Oksitocinas, 5TV/ml, injekcinis ar infuzinis tirpalas
Vartojimas: leisti į raumenis, į veną
Registratorius: Gedeon Richter Plc, Vengrija
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Oksitocinas
1. KAS YRA OXYTOCIN-RICHTER IR KAM JIS VARTOJAMAS
OXYTOCIN-RICHTER yra preparatas, vartojamas gimdos susitraukimams sužadinti ir stiprinti. Jo poveikis toks pat kaip ir natūralaus hipofizės užpakalinės dalies hormono oksitocino. OXYTOCIN-RICHTER galima vartoti gimdymui sužadinti ir skatinti, taip pat kraujavimui po gimdymo stabdyti. Be to, preparato kaip pagalbinės priemonės galima vartoti dalinio ar neįvykusio aborto (kai žuvęs vaisius lieka gimdoje) atveju. Rizikingo nėštumo metu preparato vartojama, kai reikia atlikti bandomąjį oksiticino mėginį.
2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT OXYTOCIN-RICHTER
OXYTOCIN-RICHTER vartoti negalima:
- jeigu yra alergija (padidėjęs jautrumas) oksitocinui arba bet kuriai pagalbinei medžiagai;
- jeigu yra vaisiaus galvutės ir gimdyvės dubens matmenų neatitikimas;
- jeigu yra netinkama vaisiaus padėtis (pvz., skersinė padėtis);
- jeigu yra toksemija (toksinai kraujyje);
- jeigu gimdos tonusas padidėjęs (gimdos hipertonija);
- jeigu gimdymas pro makštį negalimas, pvz., virkštelės kilpos pirmeiga arba iškritimas;
- jeigu gimdymas priešlaikis;
- jeigu yra vaisiaus galvutės ir gimdyvės dubens matmenų ribinis neatitikimas;
- jeigu anksčiau buvo atlikta didesnė gimdos arba jos kaklelio operacija (įskaitant Cezario pjūvį);
- jeigu nėštumas yra daugiavaisis;
- jeigu yra gimdos kaklelio vėžys.
Kitų vaistų vartojimas
Kai kurie vaistai gali turėti įtakos oksitocino poveikiui, todėl pasakykite gydytojui, jeigu nuolat vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų.
Gimdymui sužadinti ir skatinti OXYTOCIN-RICHTER į veną lašinama tik ligoninėje, prižiūrint medikams ir nuolat stebint gimdos susitraukimus, kraujospūdžio ir pulso pokyčius, taip pat ir vaisiaus širdies tonus.
Vartojamas taip, kaip rekomenduojama, OXYTOCIN-RICHTER stiprina gimdos susitraukimus panašiai, kaip ir endogeninis oksitocinas normalaus gimdymo metu. Nepaisant tinkamo dozavimo ir priežiūros, moterų, kurių jautrumas oksitocinui padidėjęs, gimdos susitraukimai gali būti nenormaliai stiprūs.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Per pirmąjį nėštumo trimestrą OXYTOCIN-RICHTER galima vartoti vien tik sužadinto ar spontaninio aborto atveju.
Remiantis klinikine patirtimi ir atsižvelgiant į chemines bei farmakologines preparato savybes, OXYTOCIN-RICHTER, vartojamas taip, kaip rekomenduojama, neturėtų kelti įgimtų vaisiaus raidos ydų pavojaus.
Šiek tiek oksitocino patenka į motinos pieną, todėl žindyvės turėtų pasitarti su gydytoju. Jei OXYTOCIN-RICHTER reikia vartoti kraujavimui iš gimdos stabdyti, tol, kol vartojama šio preparato, patartina kūdikio nežindyti.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
OXYTOCIN-RICHTER gebėjimo vairuoti ir valdyti mechanizmus neveikia.
3. KAIP VARTOTI OXYTOCIN-RICHTER
OXYTOCIN-RICHTER lašinama į veną.
Preparato dozė nustatoma individualiai, atsižvelgiant į Jūsų ir Jūsų kūdikio reakciją į oksitociną.
Jei preparato reikia vartoti po gimdymo kraujavimui iš gimdos stabdyti, oksitocino galima lašinti į veną arba švirkšti į raumenis.
Šio preparato privalu vartoti tokią dozę, tokiu būdu ir tiek laiko, kaip skirta gydytojo.
Pavartojus per didelę OXYTOCIN-RICHTER dozę
Svarbiausia tai, kad oksitocino perdozavimas gali būti susijęs su gimdos jautrumu oksitocinui, kurį būtina aiškiai skirti nuo padidėjusio alerginio jautrumo veikliajai medžiagai.
Nuo didelių preparato dozių gali prasidėti pernelyg greitas gimdymas, plyšti gimda, atsirasti gimdos kaklelio ir makšties trauma, kraujavimas po gimdymo, sutrikti gimdos ir placentos kraujotaka, vaisiaus širdies tonai ir labai pablogėti vaisiaus būklė (vaisių ištikti hipoksija).
Kitas sunkus šalutinis poveikis yra galūnių raumenų spazmai, susiję su dėl oksitocino organizme susilaikiusiais skysčiais. Jei atsiranda ši būklė, gydytojas turi nedelsiant pradėti gydymą.
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
4. GALIMAS ŠALUTINIS POVEIKIS
OXYTOCIN-RICHTER, kaip ir kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį,tačiau jis pasireiškia ne visiems žmonėms. Šalutinis poveikis gali pasireikšti tiek motinai, tiek kūdikiui.
Jei vartojamos didelės dozės arba gimdos jautrumas padidėjęs, gimda gali tapti hipertoniška, o sunkiais atvejais ji gali plyšti. Šalutinis poveikis vaisiui reiškiasi aritmija ir kraujospūdžio pokyčiais.
OXYTOCIN-RICHTER gali sustiprinti kraujavimą po gimdymo. Tokio kraujavimo pavojų gali sumažinti atidi gimdymo priežiūra.
Gali atsirasti pykinimas, vėmimas, dubens srityje išsilieti kraujas. Dėl oksitocino poveikio šiek tiek susilaiko skysčiai, todėl, ilgai ar dideliais kiekiais leidžiant į veną skysčių, galimas apsinuodijimas vandeniu.
Bet kuris vaistas, įskaitant ir OXYTOCIN-RICHTER, gali sukelti padidėjusio jautrumo reakcijų.
Dėl padidėjusio gimdos aktyvumo galima praeinanti vaisiaus aritmija. Retkarčiais dėl vaisiaus hipoksijos gali atsirasti deguonies stokos sukeltas centrinės nervų sistemos pažeidimas. Pasitaikė atvejų, kai gimdymo metu pavartojus OXYTOCIN-RICHTER, naujagimiams atsirado gelta, tinklainės kraujosruvų ir per pirmąsias 5 minutes jų būklė buvo įvertinta mažesniu APGAR skalės balų skaičiumi.
5. KAIP LAIKYTI OXYTOCIN-RICHTER
Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.
Laikyti 2 ºC – 15 ºC temperatūroje.
Ampules laikyti išorinėje dėžutėje.
Atskiesto tirpalo, laikomo kambario temperatūroje, tinkamumo laikas 8 valandos.
Ant dėžutės po „Tinka iki“ ir ampulės etiketės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, OXYTOCIN-RICHTER vartoti negalima. Vaistas tinka vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Vaistų negalima išpilti į kanalizaciją arba išmesti su buitinėmis atliekomis. Kaip tvarkyti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. KITA INFORMACIJA
OXYTOCIN-RICHTER sudėtis
- Veiklioji medžiaga yra oksitocinas. Vienoje ampulėje jo yra 5 TV.
- Pagalbinės medžiagos: ledinė acto rūgštis (pH reguliavimui), chlorobutanolis hemihidratas, etanolis (96%), injekcinis vanduo.
OXYTOCIN-RICHTER išvaizda ir kiekis pakuotėje
Skaidrus, be matomų dalelių, bespalvis, tirpalas.
Tirpalas tiekiamas 1 ml skaidraus stiklo ampulėmis su baltu laužimo tašku. Ampulės supakuotos po 5 į plastiko dėklą ir kartono dėžutę.
Tarptautinis pavadinimas | Oksitocinas |
Vaisto stiprumas | 5TV/ml |
Vaisto forma | injekcinis ar infuzinis tirpalas |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | leisti į raumenis, į veną |
Registracijos numeris | LT/1/94/0562 |
Registratorius | Gedeon Richter Plc, Vengrija |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 1994.06.22 |
Vaistas perregistruotas | 2010.11.10 |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
OXYTOCIN-RICHTER 5 TV/ml injekcinis/infuzinis tirpalas
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
Viename ml tirpalo (vienoje ampulėje) yra 5 TV oksitocino.
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Injekcinis/infuzinis tirpalas.
Skaidrus, be matomų dalelių, bespalvis tirpalas.
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1 Terapinės indikacijos
Gimdymo sužadinimas esant medicininėms priežastims.
Gimdymo veiklos skatinimas pirmuoju ir antruoju gimdymo laikotarpiais, jei gimdymas užsitęsia ar susilpnėja gimdos tonusas ir jos veikla.
Gimdos hipotonijos šalinimas, kraujavimo po gimdymo stabdymas.
Kraujavimo profilaktika ir stabdymas Cezario pjūvio operacijos metu, pašalinus placentą.
Pagalbinis gydymas esant daliniam ar neišvengiamam abortui.
Vaisiaus – placentos būklės įvertinimas rizikingo nėštumo metu (bandomasis oksitocino mėginys).
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
Preparato dozė nustatoma individualiai, atsižvelgiant į motinos ir vaisiaus reakciją. Žemiau nurodytas įprastas dozavimas atsižvelgiant į indikacijas.
Gimdymo veiklos sužadinimas ir skatinimas:
Gimdymo veiklai sužadinti ir skatinti vienintelis priimtinas būdas yra lašinė infuzija į veną. Būtina atidžiai stebėti infuzijos greitį. Kad gimdymo sužadinimas ir skatinimas šiuo preparatu būtų saugus, privalu naudoti infuzijų pompą arba kitokį prietaisą ir dažnai stebėti gimdos susitraukimo jėgą bei vaisiaus širdies susitraukimų dažnį. Jei gimdos susitraukimai pernelyg sustiprėja, infuziją reikia staigiai baigti: tuomet stimuliuojamasis oksitocino poveikis greit susilpnėja.
- Tokiu atveju į veną reikia pradėti lašinti tirpalo, kuriame nėra oksitocino. Reikia skirti fiziologinio elektrolitų tirpalo.
- Įprastinis oksitocino tirpalas infuzijai ruošiamas taip: vienos 1 ml ampulės turinys (5TV) aseptinėmis sąlygomis supilamas į infuzijų butelį, kuriame yra 1000 ml nehidratinio skiediklio. Kad tirpalai gerai susimaišytų, butelį reikia pasukioti. Tam, kad infuzijos greitį būtų galima reguliuoti, paruoštą (bespalvį, skaidrų, be matomų dalelių) tirpalą reikia lašinti naudojant infuzijų pompą arba kitą prietaisą.
- Pradinė dozė turi būti nedidesnė kaip 0,5-4 milivienetai per minutę. Dozę galima palaipsniui didinti kas 20-40 minučių po 1-2 milivienetus per minutę, kol gimda pradės tinkamai susitraukinėti. Kai gimdos susitraukimų dažnis tinkamas (panašus į tokį, koks būna normalaus gimdymo metu), vaisiaus būklė normali ir gimdos kaklelis atsidaro iki 4-6 cm, oksitocino infuzijos greitį galima mažinti panašiu būdu. Jei gimdymas skatinamas sulaukus normalaus gimdymo termino, infuzijos greitį reikia didinti atsargiai, retai kada prireikia lašinti daugiau kaip 8-9 milivienetus per minutę. Jei gimdymas skatinamas iki normalaus gimdymo termino, gali tekti lašinti greičiau, retkarčiais - daugiau kaip 20 milivienetų per minutę.
- Būtina stebėti vaisiaus širdies ritmą, gimdos tonusą tarp sąrėmių ir jos susitraukimų dažnį, trukmę bei stiprumą.
- Jei gimdos susitraukimai pernelyg sustiprėja ar vaisiui prasideda hipoksija, būtina tuoj pat nutraukti infuziją, motinai duoti kvėpuoti deguonies. Gimdyvės ir vaisiaus būklę turi įvertinti gydytojas.
Kraujavimas po gimdymo:
a.) Lašinė infuzija į veną: kraujavimui po gimdymo stabdyti, gimdos tonusui sunormalinti 10-40 vienetų oksitocino galima praskiesti 1000 ml nehidratinio skiediklio ir lašinti po 20-40 milivienetų per minutę greičiu.
b.) Injekcija į raumenis: po placentos užgimimo galima suleisti 1 ml (5 TV) oksitocino.
Dalinis ar neišvengiamas abortas
10 TV oksitocino reikia praskiesti 500 ml fiziologinio arba 5% dekstrozės (ištirpintos fiziologiniu tirpalu) tirpalo ir lašinti po 20-40 lašų per minutę.
Gimdos ir placentos nepakankamumo diagnostika (bandomasis oksitocino mėginys)
Iš pradžių lašinama po 0,5 milivienetus per minutę, dozė dvigubinama kas 20 min. iki efektyvios dozės (paprastai 5-6 milivienetai per minutę, daugiausia 20 milivienetų per minutę). Kai per 10 minučių atsiranda trys vidutinio stiprumo, trunkantys po 40-60 sekundžių gimdos susitraukimai, infuzija nutraukiama ir įvertinamas suretėjęs vaisiaus širdies susitraukimų dažnis.
4.3 Kontraindikacijos
Padidėjęs jautrumas veikliajai ar bet kuriai pagalbinei medžiagai.
Ryškus vaisiaus galvutės ir gimdyvės dubens matmenų neatitikimas. Netinkama vaisiaus padėtis arba padėtis, dėl kurios, jeigu vaisius apsukamas (pvz., skersinė padėtis) išvarymas neįmanomas. Skubi akušerinė pagalba tuomet, kai chirurginės operacijos nauda motinai ar vaisiui bus didesnė už galimą pavojų. Vaisiaus hipoksija tuomet, kai išvarymas neartėja. Gimdos neveiklumas ar toksemija (preparato negalima lašinti ilgai). Hipertoninė gimda. Padidėjęs organizmo jautrumas oksitocinui. Būklė, kurios metu gimdymas pro makštį negalimas, pvz., virkštelės kilpos pirmeiga arba iškritimas, pirmeigė placenta, virkštelės kraujagyslių pirmeiga.
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Išskyrus neįprastas aplinkybes, oksitocino lašinti negalima, jeigu prasideda priešlaikis gimdymas, jei vaisiaus galvutės ir gimdyvės dubens matmenų neatitikimas yra ribinis, jei anksčiau buvo atlikta didesnė gimdos arba jos kaklelio operacija, įskaitant Cezario pjūvį, jei gimda per daug ištempta, jei nėštumas daugiavaisis, jeigu yra invazinė kaklelio karcinoma. Gimdymui sužadinti preparato negalima skirti ir tol, kol neįsistato vaisiaus galvutė ar dubuo.
Kadangi vienu metu gali būti kelios minėtos aplinkybės, ar skirti preparato, gydytojas sprendžia tik nustatęs jų pobūdį ir gerai apsvarstęs oksitocino infuzijos naudos, taip pat per didelio gimdos tonuso padidėjimo bei tetaninio spazmo galimybės santykį.
Gimdymui sužadinti arba skatinti oksitocino reikia lašinti į veną - tai galima atlikti tik ligoninėje, prižiūrint medikui. Infuzijos metu moterį nuolat turi stebėti patyręs gydytojas, gerai žinantis vaisto savybes ir gebantis nustatyti atsiradusias komplikacijas. Jeigu jų atsiranda, gydyti tuoj pat turi pradėti kvalifikuotas gydytojas. Tam, kad būtų išvengta komplikacijų, oksitocino infuzijos metu būtina nuolat stebėti gimdos susitraukimus, motinos ir vaisiaus širdies ritmą, motinos kraujospūdį. Jei gimdos veikla per daug suaktyvėja, oksitocino infuziją reikia nedelsiant nutraukti; tuomet oksitocino sukelti gimdos susitraukimai greitai susilpnėja.
Tinkamai skiriamas, oksitocinas turėtų skatinti gimdos susitraukimus, panašius į tokius, kokie būna normalaus gimdymo metu. Per stiprus gimdos stimuliavimas, sukeltas netinkamos infuzijos, gali būti pavojingas ir motinai, ir vaisiui. Moterims, kurių gimdos jautrumas oksitocinui padidėjęs, gali atsirasti hipertoninių gimdos susitraukimų net tuomet, jei preparato infuzuojama tinkamai ir moteris stebima taip, kaip reikia.
Reikia turėti omenyje, kad skiriant šio preparato, gali padidėti kraujavimas ir atsirasti afibrinogenemija.
Pasitaikė gimdyvių mirties atvejų dėl hipertenzijos, povoratinklinės hemoragijos ir gimdos plyšimo, taip pat vaisiaus žuvimo atvejų (dėl įvairių priežasčių), kai gimdymui sužadinti arba gimdos veiklai skatinti gimdos tonusą didinančių preparatų buvo vartojama parenteriniu būdu pirmuoju ar antruoju gimdymo laikotarpiu.
Nustatyta, kad oksitocinas, didindamas vandens reabsorbciją inkstų kanalėliuose, sukelia antidiurezinį poveikį. Todėl infuzuojant oksitocino, ypač nepertraukiamai, reikia stebėti, kad moterims, geriančioms daug skysčių, nepasireikštų intoksikacija vandeniu.
Oksitocino draudžiama skirti moterims, kurių organizmo jautrumas preparatui padidėjęs.
Tuo pat metu oksitocino galima skirti tik vienu būdu (tik į veną arba tik į raumenis).
Oksitocino draudžiama skirti moterims, kurioms ankščiau pasireiškė padidėjęs jautrumas preparatui.
Oksitocino negalima skirti daugiau nei vienu vartojimo metodu.
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Kai oksitocino buvo suleista praėjus 3-4 val. po kraujagysles sutraukiančių preparatų vartojimo atliekant kaudalinę anesteziją, pasitaikė sunkios hipertenzijos atvejų. Ciklopropanu sukeltos anestezijos metu gali kisti oksitocino poveikis širdžiai ir kraujagyslių sistemai, todėl gali pasireikšti netikėtas poveikis, pvz., hipotenzija. Pasitaikė atvejų, kai suleidus oksitocino minėtos anestezijos metu gimdyvei atsirado bradikardija ir sutriko atrioventrikulinis ritmas.
4.6 Vaisingumas, nėštumo ir žindymo laikotarpis
Skirti oksitocino pirmuosius tris nėštumo mėnesius negalima, išskyrus spontaninio arba sukelto aborto atvejus. Remiantis didele gydymo oksitocinu patirtimi, vaisto chemine struktūra ir farmakologinėmis savybėmis, galima teigti, kad oksitocinas, vartojamas taip, kaip nurodyta, neturėtų sukelti vaisiaus apsigimimo.
Šiek tiek preparato patenka į motinos pieną. Jei kraujavimas iš gimdos stabdomas oksitocinu, kūdikį žindyti galima pradėti tik kitą dieną po gydymo šiuo vaistu.
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Oksitocinas gebėjimo vairuoti ir valdyti mechanizmus neveikia.
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Gimdyvėms pasireiškė šis nepageidaujamas poveikis:
Jei vartojamos didelės preparato dozės ar organizmo jautrumas vaistui padidėjęs, gali per daug padidėti gimdos tonusas, atsirasti spazmas, tetaninių susitraukimų, gimda gali plyšti.
Oksitocinas gali sustiprinti kraujavimą po gimdymo; tai gali būti susiję su tuo, kad preparatas gali sukelti trombocitopeniją, afibrinogenemiją ir hipoprotrombinemiją. Pogimdyminį kraujavimą gali sumažinti atidi gimdymo priežiūra.
Retai pasitaikė mažojo dubens hematoma.
Nuo didelės oksitocino dozės gali atsirasti širdies aritmija ar ekstrasistolių, taip pat hipotenzija, vėliau – hipertenzija ir refleksinė tachikardija.
Pasitaikė atvejų, kai gimdyves pykino ar jos vėmė.
Oksiticinas pasižymi silpnu antidiureziniu poveikiu, todėl, į veną infuzuojant preparato ilgai (paprastai 40-50 milivienetų per minutę) kartu su dideliu kiekiu skysčio, gali atsirasti sunki intoksikacija vandeniu. Tokia sunki intoksikacija, kai oksitocino buvo infuzuojama ilgiau kaip 24 valandas, reiškėsi traukuliais ir koma. Dėl šios intoksikacijos pasitaikė gimdyvės mirties atvejų.
Oksitocinas sukelia anafilaksinių ir kitų alerginių reakcijų, kurios retkarčiais gali būti mirtinos.
Vaisiui ir naujagimiui pasireiškė šis nepageidaujamas poveikis
- dėl pakitusių gimdos judesių gali atsirasti bradikardija, skilvelių ekstrasistolija ir kitokia aritmija, ilgalaikis centrinės nervų sistemos, įskaitant galvos smegenis, pažeidimas, gali ištikti mirtis dėl asfiksijos;
- dėl oksitocino vartojimo motinai: per pirmąsias 5 minutes po gimimo naujagimiui galima hipoksija (mažas pagal Apgar skalę balų skaičius), atsirasti gali gelta, tinklainės kraujosruvų.
4.9 Perdozavimas
Perdozavimo simptomai priklauso nuo gimdos tonuso sustiprėjimo neatsižvelgiant į tai, ar jos jautrumas padidėjęs, ar ne. Jeigu atsiranda stiprių (hipertoninių) arba ilgalaikių (tetaninių) susitraukimų arba jeigu tarp susitraukimų (ramybės būklėje) tonusas yra 15-20 mm vandens stulpelio ar didesnis, gali prasidėti greitas gimdymas, plyšti gimda, jos kaklelis arba makštis, po gimdymo prasidėti kraujavimas, sumažėti gimdos ir placentos perfuzija, sulėtėti vaisiaus širdies darbas, vaisių ištikti hipoksija, hiperkapnija, ar net mirtis. Intoksikacija vandeniu ir traukuliai, atsirandantys dėl oksitocino antidiurezinio poveikio, yra pavojinga komplikacija. Ji gali pasireikšti tuomet, kai didelė oksitocino tirpalo dozė (40-50 ml/min.) infuzuojama ilgai. Jei išryškėja intoksikacija vandeniu, oksitocino infuziją reikia nutraukti, duoti mažiau gerti, sukelti diurezę, į veną suleisti hipertoninio natrio chlorido tirpalo, sureguliuoti elektrolitų kiekį organizme. Jei prasideda traukuliai, galima skirti barbitūratų, jeigu ištinka koma, pacientei reikalinga speciali priežiūra.
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė – hipofizės užpakalinės skilties hormonai, oksitocinas ir analogai, ATC kodas - H01B B02
Farmakologinės ir klinikinės oksitocino savybės yra tokios pat, kaip ir natūralaus hipofizės užpakalinės dalies hormono oksitocino. Gimdos raumeniniame dangale yra oksitocino receptorių, priklausančių G baltymų receptoriams. Oksitocinas skatina gimdos lygiųjų raumenų susitraukimus, didindamas kalcio koncentraciją ląstelėse, taip imituodamas spontaninius, normaliam gimdymui būdingus susitraukimus ir laikinai sutrikdydamas gimdos kraujotaką. Gimdos susitraukimų amplitudė ir trukmė padidėja, dėl to gimdos kaklelis prasiplečia ir išsilygina. Oksitocino receptorių kiekis ir gimdos jautrumas oksitocinui didėja nėštumo metu ir atėjus gimdymo terminui būna didžiausias. Nėštumo metu skiriant atitinkamas oksitocino dozes galima palaipsniui sužadinti gimdos veiklą, t.y. padažninti susitraukimus ir sustiprinti jų jėgą ar net sukelti ilgalaikius tetaninius susitraukimus.
Oksitocinas sutraukia mioepitelines ląsteles, išsidėsčiusiais aplink krūtų alveoles, taip palengvindamas pieno išsiskyrimą.
Oksitocinas plečia lygiųjų raumenų kraujagysles, sustiprina inkstų, vainikinių kraujagyslių, smegenų kraujotaką. Kraujospūdis paprastai nekinta, bet suleidus į veną daug ar neskiestų tirpalų, kraujospūdis gali laikinai sumažėti, atsirasti refleksinė tachikardija ir sustiprėti širdies darbas. Iš pradžių sumažėjęs kraujospūdis paprastai nedaug, bet ilgam padidėja.
Priešingai nei vazopresinas, oksitocinas pasižymi silpnu antidiureziniu poveikiu; tačiau preparatas, leidžiamas į veną su dideliu kiekiu elektrolitų neturinčių skysčių ir/ar lašinamas per greitai, gali sukelti intoksikaciją vandeniu.
5.2 Farmakokinetinės savybės
Suleisto į veną preparato poveikis gimdai pasireiškia beveik tuoj pat ir trunka 1 val. Sušvirkšto į raumenis vaisto miotoninis poveikis gimdai atsiranda per 3-7 min. ir tęsiasi 2-3 val.
Kaip ir vazopresinas, oksitocinas pasiskirsto ekstraceliuliniame skystyje. Šiek tiek oksitocino galbūt patenka į vaisiaus kraujotaką.
Preparato pusinės eliminacijos periodas yra 1-6 min. (sutrumpėja nėštumo pabaigoje ir laktacijos metu). Daug vaisto greitai suyra kepenyse ir inkstuose. Hidrolizuojamas fermentų, daugiausia audinių oksitocinazės, jis tampa neveiklus. Oksitocinazės randama placentos audiniuose ir plazmoje. Mažai nepakitusio oksitocino išsiskiria pro inkstus.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Ar oksitocinas sukelia kancerogeninį ar mutageninį poveikį gyvūnams ir žmonėms, netirta. Koks jo poveikis vaisingumui, informacijos nėra. Preparato poveikis gyvūnų dauginimosi funkcijai netirtas.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Ledinė acto rūgštis (pH reguliavimui)
Chlorobutanolis hemihidratas
Etanolis (96% )
Injekcinis vanduo.
6.2 Nesuderinamumas
Preparatą galima skiesti pieno rūgšties natrio druskos infuziniu tirpalu, natrio chlorido infuziniu tirpalu ir gliukozės infuziniu tirpalu.
6.3 Tinkamumo laikas
3 metai.
Atskiesto tirpalo, laikomo kambario temperatūroje, tinkamumo laikas 8 valandos.
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Laikyti 2 ºC – 15 ºC temperatūroje.
Ampules laikyti išorinėje dėžutėje.
Atskiesto vaistinio preparato laikymo sąlygos nurodytos 6.3 skyriuje
6.5 Pakuotė ir jos turinys
1 ml skaidraus stiklo ampulė su baltu laužimo tašku. Ampulės supakuotos po 5 į plastiko dėklą ir kartono dėžutę.
6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti
Vartoti ligoninėje ir tik ypatingais atvejais ne gydymo įstaigoje.
Nesuvartotą preparatą ar atliekas reikia tvarkyti laikantis vietinių reikalavimų.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
Daktare, padėkite, nes mano žmona niekaip negali užmigti iki 6 ryto.
– Ir ką ji visą ta laiką daro?
– Laukia manęs grįžtančio.- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?