Alprazolamas, 0,25mg, tabletės
Vartojimas: vartoti per burną
Registratorius: Grindeks AS, Latvija
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Alprazolamas
kokybinė ir kiekybinė sudėtis
Kiekvienoje tabletėje yra 0,25 mg, 0,5 mg ar 1 mg alprazolamo (alprazolamum).
Pagalbinės medžiagos: natrio dokuzatas, natrio benzoatas, želatinos pavidalo krakmolas, mikrokristalinė celiuliozė, laktozės monohidratas, magnio stearatas, koloidinio silicio anhidridas, eritrozinas E 127 (tik 0,5 mg tabletėje), indigotinas E 132 (tik 1 mg tabletėje).
vaisto forma
Tabletės.
Lakšte, pagamintame iš PVC plėvelės ir aliuminio folijos, yra 10 tablečių.
Kartoninėje dėžutėje yra 3 lakštai (30 tablečių).
Plastmasiniame buteliuke yra 100 tablečių.
FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
Alprazolamas yra efektyvus anksiolitikas. Kaip ir kiti benzodiazepinai, be nerimą slopinančio poveikio, alprazolamas turi raminamąjį, migdomąjį, raumenis atpalaiduojantį ir traukulius mažinantį poveikį.
TERAPINĖS INDIKACIJOS
Alprazolams-Grindeks tabletės yra skirtos gydyti nerimui ir laikinai sušvelninti nerimo simptomams.
KONTRAINDIKACIJOS
Alprazolams-Grindeks tablečių negalima vartoti, jei pacientas:
serga sunkia raumenų silpnumo forma (Miastenia gravis),
yra alergiškas benzodiazepinams,
serga sunkiomis kvėpavimo ligomis,
serga apnėja (kvėpavimo sutrikimu miegant),
serga sunkiomis kepenų ligomis,
yra vaikas.
Jeigu jums yra kuri nors iš aukščiau minėtų būklių, prieš pradėdami vartoti vaistą, pasakykite gydytojui.
sĄVEIKA
Alkoholis ir kiti raminamieji/psichotropiniai vaistai gali sustiprinti benzodiazepinų poveikį. Gali sustiprėti opioidinių analgetikų poveikis.
Nerekomenduojama vartoti kartu su antigrybeliniais vaistais (ketokonazoliu, itrakonazoliu ir kt.) dėl farmakokinetinės sąveikos.
Alprazolamo metabolizmą slopina kartu vartojamas cimetidinas (vaistas, mažinantis skrandžio rūgšties gamybą), fluvoksaminas (vaistas nuo depresijos), makrolidai (antibiotikai nuo bakterinės infekcijos) ir hormoniniai geriami kontraceptikai (piliulės). Dėl metabolizmo slopinimo pailgėja alprazolamo veikimo laikas.
Tam tikri vaistų deriniai gali būti pavojingi sveikatai. Būtinai pasakykite gydytojui, kokius vaistus vartojate.
ĮSPĖJIMAI
Alprazolamą vartojant kelias savaites, gali sumažėti jo migdomasis poveikis.
Ilgai vartojant benzodiazepinus, gali atsirasti priklausomybė. Todėl gydymo laiką patartina sutrumpinti iki kelių mėnesių, kad sumažėtų rizika atsirasti priklausomybei. Jei yra priklausomybė, nutraukus gydymą pasireiškia abstinencijos simptomai: galvos ir raumenų skausmas, stiprus nerimas ir įtampa, miego sutrikimai, neramumas, sumišimas ir irzlumas. Sunkesniais atvejais atsiranda šie simptomai: depersonalizacija, derealizacija, padidėjęs jautrumas garsui, šviesai ir prisilietimams, galūnių tirpimas ir dilgčiojimas, haliucinacijos ir epilepsijos priepuoliai.
Rizika atsirasti abstinencijos simptomams yra didesnė greitai mažinant vaisto dozę, staigiai nutraukus gydymą ar ilgą laiką vartojant dideles dozes. Todėl gydymą rekomenduojama nutraukti laipsniškai. Pirmas požymis, kad atsirado priklausomybė, yra “reakcinis” nerimas - sustiprėja simptomai, dėl kurių buvo pradėtas gydymas alprazolamu. Šiuo atveju dozę taip pat reikia mažinti laipsniškai.
Pacientams, piktnaudžiaujantiems alkoholiu ir vaistais, benzodiazepinų reikia skirti labai ribotai.
Alprazolamas gali sukelti amneziją.
Benzodiazepinų negalima skirti vaikams, prieš tai atidžiai neapsvarsčius, ar tai būtina. Gydymo trukmė turėtų būti kuo mažesnė. Vaikams ir vyresnio amžiaus pacientams gali atsirasti šie simptomai: nerimas, susijaudinimas, irzlumas, pykčio priepuoliai ir haliucinacijos.
Senyvo amžiaus ar kepenų ir inkstų ligomis sergantys pacientai turėtų būti gydomi mažesnėmis vaisto dozėmis. Tai taikoma ir pacientams, sergantiems lėtiniu kvėpavimo nepakankamumu, nes miegant jų būklė gali pablogėti.
NĖŠTUMAS IR ŽINDYMAS
Benzodiazepinai (vaistų grupė, kuriai priklauso alprazolamas) gali pakenkti nėštumui (vaisiui ir gimdymui). Todėl alprazolamo negalima vartoti nėštumo metu.
Kadangi benzodiazepinai patenka į motinos pieną, gydantis alprazolamu negalima žindyti.
Jei esate nėščia ar ketinate pastoti, visada pasakykite gydytojui ir vaistininkui, kad į tai būtų atsižvelgta skiriant vaistus.
POVEIKIS GEBĖJIMUI VAIRUOTI IR VALDYTI MECHANIZMUS
Vartojant alprazolamą, gali sulėtėti reakcija ir susilpnėti dėmesio koncentracija. Tai gali turėti įtakos kasdienei veiklai (vairavimui ir/ar mechanizmų valdymui). Atsižvelkite į tai vairuodami ar dirbdami darbus, reikalaujančius dėmesio koncentracijos.
Vyresnio amžiaus pacientai yra jautresni slopinamajam alprazolamo poveikiui.
DOZAVIMAS IR VARTOJIMO METODAS
Vaisto dozę turi paskirti gydytojas. Tabletes galima praryti, užgeriant puse stiklinės vandens.
Įprastinės dozės:
Suaugusiesiems
Pradinė dozė: 0,25-0,5 mg tris kartus per parą.
Dozę nuo 0,5 iki 3 mg per parą reikia dalinti į kelias dalis.
Senyviems, nusilpusiems ir inkstų ar kepenų ligomis sergantiems pacientams
Pradinė dozė: 0,25 mg du ar tris kartus per parą.
Dozę nuo 0,5 iki 0,75 mg per parą reikia dalinti į kelias dalis. Jei reikia ir vaistas gerai toleruojamas, dozę galima laipsniškai didinti. Jei atsiranda nepageidaujamas poveikis, dozę reikia mažinti.
Alprazolamą reikia vartoti tiek laiko, kiek paskyrė gydytojas.
Atidžiai laikykitės gydytojo nurodymų.
Gydymo pabaigimas
Vaisto dozę reikia mažinti laipsniškai. Paros dozę rekomenduojama mažinti po 0,5 mg kas tris dienas. Kai kuriems pacientams gali prireikti paros dozę mažinti dar lėčiau. Greitai mažinant dozę ar staigiai nutraukus gydymą, gali pasireikšti abstinencijos simptomai: galvos ir raumenų skausmas, stiprus nerimas ir įtampa, miego sutrikimai, neramumas, sumišimas ir irzlumas.
PERDOZAVIMAS
Perdozavimas pasireiškia centrinės nervų sistemos slopinimu - nuo mieguistumo iki komos. Šiek tiek perdozavus, atsiranda mieguistumas, sumišimas ir letargija, sunkesniais atvejais – ataksija, hipotenzija, hipotonija, kvėpavimo slopinimas, retai - koma ir ypač retai ištinka mirtis. Flumazenilis yra naudojamas kaip alprazolamo antidotas. Jei atsitiktinai išgėrėte didesnę nei rekomenduojamą šių tablečių dozę, nedelsdami kreipkitės į gydytoją arba važiuokite į artimiausią ligoninę.
DĖMESIO: jei pamiršote laiku išgerti vaisto, išgerkite tuomet, kai prisiminėte. Jei atėjo laikas gerti kitą dozę, negerkite dvigubos dozės ir toliau vartokite vaistą kaip rekomenduota.
NEPAGEIDAUJAMAS POVEIKIS
Be pageidaujamo poveikio, šis vaistas gali sukelti ir nepageidaujamų reiškinių.
Gali atsirasti šie nepageidaujami reiškiniai:
Mieguistumas, blankios emocijos, susilpnėjęs budrumas, sumišimas, nuovargis, galvos skausmas ir svaigimas, raumenų silpnumas, dvejinimasis akyse. Šie simptomai dažniausiai atsiranda gydymo pradžioje ir paprastai išnyksta gydymo eigoje.
Kiti nepageidaujami reiškiniai: virškinimo sutrikimai (vidurių užkietėjimas, viduriavimas, pykinimas, vėmimas), apetito nebuvimas ar padidėjęs apetitas ir svoris, rijimo sutrikimai, sumažėjęs kraujospūdis, sumažėjęs domėjimasis lytiniais santykiais, odos reakcijos.
Gali visiškai ar iš dalies sutrikti atmintis. Rizika sutrikti atminčiai yra didesnė vartojant didesnes vaisto dozes.
Vartojant benzodiazepinus, pacientams gali pasireikšti slapta depresija.
Ypač vaikams ir senyvo amžiaus pacientams galimos šios reakcijos: neramumas, ažitacija, irzlumas, agresija, kliedesiai, pykčio priepuoliai, naktiniai košmarai, haliucinacijos, psichozės, neadekvatus elgesys ir kiti elgesio sutrikimai.
Alprazolamą vartojant netgi terapinėmis dozėmis, gali atsirasti fizinė ir psichologinė priklausomybė. Tokiu atveju nutraukus gydymą gali pasireikšti abstinencijos simptomai bei sugrįžti nerimas ir įtampa.
Jei jums atsirado stiprus ar šiame informaciniame lapelyje nepaminėtas nepageidaujamas poveikis, kreipkitės į gydytoją ar vaistininką.
LAIKYMO SĄLYGOS
Nelaikykite aukštesnėje kaip 25 °C temperatūroje.
Laikykite vaikams nepasiekiamoje vietoje!
Nevartokite pasibaigus tinkamumo laikui, nurodytam ant pakuotės!
Receptinis vaistas (Rp)
papildoma INFORMACIJa
Papildomos informacijos apie šį medicininį preparatą galite gauti iš vietinio registravimo liudijimo turėtojo atstovo.
Tarptautinis pavadinimas | Alprazolamas |
Vaisto stiprumas | 0,25mg |
Vaisto forma | tabletės |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti per burną |
Registracijos numeris | LT/1/04/0030 |
Registratorius | Grindeks AS, Latvija |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 2004.03.09 |
Vaistas perregistruotas |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
ALPRAZOLAMS-GRINDEKS 0,25 mg tabletės
ALPRAZOLAMS-GRINDEKS 0,5 mg tabletės
ALPRAZOLAMS-GRINDEKS 1 mg tabletės
Alprazolamum
ATC kodas: N05BA12
Anksiolitikas
2. kokybinė ir kiekybinė sudėtis
Kiekvienoje tabletėje yra 0,25 mg, 0,5 mg ar 1 mg alprazolamo (alprazolamum).
Pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. vaisto forma
Tabletės.
4. klinikinĖ informacija
4.1 Terapinės indikacijos
Alprazolams-Grindeks tabletės yra skirtos gydyti nerimui ir laikinai sušvelninti nerimo simptomams.
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
Alprazolamu reikėtų gydyti kuo trumpiau. Kiekvienam pacientui reikėtų reguliariai peržiūrėti būtinybę gydyti alprazolamu ir preparato dozes. Bendra gydymo trukmė neturėtų būti ilgesnė kaip 8-12 savaičių, įskaitant dozės mažinimo periodą. Tam tikrais atvejais gali tekti gydyti ilgesnį laiką, bet tai nusprendžiama tik pakartotinai įvertinus paciento būklę.
Optimali alprazolamo dozė parenkama atsižvelgiant į simptomų sunkumą ir individualią paciento reakciją į gydymą.
Daugumai pacientų stiprus nerimas ir įtampa gali būti efektyviai gydoma, skiriant 0,5-3 mg alprazolamo per dieną. Negalima viršyti didžiausios paros dozės – 3 mg/d. Šią dozę reikėtų dalinti į kelias dalis.
Pacientai, anksčiau nevartoję psichotropinių vaistų, turėtų būti gydomi mažesnėmis vaisto dozėmis nei pacientai, kurie buvo gydomi raminamaisiais, antidepresantais ar migdomaisiais, arba kurių anamnezėje yra lėtinis alkoholizmas. Rekomenduojama skirti mažesnes efektyvias dozes, kad būtų išvengta ataksijos ir mieguistumo.
Suaugusiesiems
Pradinė dozė yra 0,25-0,5 mg tris kartus per parą. Dozę nuo 0,5 iki 3 mg per parą reikia dalinti į kelias dalis.
Senyvo amžiaus, nusilpusiems ir inkstų ar kepenų ligomis sergantiems pacientams
Pradinė dozė yra 0,25 mg du ar tris kartus per parą. Dozę nuo 0,5 iki 0,75 mg per parą reikia dalinti į kelias dalis. Jei reikia ir vaistas gerai toleruojamas, dozę galima laipsniškai didinti.
Jei atsiranda nepageidaujamas poveikis, dozę reikia mažinti.
Gydymo pabaigimas
Gydymą visuomet reikia pabaigti laipsniškai. Paros dozę rekomenduojama mažinti po 0,5 mg kas tris dienas. Kai kuriems pacientams gali prireikti paros dozę mažinti dar lėčiau.
4.3 Kontraindikacijos
Miastenia gravis, padidėjęs jautrumas benzodiazepinams, sunkus kvėpavimo nepakankamumas, miego apnėja, sunkus kepenų nepakankamumas; preparato negalima skirti vaikams.
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Tolerancija
Alprazolamą vartojant kelias savaites, gali sumažėti jo migdomasis poveikis.
Priklausomybė
Ilgai vartojant benzodiazepinus, gali atsirasti fizinė ir psichologinė priklausomybė. Rizika atsirasti priklausomybei yra didesnė, kai pailgėja gydymo trukmė ir padidėja vaisto dozė. Be to, ši rizika didesnė pacientams, kurie piktnaudžiauja alkoholiu ir vaistais. Jei yra fizinė priklausomybė, nutraukus gydymą atsiras abstinencijos simptomai: galvos ir raumenų skausmas, stiprus nerimas ir įtampa, miego sutrikimai, neramumas, sumišimas ir irzlumas. Sunkesniais atvejais pasireiškia šie simptomai: depersonalizacija, derealizacija, padidėjęs jautrumas garsui, šviesai ir prisilietimams, galūnių tirpimas ir dilgčiojimas, haliucinacijos ir epilepsijos priepuoliai.
Reakcinis nerimas ir įtampa
Nutraukus gydymą alprazolamu, gali atsirasti tranzitinis sindromas - sustiprėti simptomai, dėl kurių buvo pradėtas gydymas benzodiazepinais ir į juos panašiais preparatais. Sindromą gali lydėti nuotaikos sutrikimai, nemiga ir neramumas. Kadangi greitai mažinant dozę ar staigiai nutraukus gydymą rizika atsirasti abstinencijos simptomams ir reakciniam nerimui yra didesnė, rekomenduojama gydymą nutraukti laipsniškai.
Gydymo trukmė
Gydymas turėtų trukti kuo trumpiau, priklausomai nuo terapinių indikacijų (žr. skyrių Dozavimas ir vartojimo metodas). Esant nerimui ir įtampai, gydymas neturėtų trukti ilgiau kaip 8-12 savaičių, įskaitant dozės mažinimo periodą, kai laipsniškai mažinama vaisto dozė. Gydymo trukmę galima nustatyti tik pakartotinai įvertinus paciento būklę. Rekomenduojama pasakyti pacientui, kad gydymas bus baigtas, ir paaiškinti, kaip laipsniškai bus mažinama dozė. Kad būtų išvengta rūpesčių, patartina įspėti pacientą dėl galimų reakcinio nerimo simptomų.
Yra duomenų, rodančių, kad trumpo pusinio eliminavimo periodo benzodiazepinai gali sukelti abstinencijos simptomus, priklausomai nuo dozės svyravimo (ypač esant didelei dozei). Kai vartojami ilgo pusinio eliminavimo periodo benzodiazepinai, jų geriau nekeisti trumpo pusinio eliminavimo periodo benzodiazepinais, nes gali atsirasti abstinencijos simptomai.
Amnezija
Alprazolamas, kaip ir kiti benzodiazepinai, gali sukelti anterogradinę amneziją. Ji paprastai atsiranda, praėjus kelioms valandoms po vaisto išgėrimo (žr. skyrių Nepageidaujamas poveikis).
Psichinės ir paradoksinės reakcijos
Gydymą reikia nutraukti, kai atsiranda nerimas, sujaudinimas, irzlumas, pykčio priepuoliai, naktiniai košmarai, haliucinacijos, psichozės, neadekvatus elgesys ir kiti elgesio sutrikimai. Paradoksinės reakcijos dažniau pasitaiko vaikams ir senyvo amžiaus pacientams.
Specifinės pacientų grupės
Senyvo amžiaus pacientai turėtų būti gydomi mažesnėmis dozėmis (žr. skyrių Dozavimas ir vartojimo metodas).
Pacientams, sergantiems lėtiniu kvėpavimo nepakankamumu, reikia skirti mažesnes vaisto dozes dėl kvėpavimo slopinimo rizikos.
Benzodiazepinais nerekomenduojama gydyti pacientų, sergančių sunkiomis kepenų ligomis, nes benzodiazepinai gali paskatinti encefalopatijos atsiradimą.
Benzodiazepinai nėra efektyvūs gydant pirmines psichozes.
Buvo pranešimų, kad pacientams, sirgusiems slapta depresija, atsirado stipri manija. Vaistą reikia labai atidžiai skirti stipriai depresiškiems ir linkusiems į savižudybę pacientams.
Pacientams, piktnaudžiaujantiems alkoholiu ir vaistais, benzodiazepinų reikia skirti labai ribotai.
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Nerekomenduojami deriniai
Alkoholis: vartojant kartu su alkoholiu, sustiprėja alprazolamo sedacinis poveikis. Tai trukdo gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus.
Psichotropiniai vaistai: kartu vartojant psichotropinius vaistus (antipsichotikus (neuroleptikus), migdomuosius, raminamuosius, antidepresantus, narkotinius analgetikus, antiepilepsinius vaistus, anestetikus ir slopinančius antihistamininius preparatus), gali sustiprėti centrinę nervų sistemą slopinantis poveikis. Vartojant kartu su narkotiniais analgetikais, gali sustiprėti euforija, vėliau sukelianti psichologinę priklausomybę.
Antigrybeliniai vaistai: nerekomenduojama vartoti kartu su ketokonazoliu, itrakonazoliu ir kitais antigrybeliniais vaistais dėl farmakokinetinės sąveikos (citochromo P 450).
Svarstytini deriniai
Nefaksodonas, fluvoksaminas ir cimetidinas: vartojant kartu su alprazolamu, rekomenduojama laikytis atsargumo priemonių; gali prireikti sumažinti alprazolamo dozę dėl farmakokinetinės sąveikos (citochromo P 450).
Atsargumo priemonės
Alprazolamas yra metabolizuojamas tam tikrų kepenų fermentų (ypač citochromo P 450 3A4), taigi vaistai, slopinantys šiuos fermentus, sustiprina alprazolamo veikimą. Todėl alprazolamą reikia atsargiai skirti pacientams, kurie vartoja šiuos vaistus. Alprazolamą reikia ypač atidžiai vartoti kartu su fluoksetinu, dekstropropoksifenu, geriamais kontraceptikais, sertralinu, diltiazemu ar makrolidais (eritromicinu ir trolendomicinu).
Imipraminas ir dezipraminas: kartu su alprazolamu vartojant šių vaistų dozes iki 4 mg per parą, 31 padidėja imipramino ir 20 - dezipramino nuolatinė koncentracija plazmoje, tačiau klinikinė šių pokyčių reikšmė nėra žinoma.
Varfarinas: alprazolamas neturėtų pakeisti protrombino laiko ir varfarino koncentracijos plazmoje.
Alprazolamas nesąveikauja su propranololiu, fenitoinu ir disulfiramu.
4.6 Nėštumo ir žindymo laikotarpis
Nėra pakankamai duomenų apie benzodiazepinų vartojimą nėštumo laikotarpiu, kad būtų galima įvertinti jų žalą. Stebint žmones buvo nustatyta, kad alprazolamas gali pakenkti nėštumui (vaisiui ir gimdymui). Todėl vaistą skirti nėštumo metu reikia tik dėl įtikinamų medicininių priežasčių. Jei alprazolamas yra išrašytas reprodukcinio amžiaus moteriai, ją reikia įspėti, kad kreiptųsi į gydytoją dėl galimo gydymo nutraukimo, jei ketina pastoti ar įtaria esanti nėščia. Dėl farmakologinio poveikio vaikui gali atsirasti hipotermija, hipotonija ir būti vidutiniškai slopinamas kvėpavimas. Todėl vaistą vartoti gimdymo metu reikia tik dėl įtikinamų medicininių priežasčių. Kūdikiams, kurie gimė moterims, ilgai vartojusioms benzodiazepinus paskutinį nėštumo trimestrą, gali atsirasti vaisto vartojimo nutraukimo simptomų. Benzodiazepinai patenka į motinos pieną, todėl benzodiazepinų negalima skirti žindančioms moterims.
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Vartojant alprazolamą, gali susilpnėti budrumas, tad gali būti sunku atlikti įgūdžių reikalaujančius darbus. Pacientus reikia dėl to įspėti ir patarti jiems nevairuoti bei nevaldyti mechanizmų, kol gydosi alprazolamu. Jei pacientas neturi pakankamai laiko išsimiegoti, padidėja rizika susilpnėti budrumui.
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Vartojant alprazolamą, gali nublankti emocijos, susilpnėti budrumas, atsirasti mieguistumas, sumišimas, nuovargis, galvos skausmas ir svaigimas, raumenų silpnumas ir ataksija, dvejinimasis akyse. Šie simptomai dažniausiai pasireiškia gydymo pradžioje ir paprastai išnyksta gydymo eigoje.
Kiti nepageidaujami reiškiniai: virškinimo sutrikimai (vidurių užkietėjimas, viduriavimas, pykinimas, vėmimas), apetito nebuvimas ar padidėjęs apetitas ir svoris, rijimo sutrikimai, hipotenzija, sumažėjęs libido, odos ir vegetacinės reakcijos, dėmesio sutrikimai, distonija, kalbos sutrikimas, nereguliarios mėnesinės, šlapimo nelaikymas ar susilaikymas, kepenų funkcijos pažeidimas ir gelta. Pranešimų apie padidėjusį akispūdį pasitaikydavo retai.
Amnezija
Vartojant terapines vaisto dozes, gali atsirasti anterogradinė amnezija. Rizika atsirasti anterogradinei amnezijai padidėja, vartojant didesnes vaisto dozes (žr. skyrių Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės).
Depresija
Vartojant benzodiazepinus, pacientams gali pasireikšti slapta depresija.
Psichinės ir “paradoksinės” reakcijos
Gali atsirasti šios reakcijos: neramumas, ažitacija, irzlumas, agresija, kliedesiai, pykčio priepuoliai, naktiniai košmarai, haliucinacijos, psichozės, neadekvatus elgesys ir kiti elgesio sutrikimai.
Priklausomybė
Alprazolamą vartojant netgi terapinėmis dozėmis, gali atsirasti fizinė ir psichologinė priklausomybė. Jei yra priklausomybė, nutraukus gydymą pasireiškia abstinencijos ir reakcinio nerimo simptomai (žr. skyrių Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės). Taip pat gali atsirasti psichologinė priklausomybė. Buvo pranešta apie piktnaudžiavimą alprazolamu.
4.9 Perdozavimas
Nors benzodiazepinų perdozavimas apskritai nėra pavojingas gyvybei, nereikia pamiršti, kad pacientas gali būti išgėręs alkoholio ar barbitūratų. Todėl gydant reikia į tai atsižvelgti.
Komos gydymas daugiausia yra simptominis – pacientą reikia saugoti nuo tokių komplikacijų kaip asfiksija, atsiradusi dėl atgal užkritusio liežuvio, ar aspiracija vėmalais. Dehidratacijai išvengti skiriama intraveninių skysčių. Jei kartu buvo išgerta ir kitokių raminamųjų, labai svarbu palaikyti gyvybines funkcijas, ypač kvėpavimo.
Jei vaisto buvo perdozuota neseniai, sąmoningam pacientui reikia sukelti vėmimą, o nesąmoningam – išplauti skrandį. Jei išplovus skrandį būklė nepagerėja, reikia skirti aktyvuotos anglies, ir, esant reikalui, vidurius laisvinančių vaistų. Jei buvo išgertas labai didelis vaisto kiekis, jo poveikis gali būti pastebimas net praėjus ilgam laiko tarpui. Forsuota diurezė ir hemodializė yra mažai veiksminga.
Perdozavimas pasireiškia centrinės nervų sistemos slopinimu - nuo mieguistumo iki komos. Šiek tiek perdozavus, atsiranda mieguistumas, sumišimas ir letargija, sunkesniais atvejais – ataksija, hipotenzija, hipotonija, kvėpavimo slopinimas, retai - koma ir ypač retai ištinka mirtis. Flumazenilis yra naudojamas kaip alprazolamo antidotas.
5. FARMAKOLOGINĖS savybės
5.1 Farmakodinaminės savybės
Alprazolamas yra efektyvus anksiolitikas. Kaip ir kiti benzodiazepinai, be nerimą slopinančio poveikio, alprazolamas turi raminamąjį, migdomąjį, raumenis atpalaiduojantį ir traukulius mažinantį poveikį.
5.2 Farmakokinetinės savybės
Išgertas alprazolamas yra greitai rezorbuojamas. Biologinis išgerto vaisto įsisavinimas yra daugiau kaip 80. Didžiausia koncentracija plazmoje susidaro po 1-2 valandų. Vaistą skiriant vienkartinai, plazmos koncentracija yra tiesiogiai proporcinga vaisto dozei; po 0,5-3 mg dozės didžiausia koncentracija plazmoje yra 8-37 ng/ml. Vaistą skiriant pakartotinai po 1,5-10 mg per parą, vidutinė nuolatinė koncentracija siekia 18,3-100 ng/ml.
Alprazolamo vidutinis pusinio eliminavimo periodas yra 12-15 valandų.
Alprazolamas ir jo metabolitai daugiausia išsiskiria su šlapimu. Svarbiausias alprazolamo metabolitas šlapime yra -hidroksialprazolamas ir benzofenono darinys. Svarbiausias metabolitas plazmoje yra -hidroksialprazolamas ir 4-hidroksialprazolamas. Benzofenono darinys yra beveik neaktyvus. Biologinis -hidroksialprazolamo aktyvumas yra panašus į alprazolamo, o 4-hidroksialprazolamo - 10 kartų silpnesnis. Šių metabolitų koncentracija plazmoje yra maža. Jų pusinio eliminavimo periodas panašus į alprazolamo. Taigi metabolitai tik nežymiai prisideda prie biologinio alprazolamo aktyvumo. In vitro 70 alprazolamo susijungia su serumo baltymais.
5.3Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Duomenų nėra.
6. farmacinė informacija
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Alprazolams-Grindeks 0,25 mg tabletėse yra: natrio dokuzato, natrio benzoato, želatinos pavidalo krakmolo, mikrokristalinės celiuliozės, laktozės monohidrato, magnio stearato, koloidinio silicio anhidrido.
Alprazolams-Grindeks 0,5 mg tabletėse yra: natrio dokuzato, natrio benzoato, želatinos pavidalo krakmolo, mikrokristalinės celiuliozės, laktozės monohidrato, magnio stearato, koloidinio silicio anhidrido, eritrozino E 127.
Alprazolams-Grindeks 1 mg tabletėse yra: natrio dokuzato, natrio benzoato, želatinos pavidalo krakmolo, mikrokristalinės celiuliozės, laktozės monohidrato, magnio stearato, koloidinio silicio anhidrido, indigotino E 132.
6.2 Nesuderinamumas
Duomenų nėra.
6.3 Tinkamumo laikas
3 metai, jei preparatas laikomas pirminėje pakuotėje.
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Nelaikyti aukštesnėje kaip 25 °C temperatūroje.
Nevartoti pasibaigus tinkamumo laikui, nurodytam ant dėžutės!
6.5 Pakuotė ir jos turinys
Lakšte, pagamintame iš PVC plėvelės ir aliuminio folijos, yra 10 tablečių.
Kartoninėje dėžutėje yra 3 lakštai (30 tablečių).
Plastmasiniame buteliuke yra 100 tablečių.
Receptinis vaistas (Rp)
6.6 Vartojimo ir darbo su vaistiniu preparatu (bei jo likučių naikinimo) instrukcija
Duomenų nėra.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
Vyriškis, atėjęs pas gydytoją atlikti kasmetinį profilaktinį pasitikrinimą, atrodė susijaudinęs. Todėl daktaras jo paklausė ar neturi nusiskundimų.
"Na, iš tiesų turiu", jis atsakė. "Mat, aš pradedu šį bei tą prisimiršti. Iš tikrųjų, tai pakankamai rimta. Nebūnu užtikrintas, kur palikau automobilį, nepamenu ar atsakiau į laišką, užmirštu, kur einu ir ką man reikia daryti, kai vietą pasieksiu - jeigu pasieksiu. Todėl, man labai reikia Jūsų pagalbos. Ką aš galėčiau daryti"?
Daktaras tik trumpai pamąstė, ir labiausiai įmanomu mandagiu tonu atsakė: "Sumokėt man iš anksto".- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?