Kvinaprilis, 10mg, plėvele dengtos tabletės
Vartojimas: vartoti per burną
Registratorius: Pfizer Limited, Jungtinė Karalystė
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Kvinaprilis
1. KAS YRA ACCUPRO IR KAM JIS VARTOJAMAS
ACCUPRO yra vaistas didelio kraujospūdžio ligai (hipertenzijai) ir širdies veiklos nepakankamumui gydyti. Jis priklauso AKF (angiotenziną konvertuojančio fermento) inhibitorių grupei. Hipertenziją veiksmingai galima gydyti vien ACCUPRO arba juo kartu su diuretikais. Širdies nepakankamumas ACCUPRO gydomas kartu su diuretikais ir (arba) širdies glikozidais. Pacientams, ACCUPRO gydomiems nuo širdies nepakankamumo, būtina atidi gydytojo priežiūra.
2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT ACCUPRO
ACCUPRO vartoti negalima:
- jeigu yra alergija (padidėjęs jautrumas) kvinapriliui, bet kuriam kitam AKF inhibitoriui arba bet kuriai pagalbinei ACCUPRO tablečių medžiagai;
- nėštumo metu (prieš ACCUPRO vartojimą būtina pasitikrinti, ar nesate nėščia, gydymo metu naudotis patikimu kontracepcijos metodu);
- žindymo laikotarpiu (vartojant ACCUPRO, kūdikio žindyti negalima);
- jeigu yra polinkis į audinių pabrinkimą (buvo angioneurozinė edema, susijusi su AKF inhibitorių vartojimu, yra paveldėta ar idiopatinė angioneurozinė edema).
Specialių atsargumo priemonių reikia:
- jeigu yra diagnozuotas aortos susiaurėjimas (stenozė) ar kliūtis kraujo tekėjimui iš širdies;
- jeigu taikoma dializė, mažo tankio lipoproteinų aferezė (kai yra sunki hipercholesterinemija) bei desensibilizuojamasis gydymas nuo alergijos vabzdžių (pvz., bičių, vapsvų) nuodams, prieš pradėdami vartoti šį vaistą, apie tai pasakykite gydytojui, kad jis galėtų skirti tinkamą gydymą. Prieš pradedant dializę, mažo tankio lipoproteinų aferezę ar desensibilizuojamąjį gydymą nuo alergijos vabzdžių nuodams, pasakykite gydytojui, kad vartojate ACCUPRO, kad jis galėtų skirti tinkamą gydymą;
- jeigu sutrikusi inkstų funkcija;
- jeigu yra vieno arba abiejų inkstų arterijų susiaurėjimas (stenozė);
- jeigu sergate kolagenine kraujagyslių liga;
- jeigu organizme yra druskų ir skysčių trūkumas, pavyzdžiui, dėl ankstesnio gydymo diuretikais, druskos kiekio ribojimo maiste ar dializės.
ACCUPRO galima vartoti tik atidžiai matuojant kraujospūdį ir (arba) stebint tam tikrų laboratorinių tyrimų duomenis, ypač gydymo pradžioje, ligoniams:
- kurių sutrikusi elektrolitų ir (ar) skysčių pusiausvyra;
- kurių sutrikusi inkstų funkcija;
- kurie serga sunkia hipertenzija;
- kurie vyresni kaip 65 metų;
- kurie serga sunkiu širdies nepakankamumu.
Gydymo pradžioje ir rizikos grupių pacientams (senyviems žmonėms, ligoniams, kurių sutrikusi inkstų funkcija, kurie serga kolagenine kraujagyslių liga, vartoja imuninės sistemos veiklą slopinančių vaistų, alopurinolio, prokainamido, širdies glikozidų, gliukokortikoidų arba vidurių laisvinamųjų vaistų) reikia dažniau tirti elektrolitų, kreatinino ir gliukozės koncentraciją kraujyje bei atlikinėti kitokius kraujo tyrimus.
Jeigu pasireiškia dusulys arba veido, liežuvio ar tikrojo balso aparto patinimas, reikia nedelsiant nutraukti vaisto vartojimą ir kreiptis į gydytoją arba artimiausios ligoninės skubios medicinos pagalbos skyrių. Jeigu pasireiškia pilvo skausmas, reikia kiek galima greičiau kreiptis į gydytoją.
Minėtų sutrikimų juodaodžiams pasireiškia dažniau nei baltaodžiams.
Kitų vaistų vartojimas
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Sąveika pasireiškė vartojant ACCUPRO arba kitokį AKF inhibitorių kartu su:
- valgomąja druska (susilpnėja ACCUPRO kraujospūdį mažinantis poveikis);
- antihipertenziniais vaistais (sustiprėja ACCUPRO, ypač vartojamo kartu su diuretikais, kraujospūdį mažinantis poveikis);
- skausmą malšinančiais vaistais, pavyzdžiui, aspirinu, indometacinu (gali susilpnėti ACCUPRO kraujospūdį mažinantis poveikis);
- kalio preparatais, kalį organizme sulaikančiais diuretikais pavyzdžiui, spironolaktonu, amiloridu, triamterenu (gali labiau padidėti kalio koncentracija kraujyje);
- ličio preparatais (gali padidėti ličio koncentracija kraujo serume [būtina ją nuolat matuoti!] ir dėl to sustiprėti ličio toksinis poveikis);
- alkoholiu (alkoholio poveikis sustiprėja);
- alopurinoliu, citostatikais, imuninę organizmo reakciją slopinančiais vaistais, sisteminio poveikio kortikosteroidais, prokainamidu (sumažėja leukocitų kiekis kraujyje);
- narkozę sukeliančiais vaistais, anestetikais (sustiprėja kraujospūdį mažinantis poveikis, taigi reikia pasakyti anesteziologui, kad vartojate ACCUPRO);
- geriamaisiais vaistais nuo diabeto (pavyzdžiui, sulfonilkarbamidais arba biguanidais), insulinu (sustiprėja ACCUPRO kraujospūdį mažinantis poveikis);
- neuroleptikais, imipraminu (sustiprėja ACCUPRO kraujospūdį mažinantis poveikis);
- tetraciklinais ar kitomis medžiagomis, reaguojančioms su magniu (absorbcija sumažėja);
- antacidiniais vaistais (gali sumažėti ACCUPRO pasisavinimas).
ACCUPRO vartojimas su maistu ir gėrimais
Valgomoji druska silpnina kraujospūdį mažinantį ACCUPRO poveikį. Stiprėja kartu su ACCUPRO vartojamo alkoholio poveikis.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku. Prieš pradėdama vartoti AKF inhibitorių, pavyzdžiui ACCUPRO, vaisinga moteris turi pasitikrinti, ar ji nenėščia. ACCUPRO vartojanti vaisingo amžiaus moteris turi naudotis veiksmingu kontracepcijos metodu. Jei vartodama šio vaisto moteris pastoja, būtina kreiptis į gydytoją, kuris skirs vaisiui mažiau pavojingą gydymą. ACCUPRO nėštumo metu ir žindymo laikotarpiu vartoti negalima.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Vaistas kartais gali sukelti galvos svaigimą ar nuovargį. Jeigu jaučiate tokį poveikį, vairuoti ar valdyti mechanizmų negalima.
Svarbi informacija apie kai kurias pagalbines ACCUPRO medžiagas
Vaisto sudėtyje yra laktozės. Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šį vaistą.
3. KAIP VARTOTI ACCUPRO
ACCUPRO visada vartokite tiksliai, kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Hipertenzija
Rekomenduojama pradinė kvinaprilio paros dozė ‑ 10 mg. Priklausomai nuo organizmo reakcijos į vaistą, paros dozę gydytojas gali palaipsniui padidinti iki 20‑40 mg. Paros dozę galima gerti iš karto arba lygiomis dalimis per 2 kartus. Jeigu kartu vartojama diuretikų, rekomenduojama pradinė ACCUPRO dozė yra 2,5 mg. Vėliau paros dozę gydytojas palaipsniui didins, kol pasireikš optimali organizmo reakcija į vaistą.
Širdies nepakankamumas
Rekomenduojama pradinė ACCUPRO paros dozė ‑ 2,5 mg. Vėliau ją gydytojas palaipsniui didins tol, kol pasireikš optimali organizmo reakcija į vaistą, bet ne daugiau kaip iki 40 mg. Paros dozė geriama iš karto arba lygiomis dalimis per 2 kartus. Kombinuotosios terapijos metu veiksminga ACCUPRO paros dozė dažniausiai yra 10–20 mg.
Senyvi žmonės ir ligoniai, kurių inkstų funkcija sutrikusi
Rekomenduojama pradinė ACCUPRO dozė – 2,5 mg. Vėliau ją gydytojas palaipsniui didins tol, kol pasireikš optimali organizmo reakcija į vaistą.
Ligoniai, kurių inkstų funkcija sutrikusi
ACCUPRO nerekomenduojama vartoti ligoniams, kurie serga kepenų funkcijos sutrikimu, nes duomenų apie saugumą ir veiksmingumą tokiems ligoniams nepakanka.
Vaikai (6–12 metų)
ACCUPRO nerekomenduojama vartoti vaikams, nes duomenų apie saugumą ir veiksmingumą nepakanka.
Kada ir kaip vartoti ACCUPRO
ACCUPRO galima vartoti valgio metu arba nevalgius. Kad kuo tiksliau vykdytumėte gydytojo nurodymus, kiekvieną dieną vaisto reikėtų gerti tokiu pačiu laiku. Paros dozę galima gerti visą iš karto arba lygiomis dalimis per du kartus.
Kiek laiko vartoti ACCUPRO
Gydymo trukmę nurodys gydytojas.
Jeigu manote, kad ACCUPRO veikia per stipriai arba per silpnai, kreipkitės į gydytoją.
Pavartojus per didelę ACCUPRO dozę
Simptomai priklauso nuo perdozavimo sunkumo. Gali labai sumažėti kraujospūdis, pasireikšti kardiogeninis šokas, suretėti širdies susitraukimai, sutrikti elektrolitų pusiausvyra ir pasireikšti inkstų funkcijos nepakankamumas.
Jeigu įtariate, kad išgėrėte per daug vaisto, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.
Pamiršus pavartoti ACCUPRO
Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą dozę. Pamirštąją dozę praleiskite, o toliau ACCUPRO vartokite kaip paskyrė gydytojas.
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
4. galimAS ŠALUTINIS poveikiS
ACCUPRO, kaip ir visi kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Dažniausiai pasireiškusios šalutinės reakcijos hipertenzija ir staziniu širdies nepakankamumu sergantiems ligoniams buvo galvos skausmas, galvos svaigimas, sloga, kosulys, viršutinių kvėpavimo takų infekcija, nuovargis, pykinimas ir vėmimas. Kitas nedažnai atsiradęs šalutinis poveikis buvo virškinimo sutrikimas, raumenų skausmas, krūtinės skausmas, pilvo skausmas, viduriavimas, nugaros skausmas, nosies ančių uždegimas, nemiga, jutimų sutrikimas, nervingumas, bendras silpnumas, gerklės uždegimas, kraujospūdžio sumažėjimas, jaučiamas dažnas širdies plakimas, dujų susikaupimas virškinimo trakte, depresija, niežulys, išbėrimas, impotencija, edema, sąnarių skausmas, regėjimo susilpnėjimas nesant objektyvių pokyčių akyje.
Vartojant AKF inhibitorių, pasireiškė išvardytas šalutinis poveikis.
Širdies sutrikimai
Dažnas širdies plakimas, miokardo infarktas.
Nervų sistemos sutrikimai
Kraujavimas į smegenis, pusiausvyros sutrikimas, apalpimas, skonio pojūčio pokyčiai, praeinantysis smegenų išemijos priepuolis.
Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpuplaučio sutrikimai
Bronchų uždegimas, bronchų spazmas, dusulys.
Pavieniais atvejais paburkimas, apimantis viršutinius kvėpavimo takus, sukeliantis mirtiną kvėpavimo takų nepraeinamumą.
Virškinimo trakto sutrikimai
Vidurių užkietėjimas, burnos džiūvimas, liežuvio uždegimas, žarnų nepraeinamumas, žarnų paburkimas. Ligoniams, kurie vartojo AKF inhibitorių, diagnozuota retų mirtino kasos uždegimo atvejų.
Kepenų, tulžies pūslės ir latakų sutrikimai
Gelta dėl tulžies sąstovio, kepenų uždegimas.
Odos ir poodinio audinio sutrikimai
Nuplikimas, daugiaformė eritema, epidermio nekrolizė, į žvynelinę panašus išbėrimas, Stivenso ir Džonsono sindromas, dilgėlinė.
Psichikos sutrikimai
Sumišimas.
Akių sutrikimai
Miglotas matymas.
Ausų ir labirintų sutrikimai
Spengimas ausyse.
Tyrimai
Kraujo šlapalo azoto ir kreatinino koncentracijos kraujyje padidėjimas. Hematokrito, trombocitų ir leukocitų kiekio kraujyje padidėjimas, bilirubino koncentracijos serume padidėjimas, kepenų fermentų kraujyje suaktyvėjimas. Gauta pavienių pranešimų apie hemolizinę anemiją.
Praneškite gydytojui apie atsiradusius šalutinį poveikį, kad jis galėtų skirti reikiamą gydymą.
Jeigu pasireiškė sunkus šalutinis poveikis arba pastebėjote šiame lapelyje nenurodytą šalutinį poveikį, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
5. KAIP LAIKYTI ACCUPRO
Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.
Specialių laikymo sąlygų nereikia.
Ant pakuotės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, ACCUPRO vartoti negalima. Vaistas tinka vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Vaistų negalima išpilti į kanalizaciją arba išmesti su buitinėmis atliekomis. Kaip tvarkyti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. KITA INFORMACIJA
ACCUPRO sudėtis
Veiklioji medžiaga yra kvinaprilis. Vienoje ACCUPRO 5 mg plėvele dengtoje tabletėje yra 5 mg kvinaprilio (kvinaprilio hidrochlorido pavidalu). Vienoje ACCUPRO 10 mg plėvele dengtoje tabletėje yra 10 mg kvinaprilio (kvinaprilio hidrochlorido pavidalu). Vienoje ACCUPRO 20 mg plėvele dengtoje tabletėje yra 20 mg kvinaprilio (kvinaprilio hidrochlorido pavidalu).
Pagalbinės medžiagaos yra sunkusis magnio subkarbonatas, želatina, laktozės monohidratas, krospovidonas, magnio stearatas, hipromeliozė, hidroksipropilceliuliozė, titano dioksidas (E 171), makrogolis 400, karpažolės vaškas.
ACCUPRO išvaizda ir kiekis pakuotėje
ACCUPRO 5 mg plėvele dengta tabletė yra baltos, ovalo formos, abipus išgaubtos plėvele dengtos tabletės su laužimo vagele abiejose pusėse, Abiejose pusėse priešpriešiais įspausta ,,5“.
ACCUPRO 10 mg plėvele dengta tabletė yra baltos, trikampė, abipus išgaubtos plėvele dengtos tabletės su laužimo vagele abiejose pusėse, vienoje tabletės pusėje įspausta “10”.
ACCUPRO 20 mg plėvele dengta tabletė yra baltos, apvalios, abipus išgaubtos plėvele dengtos tabletės su laužimo vagele abiejose pusėse, vienoje tabletės pusėje įspausta “20”.
ACCUPRO 5 mg. Pakuotėje yra 30 plėvele dengtų tablečių.
ACCUPRO 10 mg. Pakuotėje yra 30 arba 100 plėvele dengtų tablečių.
ACCUPRO 20 mg. Pakuotėje yra 10, 30 arba 100 plėvele dengtų tablečių.
Tarptautinis pavadinimas | Kvinaprilis |
Vaisto stiprumas | 10mg |
Vaisto forma | plėvele dengtos tabletės |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti per burną |
Registracijos numeris | LT/1/2000/0234 |
Registratorius | Pfizer Limited, Jungtinė Karalystė |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 2000.08.21 |
Vaistas perregistruotas | 2007.11.30 |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
ACCUPRO 5 mg plėvele dengtos tabletės
ACCUPRO 10 mg plėvele dengtos tabletės
ACCUPRO 20 mg plėvele dengtos tabletės
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
Vienoje ACCUPRO 5 mg plėvele dengtoje tabletėje yra 5 mg kvinaprilio (kvinaprilio hidrochlorido pavidalu).
Vienoje ACCUPRO 10 mg plėvele dengtoje tabletėje yra 10 mg kvinaprilio (kvinaprilio hidrochlorido pavidalu).
Vienoje ACCUPRO 20 mg plėvele dengtoje tabletėje yra 20 mg kvinaprilio (kvinaprilio hidrochlorido pavidalu).
Pagalbinė medžiaga: laktozės monohidratas.
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Plėvele dengta tabletė
ACCUPRO 5 mg plėvele dengta tabletė yra baltos, ovalo formos, abipus išgaubtos plėvele dengtos tabletės su laužimo vagele abiejose pusėse, Abiejose pusėse yra priešpriešiais įspausta ,,5“.
ACCUPRO 10 mg plėvele dengta tabletė yra baltos, trikampės,abipus išgaubtos plėvele dengtos tabletės su laužimo vagele abiejose pusėse, vienoje tabletės pusėje įspausta “10”.
ACCUPRO 20 mg plėvele dengta tabletė yra baltos, apvalios, abipus išgaubtos plėvele dengtos tabletės su laužimo vagele abiejose pusėse, vienoje tabletės pusėje įspausta “20”.
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1 Terapinės indikacijos
Bet kokio sunkumo pirminės hipertenzijos gydymas vien ACCUPRO arba juo kartu su diuretikais.
Stazinio širdies nepakankamumo gydymas kartu su diuretikais ir (arba) širdies glikozidais.
4.2 Dozavimas ir vartojimo būdas
Vartoti per burną.
Dozavimas suaugusiems žmonėms
Hipertenzija
Monoterapija. Jeigu hipertenzija nekomplikuota, rekomenduojama pradinė kvinaprilio paros dozė yra 10 mg. Atsižvelgiant į organizmo reakciją į medikamentą, paros dozę galima palaipsniui didinti (dvigubinant ir paliekant pakankamai laiko organizmui prisitaikyti prie padidintos dozės) iki palaikomosios dozės, t. y. 20‑40 mg. Paros dozę galima gerti iš karto arba lygiomis dalimis per 2 kartus. Preparato geriant vieną kartą per parą daugumos ligonių kraujospūdis reguliuojamas ilgai. Pacientai buvo gydyti ne didesne kaip 80 mg paros doze. ACCUPRO galima vartoti valgio metu arba nevalgius. Kad būtų kuo tiksliau vykdomi gydytojo nurodymai, kiekvieną dieną preparato reikėtų gerti tokiu pačiu laiku.
Vartojimas kartu su diuretikais. Kad nepasireikštų pernelyg didelė hipotenzija, ligoniams, vartojantiems diuretikų, rekomenduojama pradinė ACCUPRO dozė yra 2,5 mg. Vėliau ją reikia didinti taip, kaip aprašyta anksčiau, kol pasireikš optimali organizmo reakcija (žr. 4.5 skyrių).
Stazinis širdies nepakankamumas
Stazinį širdies nepakankamumą ACCUPRO visada reikia pradėti gydyti atidžiai gydytojui prižiūrint.
Kad nepasireikštų simptominė hipotenzija, rekomenduojama pradinė ACCUPRO paros dozė yra 2,5 mg. Vėliau ji didinama iki veiksmingos, bet ne didesnės kaip 40 mg. Paros dozė geriama iš karto arba lygiomis dalimis per du kartus kartu su diuretikais ir (arba) širdies glikozidais. Kombinuotosios terapijos metu veiksminga ACCUPRO paros dozė dažniausiai yra 10‑20 mg. Preparato galima vartoti valgio metu arba nevalgius, tačiau būtų kuo tiksliau vykdomi gydytojo nurodymai, jo reikėtų gerti visada tuo pačiu paros laiku.
Sunkus širdies nepakankamumas
Ligonius, kuriems yra sunkus ar nestabilus stazinis širdies nepakankamumas, ACCUPRO visada reikia pradėti gydyti ligoninėje, atidžiai prižiūrint gydytojui.
Preparatą pradėti vartoti ligoninėje reikia ir kitiems žmonėms, kuriems gresia didelė rizika. Tai ligoniai, vartojantys didelę dozę kilpinių diuretikų (pvz., > 80 mg furozemido) ar kelis diuretikus tuo pačiu metu, kuriems yra hipovolemija, hiponatremija (natrio koncentracija serume < 130 mgEq/l), kurių sistolinis kraujospūdis mažesnis kaip 90 mmHg, kurie vartoja didelę dozę kraujagyslių plečiamųjų vaistinių preparatų, kurių kreatinino koncentracija serume > 150 mol/l arba kurie yra 70 metų arba vyresni.
Senyvi žmonės ir ligoniai, kurių inkstų funkcija sutrikusi
Senyviems žmonėms ir ligoniams, kurių kreatinino klirensas yra mažesnis kaip 40 ml/min., rekomenduojama pradinė ACCUPRO dozė pirminei hipertenzijai gydyti ‑ 2,5 mg. Vėliau ji palaipsniui didinama tol, kol pasireikš optimali organizmo reakcija (žr. 4.4 skyrių).
Ligoniai, kurių kepenų funkcija sutrikusi
ACCUPRO nerekomenduojama vartoti ligoniams, kurie serga kepenų funkcijos sutrikimu, nes duomenų apie saugumą ir veiksmingumą tokiems ligoniams nepakanka (žr. 5.2 skyrių).
Vaikai (6‑12 metų)
Klinikinių tyrimų duomenys apie hipertenzija sergančius 5 metų ir vyresnius vaikus riboti (žr. 5.1 skyrių). Duomenų apie jaunesnius nei 5 metų vaikus nėra. Taigi šio vaistinio preparato nerekomenduojama vartoti vaikams ir paaugliams.
Kad lengviau būtų dozuoti, plėvele dengtos ACCUPRO tabletės yra su vagele.
4.3 Kontraindikacijos
- Padidėjęs jautrumas kvinapriliui, bet kuriam kitam AKF inhibitoriui arba bet kuriai pagalbinei ACCUPRO tablečių medžiagai.
- Nėštumas (žr. 4.6 skyrių).
- Žindymo laikotarpis.
- Buvusi angioneurozinė edema, susijusi su ankstesniu AKF inhibitorių vartojimu.
- Paveldima arba idiopatinė angioneurozinė edema.
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
ACCUPRO nerekomenduojama gydyti ligonių, kuriems yra aortos stenozė ar kliūtis kraujo tekėjimui iš širdies.
AKF inhibitoriais gydomiems ligoniams, kuriems atliekama hemodializė naudojant labai laidžias poliakrilnitrilo membranas (AN 69), gali pasireikšti anafilaktoidinių reakcijų. Taigi tokiu deriniu gydyti negalima ir reikia arba skirti kitokį antihipertenzinį vaistinį preparatą, arba hemodializei naudoti kitokias membranas. Panašių reakcijų nustatyta taikant mažo tankio lipoproteinų aferezę su dekstransulfatu. Taigi gydant AKF inhibitoriais, taikyti šio metodo negalima.
Anafilaktoidinės reakcijos
Ligoniams, kurie taikant desensibilizuojamąją terapiją vabzdžių toksinams, vartojo AKF inhibitorių, atsirado gyvybei pavojingų anafilaktoidinių reakcijų. Tokių reakcijų galima išvengti, laikinai pristabdžius gydymą AKF inhibitoriais prieš kiekvieną desensibilizacijos seansą.
Reikia tinkamai stebėti inkstų funkciją ligonių, kurie serga inkstų funkcijos nepakankamumu, nors inkstų funkcija dažniausiai nepakinta ar gali pagerėti.
Dėl renino angiotenzino aldosterono sistemos slopinimo, inkstų funkcijos pokyčių jautriems asmenims gali atsirasti greičiau. Ligonių, kurie serga sunkiu inkstų funkcijos nepakankamumu, kurių inkstų funkcija gali priklausyti nuo renino angiotenzino aldosterono sistemos aktyvumo, gydymas AKF inhibitoriais, įskaitant kvinaprilį, gali būti susijęs su oligurija ir (arba) progresuojančia azotemija bei retais ūminio inkstų nepakankamumo ir (arba) mirties atvejais.
Kvinaprilato pusinės eliminacijos periodas ilgėja didėjant kreatinino klirensui. Ligoniams, kurių kreatinino klirensas < 40 ml/min., reikia vartoti mažesnę kvinaprilio dozę (žr. 4.2 skyrių). Tokiems ligoniams dozę reikia didinti pamažu, atsižvelgiant į organizmo reakciją į gydymą, ir atidžiai stebėti inkstų funkciją, nors pradiniai tyrimai nerodo, kad kvinaprilis daugiau blogintų inkstų funkciją.
Klinikinių tyrimų, kuriuose dalyvavo hipertenzija sergantys ligoniais, kuriems buvo vieno arba abiejų inkstų arterijų stenozė, duomenimis, kai kuriems ligoniams po gydymo AKF inhibitoriais nustatytas kraujo šlapalo azoto ir kreatinino koncentracijos serume padidėjimas. Toks padidėjimas beveik visada išnyko nutraukus AKF inhibitorių ir (arba) diuretikų vartojimą. Pirmas kelias gydymo savaites reikia stebėti tokių ligonių inkstų funkciją.
Kai kuriems ligoniams, sergantiems hipertenzija ar širdies nepakankamumu, kurie prieš pradedant gydymą nesirgo aiškia inkstų kraujagyslių liga, nustatytas kraujo šlapalo azoto koncentracijos serume padidėjimas (> 1,25 kartų didesnis už viršutinę normos ribą) ir kreatinino kiekio kraujo serume padidėjimas, paprastai menkas ir laikinas, ypač pacientams, kurio kvinaprilio vartojo kartu su diuretikais. Minėtų parametrų padidėjimas atitinkamai 4 % ir 3 % nustatytas ir ligoniams, kuriems buvo taikoma monoterapija. Tokio padidėjimo tikimybė didesnė ligoniams, kurie prieš pradedant gydymą serga inkstų funkcijos sutrikimu. Gali prireikti sumažinti dozę ir (arba) nutraukti diuretikų ir (arba) kvinaprilio vartojimą.
Angioneurozinė edema
Angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitoriais gydomiems ligoniams pasireiškė angioneurozinė edema. Jeigu pasireiškia antgerklio arba veido, liežuvio ar tikrojo balso aparato angioneurozinė edema, reikia nedelsiant nutraukti gydymą, ligonį tinkamai gydyti laikantis galiojančių medicininės priežiūros reikalavimų ir atidžiai stebėti, kol patinimas išnyks. Jeigu patinsta tik veidas ir lūpos, būklė dažniausiai pagerėja negydant. Antihistamininiai preparatai gali veiksmingai palengvinti simptomus. Gerklų angioneurozinė edema gali būti mirtina. Liežuvio, tikrojo balso aparato ar gerklų patinimas gali lemti kvėpavimo takų nepraeinamumą, kurį reikia nedelsiant tinkamai gydyti, pavyzdžiui, skubiai po oda sušvirkšti adrenalino tirpalo 1:1000 (0,3‑0,5 ml).
Gydant AKF inhibitoriams, juodaodžiams ligoniams angioneurozinė edema pasireiškia dažniau nei baltaodžiams.
Žarnų angioneurozinė edema
AKF inhibitoriais gydomiems ligoniams pasireiškė žarnų angioneurozinė edema. Tokiems ligoniams pasireiškė pilvo skausmas (kartu su pykinimu ar vėmimu arba be jų). Kai kuriais atvejais prieš tai nebuvo veido angioneurozinės edemos ir buvo normali C-1 esterazės koncentracija. Angioneurozinė edema buvo diagnozuota pilvo kompiuterinės tomografijos, ultragarsiniu tyrimu arba chirurginės operacijos metu, jos simptomai išnyko, nutraukus AKF inhibitorių vartojimą. Jeigu AKF inhibitorių vartojančiam ligoniui pasireiškia pilvo skausmas, reikia nustatyti, ar jį lėmė ne žarnų angioneurozinė edema.
Hipotenzija
Hipertenzija sergantiems ligoniams gydantis ACCUPRO retais atvejais pasireiškė simptominė hipotenzija, kuri gali atsirasti dėl gydymo AKF inhibitoriais, ypač ligoniams, kurių organizme yra druskų ir skysčių trūkumas, pavyzdžiui, dėl ankstesnio gydymo diuretikais, druskos kiekio ribojimo maiste ar dializės. Jeigu atsiranda hipotenzijos simptomų, ligonį reikia paguldyti ant nugaros ir, jeigu būtina, į veną infuzuoti fiziologinio tirpalo. Trumpalaikė hipotenzija dėl atsako į vaistinį preparatą nėra kontraindikacija kitos dozės vartojimui. Visgi, tokiu atveju svarstytinas kvinaprilio ar bet kurių kartu vartojamų diuretikų dozės mažinimas.
Neutropenija, agranuliocitozė
AKF inhibitorių vartojimas retais atvejais buvo susijęs su agranuliocitoze ir kaulų čiulpų slopinimu ligoniams, kurie sirgo hipertenzija be komplikacijų, bet dažniau atsirado ligoniams, kurių inkstų funkcija buvo sutrikusi, ypač, jeigu jie sirgo ir kolagenine kraujagyslių liga. Kaip ir vartojant kitokių AKF inhibitorių, reikia sekti ligonių, sergančių kolagenine kraujagyslių liga ir (arba) inkstų ligomis, leukocitų kiekį kraujyje.
Vaistinio preparato sudėtyje yra laktozės. Šio vaisto negalima vartoti pacientams, kuriems nustatytas retas paveldimas sutrikimas – Lapp laktazės stygius arba gliukozės ir galaktozės malabsorbcija.
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Tetraciklinas ir kiti vaistiniai preparatai, kurie sąveikauja su magniu
Dėl sudėtyje esančio magnio karbonato Accupro sumažino kartu vartojamų tetraciklinų absorbciją sveikų savanorių organizme 28‑37 %. Kartu su tetraciklinais šio vaistinio preparato rekomenduojama nevartoti.
Vartojimas kartu su diuretikais
Ligoniams, gydomiems diuretikais, pradėjus vartoti ACCUPRO, pavieniais atvejais gali pernelyg sumažėti kraujospūdis. Tokį hipotenzinį poveikį galima veiksmingai sumažinti arba nutraukus diuretikų vartojimą, arba padidinus druskos suvartojimą prieš pirmąją ACCUPRO dozę. Jeigu diuretikų vartojimo nutraukti negalima, dvi valandas po pirmosios dozės išgėrimo ligonį turi stebėti gydytojas (žr. 4.4 ir 4.2 skyrius).
Vaistiniai preparatai, kurie didina kalio koncentraciją serume
Kvinaprilis yra angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitorius, kuris gali mažinti aldosterono koncentraciją, o dėl to gali padidėti kalio koncentracija serume. Kalį organizme sulaikančius diuretikus, kalio papildus ar kalio druskas vartoti kartu su šiuo vaistiniu preparatu reikia atsargiai ir tinkamai stebint kalio koncentraciją serume. Gydant vien kvinapriliu, kaip ir kitais AKF inhibitoriais, gali padidėti kalio koncentracija serume. Kartu vartojamas kvinaprilis gali sumažinti tiazidinių diuretikų sukeliamą hipokalemiją.
Chirurginės operacijos, anestezija
Nors duomenų, rodančių galimą ACCUPRO ir hipotenziją sukeliančių anestetikų sąveiką, nėra, didelės chirurginės operacijos ar anestezijos metu būtinas atsargumas, kadangi buvo įrodyta, kad AKF inhibitoriai blokuoja angiotenzino II susidarymą dėl kompensacinio renino išsiskyrimo. Dėl to pasireiškusią hipotenziją galima reguliuoti padidinus skysčių kiekį organizme.
Litis
Ligoniams, kurie vartojo AKF inhibitorių kartu su ličio preparatais, dėl šių vaistinių preparatų sukeliamo natrio šalinimo iš organizmo, padidėjo ličio koncentracija serume ir atsirado ličio toksinio poveikio simptomų. Kartu šiais vaistiniais preparatais reikia gydyti atsargiai, be to, rekomenduojama dažnai matuoti ličio kiekį kraujyje. Jeigu kartu vartojama diuretikų, ličio toksinio poveikio rizika gali dar padidėti.
Nesteroidiniai vaistiniai preparatai nuo uždegimo
Nesteroidiniai vaistiniai preparatai nuo uždegimo (NVPNU) gali mažinti antihipertenzinį AKF inhibitorių poveikį kai kurių ligonių organizme. Be to, nustatyta, kad NVPNU ir AKF inhibitorių įtaka kalio koncentracijos serume padidėjimui sumuojasi, o inkstų funkcija gali susilpnėti. Toks poveikis yra trumpalaikis ir dažniau pasireiškia ligoniams, kurių inkstų funkcija sutrikusi.
Alopurinolis, citostatikai, imunosupresantai, sisteminio poveikio kortikosteroidai ar prokainamidas
Vartojant kartu su AKF inhibitoriais, padidėja leukopenijos rizika.
Alkoholis, barbitūratai ar narkozę sukeliantys preparatai
Gali sustiprėti ortostatinė hipotenzija.
Kiti antihipertenziniai vaistiniai preparatai
Poveikis gali suminis arba stipresnis.
Antacidiniai preparatai
ACCUPRO biologinis prieinamumas gali sumažėti.
Vaistiniai preparatai nuo diabeto (geriamieji preparatai ir insulinas)
Gali prireikti keisti vaistinių preparatų nuo diabeto dozavimą.
4.6 Nėštumo ir žindymo laikotarpis
Nėštumas
ACCUPRO nėštumo metu vartoti negalima.
Kvinaprilis sukėlė toksinį poveikį triušių vaisiams. Antrą ir trečią nėštumo trimestrus vartojant AKF inhibitorių, jaunikliams pasireiškė hipotenzija, inkstų funkcijos nepakankamumas, kaukolės hipoplazija ir (arba) jie nugaišo. Buvo oligohidramnijono, greičiausiai rodančio vaisiaus inkstų funkcijos susilpnėjimą ir su oligohidramnijonu susijusių galūnių kontraktūros, kaukolės ir veido deformacijos, plaučių hipoplazijos ir augimo gimdoje sulėtėjimo atvejų. Jeigu Accupro vartojanti moteris pastoja, reikia kiek galima greičiau nutraukti vaistinio preparato vartojimą. Reikia atidžiai stebėti, ar kūdikiams, kurių motinos nėštumo metu vartojo AKF inhibitorių, nepasireiškia hipotenzija, oligurija ir hiperkalemija. Jeigu pasireiškia oligurija, reikia palaikyti kraujospūdį ir inkstų perfuziją.
Žindymo laikotarpis
ACCUPRO žindymo laikotarpiu vartoti negalima.
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Poveikio gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus tyrimų neatlikta. Vairuojant ir valdant mechanizmus, būtina atsižvelgti į tai, kad vaistinis preparatas kartais gali sukelti galvos svaigimą ar nuovargį.
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Dažniausiai pasireiškusios nepageidaujamos reakcijos hipertenzija ir staziniu širdies nepakankamumu sergantiems ligoniams buvo galvos skausmas, galvos svaigimas, rinitas, kosulys, viršutinių kvėpavimo takų infekcija, nuovargis, pykinimas ir vėmimas. Kitoks rečiau atsiradęs nepageidaujamas poveikis buvo dispepsija, mialgija, krūtinės skausmas, pilvo skausmas, viduriavimas, nugaros skausmas, sinusitas, nemiga, parestezija, nervingumas, astenija, faringitas, hipotenzija, palpitacija, dujų susikaupimas virškinimo trakte, depresija, niežulys, išbėrimas, impotencija, edema, artralgija, ambliopija.
Apie inkstų funkcijos sutrikimą, angioneurozinę edemą, hipotenziją, hiperkalemiją, neutropeniją, agranuliocitozę žr. 4.4 skyrių.
Vartojant AKF inhibitorių, pasireiškė išvardytas nepageidaujamas poveikis.
Širdies sutrikimai
Tachikardija, miokardo infarktas.
Nervų sistemos sutrikimai
Kraujavimas į smegenis, pusiausvyros sutrikimas, apalpimas, skonio pojūčio pokyčiai, praeinantieji smegenų išemijos priepuoliai.
Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpuplaučio sutrikimai
Bronchitas, bronchų spazmas, dusulys.
Pavieniais atvejais angioneurozinė edema, apimanti viršutinius kvėpavimo takus ir sukelianti mirtiną kvėpavimo takų obstrukciją.
Virškinimo trakto sutrikimai
Vidurių užkietėjimas, burnos džiūvimas, glositas, žarnų nepraeinamumas, žarnų angioneurozinė edema. Ligoniams, kurie vartojo AKF inhibitorių, retais atvejais pasireiškė mirtinas pankreatitas.
Kepenų, tulžies pūslės ir latakų sutrikimai
Cholestazinė gelta, hepatitas.
Odos ir poodinio audinio sutrikimai
Alopecija, daugiaformė eritema, epidermio nekrolizė, į žvynelinę panašus išbėrimas, Stivenso ir Džonsono sindromas, dilgėlinė. Sutrikimai gali pasireikšti kartu su karščiavimu, eozinofilija ir (arba) ANA titro padidėjimu.
Psichikos sutrikimai
Sumišimas.
Akių sutrikimai
Miglotas matymas.
Ausų ir labirintų sutrikimai
Spengimas ausyse.
Tyrimai
Kraujo šlapalo azoto ir kreatinino koncentracijos kraujyje padidėjimas. Hematokrito rodmenų, trombocitų ir leukocitų kiekio kraujyje padidėjimas, bilirubino koncentracijos serume padidėjimas, kepenų fermentų kiekio kraujyje padidėjimas. Gauta pavienių pranešimų apie hemolizinę anemiją pacientams, kuriems yra paveldimas G-6-FDG trūkumas.
4.9 Perdozavimas
Pranešimų apie perdozavimą negauta. Perdozavus ligoniui greičiausiai pasireikš sunkios hipotenzijos simptomai, kuriuos paprastai galima pašalinti suleidus į veną skysčių.
Tik labai mažas kvinaprilio kiekis pasišalina hemodializės ir pilvaplėvės dializės metu.
Gydytojui prižiūrint, taikomas simptominis ir palaikomasis gydymas.
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė – AKF inhibitoriai, gryni, ATC kodas – C09AA06
Kvinaprilis greitai hidrolizuojamas ir atsiranda svarbiausias metabolitas kvinaprilatas, kuris stipriai slopina angiotenziną konvertuojantį fermentą (AKF).
AKF yra peptidildipeptidazė, kuri konvertuoja angiotenziną I į kraujagysles sutraukiantį angiotenziną II, kuris įvairiais būdais veikia kraujagyslių reguliaciją ir funkciją, įskaitant aldostrono sekrecijos iš antinksčių žievės stimuliavimą. Žmogaus ir gyvūnų organizme kvinaprilis slopina AKF aktyvumą audiniuose ir kraujyje, dėl to sumažėja kraujagysles sutraukiantis aktyvumas ir aldosterono sekrecija.
Tyrimų su gyvūnais duomenimis, kvinaprilio antihipertenzinis poveikis trunka ilgiau nei kraujyje esančio AKF slopinimas, o audiniuose esančio AKF slopinimo trukmė labiau koreiuoja su antihipertenzinio poveikio trukme. Sunkia hipertenzija sergančių ligonių, išgėrusių 10‑40 mg, kvinaprilio dozę, kraujospūdis sumažėjo ir sėdint, ir stovint, o širdies susitraukimų dažnis pakito mažai. Vaistinio preparato išgėrus, daugumai pacientų antihipertenzinis poveikis pasireiškė maždaug per 1 valandą, o stipriausias paprastai buvo po 2‑4 valandų. Kai kuriuos ligonius gali prireikti gydyti dvi savaites, kol pasireiškia stipriausias antihipertenzinis poveikis. Vartojant rekomenduojamas paros dozes, antihipertenzinis poveikis daugeliui ligonių palaikomas 24 valandas net gydant ilgą laiką. Klinikinio atsitiktinių imčių tyrimo, kurio metu 112 hipertenzija sergančių arba normalų padidėjusį kraujospūdį turinčių vaikų ir paauglių ilgiau nei 8 savaites (2 savaites dvigubai aklo tyrimo ir 6 savaites tyrimo pratęsimo) buvo gydomi 2,5 mg, 5 mg, 10 mg ar 20 mg kvinaprilio doze, duomenimis, visose gydymo grupėse vien sistolinio kraujospūdžio sumažėjimas buvo išmatuojamas antros savaitės pabaigoje. Atsako priklausomybės nuo dozės grupėse nenustatyta. Bendras ir kiekvienos grupės asmenų diastolinio kraujospūdžio sumažėjimas buvo panašus į placebo sukeliamą, tai rodo, kad atsakas nuo dozės nepriklauso.
Ilgalaikio gydymo kvinapriliu įtaka augimui, brendimui ir bendrai raidai netirta.
5.2 Farmakokinetinės savybės
Išgerto kvinaprilio didžiausia koncentracija kraujyje atsiranda per 1 valandą. Absorbuojama maždaug 60 % išgerto kvinaprilio, maistas kvinaprilio absorbcijos nekeičia. Absorbuotas kvinaprilis hidrolizuojamas, susidaro aktyvus jo metabolitas kvinaprilatas ir nereikšmingas kiekis neaktyvių metabolitų. Menamas ACCUPRO pusinės eliminacijos periodas yra maždaug viena valanda. Išgėrus kvinaprilio dozę, didžiausia kvinaprilato koncentracija kraujyje atsiranda maždaug po 2 valandų. Kvinaprilatas visų pirma šalinamas pro inkstus. Jo pusinės eliminacijos laikas plazmoje yra maždaug 3 valandos. Ligonių, kurie serga inkstų funkcijos nepakankamumu ir kurių kreatinino klirensas ≤ 40 ml/min., organizme didžiausia ir mažiausia kviniprilato koncentracija kraujyje būna didesnė, menamas pusinės eliminacijos periodas didesnis, laikas, per kurį nusistovi pusiausvyros apykaita, ilgesnis. Pacientų, kurie serga inkstų funkcijos nepakankamumu ir kurių kreatinino klirensas ≤ 40 ml/min., organizme didžiausia ir mažiausia kvinaprilato koncentracija kraujo plazmoje bei menamas pusinės eliminacijos periodas yra didesni, didžiausia koncentracija kraujyje susidaro per ilgesnį laiką, pusiausvyros apykaita nusistovi vėliau. Senyvų žmonių (vyresnių kaip 65 metų) organizme kvinaprilato eliminacija yra mažesnė ir koreliuoja su inkstų funkcijos sutrikimu, kuris senyviems asmenims yra dažnas. Kvinaprilato koncentracija ligonių, sergančių alkoholine kepenų ciroze, plazmoje būna mažesnė dėl ACCUPRO deesterinimo sutrikimo. Tyrimai su žiurkėmis rodo, kad ACCUPRO ir jo metabolitai neprasiskverbia per kraujo ir smegenų barjerą.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Ikilinikiniai tyrimai svarbių duomenų vaistinį preparatą skiriančiam gydytojui neparodė.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Tabletės branduolys
Sunkusis magnio subkarbonatas
Laktozės monohidratas
Želatina
Krospovidonas
Magnio stearatas
Tabletės plėvelė
Karpažolės vaškas
Dažai (Opadry Y-5-9020)
Hipromeliozė
Hidroksipropilceliuliozė
Makrogolis 400
Titano dioksidas (E171)
6.2 Nesuderinamumas
Duomenys nebūtini.
6.3 Tinkamumo laikas
3 metai.
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Specialių laikymo sąlygų nereikia.
6.5 Pakuotė ir jos turinys
Aliuminio folijos/PVC/poliamido lizdinė plokštelė.
ACCUPRO 5 mg. Kartono dėžutėje yra 30 plėvele dengtų tablečių.
ACCUPRO 10 mg. Kartono dėžutėje yra 30 arba 100 plėvele dengtų tablečių.
ACCUPRO 20 mg. Kartono dėžutėje yra 10, 30 arba 100 plėvele dengtų tablečių.
6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti ir vaistiniam preparatui ruošti
Specialių reikalavimų nėra.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
-
+185-24+161
-
+44-7+37
-
+20-4+16
-
+15-6+9
-
+9-5+4
- Daugiau gydymo įstaigų
Anekdotai
-
- Na kaip gerai, šiandien jūsų kosulys skamba daug gražiau!
- Žinoma, daktare, aš juk visą naktį treniravausi!
- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar žinote naujos formos, kuri vartojama kartą per mėnesį, vitamino D pavadinimą