Losartano kalio druska+Hidrochlorotiazidas, 50mg+12,5mg, plėvele dengtos tabletės
Vartojimas: vartoti per burną
Registratorius: Merck Sharp & Dohme, UAB, Lietuva
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Losartano kalio druska+Hidrochlorotiazidas
1. Kas yra HYZAAR ir KAM jis vartojamas
HYZAAR yra angiotenzino II receptorių antagonisto (losartano) ir diuretiko (hidrochlorotiazido) kompleksinis vaistas. Veikdami kartu jie mažina kraujospūdį.
Kodėl gydytojas paskyrė HYZAAR?
Gydytojas HYZAAR paskyrė todėl, kad Jus vargina būklė, vadinama hipertenzija (didelio kraujospūdžio liga).
Kas yra kraujospūdis?
Spaudimas, kurį sukuria širdis išstumdama kraują ir varinėdama jį po visą organizmą, vadinamas kraujospūdžiu. Jeigu jo nebūtų - kraujas Jūsų organizme netekėtų. Normalus kraujospūdis yra sudėtinė geros sveikatos dalis. Paros metu kraujospūdis kinta priklausomai nuo aktyvumo, streso ir susijaudinimo.
Kraujospūdis apibūdinamas dviem skaičiais, pavyzdžiui, 120/80. Pirmasis skaičius rodo spaudimą, kai širdis išstumia kraują, antrasis - spaudimą tarp širdies susitraukimų.
Kas yra didelio kraujospūžio liga (arba hipertenzija)?
Jei sergate didelio kraujospūdžio liga, t. y. hipertenzija, tai kraujospūdis būna padidėjęs net tada, kai esate ramus ir atsipalaidavęs. Kraujospūdis didėja, kai kraujagyslės siaurėja ir jomis kraujui sunkiau tekėti.
Kaip sužinoti, ar kraujospūdis padidėjęs?
Padidėjusio kraujospūdžio požymių paprastai nebūna. Vienintelis būdas sužinoti, ar Jūs sergate hipertenzija - matuoti kraujospūdį. Tai Jums reikėtų daryti reguliariai.
Kodėl didelio kraujospūdžio ligą reikia gydyti?
Negydoma didelio kraujospūdžio liga gali pažeisti gyvybiškai svarbius organus: širdį ir inkstus. Jūs iš pradžių galite jaustis gerai, Jūsų gali nevarginti jokie požymiai, bet galiausiai hipertenzija gali sukelti insultą, infarktą, širdies ar inkstų funkcijos nepakankamumą, apakimą.
Kaip gydyti didelio kraujospūdžio ligą?
Nustačius didelio kraujospūdžio ligą, gali būti rekomenduota gydytis ne vaistais. Gydytojas gali patarti šiek tiek pakeisti gyvenimo būdą. Jis nuspręs, ar Jums reikia vaistų kraujospūdžiui kontroliuoti. Dideliam kraujospūdžiui gydyti ir kontroliuoti gali būti skiriama HYZAAR.
Gydytojas pasakys, koks turėtų būti Jūsų kraujospūdis. Šį skaičių prisiminkite ir laikykitės gydytojo patarimų, siekdami, kad toks būtų kraujospūdis.
Kaip HYZAAR gydo padidėjusį kraujospūdį?
HYZAAR sudėtinė dalis losartanas mažina kraujospūdį, specifiškai blokuodamas angiotenzinu II vadinamos medžiagos poveikį. Angiotenzinas II siaurina kraujagysles, o HYZAAR sudėtinė dalis losartanas jas atpalaiduoja. HYZAAR sudėtinė dalis hidrochlorotiazidas veikia Jūsų inkstus taip, kad jie pašalintų daugiau vandens ir druskos. Losartanas ir hidrochlorotiazidas veikdami kartu mažina padidėjusį kraujospūdį. Gydytojas, pamatavęs kraujospūdį, pasakys, ar vaistas veiksmingas, nors Jūs, vartodami HYZAAR, galite nieko nejausti.
2. Kas žinotina prieš vartojant HYZAAR
HYZAAR vartoti negalima:
- jei esate alergiškas bet kuriai jo sudėtinei daliai (žr. “Kas yra HYZAAR ir nuo ko jis vartojamas”);
- jei esate alergiškas sulfonamidiniams vaistams (jei nesate tikri, kad žinote, kas yra sulfonamidai, paklauskite gydytojo);
- jei Jums susilaiko šlapimas.
Jei nesate tikri, ar Jums reikia pradėti vartoti HYZAAR, kreipkitės į gydytoją.
Specialių atsargumo priemonių reikia:
Gydytojui ar vaistininkui papasakokite apie visas medicinines problemas, kurias turite arba turėjote, taip pat apie alergiją bei apie tai, jei neseniai gausiai vėmėte arba viduriavote.
Ypač svarbu pasakyti gydytojui, jei sergate kepenų arba inkstų liga, podagra, diabetu, sistemine raudonąja vilklige arba jei gydotės kitu diuretiku (šlapimą varančiomis tabletėmis). Mat tokiais atvejais gydytojui gali tekti koreguoti Jūsų vaistų dozes.
Prieš chirurginę operaciją ir narkozę (net dantų gydytojo kabinete) pasakykite gydytojui ar dantistui, kad Jūs vartojate HYZAAR, nes nuo anestezijos gali staiga sumažėti kraujospūdis.
Kitų vaistų vartojimas
Paprastai HYZAAR galima vartoti su kitais vaistais. Tačiau, jeigu vartojate kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Būtinai pasakykite gydytojui, jei vartojate kalio kiekį papildančių vaistų, kalį sulaikančių vaistų arba kalio turinčių druskos pakaitalų, kitus kraujospūdį mažinančius vaistus, kitus diuretikus (šlapimą varančius vaistus), dervas, kurios mažina padidėjusią cholesterolio koncentraciją, vaistus diabetui gydyti, taip pat insuliną, raumenis atpalaiduojančius vaistus, kraujospūdį didinančius aminus, pavyzdžiui adrenaliną, steroidus, vaistus nuo skausmo ir artrito, litį (vaistą, vartojamą kai kurioms depresijos formoms gydyti). Raminamieji, trankviliantai, narkotikai, alkoholis ir skausmą malšinantys vaistai gali sustiprinti HYZAAR kraujospūdį mažinantį poveikį, todėl pasakykite savo gydytojui, jei vartojate kurį nors iš šių vaistų.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
HYZAAR nepatariama vartoti nėščioms ar krūtimi maitinančioms moterims. Jei Jūs esate nėščia arba pastojote vartodama HYZAAR, šio vaisto daugiau nebegerkite ir kuo greičiau kreipkitės į savo gydytoją.
Skyrimas vaikams
Nėra patirties, kaip HYZAAR vartoti vaikams, todėl HYZAAR jiems nepatariama skirti.
Skyrimas vyresniems pacientams
Paprastai HYZAAR vienodai veiksmingas ir vienodai gerai toleruojamas daugumos vyresnių ir jaunesnių suaugusių pacientų. Daugumai vyresnių pacientų reikia tokių pat dozių kaip ir jaunesniems. Senyvi pacientai turi pradėti gydytis HYZAAR 50/12,5 mg tabletėmis.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Beveik visi pacientai gali tai daryti, bet tol, kol nesužinosite, kaip toleruojate vaistą, nepatartina atlikti užduočių, kai reikia labai sutelkti dėmesį (pavyzdžiui, vairuoti automobilį ar valdyti pavojingus mechanizmus).
Svarbi informacija apie kai kurias pagalbines HYZAAR medžiagas
HYZAAR sudėtyje yra laktozės. Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šį vaistą.
3. Kaip vartoti HYZAAR
HYZAAR visada vartokite kasdien, tiksliai taip, kaip nurodė gydytojas. Svarbu HYZAAR vartoti tiek ilgai, kaip skiria gydytojas, kad galėtumėte tinkamai kontroliuoti savo kraujospūdį. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką
Daugumai pacientų įprastinė HYZAAR dozė yra viena tabletė vieną kartą per parą. Ši dozė palaiko reikiamą kraujospūdį 24 valandas.
HYZAAR gali būti vartojama su maistu arba be jo. Kad būtų patogiau vartoti ir lengviau prisiminti, stenkitės HYZAAR išgerti kasdien tuo pačiu laiku.
Pavartojus per didelę HYZAAR dozę
Išgėrę per didelę vaisto dozę, nedelsdami kreipkitės į gydytoją, kad kuo greičiau Jums būtų suteikta medicinos pagalba.
Pamiršus pavartoti HYZAAR
Stenkitės HYZAAR vartoti kasdien kaip paskirta. Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą dozę. Tiesiog toliau vartokite kaip įprasta.
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
4. Galimas šalutinis poveikis
HYZAAR, kaip ir visi kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.Dauguma pacientų, vartodami HYZAAR, šių reiškinių nepatiria; tačiau kai kuriems gali būti, pavyzdžiui, galvos svaigimas, dilgėlinė, bėrimas arba padidėjęs odos jautrumas saulės spinduliams. Gydytojas ar vaistininkas daugiau žino apie nepageidaujamą poveikį. Nedelsdami praneškite savo gydytojui ar vaistininkui apie šiuos ar kitus neįprastus reiškinius.
Jei Jums pasireiškė alerginė reakcija, tinsta veidas, lūpos, gerklė ir (arba) liežuvis, dėl ko gali būti sunku kvėpuoti arba nuryti, nustokite vartoti HYZAAR ir tuoj pat kreipkitės į gydytoją.
Jeigu pasireiškė sunkus šalutinis poveikis arba pastebėjote šiame lapelyje nenurodytą šalutinį poveikį, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
5. KAIP LAIKYTI HYZAAR
Laikyti gamintojo pakuotėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos.
Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.
Nevartokite šio vaisto, jei pasibaigęs galiojimo laikas, nurodytas keturiais skaitmenimis ant dėžutės. Pirmieji du skaitmenys rodo mėnesį, paskutinieji du arba keturi – metus.
Vaistų negalima išpilti į kanalizaciją arba išmesti su buitinėmis atliekomis. Kaip tvarkyti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. Kita informacija
HYZAAR sudėtis
- Veikliosios medžiagos yra losartanas ir hidrochlorotiazidas. Vienoje plėvele dengtoje tabletėje yra 50 mg losartano kalio druskos ir 12,5 mg hidrochlorotiazido.
- Pagalbinės medžiagos yra mikrokristalinė celiuliozė, laktozės hidratas, gelifikuotas krakmolas, magnio stearatas, hidroksipropilceliuliozė, hipromeliozė, titano dioksidas, geltonasis chinolinas ir karnaubo vaškas.
HYZAAR tabletėse yra labai nedaug kalio, todėl jis negali pakeisti kalio kiekį papildančių vaistų. Jei gydytojas Jums paskyrė kalio kiekį papildančių vaistų, jų reikia vartoti laikantis gydytojo nurodymų.
HYZAAR išvaizda ir kiekis pakuotėje
HYZAAR 50 mg/12,5 mg tiekiamas pakuotėmis po 28 tabletes.
Tarptautinis pavadinimas | Losartano kalio druska+Hidrochlorotiazidas |
Vaisto stiprumas | 50mg+12,5mg |
Vaisto forma | plėvele dengtos tabletės |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti per burną |
Registracijos numeris | 97/4958/10 |
Registratorius | Merck Sharp & Dohme, UAB, Lietuva |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 1997.10.23 |
Vaistas perregistruotas | 2003.09.09 |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
HYZAAR 50 mg/12,5 mg plėvele dengtos tabletės
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
Vienoje tabletėje yra 50 mg losartano kalio druskos ir 12,5 mg hidrochlorotiazido.
Pagalbinė medžiaga: laktozės monohidratas.
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Plėvele dengta tabletė
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1 Terapinės indikacijos
Pirminės hipertenzijos gydymas tuo atveju, jei gydymas vien tik losartanu yra nepakankamai veiksmingas.
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
Įprastinė pradinė ir palaikomoji dozė yra viena tabletė HYZAAR (50 mg losartano ir 12,5 mg hidrochlorotiazido) vieną kartą per parą. Jeigu poveikis nepakankamas, dozę galima padidinti ir vartoti arba po 1 tabletę FORTZAAR (100 mg losartano ir 25 mg hidrochlorotiazido) vieną kartą per parą arba po dvi HYZAAR tabletes vieną kartą per parą. Didžiausia paros dozė yra viena tabletė FORTZAAR arba dvi tabletės HYZAAR. Paprastai optimalus antihipertenzinis poveikis pasireiškia per tris savaites.
Pacientų, kurių kraujo tūris sumažėjęs (pvz., gydytiems didelėmis diuretikų dozėmis), pradėti gydyti HYZAAR negalima.
HYZAAR nerekomenduojama skirti pacientams, kurių sutrikusi kepenų funkcija arba kuriems yra sunkus inkstų funkcijos nepakankamumas (kreatinino klirensas 30 ml/min).
Senyviems žmonėms pradinės HYZAAR dozės keisti nereikia.
HYZAAR galima vartoti kartu su kitais antihipertenziniais vaistiniais preparatais.
HYZAAR galima vartoti valgant ar nevalgius.
4.3 Kontraindikacijos
HYZAAR neskiriamas:
- pacientams, kuriems yra padidėjęs jautrumas bet kuriai sudedamajai šio vaistinio preparato daliai,
- pacientams, kuriems yra yra anurija,
- pacientams, kuriems yra padidėjęs jautrumas kitiems sulfamidų dariniams.
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Losartanas ir hidrochlorotiazidas
Padidėjęs jautrumas. Angioneurozinė edema (žr. 4.8 skyrių).
Sutrikusi kepenų ir inkstų funkcija
HYZAAR nerekomenduojama skirti pacientams, kurių sutrikusi kepenų funkcija arba yra sunkus inkstų funkcijos nepakankamumas (kreatinino klirensas 30 ml/min) (žr. “Dozavimas ir vartojimo metodas”).
Losartanas
Sutrikusi inkstų funkcija
Jautriems asmenims dėl renino-angiotenzino sistemos slopinimo buvo inkstų funkcijos sutrikimo, įskaitant inkstų funkcijos nepakankamumą, atvejų. Nutraukus gydymą, šie inkstų funkcijos pokyčiai gali išnykti.
Vartojami kiti vaistiniai preparatai, veikiantys renino-angiotenzino sistemą, gali padidinti šlapalo ir kreatinino koncentraciją kraujyje pacientams, kuriems yra abipusė inkstų arterijų arba vienintelio inksto arterijos stenozė. Panašus poveikis galimas ir vartojant losartaną. Nutraukus gydymą, šie inkstų funkcijos pokyčiai gali išnykti.
Hidrochlorotiazidas
Hipotenzija bei sutrikusi elektrolitų ir skysčių pusiausvyra
Kaip ir kiti antihipertenziniai vaistiniai preparatai, HYZAAR kai kuriems pacientams gali sukelti simptominę hipotenziją. Reikia sekti, ar juo gydomiems pacientams neatsiranda skysčių arba elektrolitų pusiausvyros sutrikimo požymių, pvz.: skysčių trūkumas, hiponatremija, hipochloreminė alkalozė, hipokalemija arba hipomagnemija. Šių požymių gali atsirasti stipriai viduriuojant arba vemiant. Tokiems pacientams svarbu reguliariai tirti elektrolitų koncentraciją kraujo serume.
Medžiagų apykaita ir endokrininė sistema
Tiazidai gali pabloginti gliukozės toleranciją todėl gali tekti koreguoti antidiabetinių vaistinių preparatų, įskaitant ir insuliną, dozę (žr. “Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika”).
Tiazidai gali sumažinti kalcio išsiskyrimą su šlapimu, todėl kartais gali šiek tiek padidėti kalcio koncentracija serume. Didesnė hiperkalcemija gali būti latentinio hiperparatiroidizmo požymis. Prieš prieskydinės liaukos tyrimą, tiazidų vartojimą reikia nutraukti.
Gydant tiazidiniais diuretikais, gali padidėti cholesterolio ir trigliceridų koncentracija kraujyje.
Kai kuriems pacientams tiazidai gali skatinti hiperurikemijos ir (arba) podagros pasireiškimą. Losartanas mažina šlapimo rūgšties kiekį, todėl, vartojamas kartu su hidrochlorotiazidu, silpnina diuretikų sukeliamą hiperurikemiją.
Kitoks poveikis
Tiazidais gydomiems pacientams, nepriklausomai nuo to, ar jie alergiški ir ar sirgo bronchine astma, gali pasireikšti padidėjusio jautrumo reakcijų. Pastebėta, kad, vartojant tiazidus, gali paūmėti arba suaktyvėti sisteminė raudonoji vilkligė.
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Losartanas
Per klinikinės farmakologijos tyrimus nenustatyta kliniškai svarbios vaistinių preparatų sąveikos su hidrochlortiazidu, digoksinu, varfarinu, cimetidinu, fenobarbitaliu (žr. žemiau “Hidrochlorotiazidas. Alkoholis, barbitūratai arba narkotikai”), ketokonazoliu ir eritromicinu. Pranešta, kad rifampinas ir flukonazolas mažina aktyviojo metabolito koncentraciją. Šios sąveikos klinikinė reikšmė netirta.
Kaip ir su kitais vaistiniais preparatais, kurie slopina angiotenziną II arba jo poveikį, kartu skiriami kalį sulaikantys diuretikai (pvz., spironolaktonas, triamterenas, amiloridas), kalio kiekį papildantys vaistiniai preparatai ar kalio turintys druskos pakaitalai gali padidinti kalio koncentraciją serume.
Losartano antihipertenzinis poveikis gali susilpnėti taip pat kaip ir su kitais antihipertenziniais vaistiniais preparatais kartu vartojant NPV indometaciną.
Hidrochlorotiazidas
Su tiazidiniais diuretikais gali sąveikauti šie kartu vartojami vaistiniai preparatai:
Alkoholis, barbitūratai arba narkotikai – gali padidinti ortostatinę hipotenziją.
Antidiabetiniai vaistiniai preparatai (peroraliniai vaistiniai preparatai ir insulinas) – gali tekti koreguoti antidiabetinių vaistinių preparatų dozes.
Kiti antihipertenziniai vaistiniai preparatai – poveikis sumuojasi.
Cholestiraminas ir kolestipolio dervos – anijoninės pakaitinės dervos pablogina hidrochlorotiazido rezorbciją. Ir cholestiramino, ir kolestipolio dervų vienkartinės dozės suriša hidrochlorotiazidą bei susilpnina jo rezorbciją iš virškinimo trakto atitinkamai 85% ir 43%.
Kortikosteroidai, AKTH – greičiau sumažėja elektrolitų kiekis, ypač kalio.
Vazopresiniai aminai (pvz., adrenalinas) – vazopresinių aminų poveikis gali sulėtėti, bet tai nėra priežastis nutraukti jų vartojimą.
Nedepoliarizuojantieji miorelaksantai (pvz., tubokurarinas) – gali padidėti atsakas į miorelaksantų poveikį.
Litis – diuretikai mažina ličio inkstų klirensą, kartu didina ličio toksiškumo riziką; jį vartoti kartu nerekomenduojama. Prieš vartodami ličio vaistinius preparatus, perskaitykite šių vaistinių preparatų informacinius lapelius.
Nesteroidiniai priešuždegiminiai vaistiniai preparatai – kai kuriems ligoniams kartu vartojami nesteroidiniai priešuždegiminiai vaistiniai preparatai gali sumažinti diuretikų diurezinį, natriurezinį ir antihipertenzinį poveikius.
Vaistinių preparatų poveikis laboratoriniams tyrimams – tiazidai gali keisti prieskydinės liaukos funkcinių tyrimų rezultatus, nes veikia kalcio metabolizmą (žr. 4.4 skyrių).
4.6 Nėštumo ir žindymo laikotarpis
Nėštumas
Antruoju ir trečiuoju nėštumo trimestrais vartojami vaistiniai preparatai, tiesiogiai veikiantys renino-angiotenzino sistemą, gali sutrikdyti vaisiaus raidą ir net sukelti jo mirtį. Nustačius nėštumą, HYZAAR vartojimą reikia kuo greičiau nutraukti.
Patyrimo, kaip skirti HYZAAR nėščiosioms, nėra, bet, tiriant gyvūnus, nustatyta, kad losartanas turi įtakos vaisiaus bei naujagimio pažeidimams ir mirčiai. Tai, matyt, priklauso nuo vaistinio preparato poveikio renino-angiotenzino sistemai. Žmogaus vaisiaus inkstų perfuzija, priklausanti nuo renino-angiotenzino sistemos, pradeda funkcionuoti antruoju nėštumo trimestru, todėl rizika vaisiui padidėja, kai HYZAAR vartojamas antruoju ir trečiuoju nėštumo trimestrais.
Tiazidai praeina pro placentos barjerą ir jų nustatoma virkštelės kraujyje. Sveikoms nėščiosioms reguliariai vartoti diuretikų nerekomenduojama, nes tai rizikinga motinai ir vaisiui (gali pasireikšti vaisiaus ar naujagimio gelta, trombocitopenija ir galbūt kitos šalutinės reakcijos, pastebėtos suaugusiesiems). Diuretikai neapsaugo nuo nėščiųjų toksikozės ir nėra pagrįstų įrodymų, jog jie naudingi gydant toksikozę.
Žindymo laikotarpis
Nežinoma, ar losartanas išsiskiria su motinos pienu. Tiazidai motinos piene aptinkami. Dėl galimo šalutinio poveikio maitinamam naujagimiui reikėtų spręsti, ar nemaitinti krūtimi, jei vaistinis preparatas motinai būtinas, ar nevartoti vaistinio preparato.
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Nėra duomenų, leidžiančių teigti, jog HYZAAR veikia gebėjimą vairuoti ir valdyti mechanizmus.
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Atliekant klinikinius tyrimus su losartanu ir hidrochlorotiazidu, nebuvo stebėta jokio šalutinio veikimo, būdingo tik šiam sudėtiniam vaistiniam preparatui. Šalutinis veikimas apsiribojo anksčiau žinomu losartano ir (arba) hidrochlorotiazido veikimu. Bendras šalutinių reakcijų dažnumas stebėtas vartojant šį derinį, buvo panašus kaip placebo. Nutraukusiųjų šio vaistinio preparato vartojimą dalis tai pat buvo panaši kaip ir vartojusiųjų placebo.
Dažniausiai, gydymas losartanu ir hidrochlorotiazidu buvo gerai toleruojamas. Paprastai šalutinis veikimas buvo neryškus ir laikinas, ir gydymo nutraukti neprireikė.
Atliekant kontroliuojamus klinikinius esencialinės hipertenzijos tyrimus, galvos svaigimas buvo vienintelis su vaistiniu preparatu susijęs šalutinis reiškinys, kuris pasireiškė dažniau negu vartojant placebo ir 1% ar daugiau juo gydytų ligonių.
Apie šias kitas šalutines reakcijas pranešta, kai vaistinis preparatas jau buvo rinkoje:
Imuninės sistemos sutrikimai. Retai pranešta apie anafilaktines reakcijas, angioedemą (įskaitant gerklų ir balso klosčių tinimą, atsirandant kvėpavimo takų obstrukcijai, ir (arba) veido, lūpų, ryklės ir (arba) liežuvio tinimą) losartanu gydomiems pacientams. Kai kuriems iš šių pacientų jau anksčiau buvo pasireiškusi angioedema, kai jie vartojo kitus vaistinius preparatus, pavyzdžiui, AKF inhibitorius. Pranešta apie retus vaskulito, įskaitant Henoch-Schoenlein purpurą, atvejus, pasireiškusius vartojant losartaną.
Virškinimo trakto sutrikimai. Retai pranešta apie hepatitą losartanu gydomiems pacientams; diarėja.
Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpuplaučio sutrikimai. Pranešta apie kosulį vartojant losartaną.
Odos ir poodinio audinio sutrikimai. Urtikarija. Vartojant losartano kalio druską su hidrochlorotiazidu pranešta apie fotosensibilizaciją.
Tyrimai
Kontroliuojamų esencialinės hipertenzijos klinikinių tyrimų metu nustatyti kliniškai svarbūs standartinių laboratorinių tyrimų pokyčiai retai siejosi su gydymu losartanu ir hidrochlorotiazidu. Hiperkalemija (kalio serume > 5,5 mekv/l) nustatyta 0,7% pacientų, bet šių tyrimų metu gydymo losartanu ir hidrochlorotiazidu nutraukimas dėl hiperkalemijos buvo nebūtinas. Retai buvo padidėjęs ALT aktyvumas, kuris, nustojus vartoti vaistinį preparatą, dažniausiai sunormalėjo.
4.9 Perdozavimas
Specifinės informacijos, kaip gydyti perdozavimą HYZAAR nėra. Taikomas simptominis ir palaikomasis gydymas. Gydymą HYZAAR nutraukti, o pacientą atidžiai stebėti. Siūloma, pavyzdžiui, skatinti vėmimą, jei vaistinis preparatas nurytas neseniai, bei įprastinėmis procedūromis koreguoti dehidrataciją, elektrolitų disbalansą, hepatinę komą ir hipotenziją.
Losartanas
Turima nedaug duomenų apie perdozavimą žmonėms. Daugiausia tikėtina, kad perdozavus gali pasireikšti hipotenzija ir tachikardija; stimuliuojant parasimpatinę (vagus) sistemą, turėtų būti bradikardija. Pasireiškusią simptominę hipotenziją reikia atitinkamai gydyti.
Nei losartanas, nei jo aktyvus metabolitas nepasišalina hemodializuojant.
Hidrochlorotiazidas
Dažniausiai stebėtų pokyčių ir požymių priežastis buvo sumažėjęs elektrolitų kiekis (hipokalemija, hipochloremija, hiponatremija) ir dehidratacija dėl gausios diurezės. Jei kartu vartojama digitalio, dėl hipokalemijos gali pasireikšti širdies aritmijos.
Nenustatyta, kiek hidrochlorotiazido pasišalina hemodializuojant.
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė – angiotenzino II receptorių antagonistas ir diuretikas, ATC kodas – C09D A01.
Losartanas ir hidrochlorotiazidas
Įrodyta, kad HYZAAR veikliųjų medžiagų kraujospūdį mažinantis poveikis yra adityvus, todėl vaistinis preparatas kraujospūdį mažina labiau negu atskirai vartojama kiekviena veiklioji medžiaga. Manoma, kad toks efektas pasireiškia dėl to, kad abiejų medžiagų poveikis papildo vienas kitą. Be to, dėl diurezinio hidrochlorotiazido veikimo padidėja plazmos renino aktyvumas, aldosterono sekrecija, sumažėja kalio koncentracija serume bei padidėja angiotenzino II kiekis. Losartanas blokuoja visus fiziologiškai reikšmingus angiotenzino II poveikius, slopindamas aldosterono sekreciją, mažina diuretikų sukeliamą kalio išsiskyrimą su šlapimu.
Įrodyta, kad losartanas trumpai ir silpnai veikia urikozuriškai. Žinoma, kad hidrochlorotiazidas saikingai didina šlapimo rūgšties koncentraciją. Losartano ir hidrochlorotiazido derinys silpnina diuretiko sukeliamą hiperurikemiją.
HYZAAR antihipertenzinis poveikis išlieka 24 valandas. Klinikinių tyrimų metu vaistinio preparato nuolat vartojant mažiausiai vienerius metus antihipertenzinis poveikis išliko. Stipriai sumažindamas kraujospūdį, HYZAAR kliniškai reikšmingai neveikia širdies susitraukimų dažnio. Per klinikinius tyrimus 12 savaičių vartojus 50 mg losartano ir 12,5 mg hidrochlorotiazido diastolinis kraujospūdis sėdint, dozės veikimo pabaigoje, buvo vidutiniškai 13,2 mmHg mažesnis.
Per tyrimą, kuriame buvo lyginami sudėtinis gydymas 50 mg losartano ir 12,5 mg hidrochlorotiazido bei sudėtinis gydymas 50 mg kaptoprilio ir 25 mg hidrochlorotiazido jaunesniems (< 65 metai) ir senyviems ( 65 metai) pacientams, kuriems buvo hipertenzija, kraujospūdis sumažėjo panašiai tiek amžiaus tiek gydymo grupėse. Bendrai 50 mg losartano ir 12,5 mg hidrochlorotiazido grupėje buvo statistiškai patikimai mažiau su vaistinio preparato vartojimu susijusiu nepageidaujamų reakcijų bei dėl pastarųjų nutraukto gydymo atvejų lyginant su 50 mg kaptoprilio ir 25 mg hidrochlorotiazido vartojusiais pacientais.
Per tyrimą, kuriame dalyvavo 131 sunkia hipertenzija sergantis pacientas, nustatyta, kad HYZAAR naudingas pradiniam gydymui bei kartu su kitais antihipertenziniais vaistiniais preparatais po 12 gydymo savaičių.
HYZAAR veiksmingai mažina kraujospūdį vyrams ir moterims, juodaodžiams ir nejuodaodžiams bei jaunesniems (< 65 metų) ir vyresniems ( 65 metų) pacientams, efektyvus visų laipsnių hipertenzijai gydyti.
Losartanas
Losartanas yra peroraliai vartojamas angiotenzino II receptorių (AT1 tipo) antagonistas. Angiotenzinas II jungiasi su AT1 receptoriais, kurių yra daugelyje audinių (pvz., kraujagyslių lygiuosiuose raumenyse, antinksčiuose, inkstuose ir širdyje), bei skatina keletą svarbių biologinių veiksnių, taip pat ir vazokonstrikciją bei aldosterono atpalaidavimą. Angiotenzinas II stimuliuoja ir lygiųjų raumenų ląstelių proliferaciją. Jungimosi bei farmakologiniai biologiniai mėginiai parodė, kad jis selektyviai jungiasi su AT1 receptoriumi. Tiek losartanas, tiek jo farmakologiškai aktyvus karboksilo rūgšties metabolitas (E-3174) in vitro ir in vivo blokuoja visą fiziologiškai reikšmingą angiotenzino II veikimą, nesvarbu, koks pastarojo sintezės kelias ir šaltinis.
Kai skiriama losartano, padidėja plazmos renino aktyvumas, nes nebelieka neigiamo grįžtamojo ryšio tarp angiotenzino II koncentracijos ir renino sekrecijos. Padidėjus plazmos renino aktyvumui padidėja angiotenzino II koncentracija plazmoje. Netgi jai padidėjus, antihipertenzinis veiksmingumas bei sumažinta plazmos aldosterono koncentracija rodo, kad angiotenzino II receptorių blokada yra efektyvi.
Losartanas selektyviai jungiasi su AT1 receptoriais ir nesijungia su kitais bei neblokuoja kardiovaskulinei reguliacijai svarbių hormonų receptorių ar jonų kanalų. Be to, losartanas neinhibuoja AKF (kininazės II) - fermento, kuris skaldo bradikininą. Dėl to losartanui nebūdingi tiesiogiai su AT1 receptoriaus blokada nesusiję poveikiai, pavyzdžiui, neskatinamas bradikinino medijuojamasis poveikis ar edema (losartanas - 1,7%, placebo - 1,9%).
Įrodyta, kad losartanas blokuoja tiktai angiotenzino I ir angiotenzino II poveikį, bet visiškai neveikia atsako į bradikinino veikimą - tai neatsiejama nuo specifinio losartano veikimo mechanizmo. Žinoma, kad AKF inhibitoriai, priešingai, blokuoja angiotenzino I poveikį ir stiprina bradikinino veikimą, taigi losartano ir AKF inhibitorių farmakodinamika skiriasi.
Studijos, specialiai skirtos įvertinti, kaip dažnai būna kosulys pacientams, gydomiems losartanu, palyginti su pacientais, gydomais AKF inhibitoriais, metu kosulys pasitaikė panašiai dažnai pacientams, gavusiems losartano arba hidrochlortiazido, ir gerokai rečiau negu pacientams, gydomiems AKF inhibitoriumi. Be to, apibendrintai analizuojant 16 dvigubai aklų klinikinių studijų su 4131 pacientais rezultatus apie spontanišką kosulį pacientams, gydytiems losartanu, buvo pranešta panašiai dažnai (3,1%) kaip pacientams gavusiems placebo (2,6%) arba hidrochlortiazidą (4,1%), o gydytiems AKF inhibitoriais, kosulys buvo 8,8% atvejų.
Nediabetikams, sergantiems hipertenzija ir turintiems proteinuriją, losartanas reikšmingai sumažino proteinuriją, albumino ir IgG ekskreciją. Losartanas palaiko glomerulinės filtracijos greitį bei mažina filtracijos frakciją. Paprastai, vartojant losartaną, serume sumažėja šlapimo rūgšties koncentracija (dažniausiai <0,4mg/dl), kuri, ir ilgai gydant, nekinta.
Losartanas neveikia autonominių refleksų ir neturi ilgalaikės įtakos plazmos noradrenalinui.
Pacientams, kuriems yra kairiojo skilvelio nepakankamumas, 25 mg ir 50 mg losartano dozės sukėlė teigiamus hemodinamikos ir neurohormoninius efektus, pasireiškiančius padidėjusiu širdies indeksu bei sumažėjusiais plaučių kapiliarų slėgiu, bendruoju periferiniu pasipriešinimu, viduriniu arteriniu kraujospūdžiu bei širdies susitraukimų dažnumu, taip pat cirkuliuojančio aldosterono ir noradrenalino koncentracija. Šiems pacientams hipotenzija priklausė nuo dozės.
Klinikinių studijų metu lengvai ar vidutinio sunkumo esencialinei hipertenzijai gydyti vartojant losartaną kartą per parą, statistiškai patikimai sumažėjo sistolinis ir diastolinis kraujospūdis; antihipertenzinis veiksmingumas nepakito per vienerių metų klinikinių studijų laikotarpį. Matuojant kraujospūdį intervalo tarp dozių pabaigoje (po 24 val. išgėrus vaistinį preparatą) bei jo santykį su kraujospūdžiu ryškiausio poveikio metu (5-6 val. išgėrus vaistinį preparatą) nustatyta, kad kraujospūdis per 24 val. mažai pakito. Antihipertenzinis poveikis atitiko natūralų paros cirkadinį ritmą. Intervalo tarp dozių pabaigoje kraujospūdžio sumažėjimas atitiko maždaug 70-80% poveikio, stebėto po 5-6 val. išgėrus vaistinį preparatą. Hipertonikams nutraukus losartano vartojimą, kraujospūdis staiga nepadidėjo. Nors losartanas ryškiai sumažina kraujospūdį, bet kliniškai reikšmingai neveikia širdies susitraukimų dažnumo.
50-100 mg losartano, vartojamo kartą per parą, antihipertenzinis poveikis yra gerokai didesnis negu 50-100 mg kaptoprilio, vartojamo kartą per parą. 50 mg losartano antihipertenzinis poveikis yra panašus kaip 20 mg enalaprilio, vartojamo kartą per parą. 50-100 mg losartano, vartojamo kartą per parą, poveikį galima sulyginti su 50-100 mg atenololio, vartojamo kartą per parą. 50-100 mg losartano, vartojamo kartą per parą, poveikis taip pat yra ekvivalentiškas 5-10 mg pailginto veikimo felodipino poveikiui, gydžius vyresnius kaip 65 metų hipertonikus 12 savaičių.
Losartanas yra vienodai veiksmingas padidėjusį kraujospūdį turintiems vyrams ir moterims, taip pat jaunesniems (<65 metai) ir vyresniems (³65 metai) pacientams. Losartanas antihipertenziškai veikia visų rasių asmenis, tačiau, kaip ir kiti renino-angiotenzino sistemą veikiantys vaistiniai preparatai, skiriami monoterapijai, juodaodžius losartanas veikia vidutiniškai silpniau negu kitus pacientus.
Kartu su tiazidiniais diuretikais vartojamo losartano kraujospūdį mažinantis poveikis maždaug sumuojasi.
Hidrochlorotiazidas
Tiazidų antihipertenzinio poveikio mechanizmas nežinomas. Normalaus kraujospūdžio tiazidai paprastai neveikia.
Hidrochlorotiazidas yra diuretikas ir antihipertenzinis vaistinis preparatas. Jis veikia distalinį tubulinį elektrolitų reabsorbcijos mechanizmą. Hidrochlorotiazidas maždaug vienodai didina natrio ir chloridų ekskreciją. Dėl natriurėzės kartais netenkamas tam tikras kalio ir bikarbonatų kiekis.
Diurėzė prasideda per 2 val. išgėrus vaistinį preparatą, per 4 val. tampa didžiausia ir trunka nuo 6 iki 12 val.
5.2 Farmakokinetinės savybės
Rezorbcija
Losartanas
Vartojamas per os, losartanas gerai rezorbuojasi, ir per pirmojo praėjimo pro kepenis metabolinį etapą susidaro aktyvus karboksilo rūgšties metabolitas ir neaktyvūs metabolitai. Losartano tablečių bendras biologinis prieinamumas yra 33%. Losartano ir jo aktyviojo metabolito vidutinės didžiausios koncentracijos susidaro atitinkamai po 1 val. ir 3-4 val. Kartu vartojamas standartizuotas maistas kliniškai reikšmingai losartano koncentracijos plazmoje nepakeitė.
Pasiskirstymas
Losartanas
³ 99% losartano ir jo aktyviojo metabolito susijungia su plazmos baltymais, visų pirma albuminais. Losartano pasiskirstymo tūris yra 34 litrai. Tyrimai su žiurkėmis rodo, kad jei losartano praeina pro hematoencefalinį barjerą, tai labai mažai.
Hidrochlorotiazidas
Hidrochlortiazidas praeina pro placentą, bet nepraeina pro hematoencefalinį barjerą, jo patenka į motinos pieną.
Biotransformacija
Losartanas
Apie 14% į veną arba per os paskirto losartano yra paverčiama jo aktyviuoju metabolitu. Paskyrus 14C žymėto losartano per os arba į veną, daugiausia plazmoje cirkuliuojančios radioaktyviosios medžiagos sudaro losartanas ir jo aktyvusis metabolitas. Minimalus losartano virtimas į aktyvųjį metabolitą buvo stebėtas mažiau kaip 1% tiriamųjų.
Be aktyvaus metabolito, susidaro neaktyvių metabolitų, iš jų du didieji metabolitai (hidroksilinant butilo šoninę grandinę) ir mažesnysis metabolitas, N-2 tetrazolgliukuronidas.
Eliminacija
Losartanas
Losartano ir jo aktyvaus metabolito plazmos klirensas yra atitinkamai apie 600 ml/min ir 50 ml/min, inkstų klirensas - atitinkamai apie 74 ml/min ir 26 ml/min. Apie 4% per os vartojamos losartano dozės ekskretuojama nepakitusios su šlapimu ir apie 6% dozės - su šlapimu aktyvaus metabolito pavidalu. Kai peroralinės losartano kalio druskos dozės yra iki 200 mg, losartano ir jo aktyvaus metabolito farmakokinetika yra tiesinė.
Per os vartojamo losartano ir jo aktyvaus metabolito plazmos koncentracija mažėja polieksponentiškai, ir galutinis pusinės eliminacijos periodas yra atitinkamai apie 2 val ir 6-9 val. Vartojant po 100 mg vaistinio preparato kartą per parą, nei losartano, nei jo aktyviojo metabolito plazmoje beveik nesikumuliuoja.
Losartano ir jo metabolitų eliminacijai svarbi tiek biliarinė, tiek inkstinė ekskrecija. Po peroralinės 14C žymėtojo losartano dozės žmogui, apie 35% radioaktyviosios medžiagos nustatyta šlapime ir 58% - išmatose.
Hidrochlorotiazidas
Hidrochlorotiazidas nemetabolizuojamas ir greitai pasišalina pro inkstus. Stebint koncentraciją plazmoje mažiausiai 24 valandas, nustatyta, kad pusinės eliminacijos periodas svyruoja nuo 5,6 iki 14,8 valandų. Mažiausiai 61% išgertos dozės nepakitusios pasišalina per 24 valandas.
Pacientų apibūdinimas
Losartanas ir hidrochlorotiazidas
Losartano ir jo aktyviojo metabolito koncentracija plazmoje bei hidrochlorotiazido rezorbcija vyresniesiems ir jaunesniems hipertenzija sergantiems pacientams reikšmingai nesiskiria.
Losartanas
Pavartojusiems losartano per os pacientams, kuriems buvo lengva ir vidutinio sunkumo alkoholinė kepenų cirozė, losartano ir jo aktyvaus metabolito koncentracijos plazmoje buvo atitinkamai 5 kartus ir 1,7 karto didesnės negu jauniems vyrams savanoriams.
Nei losartanas, nei jo aktyvusis metabolitas dializuojant nepasišalina.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Papildomos svarbios informacijos nėra.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Mikrokristalinė celiuliozė
Laktozės monohidratas
Gelifikuotas krakmolas
Magnio stearatas
Hidroksipropilceliuliozė
Hipromeliozė
Titano dioksidas
Geltonasis chinolinas
Karnaubo vaškas
Tabletėje taip pat yra 4,24 mg (0,108 mekv) kalio.
6.2 Nesuderinamumas
Nežinomas.
6.3 Tinkamumo laikas
36 mėnesiai.
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Laikyti gamintojo pakuotėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos.
6.5 Pakuotė ir jos turinys
HYZAAR yra išleidžiamas lizdinėse plokštelėse, kartoninėse dėžutėse po 28 tabletes.
6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti
Specialių reikalavimų nėra.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
- Daktare, sakykit, man gripas?
- Taip.
- Kiaulių?
- Taip, kiaulių, nes tik kiaulė galėjo kviesti greitąją 4 ryto, turėdamas temperatūros 36,7…- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?