Natrio valproatas, 500mg, pailginto atpalaidavimo tabletės
Vartojimas: vartoti per burną
Registratorius: Orion Corporation, Suomija
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Natrio valproatas
1. Kas yra Absenor ir kam jis vartojamas
Absenor yra vaistas skirtas epilepsijai ir manijai gydyti.
Natrio valproatas priklauso antiepilepsinių vaistų grupei. Juo gydomos tam tikros epilepsijos formos:
- pasireiškiančios trumpu smegenų sutrikimo sukeltu tam tikru sąmonės netekimu (mažaisiais priepuoliais);
- pasireiškiančios staigiais raumenų susitraukimais (mioklonija);
- pasireiškiančios ritmiškais raumenų susitraukinėjimo priepuoliais, susijusiais su raumenų įtempimu (didžiaisiais priepuoliais);
- kombinuotosios minėtų sutrikimų formos.
Be to, Absenor galima gydyti epilepsiją, kuriai kiti vaistai nuo epilepsijos nesukelia pakankamo poveikio, pvz.;
- epilepsiją, kuri nesusijusi su judesiais ar raumenų įtempimu;
- epilepsiją, pasireiškiančią pažeisto suvokimo simptomais bei simptomais, susijusiais su valingais judesiais.
Tikslus Absenor veikimo mechanizmas nežinomas. Šį vaistą galima vartoti vieną arba kartu su kitais antiepilepsiniais vaistais.
Absenor tai pat vartojamas manijos gydymui.
- Manijai, kurios metu Jūs galite jaustis labai susijaudinę ar sujaudinti, pakilios nuotaikos, entuziastingi ar pernelyg aktyvūs. Manija pasireiškia sergant liga, vadinama bipoliniu sutrikimu. Absenor gali būti vartojamas, kai negalima vartoti ličio preparatų.
2. Kas žinotina prieš vartojant Absenor
Absenor vartoti negalima:
- jeigu yra alergija natrio valproatui arba bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje);
- jei sergate kepenų uždegimu;
- jei yra sunki kepenų liga (arba ja buvo sirgę kraujo giminaičiai);
- jei sergate sunkiu kasos veiklos nepakankamumu;
- jei yra porfirija (medžiagų apykaitos sutrikimas);
- jei yra padidėjęs polinkis kraujuoti;
- jeigu yra sutrikusi šlapalo apykaita organizme, kai susidaro pernelyg daug amoniako;
- jeigu yra genetinių problemų, sukeliančių mitochondrijų sutrikimus (pvz., Alpers-Huttenlocher sindromas).
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pasitarkite su gydytoju arba vaistininku, prieš pradėdami vartoti Absenor:
- jei yra kilę problemų gydantis kitokiais vaistais, kuriuose buvo natrio valproato;
- jei yra sutrikęs kraujo krešėjimas arba sumažėjęs trombocitų kiekis kraujyje;
- jei yra kaulų čiulpų pažeidimas;
- jeigu buvo diagnozuota osteoporozė arba vartojate steroidų (žr. 4 skyrių);
- jei sergama uždegimu pasireiškiančia odos ir (arba) vidaus organų liga (sistemine raudonąja vilklige [SRV]): natrio valproatas gali ją pasunkinti arba sukelti;
- jei yra ar buvo bet koks inkstų, kasos ar kepenų sutrikimas;
- jeigu žinote, kad Jūsų kraujo giminaičiams yra buvę genetinių problemų, sukeliančių mitochondrijų sutrikimus.
Vaisingo amžiaus moterims
Jeigu esate nėščia arba vaisingo amžiaus moteris, šio vaisto Jums vartoti negalima, išskyrus atvejus, kai jį aiškiai paskiria Jūsų gydytojas. Jeigu esate vaisingo amžiaus moteris, turite naudoti veiksmingą kontracepciją gydymo metu.
Nedelsdami kreipkitės į gydytoją, jei gydymo metu atsiras apsnūdimas, astenija (išsekimas, jėgų nebuvimas), neįprastas sumišimas, nenustygstamumas, pilvo skausmas, anoreksija, apetito netekimas, nenoras valgyti įprasto maisto ar gerti natrio valproato tablečių, apatija, hipotenzija, nepavojingas pykinimas ir vėmimas, polinkis kraujuoti, edema ar epilepsijos priepuolių kartojimas (net jei laikotės gydytojo nurodymų).
Tokio poveikio priežastis gali būti kepenų ar kasos uždegimas arba amoniako kiekio kraujyje padidėjimas. Todėl prižiūrintis gydytojas prieš pradėdamas gydymą turi ištirti pacientų, kuriems įtariami metabolizmo, ypač fermentų sutrikimai, metabolizmą.
Jei Jums bus atliekama operacija, dantų procedūra ar jei savaime atsiras mėlynių ar pradės kraujuoti (žr. skyrių „Galimas šalutinis poveikis“), gydytojas seks ląstelių kiekį Jūsų kraujyje.
Gydymo laikotarpiu stebėkite savo svorį ir stenkitės nepersivalgyti. Moterų svorio padidėjimas ir menstruacijų nereguliarumas gali būti atsirandančio policistinių kiaušidžių sindromo (PKS) požymis. Jei pastebėjote bet kokių menstruacijų ciklo pokyčių, kreipkitės į gydytoją.
Natrio valproatas gali lemti klaidingą hipotirozės diagnozę.
Natrio valproatas cukriniu diabetu sergantiems ligoniams gali lemti tariamai teigiamą ketonų šlapime testą.
Natrio valproatas gali daryti keisti virusų kiekį ŽIV infekuotų pacientų organizme, todėl laboratorinio virusų kiekio ištyrimo rezultatai gali būti netikslūs.
Jei manote, kad kuri nors išvardyta būklė yra ar buvo susijusi su Jumis, pasitarkite su gydytoju.
Nedaugelis žmonių, kurie buvo gydomi antiepilepsiniais vaistais, tokiais kaip natrio valproatas turėjo minčių apie savęs žalojimą arba savižudybę. Jeigu bet kuriuo metu turite tokių minčių, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.
PASTABA! Stiklo buteliuke yra sausiklio. Jo nuryti negalima.
Vaikai ir paaugliai
Jei Absenor skiriama sunkia epilepsija sergantiems kūdikiams ir jaunesniems kaip 3 metų vaikams, ypač jei yra smegenų pažeidimas, psichikos raidos atsilikimas, kai kurių genetinių ir (arba) medžiagų apykaitos sutrikimų, pirmus 6 gydymo mėnesius būna didesnis toksinio poveikio kepenims pavojus, ypač jei vaikas labai mažas. Toksinio poveikio kepenims pavojus didesnis, jei kartu vartojama kitokių vaistų nuo epilepsijos.
Vaikai ir paaugliai iki 18 metų
Natrio valproato negalima vartoti manijai gydyti vaikams ir paaugliams iki 18 metų amžiaus.
Kiti vaistai ir Absenor
Jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Jei kartu vartojate kitų vaistų, gali pakisti jų arba Absenor poveikis arba padidėti nepageidaujamų reakcijų pavojus. Jei vartojate toliau išvardytų vaistų, gydytojas gali norėti keisti vaistus arba prireikus jų dozes.
- Kitų vaistų nuo epilepsijos, pvz., karbamazepino, fenitoino, fenobarbitalio, primidono, felbamato, etosuksimido, lamotrigino ir topiramato.
- Kitų centrinę nervų sistemą veikiančių vaistų, pvz.:
- benzodiazepinų, kurie vartojami kaip migdomieji, raminamųjų vaistų (pvz., lorazepamo, diazepamo ar klonazepamo);
- antidepresantų (fluoksetino, amitriptilino, nortriptilino);
- vaistų nuo psichozės (olanzapino).
- Barbitūratų (pvz., fenobarbitalio).
- Antikoaguliantų, kurių vartojama kraujui skystinti, pvz., varfarino.
- Acetilsalicilo rūgšties, kuri vartojama nuo skausmo, karščiavimo bei kraujui skystinti.
- Meflokvino (vaisto nuo maliarijos ir jos profilaktikai).
- Cimetidino, kuriuo gydomos virškinimo trakto opos.
- Antibiotikų, pvz., eritromicino, rifampicino ar karbapenemų grupės preparatų (pvz., panipenemo, meropenemo ir imipenemo).
- Zidovudino, kurio vartojama nuo ŽIV infekcijos.
- Nimodipino, kuriuo gydomos širdies ir kraujagyslių ligos.
- Izoniazido, kurio vartojama tuberkuliozei gydyti.
- Steroidų.
Labai svarbu pasakyti gydytojui arba slaugytojai, jeigu vartojate kurį nors iš toliau nurodytų vaistų: karbapenemų grupės vaistus (antibiotikai, kuriais gydomos bakterijų sukeltos infekcinės ligos). Reikia vengti valpro rūgšties ir karbapenemų derinio, nes natrio valproato poveikis gali susilpnėti.
Valpro rūgštį vartojant kartu su lamotriginu (vaistas epilepsijai gydyti) susijęs su (sunkių) odos reakcijų rizikos padidėjimu, ypač vaikams. Valpro rūgštis gali slopinti lamotrigino metabolizmą organizme.
Absenor vartojimas su maistu, gėrimais ir alkoholiu
Vartojant šio vaisto, negalima gerti alkoholio.
Jei gydymo pradžioje ar jo metu pasireiškia virškinimo trakto dirginimas, tabletes reikia gerti valgio metu arba po jo.
Nėštumas, žindymo laikotarpis ir vaisingumas
Jeigu esate nėščia, žindote kūdikį, manote, kad galbūt esate nėščia arba planuojate pastoti, tai prieš vartodama šį vaistą pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.
Svarbūs nurodymai moterims
- Valproatas gali pakenkti negimusiam kūdikiui, kai vartojamas nėštumo metu.
- Valproatas kelia pavojų, jei vartojamas nėštumo metu. Kuo didesnė dozė, tuo didesnė yra rizika, tačiau kiekviena dozė yra pavojinga.
- Vaistas gali sukelti sunkių apsigimimų ir gali turėti įtakos vaiko raidai ir augimui. Apsigimimai gali būti šie: spina bifida (įskilas stuburas – kai netinkamai susiformuoja stuburo kaulai), veido ir kaukolės formavimosi ydos; širdies, inkstų, šlapimo takų ir lyties organų apsigimimai; galūnių defektai.
- Jei vartojate valproatą nėštumo metu, Jums yra didesnė rizika susilaukti kūdikio su įgimtais defektais, kurie reikalauja gydymo, negu kitoms moterims. Kadangi valproatas vartojamas jau daugelį metų, žinoma, kad moterims, kurios vartoja valproatą, maždaug 10 gimusių kūdikių iš 100 turės apsigimimų. Tai galima palyginti su 2‑3 kūdikiais su apsigimimais iš 100 moterims, kurios neserga epilepsija.
- Manoma, kad iki 30‑40 % ikimokyklinio amžiaus vaikų, kurių motinos vartojo valproatą nėštumo metu, gali turėti ankstyvosios vaikystės raidos sutrikimų. Vaisto paveikti vaikai gali vėliau pradėti vaikščioti ir kalbėti, būti žemesnio intelekto nei kiti vaikai, jie gali turėti kalbos ir atminties sunkumų.
- Vaikams, paveiktiems valproato, dažniau diagnozuojami autizmo spektro sutrikimai, taip pat yra tam tikrų požymių, kad šie vaikai turi didesnę riziką padidėjusio aktyvumo ir dėmesio sutrikimui (ADS) atsirasti.
- Jei esate moteris, galinti pastoti, gydytojas Jums turėtų paskirti valproatą tik tada, jei kitas gydymas yra neveiksmingas.
- Prieš skirdamas šį vaistą Jums, gydytojas turės paaiškinti, kas gali atsitikti Jūsų kūdikiui, jeigu vartodama valproatą pastosite. Jei vėliau nuspręsite, jog norite susilaukti kūdikio, Jums nereikėtų nustoti vartoti vaisto tol, kol neaptarsite to su savo gydytoju ir nesuderinsite gydymo plano, jei įmanoma, pakeičiant vaistą kitu.
- Su savo gydytoju aptarkite folio rūgšties vartojimą bandant pastoti. Folio rūgštis gali sumažinti bendrą spina bifida (įskilo stuburo) riziką ir ankstyvo persileidimo galimybę, kuri būdinga visiems nėštumo atvejams. Tačiau mažai tikėtina, kad ji sumažins apsigimimų, susijusių su valproato vartojimu, riziką.
PIRMASIS PASKYRIMAS
Jei tai pirmas kartas, kai Jums paskirtas valproatas, gydytojas Jums paaiškins, kokia rizika kiltų Jūsų negimusiam kūdikiui, jei pastotumėte. Jei Jūs esate vaisingo amžiaus moteris, turite įsitikinti, kad vartojate veiksmingą kontracepcijos metodą visą gydymo laiką. Pasitarkite su gydytoju ar kreipkitės į šeimos planavimo kliniką, jei Jums reikia konsultacijos dėl kontracepcijos.
Pagrindinės nuorodos:
- įsitikinkite, kad Jūs naudojate veiksmingą kontracepcijos metodą.
- Nedelsiant pasakykite gydytojui, jei esate nėščia arba manote, kad galbūt esate nėščia.
TOLESNIS GYDYMAS NEBANDANT PASTOTI
Jei tęsiate gydymą valproatu, tačiau neplanuojate pastoti, įsitikinkite, kad naudojate veiksmingą kontracepcijos metodą. Pasitarkite su gydytoju ar kreipkitės į šeimos planavimo kliniką, jei Jums reikia konsultacijos dėl kontracepcijos.
Pagrindinės nuorodos:
- įsitikinkite, kad naudojate veiksmingą kontracepcijos metodą.
- Nedelsiant pasakykite gydytojui, jei esate nėščia arba manote, kad galbūt esate nėščia.
TOLESNIS GYDYMAS IR SVARSTYMAS APIE GALIMYBĘ TURĖTI KŪDIKĮ
Jei tęsiate gydymą valproatu ir šiuo metu svarstote galimybę susilaukti kūdikio, nenutraukite valproato arba kontraceptiko vartojimo, kol nepasikalbėsite apie tai su savo gydytojui. Jūs turite aptarti tai su gydytoju prieš pastojant, kad galėtumėte viską atlikti teisingai ir Jūsų nėštumo eiga būtų kuo sklandesnė, ir bet kokia rizika Jums ir Jūsų negimusiam kūdikiui būtų kiek įmanoma mažesnė.
Jūsų gydytojas gali nuspręsti keisti valproato dozę arba pakeisti jį kitu vaistu prieš Jums bandant pastoti.
Jei pastojote, Jūsų būklė bus labai atidžiai stebima bei būsite tikrinama, kaip vystosi Jūsų negimęs kūdikis.
Su savo gydytoju pakalbėkite apie folio rūgšties vartojimą bandant pastoti. Folio rūgštis gali sumažinti pagrindinę spina bifida (įskilo stuburo) riziką ir ankstyvo persileidimo galimybę, kuri būdinga visiems nėštumo atvejams. Tačiau mažai tikėtina, kad ji sumažins apsigimimų, susijusių su valproato vartojimu, riziką.
Pagrindinės nuorodos:
- nenustokite vartoti kontracepcijos prieš tai nepasitarę su savo gydytoju ir kartu neaptarę gydymo plano, siekiant užtikrinti, kad epilepsija / bipolinis sutrikimas yra kontroliuojamas ir rizika Jūsų kūdikiui yra sumažinta.
- Nedelsiant pasakykite gydytojui, jei esate nėščia arba manote, kad galbūt esate nėščia.
NEPLANUOTAS NĖŠTUMAS TĘSIANT GYDYMĄ
Tų motinų, kurios buvo gydomos valproatu, kūdikiams gresia apsigimimai ir raidos sutrikimai, kurie gali rimtai sutrikdyti kūdikio būklę. Jeigu vartojate valproatą ir manote, kad esate nėščia ar galite būti pastojusi, nedelsiant kreipkitės į gydytoją. Nenutraukite vaisto vartojimo, iki kol gydytojas lieps tai padaryti.
Pasiteiraukite savo gydytojo apie folio rūgšties vartojimą. Folio rūgštis gali sumažinti pagrindinę spina bifida (įskilo stuburo) riziką ir ankstyvo persileidimo galimybę, kuri būdinga visiems nėštumo atvejams. Tačiau mažai tikėtina, kad ji sumažins apsigimimų, susijusių su valproato vartojimu, riziką.
Pagrindinės nuorodos:
- iškart pasakykite gydytojui, jei žinote, kad esate nėščia, arba manote, kad galbūt esate nėščia.
- Nenutraukite valproato vartojimo, nebent tai padaryti patars Jūsų gydytojas.
Įsitikinkite, kad perskaitėte pacientui skirtą bukletą ir pasirašėte Susipažinimo su rizika formą, kurią duoti Jums ir su Jumis aptarti turi gydytojas arba vaistininkas.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Šis vaistas gali sukelti šalutinį poveikį (pvz., galvos svaigimą, apsnūdimą ir stiprų mieguistumą), galintį bloginti gebėjimą vairuoti ir valdyti mechanizmus. Neatlikinėkite tokių veiksmų tol, kol neišsiaiškinsite, kaip vaistas Jus veikia.
3. Kaip vartoti Absenor
Visada vartokite šį vaistą tiksliai kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Gydymas Absenor turi būti pradėtas ir prižiūrimas gydytojo, turinčio patirties epilepsija arba bipoliniu sutrikimu sergantiems pacientams gydyti.
Epilepsija
Pradinė dozė bus maža, vėliau per kelias savaites ji bus laipsniškai padidinta iki optimalios veiksmingos. Įprasta pradinė natrio valproato paros dozė suaugusiems žmonėms, vaikams ir paaugliams yra 10‑15 mg/kg kūno svorio.
Optimali palaikomoji paros dozė paprastai išgeriama iš karto arba per du kartus valgio metu.
Rekomenduojamos dozės yra (lentelėje pateikti duomenys tik orientaciniai).
Amžius |
Kūno svoris (kg) |
Vidutinė paros dozė (mg) |
7‑11 metų |
≈ 20‑40 |
600‑1200 |
12‑17 metų |
≈ 40‑60 |
1000‑1500 |
Suaugę ir senyvi žmonės |
≥ 60 |
1200‑2100 |
Negalima viršyti didžiausios natrio valproato paros dozės, t. y. 60 mg/kg kūno svorio.
Tabletes reikia nuryti sveikas, užsigeriant pakankamu kiekiu skysčiu, pvz., stikline vandens, prieš valgį arba po jo. Tablečių negalima kramtyti arba smulkinti. Jei gydymo pradžioje ar jo metu pasireiškia virškinimo trakto dirginimas, tabletes reikia gerti valgio metu arba po jo (bet visada taip pat).
Mažiau kaip 20 kg sveriantys vaikai
Mažiau kaip 20 kg sveriantiems vaikams reikia vartoti kitokio natrio valproato preparato.
Dozavimas senyviems ir inkstų veiklos sutrikimu sergantiems žmonėms
Senyviems ir tokiems ligoniams, kurių inkstų veikla sutrikusi, gali reikėti keisti dozę.
Gydymo trukmė
Gydymas paprastai būna ilgas.
Manija
Paros dozę kiekvienam ligoniui individualiai turi nustatyti ir kontroliuoti gydantis gydytojas.
Pradinė dozė
Rekomenduojama pradinė paros dozė yra 750 mg.
Vidutinė paros dozė
Rekomenduojama paros dozė paprastai yra nuo 1 000 mg iki 2 000 mg.
Ką daryti pavartojus per didelę Absenor dozę?
Jei Jūs ar kažkas kitas netyčia pavartojote didesnę, nei rekomenduota, dozę, nedelsdami kreipkitės į gydytoją, sveikatos priežiūros centrą ar ligoninės skubios pagalbos skyrių.
Jei perdozuota nedaug, dažniausi simptomai yra apsnūdimas, pykinimas, vėmimas, galvos svaigimas ir tachikardija (dažnas širdies plakimas).
Jei perdozavimas sunkus, gali pasireikšti koma, kvėpavimo slopinimas, trombocitopenija (nepakankamas trombocitų kiekis kraujyje) ir leukopenija (nepakankamas baltųjų kraujo kūnelių kiekis kraujyje), mažas kraujo spaudimas, traukuliai, hipoglikemija (mažas gliukozės kiekis kraujyje), smegenų spaudimo padidėjimas, elektrolitų pusiausvyros sutrikimas, raumenų silpnumas bei šalutinis poveikis širdžiai ir kraujotakai.
Pamiršus pavartoti Absenor
Praleistą dozę išgerkite kiek įmanoma greičiau. Jei jau laikas gerti kitą dozę, pamirštąją praleiskite. Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą dozę.
Nustojus vartoti Absenor
Nekeiskite dozės ir nenutraukite gydymo pats. Vaisto vartojimą nutraukus staiga, gali padažnėti epilepsijos priepuoliai.
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
4. Galimas šalutinis poveikis
Šis vaistas, kaip ir visi kiti, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Labai dažnas (gali pasireikšti dažniau kaip 1 iš 10 žmonių)
Hiperamonemija (per didelė amoniako koncentracija kraujyje), nepasireiškiant kepenų simptomams.
Dažnas (gali pasireikšti ne dažniau kaip 1 iš 10 žmonių)
Lengvas, visiškai praeinantis kaulų čiulpų slopinimas, trombocitopenija (trombocitų kiekio kraujyje sumažėjimas), rankų drebulys, nenormalūs pojūčiai (pvz., deginimas, badymas), galvos skausmas, vartojant kartu su kitais antiepilepsiniais vaistais, buvo stebėti nuovargis ir pernelyg didelis mieguistumas, apatija ir raumenų koordinacijos išnykimas, trumpalaikis plaukų slinkimas, plaukų suplonėjimas, nereguliarios menstruacijos, kūno masės padidėjimas (žr. skyrelį „Įspėjimai ir atsargumo priemonės“) ar sumažėjimas, apetito padidėjimas ar netekimas.
Nedažnas (gali pasireikšti ne dažniau kaip 1 iš 100 žmonių)
Kraujavimas, padidėjęs aktyvumas, irzlumas, sumišimas (aprašyta, kad kai kuriais pavieniais atvejais, pernelyg didelis mieguistumas gydymo natrio valproatu metu progresavo iki laikino sąmonės netekimo), pykinimas, vėmimas, seilių išsiskyrimo pagausėjimas, skrandžio ir žarnų dirginimas, kepenų funkcijos sutrikimas (taip pat žr. skyrelį „Įspėjimai ir atsargumo priemonės“), kartais pasireiškiantis kartu su hiperamonemija (pernelyg didele amoniako koncentracijas kraujyje) ir pernelyg didelis mieguistumu, periferinė edema.
Retas (gali pasireikšti ne dažniau kaip 1 iš 1 000 žmonių)
Fibrinogeno (kraujo plazmos baltymo) koncentracijos sumažėjimas, sisteminė raudonoji vilkligė (SRV), testosterono koncentracijos padidėjimas, nistagmas (greiti akių judesiai), galvos svaigimas, hiperamonemija (pernelyg didelė amoniako koncentracija kraujyje), susijusi su neurologiniais simptomais (taip pat žr. skyrelį „Įspėjimai ir atsargumo priemonės“), klausos netekimas (laikinas arba nepraeinantis), pankreatitas (kasos uždegimas), sunkios odos reakcijos (pvz., egzanteminis išbėrimas, odos kraujagyslių uždegimas, daugiaformė eritema), Fankoni (Fanconi) sindromas (inkstų funkcijos sutrikimai), mėnesinių nebuvimas, kiaušidžių policistozė, burnos gleivinės uždegimas, porfirija (medžiagų apykaitos sutrikimas).
Labai retas (gali pasireikšti ne dažniau kaip 1 iš 10 000 žmonių)
Kaulų čiulpų slopinimas, agranulocitozė (reikšmingas baltųjų kraujo kūnelių kiekio sumažėjimas), mažakraujystė, pancitopenija (raudonųjų, baltųjų kraujo kūnelių ir trombocitų kiekio sumažėjimas), limfocitozė (baltųjų kraujo kūnelių kiekio padidėjimas), kraujavimo laiko pailgėjimas, hiponatremija (su sutrikusios antidiurezinio hormono sekrecijos sindromu arba be jo), sutrikusios antidiurezinio hormono sekrecijos sindromas, haliucinacijos, sedacija, ekstrapiramidiniai sutrikimai, laikina demencija, parkinsonizmas, spengimas (triukšmas) ausyse, Lajelio (Lyell) sindromas, Stivenso-Džonsono (Stevens-Johnson) (sunkūs odos sutrikimai), naktinis šlapinimasis į lovą, ginekomastija.
Dažnis nežinomas (negali būti įvertintas pagal turimus duomenis)
Angioneurozinė edema, vaistų sukelto išbėrimo su eozinofilija ir sisteminiais simptomais (angl., DRESS) sindromas, alerginės reakcijos (nuo išbėrimo iki padidėjusio jautrumo reakcijų), psichikos sutrikimai, įskaitant psichozę, elgesio sutrikimus, depresiją, nerimą, kaulų sutrikimai, įskaitant osteopeniją, osteoporozę (kaulų retėjimą) ir kaulų lūžius, vyrų vaisingumo sutrikimas, kūno temperatūros sumažėjimas. Jeigu ilgą laiką vartojate vaistus epilepsijai gydyti, esate sirgęs osteoporoze arba vartojate steroidų, pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.
Jei pastebėjote bet kokių menstruacijų ciklo pokyčių, kuo greičiau kreipkitės į gydytoją.
Pranešimas apie šalutinį poveikį
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui, vaistininkui arba slaugytojui. Apie šalutinį poveikį taip pat galite pranešti tiesiogiai, užpildę interneto svetainėje www.vvkt.lt esančią formą, paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, tel.: 8 800 73568, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt. Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.
5. Kaip laikyti Absenor
Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
Ant etiketės ir kartono dėžutės po „Tinka iki“ nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaisto vartoti negalima. Vaistas tinkamas vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Laikyti žemesnėje kaip 25 °C temperatūroje.
Tablečių, laikomų dalytuve, žemesnėje kaip 25 °C temperatūroje, tinkamumo laikas yra 1 savaitė.
Stiklinį buteliuką laikyti sandarų, kad preparatas būtų apsaugotas nuo drėgmės.
Vaistų negalima išmesti į kanalizaciją arba su buitinėmis atliekomis. Kaip išmesti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
Absenor sudėtis
- Veiklioji medžiaga yra natrio valproatas. Vienoje tabletėje yra 500 mg natrio valproato.
- Pagalbinės tabletės šerdies medžiagos yra kopovidonas, hipromeliozė, bevandenis koloidinis silicio dioksidas, magnio stearatas.
- Pagalbinės tabletės plėvelės medžiagos yra polivinilo alkoholis, titano dioksidas (E 171), talkas, sojų lecitinas (E 322), ksantano lipai.
Absenor išvaizda ir kiekis pakuotėje
500 mg tabletė yra balta arba balkšva, kapsulės formos, dengta plėvele, pailginto atpalaidavimo, 9,8 x 20,7 mm dydžio.
Pakuotėje yra 100 tablečių.
Tarptautinis pavadinimas | Natrio valproatas |
Vaisto stiprumas | 500mg |
Vaisto forma | pailginto atpalaidavimo tabletės |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti per burną |
Registracijos numeris | LT/1/07/0806 |
Registratorius | Orion Corporation, Suomija |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 2007.09.18 |
Vaistas perregistruotas | 2013.06.27 |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
Absenor 500 mg pailginto atpalaidavimo tabletės
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
Vienoje tabletėje yra 500 mg natrio valproato.
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Pailginto atpalaidavimo tabletė.
500 mg tabletė yra balta arba balkšva, kapsulės formos, dengta plėvele, pailginto atpalaidavimo, 9,8 x 20,7 mm dydžio.
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1 Terapinės indikacijos
Pirminės generalizuotos epilepsijos formos pasireiškiančios:
- tipiškais ar atipiškais absansų priepuoliais (petit mal);
- miokloniniais priepuoliais;
- toniniais-kloniniais priepuoliais (grand mal);
- mišriais toniniais-kloniniais ir absansų priepuoliais;
- atoniniais priepuoliais.
Be to, šiuo vaistiniu preparatu gali būti gydoma epilepsija, jei nėra reikiamos reakcijos į kitokius vaistinius preparatus nuo epilepsijos, pvz., židininės (dalinės) epilepsijos formos, pasireiškiančios:
- paprastais (židininiais) ar kompleksiniais (psichomotoriniais) priepuoliais;
- epilepsija su antrine generalizacija, ypač akineziniais ir atoniniais priepuoliais.
Pirminę generalizuotą epilepsiją dažnai įmanoma gydyti vienu vaistiniu preparatu. Dalinę epilepsiją, kaip ir antrinę generalizuotą ar mišrias pirminės generalizuotos ir dalinės epilepsijos formas, daug dažniau reikia gydyti keliais vaistiniais preparatais.
Manijos fazės gydymas, sergantiesiems bipoliniu afektiniu sutrikimu
Manijos epizodų, sergant bipoliniu sutrikimu, gydymas, kai ličio preparatai yra netoleruojami arba yra jų vartojimo kontraindikacijų. Pasibaigus manijos epizodui, galima apsvarstyti ar gydymą tęsti pacientams, kurie reagavo į natrio valproatą ūminių manijos epizodų metu.
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
Dozavimas
Gydytojas kiekvienam ligoniui turi nustatyti tokią veiksmingą dozę ir šio ilgalaikio gydymo trukmę, kad būtų gydoma mažiausia doze, kurią vartojant priepuoliai nesikartotų, ypač nėštumo laikotarpiu. Dozės parinkimo metu pacientą rekomenduojama stebėti. Nors aiškios koreliacijos tarp paros dozės, koncentracijos plazmoje bei gydomojo poveikio nenustatyta, paprastai siekiama, kad natrio valproato koncentracija kraujo plazmoje būtų 40‑100 mikrogramų/ml (300‑700 mikromolių/l). Vis dėlto kai kuriems ligoniams, ypač vaikams, reikiamas poveikis gali pasireikšti ir tada, kai koncentracija būna mažesnė arba didesnė.
Jei natrio valproato paros dozė yra 35 mg/kg kūno svorio ar didesnė, patariama stebėti jo koncentraciją kraujo plazmoje.
Kai kuriais atvejais visiška reakcija į gydymą pasireiškia po 4‑6 savaičių, todėl negalima anksti didinti paros dozę tiek, kad būtų didesnė už vidutinę.
Negalima viršyti didžiausią natrio valproato paros dozę, t. y. 60 mg/kg kūno svorio.
Keičiant ankstesnį gydymą iš įprastinio veikimo tablečių, kai veiklioji medžiagą atsipalaiduoja iš karto, į gydymą Absenor pailginto atpalaidavimo tabletėmis, būtina užtikrinti, kad kraujo serume būtų palaikoma reikiama veikliosios medžiagos koncentracija.
Mergaitės, paauglės, vaisingo amžiaus ir nėščios moterys
Gydymas Absenor turi būti pradėtas ir stebimas gydytojo, turinčio patirties epilepsija arba bipoliniu sutrikimu sergantiems pacientams gydyti. Gydymą galima pradėti tik tada, jei kiti gydymo būdai yra neveiksmingi arba netoleruojami (žr. 4.4 ir 4.6 skyrius), o gydymo nauda bei rizika turi būti atidžiai iš naujo apsvarstyti reguliarių gydymo peržiūrų metu. Pageidautina Absenor, jei įmanoma, skirti monoterapijai ir mažiausią veiksmingą dozę bei pailginto atpalaidavimo formą, kad būtų išvengta didžiausios koncentracijos plazmoje pikų. Paros dozė turi būti padalinta į bent dvi atskiras dozes.
Paprastai taikomos toliau išvardytos dozavimo schemos.
Monoterapija
Pradinė dozė
Suaugusiems žmonėms, paaugliams ir vaikams
Pradinė natrio valproato paros dozė yra 10‑15 mg/kg kūno svorio. Ją reikia gerti per du ar daugiau kartų valgio metu. Paros dozę reikia didinti kas savaitę po 5‑10 mg/kg kūno svorio tol, kol pasireikš pageidaujamas gydomasis poveikis.
Palaikomoji dozė
Vidutinė natrio valproato paros dozė yra 20‑30 mg/kg kūno svorio: suaugusiems žmonėms ir paaugliams 9‑35 mg/kg kūno svorio, vaikams 15‑40 mg/kg kūno svorio.
Optimali palaikomoji paros dozė paprastai geriama valgio metu iš karto arba per du kartus.
Vaikams, sveriantiems mažiau negu 20 kg
Tokiems pacientams būtina vartoti kitokį valproato preparatą, kadangi dozę reikia didinti palaipsniui.
Senyviems pacientams
Senyvų žmonių organizme valproato farmakokinetika gali pakisti. Dozavimą reikia nustatyti atsižvelgiant į priepuolių kontrolę (žr. 5.2 skyrių).
Toliau nurodytos vidutinės rekomenduojamos natrio valproato paros dozės (lentelėje pateikti duomenys tik orientaciniai).
Amžius |
Kūno svoris (kg) |
Vidutinė paros dozė (mg) |
7‑11 metų |
≈ 20‑40 |
600‑1200 |
12‑17 metų |
≈ 40‑60 |
1000‑1500 |
Suaugę ir senyvi žmonės |
≥60 |
1200‑2100 |
Dozavimas, jei inkstų funkcija sutrikusi
Pacientams, kurių inkstų veikla sutrikusi, gali reikėti mažinti dozę, kadangi gali padidėti laisvos valpro rūgšties koncentracija kraujo serume (žr. 4.4 ir 5.2 skyrius).
Nebūtina tiksliai apskaičiuoti dozę mg/kg kūno svorio. Kai kuriems mažesnes dozes vartojantiems ligoniams paros dozę galima gerti iš karto, jei ji gerai toleruojama.
Kombinuotasis gydymas
Jei Absenor pailginto atpalaidavimo tablečių vartojama kartu su kitais vaistiniais preparatais arba jei šių tablečių pradedama vartoti vietoj kito vaistinio preparato, siekiant išvengti nepageidaujamo poveikio, būtina apsvarstyti, ar nereikia mažinti Absenor arba anksčiau paskirto preparato, ypač fenobarbitalio, dozės.
Fermentų aktyvumą sužadinantis kitų vaistinių preparatų nuo epilepsijos, pvz., fenobarbitalio, fenitoino, primidono ir karbamazepino, poveikis yra laikinas, todėl valpro rūgšties koncentraciją kraujo serume būtina matuoti 4‑6 savaites po paskutinio minėtų preparatų vartojimo ir, jei reikia, mažinti paros dozę.
Manijos epizodai, sergant bipoliniu sutrikimu
Suaugusiesiems
Paros dozę kiekvienam pacientui individualiai turi nustatyti ir kontroliuoti gydantis gydytojas.
Rekomenduojama pradinė paros dozė yra 750 mg. Be to, klinikiniais tyrimais taip pat nustatyta, kad 20 mg/kg kūno svorio pradinė natrio valproato dozė yra pakankamai saugi. Pailginto atpalaidavimo farmacines formas galima vartoti vieną arba du kartus per parą. Dozę reikia didinti kaip įmanoma greičiau, kol bus pasiekta mažiausia terapinė dozė, sukelianti pageidaujamą klinikinį poveikį. Paros dozė kiekvienam pacientui individualiai nustatoma atsižvelgiant į klinikinį poveikį taip, kad būtų parinkta mažiausia veiksminga dozė.
Vidutinė natrio valproato paros dozė paprastai yra nuo 1 000 iki 2 000 mg. Pacientus, kurie vartoja didesnę kaip 45 mg/kg kūno svorio paros dozę, reikia atidžiai stebėti.
Manijos epizodų, sergant bipoliniu afektiniu sutrikimu, gydymą galima tęsti vartojant individualiai nustatytą mažiausią veiksmingą dozę.
Vaikams ir paaugliams
Absenor saugumas ir veiksmingumas jaunesniems kaip 18 metų pacientams gydant manijos epizodus, sergant bipoliniu sutrikimu, nenustatytas.
Vartojimo metodas
Tabletes reikia nuryti sveikas, užsigeriant pakankamu kiekiu skysčio, pvz., stikline vandens. Tablečių negalima kramtyti arba smulkinti. Jei gydymo pradžioje ar jo metu pasireiškia virškinimo trakto dirginimas, tabletes reikia gerti valgio metu arba po jo.
4.3 Kontraindikacijos
Absenor draudžiama vartoti pacientams, kuriems:
- padidėjęs jautrumas veikliajai arba bet kuriai 6.1 skyriuje nurodytai pagalbinei medžiagai.
- Lėtinis arba ūminis hepatitas.
- Buvęs sunkus kepenų funkcijos sutrikimas, ypač sukeltas vaistinių preparatų (taip pat ir giminaičiams).
- Sunkus kasos funkcijos sutrikimas.
- Polinkis kraujuoti.
- Šlapalo apykaitos ciklo sutrikimai (taip pat žr. 4.4 skyrių).
- Mitochondrijų ligos, sukeltos branduolių geno, kuris koduoja mitochondrijų fermentą polimerazę γ (POLG) mutacijų, pvz., Alpers-Huttenlocher sindromas, arba jei pacientas yra jaunesnis kaip dvejų metų vaikas ir įtariama, kad yra su POLG susijusių sutrikimų (žr. 4.4 skyrių).
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Mergaitės/ paauglės / vaisingo amžiaus moterys / nėštumas: Absenor neturėtų vartoti mergaitės, paauglės, vaisingo amžiaus ir nėščios moterys, nebent kiti gydymo būdai yra neveiksmingi arba netoleruojami, kadangi yra didelė teratogeniškumo ir raidos sutrikimų rizika kūdikiams, kuriuos nėštumo metu veikia valproatas. Nauda ir rizika turi būti atidžiai iš naujo įvertinti reguliarių gydymo peržiūrų metu, pacientei pasiekus brendimo amžių ir nedelsiant, kai vaisinga moteris, gydoma Absenor, planuoja pastoti arba jei ji tampa nėščia. Vaisingo amžiaus moterys turi naudoti veiksmingą kontracepcijos metodą gydymo metu ir būti informuotos apie riziką, susijusią su Absenor vartojimu nėštumo metu (žr. 4.6 skyrių). Vaistinį preparatą skiriantis gydytojas turi įsitikinti, kad pacientei pateikia išsamią informaciją apie riziką kartu su tokia medžiaga, kaip paciento informacinis bukletas, tam, kad padėtų jai tinkamai suprasti riziką. Vaistinį preparatą skiriantis gydytojas ypatingai privalo užtikrinti, kad pacientė suprastų: • vaisto vartojimo nėštumo metu rizikos pobūdį ir mastą, ypač teratogeninio poveikio ir raidos sutrikimų riziką. • Būtinybę naudoti veiksmingą kontracepcijos metodą. • Būtinybę reguliariai peržiūrėti gydymą. • Būtinybę nedelsiant pasitarti su gydytoju, jei ji norėtų pastoti arba tais atvejais, kai yra galimybė, jog ji yra nėščia.
Moterims, ketinančioms pastoti, reikia dėti visas pastangas paskirti alternatyvų tinkamą gydymą prieš pastojimą, jei įmanoma (žr. 4.6 skyrių). Gydymą valproatu galima tęsti tik tuomet, kai bus pakartotinai įvertinta gydymo valproatu nauda ir rizika. Tai turėtų padaryti gydytojas, turintis patirties gydant epilepsiją arba bipolinį sutrikimą. |
Perspėjimai
Pradėjus vartoti vaistinio preparato nuo epilepsijos, retai liga gali paūmėti ar atsirasti naujo tipo priepuoliai.
Kepenų funkcijos sutrikimas
Buvo pranešimų apie sunkius kepenų sutrikimus, galinčius baigtis mirtimi. Didžiausias tokių sutrikimų pavojus yra sunkia epilepsija sergantiems kūdikiams ir jaunesniems kaip 3 metų vaikams, ypač jei yra psichikos raidos atsilikimas, smegenų pažeidimas, genetinė degeneracinė ar metabolinė liga arba jei yra buvusi kepenų liga. Tokiems pacientams valpro rūgšties rekomenduojama skirti ypač atsargiai, gydyti patariama tik vienu minėtu vaistiniu preparatu. Riziką didina ir kartu vartojami kitokie vaistiniai preparatai nuo epilepsijos. Jei tuo pat metu pasireiškia hepatitas ir pankreatitas, mirties pavojus padidėja. Dažniausiai toksinis poveikis kepenims pasireiškia per pirmus 6 gydymo mėnesius, paprastai 2‑12 savaitę. Vyresniems kaip 3 metų vaikams hepatotoksinio poveikio dažnumas reikšmingai sumažėja ir su metais toliau mažėja.
Prieš gydymą būtina sužinoti tikslią paciento bei jo kraujo giminaičių anamnezę ir atlikti laboratorinius tyrimus: ypatingą dėmesį reikia atkreipti į galimus metabolizmo, kepenų, kasos bei kraujo krešėjimo sutrikimus. Klinikinę būklę vertinti bei laboratorinius tyrimus atlikti reikia reguliariai, ypač per pirmus 6 gydymo mėnesius (taip pat žr. poskyrį „Laboratorinių tyrimų duomenų sekimas“).
Ankstyvas toksinio poveikio kepenims nustatymas remiasi klinikiniais duomenimis. Ypač svarbu atkreipti dėmesį į toliau išvardytus simptomus bei požymius, galinčius pasireikšti prieš atsirandant geltai. Pacientai ir (arba) jų šeimos nariai turi būti informuoti, kad atsiradus toksinį poveikį kepenims galinčių rodyti simptomų, nedelsdami kreiptųsi į medikus.
- Nespecifiniai bendrieji simptomai ir požymiai (paprastai pasireiškiantys staiga), pvz., apsnūdimas, astenija, sumišimas, nenustygstamumas, anoreksija, pilvo skausmas, nenoras valgyti įprastą maistą ar gerti valpro rūgšties preparatus, polinkis kraujuoti ir edema.
- Epilepsijos priepuolių kartojimasis, nepaisant tinkamo gydymo.
Jei įtariama, kad pasireiškė hepatotoksinis poveikis, būtina nedelsiant atlikti klinikinius bei reikiamus laboratorinius tyrimus. Kadangi kraujo tyrimų rodmenys ne visada būna nenormalūs, o kepenų fermentų koncentracija pavieniais atvejais gali būti padidėjusi nepriklausomai nuo to, ar yra kepenų funkcijos sutrikimas, labai svarbu atkreipti dėmesį į anamnezę bei klinikinę būklę. Jei įtariama, kad atsirado toksinis poveikis kepenims, būtina nedelsiant nutraukti natrio valproato vartojimą.
Pacientai, kuriems yra arba įtariama, kad yra mitochondrijų liga
Valproatas gali suaktyvinti mitochondrijų ligą, sukeltą mitochondrijų DNR ar POGL koduojančio geno branduoliuose mutacijų, arba pasunkinti klinikinius jos požymius. Pranešta apie dažnesnes pacientų, kuriems buvo įgimtas neurometabolinis sindromas, sukeltas mitochondrijų fermentą polimerazę γ (POLG) koduojančio geno mutacijų, pvz., Alpers-Huttenlocher sindromas, mirtis nuo valproato sukelto ūminio kepenų nepakankamumo arba su kepenimis susijusių sutrikimų.
Su POLG susijusius sutrikimus būtina įtarti, jei tokių sutrikimų buvo kraujo giminaičiams arba jeigu yra su POLG susijusius sutrikimus rodančių simptomų, įskaitant (tačiau nepasiribojant) neaiškios priežasties sukeltą encefalopatiją, į gydymą nereaguojančią epilepsiją (židininę, miokloninę), epilepsijos pasireiškimą epilepsine būkle, vystymosi vėlavimą, psichomotorinę regresiją, aksonų sensomotorinę neuropatiją, miopatiją, smegenėlių ataksiją, oftalmoplegiją ar komplikuotą migreną su pakaušine aura. Reikia atlikti POLG mutacijos testą, vadovaujantis taikoma klinikine tokių ligų diagnozavimo praktika (žr. 4.3 skyrių).
Pankreatitas
Buvo ūminio pankreatito, kuris gali būti mirtinas, atvejų. Pankreatitas gali pasireikšti nepriklausomai nuo paciento amžiaus bei gydymo trukmės. Pankreatitu, pasibaigiančiu mirtimi, paprastai suserga maži vaikai, sunkia epilepsija sergantys pacientai, ligoniai, kuriems yra smegenų pažeidimas arba kurie vartoja daug vaistinių preparatų nuo epilepsijos. Mirties pavojų didina kartu pasireiškęs kepenų funkcijos nepakankamumas.
Pacientai ir (arba) jų šeimos nariai turi būti informuoti, kad atsiradus pankreatitą galinčių rodyti simptomų (pvz., pilvo skausmui, pykinimui ir vėmimui) nedelsdami kreiptųsi į medikus. Jei atsiranda simptomų, galinčių rodyti pankreatitą, būtinas medicininis ištyrimas, įskaitant lipazės ir (arba) amilazės koncentracijos serume nustatymą. Jei įtariama, kad prasidėjo pankreatitas, būtina nedelsiant nutraukti natrio valproato vartojimą.
Savižudiškos mintys ir elgesys
Minčių apie savižudybę ir bandymų nusižudyti buvo užregistruota ligoniams, kurie buvo gydomi antiepilepsiniais vaistais esant įvairioms indikacijoms. Atsitiktinių imčių placebu kontroliuojamų klinikinių tyrimų metaanalizės duomenys taip pat parodė šiek tiek padidėjusią minčių apie savižudybę ir bandymo nusižudyti riziką. Šios rizikos mechanizmas nėra aiškus, ir turimi duomenys neatmeta padidėjusios rizikos galimybės natrio valproatui.
Taigi pacientai turi būti stebimi dėl minčių apie savižudybę bei bandymo nusižudyti požymių ir atitinkamas gydymas turi būti apsvarstytas. Ligonius (ir jų globėjus) reikia įspėti, kad kreiptųsi į gydytoją dėl patarimo, jei pasireiškia minčių apie savižudybę bei bandymo nusižudyti požymių.
Atsargumo priemonės
Hiperamonemija su neurologiniais simptomais
Jeigu įtariamas šlapalo apykaitos ciklo fermentų sutrikimas, prieš pradedant gydymą valpro rūgštimi, reikia atlikti metabolizmo tyrimus, atsižvelgiant į hiperamonemijos riziką dėl valpro rūgšties vartojimo (taip pat žr. 4.3 skyrių).
Jeigu gydymo valpro rūgštimi metu pasireiškia tokie simptomai, kaip apatija, somnolencija, vėmimas, hipotenzija ir priepuolių padažnėjimas, reikia išmatuoti amoniako ir valpro rūgšties koncentracijas serume ir gali prireikti sumažinti dozę arba nutraukti valpro rūgšties vartojimą. Vartojimą nutraukti galima skiriant tinkamą kito antiepilepsinio vaistinio preparato dozę.
Reikia atkeipti dėmesį, kad pradėjus gydymą valpro rūgštimi, gali pasireikšti nepavojingas pykinimas, kartais susijęs su vėmimu ir apetito netekimu, kurie išnyksta savaime arba sumažinus dozę.
Laboratorinių tyrimų duomenų stebėjimas
Prieš pradedant gydymą, be kitokių įprastų tyrimų, būtina atlikti laboratorinius kepenų ir kasos funkciją atspindinčius bei kraujo krešėjimo tyrimus. Po keturių gydymo savaičių tyrimus būtina pakartoti, nustatant visų kraujo ląstelių, įskaitant trombocitus, kiekį, koaguliacijos parametrus, aminotransferazių, šarminės fosfatazės, bilirubino ir amilazės koncentraciją. Vertinant kepenų funkciją, svarbiausi yra tyrimai, atspindintys baltymų sintezę, ypač protrombino laikas. Reikia atsižvelgti ir į fibrinogeno, kitų krešėjimo faktorių, bilirubino bei kepenų fermentų koncentracijos pokyčius.
Jei laboratorinių tyrimų rodmenys normalūs ar pakitę minimaliai, o klinikinė paciento būklė normali, kitokių specialių tyrimų atlikti nebūtina. Vertinti klinikinę būklę bei atlikti laboratorinius tyrimus per pirmus šešis gydymo mėnesius rekomenduojama kas mėnesį.
Jei laboratorinių tyrimų rodmenys yra reikšmingai nenormalūs, o klinikinė paciento būklė normali, tyrimus būtina kartoti tris kartus (didžiausias laikotarpis tarp jų atlikimo – dvi savaitės), vėliau – kartą per mėnesį iki šeštojo gydymo mėnesio. Reikia labai rimtai apsvarstyti, ar nenutraukti gydymo, jei transaminazių (ALT arba AST) koncentracija 3 tris kartus viršija viršutinę normos ribą, net jei klinikinių simptomų nepasireiškia. Jei laboratorinių tyrimų rodmenys nenormalūs ir yra klinikinių simptomų, gydymą būtina nedelsiant nutraukti.
Jei per 12 gydymo mėnesių rodmenys būna normalūs, laikoma, kad laboratorinius tyrimus pakanka atlikti 2‑3 kartus per metus.
Prieš chirurginę ar odontologinę operaciją arba atsiradus hematomai ar savaiminiam kraujavimui papildomai reikia atlikti kraujo tyrimus: nustatyti visų kraujo ląstelių, įskaitant trombocitus, kiekį, kraujavimo laiką bei atlikti krešėjimo tyrimus (žr. 4.8 skyrių). Jei kelis kartus nustatoma, kad trombocitų yra mažiau kaip 100 x 109/l ar atsiranda kraujavimas, rekomenduojama mažinti natrio valproato dozę. Jei kraujavimas stiprus ar labai sumažėja trombocitų kiekis, reikia apsvarstyti, ar nenutraukti natrio valproato vartojimo.
Kartu vartojant vitamino K antagonistų, rekomenduojama atidžiai stebėti INR.
Jei atsiranda bent vienas iš išvardytų simptomų, reikia nedelsiant apsvarstyti, ar nenutraukti gydymo: nepaaiškinamas bendrosios būklės pablogėjimas, klinikinių kepenų ir (arba) kasos pažeidimo požymių, koaguliacijos sutrikimas, ALT arba AST koncentracijos padidėjimas 2‑3 kartus net be klinikinių simptomų (reikia turėti omenyje, kad kepenų fermentų aktyvumą galėjo sužadinti kartu vartojami vaistiniais preparatai), vidutinis (1‑1,5 karto) ALT arba AST koncentracijos padidėjimas, jei kartu būna ūminė infekcinė liga su karščiavimu, pastebimas koaguliacijos rodmenų nenormalumas, nuo dozės nepriklausomas nepageidaujamas poveikis.
Vaikai
Jei ligonis yra kūdikis ar jaunesnis kaip 3 metų vaikas, reikia tiksliai įvertinti gydymo naudą, atsižvelgiant į hepatotoksinio poveikio bei pankreatito riziką. Tokio amžiaus pacientams natrio valproato rekomenduojama vartoti monoterapijai. Reikia vengti kartu vartoti salicilatų darinių, ypač vaikams, kadangi didėja hepatotoksinio poveikio bei kraujavimo pavojus (žr. 4.5 skyrių).
Kūno masės didėjimas
Natrio valproatas dažnai sukelia kūno masės padidėjimą, kuris gali būti reikšmingas ir progresuojantis. Visus pacientus gydymo pradžioje būtina perspėti apie tokį pavojų bei numatyti, kaip kūno svorio didėjimą minimizuoti. Kūno masės prieaugis taip pat yra policistinių kiaušidžių sindromo rizikos veiksnys (žr. 4.8 skyrių).
Pacientai, kurių kaulų čiulpai pažeisti
Ligonius, kurių kaulų čiulpai pažeisti, būtina atidžiai stebėti.
Nors imuninės sistemos reakcijų atsirasdavo retai, pacientams, sergantiems sistemine raudonąja vilklige, vaistinių preparatų, kuriuose yra valpro rūgšties, būtina skirti tik gerai įvertinus riziką ir naudą.
Pacientai, kuriems gali būti ketoacidozė
Kadangi dalis natrio valproato išsiskiria ketonų pavidalu, ketonų nustatymo šlapime tyrimas gali būti tariamai teigiamas.
Inkstų funkcijos sutrikimas
Jei paciento inkstų funkcija sutrikusi, rekomenduojama atsižvelgti į tai, kad didėja nesusijungusios valpro rūgšties koncentracija serume, ir atitinkamai mažinti dozę.
ŽIV infekuoti pacientai
Kai kurie in vitro tyrimai rodo, kad natrio valproatas gali stimuliuoti ŽIV replikaciją, tačiau tyrimų su ŽIV infekuotų žmonių periferinio kraujo mononuklearinėmis ląstelėmis metu natrio valproatas nesukėlė mitogeninio poveikio, skatinančio ŽIV replikaciją. Toks poveikis žmonėms in vivo neužfiksuotas. Vis dėlto minėtą poveikį rekomenduojama turėti omenyje, kai natrio valproato vartojantiems pacientams, užsikrėtusiems ŽIV, rutiniškai nustatinėjamas virusų kiekis.
Pacientams būtina pasakyti, kad stiklo butelyje yra sausiklis, kurio negalima nuryti.
Vartojimas kartu su karbapenemais
Valpro rūgšties ar natrio valproato nerekomenduojama vartoti kartu su karbapenemais (žr. 4.5 skyrių).
Alkoholis
Gydymo natrio valproatu metu nerekomenduojama vartoti alkoholio.
Skydliaukės hormonai
Priklausomai nuo koncentracijos plazmoje, valproatas gali išstumti skydliaukės hormonus iš prisijungimo prie plazmos baltymų vietų ir padidinti jų metabolizmą, o dėl to gali būti klaidingai diagnozuota hipotirozė.
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Kitų veikliųjų medžiagų poveikis natrio valproato metabolizmui
Karbamazepinas, fenitoinas, fenobarbitalis ir primidonas mažina valpro rūgšties koncentraciją serume. Šių vaistinių preparatų vartojant kartu, ypač gydymo pradžioje ir nutraukiant fermentus suaktyvinančios veikliosios medžiagos vartojimą, rekomenduojama stebėti paciento būklę bei valproato koncentraciją serume.
Felbamatas sukelia nuo dozės priklausomą tiesinį laisvos valpro rūgšties koncentracijos padidėjimą 18 %. Šių vaistinių preparatų vartojant kartu, ypač gydymo pradžioje, rekomenduojama stebėti paciento būklę bei valproato koncentraciją serume.
Etosuksimidas gali šiek tiek mažinti natrio valproato koncentraciją serume.
Fluoksetinas gali didinti natrio valproato koncentraciją serume, tačiau buvo pranešimų, kad kartu vartojamas fluoksetinas gali sumažinti valpro rūgšties koncentraciją serume.
Meflokvinas gali mažinti natrio valproato koncentraciją. Šių vaistinių preparatų kartu vartoti nerekomenduojama. Jei tokiu deriniu gydyti būtina, pacientą reikia atidžiai stebėti.
Karbapenemų grupės antibiotikai, pvz., panipenemas, meropenemas, imipenemas, gali greitai sumažinti natrio valproato koncentraciją serume ir todėl gali sukelti priepuolius. Jei minėtų vaistinių preparatų būtina vartoti kartu, būtina atidžiai stebėti klinikinę būklę ir natrio valproato koncentraciją serume.
Rifampicinas didina natrio valproato klirensą ir mažina natrio valproato koncentraciją serume.
Eritromicinas ir izoniazidas gali didinti natrio valproato koncentraciją serume.
Acetilsalicilo rūgštis, vartojama karščiavimą mažinančiomis dozėmis, gali išstumti natrio valproatą iš junginių su plazmos baltymais ir slopinti jo metabolizmą.
Cimetidinas gali didinti natrio valproato koncentraciją serume.
Natrio valproato poveikis kitų veikliųjų medžiagų metabolizmui
Lamotriginas. Natrio valproatas slopina lamotrigino metabolizmą, ilgina pusinės eliminacijos laiką, didina koncentraciją serume ir stiprina toksinį lamotrigino poveikį. Šių vaistinių preparatų kartu vartoti nerekomenduojama. Jei tokiu deriniu gydyti būtina, reikia vartoti mažesnę lamotrigino dozę. Lamotrigino vartojimas kartu su vaistiniais preparatais, kurių sudėtyje yra valproato, didina (sunkių) odos reakcijų riziką, ypač vaikams. Pavieniais atvejais buvo panešta apie sunkias odos reakcijas, kurios pasireiškė per 6 mėnesius nuo kombinuoto gydymo pradžios ir kurios kartais mažėjo, nutraukus vaistinio preparato vartojimą arba pradėjus tinkamą gydymą. Būtina atidžiai stebėti klinikinę būklę ir matuoti lamotrigino koncentraciją serume. Ypač svarbu sekti, ar neatsiranda sunkių odos reakcijų, ir joms pasireiškus nedelsiant nutraukti lamotrigino vartojimą.
Karbamazepinas. Natrio valproatas gali slopinti karbamazepino ir karbamazepino-10.11-epoksido metabolizmą. Buvo pranešimų apie kartu vartojant natrio valproato bei karbamazepino pasireiškiantį klinikinį toksinį poveikį.
Fenitoinas. Natrio valproatas išstumia fenitoiną iš junginių su baltymais, todėl greitai padidėja laisvo fenitoino koncentracija plazmoje ir audiniuose. Vaistinio preparato vartojant ilgai, nesusijungusio fenitoino koncentracija paprastai grįžta į pradinį lygį. Be to, natrio valproatas gali slopinti fenitoino metabolizmą. Jei nustatinėjama fenitoino koncentracija, būtina įvertinti nesusijungusios veikliosios medžiagos formos koncentraciją.
Fenobarbitalis, primidonas. Natrio valproatas slopina fenobarbitalio ir primidono metabolizmą. Jei atsiranda raminimas ar kitokių intoksikacijos barbitūratais požymių, fenobarbitalio (arba primidono) dozę būtina nedelsiant sumažinti. Minėtų preparatų pradėjus vartoti kartu, pirmas 15 dienų rekomenduojama pacientą stebėti ypač atidžiai.
Felbamatas, etosuksimidas. Valpro rūgštis gali didinti felbamato koncentraciją serume maždaug 50 %.
Zidovudinas. Natrio valproatas slopina zidovudino metabolizmą, todėl gali sustiprėti toksinis zidovudino poveikis.
Amitriptilinas, nortriptilinas. Natrio valproatas slopina amitriptilino ir nortriptilino metabolizmą bei didina jų koncentraciją serume.
Nimodipinas. Natrio valproatas slopina nimodipino metabolizmą, todėl gali pasireikšti hipotenzija.
Benzodiazepinai. Sveikų savanorių organizme valproatas išstūmė diazepamą iš jo prisijungimo prie plazmos baltymų vietų ir slopino benzodiazepinų metabolizmą. Valproato ir diazepamo vartojant kartu, nesusijungusio diazepamo koncentracija gali padidėti, o plazmos klirensas bei laisvosios diazepamo dalies pasiskirstymo tūris sumažėti atitinkamai 25 % ir 20 %. Pusinės eliminacijos laikas nepakinta.
Sveikų savanorių, vartojusių valproato su lorazepamu, organizme pastarojo preparato plazmos klirensas sumažėjo daugiausia 40 %.
Vaikų, vartojančių klonazepamo ir kartu valpro rūgšties, serume fenitoino koncentracija gali padidėti.
Kartu vartojant klonazepamo bei natrio valproato, aprašyti absencijos priepuolių epilepsinės būklės atvejų.
Kitokia sąveika
Patariama atsargiai vartoti natrio valproato kartu su naujais vaistiniais preparatais nuo epilepsijos, kurių farmakodinaminės bei farmakokinetinės savybės gali būti gerai neištirtos. Jei kartu vartojama topiramato ir natrio valproato, gali padidėti hiperamonemijos ar encefalopatijos pavojus. Rekomenduojama stebėti klinikinę būklę bei matuoti amoniako koncentraciją serume, ypač kombinuotojo gydymo pradžioje ar atsiradus galimų minėto poveikio simptomų.
Natrio valproatas gali sukelti trombocitopeniją, sutrikdyti trombocitų funkciją ir sumažinti krešėjimo faktorių koncentraciją. Tai gali padidinti su antikoaguliantų (pvz., varfarino) ar trombocitų agregaciją slopinančių vaistinių preparatų (pvz., acetilsalicilo rūgšties) vartojimu susijusį kraujavimo pavojų. Be to, natrio valproatas gali slopinti varfarino metabolizmą. Kartu su natrio valproatu vartojant antikoaguliantų, rekomenduojama reguliariai tirti kraujo krešėjimą.
Kartu vartojant valproato ir olanzapino, gali padidėti neutropenijos pavojus.
Natrio valproatas gali stiprinti raminamąjį kitų veikliųjų medžiagų (pvz., antipsichotikų, MAO inhibitorių, antidepresantų bei benzodiazepinų) poveikį.
Hepatotoksinį poveikį galintys sukelti vaistiniai bei žoliniai preparatai ir alkoholis gali sustiprinti toksinį natrio valproato poveikį kepenims.
Natrio valproatas nemažina hormoninių kontraceptikų veiksmingumo, kadangi nesukelia reikšmingo fermentus suaktyvinančio poveikio.
4.6 Vaisingumas, nėštumo ir žindymo laikotarpis
Absenor neturėtų vartoti mergaitės, paauglės, vaisingo amžiaus ir nėščios moterys, nebent kiti gydymo būdai yra neveiksmingi arba netoleruojami. Vaisingo amžiaus moterys turi naudoti veiksmingą kontracepcijos metodą gydymo metu. Moterims, ketinančioms pastoti, reikia dėti visas pastangas paskirti alternatyvų tinkamą gydymą prieš pastojimą, jei įmanoma.
Ekspozicijos nėštumo metu rizika, susijusi su valproato vartojimu
Valproato skyrimas tiek monoterapijai, tiek politerapijai yra susijęs su apsigimimais. Turimi duomenys rodo, kad politerapija vaistiniais preparatais nuo epilepsijos, kartu skiriant ir valproatą, yra susijusi su didesne įgimtų anomalijų rizika nei skiriant vien valproato.
Apsigimimai
Duomenys, gauti iš metaanalizės (įskaitant registrų ir kohortinių tyrimų duomenis), rodo, kad 10,73 % epilepsija sergančių moterų, kurios nėštumo metu buvo gydomos vien valproatu, vaikų turi apsigimimų (95 % PI: 8,16‑13,29). Šie skaičiai rodo didesnę didelių apsigimimų riziką nei bendrojoje populiacijoje, kurioje rizika yra lygi maždaug 2‑3 %. Ši rizika priklauso nuo dozės dydžio, tačiau dozės riba, kurios neviršijus nėra jokios rizikos, negali būti nustatyta.
Turimi duomenys rodo, kad yra padidėjęs mažų ir didelių anomalijų dažnis. Dažniausiai pasitaikančios apsigimimų rūšys apima nervinio vamzdelio defektus, veido dismorfizmą, lūpos ir gomurio nesuaugimą, kraniostenozę, širdies, inkstų ir šlapimo bei lyties organų defektus, galūnių defektus (įskaitant abiejų rankų stipinkaulių aplaziją) ir daugybines anomalijas, kurios paveikia įvairias kūno sistemas.
Raidos sutrikimai
Tyrimų duomenys rodo, kad valproato ekspozicija nėštumo metu gali turėti nepageidaujamą poveikį psichinei ir fizinei paveiktų kūdikių raidai. Atrodo, kad rizika priklauso nuo dozės dydžio, bet, remiantis turimais duomenimis, dozės riba, kurios neviršijus nėra jokios rizikos, negali būti nustatyta. Kuriuo konkrečiu gestacijos laikotarpiu yra šių poveikių rizika, nėra žinoma, todėl negali būti atmesta rizika per visą nėštumo laikotarpį.
Ikimokyklinio amžiaus vaikų, kuriuos valproatas paveikė nėštumo metu, tyrimai rodo, kad iki 30‑40 % jų pasireiškia ankstyvosios raidos gebėjimų vėlavimas, tai yra, jie pradeda vėliau kalbėti ir vaikščioti, jų intelektiniai gebėjimai yra žemesni, yra menki kalbos įgūdžiai (kalbėjimas ir supratimas), prastesnė atmintis.
Tyrimo metu tiriant 6 metų vaikus, kuriuos valproatas veikė nėštumo metu, jų intelekto koeficientas (IQ) buvo vidutiniškai 7‑10 punktais žemesnis nei vaikų, kuriuos nėštumo metu paveikė kiti vaistai nuo epilepsijos. Nors negalima paneigti kitų veiksnių vaidmens, yra įrodymų, kad valproato paveiktų vaikų intelekto sutrikimų rizika nepriklauso nuo motinos IQ.
Duomenys apie ilgalaikes baigtis riboti.
Turimi duomenys rodo, kad vaikai, kuriuos valproatas paveikė nėštumo metu, turi didesnę autizmo spektro sutrikimų (maždaug tris kartus) ir vaikystės autizmo (maždaug penkis kartus) riziką, lyginant su bendrąja populiacija.
Turimi riboti duomenys rodo, kad vaikams, kuriuos valproatas paveikia nėštumo metu, gali dažniau atsirasti padidėjusio aktyvumo ir dėmesio sutrikimo (ADS) simptomų.
Mergaitės, paauglės ir vaisingo amžiaus moterys (žr. anksčiau ir 4.4 skyrių)
Jei moteris nori planuoti nėštumą
Nėštumo metu motinos patiriami toniniai kloniniai traukuliai ir epilepsinė būklė su hipoksija gali kelti tam tikrą mirtingumo riziką motinai ir vaisiui.
Ketinančioms pastoti arba nėščioms moterims gydymas valproatu turi būti iš naujo įvertintas.
Moterims, ketinančioms pastoti, reikia dėti visas pastangas paskirti alternatyvų tinkamą gydymą prieš pastojimą, jei įmanoma.
Gydymo valproatu nereikėtų nutraukti be pakartotinio šio gydymo naudos ir rizikos įvertinimo pacientėms, kurį turi atlikti gydytojas, turintis patirties gydant epilepsiją arba bipolinį sutrikimą. Jeigu atlikus atidų rizikos ir naudos įvertinimą nusprendžiama gydymą valproatu tęsti nėštumo metu, tuomet rekomenduojama, kad:
- būtų vartojama mažiausia veiksminga dozė ir valproato paros dozė būtų padalinta į keletą mažų dozių, kurios suvartojamos per parą. Pailginto atpalaidavimo formų vartojimas gali būti priimtinesnis už kitas farmacines formas, norint išvengti didžiausios koncentracijos plazmoje pikų;
- iki nėštumo vartojant folatų papildų gali sumažėti nervinio vamzdelio defektų rizika, būdinga visiems nėštumo atvejams. Tačiau turimi duomenys nerodo, kad tai apsaugo nuo įgimtų ydų ar anomalijų dėl valproato poveikio;
- pradėkite specialų prenatalinį stebėjimą, siekiant nustatyti galimus nervinio vamzdelio defektus ar kitus apsigimimus.
Rizika naujagimiams
- Labai retai naujagimiams, kurių motinos vartojo valproatą nėštumo metu, buvo aprašyti hemoraginio sindromo atvejai. Šis hemoraginis sindromas yra susijęs su trombocitopenija, hipofibrinogenemija ir (arba) kitų krešėjimo faktorių sumažėjimu. Taip pat buvo aprašyta afibrinogenemija, kuri gali lemti mirtį. Tačiau šį sindromą reikia atskirti nuo vitamino K faktorių sumažėjimo, kurį sukelia fenobarbitalis ir fermentų induktoriai. Todėl naujagimiams būtina ištirti trombocitų skaičių, fibrinogeno koncentraciją kraujo plazmoje, atlikti krešėjimo tyrimus ir nustatyti krešėjimo faktorius;
- buvo pranešta apie hipoglikemijos atvejus naujagimiams, kurių motinos vartojo valproatą trečiojo nėštumo trimestro metu;
- buvo pranešta apie hipotirozės atvejus naujagimiams, kurių motinos vartojo valproatą nėštumo metu;
- naujagimiams, kurių motinos vartojo valproatą paskutinio nėštumo trimestro metu, gali pasireikšti nutraukimo sindromas (ypač sujaudinimas, dirglumas, padidėjęs jautrumas, drebėjimas, hiperkinezija, tonuso sutrikimai, tremoras, traukuliai ir maitinimosi sutrikimai).
Žindymas
Valproatas išsiskiria į motinos pieną. Jo koncentracija sudaro nuo 1 % iki 10 % motinos kraujo serume esančio valproato kiekio. Gydytų moterų žindomiems naujagimiams / kūdikiams pasireiškė kraujo sutrikimai (žr. 4.8 skyrių).
Atsižvelgiant į žindymo naudą kūdikiui ir gydymo naudą motinai, reikia nuspręsti, ar nutraukti žindymą, ar nutraukti / susilaikyti nuo gydymo Absenor.
Vaisingumas
Buvo pranešta apie amenorėją, kiaušidžių policistozę ir padidėjusį testosterono kiekį moterims, vartojančioms valproatą (žr. 4.8 skyrių). Valproato vartojimas taip pat gali pakenkti vyrų vaisingumui (žr. 4.8 skyrių). Pranešimai apie atvejus rodo, kad nutraukus gydymą vaisingumo sutrikimai išnyksta.
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Natrio valproatas centrinei nervų sistemai gali sukelti poveikį (pvz., galvos svaigimą, somnolenciją ir sumišimą), galintį daryti didelę įtaką gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus. Toks poveikis labiau tikėtinas vartojant dideles dozes ir (arba) natrio valproato vartojant kartu su preparatais, sukeliančiais poveikį centrinei nervų sistemai (pvz., kitais vaistiniais preparatais nuo epilepsijos, benzodiazepinais ir alkoholiu).
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Nepageidaujamas poveikis dažnai priklauso nuo dozės ir būna laikinas. Duomenų apie hepatotoksinį poveikį, pankreatitą bei hematologinius sutrikimus pateikta 4.4 skyriuje, apie įgimtus sutrikimus – 4.6 skyriuje.
Sutrikimų klasifikacija. Labai dažni (≥ 1/10), dažni (nuo ≥ 1/100 iki < 1/10), nedažni (nuo ≥ 1/1 000 iki < 1/100), reti (nuo ≥ 1/10 000 iki < 1/1 000), labai reti (< 1/10 000), dažnis nežinomas (negali būti įvertintas pagal turimus duomenis).
Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai
Dažni
Nesunkus, visiškai praeinantis kaulų čiulpų veiklos slopinimas, trombocitopenija.
Nedažni
Reti
Fibrinogeno koncentracijos sumažėjimas (ypač vartojant didelę dozę), dažniausiai nesukeliantis klinikinių simptomų (natrio valproatas slopina antrąją trombocitų agregacijos fazę).
Labai reti
Kaulų čiulpų veiklos slopinimas, progresuojantis iki agranulocitozės, anemijos ir pancitopenijos (limfocitopenijos, trombocitopenijos, leukocitopenijos), limfocitozė.
Kraujavimo laiko pailgėjimas dėl sutrikusios trombocitų agregacijos ir (arba) dėl VIII ar Von Willebrand faktoriaus trūkumo sukeltos trombocitopatijos.
Imuninės sistemos sutrikimai
Reti
Dažnis nežinomas
Buvo pranešta apie angioneurozinę edemą, vaistinio preparato sukelto išbėrimo su eozinofilija ir sisteminiais simptomais (angl., Drug Rash with Eosinophilia and Systemic Symptoms [DRESS]) sindromą.
Endokrininiai sutrikimai
Reti
Testosterono koncentracijų padidėjimas.
Metabolizmo ir mitybos sutrikimai
Labai dažni
Izoliuota hiperamonemija, t. y. hiperamonemija be kepenų veiklos sutrikimo simptomų. Dėl jos gydymą nutraukti nebūtina. Apie hiperamonemiją, susijusią su kitais sutrikimais, informacijos pateikta 4.4 skyriuje.
Labai reti
Hiponatremija (su sutrikusios antidiurezinio hormono sekrecijos sindromu arba be jo), sutrikusios antidiurezinio hormono sekrecijos sindromas (SADHSS).
Psichikos sutrikimai
Dažnis nežinomas
Psichikos sutrikimai, įskaitant psichozę, elgesio sutrikimus, depresiją ir nerimą.
Nervų sistemos sutrikimai
Dažni
Rankų drebėjimas, parestezija, galvos skausmas.
Vaistinio preparato vartojant kartu su kitais preparatais nuo epilepsijos, buvo stebėtas nuovargis, somnolencija, apatija ir ataksija.
Nedažni
Padidėjęs aktyvumas, irzlumas. Natrio valproatu gydomiems ligoniams pasireiškė sumišimas, keli stuporo ar letargijos atvejai, progresavę iki laikinos komos (encefalopatijos). Šie sutrikimai buvo nepriklausomi arba susiję su priepuoliais gydymo metu ir praeidavo nutraukus preparato vartojimą ar sumažinus dozę. Tokių atvejų daugiausia pastebėta ligoniams, gydytiems natrio valproatu kartu su kitais vaistiniais preparatais (ypač kartu su fenobarbitaliu) ar staiga padidinus dozę.
Reti
Nistagmas ir galvos sukimasis (vertigo). Pastebėta hiperamonemijos, susijusios su neurologiniais simptomais, atvejų. Jeigu jų atsiranda, būtina apsvarstyti, ar nereikėtų atlikti išsamesnių tyrimų.
Labai reti
Haliucinacijos, sedacija, ekstrapiramidiniai sutrikimai.
Buvo laikinos demencijos, susijusios su laikina smegenų atrofija, atvejų bei pavienių laikino parkinsonizmo atvejų.
Ausų ir labirintų sutrikimai
Reti
Klausos netekimas (laikinas ir nuolatinis, priežastinis ryšys nenustatytas.)
Labai reti
Spengimas ausyse.
Virškinimo trakto sutrikimai
Nedažni
Pykinimas, vėmimas, padidėjęs seilių išsiskyrimas ir kitokie virškinimo trakto sutrikimai. Tokie sutrikimai paprastai būna laikini ir pasireiškia gydymo pradžioje.
Reti
Pankreatitas (kartais mirtinas).
Kepenų, tulžies pūslės ir latakų sutrikimai
Nedažni
Kepenų funkcijos sutrikimas, kartais susijęs su hiperamonemija ir somnolencija. Ligoniams, ypač vaikams, šis sutrikimas gali būti labai sunkus ir net mirtinas. Jis gali pasireikšti per pirmuosius 6 gydymo mėnesius.
Odos ir poodinio audinio sutrikimai
Dažni
Laikinas plaukų nuslinkimas, plaukų suplonėjimas.
Reti
Odos reakcija, pvz., egzanteminis išbėrimas, odos vaskulitas, daugiaformė eritema.
Labai reti
Toksinė epidermio nekrolizė (Lajelio (Lyell) sindromas), Stivenso-Džonsono (Stevens-Johnson) sindromas.
Skeleto, raumenų ir jungiamojo audinio sutrikimai
Dažnis nežinomas
Gauta pranešimų apie kaulų mineralinio tankio sumažėjimo, osteopenijos, osteoporozės ir kaulų lūžių atvejus pacientams, kuriems taikomas ilgalaikis gydymas natrio valproatu. Kas lemia tokį natrio valproato poveikį kaulų metabolizmui, nenustatyta.
Inkstų ir šlapimo takų sutrikimai
Labai reti
Naktinis šlapimo nelaikymas.
Reti
Fankoni (Fanconi) sindromas (atsiradimo mechanizmas iki šiol nežinomas).
Lytinės sistemos ir krūties sutrikimai
Dažni
Nereguliarios mėnesinės.
Nedažni
Amenorėja, kiaušidžių policistozė.
Labai reti
Ginekomastija.
Dažnis nežinomas
Vyrų vaisingumo sutrikimas.
Įgimtos, šeiminės ir genetinės ligos
Dažnis nežinomas
Įgimti apsigimimai ir raidos sutrikimai (žr. 4.4 skyrių ir 4.6 skyrių).
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai
Dažni
Kūno svorio padidėjimas (žr. 4.4 skyrių) ar sumažėjimas, apetito padidėjimas ar jo stoka.
Nedažni
Nesunki periferinė edema.
Reti
Stomatitas, porfirija.
Dažnis nežinomas
Hipotermija.
Pranešimas apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas
Svarbu pranešti apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas, pastebėtas po vaistinio preparato pateikimo į rinką, nes tai leidžia nuolat stebėti vaistinio preparato naudos ir rizikos santykį. Sveikatos priežiūros specialistai turi pranešti apie bet kokias įtariamas nepageidaujamas reakcijas, užpildę interneto svetainėje http://www.vvkt.lt/ esančią formą, ir atsiųsti ją paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt.
4.9 Perdozavimas
Bet kokios intoksikacijos atveju būtina apsvarstyti, ar neapsinuodyta keliais preparatais (pvz., ar siekiant nusižudyti neišgerta daugiau nei vienas vaistinis preparatas). Tarp vaistinio preparato išgėrimo ir didžiausios koncentracijos serume atsiradimo gali praeiti daugiau nei 10 valandų, ypač jei išgerta pailginto atpalaidavimo forma.
Simptomai
Jei perdozavimas nedidelis (koncentracija serume didžiausią gydomąją viršija iki 5 kartų), dažniausi simptomai yra apsnūdimas, letargija, pykinimas, vėmimas, galvos svaigimas ir tachikardija. Jei perdozavimas sunkus, gali pasireikšti koma, kvėpavimo slopinimas, metabolinė acidozė, trombocitopenija ir leukopenija, hipotenzija, traukuliai, hipoglikemija, intrakranijinio spaudimo padidėjimas, elektrolitų pusiausvyros sutrikimas, raumenų silpnumas, hiporefleksija, arefleksija, širdies ir kraujagyslių sistemos funkcijos sutrikimas. Buvo mirties atvejų.
Gydymas
Specifinio priešnuodžio nėra. Klinikinių priemonių tikslas – atsirandančių simptomų gydymas. Būtina kartotinai skirti aktyvintos anglies bei imtis kitokių absorbciją mažinančių priemonių. Būtina stebėti gyvybines funkcijas ir, jei reikia, skirti palaikomųjų priemonių. Jei perdozavimas lengvas, išvardytų priemonių turėtų pakakti. Jei perdozavimas sunkus, kartais gali būti naudinga atlikti hemodializę. Kai kada į veną leista naloksono. Gali būti naudingas diurezės skatinimas. Perdozavus absorbcija paprastai būna lėtesnė, jai stabdyti naudinga skirti aktyvintos anglies ar plauti skrandį net tuo atveju, jei nuo vaistinio preparato išgėrimo praėjo daug laiko (6 – 12 valandų).
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė – vaistiniai preparatai nuo epilepsijos, riebalų rūgščių dariniai, ATC kodas – N03AG01
Natrio valproatas yra vaistinis preparatas nuo epilepsijos. Chemiškai tai yra šakotos grandinės riebalų rūgštis. Preparato struktūra nepanaši į kitų antiepilepsinių vaistinių preparatų.
Veikimo mechanizmas
Natrio valproato veikimo būdas iki galo neištirtas. Ikiklinikinių tyrimų metu gauta duomenų, kad natrio valproatas didina slopinančio neurotransmiterio g-aminosviesto rūgšties (GASR) kiekį sinapsiniame plyšyje. Be to, jis sukelia poveikį suaktyvinantiems neurotransmiteriams. Natrio valproatas gali sukelti ir tiesioginį poveikį neurono membranos natrio ir kalio kanalams.
5.2 Farmakokinetinės savybės
Absorbcija
Išgertas natrio valproatas skrandyje ir plonosiose žarnose virsta valpro rūgštimi, kuri greitai ir beveik visa absorbuojama. Absoliutus biologinis prieinamumas yra 90‑100 %. Laikas, per kurį preparato koncentracija tampa didžiausia, priklauso nuo farmacinės formos. Išgėrus vienkartinę Absenor pailginto atpalaidavimo tablečių dozę, laikas, per kurį preparato koncentracija tampa didžiausia, yra 8,6 (± 2,0) valandos (vidurkis ± SN). Maistas gali didinti absorbcijos greitį, bet ne jos dydį.
Pasiskirstymas
Su plazmos baltymais (daugiausia albuminais) jungiasi maždaug 90‑95 % natrio valproato. Nesusijungusios veikliosios medžiagos dalis didėja senyvų, hipoalbuminemija bei inkstų ar kepenų funkcijos nepakankamumu sergančių pacientų organizme bei tais atvejais, jei natrio valproato koncentracija serume būna didelė (daugiau nei 80‑85 mg/l). Pasiskirstymo tūris priklauso nuo amžiaus ir paprastai būna 0,13‑0,23 l/kg kūno svorio, jaunesnių pacientų organizme – 0,13‑0,19 l/kg kūno svorio. Natrio valproato koncentracija cerebrospinaliniame skystyje būna maždaug 10 % esančios serume, tačiau skirtingų pacientų organizme gali labai skirtis.
Biotransformacija
Prieš išsiskyrimą su šlapimu natrio valproatas ekstensyviai metabolizuojamas kepenyse. Svarbiausias metabolizmo būdas – konjugacija su gliukurono rūgštimi. Likusi dalis daugiausia metabolizuojama vykstant b (beta), w (omega) ir w-1 (omega-1) oksidacijai. Duomenų, kad pasireiškia autoindukcija, nėra, tačiau kiti vaistiniai preparatai, indukuodami kepenų mikrosomų fermentus, metabolizmą gali didinti.
Eliminacija
Sveikų savanorių plazmos klirensas yra maždaug 6‑8 ml/kg kūno svorio per val.; pacientų, vartojančių fermentus indukuojančių vaistinių preparatų, jis yra didesnis (maždaug 15‑20 ml/kg kūno svorio per val.). Pusinės eliminacijos laikas sveikų savanorių organizme dažniausiai būna 12‑16 valandų, ligonių, vartojančių fermentus indukuojančių vaistinių preparatų, organizme jis sumažėja ir būna maždaug 4‑9 valandos. Kai kurie metabolitai (pvz., 2-en-valpro rūgštis) gali sukelti priepuolius slopinantį poveikį, tačiau klinikinė tokio poveikio reikšmė galutinai neištirta.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Nustatyta, kad natrio valproatas sukelia teratogeninį poveikį: pelėms, žiurkėms ir triušiams pastebėta įgimtų sutrikimų, pvz., inkstų ar griaučių defektų. Tyrimų su gyvūnais metu nustatyta, kad didelė koncentracija serume yra susijusi su nervinio vamzdelio užsivėrimo defektais. Lėtinio toksinio poveikio tyrimų su žiurkėmis ir šunimis metu nustatyta, kad sumažėja spermatogenezė bei pasireiškia sėklidžių atrofija.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Tabletės šerdis
Kopovidonas
Hipromeliozė
Bevandenis koloidinis silicio dioksidas
Magnio stearatas
Tabletės plėvelė
Polivinilo alkoholis
Titano dioksidas (E 171)
Talkas
Sojų lecitinas (E 322)
Ksantano lipai
6.2 Nesuderinamumas
Duomenys nebūtini.
6.3 Tinkamumo laikas
3 metai
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Laikyti žemesnėje kaip 25 °C temperatūroje.
Tablečių, laikomų dalytuve, žemesnėje kaip 25 °C temperatūroje, tinkamumo laikas yra 1 savaitė.
Stiklinį buteliuką laikyti sandarų, kad preparatas būtų apsaugotas nuo drėgmės.
6.5 Talpyklės pobūdis ir jos turinys
Gintaro spalvos III tipo stiklo buteliukas su užsukamuoju dangteliu, turinčiu apsauginę juostelę. Buteliuke yra apvalios formos, plokščias sausiklis, kuriame yra silikagelio.
Pakuotėje yra 100 tablečių.
6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti ir vaistiniam preparatui ruošti
Specialių reikalavimų nėra.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
-
+185-24+161
-
+44-7+37
-
+20-4+16
-
+15-6+9
-
+9-5+4
- Daugiau gydymo įstaigų
Anekdotai
-
Daktarai kalbasi:
- Žinot, o pas tą pacientą plokščiapadystė... Paskutinėje stadijoje...
- O kuo pasireiškia paskutinė stadija?
- Na, jūs lastus kada nors matėte?
- Taip...
- Na, tai va, šitai yra priešpaskutinė stadija... - Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar žinote naujos formos, kuri vartojama kartą per mėnesį, vitamino D pavadinimą