Dezogestrelis+Etinilestradiolis, 0,15mg+0,02mg, tabletės
Vartojimas: vartoti per burną
Registratorius: N.V. Organon, Olandija
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Dezogestrelis+Etinilestradiolis
1. KAS YRA MERCILON IR NUO KO JIS VARTOJAMAS
Apie tabletes
Mercilon ‑ sudėtinis geriamasis kontraceptikas (sudėtinė kontraceptinė tabletė). Kiekvienoje tabletėje yra mažos dozės dviejų skirtingų moteriškųjų lytinių hormonų: dezogestrelio (progestageno) ir etinilestradiolio (estrogeno). Kadangi hormonų dozės mažos, Mercilon vadinamas mažų dozių geriamuoju kontraceptiku. Visose tabletėse hormonų dozė yra vienoda, todėl šios sudėtinės kontraceptinės tabletės yra vienfazės.
Nuo ko vartojamas Mercilon
Mercilon vartojamas apsisaugoti nuo nėštumo.
Geriamieji kontraceptikai nuo nėštumo apsaugo labai veiksmingai. Jeigu tabletės geriamos tinkamai (t. y. nė viena nepraleidžiama), tikimybė pastoti labai maža.
2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT MERCILON
Mercilon vartoti negalima:
Sudėtinių kontraceptinių tablečių vartoti negalima, jeigu yra kuri nors iš toliau išvardytų būklių. Jei yra bent viena iš šių būklių, prieš pradėdamos vartoti Mercilon, pasakykite apie tai savo gydytojui. Gydytojas gali skirti kitokių kontraceptinių tablečių arba patarti naudotis kitu (nehormoniniu) kontracepcijos būdu.
Yra arba buvo sutrikusi kraujotaka, ypač dėl būklių, susijusių su tromboze (susidariusio kraujo krešulio) kojų kraujagyslėse(giliųjų venų trombozė), plaučiuose (plaučių embolija), širdyje (širdies priepuolis) arbe kitose kūno vietose (žr. toliau skyrelį “ Kontraceptinės tabletės ir trombozė”).
Sergate arba sirgote insultu (dėl kraujo krešulio buvo užsikimšusios arba plyšusios smegenų kraujagyslės).
Yra arba buvo būklė, kurią galima laikyti pirmuoju širdies priepuolio (pvz., krūtinės angina arba krūtinės skausmas) arba insulto (pvz., praeinantysis smegenų išemijos priepuolis arba lengvas išeminis insultas) požymiu.
Sergate migrena, kuri sukelia regos, kalbos sutrikimus arba bet kurios kūno vietos silpnumą arba tirpimą.
Sergate cukriniu diabetu, sukėlusiu kraujagyslių pažeidimą.
Sergate arba sirgote pankreatitu (kasos uždegimu), kurį sukėlė padidėjusi riebiųjų medžiagų kraujyje.
Sergate gelta (odos pageltimas) arba sunkia kepenų liga.
Sergate arba sirgote nuo lytinių hormonų priklausomu (pvz., krūties arba lytinių organų) vėžiu.
Sergate arba sirgote gerybiniu arba piktybiniu kepenų augliu.
Kraujuojate iš makšties dėl neaiškių priežasčių.
Esate nėščia arba manote, kad galite būti nėščia.
Yra padidėjęs jautrumas (alergija) etinilestradioliui arba dezogestreliui ar bet kuriai pagalbinei Mercilon medžiagai.
Jeigu bet kuri iš minėtų būklių pirmą kartą išryškėja pradėjus vartoti kontraceptines tabletes, tuoj pat nustokite jas vartoti ir kreipkitės į gydytoją. Tuo metu naudokitės nehormoninėmis kontracepcijos priemonėmis (žr. skyrelį “Bendrosios pastabos” ).
Specialių atsargumo priemonių reikia
Bendrosios pastabos
Šiame pakuotės lapelyje išvardytos būklės, kurioms pasireiškus sudėtinių kontraceptinių tablečių vartojimą reikia nutraukti arba kurioms esant tablečių veiksmingumas gali susilpnėti. Esant šioms būklėms, reikėtų susilaikyti nuo lytinių santykių arba naudotis papildomu nehormoniniu kontracepcijos metodu, pavyzdžiui, naudoti prezervatyvą arba kitą barjerinę priemonę. Matuoti bazinę temperatūrą arba skaičiuoti nevaisingas dienas negalima. Šie būdai gali būti nepatikimi, nes dėl kontraceptinių tablečių vartojimo sutrinka mėnesinių ciklui būdingi temperatūros ir gimdos kaklelio gleivių pokyčiai.
Mercilon, kaip ir visos kontraceptinės tabletės, neapsaugo nuo užsikrėtimo ŽIV liga (AIDS) ar kitų lytiškai plintančių užkrečiamųjų ligų.
Prieš pradedant vartoti Mercilon
Esant tam tikroms aplinkybėms, moterį, vartojančią sudėtines kontraceptines tabletes, gydytojas privalo atidžiai stebėti. Gydytojas Jums tai paaiškins. Taigi, prieš pradėdama vartoti Mercilon, būtinai pasakykite gydytojui, jeigu:
rūkote;
sergate cukriniu diabetu;
turite viršsvorio;
yra padidėjęs kraujospūdis;
pažeisti širdies vožtuvai arba sutrikęs širdies ritmas;
sergate venų uždegimu (paviršiniu flebitu);
yra venų varikozė;
kraujo giminaičiams yra buvusi trombozė, buvo ištikęs širdies priepuolis arba insultas;
sergate migrena;
sergate epilepsija;
Jums arba kraujo giminaičiams yra ar buvo padidėjusi cholesterolio ar trigliceridų (riebiųjų medžiagų) koncentracija kraujyje;
kraujo giminaičiai sirgo krūties vėžiu;
sergate kepenų arba tulžies sistemos liga;
sergate Krono liga arba opiniu kolitu (lėtiniu žarnų uždegimu);
sergate sistemine raudonąja vilklige (liga, kuri pažeidžia viso kūno odą);
yra hemolizinis ureminis sindromas (kraujo krešėjimo sutrikimo sukeltas inkstų funkcijos nepakankamumas);
sergate pjautuvo pavidalo ląstelių anemija;
būta sutrikimų, pirmą kartą pasireiškusių ar pablogėjusių nėštumo metu arba anksčiau pavartojus lytinių hormonų;(pvz., apkurtimas, medžiagų apykaitos liga, vadinama porfirija, odos liga, vadinama nėštumo pūsleline, nervų liga, vadinama Sydenhamo chorėja),
yra arba buvo rudmė (gelsvai rudų pigmentinių odos dėmių, ypač veido srityje). Tokiu atveju negalima ilgai degintis saulėje ar švitintis ultravioletiniais spinduliais.
Jeigu vartojant kontraceptines tabletes kuri nors iš šių būklių pasireiškia pirmą kartą, pasikartoja arba pasunkėja, turite kreiptis į gydytoją.
Kontraceptinės tabletės ir trombozė
Trombozė tai būklė, kai susidaro kraujo krešulių, galinčių užkimšti kraujagysles.
Kartais krešulių susidaro giliosiose kojų venose (giliųjų venų trombozė). Jeigu krešulys atsiskiria nuo venos, kurioje susidarė, jis gali patekti į plaučių arterijas ir jas užkimšti. Tai vadinamoji plaučių embolija. Giliųjų venų trombozė – retas sutrikimas. Jis gali ištikti ir nevartojant kontraceptinių tablečių. Geriamuosius kontraceptikus vartojančioms moterims trombozės rizika yra didesnė negu nevartojančioms. Didžiausia trombozės rizika gresia pradėjus vartoti kontraceptines tabletes pirmą kartą. Trombozė gali pasireikšti ir nėštumo metu.
Moterims, kurios vartoja kontraceptines tabletes su dezogestreliu, giliųjų venų trombozės rizika šiek tiek didesnė negu vartojančioms kontraceptines tabletes su levonorgestreliu. Absoliutūs skaičiai labai maži. Iš 10 000 moterų, vienerius metus vartojusių kontraceptines tabletes su levonorgestreliu, dvi gali ištikti trombozė. Iš 10 000 moterų, vienerius metus vartojusių kontraceptines tabletes su dezogestreliu, trombozė gali ištikti maždaug tris ar keturias. Palyginimas: iš 10 000 pastojusių moterų trombozė gali pasireikšti maždaug šešioms. Šie duomenys pagrįsti kai kurių tyrimų rezultatais. Kitų tyrimų duomenimis, didesnė trombozės rizika vartojant tabletes su dezogestreliu negresia.
Labai retai kraujo krešulių gali susidaryti širdies kraujagyslėse (ištinka širdies priepuolis) arba smegenų kraujagyslėse (ištinka insultas), itin retai kepenų, žarnų, inkstų ar akių kraujagyslėse.
Labai retais atvejais dėl trombozės moteris gali tapti neįgali arba net mirti.
Širdies priepuolio ir insulto rizika senstant didėja. Ji didėja ir daugiau rūkant. Taigi, vartodama geriamuosius kontraceptikus, turite mesti rūkyti, ypač jei esate vyresnė negu 35 metų.
Jeigu vartojant kontraceptines tabletes, padidėja kraujospūdis, gydytojas gali nurodyti jų nebevartoti.
Giliųjų venų trombozės rizika laikinai padidėja operacijos ar imobilizacijos metu (pvz., jei koja ar kojos sugipsuotos arba uždėtas įtvaras). Kontraceptines tabletes geriančioms moterims ši rizika gali būti dar didesnė. Jeigu planuojate gultis į ligoninę arba Jums numatoma operacija, informuokite savo gydytoją apie kontraceptinių tablečių vartojimą. Gydytojas gali nurodyti liautis gerti kontraceptines tabletes likus kelioms savaitėms iki operacijos ar imobilizacijos. Gydytojas nurodys, kada pasveikus vėl galėsite pradėti jas vartoti.
Jeigu pastebėjote trombozės požymių, kontraceptinių tablečių nebegerkite ir nedelsdama kreipkitės į gydytoją (žr. skyrelį “Kada turėtumėte kreiptis į gydytoją”).
Kontraceptinės tabletės ir vėžys
Kontraceptines tabletes vartojančioms moterims krūtų vėžys buvo diagnozuotas šiek tiek dažniau negu to paties amžiaus jų nevartojančioms. Nustojus vartoti kontraceptines tabletes, per 10 metų šis nedidelis skirtumas pamažu išnyksta. Ar didesnį sergamumą lėmė kontraceptinės tabletės, nežinoma, nes jas vartojančios moterys buvo dažniau tikrinamos, taigi vėžys galėjo būti pastebėtas anksčiau.
Vartojant kontraceptines tabletes, retais atvejais gali susiformuoti gerybinis, dar rečiau piktybinis kepenų auglys. Augliai gali sukelti vidinį kraujavimą, todėl.jeigu pradeda stipriai skaudėti pilvą, nedelsdamos kreipkitės į gydytoją.
Lėtinė žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcija yra vienintelė svarbiausia gimdos kaklelio vėžio atsiradimo priežastis. Moterims, ilgai vartojusioms sudėtinių kontraceptinių tablečių, tikimybė susirgti gimdos kaklelio vėži gali šiek tiek padidėti, bet tai gali būti susiję ne su kontraceptinių tablečių poveikiu, o su lytine moters elgsena bei kitais veiksniais.
Kada turėtumėte kreiptis į gydytoją
Reguliarus sveikatos patikrinimas
Jei vartojate sudėtines kontraceptines tabletes, gydytojas patars reguliariai tikrintis.
Į gydytoją būtina kreiptis nedelsiant, jeigu:
pablogėja sveikata, ypač dėl būklių, nurodytų šiame lapelyje (žr. skyrelius “Mercilon vartoti negalima” ir “Prieš pradedant vartoti Mercilon”; nepamirškite ir ligų, kuriomis serga kraujo giminaičiai);
krūtyje aptinkate gumbą;
rengiatės vartoti kitų vaistų (žr. skyrelį “Kitų vaistų vartojimas”);
numatoma imobilizacija arba operacija (pasitarkite su savo gydytoju iki procedūrų likus ne mažiau kaip 4 savaitėms);
neįprastai ir stipriai kraujuojate iš makšties;
pamiršote išgerti tablečių pirmąją vartojimo savaitę, o per 7 dienas, prieš pamiršdama išgerti tablečių, lytiškai santykiavote;
smarkiai viduriuojate;
mėnesinių nebuvo du kartus iš eilės arba įtariate, jog pastojote (be gydytojo leidimo nepradėkite gerti kitos pakuotės tablečių).
Kontraceptinių tablečių nebevartokite ir nedelsdama kreipkitės į gydytoją, jei atsirado trombozės, miokardo infarkto arba insulto požymių:
neįprastas kosulys;
stiprus krūtinės skausmas, galintis plisti į kairiąją ranką;
dusulys;
neįprastas, stiprus ar ilgalaikis galvos skausmas arba migrenos priepuolis;
dalinis arba visiškas regos praradimas, dvejinimasis akyse;
neaiški tartis arba negalėjimas kalbėti;
staigus klausos, kvapų ar skonio pojūčio pokytis;
galvos svaigimas arba alpulys;
bet kurios kūno dalies silpnumas arba sąstingis;
stiprus pilvo skausmas;
stiprus kojų skausmas arba tinimas.
Šios būklės ir simptomai išsamiai aprašyti ir paaiškinti kituose šio lapelio skyriuose.
Kitų vaistų vartojimas
Kai kurie vaistai gali sutrikdyti kontraceptinių tablečių poveikį. Tai vaistai nuo epilepsijos (pvz.: primidonas, fenitoinas, barbitūratai, karbamazepinas, okskarbazepinas, topiramatas, felbamatas), tuberkuliozės (pvz.: rifampicinas, rifabutinas) ir ŽIV ligos (pvz., ritonaviras), kai kurie kiti antibiotikai (pvz.: penicilinai, tetraciklinai, grizeofulvinas), taip pat jonažolės preparatai (vartojami, kai yra prislėgta nuotaika). Kontraceptinės tabletės gali sąveikauti ir su kitais vaistais.
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto ir vaistažolių preparatus, pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Gydytojui ar odontologui, skiriančiam kitų vaistų, arba juos išduodančiam vaistininkui pasakykite, kad vartojate Mercilon. Jie pasakys, ar būtina naudoti papildomomis kontracepcijos priemonėmis ir, jeigu reikia, kiek laiko.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Nėščiosioms ir moterims, manančioms, jog pastojo, Mercilon vartoti draudžiama. Jei įtariate, kad vartojote Mercilon jau būdama nėščia, kiek galima greičiau kreipkitės į gydytoją.
Žindyvėms Mercilon paprastai vartoti nerekomenduojama. Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Poveikio gebėjimui vairuoti nepastebėta.
Svarbi informacija apie kai kurias pagalbines Mercilon medžiagas
Sudėtyje yra laktozės. Jeigu gydytojas Jums sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šį vaistą.
3. KAIP VARTOTI MERCILON
Kada ir kaip gerti tabletes
Mercilon pakuotėje yra 21 tabletė. Ties kiekviena tablete pažymėta savaitės diena, kurią tabletė turi būti išgerta. Mercilon gerkite kasdien maždaug tuo pačiu laiku, jei reikia, užsigerkite skysčiu. Iš pakuotės tabletes reikia imti rodyklės kryptimi, kol išgersite visas 21 tabletę. Tada daroma 7 dienų pertrauka. Per pertrauką, paprastai praėjus 2 ar 3 dienoms po paskutinės tabletės išgėrimo, prasideda mėnesinės (nutraukimo kraujavimas). Naujos pakuotės tabletes reikia pradėti gerti aštuntą dieną – net ir tuo atveju, jeigu dar kraujuojate. Taip kiekvienos pakuotės pirmą tabletę pradėsite gerti tą pačią savaitės dieną ir kiekvieno mėnesio maždaug tą pačią dieną prasidės nutraukimo kraujavimas.
Kaip vartoti pirmosios Mercilon pakuotės tabletes
Jeigu hormoninių kontraceptikų pastarąjį mėnesį nevartojote
Pirmąją tabletę išgerkite pirmąją mėnesinių ciklo, t. y. kraujavimo, dieną. Mercilon pradės veikti iš karto, naudotis papildomu kontracepcijos metodu nebūtina.
Mercilon galima pradėti gerti ir 2‑5-tą kraujavimo dieną, tačiau tada pirmąsias 7 tablečių vartojimo dienas reikia naudotis papildomomis (barjerinėmis) kontracepcijos priemonėmis.
Kai Mercilon pradedama vartoti vietoj kitų sudėtinių hormoninių kontraceptikų (sudėtinių kontraceptinių tablečių, makšties žiedo, transderminio pleistro)
Mercilon galima pradėti gerti kitą dieną po ankstesnio kontraceptiko pakuotės paskutinės tabletės išgėrimo (t. y. be pertraukos tarp tablečių). Jeigu anksčiau vartoto preparato pakuotėje yra ir neveiklių tablečių, Mercilon galima pradėti gerti kitą dieną po paskutinės veikliosios tabletės išgėrimo (jeigu nežinote, kurios tabletės yra veiklios, klauskite gydytojo arba vaistininko). Mercilon galima pradėti gerti ir vėliau, bet ne vėliau kaip kitą dieną po įprastinės ankstesnių kontraceptinių tablečių pertraukos (arba po ansktesnio kontraceptiko paskutinės neveiklios tabletės išgėrimo). Jeigu naudojote makšties žiedą arba transderminį pleistrą, Mercilon geriausia pradėti vartoti tą dieną, kai nutraukiamas ankstesnis metodas, tačiau ne vėliau kaip kitą dieną, kai reikėtų įkišti naują žiedą ar priklijuoti naują pleistrą.
Jei laikysitės šių nurodymų, naudotis papildomu kontracepcijos metodu nebūtina.
Kai Mercilon pradedama vartoti vietoj tik progestogeno turinčių tablečių (mini piliulių)
Mini piliules galite nustoti vartoti bet kurią dieną, o kitą dieną tuo pačiu laiku pradėti gerti Mercilon. Pirmąsias 7 dienas, lytiškai santykiaudamos turite naudotis papildoma (barjerine) kontracepcijos priemone.
Kai Mercilon pradedama vartoti vietoj švirkščiamųjų, implantuojamųjų kontraceptikų arba progestogeną atpalaiduojančios gimdos spiralės
Mercilon pradėkite gerti tada, kai reikia švirkšti kitą kontraceptiko dozę, ar implanto arba spiralės išėmimo dieną. Pirmąsias 7 dienas, lytiškai santykiaudamos, turite naudotis papildoma (barjerine) kontracepcijos priemone.
Kaip vartoti Mercilon po gimdymo
Jeigu neseniai pagimdėte, gydytojas gali patarti sulaukti pirmųjų normalių mėnesinių ir tik tada pradėti vartoti Mercilon. Kartais šias tabletes galima pradėti gerti ir anksčiau. Apie tai paaiškins gydytojas. Jeigu žindote kūdikį ir norite pradėti vartoti Mercilon, pirmiausia pasitarkite su savo gydytoju.
Kaip vartoti Mercilon po persileidimo arba nėštumo nutraukimo
Apie tai paaiškins gydytojas.
Pavartojus per didelę Mercilon dozę
Vienu kartu išgėrus per daug Mercilon tablečių, pavojingų komplikacijų nebuvo. Iš karto nurijus kelias tabletes, gali būti pykinimas, vėmimas, kraujavimas iš makšties. Jeigu Mercilon išgėrė vaikas, kreipkitės į gydytoją.
Pamiršus pavartoti Mercilon
Jeigu praėjo mažiau kaip 12 valandų, kontraceptinė tabletė dar veikia. Išgerkite užmirštąją tabletę tuoj pat prisiminus, o kitas tabletes vartokite įprastu laiku.
Jeigu praėjo daugiau kaip 12 valandų, kontraceptinis poveikis gali susilpnėti. Kuo daugiau tablečių iš eilės neišgėrėte, tuo didesnė rizika, kad kontraceptinis poveikis silpnės. Tikimybė pastoti labai padidėja, pamiršus išgerti pirmąsias ar paskutines pakuotės tabletes. Taigi laikykitės toliau nurodytų taisyklių (žr. ir diagramą).
Pamiršus išgerti daugiau negu vieną pakuotės tabletę
Kreipkitės į gydytoją.
Pamiršus išgerti vieną tabletę pirmąją vartojimo savaitę
Pamirštąją tabletę išgerkite tuoj pat prisiminusi (net ir tokiu atveju, jeigu vienu metu reikės išgerti dvi tabletes), o kitas – gerkite įprastu laiku. Tada 7 dienas teks naudotis papildoma (barjerine) kontracepcijos priemone. Jeigu per savaitę, prieš pamiršdama išgerti tabletę, lytiškai santykiavote, galite pastoti. Nedelsdama kreipkitės į gydytoją.
Pamiršus išgerti vieną tabletę antrąją vartojimo savaitę
Pamirštąją tabletę išgerkite tuoj pat prisiminusi (net ir tokiu atveju, jeigu vienu metu reikės išgerti dvi tabletes), o kitas – gerkite įprastu laiku. Kontraceptinis tablečių poveikis išlieka. Papildomų kontraceptinių priemonių nereikia.
Pamiršus išgerti vieną tabletę trečiąją vartojimo savaitę
Elkitės vienu toliau nurodytų būdų. Papildomų kontraceptinių priemonių nereikia.
1. Pamirštąją tabletę išgerkite tuoj pat prisiminus (net ir tokiu atveju, jeigu vienu metu reikės išgerti dvi tabletes), o kitas – gerkite įprastu laiku. Baigusi pakuotę, iš karto pradėkite vartoti kitos pakuotės tabletes, t. y. kitos pakuotės tabletes pradėkite vartoti be pertraukos. Nutraukimo kraujavimo gali nebūti tol, kol baigsite vartoti visas kitos pakuotės tabletes, tačiau vartojimo dienomis gali būti tepimas arba negausus kraujavimas.
arba
2. Likusių tablečių nebegerkite, padaryti 7 dienų arba trumpesnę pertrauką (įskaitant dieną, kai tabletės neišgėrėte) ir tada pradėkite vartoti kitos pakuotės tabletes. Taigi pirmąją tabletę galite išgerti įprastu laiku, t. y. tą pačią savaitės dieną, kaip ir kitų pakuočių.
Jeigu suvartojote ne visas pakuotės tabletes ir per pirmą įprastinę 7 dienų pertrauką mėnesinių nėra, galite būti pastojusi. Taigi, prieš pradėdama vartoti tabletes iš naujos pakuotės, kreipkitės į gydytoją.
Užmiršus išgerti
daugiau kaip 1 tabletę
Kaip elgtis, jeigu...
Jeigu sutriko virškinimo trakto veikla (t. y. vemiate, smarkiai viduriuojate)
Jeigu vemiate arba smarkiai viduriuojate, gali absorbuotis ne visos veikliosios Mercilon tabletės medžiagos. Jei pradėjote vemti per 3‑4 val. po Mercilon suvartojimo, veiksmingumas pakinta maždaug taip, kaip neišgėrus tabletės. Taigi elkitės taip, kaip rekomenduojama elgtis, pamiršus išgerti tabletę. Jeigu smarkiai viduriuojate, kreipkitės į savo gydytoją.
Jeigu norite pavėlinti mėnesines
Mėnesines galite pavėlinti, jeigu užbaigusi vieną pakuotę pradėsite gerti kitos Mercilon pakuotės tabletes. Jas galima vartoti norimą laikotarpį, kol išgersite visas pakuotės tabletes. Kai norėsite, kad prasidėtų kraujavimas, kontraceptinių tablečių vartojimą nutraukite. Geriant tabletes iš antrosios pakuotės gali prasidėti tepimas arba negausus kraujavimas. Kitos pakuotės tabletes pradėkite gerti po įprastinės 7 dienų pertraukos.
Jeigu norite pakeisti pirmąją mėnesinių dieną
Vartojant tabletes tinkamai, mėnesinės kas 4 savaites maždaug tą pačią dieną. Norėdamos pakeisti dieną, galite sutrumpinti 7 dienų pertrauką (ilginti jos niekada negalima). Pavyzdžiui, jeigu mėnesinės paprastai prasideda penktadienį, o norite, kad jos prasidėtų antradienį, t. y. trimis dienomis anksčiau, pradėkite gerti kitos pakuotės tabletes irgi 3 dienomis anksčiau. Jeigu padarėte labai trumpą (pvz., 3 dienų arba dar trumpesnę) pertrauką, tai, baigus vartoti visas pakuotės tabletes, mėnesinių gali ir nebūti. Tada, vartojant kitos pakuotės tabletes, gali prasidėti tepimas arba negausus kraujavimas.
Jeigu prasidėjo neįprastas kraujavimas
Vartojant bet kurias kontraceptines tabletes, pirmuosius mėnesius gali nereguliariai kraujuoti iš makšties (t. y. tepti arba kraujuoti) tarp mėnesinių. Naudokite higienos priemones, o kontraceptines tabletes vartokite, kaip įprasta. Paprastai nereguliarus kraujavimas baigiasi, kai organizmas prisitaiko prie kontraceptinių tablečių (dažniausiai po 3 vartojimo ciklų). Jeigu kraujavimas neišnyksta, sustiprėja arba atsinaujina, kreipkitės į gydytoją.
Jeigu nėra mėnesinių
Jeigu tinkamai gėrėte visas pakuotės tabletes, ciklo metu nevėmėte, smarkiai neviduriavote, nevartojote kitų vaistų, pastojimo tikimybė labai maža. Gerkite kitos Mercilon pakuotės tabletes, kaip įprasta.
Jeigu mėnesinių nėra du ciklus iš eilės, galite būti pastojusi. Nedelsdama kreipkitės į savo gydytoją. Nepradėkite gerti kitos Metrcilon pakuotės tablečių tol, kol gydytojas nenustatys, kad nepastojote.
Nustojus vartoti Mercilon
Mercilon vartojimą galite nutraukti bet kada. Jeigu Mercilon nebevartojate todėl, kad norite pastoti, dažniausiai patariama palaukti, kol prasidės natūralios mėnesinės ir tik tada mėginti pastoti. Taip galima tiksliau numatyti, kada gims kūdikis.
Jeigu pastoti nenorite, klauskite gydytojo, kokį kontracepcijos metodą pasirinkti.
4. GALIMAS ŠALUTINIS MERCILON POVEIKIS
Mercilon, kaip ir visi kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Jeigu pasireiškė sunkus šalutinis poveikis arba pastebėjote šiame lapelyje nenurodytą šalutinį poveikį, pasakykite gydytojui.
Sunkus šalutinis poveikis
Sunkios reakcijos, susijusios su kontraceptinių tablečių vartojimu, išvardytos skyreliuose “Kontraceptinės tabletės ir trombozė” bei “ Kontraceptinės tabletės ir vėžys”. Juos atidžiai perskaitykite, o prireikus, kreipkitės į gydytoją.
Kitas galimas šalutinis poveikis
Šis šalutinis poveikis atsirado kontraceptines tabletes vartojančioms moterims, bet ar jį sukėlė kontraceptinės tabletės, nenustatyta. Tokių simptomų gali atsirasti per pirmuosius kelis preparato vartojimo mėnesius. Kontraceptines tabletes vartojant toliau jie dažniausiai silpnėja.
Dažni/nedažni (dažniau kaip 1/1000)
Pykinimas, vėmimas, pilvo skausmas, viduriavimas.
Kūno svorio padidėjimas, skysčių kaupimasis organizme.
Galvos skausmas, migrena.
Lytinio potraukio susilpnėjimas, prislėgta nuotaika, nuotaikų kaita.
Krūtų jautrumas, skausmas, padidėjimas.
Makšties išskyrų pokyčiai.
Išbėrimas, dilgėlinė.
Reti (rečiau kaip 1/1000)
Kontaktinių lęšių netoleravimas.
Padidėjusio jautrumo reakcijos.
Kūno svorio sumažėjimas.
Lytinio potraukio sustiprėjimas.
Išskyros iš krūtų.
Išskyrų iš makšties pagausėjimas.
Mazginė eritema, daugiaformė eritema (odos sutrikimai).
Jeigu atsiranda šiame lapelyje neminėtas šalutinis poveikis, pasakykite gydytojui ar vaistininkui.
5. KAIP LAIKYTI Mercilon
Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.
Laikyti ne aukštesnėje kaip 30°C temperatūroje, gamintojo pakuotėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos ir drėgmės.
Sutrupėjusių, pakitusios spalvos ar turinčių kitų sugedimo požymių Mercilon tablečių vartoti negalima.
Ant pakuotės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, Mercilon vartoti negalima.
6. KITA INFORMACIJA
Mercilon sudėtis
Veikliosios medžiagos – dezogestrelis ir etinilestradiolis. Vienoje tabletėje yra 150 mikrogramų dezogestrelio ir 20 mikrogramų etinilestradiolio.
Pagalbinės medžiagos: bevandenis koloidinis silicio dioksidas, laktozės monohidratas, bulvių krakmolas, polividonas, stearino rūgštis, alfa tokoferolis.
Mercilon išvaizda ir kiekis pakuotėje
Mercilon yra baltos, abipus išgaubtos, apvalios, 6 mm skersmens tabletės, kurių vienoje pusėje užrašyta ,,TR“ virš ,,4“, kitoje – ,,Organon“.
Tiekiamos 21 tabletės lizdinės plokštelės sandariame aliuminio folijos paketėlyje. Paketėlis kartu su pakuotės lapeliu įdėtas į kartono dėžutę. Dėžutėje gali būti 1, 3 arba 6 pakeliai.
Tarptautinis pavadinimas | Dezogestrelis+Etinilestradiolis |
Vaisto stiprumas | 0,15mg+0,02mg |
Vaisto forma | tabletės |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti per burną |
Registracijos numeris | 98/5647/5 |
Registratorius | N.V. Organon, Olandija |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 1998.06.02 |
Vaistas perregistruotas | 2004.02.10 |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
Mercilon 150/20 mikrogramų tabletės
2. kokybinė ir kiekybinė sudėtis
Vienoje tabletėje yra 150 mikrogramų dezogestrelio ir 20 mikrogramų etinilestradiolio.
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ forma
Tabletė.
Baltos, abipus išgaubtos, apvalios, 6 mm skersmens tabletės, kurių vienoje pusėje užrašyta ,,TR“ virš ,,4“, kitoje – ,,Organon“.
4. klinikinĖ informacija
4.1 Terapinės indikacijos
Kontracepcija.
4.2Dozavimas ir vartojimo metodas
Kaip vartoti Mercilon
Mercilon tabletes reikia gerti pakuotėje nurodyta tvarka kiekvieną dieną maždaug tuo pačiu metu, jei reikia, užsigerti skysčiu. 21 dieną iš eilės geriama po vieną tabletę per parą. Tada daroma 7 dienų pertrauka, kurios metu paprastai prasideda nutraukimo kraujavimas – dažniausiai po 2‑3 dienų po paskutinės tabletės išgėrimo. Kraujuoti gali tol, kol pradedamos gerti tabletės iš kitos pakuotės.
Kaip pradėti vartoti Mercilon
Jeigu nebuvo vartojama jokių hormoninių kontraceptikų (praėjusį mėnesį)
Tabletes reikia pradėti vartoti pirmąją natūralaus moters ciklo (t. y. mėnesinių kraujavimo) dieną. Tabletes galima pradėti gerti ir 2‑5-tą ciklo dieną, tačiau tada pirmojo ciklo pirmas 7 tablečių vartojimo dienas rekomenduojama papildomai naudoti barjerines kontracepcijos priemones.
Jeigu pradedama vartoti vietoj kito sudėtinio kontraceptiko (sudėtinių kontraceptinių tablečių (SKT) makšties žiedo, transderminio pleistro)
Geriausia, kad moteris pradėtų gerti Mercilon kitą dieną po paskutinės ankstesniojo kontraceptiko veikliosios tabletės (paskutinės tabletės, kurioje yra veikliųjų medžiagų) išgėrimo, bet ne vėliau, kaip kitą dieną po įprastos pertraukos be tablečių arba paskutinės placebo tabletės išgėrimo. Jeigu Mercilon pradedama vartoti vietoj makšties žiedo ar transderminio pleistro, geriausia tabletes imti gerti tą dieną, kai nutraukiamas ankstesnės kontraceptinės priemonės vartojimas, bet ne vėliau, nei turėtų būti pradedamas naujas kontraceptinės priemonės ciklas.
Jeigu Mercilon pradedama vartoti vietoj vien progestogeno preparato (mini piliulės, injekcijo, implanto), ar progestogeną atpalaiduojančios vartojimo į gimdą sistemos (gimdos spiralės)
Mini piliulių vartojimą galima nutraukti bet kurią dieną ir kitą dieną pradėti gerti Mercilon (po implanto ar spiralės ‑ jų pašalinimo dieną, po injekcijų – kitos injekcijos dieną), tačiau pirmas 7 tablečių gėrimo dienas patariama papildomai naudoti barjerines kontracepcijos priemones.
Po aborto ar persileidimo pirmą nėštumo trimestrą
Mercilon galima pradėti gerti tuoj pat. Šiuo atveju papildomos kontracepcijos nereikia.
Po gimdymo, aborto ar persileidimo antrą nėštumo trimestrą
Kaip šį preparatą vartoti žindyvėms, žr. 4.6 skyrių.
Po gimdymo, aborto ar persileidimo antrą nėštumo trimestrą, Mercilon rekomenduojama pradėti gerti 21‑28-tą dieną. Moteriai, kuri preparatą pradeda gerti vėliau, reikia patarti pirmąsias 7 tablečių vartojimo dienas naudoti papildomas barjerines kontracepcijos priemones. Jeigu šiuo laikotarpiu moteris lytiškai santykiavo, prieš pradėdama vartoti SKT ji turi pasitikrinti, ar nėra pastojusi, arba palaukti, kol prasidės mėnesinės.
Pamiršus išgerti tablečių
Jeigu moteris išgerti bet kurią kontraceptinę tabletę vėluoja mažiau kaip 12 valandų, kontraceptinis poveikis nesusilpnėja. Užmirštąją tabletę reikia išgerti iškart prisiminus, o kitas vartoti įprastu laiku.
Jeigu moteris išgerti bet kurią kontraceptinę tabletę vėluoja daugiau kaip 12 valandų, kontraceptinis poveikis gali susilpnėti. Dvi pagrindinės taisyklės, pamiršus išgerti kontraceptinę tabletę:
ilgiau negu 7 dienoms tablečių vartojimo nutraukti negalima;
reikiamas pagumburio hipofizės kiaušidžių sistemos funkcijos slopinimas pasireiškia tik po 7 dienų nepertraukiamo tablečių vartojimo.
Praktiniai vartojimo patarimai pateikiami toliau.
Pirmoji savaitė
Nesuvartotą tabletę reikia išgerti iškart prisiminus, net jeigu reikėtų išgerti dvi tabletes vienu metu. Vėliau tabletes vartoti įprastu laiku. Kitas 7 dienas reikia papildomai naudoti barjerinės kontracepcijos priemonę, pavyzdžiui, prezervatyvą. Jeigu per 7 dienas iki neišgertos tabletės moteris lytiškai santykiavo, ji turi pasitikrinti, ar nepastojo. Kuo daugiau tablečių neišgerta ir kuo arčiau laikas, kada tablečių negeriama, tuo didesnė tikimybė pastoti.
Antroji savaitė
Nesuvartotą tabletę reikia išgerti iškart prisiminus, net jeigu tektų gerti dvi tabletes vienu metu. Vėliau tabletes vartoti įprastu laiku. Jeigu iki pirmosios neišgertos tabletės moteris tinkamai vartojo tabletes 7 dienas, jokios papildomos kontracepcijos nereikia. Jeigu ji tabletes gėrė netinkamai arba neišgėrė daugiau kaip vienos tabletės, kitas 7 dienas reikia papildomų kontracepcijos priemonių.
Trečioji savaitė
Kontracepcijos patikimumas gali susilpnėti, nes artėja tablečių vartojimo pertrauka. Kontraceptinio poveikio silpnėjimo galima išvengti pakeitus tablečių vartojimo schemą. Moteriai, kuri 7 dienas iki pirmosios neišgertos tabletės visas tabletes vartojo tinkamai ir elgiasi vienu iš dviejų toliau nurodytų būdų, papildomos kontracepcijos nereikia. Jeigu ji tabletes gėrė netinkamai, toliau preparatą reikia vartoti pirmuoju toliau nurodytu būdu ir pirmąsias 7 dienas naudoti papildomas kontraceptines priemones.
1.Nesuvartotą tabletę reikia išgerti iškart prisiminus, net jeigu tektų gerti dvi tabletes vienu metu. Vėliau tabletes vartoti įprastu laiku. Baigus vienos pakuotės tabletes, iš karto pradėti gerti kitos pakuotės tabletes, t.y. nedaryti pertraukos tarp dviejų pakuočių. Kad prasidės nutraukimo kraujavimas nebaigus antrosios pakuotės tablečių, tikimybė labai maža, tačiau galimas tepimas ar negausus kraujavimas.
2.Galima patarti, kad moteris likusių tablečių negertų, padarytų ne ilgesnę kaip 7 dienų pertrauką (įskaitant dieną, kai tablečių neišgėrė) ir po to pradėtų vartoti kitos pakuotės tabletes.
Jeigu moteris pamiršo išgerti tablečių ir pirmosios tablečių vartojimo pertraukos metu nutraukimo kraujavimas neprasideda, reikia įsitikinti, ar ji nepastojusi.
Patarimai, kai yra virškinimo trakto sutrikimų
Kai yra sunkių virškinimo trakto sutrikimų, veikliosios medžiagos absorbcija gali sutrikti. Tada reikia naudoti papildomas kontracepcijos priemones.
Jeigu išgėrusi tabletę moteris per 3‑4 val. pradeda vemti, reikia laikytis nurodymų, kaip elgtis neišgėrus tablečių (žr. skyrelį ,,Pamiršus išgerti tabletę“). Jeigu moteris keisti įprastos tablečių vartojimo tvarkos nenori, tai ji turi išgerti vieną ar kelias papildomas tabletes iš kitos pakuotės.
Norint mėnesines pavėlinti arba pakeisti pirmąją jų dieną
Norint, kad mėnesinės prasidėtų vėliau, reikia pradėti gerti Mercilon tabletes iš kitos pakuotės nedarant pertraukos. Jas galima vartoti norimą laikotarpį, kol pasibaigs antroji pakuotė. Šiuo laikotarpiu galimas negausus kraujavimas ar tepimas. Vėl reguliariai vartoti Mercilon reikia pradėti po 7 dienų pertraukos.
Norint nukelti mėnesinių pradžią į kitą savaitės dieną, negu įprasta pagal moters tablečių vartojimo tvarką, reikia sutrumpinti pertrauką tarp vartojimo ciklų tiek dienų, kiek norima nukelti mėnesines. Kuo pertrauka trumpesnė, tuo didesnė tikimybė, kad tol, kol bus vartojamos antros pakuotės tabletės, mėnesinių nebus ir kad jų vartojimo metu prasidės tepimas arba negausus kraujavimas (taip pat kaip ir vėlinant mėnesines).
4.3 Kontraindikacijos
Sudėtines kontraceptines tabletes (SKT) vartoti draudžiama, kai yra bet kuri iš toliau išvardytų būklių. Jeigu tokia būklė atsirado pirmą kartą geriant SKT, vaistinio preparato vartojimą reikia nedelsiant nutraukti.
Esama arba buvusi arterijų arba venų trombozė arba tromboembolija (pvz.: giliųjų venų trombozė, plaučių embolija, miokardo infarktas) ar galvos smegenų kraujotakos sutrikimas.
Esamas ar buvęs trombozės prodromas (pvz.: praeinantysis smegenų išemijos priepuolis, krūtinės angina).
Buvusi migrena su židininiais neurologiniais simptomais.
Cukrinis diabetas su kraujagyslių pažeidimu.
Sunkūs arba dauginiai venų ar arterijų trombozės rizikos veiksniai (žr. 4.4 skyrių).
Esamas arba buvęs pankreatitas, jeigu kartu yra sunki hipertrigliceridemija.
Esama arba buvusi sunki kepenų liga, kol kepenų funkcijos tyrimų rodmenys nenormalūs.
Esami arba buvę kepenų augliai (gerybiniai arba piktybiniai).
Nustatyti arba įtariami nuo lytinių hormonų priklausomi piktybiniai augliai (pvz., lytinių organų arba krūtų).
Neaiškios kilmės kraujavimas iš makšties.
Nustatytas ar įtariamas nėštumas.
Padidėjęs jautrumas veikliajai arba bet kuriai pagalbinei Mercilon tablečių medžiagai.
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Įspėjimai
Esant bent vienai iš toliau aprašytų būklių (rizikos veiksnių), privaloma individualiai įvertinti SKT vartojimo naudos ir galimos rizikos santykį bei aptarti tai su moterimi prieš apsisprendžiant vartoti kontraceptiką. Jeigu vartojant kontraceptikų pirmą kartą atsiranda rizikos veiksnių arba bet kuri iš toliau nurodytų būklių pasunkėja, paūmėja arba pasireiškia pirmą kartą, moteris turi kreiptis į gydytoją, kad nustatytų, ar reikia nutraukti SKT vartojimą.
Kraujotakos sutrikimai
Epidemiologiniais tyrimais nustatytas ryšys tarp SKT vartojimo ir padidėjusios arterijų ar venų trombozės bei tromboembolijos (pvz.: miokardo infarkto, insulto, giliųjų venų trombozės, plaučių embolijos) rizikos padidėjimo. Šie sutrikimai reti.
Vartojant bet kurį SKT padidėja venų tromboembolijos (VTE), pasireiškiančios giliųjų venų tromboze ir (arba) plaučių embolija, rizika. Rizika didesnė pirmaisiais SKT vartojimo metais.
Kai kurių epidemiologinių tyrimų duomenimis, moterims, vartojančioms mažų dozių SKT su trečios kartos progestogenais, įskaitant dezogestrelį, yra didesnė venų tromboembolijos rizika nei vartojančiosiomsms mažų dozių SKT su progestagenu levonorgestreliu. Šių tyrimų metu nustatyta maždaug du kartus didesnė rizika, atitinkanti 1‑2 papildomus venų tromboembolijos atvejus 10 000 moterų metų. Tačiau kitų tyrimų duomenys šios du kartus didesnės rizikos nepatvirtino.
Vidutinis tromboembolijos dažnis vartojant mažai estrogenų turinčias (< 50 mikrogramų etinilestradiolio) SKT ‑ 4 atvejai 10 000 moterų metų, palyginti su 0,5‑3 atvejais 10 000 tokių kontraceptikų nevartojančių moterų metų. Tačiau SKT vartotojoms venų tromboembolija pasitaiko daug rečiau negu nėščiosioms (6 atvejai 10 000 nėščių moterų metų).
Labai retai SKT vartotojoms pasitaiko kitų kraujagyslių, pavyzdžiui, kepenų, pasaito, inkstų, smegenų ar tinklainės venų ar arterijų trombozė. Nėra vienos nuomonės, ar šie sutrikimai susiję su SKT vartojimu.
Galimi venų ar arterijų trombozės (tromboembolijos) arba smegenų kraujotakos sutrikimo simptomai: vienpusis kojos skausmas ir (arba) sutinimas, staigus stiprus krūtinės skausmas, plintantis arba neplintantis į kairiąją ranką, staigus dusulys, staiga prasidėjęs kosulys, bet koks neįprastas, stiprus, ilgai trunkantis galvos skausmas, staigus dalinis ar visiškas regos netekimas, diplopija, kalbos sutrikimas ar afazija, galvos sukimasis, ūminis kraujagyslių funkcijos nepakankamumas su židininiais taukuliais ar be jų, vienos kūno pusės ar dalies kūno silpnumas ar stiprus staigiai prasidėjęs tirpimas, motorikos sutrikimas, “ūminis“ pilvas.
Venų ir arterijų trombozės (tromboembolijos) arba smegenų kraujotakos sutrikimo riziką didina:
amžius;
rūkymas (daug rūkančioms ir vyresnėms moterims, ypač vyresnėms kaip 35 metų, rizika dar padidėja);
šeimoje buvo venų ar arterijų tromboembolijos atvejai (broliai, seserys arba tėvai palyginti jauni sirgo tromboembolija). Moterį, kuriai įtariamas paveldimas polinkis, prieš skiriant bet kokias SKT, turi konsultuoti specialistas;
nutukimas (kūno masės indeksas didesnis kaip 30 kg/m2);
dislipoproteinemija;
hipertenzija;
migrena;
širdies vožtuvų liga;
prieširdžių virpėjimas;
ilgalaikė imobilizacija, didelės chirurginės operacijos arba bet kokios kojų operacijos, didelė trauma. Šiais atvejais patariama nutraukti SKT vartojimą bent keturias savaites prieš planuojamą chirurginę operaciją ir nepradėti vartoti dvi savaitės po imobilizacijos.
Vienos nuomonės apie galimą venų varikozės ir paviršinio tromboflebito įtaką venų tromboembolijai nėra.
Reikia turėti omenyje, jog venų tromboembolijos rizika padidėja po gimdymo (žr. 4.6 skyrių).
Kraujotaką nepalankiai gali veikti kiti sutrikimai: cukrinis diabetas, sisteminė raudonoji vilkligė, hemolizinis ureminis sindromas, lėtinė uždegiminė žarnyno liga (Krono liga arba opinis kolitas), pjautuvo pavidalo ląstelių liga.
Jeigu vartojant SKT padažnėja arba pasunkėja migrenos priepuoliai (kurie gali būti smegenų kraujotakos sutrikimo perspėjamasis simptomas), SKT vartojimą reikia nedelsiant nutraukti.
Biocheminių veiksniai, galintys rodyti įgimtą ar įgytą polinkį į venų ar arterijų trombozę – aktyvintojo C baltymo atsparumas, hiperhomocistinemija, antitrombino III stoka, C baltymo stoka, S baltymo stoka, antifosfolipidiniai antikūnai (antikardiolipininiai antikūnai, raudonosios vilkligės antikoaguliantas).
Vertindamas galimos rizikos ir naudos santykį, gydytojas turi atsižvelgti į tai, kad tinkamas sutrikimo gydymas gali sumažinti ir su juo susijusios trombozės riziką, ir tai, kad nėštumo keliama rizika yra didesnė už keliamą mažų dozių SKT (< 50 mikrogramų etinilestradiolio).
Augliai
Vienas svarbiausių gimdos kaklelio rizikos veiksnių – lėtinė žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcija. Kai kurių epidemiologinių tyrimų duomenimis, ilgai SGK vartojančioms moterims gimdos kaklelio vėžio rizika gali būti didesnė, tačiau dar nėra vienos nuomonės, kiek didesnė rizika yra susijusi su kitais veiksniais, pavyzdžiui, gimdos kaklelio citologiniu tyrimu ir lytiniu aktyvumu, taip pat barjerinių kontracepcijos priemonių naudojimu.
54 epidemiologinių tyrimų metaanalizės duomenimis, vartojant SKT gresia šiek tiek didesnė santykinė krūties vėžio rizika (SR 1,24). Ši padidėjusi rizika nustojus vartoti SKT pamažu per 10 metų išnyksta. Jaunesnės kaip 40 metų moterys krūties vėžiu suserga retai, taigi jo padažnėjimas, susijęs su neseniai vartotu ir vartojamu SKT, yra mažas, palyginti su vėžio rizika apskritai. Remiantis šių tyrimų duomenimis, vėžio priežasties nustatyti negalima. SKT vartojančioms moterims krūties vėžys dažniau galėjo būti nustatytas ir dėl to, kad liga buvo pastebėta anksčiau, ir dėl biologinio tokių kontraceptikų poveikio, ir dėl abiejų šių veiksnių kartu. Kada nors SKT vartojusioms moterims dažniau diagnozuojamas ankstyvesnių stadijų krūties vėžys negu niekada jų nevartojusioms.
Retais atvejais SKT vartojančioms moterims atsiranda nepiktybinių, o dar rečiau piktybinių kepenų auglių. Pavieniais atvejais tai sukėlė gyvybei grėsmingą kraujavimą į pilvo ertmę. Jeigu SKT vartojančiai moteriai pradeda smarkiai skaudėti viršutinę pilvo dalį, padidėja kepenys ar atsiranda kraujavimo į pilvo ertmę simptomų, tiriant reikia įtarti kepenų auglį.
Kitos būklės
SKT vartojančioms moterims, kurioms yra hipertrigliceridemija arba ji buvo šeimos nariams, galima didesnė pankreatito rizika.
Kraujospūdis šiek tiek padidėja daugeliui SKT vartojančių moterų, tačiau kliniškai reikšmingai – retai. Visgi, jei vartojant SKT laikosi kliniškai reikšminga hipertenzija, gydytojas turi patarti nutraukti šių preparatų vartojimą ir gydyti hipertenziją. Jeigu antihipertenzinė terapija jį normalizuoja, galima svarstyti tolesnio SKT vartojimo klausimą.
Ir nėščioms, ir SKT vartojančioms moterims gali išryškėti ar pablogėti tokios būklės (nors jų ryšys su SKT vartojimu galutinai nenustatytas): gelta ir (arba) niežulys, susiję su cholestaze, tulžies pūslės akmenų susidarymas, porfirija, sisteminė raudonoji vilkligė, hemolizinis ureminis sindromas, Sydenhamo chorėja, nėščiųjų pūslelinė, su otoskleroze susijęs klausos sutrikimas.
Kai yra ūminis ar lėtinis kepenų funkcijos sutrikimas, reikia nutraukti SKT vartojimą, kol normalizuosis kepenų funkcijos rodmenys. Jeigu nėštumo metu arba vartojant lytinius hormonus buvusi cholestazinė gelta kartojasi, būtina nutraukti SKT vartojimą.
SKT gali veikti atsparumą insulinui bei gliukozės toleranciją, tačiau duomenų, kad cukriniu diabetu sergančioms ir mažų dozių (< 50 mikrogramų etinilestradiolio) SKT vartojančioms moterims insulino dozę būtina keisti, nepakanka. Visgi tokias moteris reikia atidžiai stebėti.
Krono liga ir opinis kolitas siejami su SKT vartojimu.
Labai retai gali atsirasti chloazma, ypač moterims, kurioms ji buvo nėštumo metu. Turinčioms polinkį į chloazmą ir vartojančioms SKT moterims rekomenduojama vengti saulės ar dirbtinių ultravioletinių spindulių.
Medicininis ištyrimas (konsultavimas)
Moterį, SKT pradedančią vartoti pirmą kartą arba po pertraukos, gydytojas turi nuodugniai ištirti ir susipažinti su jos ligos istorija, atkreipdamas dėmesį į kontraindikacijas (žr. 4.3 skyrių) bei specialiuosius įspėjimus (žr. 4.4 skyrių). Be to, SKT vartojanti moteris turi būti tiriama periodiškai –. tai labai svarbu, nes kai kurios kontraindikacijos (pvz., praeinantysis smegenų išemijos priepuolis ir kt.) arba rizikos veiksniai (pvz., šeiminis polinkis į venų ar arterijų trombozę) pirmą kartą gali atsirasti, tik pradėjus vartoti SKT. Tyrimų dažnis ir apimtis nustatomi pagal galiojančią tvarką individualiai, tačiau visoms moterims būtina pamatuoti kraujospūdį, ištirti krūtis, pilvo ir dubens organus, atlikti citologinį gimdos kaklelio tyrimą.
Moterį reikia įspėti, kad geriamieji kontraceptikai neapsaugo nuo ŽIV infekcijos (AIDS) ir kitų lytiškai plintančių ligų.
Poveikio silpnėjimas
SKT poveikis gali sumažėti, pavyzdžiui, neišgėrus tablečių (žr. 4.2 skyrių), sutrikus virškinimo trakto veiklai (žr. 4.2 skyrių) arba kartu vartojant kitų vaistinių preparatų (žr. 4.5 skyrių).
SKT vartojanti moteris gali nereguliariai kraujuoti (galimas tepimas ar negausus kraujavimas), ypač pirmąjį kontraceptikų vartojimo mėnesį. Kraujavimo priežastį tikslinga tirti tik tuo atveju, jeigu jis reiškiasi vartojant preparatą ilgiau negu tris ciklus (po prisitaikymo laikotarpio).
Jeigu nereguliarus kraujavimas tęsiasi arba jis prasideda po buvusio reguliaraus ciklo, reikia pagalvoti apie galimas nehormonines priežastis ir moterį ištirti, ar ji nepastojo, ar neserga vėžiu. Kartais gali tekti išgramdyti gimdos ertmę.
Kai kurioms moterims per tablečių vartojimo pertrauką kraujavimas gali neprasidėti. Jeigu SKT buvo vartojamos pagal 4.2 skyriuje aprašytus nurodymus, mažai tikėtina, kad moteris pastojo. Jeigu tabletės iki pirmojo mėnesinių susilaikymo gertos netinkamai arba mėnesinių nebuvo du kartus iš eilės, prieš tęsiant SKT vartojimą būtina nustatyti, ar moteris nepastojo.
Mercilon tabletėse yra laktozės. Mercilon negalima vartoti pacientėms, kurioms nustatytas retas paveldimas sutrikimas – Lapp laktazės stygius arba gliukozės ir galaktozės malabsorbcija.
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Sąveika su kitais vaistiniais preparatais
Geriamųjų kontraceptikų ir kitų vaistinių preparatų sąveika gali sukelti kraujavimą tarp mėnesinių ir (arba) susilpninti kontraceptinį poveikį. Literatūroje aprašomi toliau išvardytos sąveikos atvejai.
Metabolizmas kepenyse. Galima sąveika su vaistiniais preparatais, sužadinančiais mikrosomų fermentus, galinčiais padidinti lytinių hormonų klirensą (pvz.: fenitoinu, barbitūratais, primidonu, karbamazepinu, rifampicinu, rifabutinu, galbūt ir su oksakarbazepinu, topiramatu, felbamatu, ritonaviru, grizeofulvinu bei jonažolės turinčiais preparatais).
Enterohepatinės kraujotakos sutrikimas. Kai kurių klinikinių tyrimų duomenimis, enterohepatinė estrogenų kraujotaka gali susilpnėti kartu vartojant kai kurių antibiotikų, mažinančių etinilestradiolio koncentraciją (pvz.: penicilinų, tetraciklinų).
Moterys, gydomos šiais vaistiniais preparatais, tam tikrą laiką kartu su SKT turi naudotis ir barjerinėmis priemonėmis arba rinktis kitą kontracepcijos būdą. Moterims, gydomoms mikrosomų fermentus sužadinančiais vaistiniais preparatais, barjerinę priemonę reikia naudoti vartojant vaistinį preparatą ir dar 28 dienas po jo vartojimo pabaigos. Moterims, gydomoms antibiotikais (išskyrus rifampiciną ir grizeofulviną), barjerinę priemonę reikia naudoti dar 7 dienas po jų vartojimo pabaigos. Jeigu barjerinė priemonė skiriama, kai geriamos paskutinės vienos pakuotės SKT, pabaigus jas, reikia iš karto pradėti gerti tabletes iš kitos kitos pakuotės, t.y. nedaryti įprastinės pertraukos.
Geriamieji kontraceptikai gali sutrikdyti kitų vaistinių preparatų metabolizmą. Atitinkamai gali kisti ir jų (pvz., ciklosporino) koncentracijos plazmoje bei audiniuose.
Pastaba. Skiriant vartoti kitų vaistinių preparatų, reikia atsižvelgti į galimą sąveiką.
Laboratoriniai tyrimai
Vartojami kontraceptiniai hormonai gali keisti kai kurių laboratorinių tyrimų rodmenis, įskaitant biocheminius kepenų funkcijos tyrimų, skydliaukės, antinksčių bei inkstų funkcijos tyrimų rodmenis, baltymų (nešiklių) koncentraciją plazmoje, pavyzdžiui, kortikosteroidus prijungiančio globulino ir lipidų (lipoproteinų) frakcijų, angliavandenių metabolizmo parametrus bei kraujo krešėjimo ir fibrinolizės rodmenis. Šie pokyčiai paprastai neperžengia leistinų normos ribų.
4.6 Nėštumo ir žindymo laikotarpis
Mercilon nėščiosioms neskiriama. Jeigu pastojama vartojant Mercilon, jo vartojimą reikia nutraukti. Didelės apimties epidemiologinių tyrimų duomenimis, vartojant SKT prieš pastojimą, vaisiaus apsigimimų nepadažnėjo, o per neapdairumą pavartojus jų nėštumo pradžioje, teratogeninio poveikio nebuvo.
SKT gali sutrikdyti žindymą, nes gali sumažėti pieno kiekis, pakisti jo sudėtis, todėl žindyvėms įprastai rekomenduojama šių preparatų nevartoti. Mažas kiekis kontraceptinių steroidų ir (arba) jų metabolitų išsiskiria su motinos pienu, bet nepalankaus poveikio žindomo kūdikio sveikatai nepastebėta.
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Mercilon gebėjimo vairuoti ir valdyti mechanizmus neveikia.
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Sunkiausias su SKT vartojimu susijęs nepageidaujamas poveikis išvardytas 4.4 skyriuje.
SKT vartojusioms moterims pasireiškė ir kitas nepageidaujamas poveikis. Kad jį sukėlė sudėtinės kontraceptinės tabletės, nei patvirtinta, nei paneigta1:
Organų sistema
Dažni ar nedažni
(dažniau kaip 1/1000)
Reti
(rečiau kaip 1/1000)
Imuninės sistemos sutrikimai
Padidėjusio jautrumo reakcijos.
Metabolizmo ir mitybos sutrikimai
Svorio padidėjimas, skysčių susilaikymas.
Svorio sumažėjimas.
Nervų sistemos sutrikimai
Galvos skausmas, migrena, lytinio potraukio susilpnėjimas, prislėgta nuotaika, nuotaikų kaita.
Lytinio potraukio sustiprėjimas.
Akių sutrikimai
Kontaktinių lęšių netoleravimas.
Virškinimo trakto sutrikimai
Pykinimas, vėmimas, pilvo skausmas, viduriavimas.
Odos ir poodinio audinio sutrikimai
Išėrimas, dilgėlinė.
Mazginė eritema, daugiaformė eritema.
Lytinės sistemos ir krūties sutrikimai
Krūtų skausmas, krūtų jautrumas, krūtų padidėjimas.
Makšties gleivių sekrecijos pokytis, išskyros iš krūtų.
1Lentelėje nepageidaujamos reakcijos apibūdinamos pagal MedDRA (6.1 versija) pageidaujamus terminus. Jų sinonimai arba susijusios būklės neišvardyti, tačiau į juos taip pat reikia atsižvelgti.
4.9Perdozavimas
Perdozavus vaistinio preparato, sunkių sutrikimų nebūna. Retais atvejais galimi tokie simptomai: pykinimas, vėmimas, jaunoms merginoms – negausus kraujavimas iš makšties. Priešnuodžio nėra, taikomas simptominis gydymas.
5.FARMAKOLOGINĖS savybės
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė – sisteminio poveikio hormoniniai kontraceptikai
ATC kodas – G03AA09.
Kontraceptinį SKT poveikį lemia keli veiksniai, iš kurių svarbiausi yra ovuliacijos slopinimas ir gimdos kaklelio gleivių sekrecijos pokyčiai. SKT apsaugo nuo pastojimo. Vartojant didelės dozės SKT (50 mikrogramų etinilestradiolio) mažėja gimdos gleivinės ir kiaušidžių vėžio pavojus. Ar taip veikia ir mažesnės SKT dozės, kol kas nenustatyta.
5.2 Farmakokinetinės savybės
Dezogestrelis
Absorbcija
Visas išgertas dezogestrelis greitai absorbuojamas ir virsta etonogestreliu. Išgėrus preparato, didžiausia koncentracija plazmoje – maždaug 2 ng/ml – susidaro maždaug po 1,5 val. Biologinis prieinamumas – maždaug 62‑81%.
Pasiskirstymas
Etonogestrelis jungiasi prie kraujo plazmos albuminų ir lytinius hormonus prijungiančio globulino (LHBG). Tik 2‑4% bendrosios vaistinio preparato koncentracijos kraujo serume yra laisvųjų steroidų, 40‑70% – specifiškai prisijungusių prie LHPG pavidalu. Dėl etinilestradiolio poveikio padidėjęs LHPG kiekis veikia serumo baltymų pasiskirstymą, dėl to daugėja su LHPG susijungusios frakcijos ir mažėja su albuminais susijungusios frakcijos. Menamas dezogestrelio pasiskirstymo tūris – 1,5 l/kg.
Metabolizmas
Visas etonogestrelis organizme metabolizuojamas žinomu steroidų metabolizmo būdu. Metabolinio klirenso iš serumo greitis yra maždaug 2 ml/min/kg. Tarpusavio sąveikos su kartu vartojamu etinilestradioliu nenustatyta.
Eliminacija
Etonogestrelio koncentracija serume mažėja dviem fazėmis. Galutinę išsiskyrimo fazę apibūdina pusinės eliminacijos laikas – maždaug 30 val. Dezogestrelio ir jo metabolitų ekskrecijos su šlapimu ir tulžimi santykis ‑ maždaug 6:4.
Pusiausvyros apykaitos koncentracijos
Etonogestrelio farmakokinetiką veikia LHBG koncentracija, kuri, vartojant etinilestradiolį, padidėja tris kartus. Kasdien geriamo preparato koncentracija serume padidėja maždaug 2 ar 3 kartus, pusiausvyros apykaita nusistovi antroje ciklo pusėje.
Etinilestradiolis
Absorbcija
Visas išgertas etinilestradiolis greitai absorbuojamas. Didžiausia koncentracija serume – maždaug 80 pg/ml ‑ susidaro per 1‑2 val. Absoliutus biologinis etinilestradiolio prieinamumas yra maždaug 60%, nes dar nepatekęs į sisteminę kraujotaką, pirmojo prasiskverbimo pro kepenis metu jis konjuguojamas ir metabolizuojamas.
Pasiskirstymas
Daug (maždaug 98,5) etinilestradiolio, bet nespecifiškai jungiasi prie serumo albuminų, todėl padidėja LHBG koncentracija serume. Menamas pasiskirstymo tūris ‑ maždaug 5 l/kg.
Metabolizmas
Prieš patekdamas į sisteminę kraujotaką, etinilestradiolis konjuguojamas ir plonosios žarnos gleivinėje, ir kepenyse. Etinilestradiolis daugiausia metabolizuojamas vykstant aromatiniam hidroksilinimui, susidaro įvairių hidroksilintų ir metilintų metabolitų. Dalis metabolitų yra laisvi, dalis prisijungia prie gliukuronidų ir sulfatų. Metabolinio klirenso greitis – maždaug 5 ml/min./kg.
Eliminacija
Etinilestradiolio koncentracija serume mažėja dviem fazėmis. Galutinę išsiskyrimo fazę apibūdina pusinės eliminacijos laikas ‑ maždaug 24 val. Nepakitusio elinilestradiolio iš organizmo neišsiskiria, o metabolitų ekskrecijos su šlapimu ir tulžimi santykis – 4:6. Metabolitų pusinės eliminacijos laikas – maždaug viena para.
Pusiausvyros apykaitos koncentracija
Pusiausvyros apykaitos koncentracija susidaro po 3‑4 parų, tada ji būna 30‑40 didesnė negu po vienkartinės dozės.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Įprastinių ikiklinikinių farmakologinio saugumo tyrimų duomenimis, kartotinės vaistinio preparato dozės žmogui specifinio toksinio, genotoksinio, kancerogeninio ir toksinio poveikio dauginimosi funkcijai nekelia. Visgi reikia atsižvelgti į tai, kad lytiniai steroidai gali skatinti tam tikrų nuo hormonų priklausomų audinių išvešėjimą ir auglių augimą.
6. farmacinė informacija
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Koloidinis silicio dioksidas, bevandenis,
Laktozės monohidratas
Bulvių krakmolas
Povidonas
Stearino rūgštis
Alfa tokoferolis
6.2 Nesuderinamumas
Duomenys nebūtini.
6.3 Tinkamumo laikas
3 metai.
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Laikyti ne aukštesnėje kaip 30C temperatūroje gamintojo pakuotėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos ir drėgmės.
6.5 Pakuotė ir jos turinys
21 tabletės PVC/aliuminio lizdinė plokštelė.
Lizdinė plokštelė įdėta į sandarų aliuminio folijos paketėlį, padengtą polietileno plėvele. Paketėlis kartu su pakuotės lapeliu įdėtas į kartono dėžutę.
Tiekiamos 21 (1 paketėlis), 3 x 21 (3 paketėliai) ir 6 x21 (6 paketėliai) tabletės kartono dėžutės.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
6.6 Specialūs atliekų tvarkymo reikalavimai
Specialių reikalavimų nėra.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
- Skauda dantis? Laužo kaulus? Suka sąnarius? Pasakykite, kur pinigai, ir viskas tuoj baigsis!
- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?