Estradiolis+Drospirenonas, 1mg+2mg, plėvele dengtos tabletės
Vartojimas: vartoti per burną
Registratorius: Bayer Pharma AG, Vokietija
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Estradiolis+Drospirenonas
1. Kas yra Angeliq ir kam jis vartojamas
Angeliq yra hormonų pakeičiamosios terapijos (HPT) vaistas. Angeliq sudėtyje yra dviejų rūšių moteriškų hormonų: estrogeno ir progestogeno. Angeliq yra vartojamas moterims po menopauzės, praėjus mažiausiai 1 metams nuo paskutinių natūralių mėnesinių.
Angeliq vartojamas:
Palengvinti po menopauzės atsirandančius simptomus
Menopauzės metu sumažėja moters organizmo gaminamų estrogenų kiekis. Tai gali sukelti kai kuriuos simptomus, pvz., karščio antplūdžius į veidą, kaklą ir krūtinę („karščio pylimą“). Angeliq palengvina šiuos po menopauzės atsirandančius simptomus. Angeliq Jums skiriamas, jei šie simptomai aiškiai blogina Jūsų kasdienybę.
Osteoporozės profilaktikai
Kai kurioms moterims po menopauzės pasireiškia kaulų trapumas (osteoporozė). Aptarkite visas galimybes su gydytoju.
Jei Jums dėl osteoporozės yra padidėjusi kaulų lūžių rizika ir jei Jums netinka kiti vaistai, Jūs galite vartoti Angeliq, kad išvengtumėte osteoporozės po menopauzės.
2. Kas žinotina prieš vartojant Angeliq
Medicininė istorija ir reguliarus sveikatos tikrinimas
HPT vartojimas sukelia riziką, kurią reikia apsvarstyti, kai sprendžiama, ar pradėti vartoti vaistą arba ar toliau tęsti šį gydymą.
Moterų, kurioms yra ankstyva menopauzė (dėl nepakankamos kiaušidžių funkcijos arba chirurginės operacijos), gydymo patirtis yra ribota. Jei Jums yra ankstyva menopauzė, HPT vartojimo rizika gali būti įvairi. Aptarkite tai su gydytoju.
Prieš pradedant (arba atnaujinant) HPT vartojimą, Jūsų gydytojas paklaus kai kurių klausimų apie Jūsų asmeninę ir Jūsų šeimos narių sveikatos būklę. Gydytojas gali nuspręsti atlikti medicininę apžiūrą, kurios metu ištirs Jūsų krūtis ir (arba) vidaus organus.
Pradėjus vartoti Angeliq, reikia periodiškai tikrintis sveikatą pas savo gydytoją (mažiausiai vieną kartą per metus). Šių tikrinimų metu aptarkite su gydytoju tolesnio Angeliq vartojimo naudą bei riziką.
Reguliariai atlikite profilaktinius krūtų patikrinimus, kaip nurodė Jūsų gydytojas.
Angeliq vartoti negalima
jei Jums tinka bet kuri iš toliau išvardintų būklių. Jei dėl kurios nors iš šių būklių abejojate, prieš pradėdama vartoti Angeliq, pasitarkite su gydytoju.
Angeliq vartoti negalima:
- jeigu sergate arba kada nors sirgote krūties vėžiu, arba ši liga Jums įtariama;
- jeigu sergate vėžiu, kuris jautrus estrogenams, pvz., gimdos gleivinės (endometriumo) vėžiu, arba ši liga Jums įtariama;
- jeigu yra nežinomos priežasties kraujavimas iš makšties;
- jeigu sergate gimdos gleivinės išvešėjimu (endometriumo hiperplazija);
- jeigu yra ar anksčiau buvo kraujo krešulys venoje (trombozė), pvz., kojose (giliųjų venų trombozė) ar plaučiuose (plaučių embolija);
- jeigu Jums yra kraujo krešėjimo sutrikimas (pvz., baltymo C, baltymo S arba antitrombino nepakankamumas);
- jeigu sergate arba neseniai sirgote liga, kurią sukėlė arterijose susidarę kraujo krešuliai, pvz., miokardo infarktu, insultu arba krūtinės angina;
- jeigu sergate ar kada nors sirgote kepenų liga ir kepenų veiklos rodikliai dar nesunormalėję;
- jeigu sergate reta paveldima kraujo liga, vadinama porfirija;
- jeigu sergate sunkia inkstų liga ar ūminiu inkstų nepakankamumu;
- jeigu yra alergija (padidėjęs jautrumas) estrogenams, progestogenams arba bet kuriai pagalbinei Angeliq medžiagai (jos išvardintos 6 skyriuje).
Jei kuri nors iš čia išvardytų būklių pirmą kartą pasireiškia vartojant Angeliq, iškart liaukitės jį vartoti ir nedelsdama kreipkitės į gydytoją.
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pasitarkite su gydytoju arba vaistininku, prieš pradėdami vartoti Angeliq. Jeigu kada nors yra buvusi kuri nors iš toliau išvardytų būklių, prieš pradėdama vaisto vartojimą, pasakykite gydytojui, nes vartojant Angeliq šios būklės gali paūmėti ar pasikartoti. Jei yra kuri nors iš šių būklių, reikia dažniau lankytis pas gydytoją, kad jis patikrintų Jūsų sveikatą:
- gimdos fibroidai;
- gimdos gleivinės augimas ne gimdoje (endometriozė) arba buvęs gimdos gleivinės išvešėjimas (endometriumo hiperplazija);
- padidėjusi kraujo krešulių susidarymo rizika (žr. „Kraujo krešulių susidarymas venose (trombozė)“);
- padidėjusi rizika susirgti estrogenams jautriu vėžiu (pvz., jei motina, sesuo ar senelė yra sirgusi krūties vėžiu);
- padidėjęs kraujospūdis;
- kepenų liga, pvz., gerybinis kepenų navikas;
- diabetas;
- tulžies pūslės akmenys;
- migrena arba stiprūs galvos skausmai;
- daugelį organų pažeidžianti imuninės sistemos liga (sisteminė raudonoji vilkligė, SRV);
- epilepsija;
- astma;
- ausies būgnelį ir klausą pažeidžianti liga (otosklerozė);
- labai didelė riebalų (trigliceridų) koncentracija kraujyje;
- skysčių susilaikymas dėl širdies arba inkstų sutrikimų.
Nustokite vartoti Angeliq ir nedelsdama kreipkitės į gydytoją
Jeigu, vartodama HPT, pastebėjote bet kurį iš toliau išvardintų požymių:
- bet kuri būklė, nurodyta skyrelyje „Angeliq vartoti negalima“,
- odos arba akių obuolių pageltimas (gelta). Tai gali būti kepenų ligos požymis,
- labai stipriai padidėjęs kraujospūdis (simptomai gali būti galvos skausmas, nuovargis, svaigulys),
- migrenos tipo galvos skausmas, kuris ištinka pirmą kartą,
- jei pastojote,
- jei pastebėjote kraujo krešulio požymius, pvz.:
- skausmingas kojų patinimas ir paraudimas;
- staigus krūtinės skausmas;
- pasunkėjęs kvėpavimas.
Daugiau informacijos žr. skyrelyje „Kraujo krešulių susidarymas venose (trombozė)“.
Pastaba. Angeliq nėra kontraceptinis vaistas. Jeigu nuo paskutinių mėnesinių praėjo mažiau kaip 12 mėnesių arba esate jaunesnė kaip 50 metų, Jums dar gali reikėti papildomų kontracepcijos metodų, kad išvengtumėte nėštumo. Kreipkitės į gydytoją patarimo.
HPT ir vėžys
Gimdos gleivinės išvešėjimas (endometriumo hiperplazija) ir gimdos gleivinės vėžys (endometriumo vėžys)
Ilgą laiką vartojant vien estrogenų turinčią HPT gali padidėti gimdos gleivinės išvešėjimo (endometriumo hiperplazijos) ir gimdos gleivinės (endometriumo) vėžio pavojus. Angeliq esantis progestogenas apsaugo nuo šio pavojaus padidėjimo.
Nereguliarus kraujavimas
Pirmuosius 3‑6 mėnesius, vartojant Angeliq, Jums gali būti nereguliarus arba labai negausus kraujavimas (tepimas). Tačiau, jei nereguliarus kraujavimas:
- trunka ilgiau kaip 6 pirmuosius mėnesius;
- prasideda, kai Angeliq jau vartojate ilgiau kaip 6 mėnesius;
- išlieka užbaigus Angeliq vartojimą,
nedelsdama kreipkitės į gydytoją.
Krūties vėžys
Tyrimai rodo, kad sudėtinės estrogenų-progestogenų, ir, manoma, vien estrogenų HPT vartojimas didina krūties vėžio riziką. Šis rizikos padidėjimas priklauso nuo HPT vartojimo trukmės. Padidėjusi rizika pastebima po kelerių HPT vartojimo metų. Vis tik, nutraukus HPT, rizika vėl grįžta į pradinį lygį per kelerius (daugiausia 5) metus.
Palyginkite
Iš 1000-io 50‑79 metų amžiaus moterų, nevartojančių HPT, per 5 metus vidutiniškai 9‑17 moterų bus diagnozuotas krūties vėžys. Iš 1000-io 50‑79 metų amžiaus moterų, vartojančių estrogenų-progestogenų HPT, per 5 metus ši liga bus diagnozuota 13‑23 moterų (t.y. 4‑6 papildomi atvejai).
Nuolat tikrinkitės krūtis. Kreipkitės į gydytoją, jei pastebite kokių nors pokyčių, pvz:
- odos įdubimų;
- spenelio pokyčių;
- sustandėjimų, kuriuos galite pamatyti ar apčiuopti.
Taip pat Jums rekomenduojama dalyvauti Jums siūlomose mamografijos programose. Prieš atliekant mamografiją, turite informuoti slaugę arba sveikatos priežiūros specialistą, kuris Jums atliks Rentgeno tyrimą, kad vartojate SGK, kadangi šis vaistinis preparatas gali padidinti krūtų tankį, o tai gali pakeisti mamogramos rezultatą. Mamografijos metu gali būti nepastebimi gumbai tose vietose, kur krūtų tankis padidėjęs.
Kiaušidžių vėžys pasitaiko retai. Ilgai (mažiausiai 5-10 metų) vartojant vien estrogenų HPT, šiek tiek padidėja kiaušidžių vėžio rizika.
Iš 1000-io 50‑69 metų amžiaus moterų, nevartojančių HPT, per 5 metus vidutiniškai 2 moterims bus diagnozuotas kiaušidžių vėžys. Iš 1000-io moterų, kurios 5 metus vartoja HPT, ši liga bus diagnozuota 2 arba 3 moterims (t.y. 1 papildomas atvejis).
HPT poveikis širdžiai ir kraujotakai
Kraujo krešulių susidarymas venose (trombozė)
Vartojant HPT, kraujo krešulių susidarymo rizika būna maždaug 1,3‑3 kartus didesnė negu nevartojant, ypač pirmaisiais vaisto vartojimo metais.
Kraujo krešuliai gali būti pavojingi ir, jei krešulys nukeliauja į plaučius, tai gali sukelti krūtinės skausmą, dusulį, alpimą ir netgi baigtis mirtimi.
Kraujo krešulio susidarymo venose tikimybė yra didesnė, jei esate vyresnio amžiaus ir jei Jums tinka bent viena iš toliau išvardintų būklių. Pasakykite gydytojui, jeigu Jums tinka bent viena iš šių sąlygų:
- jeigu ilgą laiką negalite vaikščioti dėl chirurginės operacijos, traumos ar ligos (taip pat žr. „Jeigu Jums reikalinga chirurginė operacija“ 3 skyriuje);
- jeigu turite didelį antsvorį (KMI > 30 kg/m2);
- jeigu Jums yra kraujo krešėjimo sutrikimas, dėl kurio reikia ilgai gydytis vaistais, apsaugančiais nuo kraujo krešulių;
- jeigu kuriam nors artimam giminaičiui buvo susidarę kraujo krešulių kojose, plaučiuose ar kituose organuose;
- jeigu sergate sistemine raudonąja vilklige (SRV);
- jeigu sergate vėžiu.
Kraujo krešulių požymius žr. skyrelyje „Nustokite vartoti Angeliq ir nedelsdama kreipkitės į gydytoją“.
Palyginkite
Tikėtina, kad iš 1000-io 50-59 metų moterų, nevartojančių HPT, per 5 metus vidutiniškai 4‑7 moterims venose susidarys kraujo krešulių. Iš 1000-io 50‑59 metų moterų, 5 metus vartojančių estrogenų-progestogenų HPT, tokių atvejų bus 9‑12 moterų (t.y. 5 papildomi atvejai).
Širdies liga (miokardo infarktas)
Neįrodyta, kad HPT apsaugotų nuo miokardo infarkto.
Vyresnėms kaip 60 metų moterims, vartojančioms estrogenų-progestogenų HPT, yra šiek tiek didesnė širdies ligos rizika negu HPT nevartojančioms moterims.
Insultas
Vartojant HPT, insulto rizika yra maždaug 1,5 karto didesnė negu nevartojant. Papildomų HPT sukelto insulto atvejų skaičius didėja su amžiumi.
Palyginkite
Tikėtina, kad iš 1000-io 50‑59 metų moterų, kurios nevartoja HPT, per 5 metus vidutiniškai 8 susirgs insultu. Iš 1000-io 50‑59 metų moterų, kurios vartoja HPT, per 5 metus šia liga susirgs vidutiniškai 11 moterų (t.y. 3 papildomi atvejai).
Kitos būklės
- HPT neapsaugo nuo atminties praradimo. Yra kai kurių įrodymų, kad moterims, po 65 metų amžiaus pradėjusioms vartoti HPT, yra didesnis atminties netekimo pavojus. Pasitarkite su gydytoju.
- Jeigu Jums yra inkstų sutrikimas ir didelė kalio koncentracija serume, ypač jei vartojate kitus vaistus, didinančius kalio koncentraciją, pirmąjį gydymo mėnesį Jūsų gydytojas gali tirti kalio koncentraciją Jūsų kraujyje.
- Jeigu padidėjęs Jūsų kraujospūdis, Angeliq gali jį sumažinti. Angeliq negalima vartoti padidėjusiam kraujospūdžiui gydyti.
- Jeigu Jums ant veido yra linkę atsirasti dėmių dėl pakitusios odos spalvos (rudmė), vartojant Angeliq, reikėtų vengti tiesioginių saulės ar ultravioletinių spindulių.
Kiti vaistai ir Angeliq
Jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Kai kurie vaistai gali turėti įtakos Angeliq veikimui. Tai gali sukelti nereguliarų kraujavimą. Tokie vaistai yra:
- vaistai nuo epilepsijos (pvz., fenobarbitalis, fenitoinas, karbamazepinas);
- vaistai nuo tuberkuliozės (pvz., rifampicinas, rifabutinas);
- vaistai nuo ŽIV infekcijų (pvz., nevirapinas, efavirenzas, nelfinaviras ir ritonaviras) ir hepatito C virusinių infekcijų;
- vaistažolė jonažolė (Hypericum perforatum);
- vaistai grybelinių infekcijų gydymui (tokie kaip itrakonazolas, vorikonazolas, flukonazolas);
- vaistai bakterinių infekcijų gydymui (tokie kaip klaritromicinas, eritromicinas);
- vaistai tam tikrų širdies ligų, padidėjusio kraujospūdžio gydymui (tokie kaip verapamilis, diltiazemas);
- greipfrutų sultys.
Nežymiai kalio koncentraciją gali didinti šie vaistai:
- vaistai, vartojami nuo:
- uždegimo ar skausmo (pvz., aspirinas, ibuprofenas);
- tam tikro tipo širdies ligų ar padidėjusio kraujospūdžio (pvz., diuretikai (šlapimo išskyrimą skatinančios tabletės), AKF inhibitoriai (pvz., enalaprilis), angiotenzino II receptorių blokatoriai (pvz., losartanas)). Jeigu Jums gydomas padidėjęs kraujospūdis ir vartojate Angeliq, gali papildomai sumažėti kraujospūdis.
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant vaistus, įsigytus be recepto, augalinius preparatus ir kitus natūralius produktus, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Laboratoriniai tyrimai
Jeigu Jums reikia atlikti kraujo tyrimą, pasakykite gydytojui arba laboratorijos darbuotojams, kad vartojate Angeliq, nes šis vaistas gali paveikti tyrimų rezultatus.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Angeliq yra skirtas vartoti moterims po menopauzės.
Jei pastojote, nebevartokite Angeliq ir nedelsdama kreipkitės į gydytoją.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Informacijos apie Angeliq poveikį gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus nėra.
Angeliq sudėtyje yra laktozės
Angeliq sudėtyje yra laktozės (tam tikros rūšies cukraus). Jeigu Jūs netoleruojate kokių nors angliavandenių, prieš pradėdami vartoti Angeliq, pasitarkite su gydytoju.
3. Kaip vartoti Angeliq
Visada vartokite šį vaistą tiksliai kaip nurodė gydytojas arba vaistininkas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką. Gydytojas nuspręs, kiek laiko turite vartoti Angeliq.
Vartokite po vieną tabletę per parą, geriausiai tuo pačiu metu. Tabletę nurykite nekramtytą, užgerdama vandens. Angeliq galima vartoti su arba be maisto. Baigusi vieną pakuotę, kitą dieną pradėkite naują.
Nedarykite vartojimo pertraukos tarp pakuočių.
Jeigu vartojate kitus HPT vaistus: vartokite juos toliau, kol pabaigsite pradėtąją pakuotę ir išgersite visas to mėnesio tabletes. Kitą dieną išgerkite pirmąją Angeliq tabletę. Nedarykite vartojimo pertraukos tarp senųjų ir Angeliq tablečių.
Jeigu HPT Jums paskirta pirmą kartą: Angeliq tabletes galite pradėti vartoti bet kada.
Ką daryti pavartojus per didelę Angeliq dozę?
Jeigu išgėrėte per daug Angeliq tablečių, tai gali sukelti pykinimą, vėmimą ir į mėnesines panašų kraujavimą. Specialiai to gydyti nereikia, bet, jeigu Jums neramu, kreipkitės į gydytoją ar vaistininką.
Pamiršus pavartoti Angeliq
Jeigu įprastu laiku pamiršote išgerti tabletę ir vėluojate mažiau kaip 24 valandas, išgerkite tabletę kuo greičiau. Kitą tabletę vartokite įprastu laiku.
Jeigu vėluojate daugiau kaip 24 valandas, užmirštąją tabletę palikite lizdinėje plokštelėje. Toliau kasdien įprastu laiku vartokite likusias tabletes. Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą tabletę.
Jeigu nevartosite tablečių keletą dienų, gali prasidėti nereguliarus kraujavimas.
Nustojus vartoti Angeliq
Vėl galite pajusti įprastus menopauzės simptomus, pvz., karščio pylimą, miego sutrikimus, nervingumą, svaigulį ar makšties sausumą. Be to, nebevartojant Angeliq, pradės mažėti Jūsų kaulų masė. Jeigu norite nebevartoti Angeliq, pasitarkite su gydytoju ar vaistininku. Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Jeigu Jums reikalinga chirurginė operacija
Jeigu Jums numatoma atlikti operaciją, pasakykite chirurgui, kad vartojate Angeliq. Kraujo krešulių rizikai sumažinti, likus maždaug 4–6 savaitėms iki operacijos, Jums gali tekti nustoti vartoti Angeliq (taip pat žr. „Kraujo krešulių susidarymas venose (trombozė)“ 2 skyriuje). Klauskite gydytojo, kada vėl galite pradėti vartoti Angeliq.
4. Galimas šalutinis poveikis
Angeliq, kaip ir visi kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Moterims, vartojančioms HPT, šios ligos nustatomos dažniau nei nevartojančioms:
- krūties vėžys;
- patologinis gimdos gleivinės išvešėjimas arba vėžys (endometriumo hiperplazija arba vėžys);
- kiaušidžių vėžys;
- kraujo krešulių susidarymas kojų arba plaučių venose (venų tromboembolija);
- širdies liga;
- insultas;
- galimas atminties netekimas, jei HPT moteris pradeda būdama vyresnė kaip 65 metų.
Daugiau informacijos apie šį šalutinį poveikį skaitykite 2 skyriuje.
Angeliq, kaip ir visi kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Toliau išvardyti šalutiniai poveikiai, siejami su Angeliq vartojimu:
Labai dažnas šalutinis poveikis (pasireiškia daugiau kaip 1 iš 10 vartotojų):
- netikėtas į mėnesines panašus kraujavimas (taip pat žr. „HPT ir vėžys“ 2 skyriuje“);
- krūtų jautrumas;
- krūtų skausmas.
Netikėtas į mėnesines panašus kraujavimas pasireiškia kelių pirmųjų gydymo Angeliq mėnesių laikotarpiu. Jis dažniausiai yra laikinas ir paprastai praeina tęsiant gydymą. Jei kraujavimas nesiliauja, kreipkitės į gydytoją.
Dažnas šalutinis poveikis (pasireiškia nuo 1 iki 10 pacientų iš 100) :
- depresija, nepastovi nuotaika, nervingumas;
- galvos skausmas;
- pilvo skausmas, pykinimas, padidėjęs pilvas;
- gumbai krūtyse (nepiktybinis krūtų navikas), krūtų padidėjimas;
- gimdos fibroidų padidėjimas;
- nevėžinių ląstelių augimas gimdos kaklelyje (gerybinis gimdos kaklelio navikas);
- nereguliarus kraujavimas iš makšties;
- išskyros iš makšties;
- energijos nebuvimas, vietinis skysčių kaupimasis.
Nedažnas šalutinis poveikis (pasireiškia nuo 1 iki 10 pacientų iš 1000):
- sumažėjęs ar padidėjęs svoris, sumažėjęs ar padidėjęs apetitas, padidėjusi riebalų koncentracija kraujyje;
- miego sutrikimas, nerimas, sumažėjęs lytinis potraukis;
- deginimo ar badymo jutimas, sumažėjęs gebėjimas susikaupti, svaigulys,
- akių sutrikimai (pvz., akių paraudimas), regėjimo sutrikimas (pvz., matymas lyg per miglą);
- stiprus bei greitas širdies plakimas (palpitacija);
- kraujo krešulys, venų trombozė (taip pat žr. „Kraujo krešulių susidarymas venose (trombozė)“ 2 skyriuje), padidėjęs kraujospūdis, migrena, venų uždegimas, mazginis venų išsiplėtimas (varikozė);
- dusulys;
- skrandžio sutrikimas, viduriavimas, vidurių užkietėjimas, vėmimas, burnos džiūvimas, dujų susikaupimas, pakitęs skonio jutimas;
- pakitęs kepenų fermentų kiekis (nustatomas kraujo tyrimais);
- odos sutrikimai, spuogai, plaukų slinkimas, niežulys, padidėjęs plaukuotumas;
- nugaros skausmas, sąnarių skausmas, skausmas galūnėse, raumenų mėšlungis;
- šlapimo takų sutrikimai ir infekcijos;
- krūties vėžys, gimdos gleivinės išvešėjimas, gerybinis neįprastas gimdos navikas, pienligė, makšties sausumas ir niežėjimas;
- gumbai krūtyse (fibrocistinė krūtų liga), kiaušidžių, gimdos kaklelio ir gimdos sutrikimai, dubens skausmas;
- bendras skysčių kaupimasis, krūtinės skausmas, bendras negalavimas, sustiprėjęs prakaitavimas.
Retas šalutinis poveikis (pasireiškia nuo 1 iki 10 pacientų iš 10 000):
- mažakraujystė;
- galvos svaigimas;
- spengimas ausyse;
- tulžies akmenys;
- raumenų skausmai;
- kiaušintakio uždegimas;
- savaiminis pieno tekėjimas iš spenelių;
- šaltkrėtis.
Toliau išvardyti šalutiniai poveikiai pasireiškė klinikinėse studijose dalyvavusioms moterims, kurių buvo padidėjęs kraujospūdis:
- kalio kiekio kraujyje padidėjimas (hiperkalemija), kuris kartais sukelia raumenų mėšlungį, viduriavimą, pykinimą, svaigulį arba galvos skausmą;
- širdies nepakankamumas, širdies padidėjimas, širdies virpėjimas, širdies ritmo sutrikimas;
- padidėjusi aldosterono koncentracija kraujyje.
Vartojant kitas HPT, pasireiškė šis šalutinis poveikis:
- tulžies pūslės akmenligė;
- įvairūs odos sutrikimai:
- odos spalvos pakitimas, ypač veido ir kaklo, žinomas kaip „nėštumo dėmės“ (rudmė);
- skausmingi rausvi odos mazgai (mazginė eritema),
- bėrimas į taikinius panašiais paraudimais ar žaizdelėmis (daugiaformė eritema).
Jeigu pasireiškė sunkus šalutinis poveikis arba pastebėjote šiame lapelyje nenurodytą šalutinį poveikį, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Pranešimas apie šalutinį poveikį
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Apie šalutinį poveikį taip pat galite pranešti tiesiogiai, užpildę interneto svetainėje www.vvkt.lt esančią formą, paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, tel: 8 800 73568, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt. Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.
5. KAIP LAIKYTI ANGELIQ
Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
Ant dėžutės ar lizdinės plokštelės po „Tinka iki/EXP“ nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaisto vartoti negalima. Vaistas tinkamas vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos
Šiam vaistiniam preparatui specialių laikymo sąlygų nereikia.
Vaistų negalima išmesti į kanalizaciją arba su buitinėmis atliekomis. Kaip išmesti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
Angeliq sudėtis
- Veikliosios medžiagos yra estradiolis (estradiolio hemihidrato pavidalu) ir drospirenonas. Kiekvienoje tabletėje yra 1 mg estradiolio ir 2 mg drospirenono.
- Pagalbinės medžiagos. Tabletės branduolys: laktozė monohidratas, kukurūzų krakmolas, pregelifikuotas kukurūzų krakmolas, povidonas, magnio stearatas (E470b). Tabletės plėvelė: hipromeliozė (E464), makrogolis 6000, talkas (E553b), titano dioksidas (E171), raudonasis geležies oksidas (E172).
Angeliq išvaizda ir kiekis pakuotėje
Angeliq yra rausvos spalvos, apvalios, išgaubtais paviršiais dengtos tabletės, kurių vienoje pusėje taisyklingame šešiakampyje įspaustos raidės ,,DL“.
Angeliq tiekiamas lizdinėmis plokštelėmis su pažymėtomis savaitės dienomis po 28 tabletes.
Dėžutėje yra viena arba trys lizdinės plokštelės.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
Tarptautinis pavadinimas | Estradiolis+Drospirenonas |
Vaisto stiprumas | 1mg+2mg |
Vaisto forma | plėvele dengtos tabletės |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti per burną |
Registracijos numeris | LT/1/05/0220 |
Registratorius | Bayer Pharma AG, Vokietija |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 2005.05.18 |
Vaistas perregistruotas | 2010.08.13 |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
Angeliq 1 mg/2 mg plėvele dengtos tabletės.
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
Kiekvienoje plėvele dengtoje tabletėje yra 1 mg estradiolio (estradiolio hemihidrato pavidalu) ir 2 mg drospirenono.
Pagalbinė medžiaga, kurios poveikis žinomas: 46 mg laktozės.
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Plėvele dengta tabletė.
Tabletės yra rausvos spalvos, apvalios, išgaubtais paviršiais, jų vienoje pusėje taisyklingame šešiakampyje įspaustos raidės ,,DL“.
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1 Terapinės indikacijos
Hormonų pakeičiamoji terapija moterims, kurioms yra estrogenų nepakankamumo simptomų praėjus daugiau nei metams po menopauzės.
Osteoporozės profilaktika moterims po menopauzės, kurioms yra didelė kaulų lūžių rizika ateityje ir kurios netoleruoja kitų osteoporozės profilaktikai skirtų vaistų, arba jie yra kontraindikuotini.
(Taip pat žr. 4.4 skyrių)
Vyresnių kaip 65 metų moterų gydymo patirtis yra ribota.
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
Moterys, nevartojančios hormonų pakeičiamosios terapijos (HPT) arba keičiančios kitą nuolat vartojamą sudėtinį preparatą, gali pradėti gydymą bet kuriuo metu. Keičiant ciklinį, nuoseklų kombinuotos HPT režimą, gydytis reikia pradėti kitą dieną po ankstesniojo pabaigos.
Dozavimas
Viena tabletė per parą. Kiekviena lizdinė plokštelė yra skirta 28 gydymo dienoms.
Vartojimo metodas
Tabletę reikia nuryti nekramtytą, užsigeriant nedideliu kiekiu skysčio, neatsižvelgiant į valgį. Gydymas yra nepertraukiamas, todėl, pabaigus pakuotę, nauja pradedama nedarant pertraukos. Geriausiai tabletes vartoti kasdien tuo pačiu metu. Pamiršus išgerti tabletę, tai reikia atlikti kaip įmanoma greičiau. Tačiau jeigu praėjo daugiau negu 24 valandos, papildomos tabletės gerti nereikia. Pamiršus išgerti kelias tabletes iš eilės, gali prasidėti kraujavimas iš makšties.
Pomenopauzinių simptomų gydymui turėtų būti vartojama mažiausia efektyvi dozė.
Pradedant gydyti ir toliau gydant pomenopauzinius simptomus, reikia vartoti mažiausią efektyvią dozę kuo trumpesnį laiką (taip pat žr. 4.4 skyrių).
Papildoma informacija ypatingoms pacienčių grupėms
Vaikų populiacija
Angeliq neskiriamas vaikams ir paaugliams.
Senyvo amžiaus pacientės
Duomenų, rodančių, kad senyvoms pacientėms reikia keisti dozę, nėra. Dėl 65 metų ir vyresnių moterų žr. 4.4 skyrių.
Pacientės, kurių kepenų funkcija sutrikusi
Moterys, kurioms yra lengvas ar vidutinio sunkumo kepenų funkcijos sutrikimas, drospirenoną toleruoja gerai (žr. 5.2 skyrių). Moterims, kurioms yra sunkus kepenų funkcijos sutrikimas, Angeliq kontraindikuotinas (žr. 4.3 skyrių).
Pacientės, kurių inkstų funkcija sutrikusi
Moterims, kurioms yra lengvas ar vidutinio sunkumo inkstų funkcijos sutrikimas, pastebėta šiek tiek padidėjusi drospirenono koncentracija, tačiau nėra tikėtina, kad šis padidėjimas būtų kliniškai reikšmingas (žr. 5.2 skyrių). Moterims, kurioms yra sunkus inkstų funkcijos sutrikimas, Angeliq kontraindikuotinas (žr. 4.3 skyrių).
4.3 Kontraindikacijos
- Nenustatytos priežasties kraujavimas iš makšties.
- Esamas, buvęs ar įtariamas krūties vėžys.
- Esamas ar įtariamas nuo estrogenų priklausomas piktybinis navikas (pvz., endometriumo vėžys).
- Negydyta endometriumo hiperplazija.
- Buvusi arba esama venų tromboembolija (giliųjų venų trombozė, plaučių embolija).
- Aktyvi arba neseniai buvusi arterijų tromboembolinė liga (pvz., krūtinės angina, miokardo infarktas).
- Ūminė arba persirgta kepenų liga, kol kepenų funkcijos rodikliai nėra normalūs.
- Nustatyti trombofiliniai sutrikimai (pvz., baltymo C, baltymo S arba antitrombino nepakankamumas, žr. 4.4 skyrių).
- Sunkus inkstų funkcijos sutrikimas arba ūminis inkstų nepakankamumas.
- Padidėjęs jautrumas veikliajai arba bet kuriai1 skyriuje nurodytai pagalbinei medžiagai.
- Porfirija.
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pomenopauziniams simptomams gydyti HPT pradedama tik tada, kai simptomai neigiamai veikia gyvenimo kokybę. Kiekvienu atveju bent kartą per metus reikėtų atidžiai įvertinti HPT riziką ir naudą ir šį gydymą tęsti tik tol, kol naudos daugiau nei rizikos.
Nepakanka duomenų, įrodančių, ar ankstyvos menopauzės gydymas HPT sukelia kokią nors riziką.
Dėl mažesnės absoliučios rizikos jaunoms moterims naudos ir rizikos santykis joms gali būti palankesnis nei vyresnėms.
Pacientės medicininis ištyrimas ir vėlesnis būklės stebėjimas
Prieš pradedant ar atnaujinant HPT, reikia surinkti išsamią pacientės ir šeimos anamnezę. Fizinį tyrimą (įskaitant dubens ir krūtų) reikia atlikti atsižvelgiant į anamnezės duomenis, kontraindikacijas ir įspėjimus. Gydant rekomenduojami periodiniai patikrinimai, kurių dažnis ir būdas yra parenkami kiekvienai moteriai individualiai. Moterims reikia patarti, kad apie krūtų pokyčius jos praneštų gydytojui ar slaugytojui. Tyrimus, įskaitant vaizdinę diagnostiką, pvz., mamografiją, reikia atlikti laikantis esamos patikros praktikos ir atsižvelgiant į klinikinius pacientės poreikius.
Būklės, kurioms esant, pacientę reikia stebėti
Jei yra, anksčiau buvo ir (arba) nėštumo ar ankstesnio gydymo hormonais metu paūmėjo bent viena iš toliau išvardytų būklių, pacientę būtina atidžiai stebėti. Reikia atsižvelgti į tai, kad šios būklės gali pasikartoti ar paūmėti, gydant Angeliq:
- lejomioma (gimdos fibroidai) arba endometriozė,
- tromboembolinių sutrikimų rizikos faktoriai (žr. toliau),
- nuo estrogenų priklausomų navikų rizikos faktoriai, pavyzdžiui, I laipsnio krūties vėžio paveldimumas,
- hipertenzija,
- kepenų sutrikimai (pavyzdžiui, kepenų adenoma),
- cukrinis diabetas (tiek pažeidęs kraujagysles, tiek jų nepažeidęs),
- tulžies akmenligė,
- migrena arba (stiprus) galvos skausmas,
- sisteminė raudonoji vilkligė,
- buvusi endometriumo hiperplazija (žr. toliau),
- epilepsija,
- bronchinė astma,
- otosklerozė.
Priežastys, dėl kurių reikia skubiai nutraukti gydymą
Gydymą reikia nutraukti, jei nustatoma kontraindikacija ir jeigu yra šios situacijos:
- gelta arba pablogėjusi kepenų funkcija,
- reikšmingai padidėjęs kraujospūdis,
- naujai prasidėjęs migreninio tipo galvos skausmas,
- nėštumas.
Endometriumo hiperplazija ir karcinoma
Kai ilgai vartojami vieni estrogenai, moterims, kurioms nepašalinta gimda, padidėja endometriumo hiperplazijos ir karcinomos rizika. Nustatyta, kad tik estrogenų preparatus vartojančioms moterims endometriumo vėžio rizika, priklausomai nuo gydymo trukmės ir estrogenų dozės, yra nuo 2 iki 12 kartų didesnė nei jų nevartojančioms moterims (žr. 4.8 skyrių). Nutraukus gydymą, ši rizika gali išlikti padidėjusi dar mažiausiai 10 metų.
Moterims, kurioms nepašalinta gimda, mažiausiai 12 dienų per mėnesį (28 dienų ciklą) cikliškai pridėjus progestogeno arba taikant nepertraukiamą sudėtinę estrogenų‑progestogenų terapiją, rizika, susijusi su vien estrogenų vartojimu, nepadidėja.
Pirmaisiais gydymo mėnesiais gali prasidėti tarpciklinis kraujavimas arba atsirasti tepių išskyrų. Jeigu tarpciklinis kraujavimas prasideda arba tepių išskyrų atsiranda jau kurį laiką gydant arba tęsiasi užbaigus gydymą, reikia ieškoti priežasties, galbūt atlikti ir endometriumo biopsiją, kad būtų paneigta piktybinė liga.
Krūties vėžys
Remiantis bendrais duomenimis, nustatyta didesnė krūties vėžio rizika moterims, vartojančioms sudėtinę estrogenų‑progestogenų HPT, ir galima didesnė krūties vėžio rizika moterims, vartojančioms vien estrogenų HPT. Ši rizika priklauso nuo HPT vartojimo trukmės.
Atsitiktinės atrankos placebu kontroliuotu Moterų sveikatos iniciatyvos (angl. Women’s Health Initiative – WHI) tyrimu ir epidemiologiniais tyrimais gauti panašūs duomenys, rodantys padidėjusią krūties vėžio riziką moterims, vartojančioms sudėtinę estrogenų-progestogenų HPT. Ši padidėjusi rizika išryškėja maždaug po 3 metų (žr. 4.8 skyrių). Padidėjusi rizika išryškėja per keletą gydymo metų, tačiau užbaigus gydymą per kelerius metus (daugiausia per penkerius) grįžta iki pradinio lygio.
HPT, ypač kombinuotas gydymas estrogenais ir progestogenais, didina mamogramų tankį, o tai gali pasunkinti krūties vėžio radiologinę diagnostiką.
Venų tromboembolija
HPT yra susijusi su 1,3‑3 kartus padidėjusia venų tromboembolijos (VTE), t. y. giliųjų venų trombozės arba plaučių embolijos, rizika. Tokie sutrikimai labiau tikėtini pirmaisiais HPT metais negu vėliau (žr. 4.8 skyrių).
Bendrai pripažinti VTE rizikos veiksniai yra estrogenų vartojimas, vyresnis amžius, didelės apimties chirurginė operacija, pacientei ar jos šeimos nariams buvęs šis sutrikimas, nutukimas (KMI > 30 kg/m2), nėštumas arba pogimdinis laikotarpis, sisteminė raudonoji vilkligė (SRV) ir vėžys. Nėra vieningos nuomonės apie galimą venų varikozės įtaką VTE.
Pacientėms, kurioms yra žinoma trombofilinė būklė, yra didesnė VTE rizika, ir HPT gali dar labiau padidinti šią riziką. Todėl tokioms pacientėms HPT vartoti negalima (žr. 4.3 skyrių).
Kaip ir visiems ligoniams po chirurginių operacijų, reikia apsvarstyti būtinybę imtis profilaktinių priemonių, apsaugančių nuo galimos VTE po operacijos. Jeigu planuojama ilgalaikė pooperacinė imobilizacija, likus 4‑6 savaitėms iki operacijos, rekomenduojama laikinai nutraukti HPT. Gydymo negalima atnaujinti tol, kol moteris taps visiškai mobilia.
Moterims, nesirgusioms VTE, tačiau turinčioms pirmos eilės giminaičių, sirgusių tromboze jauname amžiuje, galima siūlyti išsitirti dėl VTE, tačiau tik po išsamios konsultacijos dėl tyrimo ribotumo (galima pastebėti tik dalį trombofilinių pakitimų). Jeigu nustatytas toks pat trombofilinis defektas, dėl kurio kiti šeimos nariai serga tromboze, arba jeigu defektas yra „sunkus“ (t.y. antitrombino, S baltymo ar C baltymo trūkumas arba keleto šių elementų trūkumas), HPT vartoti negalima.
Reikia atidžiai įvertinti HPT skyrimo naudos ir rizikos santykį moterims, kurios nuolat vartoja antikoaguliantus.
Jeigu pradėjus gydymą pasireikškia VTE, preparato reikia nebevartoti. Pacientes reikia informuoti, kad atsiradus galimiems tromboembolijos simptomams (pavyzdžiui, skausmingam kojos patinimui, staigiam skausmui krūtinėje, dusuliui), nedelsdamos kreiptųsi į gydytoją.
Koronarinė širdies liga (KŠL)
Atsitiktinės atrankos kontroliuojamieji tyrimai neįrodo, kad KŠL sergančios arba nesergančios moterys, vartojančios sudėtinę estrogenų‑progestogenų arba tik estrogenų HPT, yra apsaugotos nuo miokardo infarkto. Vartojant sudėtinę estrogenų-progestogenų HPT, santykinė KŠL rizika šiek tiek padidėja. Kadangi bendra bazinė KŠL rizika labai priklauso nuo amžiaus, sveikoms moterims, kurioms turėtų greitai prasidėti menopauzė, papildomų KŠL atvejų dėl estrogenų-progestogenų vartojimo pasitaiko labai retai, tačiau tokių atvejų padaugėja vyresniame amžiuje.
Išeminis insultas
Vartojant sudėtinę estrogenų-progestogenų ir vien estrogenų terapiją, išeminio insulto rizika padidėja 1,5 karto. Santykinė rizika nepriklauso nuo amžiaus ar menopauzės trukmės. Tačiau, kadangi insulto bazinė rizika labai priklauso nuo amžiaus, moterims, vartojančioms HPT, bendra išeminio insulto rizika didėja su amžiumi (žr. 4.8 skyrių).
Kiaušidžių vėžys pasitaiko daug rečiau nei krūties vėžys. Ilgalaikis (mažiausiai 5–10 metų) vien tik estrogenų HPT vartojimas yra susijęs su šiek tiek padidėjusia kiaušidžių vėžio rizika (žr. 4.8 skyrių). Kai kurių tyrimų, taip pat ir WHI, duomenys rodo, kad ilgalaikis sudėtinių HPT preparatų vartojimas gali lemti tokią pačią arba šiek tiek mažesnę kiaušidžių vėžio riziką (žr. 4.8 skyrių).
Kitos būklės
Estrogenai gali sukelti skysčių susilaikymą, todėl pacientes, kurių širdies ar inkstų funkcija sutrikusi, reikia atidžiai stebėti.
Moteris, kurioms prieš gydymą nustatoma hipertrigliceridemija, estrogenų pakeičiamosios ar hormonų pakeičiamosios terapijos metu reikia atidžiai stebėti, nes tokias moteris gydant estrogenais retai ryškiai padidėjo trigliceridų koncentracija, ir tai sukėlė pankreatitą.
Estrogenai didina skydliaukės hormonus jungiančio globulino (angl. thyroid binding globulin, TBG) koncentraciją, dėl to daugėja cirkuliuojančio bendrojo skydliaukės hormono kiekis; tai nustatoma matuojant su baltymais sujungtą jodą, T4 (kolonėlinės chromatografijos arba radioimuniniu metodu) arba T3 koncentraciją (radioimuniniu metodu). Sumažėjęs dervos sugeriamas T3 kiekis rodo padidėjusią TBG koncentraciją. Laisvų T4 ir T3 koncentracijos nekinta. Serume gali padaugėti kitų jungiančiųjų baltymų, t. y. kortikosteroidus jungiančio globulino (angl. corticoid binding globulin, CBG), lytinius hormonus jungiančio globulino (angl. sex- hormone-binding globulin, SHBG), dėl to atitinkamai padaugėja cirkuliuojančių kortikosteroidų ir lytinių steroidų. Laisvų arba biologiškai aktyvių hormonų koncentracijos nekinta. Gali padaugėti kitų plazmos baltymų (angiotenzinogeno ir renino substrato, alfa1 antitripsino ir ceruloplazmino).
HPT nepagerina pažintinės funkcijos. Kai kuriais duomenimis moterims, kurios nepertraukiamą sudėtinę arba tik estrogenų terapiją pradeda vyresnės kaip 65 metų, padidėja tikėtinos demencijos rizika.
Angeliq progestinas yra aldosterono antagonistas, turintis silpnų kalį tausojančių savybių. Daugeliu atvejų kalio koncentracija serume neturėtų padidėti. Tačiau klinikinio tyrimo metu kai kurioms drospirenoną vartojusioms pacientėms, kurioms buvo lengvas ar vidutinio sunkumo inkstų funkcijos sutrikimas ir kurios kartu vartojo kalį tausojančių vaistų (pvz., AKF inhibitorių, angiotenzino receptorių blokatorių ar nesteroidinių vaistų nuo uždegimo), šiek tiek, bet nereikšmingai, padidėjo kalio koncentracija serume. Todėl pacientėms, kurioms yra inkstų nepakankamumas bei kalio koncentracija serume prieš gydymą siekia viršutinę normos ribą, ypač kartu vartojančioms kalį tausojančių vaistų, pirmąjį gydymo mėnesį rekomenduojama tirti kalio koncentraciją serume (taip pat žr. 4.5 skyrių).
Moteris, kurių kraujospūdis padidėjęs, gydant Angeliq, kraujospūdis gali sumažėti dėl aldosteronui antagonistinio drospirenono veikimo (žr. 5.1 skyrių). Angeliq neturėtų būti vartojamas hipertenzijai gydyti. Moterys, kurioms yra hipertenzija, turėtų būti gydomos pagal hipertenzijos gydymo gaires.
Retkarčiais gali atsirasti chloazma, ypač jei moteriai jau buvo nėščiųjų chloazma. Moterims, linkusioms į chloazmą, HPT metu reikėtų vengti tiesioginių saulės ar ultravioletinių spindulių.
Kiekvienoje šio vaistinio preparato tabletėje yra 46 mg laktozės. Pacientės, kurioms nustatytas retas paveldimas sutrikimas – galaktozės netoleravimas, Lapp laktazės stygius arba gliukozės ir galaktozės malabsorbcija ir kurios laikosi dietos be laktozės, turi atsižvelgti į šį tabletėje esantį laktozės kiekį.
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Kitų vaistų poveikis preparatui Angeliq
Medžiagos, skatinančios SGK klirensą (skatinančios fermentus ir todėl mažinančios SGK veiksmingumą)
Estrogenų (ir progestogenų) metabolizmas gali pagreitėti kartu vartojant medžiagas, kurios indukuoja vaistus metabolizuojančius fermentus, ypač citochromo P450 fermentus. Tai prieštraukuliniai (pavyzdžiui, fenobarbitalis, fenitoinas, karbamezapinas) ir priešinfekciniai preparatai (pavyzdžiui, rifampicinas, rifabutinas, nevirapinas, efavirenzas).
Nors ritonaviras ir nelfinaviras yra žinomi kaip stiprūs inhibitoriai, jie, vartojami kartu su steroidiniais hormonais, priešingai, turi indukcinių savybių. Augaliniai preparatai, kurių sudėtyje įeina jonažolės (Hypericum perforatum), gali indukuoti estrogenų [ir progestogenų] metabolizmą.
Kliniškai pagreitėjęs estrogenų ir progestogenų metabolizmas gali susilpninti jų poveikį ir pakeisti kraujavimo iš gimdos pobūdį.
Medžiagos, įvairiai veikiančios SGK klirensą:
Kartu su SGK vartojami ŽIV/HCV proteazių inhibitoriai ir nenukleozidiniai atvirkštinės transkriptazės inhibitoriai gali padidinti arba sumažinti estrogeno ar progestino, arba jų abiejų koncentraciją plazmoje. Kai kuriais atvejais šie pokyčiais gali būti kliniškai reikšmingi.
Medžiagos, mažinančios SGK klirensą (fermentų inhibitoriai)
Stipraus ir vidutinio poveikio CYP3A4 inhibitoriai, tokie kaip azolo grupės priešgrybeliniai vaistai (pvz., itrokonazolas, vorikoazolas, flukonazolas), verapamilis, makrolidai (pvz., klaritromicinas, eritromicinas), diltiazemas ir greipfrutų sultys gali padidinti progestino ar estrogeno, arba jų abiejų koncentracijas. Drospirenono (vartojant 3 mg per parą) ir estradiolio (vartojant 1,5 mg per parą), vartojamų kartu, daugybinių dozių tyrime pastebėta, kad kartu vartojant stiprų CYP3A4 inhibitorių ketokonazolą 10 dienų, AUC (0–24 val.) padidėjo 2,30 karto (90%PI: 2,08; 2,54).
Estradiolio atveju, jokių pokyčių nepastebėta, nors jo ne taip stipriai veikiančio metabolito estrono AUC (0–24 val.) padidėjo 1,39 karto (90% PI: 1,27; 1,52).
Angeliq poveikis kitiems vaistiniams preparatams
In vitro drospirenonas sugeba silpnai arba vidutiniškai slopinti P450 citochromo fermentus CYP1A1, CYP2C9, CYP2C19 ir CYP3A4.
Remiantis vaistų sąveikos in vivo tyrimais, kurių metu moterys savanorės vartojo omeprazolą, simvastatiną ar midazolamą kaip žyminį substratą, kliniškai svarbi drospirenono 3 mg dozės įtaka kitų preparatų metabolizmui dėl sąveikos su citochromo P450 fermentine sistema nėra tikėtina.
Angeliq vartojant kartu su NVNU arba AKF inhibitoriais ar angiotenzino II receptorių blokatoriais, kalio koncentracija serume neturėtų padidėti. Tačiau visų šių trijų grupių preparatų vartojimas kartu gali sukelti nedidelį kalio koncentracijos serume padidėjimą, kuris būna ryškesnis cukriniu diabetu sergančioms moterims.
Hipertenzija sergančioms moterims, kurios gydomos Angeliq ir antihipertenziniais vaistais, gali papildomai sumažėti kraujospūdis (žr. 4.4 skyrių).
4.6 Vaisingumas, nėštumo ir žindymo laikotarpis
Nėštumas
Angeliq neskiriama nėštumo laikotarpiu. Jei vartodama Angeliq moteris pastoja, HPT reikia nutraukti nedelsiant. Nėra jokių klinikinių duomenų apie drospirenono poveikį nėštumo laikotarpiu. Gyvūnų tyrimai parodė toksinį poveikį reprodukcijai (žr. 5.3 skyrių). Galima rizika žmogui nežinoma. Dauguma iki šiol atliktų epidemiologinių tyrimų, kuriais vertintas neapdairaus estrogenų vartojimo su kitais progestogenais poveikis vaisiui, teratogeninio ar fetotoksinio poveikio neparodė.
Žindymas
Kūdikio žindymo laikotarpiu Angeliq vartoti negalima.
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Angeliq gebėjimo vairuoti ir valdyti mechanizmus neveikia.
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Žemiau esančioje lentelėje pateikiamos nepageidaujamos reakcijos pagal MedDRA organų sistemų klases (MedDRA SOCs). Dažniai yra paremti klinikinių tyrimų duomenimis. Nepageidaujamos reakcijos buvo registruotos septynių III fazės klinikinių tyrimų metu (n = 2424 moterys) ir laikomos bent galimai susijusios su Angeliq (E2 1mg/ DRSP 0,5, 1, 2 ar 3 mg dozės).
Dažniausiai pranešamos nepageidaujamos reakcijos buvo krūtų skausmas (>10%) ir per pirmuosius keletą mėnesių pasireiškęs kraujavimas ir tepios išskyros (>10%). Nereguliarus kraujavimas paprastai praeina toliau gydant (žr. 5.1 skyrių). Kraujavimų dažnis mažėja, ilgėjant gydymo trukmei.
Organų sistemų klasė
|
Dažni (≥1/100 iki <1/10) |
Nedažni (≥1/1000 iki <1/100) |
Reti (<1/1000) |
Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai |
|
|
Anemija |
Metabolizmo ir mitybos sutrikimai |
|
Svorio padidėjimas ar sumažėjimas, anoreksija, padidėjęs apetitas, hiperlipemija |
|
Psichikos sutrikimai |
Depresija, emocinis nepastovumas, nervingumas |
Miego sutrikimas, nerimas, sumažėjęs lytinis potraukis |
|
Nervų sistemos sutrikimai |
Galvos skausmas |
Parestezija, sumažėjęs gebėjimas susikaupti, svaigulys |
|
Akių sutrikimai |
|
Akies sutrikimas, Regėjimo sutrikimas |
|
Ausų ir labirinto sutrikimai |
|
|
Tinitas |
Širdies sutrikimai |
|
Palpitacija |
|
Kraujagyslių sutrikimai |
|
Embolija, venų trombozė, hipertenzija, migrena, tromboflebitas, venų varikozė |
|
Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpuplaučio sutrikimai |
|
|
|
Virškinimo trakto sutrikimai |
Pilvo skausmas, pykinimas, padidėjęs pilvas |
Virškinimo trakto sutrikimas, viduriavimas, vidurių užkietėjimas, vėmimas, burnos džiūvimas, dujų susikaupimas, skonio jutimo sutrikimas |
|
Kepenų, tulžies pūslės ir latakų sutrikimai |
|
Nenormalūs kepenų funkcijos rodikliai |
Cholelitiazė |
Odos ir poodinio audinio sutrikimai |
|
Odos pokyčiai, aknė, alopecija, niežulys, bėrimas, hirsutizmas, plaukų sutrikimai |
|
Skeleto, raumenų, ir jungiamojo audinio sutrikimai |
|
Skausmas galūnėse, nugaros skausmas, artralgija, raumenų mėšlungis |
Mialgija |
Inkstų ir šlapimo takų sutrikimai |
|
Šlapimo takų sutrikimas, šlapimo takų infekcija |
|
Lytinės sistemos ir krūties sutrikimai |
Gerybinis krūties navikas, krūtų padidėjimas, gimdos fibroidų padidėjimas, gerybinis gimdos kaklelio navikas, mėnesinių sutrikimas, išskyros iš makšties |
Krūties karcinoma, endometriumo hiperplazija, gerybinis gimdos navikas, fibrocistinė mastopatija, gimdos pakenkimas, kiaušidžių pakenkimas, gimdos kaklelio pakenkimas, dubens skausmas, vulvovaginalinis sutrikimas, makšties kandidamikozė, makšties uždegimas, makšties sausumas |
Salpingitas, galaktorėja |
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai |
Astenija, lokalizuota edema |
Generalizuota edema, krūtinės skausmas, bendras negalavimas, padidėjęs prakaitavimas |
Šaltkrėtis |
Apibūdinti tam tikrą reakciją ir jos sinonimus bei susijusias būkles yra naudojamas tinkamiausias MedDRA terminas.
Papildoma informacija ypatingoms pacientų grupėms
Toliau išvardyti nepageidaujami poveikiai, tyrėjo klasifikuojami kaip bent galimai susiję su Angeliq, buvo registruoti hipertenzija sergančioms moterims dviejuose klinikiniuose tyrimuose.
Metabolizmo ir mitybos sutrikimai
Širdies sutrikimai
Širdies nepakankamumas, prieširdžių plazdėjimas, pailgėjęs QT intervalas, kardiomegalija.
Tyrimai
Padidėjusi aldosterono koncentracija kraujyje.
Apie šiuos nepageidaujamus poveikius buvo pranešta, siejant juos su HPT vaistinių preparatų vartojimu: mazginė eritema, daugiaformė eritema, chloazma, hemoraginis dermatitas.
Krūties vėžio rizika
Nustatyta, kad moterims, vartojančioms sudėtinę estrogenų-progestogenų terapiją ilgiau nei 5 metus, krūties vėžio rizika padidėja daugiau nei 2 kartus. Vien estrogenų preparatus vartojančioms moterims krūties vėžio rizika padidėja, tačiau žymiai mažiau nei toms, kurios vartoja estrogenų-progestogenų preparatus. Rizikos laipsnis priklauso nuo vartojimo trukmės (žr. 4.4 skyrių). Žemiau pateikiami didžiausio atsitiktinės atrankos placebu kontroliuojamo tyrimo (WHI tyrimas) ir didžiausio epidemiologinio tyrimo (MWS) rezultatai.
Milijono moterų tyrimas (Million Women Study) - apskaičiuota papildoma krūties vėžio rizika po 5 HPT vartojimo metų
Amžiaus ribos (metais) |
Papildomi atvejai 1000‑ui moterų, nevartojančių HPT per 5 metusa |
Rizikab |
Papildomi atvejai 1000-iui moterų, vartojančių HPT per 5 metus (95% PI) |
Tik estrogenų HPT |
|||
50-65 |
9-12 |
1,2 |
1-2 (0-3) |
Sudėtinė estrogenų-progestogenų HPT |
|||
50-65 |
9-12 |
1,7 |
6 (5-7) |
a Papildomi atvejai skaičiuojami nuo bazinio dažnio išsivysčiusiose šalyse.
b Bendra rizika. Rizikos dydis nėra pastovus, jis didės, ilgėjant HPT vartojimo trukmei.
Pastaba: Krūties vėžio atvejų pagrindinis dažnis skirtingas kiekvienoje ES šalyje, todėl papildomų krūties vėžio atvejų skaičius irgi keičiasi proporcingai.
JAV WHI tyrimas – papildoma krūties vėžio rizika po 5 HPT vartojimo metų
Amžiaus ribos (metais) |
Atvejų skaičius 1000‑iui moterų, placebo grupėje per 5 metus |
Rizika ir 95% PI |
Papildomi atvejai 1000-iui moterų, vartojančių HPT per 5 metus (95% PI) |
Tik KKE estrogenų HPT |
|||
50-79 |
21 |
0,8 (0,7-1,0) |
-4 (-6-0)a |
KKE + MPA estrogenų-progestogenų HPTb |
|||
50-79 |
17 |
1,2 (1,0-1,5) |
+4 (0-9) |
a WHI tyrime dalyvavo moterys, kurioms pašalinta gimda, todėl krūties vėžio rizika nebuvo padidėjusi.
b Tyrime dalyvavo tik tos moterys, kurios iki tyrimo nevartojo HPT; per 5 pirmuosius HPT vartojmo metus rizikos padidėjimo nebuvo pastebėta. Po 5 vaisto vartojimo metų ši rizika buvo didesnė nei toms, moterims, kurios nevartojo HPT.
Endometriumo vėžio rizika
Moterys po menopauzės, kurioms nepašalinta gimda
Endometriumo vėžiu suserga 5-ios iš 1000 moterų, kurioms nepašalinta gimda ir kurios nevartoja HPT. Vien estrogenų HPT nerekomenduojama moterims, kurioms nepašalinta gimda, kadangi didėja gimdos gleivinės vėžio rizika (žr. 4.4 skyrių). Remiantis epidemiologinių tyrimų duomenimis, nustatyta, kad priklausomai nuo vien estrogenų preparatų vartojimo trukmės ir estrogeno dozės, papildomai diagnozuojama nuo 5 iki 55 endometriumo vėžio atvejų 1000-iui 50-65 metų amžiaus moterų.
Gydymą estrogenu papildžius progestogenu bent 12 dienų per ciklą, šio rizikos padidėjimo galima išvengti. Milijono moterų tyrimo duomenimis, po 5 metų sudėtinės HPT vartojimo (nuosekliai arba nepertraukiamai), endometriumo vėžio rizika nepadidėjo (RR=1,0 (0,8-1,2)).
Ilgalaikis vien estrogenų ir sudėtinių estrogenų-progestogenų HPT vartojimas yra susijęs su nedaug padidėjusia kiaušidžių vėžio rizika. Milijono moterų tyrime 5 metų trukmės HPT lėmė vieną papildomą atvejį iš 2500 vartojusiųjų.
Venų tromboembolijos rizika
HPT yra susijusi su 1,3-3 kartus didesne venų tromboembolijos (VTE), t.y. giliųjų venų trombozės ar plaučių embolijos, išsivystymo santykine rizika. Tai labiau tikėtina pirmaisiais HPT vartojimo metais (žr. 4.4 skyrių). Toliau pateikiami WHI tyrimo rezultatai.
WHI tyrimai – Papildoma VTE rizika per 5 vartojimo metus
Amžiaus ribos (metais) |
Įvykiai 1000 moterų placebo grupėje per 5 metus |
Rizikos santykis ir 95 % PI |
Papildomi atvejai iš 1000 vartojusiųjų |
Vien estrogenai, vartojami per burnąa |
|||
50–59 |
7 |
1,2 (0,6–2,4) |
1 (-3–10) |
Sudėtiniai estrogenai-progestogenai, vartojami per burną |
|||
50–59 |
4 |
2,3 (1,2–4,3) |
5 (1–13) |
a Tyrime dalyvavo moterys, kurioms pašalinta gimda.
Koronarinės širdies ligos rizika
Koronarinės širdies ligos rizika nežymiai padidėja sudėtinę estrogenų-progestogenų HPT vartojusioms moterims, vyresnėms nei 60 metų (žr. 4.4 skyrių)
Išeminio insulto rizika
Gydymas vien estrogenais ir estrogenais-progestogenais susijęs su iki 1,5 karto didesne santykine išeminio insulto rizika. Vartojant HPT hemoraginio insulto rizika nepadidėja.
Ši santykinė rizika nepriklauso nuo amžiaus ar vartojimo trukmės, bet bazinė rizika labai priklauso nuo amžiaus, todėl absoliuti insulto rizika moterims, vartojančioms HPT, didėja su amžiumi (žr. 4.4 skyrių).
Bendri WHI tyrimai – Papildoma išeminio insulto rizika per 5 vartojimo metusa
Amžiaus ribos (metais) |
Įvykiai 1000 moterų placebo grupėje per 5 metus |
Rizikos santykis ir 95 %PI |
Papildomi atvejai 1000 vartojusiųjų HPT per 5 metus |
50–59 |
8 |
1,3 (1,1–1,6) |
3 (1–5) |
a Skirtumo tarp išeminio ir hemoraginio insulto neaptikta.
Pranešta apie kitas nepageidaujamas reakcijas, siejamas su estrogenų ir progestogenų vartojimu:
- Tulžies pūslės akmenligė.
- Odos ir poodžio sutrikimai: chloazma, daugiaformė eritema, mazginė eritema, kraujagyslinė purpura.
- Galima demencija vyresnėms kaip 65 metų pacientėms (žr. 4.4 skyrių).
Pranešimas apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas
Svarbu pranešti apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas, pastebėtas po vaistinio preparato pateikimo į rinką, nes tai leidžia nuolat stebėti vaistinio preparato naudos ir rizikos santykį. Sveikatos priežiūros specialistai turi pranešti apie bet kokias įtariamas nepageidaujamas reakcijas, užpildę interneto svetainėje http://www.vvkt.lt/ esančią formą, ir atsiųsti ją paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt.
4.9 Perdozavimas
Atliekant klinikinius tyrimus, ne didesnes kaip 100 mg drospirenono dozes savanoriai vyrai toleravo gerai. Remiantis gydymo kombinuotais geriamaisiais kontraceptikais patirtimi, galima tikėtis, kad perdozavus gali būti pykinimas ir vėmimas, o jaunoms merginoms ir kai kurioms moterims – kraujavimas iš makšties. Specifinių priešnuodžių nėra, todėl perdozavimo gydymas simptominis.
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė – progestogenai ir estrogenai, deriniai, ATC kodas – G03FA17.
Estradiolis
Angeliq sudėtyje yra sintetinio 17b-estradiolio, kuris chemiškai ir biologiškai yra identiškas žmogaus endogeniniam estradioliui. Kadangi menopauzės laikotarpiu moterims estrogenų sintezė susilpnėja, šis estradiolis atstato estrogenų lygį ir sušvelnina menopauzės simptomus, be to, užkerta kelią kaulų retėjimui po menopauzės ar kiaušidžių pašalinimo.
Drospirenonas
Drospirenonas yra sintetinis progestogenas.
Estrogenai skatina endometriumo augimą, todėl vartojami vieni jie didina endometriumo hiperplazijos ir vėžio riziką. Moterims, kurių gimda nepašalinta, papildomai vartojamas progestogenas sumažina, nors visiškai nepašalina, estrogenų sukeltą endometriumo hiperplazijos riziką.
Drospirenonas turi aldosterono antagonisto savybių, todėl gali sustiprėti natrio bei vandens ir susilpnėti kalio šalinimas.
Bandymuose su gyvūnais drospirenonas nepasižymėjo estrogenų, gliukokortikoidų ar antigliukokortikoidų savybėmis.
- Klinikinių tyrimų duomenys
Estrogenų nepakankamumo simptomų palengvinimas ir poveikis kraujavimui
Menopauzės simptomai palengvėja jau per pirmąsias kelias gydymo savaites.
Per 10–12 gydymo mėnesių 73 % moterų buvo stebima amenorėja. Per pirmuosius tris gydymo mėnesius 59 %, o per 10–12 gydymo mėnesių – 27% moterų pasireiškė tarpciklinis kraujavimas ir (arba) atsirado tepių išskyrų.
Osteoporozės prevencija
Estrogenų trūkumas menopauzės laikotarpiu susijęs su greitesne kaulo kaita ir mažėjančia kaulų mase. Estrogenų poveikis kaulo mineralų tankiui priklauso nuo dozės. Apsauginis poveikis išlieka tol, kol tęsiamas gydymas. Užbaigus HPT, kaulų masė mažėja panašiu greičiu kaip ir negydytų moterų.
WHI tyrimo ir kitų tyrimų metaanalizės rezultatai rodo, kad HPT (vien estrogenų arba kartu su progestogenu) taikymas sveikoms moterims sumažina šlaunikaulio, stuburo slankstelių ir kitų osteoporozinių lūžių riziką. HPT nuo kaulų lūžių gali apsaugoti ir tas moteris, kurių kaulų tankis sumažėjęs ir (arba) yra osteoporozė, tačiau akivaizdžių įrodymų yra nedaug.
Per 2 gydymo Angeliq metus pacienčių, kurioms buvo osteopenija, šlaunikaulio mineralinis tankis (BMD) padidėjo 3,69 ± 3,15 % (vidurkis ± standartinis nuokrypis), o pacienčių, kurioms nebuvo osteopenijos – 2,78 ± 1,89 % (vidurkis ± standartinis nuokrypis). Gydant šlaunikaulio BMD išliko nepakitęs arba pagerėjo 94,4 % moterų, kurioms buvo osteopenija, ir 96,4 % moterų, kurioms jos nebuvo.
Angeliq veikia ir stuburo juosmeninės srities BMD. Per 2 gydymo metus moterų, kurioms buvo osteopenija, BMD padidėjo 5,61 ± 3,34 % (vidurkis ± standartinis nuokrypis), o moterų, kurioms nebuvo osteopenijos, – 4,92 ± 3,02 % (vidurkis ± standartinis nuokrypis). Gydant juosmeninės srities BMD nepakito arba pagerėjo visoms moterims, kurioms buvo osteopenija, ir 96,4 % moterų, kurioms jos nebuvo.
Antimineralkortikoidinės savybės
Drospirenonas turi aldosterono antagonisto savybių, dėl kurių gali sumažėti kraujospūdis hipertenzija sergančioms moterims. Dvigubai aklo placebu kontroliuoto tyrimo metu hipertenzija sergančioms pacientėms, 8 savaites gydytoms Angeliq (n=123), reikšmingai sumažėjo sistolinis/diastolinis kraujospūdis (gydymo įstaigoje pamatuotas kraujospūdis, palyginti su pradiniu, buvo –12/–9 mm Hg, o palyginti su placebu –3/–4 mm Hg; 24 valandas ambulatoriškai matuotas kraujospūdis, palyginti su pradiniu, buvo –5/ –3 mm Hg, o palyginti su placebu –3/–2 mm Hg).
Angeliq neturėtų būti vartojamas hipertenzijai gydyti. Moteris, kurioms yra hipertenzija, reikia gydyti pagal hipertenzijos gydymo gaires.
5.2 Farmakokinetinės savybės
Drospirenonas
Absorbcija
Išgertas drospirenonas greitai ir visiškai absorbuojamas. Išgėrus jo vieną kartą, didžiausia koncentracija serume (apytikriai 21,9 ng/ml) susidaro maždaug po 1 valandos. Vartojant kartotinai, didžiausia pusiausvyros koncentracija (35,9 ng/ml) susidaro maždaug po 10 dienų. Absoliutus išgerto vaisto biologinis pasisavinimas yra nuo 76 iki 85 %. Maistas neturi įtakos biologiniam pasisavinimui.
Pasiskirstymas
Išgerto drospirenono koncentracija serume mažėja dviem fazėmis; vidutinis galutinis pusinės eliminacijos periodas yra maždaug 35–39 valandos. Drospirenonas jungiasi su serumo albuminais ir nesijungia su lytinius hormonus jungiančiu globulinu (SHBG) ar kortikoidus jungiančiu globulinu (CBG). Tik 3–5 % viso serume esančio vaisto yra laisvo steroido pavidalu. Vidutinis tariamasis drospirenono pasiskirstymo tūris yra 3,7–4,2 l/kg.
Biotransformacija
Išgertas drospirenonas yra ekstensyviai metabolizuojamas. Pagrindiniai metabolitai plazmoje yra drospirenono rūgštinė forma, susidaranti atsidarius laktono žiedui, bei 4,5‑dihidrodrospirenon-3-sulfatas, susidarantis redukcijos ir po to sekančio sulfatinimo metu. Abu pagrindiniai metabolitai yra farmakologiškai neaktyvūs. Drospirenonas taip pat dalyvauja oksidacinio metabolizmo, katalizuojamo CYP3A4, procese.
Šalinimas
Serumo drospirenono metabolinio klirenso greitis yra 1,2–1,5 ml/min/kg; tai rodo, kad atskiriems asmenims jis gali skirtis maždaug 25 %. Nepakitusio drospirenono išsiskiria tik pėdsakai. Drospirenono metabolitai pasišalina su išmatomis ir šlapimu maždaug 1,2–1,4 santykiu. Metabolitų pusinės ekskrecijos su šlapimu ir išmatomis periodas yra maždaug 40 valandų.
Pusiausvyros koncentracijos sąlygos ir linijiškumas
Geriant Angeliq kiekvieną dieną, drospirenono pusiausvyros koncentracija nusistovi maždaug po 10 dienų. Drospirenono kumuliacijos serume faktorius yra maždaug 2–3. Tai lemia galutinio pusinės eliminacijos periodo ir dozavimo intervalo santykis. Vartojant Angeliq, pasiekus pusiausvyros koncentraciją, vidutinė drospirenono koncentracija serume svyruoja nuo 14 ng/ml iki 36 ng/ml. Vartojant 1–4 mg dozes, drospirenono farmakokinetika yra proporcinga dozei.
Estradiolis
Absorbcija
Išgertas estradiolis greitai ir visiškai absorbuojamas. Absorbcijos ir pirmojo pasažo per kepenis metu estradiolis ekstensyviai metabolizuojamas, todėl absoliutus estrogeno biologinis pasisavinimas sumažėja iki 5 % išgertos dozės. Vieną kartą išgėrus Angeliq, didžiausia koncentracija (apytikriai 22 pg/ml) susidaro po 6–8 valandų. Lyginant su preparato vartojimu esant tuščiam skrandžiui, maistas neturi įtakos estradiolio biologiniam pasisavinimui.
Pasiskirstymas
Geriant Angeliq kas 24 valandas, estradiolio koncentracija serume per šį laikotarpį keičiasi tik palaipsniui. Kadangi cirkuliuoja daug estrogeno sulfatų ir gliukuronidų, be to, vyksta jo enterohepatinė recirkuliacija, išgerto estradiolio galutinis pusinės eliminacijos periodas priklauso nuo visų šių veiksnių ir yra maždaug 13–20 valandų.
Estradiolis nespecifiškai jungiasi su serumo albuminais ir specifiškai su SHBG. Maždaug tik 1–2 % cirkuliuojančio estradiolio yra laisvo steroido pavidalu, 40–45 % yra susijungęs su SHBG. Vieną kartą į veną sušvirkšto estradiolio tariamasis pasiskirstymo tūris yra maždaug 1 l/kg.
Biotransformacija
Estradiolis yra sparčiai metabolizuojamas; kartu su estronu ir estrono sulfatu susidaro daug kitų metabolitų ir konjugatų. Estronas ir estriolis yra farmakologiškai aktyvūs estradiolio metabolitai; tik estrono koncentracija plazmoje yra reikšminga. Estrono koncentracija būna maždaug 6 kartus didesnė nei estradiolio. Estrono konjugatų koncentracija serume yra maždaug 26 kartus didesnė negu laisvojo estrono.
Šalinimas
Metabolinis klirensas yra maždaug 30 ml/min./kg. Estradiolio metabolitai pašalinami su šlapimu ir tulžimi, jų pusinės eliminacijos periodas yra maždaug 1 para.
Pusiausvyros koncentracijos sąlygos
Geriant Angeliq kasdien, estradiolio koncentracija pasiekia pusiausvyros būklę maždaug po 5 parų. Serume estradiolis kumuliuojasi maždaug dvigubai. Išgertas estradiolis indukuoja SHBG sintezę. Pastarasis veikia vaisto pasiskirstymą tarp baltymų – didina su SHBG susijungusią frakciją ir mažina su albuminais susijungusią bei nesusijungusią frakcijas. Dėl to, geriant Angeliq, estradiolio farmakokinetika yra nelinijinė. Geriant Angeliq kas 24 valandas, vidutinė estradiolio pusiausvyros koncentracija serume būna 20–43 pg/ml. Vartojant 1–2 mg dozes, estradiolio farmakokinetika yra proporcinga dozei.
Ypatingos pacientų grupės
Kepenų funkcijos sutrikimas
Vienos 3 mg drospirenono dozės, išgertos kartu su 1 mg estradiolio (E2), farmakokinetika buvo tiriama 10 pacienčių, kurioms buvo vidutinio sunkumo kepenų funkcijos sutrikimas (Child Pugh B), ir 10 sveikų moterų; abiejų grupių amžius, kūno svoris ir rūkymo anamnezė buvo identiška. Absorbcijos ir pasiskirstymo metu vidutinės drospirenono koncentracijos serume kitimo laiko atžvilgiu kreivės abiejose moterų grupėse buvo panašios – panašios Cmax ir tmax reikšmės. Tai rodo, kad kepenų funkcijos sutrikimas absorbcijos greičiui neturi įtakos. Savanorių, kurioms buvo vidutinio sunkumo kepenų funkcijos sutrikimas, vidutinis galutinis pusinės eliminacijos periodas buvo maždaug 1,8 karto didesnis, o tariamasis išgerto vaisto klirensas (CL/f) – maždaug 50 % mažesnis negu moterų, kurių kepenų funkcija normali.
Inkstų funkcijos sutrikimas
Inkstų funkcijos sutrikimo poveikis drospirenono farmakokinetikai (vartojant po 3 mg kasdien 14 parų) buvo tirtas moterims, kurių inkstų funkcija buvo normali ir kurioms buvo lengvas bei vidutinio sunkumo inkstų funkcijos sutrikimas. Esant pusiausvyrinei koncentracijai, moterų, kurioms buvo lengvas inkstų funkcijos sutrikimas (kreatinino klirensas CLcr 50–80 ml/min), drospirenono koncentracija kraujo serume buvo panaši kaip ir moterų, kurių inkstų funkcija buvo normali (kreatinino klirensas CLcr > 80 ml/min). Moterų, kurioms buvo vidutinio sunkumo inkstų funkcijos sutrikimas (CLcr 30‑50 ml/min), drospirenono koncentracija serume buvo vidutiniškai 37 % didesnė negu moterų, kurių inkstų funkcija buvo normali. Linijinės regresijos analizė, vertinant drospirenono koncentracijos kreivės ribojamą plotą (AUC) (0–24 val.) ir kreatinino klirensą, parodė, kad kreatinino klirensui sumažėjus 10 ml/min., drospirenono rodmuo padidėja 3,5 %. Tikėtina, kad šis nežymus padidėjimas nėra kliniškai reikšmingas.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Tiriant estradiolio ir drospirenono poveikį gyvūnams, pasireiškė numatytas estrogeninis ir gestageninis poveikis. Nėra reikšmingų ikiklinikinių duomenų, papildančių jau įtrauktuosius į kitus PCS skyrius.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Tabletės branduolys
Laktozė monohidratas
Kukurūzų krakmolas
Pregelifikuotas kukurūzų krakmolas
Povidonas
Magnio stearatas (E470b)
Tabletės plėvelė
Hipromeliozė (E464)
Makrogolis 6000
Talkas (E553b)
Titano dioksidas (E171)
Raudonasis geležies oksidas (E172)
6.2 Nesuderinamumas
Duomenys nebūtini.
6.3 Tinkamumo laikas
5 metai.
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Šiam vaistiniam preparatui specialių laikymo sąlygų nereikia.
6.5 Pakuotė ir jos turinys
Permatomos polivinilo plėvelės (250 mm) ir aliuminio folijos (20 mm) lizdinė plokštelė su pažymėtomis savaitės dienomis. Lizdinėje plokštelėje yra 28 tabletės.
Dėžutėje yra 1×28 tabletės arba 3×28 tabletės.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti
Specialių reikalavimų nėra.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
-
+185-24+161
-
+44-7+37
-
+20-4+16
-
+15-6+9
-
+9-5+4
- Daugiau gydymo įstaigų
Anekdotai
-
Daktaras - pacientui:
- Jūsų valandos suskaičiuotos, ryt einate į darbą! - Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar žinote naujos formos, kuri vartojama kartą per mėnesį, vitamino D pavadinimą