Metilfenidato hidrochloridas, 18mg, pailginto atpalaidavimo tabletės
Vartojimas: vartoti per burną
Registratorius: Johnson & Johnson, UAB, Lietuva
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Metilfenidato hidrochloridas
1. Kas yra CONCERTA ir kam jis vartojamas
Kam vartojamas šis vaistas
Pasireiškus dėmesio trūkumo ir hiperaktyvumo (pernelyg didelio aktyvumo) sutrikimui (DTHS), CONCERTA gydomi:
- vaikai ir paaugliai nuo 6 iki 18 metų;
- tik po to, kai išbandyti gydymo be vaistų būdai, pavyzdžiui, psichologo konsultacijos ir elgesio terapija.
Jaunesniems kaip 6 metų vaikams ar gydymui pradėti suaugusiesiems, kuriems pasireiškia DTHS, gydymas CONCERTA neskiriamas. Jeigu gydymas buvo pradėtas jaunesniame amžiuje, Jums gali tikti tęsti CONCERTA vartojimą suaugus. Apie tai Jums pasakys Jūsų gydytojas.
Kaip veikia vaistas
CONCERTA pagerina tam tikrų smegenų sričių, kurių aktyvumas per mažas, veiklą. Vaistas gali padėti pagerinti dėmesį (dėmesio trukmę), susikaupimą ir mažinti impulsyvų elgesį.
Gydymas šiuo vaistu yra dalis visapusės gydymo programos, kuri apima:
- psichologinę,
- mokymo ir
- socialinę terapiją.
Vaistą gali skirti tik gydytojas, kuris turi patirties su vaikų ar paauglių elgesio sutrikimais. DTHS neišgydomas, bet, taikant gydymo programą, jį galima palengvinti.
Apie DTHS
Vaikams ir paaugliams, kuriems pasireiškia DTHS, yra:
- sunku ramiai pasėdėti ir
- sunku susikaupti.
Tai nėra jų kaltė, kad jie to nesugeba.
Su tokiais sunkumais susiduria daugelis vaikų ir paauglių, tačiau, sergant DTHS, tai gali trukdyti kasdieninei veiklai. Vaikams ir paaugliams, kuriems pasireiškia DTHS, gali būti sunku mokytis ir ruošti namų darbus. Jiems gali būti sunku tinkamai elgtis namuose, mokykloje ar kitose vietose.
DTHS neturi įtakos vaiko ar paauglio intelektui.
2. Kas žinotina prieš Jums arba Jūsų vaikui vartojant CONCERTA
Jums arba Jūsų vaikui CONCERTA vartoti negalima:
- jeigu yra alergija metilfenidatui arba bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje);
- jeigu yra skydliaukės veiklos sutrikimų;
- jeigu yra padidėjęs akispūdis (glaukoma);
- jeigu yra antinksčių auglys (feochromocitoma);
- jeigu yra mitybos sutrikimų, kai nejaučiama alkio arba nebūna noro valgyti (pvz., nervinė anoreksija);
- jeigu yra labai padidėjęs kraujospūdis arba susiaurėjusios kraujagyslės. Tai gali sukelti rankų ar kojų skausmus;
- jeigu kada nors pasireiškė širdies sutrikimai, pavyzdžiui, širdies priepuolis, neritmiškas širdies plakimas, skausmas ir diskomfortas krūtinėje, širdies nepakankamumas, širdies liga arba įgimtas širdies sutrikimas;
- jeigu pasireiškė smegenų kraujotakos sutrikimai, pavyzdžiui, insultas, tam tikros kraujagyslių dalies išsipūtimas ir susilpnėjimas (aneurizma), kraujagyslių susiaurėjimas ar nepraeinamumas, kraujagyslių uždegimas (vaskulitas);
- jeigu šiuo metu vartojama arba per praėjusias 14 parų buvo vartota antidepresantų (vadinamų monoamino oksidazės inhibitoriais) (žr. skyrelį ,,Kiti vaistai ir CONCERTA“);
- jeigu yra psichikos sutrikimų:
- psichopatija arba ribinis asmenybės sutrikimas;
- nenormalios mintys ar regėjimai, arba diagnozuota liga, vadinama šizofrenija;
- sunkaus psichikos sutrikimo požymiai, pavyzdžiui:
- savižudybės nuojauta;
- sunki depresija, kai jaučiatės labai liūdnas, bevertis ir beviltiškas;
- manija, kai jaučiatės neįprastai dirglus, pernelyg aktyvus ir nevaržomas.
Jeigu Jums arba Jūsų vaikui yra anksčiau išvardytų būklių, metilfenidato vartoti negalima. Jeigu abejojate, prieš pradėdami arba prieš pradedant Jūsų vaikui vartoti metilfenidatą, pasitarkite su gydytoju arba vaistininku. Tai reikia padaryti dėl to, kad metilfenidatas gali pasunkinti šiuos sutrikimus.
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pasitarkite su gydytoju arba vaistininku, prieš pradėdami vartoti CONCERTA, jeigu Jums arba Jūsų vaikui:
- diagnozuota kepenų ar inkstų liga;
- sunku ryti arba nuryti visą tabletę;
- diagnozuotas žarnų ar stemplės susiaurėjimas arba nepraeinamumas;
- pasireiškia priepuoliai (priepuoliai, traukuliai, epilepsija) arba yra kokių nors sutrikimų užrašytoje elektroencefalogramoje (EEG);
- kada nors pasireiškė piktnaudžiavimas ar priklausomybė nuo alkoholio, su receptu parduodamų vaistų ar narkotikų;
- prasidėjo mėnesinės (mergaitėms) (žr. toliau esantį skyrelį ,,Nėštumas ir žindymo laikotarpis“);
- pasireiškia sunkiai kontroliuojami, pasikartojantys bet kurios kūno dalies trūkčiojimai arba garsų ar žodžių pakartojimai;
- yra padidėjęs kraujospūdis;
- diagnozuotas širdies sutrikimas, kuris nenurodytas anksčiau esančiame skyrelyje ,,Jums arba Jūsų vaikui metilfenidato vartoti negalima“;
- diagnozuotas psichikos sutrikimas, kuris nenurodytas anksčiau esančiame skyrelyje ,,Jums arba Jūsų vaikui metilfenidato vartoti negalima“. Kiti psichikos sutrikimai gali būti:
- nuotaikų kaita (po manijos pasireiškia depresija – toks sutrikimas vadinamas bipoliniu sutrikimu);
- pradeda reikštis agresyvumas ar pyktis arba pasireiškia agresyvumo pasunkėjimas;
- matote, girdite ar juntate nesančius reiškinius (haliucinacijos);
- tikite netikrais dalykais (kliedesiai);
- jaučiate neįprastą įtarumą (paranoja);
- jaučiatės susijaudinęs, neramus ar įsitempęs;
- jaučiatės nusiminęs ar kaltas.
Jeigu Jums ar Jūsų vaikui yra anksčiau išvardytų būklių, prieš pradedant gydymą, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Tai padaryti reikia dėl to, kad metilfenidato vartojimas gali pasunkinti šiuos sutrikimus. Gydytojas stebės, kaip vaistas veikia Jus arba Jūsų vaiką.
Gydytojo patikra prieš Jums arba Jūsų vaikui pradedant vartoti CONCERTA
Šios patikros tikslas yra išsiaiškinti, ar metilfenidatas yra tinkamas vaistas Jums arba Jūsų vaikui. Gydytojas pasikalbės su Jumis apie:
- kitus Jūsų arba Jūsų vaiko vartojamus vaistus;
- ar buvo staigios mirties dėl neišaiškintų priežasčių atvejų Jūsų kraujo giminaičiams;
- bet kuriuos kitus Jūsų arba Jūsų kraujo giminaičių sveikatos sutrikimus (pvz., širdies sutrikimus);
- tai, kaip jaučiatės arba jaučiasi Jūsų vaikas, pavyzdžiui, jaučiasi pakiliai ar yra prislėgtas, ar kyla keistų minčių, arba jei taip jautėtės arba Jūsų vaikas jautėsi kada nors anksčiau;
- tai, ar Jūsų kraujo giminaičiams buvo pasireiškę tikų (sunkiai kontroliuojami, pasikartojantys bet kurios kūno dalies trūkčiojimai arba garsų ar žodžių pakartojimas);
- bet kuriuos psichinės sveikatos ar elgesio sutrikimus, kurie kada nors pasireiškė Jums, Jūsų vaikui arba kitiems kraujo giminaičiams. Jūsų gydytojas aptars ar Jums ar Jūsų vaikui yra rizika atsirasti nuotaikos svyravimams (po manijos pasireiškia depresija – toks sutrikimas vadinamas bipoliniu sutrikimu). Gydytojas patikrins Jūsų arba Jūsų vaiko psichinės sveikatos istoriją, o taip pat, ar Jūsų giminėje nubuvo savižudybių, bipolinio sutrikimo ar depresijos atvejų.
Labai svarbu, kad suteiktumėte gydytojui kiek galite daugiau informacijos apie save. Tai padės gydytojui nuspręsti, ar metilfenidatas yra tinkamas vaistas Jums arba Jūsų vaikui. Gydytojas gali skirti atlikti kitus medicininius tyrimus, prieš pradedant Jums arba Jūsų vaikui vartoti šį vaistą.
Kiti vaistai ir CONCERTA
Jeigu Jūs arba Jūsų vaikas vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite savo gydytojui.
Metilfenidato vartoti negalima, jeigu Jūs arba Jūsų vaikas vartoja:
- vaistų, vadinamų monoamino oksidazės (MAO) inhibitoriais, kuriais gydoma depresija, arba Jūs arba Jūsų vaikas vartojo MAO inhibitorių per praėjusias 14 parų. MAO inhibitorių vartojant kartu su metilfenidatu, gali staiga padidėti kraujospūdis.
Jeigu vartojate arba Jūsų vaikas vartoja kitų vaistų, metilfenidatas gali keisti šių vaistų veikimą arba sukelti šalutinį poveikį. Prieš pradedant vartoti metilfenidatą, pasitarkite su gydytoju, jeigu vartojate arba Jūsų vaikas vartoja:
- kitų vaistų nuo depresijos;
- vaistų nuo sunkių psichikos sutrikimų;
- vaistų nuo epilepsijos;
- vaistų, kurie mažina arba didina kraujospūdį;
- kai kurių vaistų nuo kosulio ir peršalimo, kurių sudėtyje yra veikliųjų medžiagų, kurios gali veikti kraujospūdį. Perkant bet kuriuos iš šių vaistų, svarbu pasitarti su vaistininku;
- vaistų, kurie mažina kraujo krešėjimą ir neleidžia formuotis kraujo krešuliams.
Jeigu abejojate, ar vartojate arba Jūsų vaikas vartoja anksčiau išvardytų vaistų, prieš pradedant vartoti metilfenidatą, kreipkitės patarimo į gydytoją arba vaistininką.
Jeigu Jūs arba Jūsų vaikas vartoja ar vartojo kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Prieš operaciją
Pasakykite gydytojui, jeigu Jums arba Jūsų vaikui planuojama atlikti chirurginę operaciją. Operacijos, kurios metu vartojama tam tikrų anestetikų, dieną metilfenidato vartoti negalima, nes būtų didesnė staigaus kraujospūdžio padidėjimo operacijos metu rizika.
Vaistų nustatymo tyrimai
Vartojant šį vaistą, gali būti teigiami vaistų vartojimo nustatymo tyrimų duomenys. Tokie tyrimai yra atliekami ir sportininkams.
CONCERTA vartojimas su alkoholiu
Vartojant šį vaistą, alkoholio gerti negalima. Alkoholis gali sustiprinti šio vaisto šalutinį poveikį. Prisiminkite, kad alkoholio gali būti ir kai kurių maisto produktų bei vaistų sudėtyje.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Jeigu esate nėščia, žindote kūdikį, manote, kad galbūt esate nėščia arba planuojate pastoti, tai prieš vartodama šį vaistą pasitarkite su gydytoju.
Ar metilfenidatas gali paveikti vaisių, nežinoma. Prieš pradedant vartoti metilfenidatą, pasakykite gydytojui arba vaistininkui:
- jeigu Jūs arba Jūsų dukra turite lytinių santykių. Jūsų gydytojas aptars su Jumis kontracepcijos klausimus;
- jeigu Jūs arba Jūsų dukra esate arba galvojate, kad esate nėščia. Gydytojas nuspręs, ar galima vartoti metilfenidatą;
- jeigu Jūs arba Jūsų dukra žindote arba planuojant žindyti kūdikį. Metilfenidatas gali prasiskverbti į motinos pieną. Dėl to gydytojas nuspręs, ar Jūs arba Jūsų dukra galite žindyti vartojant metilfenidatą.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Vartojant metilfenidatą, Jums arba Jūsų vaikui gali svaigti galva, būti sunku susikaupti, gali pasireikšti miglotas matymas. Atsiradus tokiam poveikiui gali būti pavojinga vairuoti, valdyti mechanizmus, važiuoti dviračiu arba jodinėti, kopti į medžius.
CONCERTA sudėtyje yra laktozės
Šio vaisto sudėtyje yra laktozės (cukraus rūšis). Jeigu gydytojas yra sakęs, kad netoleruojate arba Jūsų vaikas netoleruoja kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį prieš pradedant vartoti šį vaistą.
3. Kaip vartoti CONCERTA
Kiek tablečių gerti
Jūs arba Jūsų vaikas visada turite vartoti šį vaistą tiksliai kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
- Pradžioje Jūsų gydytojas skirs vartoti mažą vaisto dozę ir vėliau, jeigu reikia, ją palaipsniui didins.
- Didžiausia paros dozė yra 54 mg.
- Kiekvieną dieną Jūs arba Jūsų vaikas turite išgerti CONCERTA vieną kartą per parą ryte, užsigeriant stikline vandens. Reikia nuryti visą tabletę. Tablečių kramtyti, laužyti ar traiškyti negalima. Tabletes galima gerti valgant ar be maisto.
Veikliajai medžiagai išsiskyrus ištirpsta ne visa tabletė, todėl kartais su išmatomis gali pasišalinti tabletės plėvelė. Tai normalu.
Jeigu Jūs arba Jūsų vaikas nesijaučiate geriau po 1 gydymo mėnesio
Jeigu Jūs arba Jūsų vaikas nesijaučiate geriau, pasakykite gydytojui. Prireikus gydytojas gali nuspręsti keisti gydymą.
Netinkamai vartojant CONCERTA
Jeigu CONCERTA vartojamas netinkamai, tai gali lemti nenormalų elgesį. Toks elgesys gali rodyti, kad Jūs arba Jūsų vaikas tampate priklausomu nuo šio vaisto. Pasakykite gydytojui, jeigu kada nors Jūs arba Jūsų vaikas piktnaudžiavote ar buvote priklausomas nuo alkoholio, su receptais išduodamų vaistų ar narkotikų.
Šis vaistas skirtas tik Jums arba Jūsų vaikui, todėl kitiems žmonėms jo duoti negalima, net jeigu jų ligos simptomai yra tokie patys kaip Jūsų arba Jūsų vaiko.
Ką daryti Jums ar Jūsų vaikui pavartojus per didelę CONCERTA dozę?
Jeigu Jūs arba Jūsų vaikas išgėrėte per didelę vaisto dozę, nedelsdami kreipkitės į gydytoją arba skambinkite greitajai pagalbai. Pasakykite, kiek tablečių išgerta.
Perdozavimo požymiai yra: vėmimas, susijaudinimas, drebėjimas, nevalingų judesių sustiprėjimas, raumenų trūkčiojimas, priepuoliai (po kurių gali ištikti koma), pernelyg didelis linksmumas, sumišimas, nesamų reiškinių matymas, jutimas ar girdėjimas (haliucinacijos), prakaitavimas, paraudimas, galvos skausmas, karščiavimas, širdies plakimo pokyčiai (retas, dažnas ar nereguliarus pulsas), kraujospūdžio padidėjimas, vyzdžių išsiplėtimas, nosies ir burnos džiūvimas.
Jums ar Jūsų vaikui pamiršus pavartoti CONCERTA
Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą dozę. Jeigu Jūs arba Jūsų vaikas pamiršote išgerti dozę, palaukite, kol bus kitos dozės vartojimo laikas.
Jums ar Jūsų vaikui nustojus vartoti CONCERTA
Jeigu Jūs arba Jūsų vaikas staigiai nutrauksite šio vaisto vartojimą, DTHS simptomai gali atsinaujinti arba pasireikšti nepageidaujamas poveikis, pavyzdžiui, gali pasireikšti depresija. Gydytojas rekomenduos palaipsniui kiekvieną dieną mažinti dozę prieš visiškai nutraukiant vaisto vartojimą. Prieš nutraukiant CONCERTA vartojimą, pasitarkite su gydytoju.
Ką darys gydytojas Jūsų arba Jūsų vaiko gydymo metu
Gydytojas atliks kai kuriuos tyrimus
- prieš pradedant Jūsų arba Jūsų vaiko gydymą, kad įsitikintų, ar CONCERTA vartoti yra saugu ir bus naudinga;
- pradėjus Jūsų arba Jūsų vaiko gydymą, tyrimus kartos ne rečiau kaip kas 6 mėnesius, bet gali tai daryti ir dažniau. Tyrimai bus atliekami ir pakeitus vaisto dozę;
- tokie tyrimai yra:
- apetito patikrinimas;
- ūgio išmatavimas ir kūno svorio nustatymas;
- kraujospūdžio išmatavimas ir širdies plakimo dažnio suskaičiavimas;
- nuotaikos ir protinės būklės sutrikimų bei bet kurių neįprastų jutimų arba jų pasunkėjimo vartojant CONCERTA išsiaiškinimas.
Ilgalaikis gydymas
CONCERTA nebūtina vartoti visą gyvenimą. Jeigu Jūs arba Jūsų vaikas vartojate CONCERTA ilgiau nei vienerius metus, gydytojas gydymą trumpam nutrauks, pavyzdžiui, per mokinių atostogas. Tai parodys, ar vaisto vis dar reikia.
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
4. Galimas šalutinis poveikis
Šis vaistas, kaip ir visi kiti, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms. Nors kai kuriems žmonėms pasireiškia šalutinis poveikis, dauguma gydytų žmonių teigia, kad metilfenidatas jiems padeda. Jūsų gydytojas paaiškins apie šalutinį poveikį.
Kai kuris šalutinis poveikis gali būti sunkus. Jeigu Jums arba Jūsų vaikui pasireiškia bet kuris toliau išvardytas šalutinis poveikis, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.
Dažnas (gali pasireikšti ne daugiau kaip 1 iš 10 žmonių)
- neritmiško širdies plakimo jutimas (palpitacijos);
- nuotaikos pokyčiai, nuotaikų kaita, asmenybės pokyčiai.
Nedažnas (gali pasireikšti ne daugiau kaip 1 iš 100 žmonių)
- mintys apie savižudybę arba savižudybės nuojauta;
- nesamų reiškinių matymas, girdėjimas arba jutimas (tai psichozės požymiai);
- nekontroliuojama kalba arba kūno judesiai (Tureto (Tourette) sindromas);
- alergijos požymiai, pavyzdžiui, odos išbėrimas, niežėjimas ar dilgėlinė, veido, lūpų, liežuvio ar kitų kūno vietų patinimas, dusulys, švokštimas arba kvėpavimo pasunkėjimas.
Retas (gali pasireikšti ne daugiau kaip 1 iš 1 000 žmonių)
- neįprastas susijaudinimas, pernelyg didelis aktyvumas ar nevaržomas elgesys (manija).
Labai retas (gali pasireikšti ne daugiau kaip 1 iš 10 000 žmonių)
- širdies priepuolis;
- staigi mirtis;
- bandymas žudytis;
- priepuoliai (priepuoliai, traukuliai, epilepsija);
- odos lupimasis arba rausvai violetinės spalvos dėmės;
- galvos smegenų arterijų uždegimas arba užsikimšimas;
- nekontroliuojami raumenų spazmai, paveikiantys akis, galvą, kaklą, kūną ir nervų sistemą (dėl trumpalaikio smegenų aprūpinimo krauju sutrikimo);
- kraujo ląstelių (raudonųjų ir baltųjų kraujo ląstelių bei kraujo plokštelių) kiekio sumažėjimas, dėl kurio gali dažniau pasireikšti infekcijos, kraujavimas ir greičiau atsirasti mėlynių;
- staigus kūno temperatūros padidėjimas, labai didelis kraujospūdžio padidėjimas ir sunkūs traukuliai (piktybinis neurolepsinis sindromas). Neaišku, ar tokį šalutinį poveikį sukelia metilfenidatas, ar kiti kartu su metilfenidatu vartojami vaistai.
Nežinomas (dažnis negali būti įvertintas pagal turimus duomenis)
- nenorimos besikartojančios mintys;
- nepaaiškinamas nualpimas, krūtinės skausmas, dusulys (tai gali būti širdies sutrikimų požymiai);
- paralyžius arba judėjimo ir regėjimo sutrikimai, sutrikusi kalba (tai gali būti smegenų kraujagyslių sutrikimų požymiai).
Jeigu Jums arba Jūsų vaikui pasireiškia anksčiau išvardytas poveikis, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.
Kitas šalutinis poveikis, kuriam sunkėjant, reikia kreiptis į gydytoją arba vaistininką:
Labai dažnas (gali pasireikšti daugiau kaip 1 iš 10 žmonių)
- galvos skausmas;
- nervingumas;
- nemiga.
Dažnas (gali pasireikšti ne daugiau kaip 1 iš 10 žmonių)
- sąnarių skausmas;
- miglotas matymas;
- įtampos galvos skausmas;
- burnos džiūvimas, troškulys;
- negalėjimas užmigti;
- kūno temperatūros padidėjimas (karščiavimas);
- lytinio potraukio sutrikimai;
- neįprastas plaukų slinkimas ar retėjimas;
- raumenų įtempimas, raumenų mėšlungis;
- apetito netekimas arba sumažėjęs apetitas;
- nesugebėjimas pasiekti ar išlaikyti erekciją;
- niežėjimas, išbėrimas arba iškilūs rausvi niežtintys išbėrimai (dilgėlinė);
- neįprastas mieguistumas ar apsnūdimas, nuovargio jutimas;
- dantų sukandimas arba giežimas dantimis, panikos jutimas;
- dilgčiojimo jutimas, odos dygsėjimas arba nutirpimas;
- alanino aminotransferazės (kepenų fermentas) suaktyvėjimas kraujyje;
- kosulys, gerklės skausmas, nosies ir gerklės dirginimas, viršutinių kvėpavimo takų infekcija, nosies ančių infekcija;
- aukštas kraujospūdis, dažnas širdies plakimas (tachikardija);
- svaigulys (galvos svaigimas), silpnumo jutimas, judesiai, kurių negalima kontroliuoti, neįprastas aktyvumas;
- agresyvumo, susijaudinimo, nerimo, depresijos, irzlumo, įtampos, nervingumo jutimas ir nenormalus elgesys;
- skrandžio veiklos sutrikimas arba nevirškinimas, pilvo skausmas, viduriavimas, pykinimas, diskomfortas pilve ir vėmimas.
Nedažnas (gali pasireikšti ne daugiau kaip 1 iš 100 žmonių)
- akių sausmė;
- vidurių užkietėjimas;
- krūtinės diskomfortas;
- kraujas šlapime;
- abejingumas;
- drebėjimas arba virpėjimas;
- padidėjęs poreikis šlapintis;
- raumenų skausmas, raumenų trūkčiojimas;
- dusulys arba krūtinės skausmas;
- karščio jutimas;
- kepenų funkcijos tyrimų rodmenų padidėjimas (pagal kraujo tyrimus);
- pyktis, nerimastingumas ar verksmingumas, per didelis šnekumas, pernelyg didelis aplinkos sureikšminimas, miego sutrikimai.
Retas (gali pasireikšti ne daugiau kaip 1 iš 1 000 žmonių)
- orientacijos sutrikimas arba sumišimas;
- regėjimo sutrikimas arba dvejinimasis akyse;
- krūtų pabrinkimas vyrams;
- pernelyg sustiprėjęs prakaitavimas, odos paraudimas, raudonas iškilusis odos bėrimas.
Labai retas (gali pasireikšti ne daugiau kaip 1 iš 10 000 žmonių)
- raumenų spazmai;
- mažos raudonos odos dėmelės;
- nenormali kepenų funkcija, įskaitant kepenų funkcijos nepakankamumą ir komą;
- tyrimų rodmenų pokyčiai, įskaitant kepenų funkcijos ir kraujo tyrimų rodmenis;
- nenormalus mąstymas, jausmų ar emocijų stoka, besikartojantys veiksmai, persekiojančios mintys vis apie tą patį;
- rankų ar kojų pirštų nutirpimas, dilgčiojimas arba spalvos pokytis šaltoje aplinkoje (nuo baltos iki melsvos, vėliau rausva (Raynaud fenomenas)).
Nežinomas (dažnis negali būti įvertintas pagal turimus duomenis)
- migrena;
- vyzdžių išsiplėtimas;
- labai aukšta kūno temperatūra;
- retas arba dažnas širdies plakimas, ar papildomi širdies dūžiai;
- didieji priepuoliai (grand mal tipo traukuliai);
- tikėjimas netikrais dalykais;
- sunkus pilvo skausmas, dažnai susijęs su pykinimu ir vėmimu.
Poveikis augimui
Metilfenidatą vartojant ilgiau nei vienerius metus, gali sulėtėti kai kurių vaikų augimas. Toks poveikis pasireiškė rečiau kaip 1 iš 10 vaikų.
- Gali būti nepakankamas kūno svorio arba ūgio prieaugis.
- Jūsų gydytojas atidžiai stebės Jūsų arba Jūsų vaiko ūgį ir kūno svorį, taip pat kaip gerai Jūs ar Jūsų vaikas valgote.
- Jeigu Jūs arba Jūsų vaikas augate lėčiau nei tikimasi, gydymas metilfenidatu gali būti trumpam nutrauktas.
Pranešimas apie šalutinį poveikį
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Apie šalutinį poveikį taip pat galite pranešti tiesiogiai, užpildę interneto svetainėje www.vvkt.lt esančią formą, paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, tel: 8 800 73568, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt. Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.
5. Kaip laikyti CONCERTA
Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
Ant etiketės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaisto vartoti negalima. Vaistas tinkamas vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Buteliuką laikyti sandarų, kad preparatas būtų apsaugotas nuo drėgmės. Laikyti ne aukštesnėje kaip 30 °C temperatūroje.
Pakuotėje yra vienas arba du silikagelio maišeliai. Jie apsaugo tabletes nuo drėgmės ir jų valgyti negalima.
Vaistų negalima išmesti į kanalizaciją arba su buitinėmis atliekomis. Kaip išmesti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
CONCERTA sudėtis
Veiklioji medžiaga yra metilfenidato hidrochloridas.
- CONCERTA 18 mg pailginto atpalaidavimo tabletėje yra 18 mg metilfenidato hidrochlorido.
Pagalbinės medžiagos yra:
- butilhidroksitoluenas (E 321), celiuliozės acetatas, hipromeliozė (E464), koncentruota fosfato rūgštis, poloksameras 188, polietileno oksidai 200K ir 7000K, povidonas K29-32, natrio chloridas, stearino rūgštis, gintaro rūgštis, juodasis geležies oksidas (E 172), geltonasis geležies oksidas (E 172).
- Plėvelinis dangalas. Hipromeliozė (E464), laktozė monohidratas, titano dioksidas (E 171), triacetinas, geltonasis geležies oksidas (E 172, tik 18 mg ir 54 mg tabletėse) ir stearino rūgštis (tik 18 mg tabletėse).
- Skaidrusis dangalas. Karnaubo vaškas, hipromeliozė (E464), makrogolis 400.
- Spausdinimo rašalas. Juodasis geležies oksidas (E 172), hipromeliozė (E464), izopropilo alkoholis, propilenglikolis ir išgrynintas vanduo.
CONCERTA išvaizda ir kiekis pakuotėje
Tiekiamos CONCERTA pailginto atpalaidavimo tabletės: 18 mg. Kad tabletes būtų lengviau atskirti, ant kiekvienos į kapsulę panašios tabletės yra užrašas:
- 18 mg. Geltonos tabletės, ant kurių vienos pusės juodais dažais užrašyta ,,alza 18“;
Tiekiami 28 arba 30 pailginto atpalaidavimo tablečių buteliukai.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
Tarptautinis pavadinimas | Metilfenidato hidrochloridas |
Vaisto stiprumas | 18mg |
Vaisto forma | pailginto atpalaidavimo tabletės |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti per burną |
Registracijos numeris | LT/1/08/1152 |
Registratorius | Johnson & Johnson, UAB, Lietuva |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 2008.06.02 |
Vaistas perregistruotas | 2012.12.05 |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
CONCERTA 18 mg pailginto atpalaidavimo tabletės
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
CONCERTA 18 mg pailginto atpalaidavimo tabletės
Vienoje tabletėje yra 18 mg metilfenidato hidrochlorido.
Pagalbinės medžiagos, kurių poveikis žinomas: sudėtyje yra 6,49 mg laktozės.
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Pailginto atpalaidavimo tabletė.
CONCERTA 18 mg pailginto atpalaidavimo tabletės
Kapsulės formos geltonos tabletės, kurių vienoje pusėje juodais dažais išspausta „alza 18“.
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1 Terapinės indikacijos
Dėmesio trūkumo ir hiperaktyvumo sutrikimas (DTHS)
Svarbu yra tinkamai parinkti mokymo planą, paprastai yra būtinos ir psichosocialinės priemonės. Jeigu vien korekcinės priemonės yra nepakankamai veiksmingos, sprendimas skirti vartoti stimuliuojančių vaistinių preparatų turi būti pagrįstas labai atidžiu vaiko ligos simptomų stiprumo įvertinimu. Metilfenidatas visada turi būti skiriamas vartoti tik taip, kaip aprašyta, atsižvelgiant į patvirtintas indikacijas ir skyrimo ir (ar) diagnozės nustatymo rekomendacijas.
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
Gydymas turi būti pradėtas prižiūrint vaikų ir (arba) paauglių elgesio sutrikimų gydytojui.
Patikra prieš gydymą
Prieš skiriant vartoti vaistinį preparatą, turi būti įvertinta paciento širdies ir kraujagyslių sistemos būklė, įskaitant kraujospūdį ir pulsą. Turi būti išsamiai aprašyti kartu vartojami vaistiniai preparatai, anksčiau buvę ir šiuo metu esantys sveikatos ir psichikos sutrikimai ar simptomai, kraujo giminaičiams buvę staigios (nepaaiškinamos) mirties atvejai ir augimo kreivėje tiksliai pažymėtas prieš gydymą esantis tikslus ūgis bei kūno svoris (žr. 4.3 ir 4.4 skyrius).
Stebėjimas gydymo metu
Reikia nuolat stebėti vaiko augimą, psichikos ir širdies bei kraujagyslių sistemos būklę (taip pat žr. 4.4 skyrių).
- Išmatuoti kraujospūdį, suskaičiuoti pulsą ir pažymėti centilių diagramoje reikia kiekvieną kartą keičiant dozę ir vėliau ne rečiau kaip kas 6 mėnesius.
- Ūgis, kūno svoris bei apetitas turi būti pažymėti ne rečiau kaip kas 6 mėnesius pildant augimo kreivę pagal amžių.
- Naujų psichikos sutrikimų atsiradimas arba buvusių pasunkėjimas turi būti įvertintas kiekvieną kartą keičiant dozę ir vėliau ne rečiau kaip kas 6 mėnesius bei kiekvieno apsilankymo metu.
Reikia stebėti pacientus, nes kyla neteisingo ir netinkamo metilfenidato vartojimo bei piktnaudžiavimo metilfenidatu rizika.
Dozavimas
Dozės nustatymas
Gydymo CONCERTA pradžioje reikia atidžiai nustatyti dozę. Iš pradžių reikia vartoti mažiausią galimą metilfenidato dozę.
Galima įsigyti kitokio stiprumo šį vaistinį preparatą ir kitokių vaistinių preparatų, kurių sudėtyje yra metilfenidato.
Dozę galima keisti didinant po 18 mg. Paprastai dozę galima keisti maždaug kas savaitę.
Didžiausia CONCERTA paros dozė yra 54 mg.
Pacientai, kurie dar nevartojo metilfenidato
Šių pacientų gydymo CONCERTA patirtis ribota (žr. 5.1 skyrių). CONCERTA galima skirti ne visiems vaikams, kuriems diagnozuotas DTHS. Pirmą kartą metilfenidatu pradedamiems gydyti pacientams gali pakakti mažesnių trumpai veikiančio metilfenidato dozių. Gydytojas turi kruopščiai parinkti dozę, kad būtų išvengta nebūtino didelių metilfenidato dozių vartojimo. Rekomenduojama pradinė CONCERTA dozė pacientams, šiuo metu nevartojantiems metilfenidato arba vartojantiems kitokių nei metilfenidatas stimuliatorių, yra 18 mg vieną kartą per parą.
Pacientai, kurie šiuo metu vartoja metilfenidatą
Rekomenduojama CONCERTA dozė pacientams, kurie šiuo metu vartoja nuo 15 mg iki 45 mg metilfenidato paros dozes per tris kartus, nurodyta 1 lentelėje. Dozavimo rekomendacijos pateiktos, atsižvelgiant į šiuolaikinį dozavimo planą ir klinikinę patirtį.
1 LENTELĖ
Rekomenduojamas metilfenidato hidrochlorido, vartojamo pagal kitus dozavimo planus, dozių keitimas į CONCERTA
Ankstesnė metilfenidato hidrochlorido paros dozė | Rekomenduojama CONCERTA dozė |
5 mg metilfenidato tris kartus per parą | 18 mg vieną kartą per parą |
10 mg metilfenidato tris kartus per parą | 36 mg vieną kartą per parą |
15 mg metilfenidato tris kartus per parą | 54 mg vieną kartą per parą |
Jeigu tinkamai pakeitus dozę per vieną mėnesį simptomai nepalengvėja, vaistinio preparato vartojimą reikia nutraukti.
Ilgalaikis (ilgiau kaip 12 mėnesių) vartojimas vaikams ir paaugliams
Išsamių kontroliuojamųjų ilgalaikio gydymo metilfenidatu saugumo ir veiksmingumo tyrimų neatlikta. Gydymas metilfenidatu negali būti ir nėra skiriamas neribotam laikui. Gydymas metilfenidatu dažniausiai baigiamas lytinės brandos metu arba jai pasibaigus. Gydytojas, kuris skiria vaikams ir paaugliams, kuriems diagnozuotas DTHS, vartoti metilfenidatą ilgą laiką (ilgiau kaip 12 mėnesių), turi reguliariai kiekvienam pacientui iš naujo įvertinti ilgalaikio gydymo vaistiniu preparatu naudingumą, skirdamas pertrauką be vaistinių preparatų, kad galėtų įvertinti paciento elgesį be farmakologinio gydymo. Rekomenduojama bent vieną kartą per metus metilfenidato vartojimą pertraukti (geriausiai per atostogas mokykloje), kad būtų galima įvertinti vaiko būklę. Laikinai arba ilgam nutraukus vaistinio preparato vartojimą, pagerėjimas gali išlikti.
Dozės mažinimas arba gydymo nutraukimas
Jeigu tinkamai pakeitus dozę per vieną mėnesį simptomai nepalengvėja, vaistinio preparato vartojimą reikia nutraukti. Jeigu simptomai paradoksaliai pasunkėja arba pasireiškia kitų sunkių nepageidaujamų reiškinių, vaistinio preparato dozę reikia sumažinti arba vartojimą nutraukti.
Suaugusieji
Paaugliams, kuriems simptomai išlieka suaugus ir gydymas buvo aiškiai naudingas, gali būti tinkama tęsti gydymą ir suaugus. Vis dėlto, suaugusiesiems pradėti gydymą CONCERTA netinka (žr. 4.4 ir 5.1 skyrius).
Senyvi pacientai
Metilfenidato vartoti senyviems pacientams negalima. Duomenų apie saugumą ir veiksmingumą šios amžiaus grupės pacientams nėra.
Jaunesni kaip 6 metų vaikai
Metilfenidato vartoti jaunesniems kaip 6 metų vaikams negalima, nes duomenų apie saugumą ir veiksmingumą šios amžiaus grupės pacientams nėra.
Vartojimo metodas
CONCERTA reikia nuryti visą, užsigeriant skysčiais. Tablečių kramtyti, dalyti ar traiškyti negalima (žr. 4.4 skyrių).
CONCERTA gali būti vartojama su maistu ar be jo (žr. 5.2 skyrių).
CONCERTA vartojama vieną kartą per parą ryte.
4.3 Kontraindikacijos
- Padidėjęs jautrumas metilfenidatui arba bet kuriai 6.1 skyriuje nurodytai pagalbinei medžiagai
- Glaukoma
- Feochromocitoma
- Vartojant neselektyvių, negrįžtamų monoamino oksidazės (MAO) inhibitorių arba dar bent 14 dienų po šių vaistinių preparatų vartojimo pabaigos – dėl hipertenzinės krizės rizikos (žr. 4.5 skyrių).
- Hipertirozė arba tirotoksikozė.
- Diagnozuota arba anksčiau pasireiškusi sunki depresija, nervinė anoreksija (anoreksiniai sutrikimai), polinkis į savižudybę, psichozės simptomai, sunkūs nuotaikos sutrikimai, manija, šizofrenija, psichopatinės (ribinės) asmenybės sutrikimas.
- Diagnozuotas arba anksčiau pasireiškęs sunkus (I tipo) bipolinis (afektinis) sutrikimas arba tokio sutrikimo epizodas (kuris sunkiai kontroliuojamas).
- Prieš pradedant gydymą esantys širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimai, įskaitant sunkią hipertenziją, širdies nepakankamumą, okliuzinę arterijų ligą, krūtinės anginą, hemodinamiškai reikšmingą įgimtą širdies ligą, kardiomiopatijas, miokardo infarktą, aritmijas, kurios gali būti pavojingos gyvybei, ir kanalopatijas (sutrikimus, susijusius su jonų kanalų funkcijos sutrikimais).
- Prieš pradedant gydymą esantys cerebrovaskuliniai sutrikimai, smegenų kraujagyslių aneurizma, kraujagyslių sutrikimai, įskaitant vaskulitą ir insultą.
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Ne visus vaikus, kuriems diagnozuotas DTHS, reikia gydyti metilfenidatu. Sprendimas skirti vartoti vaistinį preparatą turi būti pagrįstas labai atidžiu vaiko ligos simptomų stiprumo ir ilgalaikiškumo įvertinimu, atsižvelgiant į vaiko amžių.
Ilgalaikis vaikų ir paauglių gydymas (ilgiau kaip 12 mėnesių)
Išsamių kontroliuojamųjų ilgalaikio gydymo metilfenidatu saugumo ir veiksmingumo tyrimų neatlikta. Gydymas metilfenidatu negali būti ir nėra skiriamas neribotam laikui. Gydymas metilfenidatu dažniausiai baigiamas lytinės brandos metu arba jai pasibaigus. Pagal anksčiau 4.2 ir 4.4 skyriuose nurodytas stebėjimo gydymo metu rekomendacijas reikia atidžiai stebėti pacientų, kuriems taikomas ilgalaikis gydymas (t. y. ilgiau 12 mėnesių), širdies ir kraujagyslių sistemos būklę, augimą, apetitą, ar nepasireiškia naujų psichikos sutrikimų ir ar nesunkėja buvę psichikos sutrikimai. Toliau nurodyti psichikos sutrikimai, kuriuos reikia stebėti, yra (ir ne tik) motoriniai ar vokaliniai tikai, agresyvus elgesys ar priešiškumas, ažitacija, nerimas, depresija, psichozė, manija, kliedesiai, dirglumas, spontaniškumo stoka, nutraukimo simptomai ir pernelyg didelis atkaklumas.
Gydytojas, kuris skiria vaikams ir paaugliams, kuriems diagnozuotas DTHS, vartoti metilfenidatą ilgą laiką (ilgiau kaip 12 mėnesių), turi reguliariai kiekvienam pacientui iš naujo įvertinti ilgalaikio gydymo vaistiniu preparatu naudingumą, skirdamas pertrauką be vaistinių preparatų, kad galėtų įvertinti paciento elgesį be farmakologinio gydymo. Rekomenduojama bent vieną kartą per metus metilfenidato vartojimą pertraukti (geriausiai per atostogas mokykloje), kad būtų galima įvertinti vaiko būklę. Laikinai arba ilgam nutraukus vaistinio preparato vartojimą, pagerėjimas gali išlikti.
Vartojimas suaugusiesiems
Duomenų apie suaugusiesiems pradėto arba įprastai vyresniems kaip 18 metų pacientams tęsiamo gydymo saugumą ir veiksmingumą nėra. Jeigu sulaukus 18 metų paaugliui gydymo nutraukimas nebuvo sėkmingas, gali prireikti tęsti gydymą suaugus. Tolimesnio gydymo būtinybę tokiems pacientams reikia reguliariai peržiūrėti ir tai daryti kiekvienais metais.
Vartojimas senyviems pacientams
Senyviems pacientams metilfenidato vartoti negalima. Duomenų apie saugumą ir veiksmingumą šios amžiaus grupės pacientams nėra.
Vartojimas jaunesniems kaip 6 metų vaikams
Metilfenidato vartoti jaunesniems kaip 6 metų vaikams negalima, nes duomenų apie saugumą ir veiksmingumą šios amžiaus grupės pacientams nėra.
Širdies ir kraujagyslių sistemos būklė
Reikia atidžiai įvertinti pacientų, kuriuos numatoma gydyti stimuliuojančiais vaistiniais preparatais, anamnezę (įskaitant kraujo giminaičių staigios ir nepaaiškinamos mirties ar piktybinės aritmijos atvejus), ir juos ištirti bei išsiaiškinti, ar jie neserga širdies liga ir, jeigu pirminio tyrimo duomenys rodo tokios istorijos ar tokios ligos tikimybę, širdies funkciją turi papildomai ištirti gydytojas specialistas. Pacientus, kuriems vartojant metilfenidatą, atsiranda simptomų, pavyzdžiui, palpitacija, su fiziniu krūviu susijęs krūtinės skausmas, apalpimas be aiškių priežasčių, dusulys ar kitokių simptomų, rodančių širdies ligą, turi nedelsiant ištirti gydytojas specialistas.
Metilfenidato klinikinių tyrimų su vaikais ir paaugliais, kuriems diagnozuotas DTHS, duomenų analizė rodo, kad sistolinis ir diastolinis kraujospūdis dažnai padidėjo daugiau kaip 10 mm Hg didesnei daliai metilfenidatą vartojusių pacientų, palyginti su kontrolinės grupės pacientais. Trumpalaikės ir ilgalaikės tokio poveikio vaikų ir paauglių širdies ir kraujagyslių sistemai klinikinės pasekmės nežinomos. Remiantis klinikinių tyrimų metu, ypač kai vaikystėje/paauglystėje taikytas gydymas buvo tęsiamas suaugus, gautais duomenimis, klinikinių komplikacijų tikimybės paneigti negalima. Pacientus, kurių būklė dėl kraujospūdžio padidėjimo ar širdies plakimo padažnėjimo gali pasunkėti, reikia gydyti atsargiai. Apie būkles, kurioms esant, metilfenidato vartoti negalima, žr. 4.3 skyriuje.
Širdies ir kraujagyslių sistemos būklę reikia atidžiai stebėti. Kiekvieną kartą didinant dozę ir vėliau ne rečiau kaip kas 6 mėnesius, atsižvelgiant į paciento būklę, reikia išmatuoti kraujospūdį, suskaičiuoti pulsą ir pažymėti centilių diagramoje.
Pacientams, kurie prieš pradedant gydymą serga širdies ir kraujagyslių sutrikimu, metilfenidato vartoti negalima išskyrus atvejus, kai vaistinį preparatą skiria vartoti vaikų širdies ligų gydytojas specialistas (žr. 4.3 skyrių).
Staigi mirtis ir esami struktūriniai širdies sandaros sutrikimai arba kiti sunkūs širdies sutrikimai
Yra pranešimų apie staigios mirties atvejus vartojant įprastas centrinę nervų sistemą stimuliuojančių vaistinių preparatų dozes vaikams. Kai kuriems iš jų buvo struktūrinių širdies pokyčių arba kitokių sunkių širdies sutrikimų. Nors kai kurie sunkūs širdies sutrikimai patys yra susiję su staigios mirties rizikos padidėjimu, vis dėlto stimuliuojančių vaistinių preparatais nerekomenduojama vartoti vaikams ir paaugliams, kuriems diagnozuota struktūrinių širdies pokyčių, kardiomiopatija, sunkių širdies ritmo sutrikimų ar kitokių sunkių širdies sutrikimų, kuriems simpatomimetinis stimuliuojančių vaistinių poveikis gali būti pavojingesnis.
Netinkamas vartojimas ir kardiovaskuliniai reiškiniai
Netinkamas centrinę nervų sistemą stimuliuojančių vaistinių preparatų vartojimas gali būti susijęs su staigia mirtimi ir kitais sunkiais nepageidaujamais kardiovaskuliniais reiškiniais.
Cerebrovaskuliniai sutrikimai
Apie cerebrovaskulinius sutrikimus, kuriems esant metilfenidato vartoti negalima, žr. 4.3 skyrių. Kiekvieno apsilankymo metu reikia įvertinti, ar pacientams, kurie turi papildomų rizikos veiksnių (pvz., sirgo širdies ir kraujagyslių liga, kartu vartoja kraujospūdį didinančių vaistinių preparatų), pradėjus gydytis metilfenidatu, nepasireiškia neurologinių požymių ir simptomų.
Manoma, kad smegenų kraujagyslių vaskulitas yra labai reta idiosinkrazinė reakcija į metilfenidatą. Požymių, kurie rodytų rizikos padidėjimą, yra nedaug, taigi esamą sutrikimą galima išaiškinti tik pradėjus reikštis pirmiesiems simptomams. Anksti nustačius diagnozę, kuri remiasi dideliu įtarimo laipsniu, galima greitai nutraukti metilfenidato vartojimą ir anksti pradėti sutrikimo gydymą. Taigi apie šią diagnozę reikia pagalvoti visais atvejais, jeigu gydymo metilfenidatu metu pacientui atsiranda naujų neurologinių simptomų, rodančių smegenų išemiją. Tokie simptomai gali būti: stiprus galvos skausmas, tirpulys, silpnumas, paralyžius, ir koordinacijos, regėjimo, kalbėjimo būdo, kalbos ar atminties sutrikimas.
Metilfenidato nedraudžiama vartoti pacientams, kuriems pasireiškia hemipleginis cerebrinis paralyžius.
Psichikos sutrikimai
DTHS dažnai gali pasireikšti kartu su psichikos sutrikimais, taigi į tai reikia atsižvelgti, skiriant vartoti stimuliuojančių vaistinių preparatų. Jeigu atsiranda psichikos sutrikimo simptomų arba pasunkėja esami psichikos sutrikimai, metilfenidato vartoti negalima, išskyrus atvejus, kai gydymo nauda persveria galimą riziką pacientui.
Kiekvieną kartą pakeitus dozę ir vėliau ne rečiau, kaip kas 6 mėnesius, bei kiekvieno apsilankymo metu reikia stebėti, ar nepasireiškia ir nesunkėja psichikos sutrikimo simptomai. Tokiais atvejais gali tekti nutraukti gydymą.
Esamų psichozės ar manijos simptomų pasunkėjimas
Vartojant metilfenidatą, psichikos sutrikimais sergančių pacientų elgesio ar mąstymo sutrikimų simptomai gali pasunkėti.
Naujų psichikos sutrikimų ar manijos simptomų atsiradimas
Vartojant įprastas metilfenidato dozes, vaikams ir paaugliams, kuriems anksčiau nebuvo psichikos sutrikimo ar manijos, gali atsirasti psichozės simptomų (regos ir (ar) lytėjimo ir (ar) klausos haliucinacijos ir kliedesiai) ar manija, kuriuos reikia nedelsiant gydyti. Jeigu pasireiškia manija arba atsiranda psichozės simptomų, reikia pagalvoti, kad juos galėjo sukelti metilfenidatas, ir dėl to gali tekti nutraukti gydymą.
Agresyvus elgesys ir priešiškumas
Vartojant stimuliuojančių vaistinių preparatų, gali pasireikšti ar pasunkėti agresyvus elgesys ar priešiškumas. Pradėjus gydymą, kiekvieną kartą keičiant dozę ir vėliau ne rečiau kaip kas 6 mėnesius bei kiekvieno apsilankymo metu reikia atidžiai stebėti, ar nepasireiškia ir nesunkėja agresyvus metilfenidatu gydomų pacientų elgesys ar priešiškumas. Gydytojas turi įvertinti, ar reikia keisti gydymo schemą pacientams, kuriems atsiranda elgesio pokyčių, atsižvelgdamas į tai, kad gali tikti titravimas didinant ar mažinant dozę. Galima apsvarstyti ar reikia nutraukti gydymą.
Savižudiškas elgesys
Pacientus, kuriems DTHS gydymo metu atsiranda minčių apie savižudybę arba pasireiškia savižudiškas elgesys, turi nedelsiant ištirti gydytojas. Reikia pagalvoti, kad galėjo paūmėti esamas psichikos sutrikimas ir apie galimą ryšį su metilfenidato vartojimu. Gali tekti gydyti esamą psichikos sutrikimą ir apsvarstyti, ar nutraukti metilfenidato vartojimą.
Tikai
Metilfenidatas yra susijęs su motorinių ir verbalinių tikų atsiradimu ir pasunkėjimu. Be to buvo pranešimų apie Tourette sindromo pasunkėjimą. Prieš paskiriant metilfenidatą reikia įvertinti šeimos anamnezę ir kliniškai ištirti, ar vaikui nepasireiškia tikai arba Tourette sindromas. Reikia reguliariai stebėti, ar, vartojant metilfenidatą, pacientams neatsiranda ir nesunkėja tikai. Stebėti reikia kiekvieną kartą keičiant dozę ir vėliau ne rečiau kaip kas 6 mėnesius arba kiekvieno apsilankymo metu.
Nerimas, ažitacija ar įtampa
Metilfenidatas yra susijęs su prieš gydymą buvusių nerimo, ažitacijos ar įtampos pasunkėjimu. Prieš gydymą metilfenidatu reikia įvertinti nerimą, ažitaciją ar įtampą ir reguliariai stebėti, ar pacientams neatsiranda šių simptomų ir ar jie nesunkėja gydymo metu, kiekvieną kartą keičiant dozę ir vėliau ne rečiau kaip kas 6 mėnesius ar kiekvieno apsilankymo metu.
Bipolinio sutrikimo formos
Ypatingai atsargiai metilfenidatą reikia vartoti pacientams, kuriems yra diagnozuotas DTHS ir kurie kartu serga bipoliniu sutrikimu (įskaitant negydytą I tipo bipolinį sutrikimą ar kitokias bipolinio sutrikimo formas), nes tokiems pacientams gydymas gali paskatinti mišrių ar manijos epizodų pasireiškimą. Prieš pradedant gydymą metilfenidatu, pacientus, kuriems kartu pasireiškia depresijos simptomų, reikia tinkamai ištirti ir nustatyti, ar jiems nėra bipolinio sutrikimo rizikos. Tokia patikra turi apimti išsamią psichiatrinę istoriją, įskaitant informaciją, ar šeimoje nebuvo savižudybės, bipolinio sutrikimo ir depresijos atvejų. Tokius pacientus reikia nuolat atidžiai stebėti (žr. anksčiau skyrelį ,,Psichikos sutrikimai“ ir 4.2 skyrių). Kiekvieną kartą keičiant dozę, vėliau ne rečiau kaip kas 6 mėnesius ir kiekvieno apsilankymo metu reikia stebėti, ar pacientui neatsiranda simptomų.
Augimas
Ilgą laiką vartojant metilfenidatą, pasireiškė vidutinis vaikų kūno svorio prieaugio ir augimo sulėtėjimas.
Metilfenidato įtaka galutiniam ūgiui ir galutiniam kūno svoriui šiuo metu dar nežinoma ir tiriama.
Gydymo metilfenidatu metu reikia stebėti augimą: ne rečiau kaip kas 6 mėnesius reikia pažymėti vaiko ūgį, kūno svorį ir apetitą pildant augimo kreivę pagal amžių. Gali tekti pertraukti gydymą pacientams, kurie priauga per mažai kūno svorio ir ūgio.
Priepuoliai
Metilfenidatą reikia atsargiai vartoti pacientams, kurie serga epilepsija. Metilfenidatas gali mažinti traukulių slenkstį pacientams, kuriems anksčiau buvo priepuolių, anksčiau užregistruota nenormali EEG, nors priepuolių ir nepasireiškė, bei retais atvejais pacientams, kuriems nebuvo priepuolių ir nėra EEG sutrikimų. Jeigu priepuoliai padažnėja arba pasireiškia pirmą kartą, metilfenidato vartojimą reikia nutraukti.
Piktnaudžiavimas, neteisingas ir netinkamas vaistinio preparato vartojimas
Reikia atidžiai stebėti pacientus dėl netinkamo ir neteisingo vaistinio preparato vartojimo ar piktnaudžiavimo metilfenidatu rizikos.
Metilfenidatą reikia vartoti atsargiai pacientams, jeigu žinoma, kad jie serga narkomanija ar alkoholizmu, nes yra didesnė piktnaudžiavimo, neteisingo ar netinkamo vartojimo rizika.
Ilgalaikis piktnaudžiavimas metilfenidatu gali lemti žymią toleranciją ir psichologinę priklausomybę, susijusią su įvairaus laipsnio nenormaliu elgesiu. Gali pasireikšti Frank psichozės priepuolių, ypač vartojant vaistinį preparatą parenteriniu būdu.
Visais atvejais, kai nusprendžiama gydyti DTHS, būtina atsižvelgti į paciento amžių ir vaistinio preparato vartojimo sutrikimų rizikos veiksnius (pvz., kartu pasireiškiantį opozicinį nepaklusnumą ar elgesio sutrikimą, bipolinį sutrikimą), anksčiau pasireiškusį arba šiuo metu pasireiškiantį piktnaudžiavimą vaistiniais preparatais. Pacientus, kurių emocinė būklė nestabili, pavyzdžiui, kuriems anksčiau pasireiškė narkomanija ar alkoholizmas, reikia gydyti labai atsargiai, nes tokie pacientai gali savavališkai padidinti dozę.
Kai kuriems didelės rizikos piktnaudžiauti vaistiniais preparatais grupės pacientams metilfenidatas ar kitokie stimuliuojantys vaistiniai preparatai gali netikti, taigi jiems reikia apsvarstyti gydymo be stimuliuojančių vaistinių preparatų galimybę.
Nutraukimo simptomai
Baigiant gydymą vaistiniu preparatu, būtina atidžiai stebėti pacientus, nes gali pasireikšti depresija bei ilgalaikis pernelyg didelis aktyvumas. Kai kuriems pacientams gali prireikti ilgalaikio stebėjimo.
Atidžiai reikia stebėti pacientus, kurie nutraukia vaistinio preparato vartojimą po piktnaudžiavimo, nes gali pasireikšti sunki depresija.
Nuovargis
Metilfenidatu negalima gydyti normalaus nuovargio būklių ar vartoti jų profilaktikai.
Pagalbinės medžiagos: galaktozės netoleravimas
Šio vaistinio preparato sudėtyje yra laktozės. Šio vaistinio preparato negalima vartoti pacientams, kuriems nustatytas retas paveldimas sutrikimas – galaktozės netoleravimas, Lapp laktazės stygius arba gliukozės ir galaktozės malabsorbcija.
Metilfenidato formos parinkimas
Nuspręsti, kokią vaistinio preparato, kurio sudėtyje yra metilfenidato, formą reikia vartoti, turi gydytojas, atsižvelgdamas į individualią paciento būklę ir pageidaujamą poveikio trukmę.
Vaistinių preparatų mėginiai
Šio vaistinio preparato sudėtyje yra metilfenidato, kuris gali lemti klaidingai teigiamus laboratorinių mėginių amfetaminui nustatyti, ypač imuninių tyrimų, duomenis.
Inkstų ar kepenų funkcijos nepakankamumas
Duomenų apie metilfenidato vartojimą pacientams, kurie serga inkstų ar kepenų funkcijos nepakankamumu, nėra.
Poveikis kraujo sistemai
Ilgalaikio gydymo metilfenidatu saugumas gerai neištirtas. Jeigu pasireiškia leukopenija, trombocitopenija, anemija ar atsiranda kitokių pokyčių, įskaitant tuos, kurie rodo sunkų inkstų ar kepenų sutrikimą, reikia apsvarstyti gydymo nutraukimo galimybę.
Virškinimo trakto nepraeinamumo tikimybė
CONCERTA tabletės nesideformuoja ir nepakeičia savo formos virškinimo trakte (VT), todėl jų paprastai negalima skirti pacientams, kuriems prieš pradedant gydymą yra sunkių VT susiaurėjimų (patologinių ar jatrogeninių), arba pacientams, kuriems pasireiškia rijimo sutrikimas ar labai sunku nuryti tabletes. Retais atvejais pacientams, kuriems buvo diagnozuota virškinimo trakto susiaurėjimų, atsirado obstrukcijos simptomų, susijusių su nesideformuojančių pailginto atpalaidavimo vaistinių preparatų formų vartojimu per burną.
Dėl pailginto atpalaidavimo tabletės formos, CONCERTA galima vartoti tik tiems pacientams, kurie sugeba nuryti visą tabletę. Pacientams reikia pasakyti, kad CONCERTA reikia nuryti visą, užsigeriant dideliu vandens kiekiu. Tablečių kramtyti, dalyti ar traiškyti negalima. Vaistinis preparatas tiekiamas nesideformuojančioje plėvelėje, kad veiklioji medžiaga būtų atpalaiduojama kontroliuojamu greičiu. Tabletės plėvelė yra pašalinama iš organizmo, todėl pacientai turėtų nesijaudinti, jeigu atsitiktinai išmatose pastebės į tabletę panašų daiktą.
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Farmakokinetinė sąveika
Ar metilfenidatas gali keisti kartu vartojamų vaistinių preparatų koncentracijas plazmoje, nežinoma. Dėl to metilfenidatą vartoti kartu su kitais vaistiniais preparatais, ypač tais, kurių yra siauras terapinis langas, rekomenduojama atsargiai.
Tik kliniškai nereikšmingas metilfenidato kiekis yra metabolizuojamas veikiant citochromo P450 izofermentams. Citochromo P450 izofermentus sužadinantys ar slopinantys vaistiniais preparatai svarbios įtakos metilfenidato farmakokinetikai neturi. Ir atvirkščiai, metilfenidato d- ir l- enantiomerai reikšmingai neslopina citochromo P450 1A2, 2C8, 2C9, 2C19, 2D6, 2E1 ar 3A izofermentų.
Vis dėlto yra pranešimų, kad metilfenidatas gali slopinti kumarino grupės antikoaguliantų, vaistinių preparatų nuo traukulių (pvz., fenobarbitalio, fenitoino, primidono) ir kai kurių antidepresantų (triciklių ir selektyviųjų serotonino reabsorbcijos inhibitorių) metabolizmą. Pradėjus arba nutraukus gydymą metilfenidatu, gali prireikti keisti jau vartojamų šių vaistinių preparatų dozę ir nustatyti koncentraciją plazmoje (arba vartojant kumariną, krešėjimo laiką).
Farmakodinaminė sąveika
Antihipertenziniai vaistiniai preparatai
Metilfenidatas gali mažinti vaistinių preparatų, kuriais gydoma hipertenzija, veiksmingumą.
Vartojimas kartu su vaistiniais preparatais, kurie didina kraujospūdį
Metilfenidatą vartoti kartu su vaistiniais preparatais, kurie gali didinti kraujospūdį, reikia atsargiai (apie kardiovaskulinius ir cerebrovaskulinius reiškinius taip pat žr. 4.4 skyriuje).
Metilfenidato negalima vartoti pacientams, kurie vartoja (šiuo metu arba per paskutines 2 savaites vartojo) neselektyvių negrįžtamų MAO inhibitorių, nes gali pasireikšti hipertenzinė krizė (žr. 4.3 skyrių).
Vartojimas kartu su alkoholiu
Alkoholis gali pasunkinti nepageidaujamą psichoaktyvių medžiagų, įskaitant metilfenidatą, poveikį CNS. Dėl to pacientams gydymo metu rekomenduojama nevartoti alkoholio.
Halogeninių anestetikų vartojimas
Kyla staigaus kraujospūdžio padidėjimo chirurginės operacijos metu rizika. Jeigu planuojama atlikti chirurginę operaciją, operacijos dieną metilfenidato vartoti negalima.
Vartojimas kartu su centrinio veikimo alfa 2 agonistais (pvz., klonidinu)
Metilfenidato ilgalaikio vartojimo kartu su klonidinu ar kitokiais centrinio veikimo alfa 2 agonistais saugumas nebuvo sistemingai ištirtas.
Vartojimas kartu su dopaminerginiais vaistiniais preparatais
Metilfenidatą vartoti kartu su dopaminerginiais vaistiniais preparatais, įskaitant antipsichozinius vaistinius preparatus, reikia atsargiai. Pagrindinis metilfenidato poveikis pasireiškia dopamino padaugėjimu už ląstelių ribų, taigi, metilfenidatą vartojant kartu su netiesioginiais ar tiesioginiais dopamino agonistais (įskaitant DOPA ir triciklius antidepresantus) ar dopamino antagonistais (įskaitant antipsichozinius preparatus), gali pasireikšti farmakodinaminė sąveika.
4.6 Vaisingumas, nėštumo ir žindymo laikotarpis
Nėštumas
Duomenys apie metilfenidato vartojimą nėštumo metu riboti.
Gauta spontaninių pranešimų apie toksinio poveikio naujagimio širdies ir kvėpavimo sistemoms, ypač vaisiaus tachikardijos ir kvėpavimo distreso atvejus.
Su gyvūnais atlikti tyrimai parodė toksinį metilfenidato poveikį reprodukcijai vartojant motinai toksiškas vaistinio preparato dozes (5.3 skyrių).
Metilfenidato nėštumo metu vartoti nerekomenduojama, išskyrus atvejus, kai, atsižvelgiant į pacientės būklę, nusprendžiama, kad gydymo atidėjimas gali kelti didesnę riziką nėštumui.
Žindymo laikotarpis
Metilfenidato aptikta metilfenidatu gydomos motinos piene.
Gautas vienas pranešimas apie kūdikį, kuriam metilfenidato vartojimo laikotarpiu pasireiškė nepatikslinto dydžio kūno svorio sumažėjimas, kuris normalizavosi ir kūdikis priaugo svorio, kai motina nutraukė metilfenidato vartojimą. Rizikos žindomam kūdikiui paneigti negalima.
Atsižvelgiant į žindymo naudą kūdikiui ir gydymo metilfenidatu naudą motinai, reikia nuspręsti, ar reikia nutraukti žindymą ar nutraukti (pertraukti) gydymą metilfenidatu.
Vaisingumas
Reikšmingo poveikio neklinikiniuose tyrimuose nestebėta.
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Metilfenidatas gali sukelti galvos svaigimą, mieguistumą ir regėjimo sutrikimus, įskaitant akomodacijos sutrikimus, dvejinimąsi akyse ir miglotą matymą. Vaistinis preparatas gali vidutiniškai paveikti gebėjimą vairuoti ir valdyti mechanizmus. Pacientus reikia perspėti apie šį galimą nepageidaujamą poveikį ir patarti, kad jeigu jaučia tokį poveikį, turi vengti veiklos, kuri gali kelti pavojų, pavyzdžiui, vairuoti ar valdyti mechanizmus.
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Toliau esančioje lentelėje išvardytos nepageidaujamos reakcijos į vaistinį preparatą (NRV), kurios pasireiškė klinikinių tyrimų su vaikais, paaugliais ir suaugusiaisiais metu ir po vaistinio preparato patekimo į rinką (spontaniniai pranešimai), vartojant CONCERTA ir kitokias metilfenidato hidrochlorido formas. Jeigu vartojant CONCERTA ir kitokias metilfenidato formas NRV dažnis skiriasi, naudojamas didesnis dažnis pagal abi duomenų bazes.
Dažnio apibūdinimai:
labai dažni (≥ 1/10);
dažni (nuo ≥ 1/100 iki < 1/10);
nedažni (nuo ≥ 1/1 000 iki < 1/100);
reti (nuo ≥ 1/10 000 iki < 1/1 000);
labai reti <1/10 000);
dažnis nežinomas (negali būti įvertintas pagal turimus duomenis).
Organų sistemų klasės | Nepageidaujama reakcija į vaistinį preparatą | |||||
Dažnis | ||||||
Labai dažni | Dažni | Nedažni | Reti | Labai reti | Dažnis nežinomas | |
Infekcijos ir infestacijos |
| Nazofaringitas, viršutinių kvėpavimo takų infekcija#, sinusitas# |
|
|
|
|
Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai |
|
|
|
| Anemija†, leukopenija†, trombocitopenija, trombocitopeninė purpura | Pancitopenija |
Imuninės sistemos sutrikimai |
|
| Padidėjusio jautrumo reakcijos (pvz., angioneurozinė edema, anafilaksinės reakcijos, ausų patinimas, pūslinės būklės, eksfoliacinės būklės, dilgėlinė, niežulys, išbėrimai ir erupcijos) |
|
|
|
Metaboliz-mo ir mitybos sutrikimai* |
| Anoreksija, apetito sumažėjimas†, vidutinis vaikų kūno svorio prieaugio ir augimo sulėtėjimas ilgalaikio gydymo metu* |
|
|
|
|
Psichikos sutrikimai* | Nemiga, nervingumas | Anoreksija, emocijų labilumas, agresyvumas*, ažitacija*, nerimas*†, depresija*, dirglumas, nenormalus elgesys, nuotaikų kaita, tikai*, pradinė nemiga#, prislėgta nuotaika#, depresija#, sumažėjęs lytinis potraukis#, įtampa#, griežimas dantimis#, panikos priepuolis# | Psichikos sutrikimai*, klausos, regos ir lytėjimo haliucinacijos*, pyktis, mąstymas apie savižudybę*, nuotaikos pokyčiai, nerimastingumas†, verksmingumas, prieš gydymą buvusio Tourette sindromo tikų pasunkėjimas*, padidėjęs budrumas, miego sutrikimas | Manija*†, orientacijos sutrikimas, lytinio potraukio sutrikimas, sumišimo būklė† | Bandymas žudytis (įskaitant įvykdytą savižudybę)* †, praeinanti prislėgta nuotaika*, nenormalus mąstymas, apatija†, pasikartojantis elgesys, pernelyg didelis susikaupimas | Kliedesiai*†, mąstymo sutrikimai*, priklausomybė. Piktnaudžiavimo ir priklausomybės atvejai, dažniau aprašyti vartojant greito atpalaidavimo formas |
Nervų sistemos sutrikimai | Galvos skausmas | Galvos svaigimas, diskinezija, psichomotorinis hiperaktyvumas, somnolencija, parestezija#, įtampos galvos skausmas# | Sedacija, drebulys†, letargija# |
| Traukuliai, choreoatetoziniai judesiai, grįžtami išeminiai neurologiniai sutrikimai, piktybinis neurolepsinis sindromas (PNS, kuris daugeliu atvejų prastai aprašytas, pasireiškė pacientams, vartojantiems ir kitų vaistinių preparatų, taigi metilfenidato įtaka neaiški) | Cerebrovaskuliniai sutrikimai*† (įskaitant vaskulitą, kraujavimą į smegenis, cerebrovaskulinius priepuolius, smegenų arterijų arteritą, smegenų kraujagyslių užakimą), Grand mal tipo traukuliai*, migrena† |
Akių sutrikimai |
| Akomodacijos sutrikimas# | Miglotas matymas#, akių sausmė# | Regos akomodacijos sunkumai, regėjimo pakenkimas, dvejinimasis akyse |
| Vyzdžių išsiplėtimas |
Ausų ir labirintų sutrikimai |
|
|
|
|
| |
Širdies sutrikimai |
| Aritmija, tachikardija, palpitacijos | Krūtinės skausmas | Širdies sustojimas, miokardo infarktas | Supraventrikulinė tachikardija, bradikardija, skilvelinės ekstrasistolės†, ekstrasistolės† | |
Kraujagys-lių sutrikimai* |
| Hipertenzija | Kraujo samplūdis į veidą# |
| Smegenų kraujagyslių arteritas ir (arba) užakimas, galūnių šalimas†, Raynaud fenomenas |
|
Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpuplau-čio sutrikimai |
| Kosulys, burnos ir ryklės skausmas |
|
|
| |
Virškinimo trakto sutrikimai |
| Viršutinės pilvo dalies skausmas, viduriavimas, pykinimas†, pilvo diskomfortas, vėmimas, burnos džiūvimas†, dispepsija# | Vidurių užkietėjimas† |
|
|
|
Kepenų, tulžies pūslės ir latakų sutrikimai |
|
| Kepenų fermentų suaktyvėjimas |
| Nenormali kepenų funkcija, įskaitant hepatinę komą |
|
Odos ir poodinio audinio sutrikimai
|
| Alopecija, niežulys, išbėrimas, dilgėlinė | Angioneurozinė edema, pūslinės būklės, eksfoliacinės būklės | Prakaitavi-mo sustiprėjimas†, dėminis išbėrimas, paraudimas | Daugiaformė eritema, eksfoliacinis dermatitas, pastovi vaistinio preparato sukelta erupcija |
|
Skeleto, raumenų ir jungiamojo audinio sutrikimai |
| Artralgija, raumenų įtempimas#, raumenų spazmai# | Mialgija†, raumenų trūkčiojimai |
| Raumenų mėšlungis |
|
Inkstų ir šlapimo takų sutrikimai |
|
| Hematurija |
|
|
|
Lytinės sistemos ir krūties sutrikimai |
| Erekcijos funkcijos sutrikimas# |
| Ginekomastija |
|
|
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai |
| Karščiavimas, vaikų augimo sulėtėjimas ilgalaikio gydymo metu*, nuovargis†, irzlumas#, nervingumo jutimas#, astenija#, troškulys# | Krūtinės skausmas |
| Staigi kardialinė mirtis* | Krūtinės diskomfortas†, pernelyg didelis karščiavimas |
Tyrimai |
| Kraujospūdžio ir širdies ritmo pokyčiai (dažniausiai padidėjimas ir padažnėjimas)*, kūno svorio sumažėjimas*, alanino amino-transferazės suaktyvėjimas# | Širdies ūžesiai*, kepenų fermentų aktyvumo padidėjimas |
| Šarminės fosfatazės kraujyje suaktyvėjimas, bilirubino koncentracijos kraujyje padidėjimas†, trombocitų kiekio sumažėjimas, nenormalus leukocitų kiekis |
|
* Žr. 4.4 skyrių.
# Dažnis apskaičiuotas, remiantis tyrimų su suaugusiaisiais duomenimis, bet ne pagal tyrimų su vaikais ir paaugliais duomenis. Gali būti aktualus ir vaikams bei paaugliams.
† Dažnis apskaičiuotas, remiantis tyrimais su vaikais ir paaugliais, ir praneštas didesniu dažniu tyrimuose su suaugusiaisiais.
Pranešimas apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas
Svarbu pranešti apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas po vaistinio preparato registracijos, nes tai leidžia nuolat stebėti vaistinio preparato naudos ir rizikos santykį. Sveikatos priežiūros specialistai turi pranešti apie bet kokias įtariamas nepageidaujamas reakcijas, užpildę interneto svetainėje http://www.vvkt.lt/ esančią formą, ir atsiųsti ją paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt.
4.9 Perdozavimas
Gydant vaistinio preparato perdozavusius pacientus, reikia atsižvelgti į tai, kad metilfenidatas iš pailginto poveikio vaistinių preparatų formų atpalaiduojamas lėtai.
Požymiai ir simptomai
Dėl ūminio perdozavimo, daugiausiai dėl pernelyg didelio centrinės nervų sistemos ir simpatinės nervų sistemos stimuliavimo, gali pasireikšti vėmimas, ažitacija, drebulys, refleksų sustiprėjimas, raumenų trūkčiojimai, traukuliai (pereinantys į komą), euforija, sumišimas, haliucinacijos, kliedesiai, prakaitavimas, veido ir kaklo paraudimas, galvos skausmas, pernelyg didelis karščiavimas, tachikardija, palpitacija, širdies aritmijos, hipertenzija, vyzdžių išsiplėtimas ir gleivinių džiūvimas.
Gydymas
Specifinio priešnuodžio perdozavus metilfenidato nėra.
Gydymas paremtas tinkamų palaikomųjų priemonių parinkimu.
Reikia saugoti, kad pacientas nesusižalotų, ir nuo aplinkos dirgiklių, kurie gali pasunkinti esamą pernelyg sustiprėjusią stimuliaciją. Aktyvintos anglies veiksmingumas nenustatytas.
Būtina intensyviai prižiūrėti pacientą ir tinkamai palaikyti kraujotaką bei kvėpavimą. Pernelyg sustiprėjus karščiavimui, būtina taikyti išorinio šaldymo procedūras.
Peritoninės dializės ar ekstrakorporinės hemodializės veiksmingumas metilfenidato perdozavimo atveju nenustatytas.
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė – psichoanaleptikai, psichostimuliatoriai ir nootropai, centrinio veikimo simpatomimetikai, ATC kodas – N06BA04.
Veikimo mechanizmas
Metilfenidato hidrochloridas yra silpnas centrinės nervų sistemos (CNS) stimuliatorius. Terapinio veikimo būdas gydant dėmesio trūkumo hiperaktyvumo sutrikimą (DTHS) nežinomas. Manoma, kad metilfenidatas blokuoja noradrenalino ir dopamino atgalinį įsiurbimą į presinapsinius neuronus ir didina šių monoaminų patekimą į ekstraneuroninį tarpą. Metilfenidatas yra raceminis mišinys, susidedantis iš d ir l izomerų. Izomeras d yra farmakologiškai aktyvesnis už l izomerą.
Klinikinis veiksmingumas ir saugumas
Atliekant pagrindinius klinikinius tyrimus, CONCERTA poveikis vertintas ištyrus 321 ligonį, kurio būklė jau buvo stabilizuota metilfenidato greito atpalaidavimo (GA) preparatais, ir 95 ligonius, iki tol negydytus metilfenidato GA preparatais.
Klinikiniai tyrimai parodė, kad pavartoto CONCERTA poveikis išlieka 12 valandų, kai vaisto išgeriama kartą per parą rytais.
Trijuose dvigubai akluose placebu kontroliuojamuose 5‑13 savaičių trukusiuose tyrimuose buvo įvertinti aštuoni šimtai devyniasdešimt devyni (899) suaugę 18‑65 metų pacientai, kuriems buvo diagnozuota DTHS. Buvo nustatytas tam tikras trumpalaikis CONCERTA veiksmingumas vartojant nuo 18 iki 72 mg paros dozes, bet jis nebuvo pastovus po 5 savaičių. Viename tyrime, kuriame veiksmingumas buvo apibūdinamas kaip CAARS DTHS simptomų bendrojo balo sumažėjimas bent 30 %, palyginti su pradiniu, penktąją savaitę (vertinamoji baigtis), ir analizuojamas manant, kad tiriamieji, apie kurių paskutinįjį apsilankymą nėra duomenų, nereagavo į gydymą, žymiai didesnė dalis pacientų, vartojusių CONCERTA 18, 36 arba 72 mg paros dozes, reagavo į gydymą, palyginti su vartojusiais placebą. Dviejuose kituose tyrimuose, analizės metu manant, kad tiriamieji, apie kurių paskutinįjį apsilankymą nėra duomenų, nereagavo į gydymą, buvo nustatyti kiekybiniai CONCERTA pranašumai, palyginti su placebu, bet statistiškai reikšmingo pacientų, kurie pasiekė iš anksto apibrėžtus atsako kriterijus, dalies skirtumo vartojant CONCERTA ir placebą nustatyta nebuvo.
5.2 Farmakokinetinės savybės
Absorbcija
Metilfenidatas lengvai absorbuojasi. Suaugusiam žmogui išgėrus CONCERTA, viršutinis vaisto apvalkalas ištirpsta ir pradinė didžiausia koncentracija susidaro maždaug po 1–2 valandų. Metilfenidatas, esantis dviejuose vidiniuose vaisto sluoksniuose, pamažu atsipalaiduoja per keletą valandų. Didžiausioji vaisto koncentracija plazmoje susidaro maždaug po 6–8 valandų, paskui po truputį mažėja. Vartojant CONCERTA kartą per parą, svyravimai tarp didžiausiosios ir mažiausiosios koncentracijos būna mažesni, negu vartojant greito atsipalaidavimo metilfenidatą triskart per parą. Iš kartą per parą vartojamo CONCERTA absorbuojasi iš esmės panašus vaisto kiekis, kaip ir iš atitinkamų greito atsipalaidavimo preparatų.
Trisdešimt šešiems suaugusiems žmonėms išgėrus CONCERTA po 18 mg kartą per parą, vidutiniai farmakokinetikos rodmenys buvo tokie: Cmax – 3,7 ± 1,0 ng/ml, Tmax – 6,8 ± 1,8 val., AUCinf – 41,8 ± 13,9 ng.val./ml ir t1/2 – 3,5 ± 0,4 val.
Po vienkartinio ir daugkartinio CONCERTA vartojimo kartą per parą vaisto farmakokinetikos skirtumų nepastebėta; tai rodo, kad reikšmingo vaisto kaupimosi nėra. Po kartotinio CONCERTA 18 mg vartojimo kartą per parą AUC ir t1/2 yra panašūs, kaip ir po pirmosios vaisto dozės.
Suaugusiems žmonėms davus vienkartines CONCERTA 18 mg, 36 mg ir 54 mg per parą dozes, metilfenidato Cmax ir AUC(0-inf) buvo proporcingi dozei.
Pasiskirstymas
Suaugusiam žmogui išgėrus metilfenidato, jo koncentracija plazmoje mažėja bieksponentiškai. Suaugusiam žmogui išgėrus CONCERTA, metilfenidato pusinės eliminacijos periodas yra maždaug 3,5 valandos. Su baltymais susijungia apie 15 % metilfenidato ir jo metabolitų. Metilfenidato tariamasis pasiskirstymo tūris yra maždaug 13 litrų/kg.
Biotransformacija
Žmogaus organizme metilfenidatas metabolizuojamas daugiausia deesterifikavimo būdu į alfa fenilpiperidinacto rūgštį (PPA), kurios koncentracija susidaro apie 50 kartų didesnė už nepakitusio vaisto; šis metabolitas farmakologiškai visai arba beveik visai neaktyvus. Suaugusio žmogaus organizme kartą per parą vartojamo CONCERTA metabolizmas panašus į triskart per parą vartojamo metilfenidato (sprendžiant pagal metabolizmą į PPA). Kartą išgerto ir kasdien kartą per parą geriamo CONCERTA apykaita yra panaši.
Eliminacija
Suaugusiam žmogui vartojant CONCERTA, metilfenidato pusinės eliminacijos periodas yra maždaug 3,5 valandos. Apie 90 % išgerto vaisto per 48–96 valandas metabolitų pavidalu pasišalina su šlapimu ir 1–3 % – su išmatomis. Nepakitusio metilfenidato šlapime būna labai nedaug (mažiau negu 1 %). Pagrindinis su šlapimu išsiskiriantis metabolitas yra alfa fenilpiperidinacto rūgštis (60–90 %).
Žmogui išgėrus radionuklidais žymėto metilfenidato, apie 90 % radioaktyviosios medžiagos randama šlapime. Pagrindinis metabolitas šlapime yra PPA, sudarantis apie 80 % išgertos dozės.
Maisto poveikis
Tiek vartojamo nevalgius, tiek po riebių pusryčių CONCERTA farmakokinetika ir farmakodinamika nesikeičia.
Ypatingos populiacijos
Lytis
Sveikų suaugusių vyrų organizme pagal dozę apskaičiuotas CONCERTA AUC(0-inf) vidurkis buvo 36,7 ng.val/ml, o moterų – 37,1 ng.val/ml; šis skirtumas nereikšmingas.
Rasė
sveikų suaugusių vyrų organizme pagal dozę apskaičiuotas CONCERTA AUC(0-inf) visoje etninėje grupėje buvo pastovus, tačiau tyrimų skaičius galbūt buvo per mažas etniniams farmakokinetikos skirtumams išryškinti.
Amžius
CONCERTA farmakokinetika jaunesnių kaip 6 metų vaikų organizme netirta. 7–12 metų vaikų organizme CONCERTA farmakokinetikos rodmenys po 18 mg, 36 mg ir 54 mg dozių buvo tokie (vidurkiai ± SN): Cmax – atitinkamai 6,0 ± 1,3, 11,3 ± 2,6 ir 15,0 ± 3,8 ng/ml; Tmax – atitinkamai 9,4 ± 0,02, 8,1 ± 1,1 ir 9,1 ± 2,5 val.; AUC0–11,5 – atitinkamai 50,4 ± 7,8, 87,7 ± 18,2 ir 121,5 ± 37,3 ng.val/ml.
Inkstų nepakankamumas
Ligonių, kurių inkstų veikla sutrikusi, gydymo CONCERTA patirties nėra. Daug išgerto radionuklidu žymėto metilfenidato žmogaus organizme metabolizuojama ir apie 80 % radioaktyvaus vaisto randama šlapime PPA pavidalu. Kadangi metilfenidato pasišalinimo per inkstus būdas nėra svarbus, tikėtina, kad inkstų nepakankamumas neturi didelės įtakos CONCERTA farmakokinetikai.
Kepenų nepakankamumas
Ligonių, kurių kepenų veikla sutrikusi, gydymo CONCERTA patirties nėra.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Kancerogeninis poveikis
Kancerogeninio poveikio per žiurkių ir pelių gyvenimą tyrimo duomenimis padaugėjo tik piktybinių kepenų navikų pelių patinams. Šio reiškinio reikšmė žmogui nežinoma.
Vartojant nedaug klinikines viršijančiomis dozėmis metilfenidatas neveikė reprodukcinės elgsenos ar vislumo.
Nėštumas ir embriono – vaisiaus vystymasis
Manoma, kad metilfenidatas nesukelia teratogeninio poveikio žiurkėms ir triušiams. Žiurkių patelėms duodant patelei toksines vaistinio preparato dozes, pasireiškė toksinis poveikis vaisiui (t. y. visos vados netekimas) ir patelei.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Butilhidroksitoluenas (E321)
Celiuliozės acetatas 398-10
Hipromeliozė 3cp
Fosfato rūgštis, koncentruota
Poloksameras 188
Polietileno oksidai 200K ir 7000K
Povidonas K29-32
Natrio chloridas
Stearino rūgštis
Gintaro rūgštis
Juodasis geležies oksidas (E172)
Geltonasis geležies oksidas (E172)
Plėvelinis dangalas
Geltonasis geležies oksidas (E172) (tik 18 ir 54 mg tabletėse)
Hipromeliozė 15cp
Laktozės monohidratas
Stearino rūgštis (tik 18 mg tabletėse)
Titano dioksidas (E171)
Triacetinas
Skaidrusis dangalas
Karnaubo vaškas
Hipromeliozė 6cp
Makrogolis 400
Spausdinimo rašalas
Juodasis geležies oksidas (E172)
Hipromeliozė 6cp
Izopropilo alkoholis
Propilenglikolis
Išgrynintas vanduo
6.2 Nesuderinamumas
Duomenys nebūtini.
6.3 Tinkamumo laikas
3 metai
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Laikyti ne aukštesnėje kaip 30 °C temperatūroje. Buteliuką laikyti sandarų, kad preparatas būtų apsaugotas nuo drėgmės.
6.5 Talpyklės pobūdis ir jos turinys
Didelio tankio polietileno (DTPE) buteliukas su vaikų neatidaromu polipropileno uždoriu; įdėtas vienas arba du džiovikliai.
Pakuotėje yra 28 arba 30 tablečių.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti ir vaistiniam preparatui ruošti
Specialių reikalavimų nėra.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
- Daktare, aš smarkiai kosčiu.
- O kiek jums metų?
- 70.
- O kai jums buvo 50, jūs kosėjote?
- Ne, ką jūs!
- O kai jums buvo 60, ar kosėjote?
- Ne, nekosėjau...
- Na, tai kada jums kosėti, jei ne dabar!- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?