Venlafaksinas, 37,5mg, pailginto atpalaidavimo kietosios kapsulės
Vartojimas: vartoti per burną
Registratorius: Actavis Group PTC ehf., Islandija
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Venlafaksinas
1. Kas yra Venlafaxine Actavis ir kam jis vartojamas
Venlafaxine Actavis yra antidepresantas, priklausantis vaistų, vadinamų serotonino ir norepinefrino reabsorbcijos inhibitoriais (SNRI), grupei. Ši vaistų grupė yra vartojama depresijai ir kitoms būklėms, pvz., nerimo sutrikimams, gydyti. Manoma, kad depresijos ir (arba) nerimo kamuojamų žmonių smegenyse yra mažesnis serotonino ir noradrenalino kiekis. Nėra visiškai aišku, kaip antidepresantai veikia, bet jie gali padėti, padidindami serotonino ir noradrenalino kiekį smegenyse.
Venlafaxine Actavis yra vaistas, skirtas depresija sergantiems suaugusiesiems gydyti. Venlafaxine Actavis taip pat yra skirtas šiems suaugusiųjų nerimo sutrikimams gydyti: generalizuotas nerimo sutrikimas, socialinio nerimo sutrikimas (socialinių situacijų baimė ar jų vengimas) ir panikos sutrikimas (panikos priepuoliai). Kad Jūsų būklė pagerėtų, svarbu tinkamai gydyti depresiją ar nerimo sutrikimus. Jei šie sutrikimai nebus gydomi, liga gali nepraeiti, ji gali pasunkėti ir ją gydyti bus sunkiau.
2. Kas žinotina prieš vartojant Venlafaxine Actavis
Venlafaxine Actavis vartoti negalima:
- jeigu yra alergija venlafaksinui arba bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje);
- jeigu taip pat vartojate arba per paskutines 14 dienų vartojote vaistų, kurie yra negrįžtamojo poveikio monoaminooksidazės inhibitoriai (MAOI), vartojami depresijai arba Parkinsono ligai gydyti. Vartojant negrįžtamojo poveikio MAOI kartu su kitais vaistais, įskaitant Venlafaxine Actavis, gali pasireikšti sunkus arba gyvybei pavojingas šalutinis poveikis. Taip pat, nustoję vartoti Venlafaxine Actavis, prieš pradėdami vartoti bet kokį negrįžtamojo poveikio MAOI, turite palaukti ne mažiau kaip 7 dienas (žr. skyrius „Serotonino sindromas“ ir „Kitų vaistų vartojimas“).
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pasitarkite su gydytoju arba vaistininku, prieš pradėdami vartoti Venlafaxine Actavis
- jeigu Jūs vartojate kitų vaistų, kurie vartojant kartu su Venlafaxine Actavis gali padidinti serotonino sindromo riziką (žr. skyrių „Kiti vaistai ir Venlafaxine Actavis “);
- jeigu Jums yra akių sutrikimų, pvz., tam tikrų rūšių glaukoma (padidėjęs akispūdis);
- jeigu Jums buvo pakilęs kraujospūdis;
- jeigu Jums buvo širdies veiklos sutrikimų;
- jeigu Jums buvo sakyta, kad Jūsų širdies ritmas nenormalus;
- jeigu Jums buvo priepuolių (traukulių);
- jeigu Jums buvo sumažėjusi natrio koncentracija kraujyje (hiponatremija);
- jeigu Jums greitai atsiranda kraujosruvų (mėlynių) arba greitai pradedate kraujuoti (buvo kraujavimo sutrikimų) arba jeigu vartojate kitus vaistus, kurie gali didinti kraujavimo riziką, pvz., varfarino (kraujo krešumą mažinantis vaistas);
- jeigu Jums arba Jūsų šeimos nariui buvo pasireiškusi manija arba bipolinis sutrikimas (per didelis susijaudinimas ar euforija);
- jeigu Jums buvo pasireiškęs agresyvus elgesys.
Venlafaxine Actavis pirmosiomis gydymo savaitėmis gali sukelti neramumo pojūtį arba nesugebėjimą ramiai sėdėti arba stovėti. Jei Jums tai pasireiškė, pasakykite gydytojui.
Mintys apie savižudybę ir depresijos arba nerimo sutrikimų pasunkėjimas
Jeigu sergate depresija ir (arba) jaučiate nerimą, kartais Jums gali kilti minčių apie savęs žalojimą ar savižudybę. Pradėjus pirmą kartą vartoti antidepresantus, tokių minčių gali kilti dažniau, nes turi praeiti šiek tiek laiko (paprastai apie dvi savaites, bet kartais ir ilgiau), kol šie vaistai pradės veikti.
Tokia minčių tikimybė Jums yra didesnė šiais atvejais:
- jeigu anksčiau mąstėte apie savižudybę arba savęs žalojimą;
- jeigu esate jaunas suaugęs. Klinikinių tyrimų duomenys parodė, kad psichikos sutrikimais sergantiems jauniems suaugusiems (jaunesniems kaip 25 metų), vartojant antidepresantų, su savižudybe siejamo elgesio rizika yra didesnė.
Jeigu bet kuriuo metu galvojate apie savižudybę arba savęs žalojimą, nedelsdami kreipkitės į gydytoją arba vykite į ligoninės priėmimo skyrių.
Jums gali būti naudinga pasakyti giminaičiams ar artimiems draugams, kad sergate depresija ar jaučiate nerimą. Paprašykite juos paskaityti šį pakuotės lapelį. Galite jų paprašyti, kad Jus perspėtų, jeigu pastebės, kad Jūsų depresija ar nerimas pasunkėjo arba jie nerimauja dėl Jūsų elgesio pokyčių.
Burnos sausumas
Burnos sausumas pasireiškia 10 % venlafaksiną vartojusių pacientų. Tai gali padidinti dantų susirgimų (karieso) riziką, todėl būtina ypatingai rūpintis savo dantų higiena.
Cukrinis diabetas
Venlafaxine Actavis gali paveikti gliukozės kiekį kraujyje. Gali tekti pakoreguoti Jūsų vaistų nuo cukrinio diabeto dozes.
Vartojimas vaikams ir paaugliams
Venlafaxine Actavis paprastai negalima vartoti jaunesniems kaip 18 metų vaikams ir paaugliams. Taip pat turite žinoti, kad jaunesniems kaip 18 metų pacientams vartojant šios klasės vaistus, yra didesnė šalutinio poveikio, pvz., mėginimo nusižudyti, minčių apie savižudybę ir priešiškumo (daugiausia agresijos, priešiško elgesio ir pykčio) rizika. Nežiūrint to, gydytojas gali skirti Venlafaxine Actavis jaunesniam kaip 18 metų pacientui, jei ji(s) nusprendžia, kad tai geriausiai atitinka jo(s) interesus. Jeigu gydytojas skyrė Venlafaxine Actavis jaunesniam kaip 18 metų pacientui ir norite tai aptarti, grįžkite pas gydytoją. Jeigu jaunesniam kaip 18 metų pacientui vartojant Venlafaxine Actavis pasireiškė arba pasunkėjo bent vienas iš aukščiau išvardytų simptomų, turite informuoti gydytoją. Taip pat dar nenustatytas ilgalaikis Venlafaxine Actavis vartojimo šiai amžiaus grupei saugumas augimo, brendimo ir pažinimo bei elgesio raidos požiūriu.
Kiti vaistai ir Venlafaxine Actavis
Jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Jūsų gydytojas nuspręs, ar galite vartoti Venlafaxine Actavis kartu su kitais vaistais.
Nepradėkite ir nenutraukite jokių vaistų vartojimo, įskaitant įsigytus be recepto, natūralius ir žolinius preparatus, nepasitarę su gydytoju arba vaistininku.
- Negalima vartoti monoaminooksidazės inhibitorių (naudojami depresijai ar Parkinsono ligai gydyti) kartu su Venlafaxine Actavis. Jei per paskutiniąsias 14 dienų vartojote šių vaistų, pasakykite gydytojui (MAOI: žr. skyrių „Kas žinotina prieš vartojant Venlafaxine Actavis“).
- Serotonino sindromas.
- Vartojant venlafaksiną, ypač kartu su kitais vaistais, gali pasireikšti potencialiai gyvybei pavojinga būklė - serotonino sindromas (arba į piktybinį neurolepsinį sindromą (PNS) panašios reakcijos) (žr. skyrių „Galimas šalutinis poveikis“). Tai gali būti šie vaistai:
- triptanai (vartojami nuo migrenos);
- kiti depresijai gydyti skirti vaistai, pvz., SNRI, SSRI, tricikliai vaistai arba vaistai, kurių sudėtyje yra ličio;
- vaistai, kurių sudėtyje yra antibiotiko linezolido (vartojamo infekcijoms gydyti);
- vaistai, kurių sudėtyje yra grįžtamojo poveikio MAOI moklobemido (vartojamo depresijai gydyti);
- vaistai, kurių sudėtyje yra sibutramino (vartojamo svoriui mažinti);
- vaistai, kurių sudėtyje yra tramadolio, fentanilio, tapentadolo, peptidino ar pentazocino (nuo stipraus skausmo);
- vaistai, kurių sudėtyje yra metadono (skirtas opioidinių vaistų priklausomybei arba stipriam skausmui gydyti);
- vaistai, kurių sudėtyje yra dekstrametorfano (kosuliui gydyti);
- vaistai, kurių sudėtyje yra metileno mėlio ( dideliam methemaglobino kiekiui kraujyje gydyti);
- preparatai, kurių sudėtyje yra jonažolių (dar vadinamų Hypericum perforatum; natūralus arba žolinis preparatas, vartojamas lengvai depresijai gydyti);
- preparatai, kurių sudėtyje yra triptofano (pvz., vartojami miego sutrikimams ir depresijai gydyti);
- vaistai nuo psichozės (jais gydoma liga, kuria sergant pasireiškia šie simptomai: nesamų reiškinių girdėjimas, matymas arba jutimas, klaidingi įsitikinimai, neįprastas įtarumas, neaiškūs samprotavimai ir uždarumas).
Serotonino sindromo požymiai ir simptomai gali apimti kelis iš šių: neramumas, haliucinacijos, koordinacijos netekimas, greitas širdies plakimas, pakilusi kūno temperatūra, staigūs kraujospūdžio pokyčiai, sustiprėję refleksai, viduriavimas, koma, pykinimas, vėmimas. Jeigu manote, kad jums pasireiškia serotonino sindromas, nedelsdami kreipkitės medicinos pagalbos.
Sunkiausios formos serotonino sindromo simptomai gali būti panašūs į piktybinio neurolepsinio sindromo (PNS) požymius. Gali atsirasti tokių PNS požymių ir simptomų derinys: karščiavimas, dažnas širdies plakimas, prakaitavimas, sunkus raumenų sustingimas, sumišimas, raumenų fermentų kiekio padidėjimas (nustatomas kraujo tyrimais).
Jeigu manote, kad Jums atsirado serotonino sindromo simptomų, nedelsdami pasakykite gydytojui arba kreipkitės į artimiausią ligoninę.
Taip pat privalote pasakyti gydytojui apie kitus Jūsų vartojamus vaistus, kurie gali veikti širdies ritmą. Šie vaistai gali būti:
- Antiaritminiai vaistai, tokie kaip chinidinas, amjodaronas, sotalolis ar dofetilidas (naudojami širdies ritmo sutrikimams gydyti)
- Antipsichotiniai vaistai, tokie kaip tioridazinas (žr. aukščiau aprašytą serotonino sindromą)
- Antibiotikai, tokie kaip eritromicinas ar moksifloksacinas ( vartojami bakterinėms infekcijoms gydyti)
- Antihistamininiai vaistai (alergijai gydyti)
Toliau nurodyti vaistai taip pat gali sąveikauti su Venlafaxine Actavis; juos reikia vartoti atsargiai. Ypač svarbu paminėti gydytojui arba vaistininkui, jeigu vartojate vaistus, kurių sudėtyje yra:
- ketokonazolo (priešgrybelinis vaistas);
- haloperidolio arba risperidono (psichinėms būklėms gydyti);
- metoprololio (beta adrenoblokatoriaus, vartojamo aukštam kraujospūdžiui ir širdies sutrikimams gydyti).
Venlafaxine Actavis vartojimas su maistu, gėrimais ir alkoholiu
Venlafaxine Actavis reikia vartoti su maistu (žr. 3 skyrių „Kaip vartoti Venlafaxine Actavis“).
Vartodami Venlafaxine Actavis turite vengti vartoti alkoholinius gėrimus.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Jei esate nėščia, žindote kūdikį, manote, kad galbūt esate nėščia ar planuojate pastoti, tai prieš vartodama šį vaistą, pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.
Jūsų akušerė ir (arba) gydytojas turi žinoti, kad vartojate Venlafaxine Actavis. Panašūs vaistai (SSRI), vartojami nėštumo metu, gali didinti sunkaus naujagimio sutrikimo, vadinamo naujagimių persistentine plautine hipertenzija (NPPH), riziką (atsiradus šiam sutrikimui, kūdikis pradeda dažniau kvėpuoti ir pamėlsta). Tokie simptomai paprastai prasideda per pirmąsias 24 valandas po vaiko gimimo. Jei toks poveikis pasireiškia Jūsų kūdikiui, privalote nedelsdamas kreiptis į akušerę ir (arba) gydytoją.
Jeigu šio vaisto vartojate nėštumo metu, gimusiam naujagimiui gali pasireikšti kitų simptomų: naujagimis negali tinkamai žįsti, kartu sutrinka jo kvėpavimas. Jei Jūsų gimusiam kūdikiui pasireiškia šie simptomai ir Jums neramu dėl to, kreipkitės į gydytoją ir (arba) akušerį, kurie galės Jums patarti.
Venlafaxine Actavis patenka į motinos pieną. Yra poveikio kūdikiui rizika. Todėl turite aptarti šį klausimą su gydytoju; gydytojas nuspręs, ar turite nutraukti žindymą, ar gydymą Venlafaxine Actavis.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Nevairuokite ir nevaldykite jokių prietaisų ar mechanizmų, kol nesužinojote, kaip Venlafaxine Actavis Jus veikia.
Venlafaxine Actavis 37,5 mg
Venlafaxine Actavis sudėtyje yra 4R raudonojo ponso (E124):
Kapsulėse esanti pagalbinė medžiaga raudonasis ponso 4 R (E124) gali sukelti alerginę reakciją.
Venlafaxine Actavis sudėtyje yra sacharozės
Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, pasitarkite su juo prieš pradėdami vartoti šį vaistą.
3. Kaip vartoti Venlafaxine Actavis
Visada vartokite šį vaistą tiksliai, kaip nurodė gydytojas arba vaistininkas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Rekomenduojama pradinė dozė, gydant depresiją, generalizuotą nerimo sutrikimą ir socialinį nerimo sutrikimą yra 75 mg per parą. Šią dozę gydytojas gali laipsniškai didinti ir, jei reikia, net iki maksimalios 375 mg paros dozės depresijai gydyti. Jei jūs gydotės nuo panikos sutrikimo, gydytojas pradės gydymą nuo mažesnės dozės (37,5 mg) ir po to dozę laipsniškai didins. Didžiausia paros dozė, gydant generalizuotą nerimo sutrikimą, socialinio nerimo sutrikimą ir panikos sutrikimą, yra 225 mg .
Venlafaxine Actavis vartokite kiekvieną dieną maždaug tuo pat metu, ryte arba vakare. Reikia praryti visą kapsulę, užsigeriant skysčiu; jų negalima atidaryti, traiškyti, kramtyti ar tirpinti.
Venlafaxine Actavis reikia vartoti su maistu.
Jei Jūsų kepenų arba inkstų veikla sutrikusi, pasakykite gydytojui, nes galbūt Jums reikės skirti kitą Venlafaxine Actavis dozę.
Nenutraukite Venlafaxine Actavis vartojimo nepasitarę su gydytoju (žr. skyrių „Nustojus vartoti Venlafaxine Actavis“).
Ką daryti pavartojus per didelę Venlafaxine Actavis dozę?
Pavartoję didesnį Venlafaxine Actavis kiekį nei skyrė gydytojas, nedelsdami kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Galimo perdozavimo simptomai gali būti šie: greitas širdies plakimas, budrumo būklės pokyčiai (nuo mieguistumo iki komos), miglotas matymas, traukuliai arba priepuoliai ir vėmimas.
Pamiršus pavartoti Venlafaxine Actavis
Pamiršę pavartoti dozę, vartokite ją iš karto, kai prisiminsite. Tačiau jeigu netrukus reikės vartoti kitą dozę, praleistos dozės nevartokite ir vartokite tik vieną dozę, kaip įprasta. Per parą nesuvartokite didesnio Venlafaxine Actavis kiekio už Jums skirtą paros kiekį.
Nustojus vartoti Venlafaxine Actavis
Nenustokite vartoti vaisto ir nemažinkite dozės, nepasitarę su gydytoju, net jeigu jaučiatės geriau. Jeigu Jūsų gydytojas mano, kad Jums nebereikia vartoti Venlafaxine Actavis, ji(s) gali paprašyti Jūsų prieš visiškai nutraukiant gydymą pamažu mažinti dozę. Nustatyta, kad nustojus vartoti Venlafaxine Actavis pasireiškia šalutinis poveikis, ypač kai vartojimas nutraukiamas staiga arba dozė sumažinama per greitai. Kai kuriems pacientams gali pasireikšti tokie simptomai: nuovargis, svaigulys, apsvaigimas, sukimosi pojūtis, galvos skausmas, nemiga, košmarai, burnos sausumas, apetito netekimas, pykinimas, viduriavimas, nervingumas, susijaudinimas, minčių susipainiojimas, spengesys ausyse, dilgsėjimo ar (retai) elektros šoko pojūčiai, silpnumas, prakaitavimas, traukuliai arba į gripą panašūs simptomai.
Jūsų gydytojas patars Jums, kaip reikia laipsniškai nutraukti Venlafaxine Actavis vartojimą. Jeigu Jums pasireiškia bet kuris iš šių arba kiti varginantys simptomai, kreipkitės į gydytoją.
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
4. Galimas šalutinis poveikis
Šis vaistas, kaip ir visi kiti, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Alerginės reakcijos
Jeigu pasireiškia bent viena iš toliau nurodytų reakcijų, Venlafaxine Actavis nebevartokite. Nedelsdamas pasakykite gydytojui arba vykite į artimiausios ligoninės pirmosios pagalbos skyrių, jei atsiranda:
- krūtinės spaudimas, švokštimas, rijimo arba kvėpavimo sutrikimas;
- veido, gerklės, plaštakų arba pėdų patinimas;
- nervingumas arba nerimas, svaigulys, tvinkčiojimo pojūčiai, staigus odos paraudimas ir (arba) šilumos pojūtis;
- sunkus bėrimas, niežulys arba dilgėlinė (paraudusios ar išbalusios odos bėrimas ruplėmis, kurios dažnai niežti).;
- serotonino sindromo požymiai ir simptomai, įskaitant nenustygstamumą, haliucinacijas, koordinacijos sutrikimą, dažną širdies plakimą, kūno temperatūros padidėjimą, staigius kraujospūdžio pokyčius, refleksų sustiprėjimą, viduriavimą, komą, pykinimą, vėmimą;
Sunkiausios formos serotonino sindromas gali būti panašus į piktybinį neurolepsinį sindromą (PNS). Gali pasireikšti tokių PNS požymių ir simptomų derinys: karščiavimas, dažnas širdies plakimas, prakaitavimas, sunkus raumenų sustingimas, sumišimas, raumenų fermentų kiekio padidėjimas (nustatomas kraujo tyrimais).
Sunkus šalutinis poveikis
Kitoks šalutinis poveikis, apie kurį reikia pasakyti gydytojui, yra:
- kosulys, švokštimas, dusulys ir kūno temperatūros padidėjimas;
- juodos (deguto spalvos) išmatos arba kraujas išmatose;
- odos ar akių pageltimas, niežulys ir šlapimo patamsėjimas. Tai gali būti kepenų uždegimo simptomai (hepatitas);
- širdies sutrikimai, pvz., greitas ar nereguliarus širdies plakimas, pakilęs kraujospūdis;
- akių sutrikimai, pvz., miglotas matymas, išsiplėtę vyzdžiai;
- nervų sutrikimai: svaigulys, dilgsėjimas, judėjimo sutrikimas, traukuliai ar priepuoliai;
- psichikos sutrikimai, pvz., padidėjęs aktyvumas ir euforija;
- gydymo nutraukimo simptomai (žr. skyrių „Kaip vartoti Venlafaxine Actavis“, „Nustojus vartoti Venlafaxine Actavis“).
Nesijaudinkite, jei, pavartoję Venlafaxine Actavis, pastebėsite mažas baltas granules ar rutuliukus išmatose. Venlafaxine Actavis kapsulių viduje yra granulių arba mažų baltų rutuliukų, turinčių veikliosios medžiagos venlafaksino. Šios granulės iš kapsulės patenka į virškinamąjį traktą. Kol jos slenka virškinamuoju traktu, venlafaksinas iš lėto atpalaiduojamas. Granulių „apvalkalėlis“ lieka neištirpęs ir pašalinamas su išmatomis. Todėl, net jei išmatose yra granulių, venlafaksino dozė būna absorbuota.
Viso šalutinio poveikio sąrašas
Labai dažni (gali pasireikšti daugiau nei 1 žmogui iš 10)
- Svaigulys, galvos skausmas
- Pykinimas, burnos džiūvimas
- Prakaitavimas (įskaitant naktinį)
Dažni (gali pasireikšti mažiau nei 1 žmogui iš 10)
- Sumažėjęs apetitas
- Atsiskyrimo nuo savęs ar realybės pojūtis, orgazmo nebuvimas, sumažėjęs lytinis potraukis, nervingumas, nemiga, nenormalūs sapnai
- Mieguistumas, drebulys, dilgčiojimas, ir badymas, padidėjęs raumenų tonusas
- Regėjimo sutrikimai, tame tarpe išsiliejęs vaizdas; išsiplėtę vyzdžiai, nesugebėjimas automatiškai susifokusuoti nuo tolimų į artimus objektus
- Skambėjimas ausyse (tinitas)
- Palpitacijos
- Padidėjęs kraujospūdis; veido ir kaklo paraudimas
- Žiovulys
- Vėmimas; vidurių užkietėjimas; viduriavimas
- Šlapinimosi padažnėjimas, šlapinimosi pasunkėjimas
- Mėnesinių ciklo sutrikimai, pavyzdžiui, gausesnis kraujavimas arba nereguliaraus kraujavimo pagausėjimas, nenormali ejakuliacija/ orgazmas (vyrams), erekcijos sutrikimai (impotencija)
- Silpnumas (astenija), nuovargis, šaltkrėtis
- Padidėjęs cholesterolis
Nedažnas (gali pasireikšti mažiau nei 1 iš 100 žmonių)
- Haliucinacijos, atsiskyrimo (ar atsitraukimo) nuo realybės pojūtis, sudirgimas, nenormalus orgazmas (moterims); jausmų ar emocijų stoka; perdėtas džiaugsmingumas, griežimas dantimis
- Nenustygimas ar nesugebėjimas ramiai sėdėti ar stovėti, alpulys, nevalingi raumenų judesiai, sutrikusi koordinacija ir pusiausvyra, pakitęs skonio pojūtis
- Greitas širdies ritmas, galvos svaigimas (ypač per staigiai atsistojus)
- Apsunkintas kvėpavimas
- Vėmimas krauju, juodos, deguto spalvos išmatos (fekalijos) arba kraujas išmatose, kurie gali rodyti vidinį kraujavimą
- Išplitęs odos (ypač veido, burnos, liežuvio, gerklės arba rankų ir kojų) išbėrimas ir (arba) išbėrimas su patinimu ir niežuliu (dilgėlinė), jautrumas šviesai, bėrimas, nenormalus plaukų slinkimas
- Negalėjimas pasišlapinti
- Kūno svorio didėjimas; kūno svorio kritimas
Retas (gali pasireikšti mažiau nei 1 žmogui iš 1000)
- Nekontroliuojamas šlapinimasis
- Perdėtas aktyvumas, šokinėjančios mintys ir sumažėjęs miego poreikis (manija)
Dažnis nežinomas (negali būti nustatytas pagal turimus duomenis)
- Sumažėjęs trombocitų kiekis kraujyje, padidinantis kraujosruvų atsiradimo arba kraujavimo riziką; kraujo sutrikimai, kurie gali padidinti infekcijos riziką
- Veido ar liežuvio patinimas, dusulys ar pasunkėjęs kvėpavimas, dažnai su odos bėrimu (tai gali būti sunki alerginė reakcija)
- Per didelis skysčių pasisavinimas (vadinamas SIADH)
- Natrio kiekio sumažėjimas kraujyje
- Savižudiškos mintys ar elgesys; buvo pranešta apie savižudiškas mintis ar elgesį gydymo venlafaksinu metu ar iš karto po gydymo nutraukimo (žr. 2 skyrių „Kas žinotina prieš vartojant Venlafaxine Actavis“)
- Orientacijos sutrikimas ir sumišimas, dažnai susiję su haliucinacijomis (kliedesiais)
- Aukšta temperatūra su raumenų sustingimu, minčių susipainiojimas arba susijaudinimas ir prakaitavimas arba, jeigu pasireiškia nekontroliuojami mėšlungiški judesiai, tai gali būti sunkių būklių, vadinamų piktybiniu neurolepsiniu sindromu, simptomai; euforiniai jausmai, mieguistumas, nepertraukiamas greitas akių judėjimas, nerangumas, neramumas, girtumo jausmas, prakaitavimas arba raumenų sustingimas, t. y., serotenerginio sindromo simptomai; sustingimas, spazmai ir nevalingi raumenų judesiai
- Aštrus akių skausmas ir suprastėjęs ar miglotas matymas
- Galvos svaigimas (vertigo)
- Kraujospūdžio sumažėjimas, nenormalus, dažnas ar nereguliarus širdies plakimas. Tai gali pasireikšti apalpimu; netikėtas kraujavimas, pvz., kraujavimas iš dantenų, kraujas šlapime ar vėmimas krauju, be priežasties atsiradusios mėlynės ar pažeistos kraujagyslės (venos)
- kosulys, švokštimas, dusulys ir aukšta temperatūra, t. y., su baltųjų kraujo kūnelių skaičiaus padidėjimu (plaučių eozinofilija) susijusio plaučių uždegimo simptomai (plautinė eozinofilija)
- Stiprūs pilvo ir nugaros skausmai (gali būti rimtų žarnų, kepenų kasos sutrikimų požymis)
- Niežulys, pageltusi oda ar akys, tamsus šlapimas arba į gripą panašūs simptomai, kurie yra kepenų uždegimo (hepatito) simptomai, nežymūs kepenų fermentų kiekio kraujyje pokyčiai
- Odos bėrimas, galintis pereiti į sunkų odos pūslėjimąsi ir atsisluoksniavimą; niežėjimas; nestiprus bėrimas
- Nežinomos priežasties sukeltas raumenų skausmas, skausmingumas ar silpnumas (rabdomiolizė).
- Nenormali pieno sekrecija
Venlafaxine Actavis kartais sukelia nepageidaujamą poveikį, apie kurį galite nežinoti, pvz., kraujospūdžio padidėjimą arba nenormalų širdies plakimą; nežymius kepenų fermentų, natrio ar cholesterolio kiekio pokyčius kraujyje. Rečiau Venlafaxine Actavis gali sumažinti trombocitų aktyvumą kraujyje, dėl to gali padidėti kraujosruvų atsiradimo ar kraujavimo rizika. Todėl gydytojas gali norėti retkarčiais atlikti kraujo tyrimus, ypač jeigu vartojate Venlafaxine Actavis ilgą laiką.
Pranešimas apie šalutinį poveikį
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Apie šalutinį poveikį taip pat galite pranešti tiesiogiai, užpildę interneto svetainėje www.vvkt.lt esančią formą, paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, tel: 8 800 73568, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt. Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.
5. Kaip laikyti Venlafaxine Actavis
Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
Ant dėžutės, lizdinės plokštelės, buteliuko po ,,Tinka iki/EXP“ nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaisto vartoti negalima. Vaistas tinkamas vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Šiam vaistui specialių laikymo sąlygų nereikia.
Vaistų negalima išmesti į kanalizaciją arba išmesti su buitinėmis atliekomis. Kaip išmesti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
Venlafaxine Actavis sudėtis
Veiklioji medžiaga yra venlafaksinas.
37,5 mg kapsulės:
Kiekvienoje kapsulėje yra venlafaksino hidrochlorido, atitinkančio 37,5 mg venlafaksino.
Pagalbinės medžiagos. Kapsulės turinys: cukriniai branduoliai (sudėtyje yra sacharozės, kukurūzų krakmolo), hidroksipropilceliuliozė, hipromeliozė, talkas, etilceliuliozė, dibutilo sebakatas, oleino rūgštis, koloidinis bevandenis silicio dioksidas. Kapsulės apvalkalas: želatina, natrio laurilsulfatas, ponso 4R (E124), chinolino geltonasis (E104), titano dioksidas (E171).
Venlafaxine Actavis išvaizda ir kiekis pakuotėje
Venlafaxine Actavis 37,5 mg pailginto atpalaidavimo kietosios kapsulės
Kapsulės yra „3“ dydžio, jų korpusas skaidrus su oranžiniu dangteliu. Viduje yra baltų arba beveik baltų granulių.
Dėžutė, kurioje yra 7, 10, 14, 20, 28, 30, 50, 98 arba 100 pailginto atpalaidavimo kietųjų kapsulių, supakuotų į lizdines plokšteles (PVC/aliuminio). Kapsulės taip pat tiekiamos DTPE buteliuke su DTPE užsukamuoju dangteliu ir silikagelio paketėliu (sausikliu), kuriame yra 50 arba 100 pailginto atpalaidavimo kietųjų kapsulių.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
Tarptautinis pavadinimas | Venlafaksinas |
Vaisto stiprumas | 37,5mg |
Vaisto forma | pailginto atpalaidavimo kietosios kapsulės |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti per burną |
Registracijos numeris | LT/1/08/1404 |
Registratorius | Actavis Group PTC ehf., Islandija |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 2008.12.30 |
Vaistas perregistruotas | 2014.12.23 |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
Venlafaxine Actavis 37,5 mg pailginto atpalaidavimo kietosios kapsulės
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
Venlafaxine Actavis 37,5 mg pailginto atpalaidavimo kietosios kapsulės
Vienoje kapsulėje yra venlafaksino hidrochlorido, atitinkančio 37,5 mg venlafaksino.
Pagalbinės medžiagos, kurių poveikis žinomas:
sacharozė: ne daugiau kaip 46,35 mg
ponso 4R raudonasis (E124): 0,0267 mg
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Pailginto atpalaidavimo kietoji kapsulė.
Venlafaxine Actavis 37,5 mg pailginto atpalaidavimo kietosios kapsulės:
Kapsulė yra „3“ dydžio, jos korpusas skaidrus, dangtelis oranžinis. Viduje yra baltų arba beveik baltų granulių.
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1. Terapinės indikacijos
- Didžiosios depresijos epizodų gydymas.
- Didžiosios depresijos epizodų pasikartojimo prevencija.
- Generalizuoto nerimo sutrikimo gydymas.
- Socialinio nerimo sutrikimo gydymas.
- Panikos sutrikimo, pasireiškiančio su agorafobija arba be jos, gydymas.
4.2. Dozavimas ir vartojimo metodas
Dozavimas
Didžiosios depresijos epizodai
Rekomenduojama pradinė pailginto atpalaidavimo venlafaksino dozė yra 75 mg, vartojama kartą per parą. Pacientams, kuriems pradinė 75 mg paros dozė nėra pakankamai veiksminga, paros dozę gali prireikti padidinti iki maksimalios 375 mg dozės. Dozę galima didinti kas 2 savaites ar rečiau. Jei kliniškai pateisinama dėl simptomų sunkumo, dozę galima didinti dažniau, bet su ne mažesne kaip 4 dienų pertrauka.
Dėl su doze susijusio nepageidaujamo poveikio rizikos dozę galima didinti tik atlikus klinikinį įvertinimą (žr. 4.4 skyrių). Reikia išlaikyti mažiausią veiksmingą dozę.
Pacientus reikia gydyti pakankamai ilgą laiką, paprastai kelis mėnesius ar ilgiau. Kiekvieno paciento gydymą reikia reguliariai pakartotinai įvertinti. Didžiosios depresijos (DD) epizodų pasikartojimams išvengti taip pat gali prireikti ir ilgesnio gydymo. Dažniausiai DD epizodų pasikartojimams išvengti rekomenduojama tokia pati dozė, kokia skiriama esamam epizodui gydyti.
Pasiekus remisiją, vaistinius preparatus nuo depresijos reikia ir toliau vartoti ne mažiau kaip 6 mėn.
Generalizuoto nerimo sutrikimas
Pradinė rekomenduojama pailginto atpalaidavimo venlafaksino dozė yra 75 mg, vartojama kartą per parą. Pacientams, kuriems pradinė 75 mg paros dozė nėra pakankamai veiksminga, paros dozę gali prireikti padidinti iki maksimalios 225 mg per parą. Dozę galima didinti kas 2 savaites ar rečiau.
Dėl su doze susijusio nepageidaujamo poveikio rizikos dozę galima didinti tik atlikus klinikinį įvertinimą (žr. 4.4 skyrių). Reikia išlaikyti mažiausią veiksmingą dozę.
Pacientus reikia gydyti pakankamai ilgą laiką, paprastai kelis mėnesius ar ilgiau. Kiekvieno paciento gydymą reikia periodiškai kartotinai įvertinti.
Socialinio nerimo sutrikimas
Rekomenduojama pailginto atpalaidavimo venlafaksino dozė yra 75 mg kartą per parą. Neįrodyta, kad nuo didesnių dozių paciento būklė labiau pagerėtų.
Tačiau individualiais atvejais, kai pradinė 75 mg paros dozė nėra pakankamai veiksminga, paros dozę galima didinti iki maksimalios – 225 mg per parą. Dozę galima didinti kas 2 savaites ar rečiau.
Dėl su doze susijusio nepageidaujamo poveikio rizikos dozę galima didinti tik atlikus klinikinį įvertinimą (žr. 4.4 skyrių). Reikia išlaikyti mažiausią veiksmingą dozę.
Pacientus reikia gydyti pakankamai ilgą laiką, paprastai kelis mėnesius ar ilgiau. Kiekvieno paciento gydymą reikia periodiškai kartotinai įvertinti.
Panikos sutrikimas
Rekomenduojama 7 paras vartoti po 37,5 mg pailginto atpalaidavimo venlafaksino per parą, tada paros dozę padidinti iki 75 mg. Pacientams, kuriems pradinė 75 mg paros dozė nėra pakankamai veiksminga, paros dozę gali prireikti padidinti iki maksimalios 225 mg per parą. Dozę galima didinti kas 2 savaites ar rečiau.
Dėl su doze susijusio nepageidaujamo poveikio rizikos dozę galima didinti tik atlikus klinikinį įvertinimą (žr. 4.4 skyrių). Reikia išlaikyti mažiausią veiksmingą dozę.
Pacientus reikia gydyti pakankamai ilgą laiką, paprastai kelis mėnesius ar ilgiau. Kiekvieno paciento gydymą reikia periodiškai kartotinai įvertinti.
Senyviems pacientams
Manoma, kad specialiai, atsižvelgiant tik į paciento amžių, venlafaksino dozės koreguoti nereikia. Tačiau pagyvenusius pacientus reikia gydyti atsargiai (pvz., dėl inkstų funkcijos sutrikimo galimybės, galimų su amžiumi atsirandančių neuromediatorių jautrumo ir afiniškumo pakitimų). Visada reikia skirti mažiausią veiksmingą dozę; prireikus didinti dozę, pacientą reikia atidžiai stebėti.
Vaikų populiacija (vaikams ir jaunesniems kaip 18 metų paaugliams)
Venlafaksino nerekomenduojama vartoti vaikams ir paaugliams.
Kontroliuojamų klinikinių tyrimų metu nenustatyta, kad venlafaksinas veiksmingas didžiosios depresijos sutrikimu sergantiems vaikams ir paaugliams, todėl venlafaksino vartojimas šiems pacientams nėra pagrįstas (žr. 4.4 ir 4.8 skyrius).
Duomenų apie venlafaksino vartojimo kitoms indikacijoms jaunesniems kaip 18 metų vaikams ir paaugliams saugumą ir veiksmingumą nėra.
Pacientams, kurių kepenų funkcija sutrikusi
Pacientams, kuriems yra lengvas ar vidutinio sunkumo kepenų veiklos sutrikimas, bendrai rekomenduojama venlafaksino paros dozę sumažinti 50 %. Tačiau dėl galimo individualaus klirenso kintamumo šiems pacientams gali prireikti dozę parinkti individualiai.
Duomenų apie vartojimą pacientams, kuriems nustatytas sunkus kepenų funkcijos sutrikimas, nėra. Reikalingas atsargumas ir gali prireikti mažinti dozę daugiau kaip 50 %. Gydant pacientus, kuriems yra sunkus kepenų veiklos sutrikimas, reikia įvertinti galimos naudos ir rizikos santykį.
Pacientams, kurių inkstų funkcija sutrikusi
Nors pacientams, kuriems nustatytas 30–70 ml per minutę glomerulų filtracijos greitis (GFG), dozės keisti nereikia, šį medikamentą vartoti reikia atsargiai. Pacientams, kuriems reikalinga hemodializė, ir pacientams, kuriems nustatytas sunkus inkstų nepakankamumas (GFG < 30 ml/min.), dozę reikia sumažinti 50 %. Dėl individualaus klirenso kintamumo šiems pacientams gali prireikti dozę parinkti individualiai.
Nutraukus venlafaksino vartojimą pastebėti simptomai
Reikia vengti nutraukti vartojimą staiga. Siekiant sumažinti nutraukimo reakcijų riziką, nutraukiant venlafaksino vartojimą, dozę reikia sumažinti pamažu, ne mažiau kaip per 1–2 savaites (žr. 4.4 ir 4.8 skyrius). Jei sumažinus dozę arba nutraukus gydymą pasireiškia netoleruojamų simptomų, tuomet gali prireikti vėl pradėti taikyti anksčiau skirtą dozę. Po to gydytojas dozę gali mažinti, bet lėčiau.
Vartojimo metodas
Vartoti per burną.
Pailginto atpalaidavimo venlafaksino kapsules rekomenduojama vartoti valgant, kasdien maždaug tuo pačiu metu. Kapsulę būtina nuryti nepažeistą, užsigeriant skysčiu. Kapsulės negalima dalyti, traiškyti, kramtyti ar tirpinti vandenyje.
Vietoj anksčiau vartotų tiesioginio atpalaidavimo venlafaksino tablečių pacientams galima skirti pailginto atpalaidavimo kapsules, taikant artimiausią lygiavertę paros dozę. Pavyzdžiui, vietoj du kartus per parą vartojamų greito atpalaidavimo venlafaksino 37,5 mg tablečių galima skirti kartą per parą vartoti pailginto atpalaidavimo 75 mg kapsules. Dozę gali prireikti koreguoti individualiai.
Pailginto atpalaidavimo venlafaksino kapsulėse yra sferinių dalelių, lėtai atpalaiduojančių veikliąją medžiagą virškinimo trakte. Netirpi šių sferinių dalelių sudėtinė dalis pašalinama su išmatomis.
4.3. Kontraindikacijos
Padidėjęs jautrumas veikliajai arba bet kuriai 6.1 skyriuje nurodytai pagalbinei medžiagai.
Vartojimas kartu su negrįžtamojo poveikio monoaminooksidazės inhibitoriais (MAOI) kontraindikuotinas dėl pavojaus, kad gali pasireikšti serotonino sindromas su tokiais simptomais, kaip ažitacija, tremoras ir hipertermija. Nutraukus gydymą negrįžtamojo poveikio MAOI, gydymą venlafaksinu galima pradėti ne anksčiau kaip po 14 dienų.
Venlafaksino vartojimą reikia nutraukti likus ne mažiau kaip 7 dienoms iki negrįžtamojo poveikio MAOI vartojimo pradžios (žr. 4.4 ir 4.5 skyrius).
4.4. Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Savižudybė ir (arba) mintys apie savižudybę arba būklės pablogėjimas
Depresija yra susijusi su minčių apie savižudybę, savęs žalojimo ir savižudybės (su savižudybe siejamų reiškinių) rizikos padidėjimu. Ši rizika išlieka, kol būklė reikšmingai pagerėja. Pirmąsias kelias gydymo savaites ar ilgiau būklė gali nepagerėti, todėl pacientus reikia atidžiai stebėti, kol būklė pagerės. Remiantis bendrąja klinikine patirtimi, ankstyvuoju sveikimo laikotarpiu savižudybės rizika gali padidėti.
Kiti psichikos sutrikimai, kurie gydomi Venlafaxine Actavis, irgi gali būti susiję su padidėjusiu su savižudybe siejamų reiškinių pavojumi. Be to, sergantys šiomis ligomis gali sirgti ir didžiąja depresija. Taigi gydant kitais psichikos sutrikimais sergančius ligonius, reikia laikytis tų pačių atsargumo priemonių, kaip ir gydant sergančius didžiąja depresija.
Pacientams, kuriems anksčiau buvo su savižudybe siejamų reiškinių, ir tiems, kurie prieš pradedant gydymą dažnai galvojo apie savižudybę, yra didesnė mąstymo apie savižudybę ir bandymo žudytis rizika, todėl šiuos pacientus gydymo metu reikia atidžiai stebėti. Placebu kontroliuotų klinikinių tyrimų, kuriuose dalyvavo suaugę psichikos sutrikimais sergantys pacientai, metaanalizės duomenys parodė, kad jaunesniems kaip 25 metų pacientams vartojant antidepresantus su savižudybe siejamo elgesio rizika yra didesnė, lyginant su placebu.
Gydant vaistiniais preparatais pacientus, ypač priklausančius didelės rizikos grupei, būtina atidžiai stebėti gydymo pradžioje ir keičiant dozę. Ligonius (ir jų globėjus) reikia įspėti, kad stebėtų, ar būklė nesunkėja, ar neatsiranda su savižudybe siejamo elgesio ir mąstymo apie savižudybę apraiškų, neįprastų elgesio pokyčių. Pastebėjus minėtus pokyčius, patariama nedelsiant kreiptis į medicinos specialistus.
Vaikų populiacija
Venlafaksino negalima vartoti jaunesniems kaip 18 metų vaikams ir paaugliams gydyti. Klinikinių tyrimų metu su savižudybe susijusi elgsena (mėginimai žudytis ir mintys apie savižudybę) bei priešiškumas (visų pirma agresija, priešiškas elgesys ir pyktis) buvo dažniau nustatytas vaikams ir paaugliams, kurie vartojo antidepresantus, o ne placebą. Jei, esant klinikinei būtinybei, vis dėlto priimamas sprendimas gydyti, reikia atidžiai stebėti, ar pacientui nepasireiškia suicidiniai simptomai. Taip pat nėra duomenų apie ilgalaikio vartojimo saugumą vaikų ir paauglių augimo, brendimo ir pažinimo bei elgesio raidos požiūriu.
Serotonino sindromas
Kaip ir vartojant kitus serotonerginius vaistinius preparatus, vartojant venlafaksiną gali pasireikšti gyvybei pavojingą būklė – serotonino sindromas, ypač kartu vartojant kitus preparatus, kurie gali paveikti serotonerginę neurotransmisinę sistemą (įskaitant triptanus, SSRI, SNRI, litį, sibutraminą, jonažolės (Hypericum perforatum) preparatus, fentanilį ir jo analogus, tramadolį, dekstrometorfaną, tapentadolį, petidiną, metadoną ir pentazociną), serotonino metabolizmą įtakojančius vaistinius preparatus, tokius kaip MAO inhibitoriai, pvz., metileno mėlis; serotonino pirmtakus (tokius kaip triptofano papildus) ar antipsichotikus bei kitus dopamino antagonistus (žr. 4.3 ir 4.5 skyrius).
Serotonino sindromo simptomai gali pasireikšti psichinės būklės pakitimais (pvz., ažitacija, haliucinacijomis, koma), autonominiu nestabilumu (pvz., tachikardija, nepastoviu kraujospūdžiu, hipertermija), nervų ir raumenų sutrikimais (pvz., hiperrefleksija, koordinacijos sutrikimais) ir (arba) virškinimo trakto simptomais (pvz., pykinimu, vėmimu, viduriavimu). Sunkiausios formos serotonino sindromas gali būti panašus į PNS, kuris pasireiškia hipertermija, raumenų rigidiškumu, autonominės nervų sistemos nestabilumu su greita gyvybinių požymių kaita bei psichinės būklės pokyčiais.
Jeigu nusprendžiama, kad dėl klinikinės būklės venlafaksiną būtina vartoti kartu su kitokiais vaistiniais preparatais, kurie gali veikti serotoninerginės ir (arba) dopaminerginės nervinio impulso pernašos sistemas, pacientą rekomenduojama atidžiai stebėti, ypač gydymo pradžioje ir dozės didinimo metu.
Venlafaksino nerekomenduojama vartoti kartu su serotonino pirmtakais (triptofano papildais).
Uždaro kampo glaukoma
Vartojant venlafaksiną, gali pasireikšti midriazė. Pacientus, kurių padidėjęs akispūdis arba kuriems gresia ūminė uždaro kampo glaukoma, rekomenduojama atidžiai stebėti.
Kraujo spaudimas
Vartojant venlafaksiną, dažnai pastebimas su doze susijęs kraujospūdžio padidėjimas. Vaistinį preparatą pateikus į rinką, kai kuriais atvejais nustatytas labai padidėjęs kraujospūdis, reikalaujantis neatidėliotino gydymo. Prieš pradedant gydymą, visus pacientus reikia atidžiai tikrinti, ar jiems nėra padidėjęs kraujospūdis, ir esama hipertenzija turi būti sureguliuota. Pradėjus gydymą ir padidinus dozę, kraujo spaudimą reikia tikrinti reguliariai. Atsargiai vaistinį preparatą reikia skirti pacientams, kuriems padidėjęs kraujospūdis gali pasunkinti gretutines ligas, pvz., kai yra sutrikusi širdies veikla.
Širdies susitraukimų dažnis
Gali padažnėti širdies susitraukimai, ypač vartojant didesnes dozes. Atsargiai reikia skirti pacientams, kuriems padažnėjęs širdies susitraukimų dažnis gali pasunkinti gretutines ligas.
Širdies liga ir aritmijos rizika
Venlafaksino vartojimas netirtas pacientams, kurie neseniai patyrė miokardo infarktą arba sirgo nestabilia širdies liga. Todėl šiems pacientams preparatą reikia skirti atsargiai.
Preparatą pateikus į rinką, gauta pranešimų apie QTc intervalo pailgėjimą, Torsades de Pointes, skilvelių tachikardiją ir mirtinos širdies aritmijos atvejus vartojant venlafaksiną, ypač perdozavus ar esant kitiems QTc pailgėjimo/TdP rizikos veiksniams. Prieš skiriant venlafaksiną pacientams, kuriems yra didelė sunkios širdies aritmijos ar QTc pailgėjimo rizika, reikia pasverti rizikos ir naudos santykį.
Traukuliai
Vartojant venlafaksiną gali pasireikšti traukuliai. Pacientams, kuriems yra buvę traukuliai, venlafaksiną, kaip ir visus antidepresantus, reikia skirti atsargiai; šiuos pacientus reikia atidžiai stebėti. Jei pacientui pasireiškė traukuliai, gydymą reikia nutraukti.
Hiponatremija
Vartojant venlafaksiną, gali pasireikšti hiponatremija ir (arba) antidiurezinio hormono sekrecijos nepakankamumo sindromas (angl. Syndrome of Inappropriate Antidiuretic Hormone, SIADH). Dažniausiai šis sindromas pasireiškė pacientams, kuriems buvo sumažėjęs skysčių kiekis arba dehidruotiems. Ši rizika yra didesnė pagyvenusio amžiaus pacientams, diuretikus vartojantiems pacientams ir pacientams, kuriems yra sumažėjęs skysčių kiekis dėl kitų priežasčių.
Nenormalus kraujavimas
Serotonino pasisavinimą slopinantys vaistiniai preparatai gali slopinti trombocitų aktyvumą. Su SSRI ir SNRI vartojimu susiję reiškiniai apima nuo ekchimozių, hematomų, epistaksio ir petechijų iki virškinamojo trakto ir gyvybei grėsmingų hemoragijų venlafaksiną vartojantiems pacientams hemoragijų rizika gali būti didesnė. Venlafaksiną, kaip ir kitus serotonino reabsorbcijos inhibitorius, kraujuoti linkusiems pacientams, taip pat antikoaguliantus ir trombocitų inhibitorius vartojantiems pacientams reikia skirti atsargiai.
Cholesterolio kiekis serume
Kliniškai reikšmingas cholesterolio kiekio serume padidėjimas nustatytas 5,3 % venlafaksiną vartojusių pacientų ir 0,0 % placebą vartojusių pacientų, kurie placebu kontroliuojamų klinikinių tyrimų metu buvo gydomi ne mažiau kaip 3 mėnesius. Taikant ilgalaikį gydymą, reikia sekti cholesterolio kiekį serume.
Vartojimas kartu su svorį mažinančiais preparatais
Venlafaksino vartojimo kartu su svorį mažinančiais preparatais, įskaitant fenterminą, saugumas ir veiksmingumas netirtas. Vartoti venlafaksiną kartu su svorį mažinančiais preparatais nerekomenduojama. Venlafaksinas nėra skirtas vartoti svoriui mažinti atskirai arba kartu su kitais preparatais.
Manija/hipomanija
Nedidelei daliai nuotaikos sutrikimų turinčių pacientų, kurie vartojo antidepresantus, įskaitant venlafaksiną, gali pasireikšti manija ir (arba) hipomanija. Venlafaksiną, kaip ir kitus antidepresantus, pacientams reikia skirti atsargiai, jei jiems arba jų šeimos nariams yra buvę bipolinio sutrikimo atvejų.
Agresija
Nedidelei daliai pacientų, kurie vartojo antidepresantus, įskaitant venlafaksiną, gali pasireikšti agresija. Ji gali pasireikšti pradedant vartoti, keičiant dozes ir nutraukiant vartojimą.
Pacientams, kuriems buvo pasireiškusi agresija, venlafaksiną, kaip ir visus antidepresantus, reikia skirti atsargiai.
Gydymo nutraukimas
Nutraukiant gydymą nutraukimo simptomai pasireiškia dažnai, ypač jei nutraukiama staiga (žr. 4.8 skyrių). Klinikinių tyrimų metu, nutraukiant gydymą (dozės mažinimo laikotarpiu ir po jo), nepageidaujami reiškiniai pasireiškė maždaug 31 % venlafaksiną vartojusių pacientų ir 17 % placebą vartojusių pacientų.
Nutraukimo simptomų atsiradimo rizika gali priklausyti nuo kelių veiksnių, įskaitant gydymo trukmę ir dozę bei dozės mažinimo greitį. Dažniausiai pasireiškė šios reakcijos: svaigulys, sensoriniai sutrikimai (įskaitant paresteziją), miego sutrikimai (įskaitant nemigą ir ryškius sapnus), ažitacija ar nerimas, pykinimas ir (arba) vėmimas, tremoras ir galvos skausmas. Bendrai šie simptomai yra lengvi arba vidutinio sunkumo, tačiau kai kuriems pacientams jie gali būti sunkūs. Paprastai simptomai pasireiškia per kelias pirmąsias dienas po gydymo nutraukimo, tačiau labai retai tokie simptomai buvo nustatyti pacientams, kurie netyčia praleido dozę. Bendrai šie simptomai savaime praeina ir paprastai išnyksta per 2 savaites, nors kai kuriems asmenims jie gali likti ilgiau (2–3 mėnesius ar ilgiau). Todėl rekomenduojama, baigiant gydymą, venlafaksino dozę per kelias savaites ar mėnesius, atsižvelgiant į paciento poreikius, laipsniškai mažinti (žr. 4.2 skyrių).
Akatizija/psichomotorinis neramumas
Vartojant venlafaksiną pasireiškė akatizija, kuriai būdingas subjektyviai nemalonus ar kankinantis neramumas ir poreikis judėti, kuriuos dažnai lydi nesugebėjimas ramiai sėdėti ar stovėti. Dažniausiai tai pasireiškia per kelias pirmąsias gydymo savaites. Pacientams, kuriems pasireiškia šie simptomai, dozės didinimas gali pakenkti.
Burnos sausumas
Burnos sausumas nustatytas 10 % venlafaksiną vartojusių pacientų. Tai gali padidinti karieso riziką, todėl pacientus reikia informuoti apie dantų higienos svarbą.
Cukrinis diabetas
Cukriniu diabetu sergantiems pacientams gydymas SSRI ar venlafaxinu gali paveikti glikeminę kontrolę. Gali tekti koreguoti insulino ir/ar kito vartojamo per burną antidiabetinio vaistinio preparato dozę.
Klaidingi laboratorinių tyrimų duomenys
Venlafaksiną vartojantiems pacientams nustatyti klaidingi teigiami fenciklinui ir amfetaminui šlapimo tyrimų duomenys. Tai įvyksta dėl tyrimo metodų specifiškumo trūkumo. Nutraukus gydymą venlafaksinu, tyrimų rezultatai gali išlikti klaidingai teigiami dar keletą dienų. Patvirtinamieji tyrimai, tokie kaip dujinė chromatografija ar spektrofotometrija, atskirs venlafaksiną nuo fenciklino ir amfetamino.
Venlafaxine Actavis 37,5 mg pailginto atpalaidavimo kietosios kapsulės
Kapsulės korpuse esanti pagalbinė medžiaga ponso 4R raudonasis (E124) gali sukelti alergines reakcijas. Kapsulės sudėtyje yra sacharozės, todėl pacientams, kuriems yra paveldėtas fruktozės netoleravimas, gliukozės ir galaktozės malabsorbcija arba sacharazės ir izomaltazės stygius, šio vaistinio preparato vartoti negalima.
4.5. Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Monoaminooksidazės inhibitoriai (MAOI)
Negrįžtamojo poveikio neselektyvūs MAOI
Venlafaksino vartoti kartu su negrįžtamojo poveikio neselektyviais MAOI negalima. Nutraukus gydymą negrįžtamojo poveikio neselektyviais MAOI, gydymą venlafaksinu galima pradėti ne anksčiau kaip po 14 parų. Venlafaksino vartojimą reikia užbaigti likus ne mažiau kaip 7 dienoms iki negrįžtamojo poveikio neselektyvių MAOI vartojimo pradžios (žr. 4.3 ir 4.4 skyrius).
Grįžtamojo poveikio selektyvus MAO-A inhibitorius (moklobemidas)
Dėl serotonino sindromo rizikos venlafaksino vartoti kartu su grįžtamojo poveikio selektyviais MAOI, pvz., moklobemidu, nerekomenduojama. Po gydymo grįžtamojo poveikio MAO inhibitoriumi, prieš pradedant gydymą venlafaksinu gali būti taikomas trumpesnis nei 14 dienų nutraukimo laikotarpis. Venlafaksino vartojimą rekomenduojama nutraukti likus ne mažiau kaip 7 dienoms iki grįžtamojo poveikio MAOI vartojimo pradžios (žr. 4.4 skyrių).
Grįžtamojo poveikio neselektyvūs MAOI (linezolidas)
Antibiotikas linezolidas yra silpnas grįžtamojo poveikio neselektyvus MAOI; šio preparato negalima skirti venlafaksinu gydomiems pacientams (žr. 4.4 skyrių).
Pacientams, kurie neseniai nutraukė MAOI vartojimą ir pradėjo vartoti venlafaksiną arba kuriems, prieš pradedant vartoti MAOI, neseniai buvo nutrauktas gydymas venlafaksinu, pasireiškė sunkios nepageidaujamos reakcijos: tremoras, mioklonija, profuzinis prakaitavimas, pykinimas, vėmimas, raudonis, svaigulys ir hipertermija su panašiais į piktybinio neurolepsinio sindromo simptomais, traukuliai ir mirtis.
Serotonino sindromas
Kaip ir vartojant kitus serotonerginius preparatus, vartojant venlafaksiną, gali pasireikšti serotonino sindromas (potencialiai gyvybei pavojinga būklė), ypač kartu vartojant kitus preparatus, kurie gali veikti serotonerginę neuromediatorių sistemą (įskaitant triptanus, SSRI, SNRI, litį, sibutraminą, tramadolį arba jonažolę [Hypericum perforatum], fentanilį ir jo analogus, tramadolį, dekstrametorfaną, tapentadolį, petidiną, metadoną ir pentazociną), vaistinius preparatus, kurie trikdo serotonino metabolizmą (įskaitant MAOI, pvz., metileno mėlį), arba serotonino pirmtakus (pvz., triptofano papildus) ar antipsichotikus ar kitus dopamino antagonistus (žr. 4.3 ir 4.4 skyrius).
Jei venlafaksino vartojimas kartu su SSRI, SNRI arba serotonino receptorių agonistu (triptanu) yra kliniškai pateisinamas, patartina atidžiai stebėti pacientą, ypač pradėjus gydymą ir didinant dozę. Vartoti venlafaksiną kartu su serotonino pirmtakais (pvz., triptofano papildais) nerekomenduojama (žr. 4.4 skyrių).
CNS veikiančios medžiagos
Venlafaksino vartojimo kartu su kitomis CNS veikiančiomis medžiagomis rizika sistemiškai netirta. Todėl kartu su kitais CNS veikiančiais preparatais venlafaksiną reikia vartoti atsargiai.
Etanolis
Nustatyta, kad venlafaksinas nesunkina etanolio sukeliamo protinių ir motorinių įgūdžių sutrikimo. Tačiau, kaip ir vartojant kitas CNS veikiančias medžiagas, pacientams reikia patarti nevartoti alkoholinių gėrimų.
QT intervalą ilginantys vaistiniai preparatai
QT intervalo pailgėjimo rizika ir/ar skilvelio aritmijų (pvz., TdP) rizika didėja, kartu vartojant QT intervalą ilginančių vaistinių preparatų. Reikia vengti skirti šių vaistinių preparatų drauge (žr. 4.4 skyrių).
Galimos vaistinių preparatų klasės:
- I ir II klasės antiaritminiai vaistiniai preparatai (pvz., chinidinas, amjodaronas , sotalolis, dofetilidas)
- kai kurie antipsichotikai (pvz., tioridazinas)
- kai kurie makrolidai (pvz., eritromicinas)
- kai kurie antihistamininiai vaistai kai kurie chinolono o grupės antibiotikai (pvz., moksifloksacinas)
Aukščiau pateiktas sąrašas nėra išsamus, tad reikėtų vengti kitų atskirai paimtų vaistinių preparatų, apie kuriuos žinoma, kad jie reikšmingai pailgina QT intervalą.
Kitų vaistinių preparatų poveikis venlafaksinui
Ketokonazolas (CYP3A4 inhibitorius)
Ketakonazolo farmakokinetikos tyrimas esant stipriam (angl. extensive metabolisers, EM) ir silpnam CYP2D6 katalizuojamam metabolizmui (angl. poor metabolisers, PM) parodė, kad pavartojus ketokonazolo, padidėja venlafaksino (atitinkamai 70 % ir 21 % tiriamųjų, kuriems nustatytas CYP2D6 EM ir PM) ir O-desmetilvenlafaksino (atitinkamai 33 % ir 23 % tiriamųjų, kuriems nustatytas CYP2D6 EM ir PM) AUC (plotas po koncentracijos kreive). Vartojant citochromo CYP3A4 inhibitorius (pvz., atazanavirą, klaritromiciną, indinavirą, itrakonazolą, vorikonazolą, pozakonazolą, ketokonazolą, nelfinavirą, ritonavirą, sakvinavirą, telitromiciną) kartu su venlafaksinu, gali padidėti venlafaksino ir O-desmetilvenlafaksino koncentracija. Todėl pacientą gydyti CYP3A4 inhibitoriumi ir venlafaksinu reikia atsargiai.
Venlafaksino poveikis kitiems vaistiniams preparatams
Litis
Kartu vartojant venlafaksiną ir litį, gali pasireikšti serotonino sindromas (žr. „Serotonino sindromas“).
Diazepamas
Venlafaksinas neturi įtakos diazepamo bei aktyvaus jo metabolito desmetildiazepamo farmakokinetikai ir farmakodinamikai. Diazepamas įtakos venlafaksino arba O-desmetilvenlafaksino farmakokinetikai neturi. Ar pasireiškia farmakokinetinė ir (arba) farmakodinaminė sąveika su kitais benzodiazepinais, nežinoma.
Imipraminas
Venlafaksinas imipramino ir 2-OH-imipramino farmakokinetikai įtakos neturėjo. Vartojant nuo 75 mg iki 150 mg venlafaksino paros dozę, priklausomai nuo dozės, 2-OH-desipramino AUC padidėjo nuo 2,5 iki 4,5 kartų. Imipraminas venlafaksino arba O-desmetilvenlafaksino farmakokinetikai įtakos neturėjo. Šios sąveikos klinikinė reikšmė nežinoma. Kartu skirti venlafaksiną ir imipraminą reikia atsargiai.
Haloperidolis
Haloperidolio farmakokinetikos tyrimas parodė, kad per burną vartojamo preparato bendras klirensas sumažėja 42 %, AUC padidėja 70 %, Cmax padidėja 88 %, tačiau haloperidolio pusinės eliminacijos periodas nepakinta. Į tai reikia atsižvelgti gydant pacientus, kurie kartu vartoja haloperidolį ir venlafaksiną. Šios sąveikos klinikinė reikšmė nežinoma.
Risperidonas
Venlafaksinas 50 % padidino risperidono AUC, tačiau bendros aktyvios dalies (risperidono ir 9-hidroksirisperidono) farmakokinetikai reikšmingos įtakos neturėjo. Šios sąveikos klinikinė reikšmė nežinoma.
Metoprololis
Sveikiems savanoriams kartu vartojant venlafaksiną ir metoprololį, šių preparatų farmakokinetinės sąveikos tyrimo metu nustatyta, kad metoprololio koncentracija plazmoje padidėjo maždaug 30–40 %; jo aktyvaus metabolito α-hidroksimetoprololio koncentracija plazmoje nepakito. Šių duomenų klinikinė reikšmė pacientams, kurių kraujospūdis padidėjęs, nežinoma. Metoprololis venlafaksino arba jo aktyvaus metabolito O-desmetilvenlafaksino farmakokinetikai įtakos neturėjo. Kartu vartoti metoprololį ir venlafaksiną reikia atsargiai.
Indinaviras
Indinaviro farmakokinetikos tyrimo metu nustatyta, kad indinaviro AUC sumažėja 28 %, o Cmax – 36%. Indinaviras venlafaksino arba O-desmetilvenlafaksino farmakokinetikai įtakos neturėjo. Šios sąveikos klinikinė reikšmė nežinoma.
4.6. Vaisingumas, nėštumo ir žindymo laikotarpis
Nėštumas
Reikiamų duomenų apie venlafaksino vartojimą nėštumo metu nėra.
Su gyvūnais atlikti tyrimai parodė toksinį poveikį reprodukcijai (žr. 5.3 skyrių). Galimas pavojus žmogui nežinomas. Venlafaksiną nėštumo metu reikia skirti tik tais atvejais, kai numatoma nauda yra didesnė už galimą riziką.
Venlafaksiną, kaip ir kitus serotonino reabsorbcijos inhibitorius (SSRI/SNRI), vartojant iki gimdymo arba prieš pat gimdymą, naujagimiams gali būti vartojimo nutraukimo simptomų. Kai kuriems naujagimiams, kurių motinos venlafaksiną vartojo trečiojo nėštumo trimestro pabaigoje, pasireiškė komplikacijų, dėl kurių juos prireikė maitinimo zondu, dirbtinio plaučių ventiliavimo arba ilgesnės hospitalizacijos. Tokios komplikacijos gali atsirasti iš karto po gimdymo.
Epidemiologinių tyrimų duomenys rodo, kad SSRI vartojimas nėštumo metu, ypač nėštumo pabaigoje, gali didinti naujagimių persistuojančios plautinės hipertenzijos (NPPH) riziką. Tyrimų, kuriais būtų įvertintas NPPH ryšys su gydymu SNRI, neatlikta, vis dėlto atsižvelgiant į panašų veikimo mechanizmą (serotonino atgalinio įsiurbimo slopinimą), tokios rizikos galimybės vartojant venlafaksiną paneigti negalima.
Naujagimiams, kurių motinos nėštumo pabaigoje vartojo SSRI/SNRI, gali pasireikšti šie simptomai: dirglumas, tremoras, hipotonija, nesiliaujantis verksmas ir žindymo arba miego sutrikimai.
Šie simptomai gali pasireikšti dėl serotoninerginio poveikio arba ekspozicijos. Dažniausiai šios komplikacijos nustatytos iš karto po gimdymo arba per 24 valandas po gimdymo.
Epidemiologinių tyrimų duomenys rodo, kad SSRI vartojimas nėštumo metu, ypač nėštumo pabaigoje, gali didinti pastovios plaučių hipertenzijos naujagimiui (PPHN) riziką. Stebima rizika yra apytiksliai 5 atvejai iš 1000 nėštumų. Paprastai 1 ar 2 NPPH atvejai tenka 1000 nėštumų.
Žindymas
Venlafaksino ir aktyvaus jo metabolito O-desmetilvenlafaksino patenka į motinos pieną. Po vaistinio preparato patekimo į rinką gauta pranešimų apie žindytiems kūdikiams pasireiškusį verkimą, irzlumą ir nenormalų miegą. Be to, pranešta, kad nutraukus žindymą, atsirado simptomų, būdingų venlafaksino vartojimo nutraukimui. Negalima atmesti rizikos žindomam kūdikiui. Todėl sprendžiant, ar reikia tęsti, ar nutraukti žindymą, ar gydymą Venlafaxin Actavis, reikia atsižvelgti į žindymo naudą kūdikiui ir gydymo Venlafaxin Actavis naudą moteriai.
4.7. Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Bet koks psichiką veikiantis vaistinis preparatas gali sutrikdyti nuovokumą, mąstymą ir motorinius įgūdžius. Todėl venlafaksiną vartojančius pacientus reikia įspėti dėl jų gebėjimo vairuoti ir valdyti pavojingus mechanizmus.
4.8. Nepageidaujamas poveikis
Klinikinių tyrimų metu dažniausiai (>1/10) pasireiškė šios nepageidaujamos reakcijos: pykinimas, burnos sausumas, galvos skausmas ir prakaitavimas (įskaitant naktinį prakaitavimą).
Nepageidaujamos reakcijos pagal organų klasę ir dažnį išvardytos toliau.
Dažnis apibūdinamas taip: labai dažni (≥1/10), dažni (nuo ≥1/100 iki <1/10), nedažni (nuo ≥1/1 000 iki <1/100), reti (nuo ≥1/10 000 iki <1/1 000), dažnis nežinomas (negali būti įvertintas pagal turimus duomenis).
Organų sistema | Labai dažni | Dažni | Nedažni | Reti | Dažnis nežinomas |
Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai |
|
|
|
| Trombocitopenija, Kraujo sutrikimai (įskaitant agranulocitozę, aplazinę anemiją, neutropeniją ir pancitopeniją) |
Imuninės sistemos sutrikimai |
|
|
|
| Anafilaksinės reakcijos |
Endokrininės sistemos sutrikimai |
|
|
|
| Antidiurezinio hormono sekrecijos nepakankamumo sindromas (SIADH), |
Metabolizmo ir mitybos sutrikimai |
| Sumažėjęs apetitas |
|
| Hiponetremija |
Psichikos sutrikimai |
| Konfūzija, Depersenonalizacija, Anorgazmija, Lytinio potraukio susilpnėjimas, Nervingumas, Nemiga, Nenormalūs sapnai | Haliucinacijos, Derealizacija, Ažitacija, Orgazmo sutrikimas (moterims), Apatija, Hipomanija, Bruksizmas | Manija | Mintys apie savižudybę ir suicidinis elgesys** Kliedesiai, Agresyvumas*** |
Nervų sistemos sutrikimai | Svaigulys, Galvos skausmas* | Somnolencija, Drebulys, Parestezija, Hipertonija | Akatizija ir Psichomotorinis neramumas,, Sinkopė, Mioklonija, Koordinacijos ir pusiausvyrossutrikimas, Disguzija | Traukuliai | Piktybinis neurolepsinis sindromas (PNS), Serotonerginis sindromas, Ekstrapiramidinės reakcijos (įskaitant distoniją ir diskineziją), Vėlyvoji diskinezija |
Akių sutrikimai |
| Regos sutrikimas, įskaitant susiliejusį vaizdą, Midriazė, Sutrikusi akomodacija, |
|
| Uždaro kampo glaukoma |
Ausų ir labirinto sutrikimai |
| Tinitas |
|
| Galvos svaigimas (vertigo) |
Širdies sutrikimai |
| Palpitacijos | Tachikardija |
| Skilvelių virpėjimas, Skilvelių tachikardija |
Kraujagyslių sutrikimai |
| Hipertenzija, Vazodilatacija (daugiausia karščio pylimas) | Ortostatinė hipotenzija |
| Hipotenzija, Kraujavimas (iš gleivinių) |
Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpuplaučio sutrikimai |
| Žiovulys | Dispnėja |
| Plaučių eozinofilija |
Virškinimo trakto sutrikimai | Pykinimas Burnos džiūvimas
| Vėmimas, Viduriavimas, Vidurių užkietėjimas, | Kraujavimas į virškinamąjį traktą |
| Pankreatitas |
Kepenų, tulžies pūslės ir latakų sutrikimai |
|
|
|
| Hepatitas, Pakitę kepenų funkcijos tyrimų rodmenys |
Odos ir poodinio audinio sutrikimai | Prakaitavimas (įskaitant naktinį prakaitavimą) |
| Angioedena, Fotosensibilizacija, Ekchimozė, Išbėrimas, Alopecija |
| Daugiaformė raudonė (Erythema multiforme), Toksinė epidermio nekrolizė, Stivenso-Džonsono (Stevens-Johnson) sindromas, Niežėjimas, Dilgėlinė |
Skeleto, raumenų ir jungiamojo audinio sutrikimai |
|
|
|
| Rabdomiolizė |
Inkstų ir šlapimo takų sutrikimai |
| Šlapinimosi sutrikimas (daugiausia uždelsta šlapinimosi pradžia), Polakiurija | Šlapimo susilaikymas | Šlapimo nelaikymas |
|
Lytinės sistemos ir krūties sutrikimai |
| Menstruacijų sutrikimai, susiję su padidėjusiu kraujavimu arba padidėjusiu nereguliariu kraujavimu (pvz., menoragija, metroragija), Nenormali ejakuliacija Erekcijos sutrikimas |
|
|
|
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai |
| Astenija, Nuovargis, Šiurpulys |
|
|
|
Tyrimai |
| Padidėjusi cholesterolio koncentracija kraujyje | Padidėjęs kūno svoris, Sumažėjęs kūno svoris |
| Pailgėjęs QT intervalas kardiogramoje, Pailgėjęs kraujavimo laikas, Padidėjusi prolaktino koncentracija kraujyje |
*Bendrų klinikinių tyrimų metu galvos skausmas vartojant venlafaksiną nustatytas 30,3 %, vartojant placebą – 31,3 %.
** Venlafaksino vartojimo laikotarpiu arba netrukus po gydymo nutraukimo nustatyti minčių apie savižudybę ir suicidinio elgesio atvejai (žr. 4.4 skyrių).
*** Žr. 4.4 skyrių.
Nutraukus venlafaksino vartojimą (ypač staiga), paprastai pasireiškia nutraukimo simptomai. Dažniausiai pasireiškė šios reakcijos: svaigulys, jutimo sutrikimai (įskaitant paresteziją), miego sutrikimai (įskaitant nemigą ir ryškius sapnus), ažitacija ar nerimas, pykinimas ir (arba) vėmimas, tremoras, galvos svaigimas (vertigo), galvos skausmas ir gripo sindromas. Bendrai šie reiškiniai yra lengvi arba vidutinio sunkumo ir savaime praeina, tačiau kai kuriems pacientams jie gali būti sunkūs ir (arba) ilgalaikiai. Todėl rekomenduojama, kai gydyti venlafaksinu nebereikia, jo vartojimą nutraukti laipsniškai, pamažu mažinant vaistinio preparato dozę (žr. 4.2 ir 4.4 skyrius).
Vaikų populiacija
Bendrai vartojant venlafaksiną (placebu kontroliuojamų tyrimų metu) vaikams ir paaugliams (6–17 metų) pasireiškusios nepageidaujamos reakcijos buvo panašios į suaugusiesiems nustatytas reakcijas. Kaip ir suaugusiesiems, nustatytas apetito sumažėjimas, svorio kritimas, kraujospūdžio padidėjimas ir cholesterolio koncentracijos kraujo serume padidėjimas (žr. 4.4 skyrių).
Vaikų ir paauglių klinikinių tyrimų metu buvo pastebėta nepageidaujama reakcija – mintys apie savižudybę. Taip pat dažniau nustatyta priešiškumo ir, ypač didžiąja depresija sergantiems pacientams, susižalojimo atvejų.
Vaikams ir paaugliams ypač dažnai pastebėtos šios nepageidaujamos reakcijos: pilvo skausmas, sujaudinimas, dispepsija, echimozė, epistaksė ir mialgija.
Pranešimas apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas
Svarbu pranešti apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas, pastebėtas po vaistinio preparato pateikimo į rinką, nes tai leidžia nuolat stebėti vaistinio preparato naudos ir rizikos santykį. Sveikatos priežiūros specialistai turi pranešti apie bet kokias įtariamas nepageidaujamas reakcijas, užpildę interneto svetainėje http://www.vvkt.lt/ esančią formą, ir atsiųsti ją paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt.
4.9. Perdozavimas
Vaistinį preparatą pateikus į rinką, venlafaksino perdozavimas daugiausia nustatytas vartojant kartu su alkoholiniais gėrimais ir (arba) kitais vaistiniais preparatais. Dažniausiai stebėti šie su perdozavimu susiję reiškiniai: tachikardija, sąmonės pokyčiai (nuo somnolencijos iki komos), midriazė, traukuliai ir vėmimas. Taip pat nustatyti šie reiškiniai: elektrokardiografiniai pokyčiai (pvz., QT intervalo pailgėjimas, Hiso pluošto kojyčių blokada, QRS pailgėjimas), skilvelių tachikardija, bradikardija, hipotenzija, galvos svaigimas (vertigo) ir mirtis.
Paskelbti retrospektyviniai tyrimai rodo, kad venlafaksino perdozavimas gali būti susijęs su didesne mirtinų pasekmių rizika nei SSRI antidepresantų, bet mažesne nei triciklių antidepresantų. Epidemiologinių tyrimų metu venlafaksinu gydytiems pacientams nustatyta daugiau savižudybės rizikos veiksnių nei gydytiems SSRI. Kiek šią nustatytą padidėjusią mirtinų pasekmių riziką gali lemti toksinis perdozuoto venlafaksino poveikis ir kiek tam tikros venlafaksinu gydytų pacientų savybės, nėra aišku. Siekiant sumažinti perdozavimo riziką, venlafaksino receptus reikia išrašyti nurodant mažiausią vaistinio preparato kiekį, vadovaujantis gero pacientų aptarnavimo reikalavimais.
Rekomenduojamas gydymas
Rekomenduojama taikyti bendras palaikomojo ir simptominio gydymo priemones; reikia stebėti širdies ritmą ir gyvybines funkcijas. Jei yra aspiracijos rizika, sukelti vėmimo nerekomenduojama. Gali prireikti praplauti skrandį netrukus nurijus medikamento arba pacientams, kuriems nustatyti simptomai. Aktyvintosios anglies skyrimas gali riboti veikliosios medžiagos absorbciją. Forsuotos diurezės, dializės, hemoperfuzijos ir pakaitinės transfuzijos nauda mažai tikėtina. Specialių priešnuodžių perdozavus venlafaksino nežinoma.
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1. Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė – kiti antidepresantai, ATC kodas – N06AX16
Veikimo mechanizmas
Manoma, kad antidepresanto venlafaksino veikimo mechanizmas žmogaus organizme yra susijęs su preparato neuromediatorių aktyvumo sužadinimu centrinėje nervų sistemoje. Ikiklinikiniai tyrimai parodė, kad venlafaksinas ir pagrindinis jo metabolitas O-desmetilvenlafaksinas (ODV) yra serotonino ir noradrenalino reabsorbcijos inhibitoriai. Venlafaksinas taip pat silpnai slopina dopamino absorbciją. Venlafaksinas ir aktyvus jo metabolitas mažina β-adrenerginį atsaką po vienkartinio (vienos dozės) vartojimo ir ilgalaikio vartojimo. Venlafaksinas ir ODV yra labai panašūs savo bendru poveikiu neuromediatorių reabsorbcijai ir jungimuisi prie receptorių.
In vitro tyrimų metu venlafaksinas iš esmės neturėjo afiniteto žiurkių smegenų muskarininiams, cholinerginiams, H1 histaminerginiams arba α1 adrenerginiams receptoriams. Farmakologinis aktyvumas šiuose receptoriuose gali būti siejamas su įvairiu šalutiniu poveikiu, nustatytu vartojant kitus vaistinius preparatus nuo depresijos, pvz., anticholinerginiu, sedaciniu poveikiu bei poveikiu širdies ir kraujagyslių sistemai.
Venlafaksinas nepasižymi monoaminooksidazę (MAO) slopinančiu poveikiu.
In vitro tyrimai parodė, kad venlafaksinas iš esmės neturi afiniteto opiatams arba benzodiazepinams jautriems receptoriams.
Didžiosios depresijos epizodai
Tiesioginio atpalaidavimo venlafaksino veiksmingumas gydant didžiosios depresijos epizodus nustatytas atliekant penkis atsitiktinės imties, dvigubai aklus, placebu kontroliuojamus trumpalaikius tyrimus, kurie truko nuo 4 iki 6 savaičių, skiriant iki 375 mg paros dozes. Pailginto atpalaidavimo venlafaksino veiksmingumas gydant didžiosios depresijos epizodus nustatytas atliekant du placebu kontroliuojamus trumpalaikius tyrimus, kurie truko nuo 8 iki 12 savaičių, skiriant nuo 75 iki 225 mg paros dozes.
Vieno ilgalaikio tyrimo metu suaugę ambulatoriniai pacientai, kuriems 8 savaičių atviro tyrimo metu vartojant pailginto atpalaidavimo venlafaksiną (75, 150 arba 225 mg) nustatytas atsakas į gydymą, buvo atsitiktinės imties būdu atrinkti toliau vartoti tą pačią pailginto atpalaidavimo venlafaksino dozę arba placebą, iki 26 savaičių stebint, ar nepasireiškia ligos atkrytis.
Antro ilgalaikio tyrimo metu venlafaksino veiksmingumas užkertant kelią didžiosios depresijos epizodų pasikartojimui 12 mėnesių laikotarpiu buvo vertinamas atliekant placebu kontroliuojamą dvigubai aklą klinikinį tyrimą su suaugusiais ambulatoriniais ligoniais, kuriems kartojosi didžiosios depresijos epizodai ir kuriems nustatytas atsakas į gydymą venlafaksinu (vartojant 100–200 mg paros dozę du kartus per parą) paskutinio depresijos epizodo metu.
Generalizuoto nerimo sutrikimas
Pailginto atpalaidavimo venlafaksino kapsulių veiksmingumas gydant generalizuotą nerimo sutrikimą (GNS) buvo vertinamas, atliekant du 8 savaičių trukmės, placebu kontroliuojamus, fiksuotos dozės (nuo 75 iki 225 mg per parą) tyrimus, vieną 6 mėnesių trukmės, placebu kontroliuojamą fiksuotos dozės (nuo 75 iki 225 mg per parą) tyrimą ir vieną 6 mėnesių trukmės placebu kontroliuojamą, keičiamos doės (37,5 mg, 75 mg ir 150 mg per parą) tyrimą su suaugusiais ambulatoriniais pacientais.
Nors vartojant 37,5 mg paros dozę, taip pat nustatytas pranašumas palyginti su placebu, ši dozė nebuvo tokia pastoviai veiksminga, kaip didesnės dozės.
Socialinio nerimo sutrikimas
Venlafaksino pailginto atpalaidavimo kapsulių veiksmingumas, gydant socialinio nerimo sutrikimą, buvo vertinamas atliekant keturis dvigubai aklus, paralelinių grupių, 12 savaičių trukmės, daugiacentrius, placebu kontroliuojamus, keičiamos dozės tyrimus ir vieną dvigubai aklą, paralelinių grupių 6 mėnesių trukmės, placebu kontroliuojamą, fiksuotos ir (arba) keičiamos dozės tyrimą su suaugusiais ambulatoriniais pacientais. Pacientai vartojo 75–225 mg paros dozes. 6 mėnesių trukmės tyrimas nerodė jokio didesnio 150–220 mg paros dozės veiksmingumo, palyginti su 75 mg paros doze.
Panikos sutrikimas
Venlafaksino pailginto atpalaidavimo kapsulių veiksmingumas, gydant panikos sutrikimą buvo vertinamas atliekant du dvigubai aklus, 12 savaičių trukmės, daugiacentrius, placebu kontroliuojamus tyrimus su suaugusiais ambulatoriniais ligoniais, kuriems nustatytas panikos sutrikimas su agorafobija ar be agorafobijos. Panikos sutrikimo tyrimo metu pradinė dozė buvo 37,5 mg per parą, vartojama 7 dienas. Po to viename tyrime pacientams paskirtos 75 mg arba 150 mg fiksuotos paros dozės, kitame tyrime – 75 mg arba 225 mg fiksuotos paros dozės.
Veiksmingumas taip pat buvo vertinamas, atliekant vieną ilgalaikį, dvigubai aklą, placebu kontroliuojamą, paralelinių grupių tyrimą, skirtą ilgalaikiam saugumui, veiksmingumui ir ligos atkryčio prevencijai ištirti suaugusiems ambulatoriniams pacientams, kuriems gydymas atviros tyrimo fazės metu buvo veiksmingas. Pacientai toliau vartojo tą pačią pailginto atpalaidavimo venlafaksino dozę, kurią jie vartojo atviros tyrimo fazės pabaigoje (75, 150 arba 225 mg).
5.2. Farmakokinetinės savybės
Venlafaksinas yra ekstensyviai metabolizuojamas, visų pirma į aktyvų metabolitą O‑desmetilvenlafaksiną (ODV). Venlafaksino ir ODV vidutinis pusinės eliminacijos iš plazmos periodas ± SN (standartinis nuokrypis) yra atitinkamai 5±2 valandos ir 11±2 valandos. Pastovios venlafaksino ir ODV koncentracijos pasiekiamos per 3 paras pradėjus per burną vartoti daugkartines dozes. Venlafaksinui ir ODV būdinga linijinė kinetika, vartojant nuo 75 mg iki 450 mg paros dozes.
Absorbcija
Ne mažiau kaip 92 % venlafaksino absorbuojama per burną pavartojus vienkartines tiesioginio atpalaidavimo venlafaksino dozes. Dėl priešsisteminio metabolizmo visiškas biologinis prieinamumas sudaro 40–45 %. Pavartojus tiesioginio atpalaidavimo venlafaksino, didžiausia venlafaksino ir ODV koncentracija plazmoje pasiekiama atitinkamai po 2 ir 3 valandų. Pavartojus pailginto atpalaidavimo venlafaksino kapsulių, didžiausia venlafaksino ir ODV koncentracija plazmoje pasiekiama atitinkamai per 5,5 ir 9 valandas. Vartojant vienodas venlafaksino paros dozes tiesioginio atpalaidavimo tablečių arba pailginto atpalaidavimo kapsulių forma, pailginto atpalaidavimo kapsulė absorbuojama lėčiau, tačiau absorbcijos apimtis yra tokia pati kaip tiesioginio atpalaidavimo tabletės. Maistas venlafaksino ir ODV biologiniam prieinamumui įtakos neturi.
Pasiskirstymas
Venlafaksinas ir ODV, esant gydomosioms koncentracijoms, minimaliai jungiasi prie žmogaus plazmos baltymų (atitinkamai 27 % ir 30 %). Suleidus į veną, venlafaksino pasiskirstymo tūris esant pastoviai koncentracijai yra 4,4±1,6 l/kg.
Biotransformacija
Venlafaksinas yra ekstensyviai metabolizuojamas kepenyse. In vitro ir in vivo tyrimai rodo, kad CYP2D6 biologiškai transformuoja venlafaksiną į pagrindinį aktyvų jo metabolitą ODV. In vitro ir in vivo tyrimai rodo, kad CYP3A4 metabolizuoja venlafaksiną į mažesnį, mažiau aktyvų jo metabolitą N-desmetilvenlafaksiną. In vitro ir in vivo tyrimai rodo, kad venlafaksinas yra silpnas CYP2D6 inhibitorius. Venlafaksinas neslopino CYP1A2, CYP2C9 arba CYP3A4.
Eliminacija
Venlafaksinas ir jo metabolitai visų pirma yra pašalinami per inkstus. Per 48 valandas šlapime aptinkama maždaug 87 % venlafaksino dozės nepakitusio venlafaksino forma (5 %), nekonjuguoto ODV (29 %), konjuguoto ODV (26 %) arba kitų mažesnių neaktyvių metabolitų forma (27 %). Venlafaksino ir ODV pastovios koncentracijos klirenso plazmoje vidutinis ± SN (standartinis nuokrypis) yra atitinkamai 1,3±0,6 l/h/kg ir 0,4±0,2 l/h/kg.
Ypatingos populiacijos
Amžius ir lytis
Tiriamųjų amžius ir lytis venlafaksino ir ODV farmakokinetikai reikšmingos įtakos neturi.
CYP2D6 stiprus ir (arba) silpnas metabolizmas
Veikiant CYP2D6 silpniems metabolizuojantiems fermentams, venlafaksino koncentracijos plazmoje yra didesnės nei veikiant aktyviems metabolizuojantiems fermentams. Kadangi bendra venlafaksino ir ODV ekspozicija (AUC) esant silpnam ir stipriam metabolizmui yra panaši, šioms dviem grupėms skirtingų venlafaksino dozavimo režimų taikyti nereikia.
Sutrikusi kepenų funkcija
Pacientams, kuriems nustatytas Child-Pugh A (lengvas kepenų veiklos sutrikimas) ir Child-Pugh B (vidutinio sunkumo kepenų veiklos sutrikimas), venlafaksino ir ODV pusinės eliminacijos periodas buvo ilgesnis negu asmenų, kurių kepenų veikla normali. Išgerto venlafaksino ir ODV klirensas buvo mažesnis. Tarp asmenų nustatyti dideli individualūs skirtumai. Duomenų apie vartojimą pacientams, kuriems nustatytas sunkus kepenų veiklos sutrikimas, nepakanka (žr. 4.2 skyrių).
Sutrikusi inkstų funkcija
Pacientams, kuriems taikoma dializė, venlafaksino pusinės eliminacijos periodas buvo ilgesnis maždaug 180 %, klirensas mažesnis maždaug 57 %, palyginti su asmenimis, kurių inkstų veikla normali, o ODV pusinės eliminacijos periodas buvo ilgesnis maždaug 142 %, klirensas mažesnis maždaug 56 %. Pacientams, kuriems nustatytas sunkus inkstų veiklos sutrikimas ir pacientams, kuriems reikalinga hemodializė, dozę reikia koreguoti (žr. 4.2 skyrių).
5.3. Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Su žiurkėmis ir pelėmis atlikti venlafaksino tyrimai kancerogeninio poveikio neparodė. Atlikus įvairius in vitro ir in vivo tyrimus, mutageninio venlafaksino poveikio nenustatyta.
Su gyvūnais atlikti toksinio poveikio reprodukcijai tyrimai parodė žiurkių jauniklių svorio sumažėjimą, negyvų atsivedamų jauniklių skaičiaus padidėjimą ir jauniklių mirties atvejų per pirmas 5 žindymo dienas padažnėjimą. Šių mirties atvejų priežastis nežinoma. Šie reiškiniai pasireiškė duodant 30 mg/kg paros dozę, 4 kartus (pagal mg/kg) viršijančią 375 mg žmogui skiriamą venlafaksino paros dozę. Pagal šiuos duomenis nekenksminga dozė buvo 1,3 karto didesnė už žmogui skiriamą dozę. Galimas pavojus žmogui nežinomas.
Tyrime, kurio metu žiurkių patinams ir patelėms buvo duodamas ODV, nustatytas vaisingumo sumažėjimas. Ši ekspozicija buvo maždaug 1–2 kartus didesnė už ekspoziciją žmogui skiriant 375 mg venlafaksino paros dozę. Šių duomenų reikšmė žmogui nežinoma.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1. Pagalbinių medžiagų sąrašas
Venlafaxine Actavis 37,5 mg pailginto atpalaidavimo kietosios kapsulės:
Kapsulės turinys
Cukriniai branduoliai (sudėtyje yra sacharozės, kukurūzų krakmolo)
Etilceliuliozė (E462)
Hidroksipropilceliuliozė
Hipromeliozė (E464)
Talkas (E553b)
Dibutilo sebakatas
Oleino rūgštis
Koloidinis bevandenis silicio dioksidas
Kapsulės apvalkalas
Želatina
Natrio laurilsulfatas
Dažikliai:
Ponso 4R raudonasis (E124)
Chinolino geltonasis (E104)
Titano dioksidas (E171)
6.2. Nesuderinamumas
Duomenys nebūtini.
6.3. Tinkamumo laikas
3 metai
6.4. Specialios laikymo sąlygos
Šiam vaistiniam preparatui specialių laikymo sąlygų nereikia.
6.5. Talpyklės pobūdis ir jos turinys
7, 10, 14, 20, 28, 30, 50, 98 arba 100 pailginto atpalaidavimo kietųjų kapsulių, supakuotų į lizdines plokšteles (PVC/aliuminio).
50 arba 100 pailginto atpalaidavimo kietųjų kapsulių DTPE buteliuke su DTPE užsukamuoju dangteliu ir silikagelio paketėliu (sausikliu).
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
6.6. Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti
Specialių reikalavimų nėra.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
Pacientas pas gydytoją opkulistą tikrinasi regėjimą. Gydytojas, parodo vieną eilutę, kitą, paskui trečią... Sako pacientui:
- O dabar pasakykite, kas parašyta paskutinėje eilutėje?
- "Vagos" leidykla, tir. 10 000 egz...- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?