų. Jei šis kraujavimas arba “tepimas” nepraeina per kelis pirmuosius vaisto vartojimo mėnesius arba atsiranda jau kurį laiką taikant hormonų pakeičiamąją terapiją, arba tęsiasi ir nutraukus vaisto vartojimą, nedelsdama pasakykite apie tai savo gydytojui.
Krūties vėžys
Kiekvienai moteriai, nepriklausomai nuo to, ar jai taikoma hormonų pakeičiamoji terapija, ar ne, yra rizika susirgti krūties vėžiu. Moterims, kurioms hormonų pakeičiamoji terapija taikoma ilgiau nei penkerius metus, ši rizika yra šiek tiek didesnė nei toms, kurioms ji niekada nebuvo taikyta. Šios rizikos laipsnis priklauso nuo hormonų pakeičiamosios terapijos trukmės; rizika tampa normali ne daugiau kaip per penkerius metus po hormonų pakeičiamosios terapijos nutraukimo. Įrodyta, kad pacientėms, vartojančioms nuolatinės kombinuotos hormonų pakeičiamosios terapijos vaisto (jo vartojant nebūna menstruacinio kraujavimo), kurio sudėtyje yra konjuguotų kumelės estrogenų ir medroksiprogesterono acetato, krūties vėžio matmenys būna didesni ir jis dažniau metastazuoja į sritinius limfmazgius nei toms moterims, kurios šio vaisto nevartojo.
50 - 64 metų moterims, kurioms netaikoma hormonų pakeičiamoji terapija, krūties vėžys diagnozuojamas maždaug 32 atvejais iš 1000. 50 - 64 metų moterims, kurioms taikoma hormonų pakeičiamoji terapija, papildomai diagnozuojama 6 ir 19 krūties vėžio atvejų atitinkamai po 5 ir 10 metų hormonų pakeičiamosios terapijos taikymo. Ši rizika nesusijusi su amžiumi ir yra tokia pat, jei hormonų pakeičiamoji terapija pradedama taikyti 40, 50 ar 60 metų moterims.
Jei Jūs nerimaujate dėl padidėjusios krūties vėžio rizikos, aptarkite pakeičiamosios hormonų terapijos privalumus ir riziką su savo gydytoju.
Kraujo krešuliai
Venų trombozė (kartais vadinama giliųjų venų tromboze arba GVT) yra labai reta liga, kuria sergant venose, dažniausiai blauzdos, susiformuoja kraujo krešuliai, koja parausta, patinsta, tampa skausminga. Retais atvejais tie kraujo krešuliai gali atsiskirti ir keliauti venomis su krauju – šis reiškinys vadinamas venų tromboembolija (VTE). Jei kraujo krešulys nukeliauja iki plaučių, jis gali užkimšti jų kraujagysles – tai vadinamoji plaučių arterijos tromboembolija, kurios metu pacientei pradeda trūkti oro, atsiranda stiprus skausmas krūtinėje ir (arba) ištinka kolapsas arba ji nualpsta. Daugeliu atvejų šiuos kraujo krešulius galima sėkmingai gydyti, tačiau jie gali sukelti ir rimtų sveikatos sutrikimų ar netgi būti mirtini.
Visoms moterims, nepriklausomai nuo to, ar jos vartoja hormonų pakeičiamosios terapijos preparatų, ar ne, yra rizika susiformuoti kraujo krešuliams kojų venose, plaučiuose arba kitose kūno dalyse. Tarp 50 - 59 metų moterų, vartojančių hormonų pakeičiamosios terapijos (HPT) preparatų penkerius metus, VTE padaugėja maždaug 4 atvejais iš 1000, lyginant su 3 atvejais tarp nevartojusiųjų HPT preparatų. Tačiau VTE rizika tuo didesnė, kuo didesnis moters amžius, todėl tarp 60 - 69 metų amžiaus moterų, kurioms taikoma pakeičiamoji hormonų terapija, VTE padaugėja maždaug 9 atvejais iš 1000 penkerių metų laikotarpiu, lyginant su 8 atvejais tarp nevartojusiųjų HPT preparatų. Kraujo krešuliai dažniau susidaro pirmaisiais HPT taikymo metais.
Studijų metu nustatyta, kad moterims, vartojančioms HPT preparatų, yra santykinai didesnė rizika susirgti VTE. Ši rizika yra nuo dviejų iki trijų kartų didesnė moterims, vartojančioms HPT preparatų, lyginant su nevartojančiosiomis. Sveikoms moterims tai sudaro nuo 1 iki 2 papildomų VTE atvejų 10.000 pacienčių per metus, vartojančių HPT preparatų.
Kai kurioms pacientėms yra padidėjusi rizika susirgti VTE, o šią riziką dar padidina HPT preparatų vartojimas. Jei Jums arba Jūsų šeimos nariams praeityje yra buvusi VTE, jei turite daug antsvorio, sergate sistemine raudonąja vilklige, patyrėte keletą savaiminių persileidimų arba sergate liga, nuo kurios vartojate kraują skystinančių vaistų (pvz., varfarino), HPT Jums gali padidinti riziką susirgti VTE. Jei aukščiau paminėti dalykai Jums aktualūs, pasakykite apie tai savo gydytojui.
VTE rizika gali padidėti ir tuo atveju, jei Jūs ilgesnį laiką negalite judėti, patyrėte didelių traumų arba Jums atlikta didelės apimties chirurginė operacija. Jei Jums planuojama atlikti operaciją, po kurios ilgesnį laiką negalėsite vaikščioti, ypač pilvo organų arba kojų operaciją, praneškite apie tai savo gydytojui. Jums gali prireikti nutraukti HPT vaisto vartojimą likus keturiems - šešiems mėnesiams iki operacijos, kad sumažėtų VTE rizika. Kai visiškai atsistatys Jūsų judėjimas, galėsite tęsti HPT vaisto vartojimą.
Jei atsiranda skausmingas kojos patinimas arba staigus skausmas krūtinėje ir tampa sunku kvėpuoti, reikia nutraukti HPT vaisto vartojimą ir nedelsiant susisiekti su savo gydytoju, nes tai gali būti ankstyvieji VTE požymiai.
Širdies ligos
Koronarine širdies liga susergama tuomet, kai sutrinka kraujotaka bei deguonies patekimas į širdį. Tai gali sąlygoti riebiųjų medžiagų depozitai (pvz., sergant ateroskleroze) arba susidarę kraujo krešuliai (trombozė). Tai sukelia krūtinės anginą – krūtinės skausmą, plintantį į kairiąją ranką, kaklą, žandikaulį arba mentikaulį, ir retais atvejais gali būti infarkto priežastis.
Remiantis dviejų didelės apimties klinikinių tyrimų rezultatais, HPT neturi teigiamo poveikio, esant širdies ligoms. Moterims, dalyvavusioms šiuose tyrimuose ir vartojusioms HPT tabletes, kurių sudėtyje buvo konjuguotų kumelių estrogenų ir medroksiprogesterono acetato, pirmaisiais vaisto vartojimo metais nedaug padidėjo rizika susirgti širdies ligomis. Randomizuotų klinikinių studijų, kurių metu tiriama, kaip kiti HPT preparatai susiję su sergamumu širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis arba mirtingumu nuo šių ligų, duomenys yra riboti. Todėl neaišku, ar ši rizika padidėja ir vartojant kitų HPT vaistų.
Jei Jūs esate sirgusi krūtinės angina arba širdies infarktu, aptarkite su savo gydytoju galimos rizikos ir HPT vaisto teigiamo poveikio santykį.
Insultas
Kuo moteris vyresnė, tuo didesnė insulto rizika. Nustatyta, kad insulto rizika 50 metų moterims yra maždaug 3 iš 1000, tuo tarpu 60 metų amžiuje ji padidėja iki 11 iš 1000. Tikimybę susirgti insultu didina padidėjęs kraujospūdis, rūkymas, nesaikingas alkoholinių gėrimų vartojimas arba sutrikęs širdies susitraukimų dažnis (prieširdžių virpėjimas).
Remiantis pastaruoju metu gautais duomenimis, HPT nedaug padidina insulto riziką.
Vidutiniškai trys iš tūkstančio 50 metų amžiaus moterų suserga insultu penkerių metų laikotarpiu. Iš tūkstančio HPT preparatų vartojančių moterų insultu suserga keturios. Vienuolika iš tūkstančio šešiasdešimtmečių moterų insultu suserga penkerių metų laikotarpiu. Iš tūkstančio HPT preparatų vartojančių tokio pat amžiaus moterų suserga penkiolika.
Kiaušidžių vėžys
Pastaruoju metu gauti duomenys leidžia manyti, jog moterims, kurioms taikoma tik estrogenų HPT ne mažiau kaip 5 - 10 metų ir kurioms pašalinta gimda, yra šiek tiek didesnė rizika susirgti kiaušidžių vėžiu nei toms, kurioms niekada nebuvo taikyta HPT. Nėra žinoma, ar ilgalaikis kombinuotos estrogenų/progestagenų HPT taikymas sukelia kitokią riziką nei tik estrogenų turintys HPT vaistai.
Kitos ligos
Sergant toliau išvardytomis ligomis, gydytojas gali norėti atidžiau Jus stebėti:
- Kokia nors inkstų liga, terminalinis inkstų nepakankamumas arba sutrikusi širdies veikla.
- Jei vartojant HPT vaisto pasireiškia hipertrigliceridemija (padidėja riebalų kiekis kraujyje), nes retais atvejais tai gali sukelti pankreatitą.
Jei Jums reikia atlikti kraujo tyrimus, pasakykite gydytojui, kad vartojate Activelle, nes estrogenai gali turėti įtakos kai kurių kraujo tyrimų rezultatams.
Nėra įrodyta, kad HPT pagerina pažinimo, mąstymo, mokymosi ir sprendimo (kognityvines) funkcijas. Kai kurie duomenys leidžia manyti, kad vyresnėms nei 65 metų moterims vartojant preparato, kurio sudėtyje yra konjuguotų kumelių estrogenų ir medroksiprogesterono acetato, padidėja intelektualinių sugebėjimų silpnėjimo (demencijos) rizika. Nėra žinoma, ar taip gali atsitikti jaunesnio amžiaus moterims bei moterims, vartojančioms kitų HPT preparatų.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Nevartokite Activelle, jei esate nėščia arba žindote kūdikį.
Kitų vaistų vartojimas
Pasakykite savo gydytojui, jei vartojate arba neseniai vartojote kokių nors kitų vaistų, net ir nereceptinių.
Toliau išvardyti vaistai, galintys susilpninti Activelle poveikį:
Antitraukuliniai (pvz., fenobarbitalis, fenitoinas, karbamazepinas) ir antiinfekciniai (pvz., rifampicinas, rifabutinas, nevirapinas, efavirenzas, ritonaviras, nelfinaviras) preparatai. Žoliniai preparatai, kurių sudėtyje yra jonažolių (Hypericum perforatum), taip pat gali susilpninti Activelle poveikį.
Vaistai, kurių sudėtyje yra ketokonazolio (antigrybelinio preparato), gali sustiprinti Activelle poveikį.
3. KAIP VARTOTI ACTIVELLE
Activelle visada vartokite tiksliai taip, kaip nurodė gydytojas. Jei abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Gydymą Activelle galima pradėti bet kurią Jums tinkamą dieną. Tačiau jei prieš tai vartojote ciklinės HPT vaisto, gydymą reikia pradėti pasibaigus kraujavimui, kurį sukelia ciklinės HPT vaisto vartojimo nutraukimas.
Gerkite po vieną tabletę per parą maždaug tuo pačiu paros metu. Tabletes gerkite kasdien, be pertraukos. Suvartojus visą 28 tablečių kalendorinę pakuotę, pradedama kita tablečių pakuotė.
Tabletę užsigerkite pakankamu skysčių kiekiu (pvz., viena stikline vandens).
Menopauzės sukeltiems simptomams gydyti turi būti vartojama mažiausia veiksminga vaisto dozė trumpiausią gydymo laiką.
Pasitarkite su savo gydytoju, jei po trijų mėnesių vaisto vartojimo nepajutote simptomų palengvėjimo. Gydymą reikia tęsti tol, kol vaisto teigiamas poveikis viršija jo keliamą riziką.
Jei dėl kokios nors priežasties norite nutraukti Activelle vartojimą, pasitarkite su gydytoju. Jis paaiškins, koks poveikis gali pasireikšti nutraukus vaisto vartojimą, ir aptars alternatyvaus gydymo metodo galimybes.
Nurodymai, kaip naudotis kalendorine vaisto pakuote
1. Nustatykite savaitės dieną
Pasukite vidinį diską ir nustatykite savaitės dieną ties nedideliu plastikiniu plyšeliu (žr. iliustraciją).
2. Kaip išimti pirmąją tabletę
Nulaužkite plyšelio dangtelį ir išimkite pirmąją tabletę (žr. iliustraciją).
3. Kasdien
Permatomą diską kasdien pasukite laikrodžio rodyklės kryptimi per vieną tarpelį. Išimkite kitą tabletę.
Permatomą diską galima pasukti tik išėmus plyšelyje esančią tabletę (žr. iliustraciją).
Jei suvartojote per daug Activelle
Jei suvartojote per daug Activelle, pasitarkite su gydytoju arba vaistininku. Perdozavus Activelle, gali atsirasti pykinimas arba vėmimas.
Jei pamiršote pavartoti Activelle
Praleidus dozę, vėliau vietoj jos dvigubos dozės vartoti negalima. Jei vieną dieną užmiršote išgerti tabletę, šią tabletę išmeskite ir toliau vaisto vartokite kaip įprasta. Praleidus vieną vaisto dozę, gali padidėti kraujavimo arba tepančių išskyrų iš lyties organų tikimybė.
4. GALIMAS ŠALUTINIS POVEIKIS
Activelle, kaip ir visi kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį.
Vartojant Activelle, gali atsirasti šie šalutiniai reiškiniai:
Labai dažni (> 10 % - daugiau nei 1 atvejis iš 10)
• Krūtų skausmas arba tempimas
• Kraujavimas iš lyties organų
Dažni (≥ 1 % ir < 10 % - mažiau nei 1 iš 10, bet daugiau nei 1 iš 100)
• Lyties organų grybelinis uždegimas arba kolpitas
• Skysčių susikaupimas organizme
• Depresija arba esamos depresijos pasunkėjimas
• Galvos skausmas, migrena arba esamos migrenos pasunkėjimas
• Pykinimas
• Nugaros skausmas
• Krūtų pabrinkimas arba padidėjimas
• Gimdos miomos (gerybiniai gimdos augliai) arba jų augimas, arba atsinaujinimas
• Periferinė edema (rankų ir kojų pabrinkimas)
• Kūno masės padidėjimas
Neįprasti (> 0,1 % ir < 1 % - mažiau nei 1 iš 100, bet daugiau nei 1 iš 1000)
• Padidėjęs jautrumas (alerginės reakcijos)
• Padidėjęs nervingumas
• Paviršinių venų uždegimas, susijęs su tromboze (kraujo krešuliais)
• Pilvo (skrandžio) skausmas, pilvo tempimas arba diskomfortas jame
• Pilvo pūtimas arba meteorizmas
• Plaukų slinkimas arba hirsutizmas (padidėjęs veido ir kūno plaukuotumas), arba aknė (spuogai)
• Niežulys
• Dilgėlinė
• Raumenų mėšlungis
• Vaistas neveiksmingas
Reti (≥ 0,01 % ir < 0,1 % - mažiau nei 1 iš 1000, bet daugiau nei 1 iš 10.000)
• Plaučių arterijos tromboembolija (žr. 2 skyrių)
• Giliųjų venų uždegimas, susijęs su tromboze (kraujo krešuliais)
Labai reti (iki 0,01 % - mažiau nei 1 atvejis iš 10.000)
• Endometriumo karcinoma (gimdos gleivinės vėžys)
• Nemiga
• Nerimas
• Susilpnėjęs arba sustiprėjęs lytinis potraukis
• Galvos svaigimas
• Regėjimo sutrikimai
• Arterinės hipertenzijos pasunkėjimas
• Virškinimo sutrikimai
• Vėmimas
• Tulžies pūslės uždegimas, tulžies pūslės akmenligė arba jos atsinaujinimas
• Seborėja (liga, kai padidėja riebalų išskyrimas, dėl kurio oda tampa riebi ir blizganti)
• Odos bėrimas
• Angioneurozinė edema (ūminė alerginė reakcija)
• Endometriumo hiperplazija (gimdos gleivinės išvešėjimas)
• Makšties arba išorinių lyties organų niežulys
• Sumažėjusi kūno masė
• Arterinio kraujospūdžio padidėjimas
Krūties vėžys
Remiantis duomenimis, gautais atlikus nemažą skaičių epidemiologinių studijų bei vieną randomizuotą placebu kontroliuojamą Moterų sveikatos iniciatyvų studiją (WHI), moterims, neseniai vartojusioms arba šiuo metu vartojančioms HPT preparatų, bendra krūties vėžio rizika tuo didesnė, kuo ilgesnė HPT taikymo trukmė.
Keletas epidemiologinių studijų pateikė duomenis apie krūties vėžio riziką taikant kombinuotą estrogenų ir progestagenų HPT; nustatyta, kad bendra krūties vėžio rizika šiuo atveju yra didesnė nei vartojant vien estrogenų. Toliau pateikiama absoliuti rizika, apskaičiuota remiantis MWS ir WHI tyrimų duomenimis:
Remiantis žinomu susirgimų krūties vėžiu vidurkiu išsivysčiusiose šalyse, MWS nustatė:
• Iš 1000 HPT preparatų niekada nevartojusių moterų nuo 50 iki 64 metų amžiaus 32 suserga krūties vėžiu.
• Iš 1000 šiuo metu HPT preparatų vartojančių arba anksčiau vartojusių moterų papildomai suserga, priklausomai nuo vaisto vartojimo trukmės
- Moterys, kurioms taikoma tik estrogenų HPT:
5 metus: nuo 0 iki 3 (vidutiniškai 1,5)
10 metų: nuo 3 iki 7 (vidutiniškai 5)
- Moterys, kurioms taikoma kombinuota estrogenų ir progestagenų HPT:
5 metus: nuo 5 iki 7 (vidutiniškai 6)
10 metų: nuo 18 iki 20 (vidutiniškai 19)
WHI tyrimo metu 5,6 metų buvo stebėtos moterys nuo 50 iki 79 metų; 8 iš 10.000 moterų per metus buvo nustatytas invazinis krūties vėžys, susijęs su kombinuota estrogenų ir progestagenų HPT (KKE+MPA).
Apibendrinus tyrimo duomenis, nustatyta:
- Iš 1000 moterų placebo grupėje penkerių metų laikotarpiu diagnozuojama apie 16 invazinio krūties vėžio atvejų.
- Iš 1000 moterų, kurioms buvo taikoma kombinuota estrogenų ir progestagenų HPT (KKE+MPA), papildomų atvejų skaičius - nuo 0 iki 9 (vidutiniškai 4) per penkerius vartojimo metus.
Moters amžius, kai pradedama taikyti HPT, neturi didelės įtakos papildomų krūties vėžio atvejų skaičiui: 45 - 65 metų moterims jis yra panašus.
Endometriumo vėžys
Moterims, kurioms nepašalinta gimda, endometriumo hiperplazijos ir endometriumo vėžio rizika tuo didesnė, kuo ilgesnis estrogenų vartojimo laikas. Remiantis epidemiologinių studijų duomenimis, endometriumo vėžys diagnozuojamas penkioms iš tūkstančio HPT preparatų nevartojančių 50 - 65 metų moterų. Nustatyta, kad vartojant tik estrogenų, rizika didėja priklausomai nuo gydymo trukmės ir estrogenų dozės ir yra nuo 2 iki 12 kartų didesnė, lyginant su HPT preparatų nevartojančiomis moterimis. Gydymą estrogenais papildžius progestagenais, padidėjusi rizika gerokai sumažėja.
Taip pat žinoma, kad skiriant gydymą estrogenais/progestagenais pasitaikė šie šalutiniai reiškiniai:
• Chloazma, daugiaformė eritema, mazginė eritema ir kraujagyslinė purpura (odos ligos).
• Infarktas ir insultas.
• Galima demencija.
Pasireiškus bet kuriam šalutiniam vaisto poveikiui (net ir nenurodytam šiame lapelyje), pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
5. ACTIVELLE LAIKYMO SĄLYGOS
Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.
Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 °C temperatūroje. Negalima užšaldyti. Diską laikyti kartoninėje dėžutėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos.
Nevartokite Activelle pasibaigus tinkamumo laikui, nurodytam ant etiketės ir dėžutės.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
-
+185-24+161
-
+44-7+37
-
+20-4+16
-
+15-6+9
-
+9-5+4
- Daugiau gydymo įstaigų
Anekdotai
-
Vyriškis ateina pas okulistą:
- Daktare, man skauda akį. Ką daryti?
- Brangusis, prieš savaitę man skaudėjo dantį. Tai jį išrovė ir skausmo kaip nebūta. - Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar žinote naujos formos, kuri vartojama kartą per mėnesį, vitamino D pavadinimą