Timololis, 5mg/ml, akių lašai (tirpalas)
Vartojimas: vartoti ant akių
Registratorius: Chauvin ankerpharm GmbH, Vokietija
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Timololis
1. Kas yra Arutimol ir kam jis vartojamas
Arutimol veiklioji medžiaga yra timololis. Timololis yra neselektyvus ß adrenoreceptorius blokuojantis vaistinis preparatas. Svarbiausias akispūdį mažinantis poveikis gali būti susijęs su sumažėjusia skysčio gamyba akyje.
Arutimol vartojamas padidėjusio akies vidaus spaudimo mažinimui sergant:
- akies hipertenzija (padidėjęs akies vidaus spaudimas);
- lėtine atvirojo kampo glaukoma (akių liga, kurios metu padidėjęs akies vidaus spaudimas gali sukelti regimojo nervo ir tinklainės pažeidimą);
- po lęšiuko pašalinimo atsiradusia glaukoma (vadinamoji afakinė glaukoma).
2. Kas žinotina prieš vartojant Arutimol
Arutimol akių lašų vartoti negalima:
- jeigu yra padidėjęs jautrumas (alergija) veikliajai medžiagai timololiui, beta adrenoblokatoriams arba kuriai nors pagalbinei Arutimol medžiagai;
- jeigu Jūs sirgote anksčiau ar sergate kvėpavimo takų liga, pvz.: bronchų astma, sunkiu lėtiniu obstrukciniu bronchitu (sunki plaučių liga, kurios metu gali atsirasti švokštimas ar (ir) ilgai trunkantis kosulys, pasunkėti kvėpavimas);
- jei yra lėtas širdies plakimas (bradikardija); tam tikra širdies blokada (sinotarialinė ar II ar III laipsnio atrioventrikulinė blokada, nekontroliuojama širdies stimuliatoriaus), širdies veiklos nepakankamumas;
- jei nustatytas sunkus alerginės kilmės nosies gleivinės uždegimas (alerginė sloga);
- jei sutrikusi ragenos mityba (ragenos distrofija).
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Prieš pradėdami vartoti Arutimol pasakykite gydytojui:
- jeigu sirgote arba sergate vainikinių širdies kraujagyslių liga (pasireiškia krūtinės skausmu ar gniaužimu, dusuliu ar oro stygiumi), širdies nepakankamumu ar Jums sumažėjęs kraujo spaudimas (hipotenzija);
- jei Jums buvo ar šiuo metu yra tokių širdies ritmo sutrikimų, kaip lėtas širdies plakimas;
- jeigu Jums buvo arba yra kvėpavimo sutrikimų, astma ar lėtinė obstrukcinė plaučių liga;
- jeigu sirgote arba sergate periferinių arterijų ligomis, pvz., Reino liga arba Reino sindromu;
- jeigu sirgote arba sergate cukriniu diabetu, nes timololis gali slėpti sumažėjusio gliukozės kiekio kraujyje simptomus;
- jeigu buvo arba yra sutrikusi skydliaukės veikla, nes timololis gali slėpti šios ligos požymius ir simptomus.
Prieš operaciją pasakykite gydytojui, kad vartojate Arutimol, nes timololis gali turėti įtakos kai kurių vaistų, vartojamų anestezijai sukelti, veikimui.
Ypač tiksliai laikykitės nurodymo reguliariai lankytis pas akių gydytoją, kad būtų galima įvertinti akispūdį ir ragenos būklę.
Po glaukomos chirurginio gydymo, taip pat vartojant skysčio susidarymą akyje slopinančius vaistus, pasitaikė gyslainės atšokos atvejų. Tai pasitaikė vartojant timololio ir acetazolamidą.
Vaikams
Saugumas ir veiksmingumas vaikams dar neištirtas.
Kiti vaistai ir Arutimol
Jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Arutimol gali sąveikauti su kitais Jūsų vartojamais vaistais, įskaitant akių lašus glaukomai gydyti.
Pasakykite gydytojui, jeigu vartojate arba ketinate vartoti vaistus padidėjusiam kraujospūdžiui gydyti, vaistus širdies veiklai ar cukriniam diabetui gydyti, chinidino (vartojamas širdies ligų ir tam tikrų maliarijos rūšių gydymui), vaistų nuo depresijos fluoksetino ar paroksetino.
Kai šio vaisto vartojama kartu su kitais akių lašais, kurių sudėtyje yra adrenalino (kitais vaistais, kurie mažina padidėjusį akispūdį), gali išsiplėsti vyzdžiai.
Jei kartu vartojami akių lašai, kurių sudėtyje yra adrenalino arba pilokarpino (kiti vaistai, mažinantys padidėjusį akispūdį), sustiprėja timololio akispūdį mažinantis poveikis.
Jei kartu vartojami beta blokatoriai (vaistai nuo padidėjusio kraujospūdžio ir vainikinių kraujagyslių ligų), gali sustiprėti šių vaistų poveikis tiek akims, tiek širdies ir kraujagyslių sistemai.
Prašome atkreipti dėmesį į tai, kad šios nuostatos galioja ir tuomet, jeigu vaistus neseniai vartojote.
Kraujospūdžio sumažėjimas, įvairus pulso suretėjimas gali stiprėti, jei kartu vartojami vaistai, kurie mažina kraujospūdį arba gydo širdies ligas (kalcio jonų kanalų blokatoriai, guanetidinas, geriamieji ß adrenoreceptorių blokatoriai).
Prašome atkreipti dėmesį į tai, kad šios nuostatos galioja ir tuomet, jeigu vaistus neseniai vartojote.
Nėštumas, žindymo laikotarpis ir vaisingumas
Jeigu esate nėščia, žindote kūdikį, manote, kad galbūt esate nėščia arba planuojate pastoti, tai prieš vartodama šį vaistą pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.
Apie Arutimol vartojimą nėštumo ir žindymo laikotarpiu patyrimo nepakanka. Arutimol nėštumo laikotarpiu nevartokite, nebent gydytojas mano, kad tai yra būtina.
Žindymo laikotarpiu Arutimol nevartokite. Arutimol gali patekti į žindyvės pieną.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Į ką reikėtų atkreipti dėmesį vairuojant, dirbant su mechanizmais arba be tvirtos atramos.
Pavieniais atvejais po vaisto sulašinimo pasitaikė dvejinimasis (diplopija), buvo nusileidęs viršutinis vokas (ptozė). Gali pablogėti regėjimas, skaudėti galvą, gali būti svaigulys, silpnumas, pykinimas. Netgi tuomet, kai vaisto reikia, šis vaistas gali trikdyti regėjimą ir pakeisti reakciją, todėl gali sutrikti gebėjimas vairuoti, valdyti mechanizmus ar dirbti nesaugiomis sąlygomis.
Tai ypač įsidėmėtina, jei kartu su vaistu vartojamas alkoholis.
Svarbi informacija apie kai kurias pagalbines Arutimol medžiagas
Sudėtyje yra konservanto benzalkonio chlorido, todėl Arutimol gali sudirginti akis.
Turi nepatekti ant minkštųjų kontaktinių lęšių.
Prieš vartojimą kontaktinius lęšius reikia išimti (vėl juos galima įdėti ne anksčiau kaip po 15 min.).
Keičia minkštųjų kontaktinių lęšių spalvą.
3. Kaip vartoti Arutimol
Visada vartokite šį vaistą tiksliai kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Suaugusieji
Kiek ir kokiu dažniu reikėtų lašinti Arutimol akių lašus ?
Jei gydytojas nenurodė kitaip, Arutimol reikia vartoti kaip aprašyta žemiau. Prašome laikytis šių nurodymų, nes kitaip Arutimol Jums gali tinkamai neveikti.
Gydymosi pradžioje lašinkite po vieną lašą gydytojo paskirto stiprumo Arutimol du kartus per parą į pažeistą akį.
Kai akispūdis tampa normalus ir stabilus, nuolat jį stebėkite. Gydytojas gali sumažinti dozę iki vieno lašo vieną kartą per parą.
Kaip ir kada reikėtų lašinti Arutimol?
Įlašinus Arutimol, pirštu užspauskite vidinį akies kampą (prie nosies). Užmerkę akis pabūkite šitaip 2 minutes. Tai apsaugos nuo Arutimol prasiskverbimo į kraujotaką.
Kiek laiko reikia vartoti Arutimol?
Gydymas ARUTIMOL akių lašais tęsiasi dažniausiai ilgai. Nutraukti gydymą arba pakeisti vaisto dozavimą galima tik gydytojui leidus.
Vartojimo instrukcija
Buteliukas uždarytas sandariai ir apsaugo nuo oro ir vandens. Dangtelis sukinėjasi laisvai.
Prieš vartodami vaisto pirmą kartą, stipriai spausdami žemyn sukite dangtelį į dešinę iki pat pabaigos (1). Dangtelyje esantis smaigalys pradurs angą buteliuke (2). Po to dangtelį atsukite sukdami kaip įprasta, į kairę pusę (3).
Įlašinkite Arutimol į akies junginės maišelį. Atloškite galvą, žiūrėkite į viršų ir švelniai patraukite apatinį voką žemyn. Buteliuką laikykite nukreipę jo angą žemyn. Suspauskite buteliuką ir įlašinkite vieną lašą Arutimol į apatinį voko maišelį. Neprilieskite buteliuko viršūnėle nei akies, nei voko. Įlašinę vieną lašą, palengva užsimerkite. Pirštu užspauskite vidinį akies kampą (prie nosies). Užmerkę akis pabūkite šitaip 2 minutes. Po kiekvieno pavartojimo buteliuką su lašintuvu sandariai užsukite dangteliu.
Nenaudokite to paties buteliuko ilgiau nei šešias savaites po pirmojo atidarymo.
Šis vaistas skirtas vartoti ilgai. Vartokite jį reguliariai ir taip, kaip nurodė gydytojas.
Pasinaudokite galimybe reguliariai tikrintis pas akių gydytoją.
Vartojimas vaikams
Saugumas ir veiksmingumas vaikams dar neištirtas.
Dėl galimo poveikio centrinei nervų sistemai, Arutimol nereikėtų vartoti neišnešiotiems naujagimiams ir naujagimiams gydyti. Vaisto vartojimo indikacijas kūdikiams ir vaikams gydyti nustato gydytojas.
Ką daryti pavartojus per didelę Arutimol dozę?
Perdozavus vaisto, gali labai sumažėti kraujospūdis, išsivystyti ūminis širdies veiklos nepakankamumas, atsirasti širdies veiklos nepakankamumo požymių, sulėtėti širdies ritmas, netgi sustoti širdis. Be to, gali sutrikti kvėpavimas, atsirasti bronchų spazmas, vėmimas, sutrikti sąmonė, prasidėti traukuliai.
Pavartojus per didelę dozę reikia kiek galint greičiau kreiptis į gydytoją.
Pamiršus pavartoti Arutimol
Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą akių lašų dozę. Tęskite vaisto vartojimą nustatyta tvarka.
Nustojus vartoti Arutimol
Padidėjusio akispūdžio poveikio galima ilgai nejausti. Nežiūrint į tai, akių pažeidimas vyksta nuolat. Todėl, norint išsaugoti regėjimą, būtina nuolat gydyti.
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
4. Galimas šalutinis poveikis
Šis vaistas, kaip ir visi kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Paprastai Jūs galite vaisto vartoti toliau, nebent poveikis būtų labai stiprus. Jei nerimaujate, pasitarkite su gydytoju arba vaistininku. Nenutraukite Arutimol vartojimo nepasitarę su gydytoju.
Žemiau išvardintų šalutinių poveikių dažnis nėra žinomas.
Sisteminis poveikis
Arutimol, kaip ir kiti vietiniai vaistai akims gydyti, absorbuojamas į kraują. Tai gali sukelti panašų šalutinį poveikį, kaip ir vartojant sisteminio poveikio beta adrenoblokatorius. Šalutinio poveikio požymiai vartojant vietiniam akių gydymui pasitaiko rečiau negu vartojant sistemiškai.
Toliau išvardytas šalutinis poveikis, kuris pasitaiko vartojant beta adrenoblokatorius vietiniam akių gydymui:
- sisteminės alerginės reakcijos, įskaitant angioedemą (odos patinimas ir paraudimas), urtikarija (dilgėlinė), vietinis ar išplitęs išbėrimas, niežulys, anafilaksinė reakcija;
- mažas gliukozės kiekis kraujyje;
- nemiga, depresija, košmariški sapnai, atminties netekimas.
- alpulys, insultas, smegenų išemija, sunkiosios miastenijos požymių ( raumenų veiklos sutrikimas) ir simptomų pasunkėjimas, svaigulys, neįprasti jutimai (dilgčiojimas, tirpimas), galvos skausmas;
- akių dirginimo požymiai ir simptomai (pvz.: deginimas, dilginimas, niežulys, ašarojimas, paraudimas), vokų kraštų uždegimas, ragenos uždegimas (keratitas), neryškus matymas, gyslainės, kurioje yra kraujagyslių, atšoka po filtruojamosios operacijos, galinti sukelti regėjimo sutrikimų, ragenos jautrumo sumažėjimas, akių sausmė, ragenos erozija (paviršinio skaidraus akies obuolio sluoksnio pažeidimas), viršutinio voko užkritimas, vadinamoji ptozė, (akis tampa pusiau užmerkta), dvejinimasis akyse;
- širdies ritmo sulėtėjimas, krūtinės skausmas, smarkus juntamas širdies plakimas (palpitacija), pabrinkimai (skysčių susilaikymas), širdies susitraukimo ritmo ar dažnio sutrikimas, stazinis širdies nepakankamumas (širdies liga, pasireiškianti dusuliu, pėdų ir kojų patinimu dėl skysčių susilaikymo organizme), tam tikras širdies ritmo sutrikimas, širdies smūgis, širdies nepakankamumas;
- kraujospūdžio sumažėjimas, rankų ir kojų pirštų spalvos pokytis, šalimas (Reino fenomenas), plaštakų ir pėdų šalimas;
- kvėpavimo takų susiaurėjimas (dažniausiai pacientams, jau sirgusiems su bronchų spazmu susijusia liga), dusulys, kosulys;
- skonio sutrikimas, pykinimas, dispepsija, viduriavimas, burnos džiūvimas, pilvo skausmas, vėmimas;
- plikimas, į žvynelinę panašus išbėrimas ar žvynelinės paūmėjimas, odos išbėrimas;
- raumenų silpnumas ar nuovargis;
- lytinės veiklos sutrikimas, sumažėjęs lytinis potraukis.
Jeigu pasireiškė sunkus šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
5. Kaip laikyti Arutimol
Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
Buteliuką laikyti išorinėje dėžutėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos.
Pirmą kartą atidarius buteliuką, tirpalo tinkamumo laikas - šešios savaitės.
Ant dėžutės ir buteliuko etiketės po „Tinka iki“ nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaisto vartoti negalima. Vaistas tinkamas vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Vaistų negalima išmesti į kanalizaciją arba su buitinėmis atliekomis. Kaip išmesti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
Arutimol sudėtis
Veiklioji medžiaga yra timololio maleatas. 1 ml akių lašų yra 6,83 mg timololio maleato (atitinkančio 5 mg timololio).
Pagalbinės medžiagos: benzalkonio chlorido tirpalas, povidonas K30, dinatrio edetatas, natrio‑divandenilio fosfatas dihidratas, dinatrio fosfatas dodekahidratas, injekcinis vanduo.
Arutimol išvaizda ir kiekis pakuotėje
Arutimol yra skaidrus bespalvis tirpalas.
Kartono dėžutėje yra plastikinis (MTPE) buteliukas su lašintuvu, kuriame yra 5 ml tirpalo.
Tarptautinis pavadinimas | Timololis |
Vaisto stiprumas | 5mg/ml |
Vaisto forma | akių lašai (tirpalas) |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti ant akių |
Registracijos numeris | LT/1/94/0364 |
Registratorius | Chauvin ankerpharm GmbH, Vokietija |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 1994.06.22 |
Vaistas perregistruotas | 2012.11.09 |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
Arutimol 5 mg/ml akių lašai (tirpalas)
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
1 ml akių lašų yra 6,83 mg timololio maleato (atitinkančio 5 mg timololio).
Pagalbinė medžiaga, kurios poveikis žinomas: benzalkonio chloridas.
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Akių lašai (tirpalas).
Skaidrus bespalvis tirpalas.
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1 Terapinės indikacijos
Padidėjusio akispūdžio mažinimas sergant:
- akies hipertenzija;
- lėtine atvirojo kampo glaukoma;
- po lęšiuko pašalinimo atsiradusia glaukoma (afakinė glaukoma).
4.1 Dozavimas ir vartojimo metodas
Dozavimas
Suaugusieji
Gydymo pradžioje lašinama po vieną Arutimol 2,5 mg/ml arba Arutimol 5 mg/ml tirpalo lašą du kartus per parą.
Kai akispūdis tampa stabilus, reikiamame lygyje nuolat jį kontroliuojant, dozę galima sumažinti iki vieno Arutimol 2,5 mg/ml arba Arutimol 5 mg/ml tirpalo lašo vieną kartą per parą.
Vartojimo metodas
Vaistinį preparatą reikia lašinti į akies junginės apatinį maišelį.
Švelniai patraukti apatinį voką žemyn ir įlašinti vaisto į akies junginės maišelį palengva spaudžiant buteliuką.
Užspaudus nosinį ašarų lataką arba 2 minutėms užmerkus akis sumažėja sisteminė timololio absorbcija. Tai gali sumažinti sisteminį nepageidaujamą poveikį ir padidinti lokalų veiksmingumą.
Kaip ir kitus vaistus nuo glaukomos, Arutimol 2,5 mg/ml arba Arutimol 5 mg/ml akių lašus reikia vartoti ilgai.
Senyvi pacientai
Bendrų saugumo ir veiksmingumo skirtumų tarp senyvų ir jaunesnių pacientų nenustatyta.
Vaikų populiacija
Saugumas ir veiksmingumas vaikams dar neištirtas.
4.3 Kontraindikacijos
- Padidėjęs jautrumas veikliajai arba bet kuriai pagalbinei medžiagai, išvardytai 6.1 skyriuje.
- Reaktyvinė kvėpavimo takų liga, įskaitant esamą ar buvusią bronchų astmą bei sunkią lėtinę obstrukcinę plaučių ligą.
- Sinusinė bradikardija, sinusinio mazgo silpnumo sindromas, sinoatrialinė blokada, širdies stimuliatoriaus nekontroliuojama antrojo ar trečiojo laipsnio atrioventrikulinė blokada, simptominis širdies nepakankamumas, kardiogeninis šokas.
Sunkus alerginis rinitas.
Ragenos distrofija.
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Timololis, kaip ir kiti lokaliai vartojami oftalmologiniai vaistiniai preparatai, absorbuojamas į sisteminę kraujotaką. Vaistinio preparato sudėtyje yra beta adrenerginį poveikį sukeliančios medžiagos timololio, todėl galimos tokio pat pobūdžio širdies ir kraujagyslių bei plaučių reakcijos, kokios pasireiškia vartojant sisteminio poveikio beta adrenoblokatorių. Po lokalaus oftalmologinių vaistinių preparatų vartojimo sisteminių nepageidaujamo poveikio reakcijų dažnis yra mažesnis negu tais atvejais, kai tokios vaistinės medžiagos vartojamos sisteminiu būdu. Kaip sumažinti sisteminę absorbciją žr. 4.2 skyrių.
Širdies veiklos sutrikimai
Jei pacientas serga širdies ir kraujagyslių sistemos liga (pvz.: išemine širdies liga, Princmetalio angina ir širdies nepakankamumu), jam nustatyta hipotenzija, būtina atidžiai įvertinti gydymą beta adrenoblokatoriais ir reikia apsvarstyti kitos veikliosios medžiagos pasirinkimą. Širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis sergantys pacientai turi būti stebimi, ar minėtos ligos nepasunkėja, ar neatsiranda nepageidaujamų reakcijų.
Dėl neigiamo poveikio laidumo laikui, pacientams, kuriems nustatyta pirmojo laipsnio širdies blokada, beta adrenoblokatorius reikia vartoti atsargiai.
Kraujagyslių ligos
Pacientus, kuriems nustatyti sunkūs periferinės kraujotakos sutrikimai arba ligos (pvz., sunki Reino liga arba Reino sindromas), vaisto reikia vartoti atsargiai.
Kvėpavimo sistemos ligos
Buvo atvejų, kai pavartojus kai kurių oftalmologinių beta adrenoblokatorių, atsirado kvėpavimo sistemos reakcijų, įskaitant ir mirtį, dėl bronchų spazmo bronchų astma sergantiems pacientams.
Arutimol būtina atsargiai vartoti pacientams, sergantiems lengva arba vidutinio sunkumo lėtine obstrukcine plaučių liga (LOPL) ir tik tuomet, kai galima nauda viršija galimą riziką.
Hipoglikemija arba cukrinis diabetas
Beta adrenoblokatorių reikia atsargiai skirti pacientams, kuriems būna spontaninės hipoglikemijos epizodų arba kurie serga labiliu cukriniu diabetu, nes beta adrenoblokatoriai gali slėpti ūminės hipoglikemijos požymius ir simptomus.
Be to, beta adrenoblokatoriai gali slėpti hipertiroidizmo požymius.
Ragenos ligos
Akių ligoms gydyti vartojami beta adrenoblokatoriai gali sukelti akių sausmę. Pacientus, kuriems nustatytos ragenos ligos, šiais vaistiniais preparatais reikia gydyti laikantis atsargumo.
Kartu vartojami kiti beta adrenoblokatoriai
Poveikis vidiniam akies spaudimui ar žinomas sisteminės beta adrenoreceptorių blokados poveikis gali sustiprėti, jei timololio skiriama pacientui, jau vartojančiam geriamojo beta adrenoreceptorius blokuojančio vaistinio preparato. Reikia atidžiai sekti tokių pacientų reakciją į gydymą. Dviejų lokalaus poveikio beta adrenoblokatorių vartoti nerekomenduojama (žr. 4.5 skyrių).
Anafilaksinės reakcijos
Beta adrenoblokatorių vartojantys pacientai, linkę į alergines reakcijas ar kuriems yra buvusi sunki anafilaksinė reakcija į įvairius alergenus, gali būti linkę labiau reaguoti į kartotinį tokių alergenų poveikį arba gali nereaguoti į įprastines adrenalino dozes, vartojamas anafilaksinei reakcijai gydyti.
Gyslainės atšoka
Buvo atvejų, kai vartojant skysčio susidarymą slopinančių vaistinių preparatų (pvz., timololio, acetazolamido) po filtruojamųjų procedūrų atšoko gyslainė.
Anestezija chirurginės operacijos metu
Vaistiniai preparatai, pasižymintys beta adrenoreceptorius blokuojančiomis savybėmis, gali blokuoti sisteminių beta agonistų, pvz., adrenalino, poveikį. Jeigu pacientas vartoja timololio, apie tai reikia pasakyti anesteziologui.
Kaip ir gydant bet kuriuo kitu vaistu nuo glaukomos, reikia nuolat kontroliuoti akispūdį ir tirti ragenos būklę. Reikia vengti nešioti minkštus kontaktinius lęšius, nes Arutimol akių lašų sudėtyje yra konservanto benzalkonio chlorido. Jis gali sudirginti akis, keisti kontaktinių lęšių spalvą.
Nešiojantys kietus kontaktinius lęšius, turi juos išimti prieš šio vaisto lašinimą į akis ir vėl uždėti tik praėjus mažiausiai 15 minučių po vaistų lašinimo.
Vartojimas neišnešiotiems naujagimiams ir mažiems vaikams gydyti
Pavieniais atvejais naujagimiams pasitaikė apnėja, kuri gali būti susijusi su nepakankamu vaikų brandumu. Dėl galimo poveikio centrinei nervų sistemai, šių lašų nereikėtų vartoti neišnešiotiems naujagimiams ir naujagimiams gydyti. Kai kuriais atvejais buvo nustatyta, kad naujagimių, kūdikių ir mažų vaikų kraujo plazmoje timololio koncentracija buvo žymiai didesnė nei suaugusiųjų. Todėl timololio turinčiais preparatais kūdikiai ir maži vaikai turi būti gydomi ypač atsargiai, po gydymo labai atidžiai stebimi dėl galimos sisteminės ß receptorių blokados.
Minkšti kontaktiniai lęšiai
Arutimol sudėtyje esantis konservantas benzalkonio chloridas gali kauptis minkštuose kontaktiniuose lęšiuose, todėl vaistą reikia vartoti atsargiai. Lęšius reikia išimti prieš šio vaisto lašinimą į akis ir vėl uždėti tik praėjus mažiausiai 15 minučių po vaistų lašinimo.
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Timololio specifinės sąveikos su kitais vaistiniais preparatais tyrimų neatlikta.
Jeigu akių lašai, kuriuose yra beta adrenoblokatorių tirpalo, vartojami kartu su geriamaisiais kalcio jonų kanalų blokatoriais, beta adrenoblokatoriais, antiaritminiais vaistiniais preparatais (įskaitant amjodaroną), širdies glikozidais, parasimpatikomimetikais, guanetidinu, poveikis gali tapti suminis, gali pasireikšti hipotenzija ir (arba) sunki bradikardija.
Vartojant timololio kartu su CYP2D6 inhibitoriais (pvz.: chinidinu, fluoksetinu, paroksetinu) pasitaikė sisteminės beta adrenoreceptorių blokados (sumažėjęs širdies susitraukimų dažnis, depresija) atvejų.
Buvo pavienių pranešimų apie midriazę oftalmologinių beta adrenoblokatorių kartu su adrenalinu (epinefrinu) vartojusiems pacientams.
4.6 Vaisingumas, nėštumo ir žindymo laikotarpis
Su gyvūnais atlikti tyrimai neparodė toksinio poveikio reprodukcijai (žr. 5.3 skyrių).
Nėštumas
Tinkamų duomenų apie timololio vartojimą nėščiosioms nėra. Nėštumo laikotarpiu timololio vartoti negalima, nebent tai neabejotinai būtina.
Kaip sumažinti sisteminę absorbciją žr. 4.2 skyrių.
Epidemiologiniais tyrimais apsigimimų nenustatyta vartojant nėštumo laikotarpiu geriamuosius beta adrenoblokatorius, bet įrodyta intrauterininio augimo sulėtėjimo rizika. Be to, pasitaikė atvejų, kai vartojant beta adrenoblokatorių iki gimdymo, naujagimiui pasitaikė beta adrenoreceptorių blokados simptomų (pvz., bradikardija, hipotenzija, kvėpavimo sutrikimas ir hipoglikemija). Jei Arutimol vartojama iki gimdymo, pirmosiomis gyvenimo dienomis naujagimį reikia atidžiai stebėti.
Žindymas
Beta adrenoblokatorių išsiskiria į motinos pieną. Tačiau vartojant timololio akių lašus gydomosiomis dozėmis neįtikėtina, kad žindyvės piene bus pakankamas kiekis, galintis sukelti kūdikiui beta adrenoreceptorių blokados simptomus. Kaip sumažinti sisteminę absorbciją žr. 4.2 skyrių.
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Netgi tuomet, kai vaisto skiriama esant indikacijų, šis vaistinis preparatas gali trikdyti regėjimą ir pakeisti reakciją, todėl gali sutrikti gebėjimas vairuoti, valdyti mechanizmus ar dirbti be tvirtos atramos. Tai ypač įsidėmėtina, jei kartu su vaistu vartojamas alkoholis.
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Timololio, kaip ir kitų lokaliai vartojamų oftalmologinių vaistinių preparatų, absorbuojama į sisteminę kraujotaką. Jis gali sukelti nepageidaujamo poveikio reiškinius panašius kaip ir sisteminio poveikio beta adrenoblokatoriai. Po lokalaus oftalmologinių preparatų vartojimo sisteminio nepageidaujamo poveikio dažnis yra mažesnis negu tais atvejais, kai tokios vaistinės medžiagos vartojamos sisteminiu būdu. Toliau išvardytas nepageidaujamas poveikis apima reiškinius, būdingus į akis vartojamų beta adrenoblokatorių klasei.
Nepageidaujamų reakcijų dažnis nežinomas (negali būti įvertintas pagal turimus duomenis).
Imuninės sistemos sutrikimai
Dažnis nežinomas. Sisteminės alerginės reakcijos, įskaitant angioneurozinę edemą, dilgėlinė, lokalus ar išplitęs išbėrimas, niežulys, anafilaksinė reakcija.
Metabolizmo ir mitybos sutrikimai
Dažnis nežinomas. Hipoglikemija.
Psichikos sutrikimai
Dažnis nežinomas. Nemiga, depresija, košmariški sapnai, atminties netekimas.
Nervų sistemos sutrikimai
Dažnis nežinomas. Sinkopė, insultas, smegenų išemija, sunkiosios miastenijos požymių ir simptomų pasunkėjimas, svaigulys, parestezija, galvos skausmas.
Akių sutrikimai
Dažnis nežinomas. Akių dirginimo požymiai ir simptomai (pvz.: deginimas, dilginimas, niežulys, ašarojimas, paraudimas), vokų kraštų uždegimas, keratitas, neryškus matymas, gyslainės atšokimas po filtruojamosios operacijos (žr. 4.4 skyrių), ragenos jautrumo sumažėjimas, akių sausmė, ragenos erozijos, regos sutrikimas, įskaitant refrakcijos pokyčius (kai kada dėl gydymo vyzdį sutraukiančiais vaistiniais preparatais nutraukimo), ptozė, diplopija.
Širdies sutrikimai
Dažnis nežinomas. Bradikardija, krūtinės skausmas, palpitacija, edema, aritmija, stazinis širdies nepakankamumas, atrioventrikulinė blokada, širdies nepankamumas, širdies sustojimas.
Kraujagyslių sutrikimai
Dažnis nežinomas. Hipotenzija, Reino sindromas, plaštakų ir pėdų šalimas.
Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpuplaučio sutrikimai
Dažnis nežinomas. Bronchų spazmas (dažniausiai pacientams, jau sirgusiems su bronchų spazmu susijusia liga), dusulys, kosulys.
Virškinimo trakto sutrikimai
Dažnis nežinomas. Skonio sutrikimas, pykinimas, dispepsija, viduriavimas, burnos džiūvimas, pilvo skausmas, vėmimas.
Odos ir poodinio audinio sutrikimai
Dažnis nežinomas. Alopecija, į žvynelinę panašus išbėrimas ar žvynelinės paūmėjimas, odos išbėrimas.
Skeleto, raumenų ir jungiamojo audinio sutrikimai
Dažnis nežinomas. Raumenų skausmas.
Lytinės sistemos ir krūties sutrikimai
Dažnis nežinomas. Lytinės funkcijos sutrikimas, sumažėjęs lytinis potraukis.
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai
Dažnis nežinomas. Astenija ar nuovargis.
4.9 Perdozavimas
1. a) Perdozavimo požymiai ir simptomai
Perdozavus vaisto, gali labai sumažėti kraujospūdis, įvykti kardiogeninis šokas, atsirasti širdies nepakankamumo požymių, bradikardija, netgi sustoti širdis. Be to, gali sutrikti kvėpavimas, atsirasti bronchų spazmas, vėmimas, sutrikti sąmonė, prasidėti generalizuoti traukuliai.
2. b) Gydymas
Reikia taikyti bendras priemones, kontroliuoti gyvybinius rodiklius, taikyti reikiamą intensyvų gydymą. Priešnuodis gali būti tokie vaistai:
- 0,5-2 mg atropino švirkščiama į veną iš karto;
- gliukagonas – iš pradžių 1-10 mg sušvirkščiama į veną, po to į veną infuzuojama pastoviu greičiu 2-2,5 mg/val.;
- atsižvelgiant į kūno svorį ir poveikį, skiriami ß adrenomimetikai dobutaminas, izoprenalinas, orciprenalinas arba adrenalinas.
Jei bradikardija nepasiduoda gydymui, reikia apsvarstyti širdies stimuliatoriaus panaudojimo galimybes.
Kai yra bronchų spazmo požymių, galima skirti ß2 simpatikomimetikų (aerozolio pavidalu, taip pat švirkšti į veną, jei poveikis nepakankamas) ar švirkšti į veną aminofilino.
Atsiradus traukulių, patariama lėtai švirkšti į veną diazepamo.
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė – jutimo organus veikiantys vaistiniai preparatai, beta adrenoblokatoriai. ATC kodas - S01ED01.
Timololis yra neselektyvus ß adrenoreceptorius blokuojantis vaistinis preparatas, nepasižymintis stipriu simpatikomimetiniu ar loklaliu anestezuojančiu (membranas stabilizuojančiu) poveikiu. Timololis slopina tiek ß1 adrenoreceptorius, kurių daugiausia yra širdies raumenyje, tiek ir ß2 receptorius.
Timololis slopina katecholaminų stimuliuojantį poveikį širdies raumeniui. Tai lėtina impulso plitimą atrioventrikuliniame mazge, mažina širdies susitraukimų dažnį ir širdies išmetamąjį tūrį. ß receptorių blokada dėl parasimpatinio poveikio bronchuose ir bronchiolėse sustiprina kvėpavimo takų pasipriešinimą oro tėkmei.
Arutimol 2,5 mg/ml ir Arutimol 5 mg/ml akių lašai sumažina padidėjusį ir normalų akispūdį. Tikslus mechanizmas, kuriuo veikiant timololis sumažina akispūdį, iki šiol nežinomas. Tačiau fluorofotometriniai tyrimai ir akispūdžio matavimai leidžia teigti, kad svarbiausias poveikis gali būti susijęs su sumažėjusia skysčio gamyba akyje. Kai kuriais tyrimais nustatytas nežymiai pagerėjęs skysčio nutekėjimas iš akies.
Timololio akispūdį mažinantis poveikis atsiranda greitai, apytikriai praėjus 20 min. po sulašinimo į akį. Didžiausias akispūdžio sumažėjimas esti po 1-2 valandų. Po timololio 2,5 mg/ml arba 5 mg/ml lašų sulašinimo akispūdžio neabejotinas sumažėjimas trunka 24 val.
Kaip ir tais atvejais, kai vartojami akispūdį mažinantys vaistai, vartojant vaisto ilgai, akispūdį mažinantis poveikis sumažėja. Tačiau ilgalaikio, trukusio trejus metus, 164 pacientų stebėjimo metu, po to kai akispūdis tapo stabilus, žymesnių jo kitimų nenustatyta.
Skirtingai nei miotikai, timololis sumažina akispūdį žymiau neveikdamas akomodacijos ar vyzdžių dydžio. Šio poveikio miozei stoka labai naudinga sergantiesiems katarakta. Jei gydymas miotikais keičiamas į gydymą timololiu, pasibaigus miotikų poveikiui, gali prireikti koreguoti refrakciją.
5.2 Farmakokinetinės savybės
Absorbcija
Tyrimų duomenys parodė, kad įlašintas į akį timololis absorbuojamas į sisteminę kraujotaką. Įlašinus timololio lašus, absorbcija galima ir per akis ir per nosies gleivinę bei virškinimo traktą. Timololis beveik visiškai absorbuojamas iš virškinimo trakto, bet jis ekstensyviai metabolizuojamas kepenyse. Pavartojus vaisto dozę didžiausia koncentracija plazmoje susidaro maždaug po 1-2 valandų. Prieš patenkant į sisteminę kraujotaką metabolizuojama nuo 50 % iki 70 %, taip sumažinamas sisteminis poveikis.
Timololio kiekis žmogaus kraujyje dažniausiai nenustatomas (< 2 ng/ml). Jo neaptinkama, jei į akis lašinama rekomenduojama dozė, po vienkartinės dozės, taip pat po dviejų savaičių gydymo. Kai vaisto buvo vartojama po du lašus 2 kartus per parą, didžiausia nustatyta timololio koncentracija kraujo plazmoje buvo 9,6 ng/ml. Didžiausia koncentracija susidarė po vartojimo praėjus 30-90 min.
Kai kuriais atvejais, kai rekomenduojamos timololio dozės buvo skiriamos naujagimiams, kūdikiams ir mažiems vaikams, jų kraujo plazmoje timololio koncentracija buvo žymiai didesnė negu suaugusiųjų. Nustatyta, kad skiriant 3 savaičių naujagimiui vieną 0,25% timololio tirpalo lašą du kartus per parą, timololio koncentracija kraujo plazmoje buvo 34 ng/ml.
Sulašinus į triušio akį vieną timololio 1% tirpalo lašą, po 60 min. jo didžiausia koncentracija akies skystyje buvo 461 ng/100 mg. Žmonėms nustatyta, kad, sulašinus du timololio 0,5% tirpalo lašus, pirmą ir antrą valandą jo koncentracija buvo 150 ng/100 mg. Po 7 val. kiekis sumažėjo iki 10 ng/100 mg.
Sulašinus 14C žymėtojo 0,25% timololio tirpalo vieną lašą į triušio akį, įvairiuose akies audiniuose didžiausias radioaktyvumas nustatytas praėjus 15-60 min. Ragenoje, mirksėjimo membranoje (trečiajame voke), rainelėje arba krumplyne nustatytas radioaktyvumas atitiko timololio koncentraciją 1-10 ng/100 mg audinio.
Pasiskirstymas
Timololio pasikirstymo tūris yra didelis (1,74-3,64 L / kg). Duomenų apie susijungimą su kraujo plazmos baltymais nedaug (svyruoja nuo 10 % iki 80 %). Ikiklinikinių tyrimų duomenys rodo, kad timololis koncentruojasi kepenyse, plaučiuose ir inkstuose. Atlikus tyrimus su žiurkėmis, nepaisant panašaus lipofiliškumo metoprololiui, prasiskverbimas į smegenis yra mažas.
Metabolizmas
Timololis ekstensyviai metabolizuojamas kepenyse į įvairius darinius. Vienas kelias yra skilimas iki morfolino žiedo. Pirmojo prasiskverbimo metabolizmas yra mažesnis lyginant su propranololiu.
Ttimololio vandenilio maleato ir jo metabolitų daugiausia išsiskiria su šlapimu.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Ūminis ir lėtinis toksiškumas
Tyrimų su triušiais ir šunimis metu, kuomet vienerius arba dvejus metus timololio vandenilio maleato buvo skiriama vietiškai, akims šalutinio poveikio nenustatyta.
Šeriant šunis ir žiurkes ilgą laiką didelėmis dozėmis jokių pakitimų, išskyrus bradikardiją ir padidėjusį širdies, inkstų bei kepenų svorį, nenustatyta.
Mutageniškumas
Didelės apimties mutageniškumo tyrimų duomenų nėra; iki šiol atliktais mėginiais mutageniškumo nenustatyta.
Kancerogeniškumas
Tyrimais, kuomet dvejus metus timololio vandenilio maleatu buvo šeriamos žiurkės, nustatyta, kad statistiškai reikšmingai padidėjo (p≤0,05) antinksčių feochromocitomos dažnumas patinams, kuriems buvo duodamos 300 kartų didesnės dozės nei didžiausios rekomenduojamos geriamosios dozės žmonėms (1 mg/kg kūno svorio per parą). Kai žiurkėms buvo duodamos 25-100 kartų didesnės dozės nei rekomenduojamos didžiausios geriamosios dozės žmonėms, panašių pakitimų nerasta. Tyrimais, kurių metu pelėms timololio 500 mg/kg kūno svorio per parą dozė buvo šeriama visą gyvenimą, statistiškai patikimai (p≤0,05) nustatyta padidėjęs gerybinių ir piktybinių plaučių navikų bei gerybinių gimdos polipų patelėms dažnumas. Kai buvo duodamos 5 ar 50 mg/kg kūno svorio per parą dozės, tokio dažnumo padidėjimo nerasta.
Kai buvo duodama po 500 mg/kg kūno svorio, didesniam skaičiui gyvūnų pasitaikė pieno liaukų adenokarcinoma. Tai buvo susiję su padidėjusiu prolaktino kiekiu kraujo plazmoje, kuris nustatytas pelėms patelėms duodant timololio po 500 mg/kg kūno svorio, tačiau to nebuvo duodant po 5-50 mg/kg kūno svorio per parą. Padidėjęs pieno liaukų adenokarcinomos dažnumas graužikams susijęs taip pat su kitais preparatais, didinančiais prolaktino kiekį kraujo serume. Suaugusioms moterims, kurioms buvo skiriama gerti iki 60 mg timololio vandenilio maleato (tai yra didžiausia rekomenduojama gerti žmonėms dozė), kliniškai reikšmingų prolaktino kiekio pakitimų kraujo plazmoje nenustatyta.
Pelių patelėms duodant po 500 mg/kg kūno svorio per parą statistiškai patikimai (p≤0,05) padidėjo bendras navikų atsiradimo dažnumas.
Toksinis poveikis reprodukcijai
Reprodukcijos ir vaisingumo tyrimais, atliktais su žiurkėmis duodant 150 kartų didesnes dozes nei maksimalios dozės, skiriamos žmogui, poveikio tiek patelių, tiek patinų vaisingumui nenustatyta.
Teratologiniais tyrimais, kai pelėms ir triušiams timololio buvo duodama iki 50 mg/kg kūno svorio per parą (tai yra 50 kartų didesnė dozė nei didžiausia rekomenduojama geriamoji timololio dozė žmonėms), vaisiaus apsigimimų nesukėlė. Nors ši dozė žiurkėms sulėtino kaulėjimą, kito pašalinio poveikio palikuonims nerasta. Kai pelėms buvo duodama 1000 mg/kg kūno svorio per parą dozė (1000 kartų didesnė nei rekomenduojama didžiausia geriamoji dozė žmonėms), ji vaisingas pateles veikė toksiškai ir dažniau sukėlė vaisiaus rezorbciją. Šis reiškinys taip pat nustatytas triušių patelėms, kai joms buvo duodama dozė 100 kartų didesnė nei didžiausia geriamoji dozė žmonėms, tačiau aiškaus toksinio poveikio vaisingoms patelėms nenustatyta.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Benzalkonio chlorido tirpalas
Povidonas K30
Dinatrio edetatas
Natrio-divandenilio fosfatas dihidratas
Dinatrio fosfatas dodekahidratas
Injekcinis vanduo
6.2 Nesuderinamumas
Benzalkonio chloridas kaupiasi minkštuose kontaktiniuose lęšiuose. Po to jis palengva išsiskiria ir gali sukelti ragenos pažeidimus.
6.3 Tinkamumo laikas
3 metai.
Pirmą kartą atidarius buteliuką: šešios savaitės.
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Buteliuką laikyti išorinėje dėžutėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos.
6.5 Talpyklės pobūdis ir jos turinys
Plastikinis (MTPE) 5 ml buteliukas su lašintuvu kartono dėžutėje.
6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti
Specialių reikalavimų nėra.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
Eina ragana per mišką. Mato - guli slibinas, visas kraujais paplūdęs, į gabalus supjaustytas. Ragana ir klausia jo:
- Kas gi tau atsitiko, kas taip žiauriai tave užkapojo?
- Ai... Neklausk... Čia miške kažkokia chirurgų iškyla buvo. Tai jie
prisigėrė, aptiko mane ir nutarė, kad aš - tai Siamo dvyniai... Štai ir nutarė atskirti...- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?