Gliklazidas, 60mg, modifikuoto atpalaidavimo tabletės
Vartojimas: vartoti per burną
Registratorius: KRKA, d.d., Novo mesto, Slovėnija
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Gliklazidas
1. Kas yra Gliclada ir kam jis vartojamas
Gliclada yra cukraus kiekį kraujyje mažinantis vaistas (geriamasis vaistas nuo cukrinio diabeto, priklausantis sulfonilkarbamido darinių grupei).
Gliclada vartojamas suaugusių žmonių tam tikrai cukrinio diabeto formai (2 tipo cukriniam diabetui) gydyti, jeigu vien dieta, fiziniai pratimai ir kūno svorio mažinimas nedaro pakankamo poveikio, siekiant palaikyti tinkamą gliukozės koncentraciją kraujyje.
2. Kas žinotina prieš vartojant Gliclada
Gliclada vartoti negalima:
- jeigu yra alergija gliklazidui, arba bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje) arba kitokiems tos pačios grupės vaistams (sulfonilkarbamidams) arba kitiems susijusiems vaistams (gliukozės kiekį kraujyje mažinantiems sulfonamidams) ;
- jeigu sergate nuo insulino priklausomu (1 tipo) cukriniu diabetu;
- jeigu šlapime yra ketoninių kūnų ir cukraus (tokiu atveju Jums gali būti diabetinė ketoacidozė), būklė prieš diabetinę komą arba koma;
- jeigu yra sunki inkstų arba kepenų liga;
- jeigu vartojate vaistų nuo grybelinės infekcijos (mikonazolo, žr. skyrelį „Kiti vaistai ir Gliclada“);
- jeigu maitinate krūtimi (žr. skyrelį „Nėštumas ir žindymo laikotarpis“).
Jei manote, kad Jums gali būti paminėta būklė, pasakykite gydytojui, slaugytojui arba vaistininkui.
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pasitarkite su gydytoju arba vaistininku, prieš pradėdami vartoti Gliclada.
Šio vaisto galima vartoti tik tuo atveju, jei tikėtina, kad Jūs reguliariai valgysite, įskaitant pusryčius. Svarbu, kad su maistu į organizmą reguliariai patektų angliavandenių, kadangi valgant vėlai, per mažai arba maistą, kuriame yra nedaug angliavandenių, arba praleidžiant valgymus, padidėja per mažo cukraus kiekio kiekyje (hipoglikemijos) rizika.
Gydymo gliklazido metu būtina reguliariai tirti cukraus (ir galbūt šlapimo) kiekį kraujyje. Gydytojas gali norėti atlikinėti kraujo tyrimus, kad stebėtų glikozilinto hemoglobino kiekį (HbA1c).
Kad cukraus kiekis kraujyje būtų toks, koks rekomenduojamas, būtina laikytis gydytojo skirto gydymo plano: reguliariai gerti tabletes, laikytis dietos bei mankštintis.
Pirmosiomis gydymo savaitėmis gali padidėti per mažo cukraus kiekio kraujyje (hipoglikemijos) atsiradimo rizika, todėl būtina, kad Jūsų būklę atidžiai stebėtų gydytojas.
Sumažėjusi gliukozės koncentracija kraujyje (hipoglikemija) gali atsirasti, jeigu:
- nereguliariai valgote ar praleidžiate valgymus;
- badaujate;
- blogai maitinatės
- keičiate dietą;
- didinate fizinį aktyvumą, atitinkamai nepadidindami angliavandenių suvartojimo;
- vartojate alkoholį, ypač jei dar ir praleidžiate valgymus;
- tuo pat metu vartojate kitokių vaistų ar natūralių preparatų;
- jei vartojate gliklazidą didelėmis dozėmis;
- sergate tam tikromis hormonų sukeltomis ligomis (skydliaukės, hipofizės ar antinksčių žievės nepakankamumu);
- yra labai sutrikusi inkstų ar kepenų funkcija.
Jei kraujyje yra per mažas cukraus kiekis, gali atsirasti tokių simptomų: galvos skausmas, stiprus alkis, pykinimas, vėmimas, nuovargis, miego sutrikimas, susijaudinimas, agresyvumas, dėmesio koncentracijos stoka, sumažėjęs dėmesingumas ir sulėtėjusios reakcijos, depresija, minčių susipainiojimas, regos ar kalbos sutrikimas, tremoras, jutimo sutrikimai, galvos svaigimas ir bejėgiškumo jausmas.
Be to, gali atsirasti tokių požymių ir simptomų: prakaitavimas, odos šaltumas ir drėgnumas, nerimas, dažnas ar nereguliarus širdies plakimas, kraujo spaudimo padidėjimas, staigus ir stiprus skausmas krūtinėje, galintis plisti į aplinkines sritis (krūtinės angina).
Jei cukraus kiekis kraujyje toliau mažėja, Jums gali pasireikšti didelis minčių susipainiojimas (delyras), galite netekti savikontrolės, kvėpavimas gali tapti paviršinis, o širdies plakimas – retas, gali sutrikti sąmonė ir net ištikti koma. Sunkaus cukraus kiekio kraujyje sumažėjimo klinikiniai požymiai gali priminti insultą.
Dažniausiai žemo cukraus kiekio kraujyje simptomai labai greitai išnyksta pavartojus kokios nors cukraus formos, pvz., gabalinio cukraus, saldžių sulčių ar saldintos arbatos. Visada būtina nešiotis cukraus (gliukozės tablečių, cukraus kubelių). Nepamirškite, kad saldikliai neveiksmingi. Jei cukrus nepadeda arba jei simptomai atsinaujina, kreipkitės į gydytoją arba artimiausią ligoninę.
Gali būti, kad mažo cukraus kiekio kraujyje simptomų nebus, jie atsiras lėtai arba laiku nepastebėsite, kad cukraus kiekis kraujyje sumažėjo.
Taip gali būti senyviems žmonėms, vartojantiems tam tikrų vaistų (pvz., preparatų, veikiančių centrinę nervų sistemą, arba beta adrenoreceptorių blokatorių). Be to, taip gali būti, jei sergama tam tikromis endokrininės sistemos ligomis, pvz., yra tam tikras skydliaukės veiklos sutrikimas, priekinės hipofizės dalies ar antinksčių žievės nepakankamumas.
Jei situacija stresinė (pvz., pakliuvote į avariją, atliekama operacija, yra karščiavimas ir pan.), gydytojas gali pakeisti gydymą insulinu.
Jeigu gliklazidas nepakankamai mažina gliukozės koncentraciją kraujyje, jei gydytojo paskirtas gydymas Jums netinka arba jei patiriate stresą, gali atsirasti didelės gliukozės koncentracijos kraujyje (hiperglikemijos) simptomų. Tai gali būti troškulys, dažnas šlapinimasis, burnos džiūvimas, sausa niežtinti oda, odos infekcija ir aktyvumo sumažėjimas.
Jei atsirado tokių simptomų, kreipkitės į savo gydytoją arba vaistininką.
Jeigu Jūsų šeimos nariams arba Jums nustatytas įgimtas gliukozės-6-fosfatdehidrogenazės (angl. G6PD) nepakankamumas (raudonųjų kraujo ląstelių anomalija), gali sumažėti hemoglobino koncentracija ir pasireikšti raudonųjų kraujo kūnelių irimas (hemolizinė anemija). Prieš pradėdami vartoti šį vaistinį preparatą, pasitarkite su gydytoju.
Dėl duomenų stokos Gliclada nerekomenduojama vartoti vaikams.
Vaikams ir paaugliams
Gliclada negalima gydyti cukriniu diabetu sergančių vaikų ir jaunesnių kaip 18 metų paauglių. Duomenų apie tokių pacientų gydymą nėra.
Kiti vaistai ir Gliclada
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Gliklazido gliukozės koncentracijos kraujyje mažinimo poveikis gali sustiprėti ir atsirasti mažos gliukozės koncentracijos kraujyje požymių, kai vartojami šie vaistiniai preparatai:
- kitokių vaistų, kurių vartojama padidėjusiam cukraus kiekiui kraujyje mažinti (geriamųjų vaistų nuo cukrinio diabeto, GLP-1 receptoriaus agonistų ar insulino);
- antibiotikų (pvz., sulfonamidų, klaritromicino);
- vaistų, kuriais gydomas didelis kraujo spaudimas ar širdies nepakankamumas (beta adrenoreceptorių blokatorių, AKF inhibitorių, pvz., kaptoprilio ar enalaprilio);
- vaistų nuo grybelinės infekcijos (mikonazolo, flukonazolo);
- vaistų, kuriais gydomos skrandžio bei dvylikapirštės žarnos opos (H2 receptorių blokatorių);
- vaistų nuo depresijos (monoaminooksidazės inhibitorių);
- skausmą malšinančių vaistų arba vaistų nuo reumato (ibuprofeno, fenilbutazono);
- vaistų, kuriuose yra alkoholio.
Jei vartojama vieno iš toliau išvardytų vaistų, gali susilpnėti gliklazido cukraus kiekį kraujyje mažinantis poveikis bei padidėti cukraus kiekis kraujyje:
- vaistų, kuriais gydomi centrinės nervų sistemos sutrikimai (chlorpromazino);
- vaistų, mažinančių uždegimą (kortikosteroidų);
- vaistų astmai gydyti arba vartojami gimdymo metu (vartojamas į veną salbutamolio, ritodrino ir terbutalino);
- vaisto, vartojamo nuo krūtų sutrikimo, sunkaus kraujavimo menstruacijų metu bei endometriozės (danazolo).
Gliclada gali sustiprinti vaistinių preparatų, mažinančių kraujo krešėjimą (pvz., varfarino), poveikį.
Prieš pradėdami vartoti kitokių vaistinių preparatų, pasitarkite su gydytoju. Jei vykstate į ligoninę, pasakykite medicinos personalui, kad vartojate Gliclada.
Gliclada vartojimas su maistu ir gėrimais
Gliclada galima vartoti su maistu ir nealkoholiniais gėrimais.
Negerkite alkoholio, nes jis gali neprognozuojamai paveikti diabeto kontrolę.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Jeigu esate nėščia, žindote kūdikį, manote, kad galbūt esate nėščia arba planuojate pastoti, pasakykite apie tai gydytojui, kad jis galėtų skirti Jums tinkamą gydymą.
Gliclada nėštumo laikotarpiu vartoti nerekomenduojama.
Gliclada maitinimo krūtimi laikotarpiu vartoti negalima.
Prieš vartodama bet kokį vaistą, pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Jei kraujyje cukraus kiekis per mažas (yra hipoglikemija) ar per didelis (yra hiperglikemija) arba jei dėl šių sutrikimų atsiranda regos sutrikimų, gebėjimas susikaupti ar reaguoti gali pablogėti. Turėkite omenyje, kad galite sukelti pavojų sau ir kitiems (pvz., vairuodami automobilį ar valdydami mechanizmus). Paklauskite gydytojo, ar galite vairuoti, jei:
- dažnai būna hipoglikemijos epizodų;
- simptomų, perspėjančių, kad gali atsirasti hipoglikemija, būna nedaug arba nebūna visai.
Gliclada sudėtyje yra laktozės
Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šį vaistą.
3. Kaip vartoti Gliclada
Dozavimas
Visada vartokite šį vaistą tiksliai kaip nurodė gydytojas arba vaistininkas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Gliclada dozę nustatys gydytojas, atsižvelgdamas į cukraus kiekį kraujyje ir galbūt šlapime. Jei pasikeičia išoriniai veiksniai (pvz., sumažėja kūno svoris, pasikeičia gyvenimo būdas, pasireiškia stresas) arba cukraus kiekio kraujyje kontrolė pagerėja, gliklazido dozę gali tekti keisti.
Rekomenduojama dozė yra yra nuo pusės iki dviejų tablečių (daugiausia 120 mg),, kurios geriamos iš karto, pusryčių metu. Dozė priklauso nuo reakcijos į gydymą.
Jei kartu su Gliclada modifikuoto atpalaidavimo tabletėmis pradedama vartoti metformino, alfa gliukozidazės inhibitoriaus, tiazolidinedionų, dipeptidil-peptidazės-4 inhibitorių, GLP-1 receptorių agonistų ar insulino, gydytojas nustatys tinkamą kiekvieno vaisto dozę.
Jei manote, kad Jūsų cukraus kiekis kraujyje yra per aukštas, net jei vaistą vartojate kaip nurodyta, pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.
Vartojimo metodas
Vartoti per burną.
Tabletę galima padalyti į dvi lygias dozes.
Nurykite pusę ar visą tabletę. Nekramtykite jų ir neskaldykite.
Tabletę gerkite per pusryčius (geriausia kiekvieną dieną tuo pačiu metu) užsigerdami stikline vandens.
Išgėrę tabletę (-es), visada turite pavalgyti.
Ką daryti pavartojus per didelę Gliclada dozę?
Jei pavartojote per daug tablečių, nedelsdami kreipkitės į gydytoją arba artimiausią greitosios medicininės pagalbos skyrių. Perdozavimo požymiai yra tokie pat kaip ir sumažėjusios gliukozės koncentracijos kraujyje (hipoglikemijos) simptomai, kurie aprašyti 2 skyriuje.
Simptomus galima palengvinti nedelsiant suvalgius cukraus (4–6 gabalėlius) arba išgėrus saldžių gėrimų ir po to suvalgius sotų užkandį arba valgį. Jei pacientas prarado sąmonę, nedelsdami praneškite gydytojui ir iškvieskite greitąją pagalbą. Tą patį turi padaryti bet kas kitas (pvz., vaikas), netyčia išgėręs šio vaisto. Sąmonę praradusiems pacientams negalima duoti maisto arba gerti.
Jūs turite būti tikri, kad yra perspėtas žmogus, skubiu atveju galintis paskambinti gydytojui.
Pamiršus pavartoti Gliclada
Kad gydymo poveikis būtų geresnis, vaistinį preparatą svarbu vartoti kiekvieną dieną.
Tačiau, jei pamiršote išgerti Gliclada, kitą dozę vartokite įprastu metu. Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą dozę.
Nustojus vartoti Gliclada
Kadangi gydymas nuo diabeto dažniausiai trunka ilgą laiką, turėtumėte pasitarti su gydytoju prieš nutraukdami šio vaistinio preparato vartojimą. Gydymo nutraukimas gali sukelti gliukozės koncentracijos kraujyje padidėjimą (hiperglikemiją), kuris gali padidinti diabeto komplikacijų atsiradimo riziką.
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
4. Galimas šalutinis poveikis
Šis vaistas, kaip ir visi kiti, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Šalutinis poveikis suskirstytas pagal pasireiškimo dažnumą.
Dažnas šalutinis poveikis (gali pasireikšti ne dažniau kaip 1 iš 10 žmonių):
Dažniausiai pasireiškęs šalutinis poveikis buvo sumažėjusi gliukozės koncentracija kraujyje (hipoglikemija). Jos simptomai aprašyti poskyryje „Įspėjimai ir atsargumo priemonės“.
Šie simptomai negydomi gali progresuoti iki mieguistumo, sąmonės praradimo arba komos. Jei sumažėjusios gliukozės koncentracijos kraujyje epizodas, nors ir laikinai kontroliuojamas cukraus valgymu, užsitęsė, turėtumėte nedelsdami kreiptis į gydymo įstaigą.
Nedažnas šalutinis poveikis (gali pasireikšti ne dažniau kaip 1 iš 100 žmonių):
Virškinimo trakto sutrikimai
Pilvo skausmas, pykinimas, vėmimas, nevirškinimas, viduriavimas, vidurių užkietėjimas.
Toks poveikis susilpnėja, jei Gliclada vartojama taip, kaip rekomenduojama (valgant).
Retas šalutinis poveikis (gali pasireikšti ne dažniau kaip 1 iš 1 000 žmonių):
Kraujo sutrikimai
Kraujo ląstelių kiekio sumažėjimas (pvz., trombocitų, raudonųjų ir baltųjų kraujo ląstelių), kuris gali sukelti blyškumą, kraujavimo pailgėjimą, kraujosrūvas, taip pat yra pranešimų apie gerklės skausmą ir karščiavimą. Dažniausiai šie simptomai išnyksta nutraukus gydymą.
Odos sutrikimai
Odos reakcijos, pvz., bėrimas, paraudimas, niežulys ir ruplės (dilgėlinė), angioneurozinę edemą (greitas audinių, tokių kaip akių vokų, veido, lūpų, liežuvio arba gerklės, tinimas, kuris gali sukelti sunkumą kvėpuojant). Bėrimas gali progresuoti iki plačiai išplitusių odos pūslių arba odos lupimosi.
Kepenų sutrikimai
Nenormalūs kepenų funkcijos tyrimo rodmenys (galintys sukelti odos ir akių pageltimą). Jei tai pasireiškė Jums, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.
Akių sutrikimai
Galimas trumpas regos pokytis, ypač gydymo pradžioje. Tokio poveikio priežastis yra cukraus kiekio kraujyje pokytis.
Vaisto vartojimą nutraukus, toks poveikis paprastai praeina.
Kaip ir gydant kitokiais sulfonilkarbamido dariniais labai retai buvo stebimi šie nepageidaujami poveikiai (gali pasireikšti ne dažniau ne 1 iš 10 000 žmonių):
Reikšmingi kraujo ląstelių kiekio pokyčiai bei alerginis kraujagyslių sienelių uždegimas, natrio koncentracijos sumažėjimas kraujyje (hiponatremija), kepenų sutrikimo (pvz., geltos) požymių ir simptomų, dažniausiai po vaisto vartojimo nutraukimo išnykdavusių, tačiau pavieniais atvejais galinčių sukelti gyvybei pavojingą kepenų veiklos nepakankamumą.
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
5. Kaip laikyti Gliclada
Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
Ant lizdinės plokštelės ir dėžutės po „Tinka iki/ EXP“ nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaisto vartoti negalima. Vaistas tinkamas vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Šiam vaistiniam preparatui specialių laikymo sąlygų nereikia.
Vaistų negalima išmesti į kanalizaciją arba su buitinėmis atliekomis. Kaip išmesti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
Gliclada sudėtis
- Veiklioji medžiaga yra gliklazidas. Kiekvienoje modifikuoto atpalaidavimo tabletėje yra 60 mg gliklazido.
- Pagalbinės medžiagos yra hipromeliozė, laktozė monohidratas, bevandenis koloidinis silicio dioksidas, magnio stearatas (žr. 2 skyrių).
Gliclada išvaizda ir kiekis pakuotėje
Modifikuoto atpalaidavimo tabletės yra baltos ar beveik baltos spalvos, ovalios, abipus išgaubtos, tablečių ilgis yra 13 mm ir storis 3,5 mm – 4,9 mm, su vagele abiejose pusėse. Tabletę galima padalyti į dvi lygias dozes.
Gliclada tiekiamas dėžutėmis, kuriose yra 14, 15, 28, 30, 56, 60, 84, 90, 120 arba 180 tablečių, supakuotų į lizdines plokšteles.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
Tarptautinis pavadinimas | Gliklazidas |
Vaisto stiprumas | 60mg |
Vaisto forma | modifikuoto atpalaidavimo tabletės |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti per burną |
Registracijos numeris | LT/1/08/1035 |
Registratorius | KRKA, d.d., Novo mesto, Slovėnija |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 2013.02.08 |
Vaistas perregistruotas |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
Gliclada 60 mg modifikuoto atpalaidavimo tabletės
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
Kiekvienoje modifikuoto atpalaidavimo tabletėje yra 60 mg gliklazido.
Pagalbinė medžiaga, kurios poveikis žinomas:
Kiekvienoje modifikuoto atpalaidavimo tabletėje yra 88,7 mg laktozės.
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Modifikuoto atpalaidavimo tabletė
Modifikuoto atpalaidavimo tabletės yra baltos arba beveik baltos, ovalios, abipus išgaubtos, tablečių ilgis yra 13 mm, storis – nuo 3,5 mm iki – 4,9 mm, su vagele abiejose pusėse. Tabletę galima padalyti į dvi lygias dozes.
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1 Terapinės indikacijos
Suaugusių žmonių nuo insulino nepriklausomo (2 tipo) cukrinio diabeto gydymas tuo atveju, jeigu vien dietos, fizinių pratimų ir kūno svorio mažinimo gliukozės koncentracijai kraujyje kontroliuoti nepakanka.
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
Dozavimas
Gliclada paros dozė gali svyruoti nuo ½ tabletės iki 2 tablečių, t.y. nuo 30 mg iki 120 mg. Ji geriama iš karto, pusryčių metu.
Jei dozė buvo praleista, kitą dieną dozės didinti nereikia.
Tikslią Gliclada, kaip ir kitų gliukozės koncentraciją kraujyje mažinančių vaistinių preparatų, dozę reikia koreguoti atsižvelgiant į paciento metabolinę reakciją (gliukozės koncentraciją kraujyje, HbA1C).
Pradinė dozė
Rekomenduojama pradinė paros dozė yra 30 mg (pusė Gliclada 60 mg modifikuoto atpalaidavimo tabletės).
Jei gliukozės koncentracija kraujyje kontroliuojama veiksmingai, tokią dozę galima vartoti ir palaikomojo gydymo metu, o jeigu nepakankamai kontroliuojama - paros dozę galima palaipsniui padidinti iki 60 mg, 90 mg arba 120 mg. Dozę galima didinti ne dažniau kaip kas 1 mėnesį, išskyrus atvejus, jei po 2 gydymo savaičių gliukozės koncentracija kraujyje nesumažėja. Tokiu atveju dozę galima didinti antros gydymo savaitės pabaigoje.
Didžiausia rekomenduojama paros dozė yra 120 mg.
Viena Gliclada 60 mg modifikuoto atpalaidavimo tabletė atitinka dvi Gliclada 30 mg modifikuoto atpalaidavimo tabletes. Kadangi Gliclada 60 mg modifikuoto atpalaidavimo tabletes galima perlaužti, vaistas dozuojamas lanksčiau.
Gydymo Gliclada 60 mg modifikuoto atpalaidavimo tabletėmis pradėjimas vietoje 80 mg gliklazido tablečių (greito atpalaidavimo formos)
Viena 80 mg gliklazido tabletė atitinka vieną Gliclada 30 mg modifikuoto atpalaidavimo tabletę (t.y. pusę Gliclada 60 mg modifikuoto atpalaidavimo tabletės). Vadinasi, atidžiai stebint gliukozės koncentraciją kraujyje, tabletes galima keisti.
Gydymo Gliclada 60 mg modifikuoto atpalaidavimo tabletėmis pradėjimas vietoj kitokio geriamojo vaistinio preparato nuo cukrinio diabeto
Kitus geriamuosius vaistinius preparatus nuo cukrinio diabeto Gliclada 60 mg modifikuoto atpalaidavimo tabletėmis keisti galima, tačiau būtina atsižvelgti į vartotą ankstesnio preparato dozę bei pusinės eliminacijos laiką.
Pereinamasis laikotarpis paprastai nereikalingas. Pradinė dozė yra 30 mg, vėliau, atsižvelgus į gliukozės koncentracijos kraujyje reakciją, dozę galima keisti taip, kaip nurodyta aukščiau.
Jeigu Gliclada 30 mg modifikuoto atpalaidavimo tablečių pradedama vartoti vietoj gliukozės koncentraciją kraujyje mažinančių sulfonilkarbamido darinių, kurių pusinės eliminacijos laikas ilgas, gali reikėti kelias paras vaistinių preparatų nevartoti, kad nepasireikštų adityvaus poveikio, galinčio sukelti hipoglikemiją. Gliclada modifikuoto atpalaidavimo tablečių reikia pradėti vartoti taip, kaip aprašyta aukščiau, t. y. pradžioje gerti 30 mg paros dozę, po to ją palaipsniui didinti, atsižvelgiant į metabolinę reakciją.
Kombinuotasis gydymas (kartu vartojama kitų vaistinių preparatų nuo cukrinio diabeto)
Gliclada modifikuoto atpalaidavimo tablečių galima vartoti kartu su biguanidais, alfa gliukozidazės inhibitoriais ar insulinu.
Pacientus, kurių liga Gliclada 60 mg modifikuoto atpalaidavimo tabletėmis tinkamai nekontroliuojama, atidžiai prižiūrint medikui galima kartu pradėti gydyti insulinu.
Ypatingos pacientų populiacijos
Senyviems pacientams
Tokiems pacientams Gliclada modifikuoto atpalaidavimo tabletes reikia dozuoti taip pat, kaip rekomenduojama jaunesniems kaip 65 metų ligoniams.
Pacientams, kurių inkstų funkcija sutrikusi
Tokiems ligoniams preparatą galima dozuoti taip pat kaip ir pacientams, kurių inkstų funkcija normali, tačiau reikalinga rūpestinga ligonio priežiūra. Tokie duomenys patvirtinti klinikiniais tyrimais.
Pacientams, kuriems yra hipoglikemijos rizika
- nepakankamai ar prastai besimaitinantiems;
- kuriems yra sunkus arba blogai kompensuotas endokrininės sistemos sutrikimas (hipopituitarizmas, hipotirozė, antinksčių žievės nepakankamumas);
- nutraukusiems ilgalaikį ir (arba) didelių kortikosteroidų dozių vartojimą;
- sergantiems sunkia kraujagyslių liga (sunkia išemine širdies liga, sunkiu miego arterijos kraujotakos nepakankamumu, difuzine kraujagyslių liga).
Minėtais atvejais rekomenduojama vartoti mažiausią pradinę paros dozę, t. y. 30 mg.
Vaikų populiacija
Gliclada saugumas ir veiksmingumas vaikams ir paaugliams neištirtas. Duomenų apie vaikų gydymą nėra.
Vartojimo metodas
Gliclada turi būti geriama kaip viena dozė, pusryčių metu.
Tabletę rekomenduojama nuryti sveiką.
4.3 Kontraindikacijos
- Padidėjęs jautrumas gliklazidui, kitokiems sulfonilkarbamido dariniams, sulfonamidams arba bet kuriai 6.1 skyriuje nurodytai pagalbinei medžiagai.
- nuo insulino priklausomas 1 tipo cukrinis diabetas.
- Būklė prieš diabetinę komą, diabetinė koma, diabetinė ketoacidozė.
- Sunkus inkstų arba kepenų nepakankamumas (tokiu atveju rekomenduojama vartoti insulino).
- Mikonazolo vartojimas (žr. 4.5 skyrių).
- Žindymo laikotarpis (žr. 4.6 skyrių).
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Gydymą galima pradėti tik tuo atveju, jei tikėtina, kad ligonis reguliariai valgys, įskaitant pusryčius. Svarbu, kad į organizmą su maistu reguliariai patektų angliavandenių, kadangi valgant vėlai, per mažai arba maistą, kuriame yra nedaug angliavandenių, padidėja hipoglikemijos rizika. Hipoglikemijos pavojus didesnis laikantis mažai kaloringos dietos, po ilgalaikio arba sunkaus fizinio krūvio, išgėrus alkoholio arba kartu vartojant kelių hipoglikeminį poveikį sukeliančių preparatų.
Pavartojus sulfonilkarbamido darinių, gali pasireikšti hipoglikemija (žr. 4.8 skyrių). Kai kada ji gali būti sunki ir ilgalaikė. Pacientą gali prireikti guldyti į ligoninę ir kelias dienas jam skirti vartoti gliukozės.
Kad hipoglikemijos rizika būtų mažesnė, reikia tinkamai parinkti pacientą, dozę ir ligoniui gerai išaiškinti, kaip preparato vartoti.
Toliau išvardyti hipoglikemijos riziką didinantys veiksniai.
- Gydytojo nurodymų nevykdymas arba neįstengimas vykdyti (ypač senyviems žmonės).
- Prasta mityba, nereguliarus valgymas, valgio praleidimas, badavimo laikotarpiai, dietos keitimas.
- Pusiausvyros tarp fizinio krūvio ir angliavandenių vartojimo nebuvimas.
- Inkstų nepakankamumas.
- Sunkus kepenų nepakankamumas;
- Gliclada modifikuoto atpalaidavimo tablečių perdozavimas.
- Kai kurie endokrininės sistemos sutrikimai: skydliaukės sutrikimai, hipopituitarizmas, antinksčių nepakankamumas.
- Kai kurių vaistinių preparatų vartojimas kartu (žr. 4.5 skyrių).
Inkstų ar kepenų funkcijos sutrikimas
Pacientų, sergančių kepenų nepakankamumu arba sunkiu inkstų nepakankamumu, organizme gliklazido farmakokinetika ir (arba) farmakodinamika gali būti pakitusi. Tokiems ligoniams pasireiškusi hipoglikemija gali užtrukti ilgiau, todėl būtina pradėti tinkamai gydyti.
Pacientų informavimas
Ligonius ir jų šeimos narius reikia informuoti apie hipoglikemijos riziką, jos simptomus (žr. 4,8 skyrių), gydymą bei jos pasireiškimą skatinančius veiksnius. Pacientui reikia pasakyti, kad labai svarbu laikytis nurodytos dietos, reguliariai atlikinėti fizinius pratimus ir reguliariai matuoti gliukozės koncentraciją kraujyje.
Bloga gliukozės koncentracijos kraujyje kontrolė
Ligonių, kurie gydomi nuo cukrinio diabeto, gliukozės koncentracijos kraujyje kontrolė gali pakisti dėl bet kurio iš šių veiksnių: karščiavimo, traumos, infekcijos ar chirurginės operacijos. Kai kada gali reikėti vartoti insulino.
Laikui bėgant silpnėja bet kokio geriamojo vaistinio preparato nuo cukrinio diabeto, įskaitant gliklazidą, gliukozės koncentraciją kraujyje mažinantis poveikis. Tokio poveikio priežastis gali būti ligos progresavimas arba organizmo reakcijos į gydymą silpnėjimas. Toks pokytis vadinamas antriniu neveiksmingumu. Jis skiriasi nuo pirminio neveiksmingumo, kai veiklioji medžiaga nebūna veiksminga pirmaeilės terapijos metu. Prieš darant išvadą, kad pasireiškė antrinis neveiksmingumas, būtina apsvarstyti, ar tinkamai parinkta dozė ir ar ligonis laikosi nurodytos dietos.
Laboratoriniai tyrimai
Siekiant įvertinti gliukozės kiekio kraujyje kontrolę, rekomenduojama matuoti glikozilinto hemoglobino koncentraciją arba gliukozės koncentraciją veniniame kraujyje nevalgius. Gali būti naudingi ir paties ligonio atlikinėjami gliukozės koncentracijos kraujyje matavimai.
Gydymas sulfonilkarbamido preparatais pacientams, kuriems yra gliukozės-6-fosfatdehidrogenazės nepakankamumas, gali sukelti hemolizinę anemiją. Kadangi gliklazidas priklauso cheminei sulfonilkarbamido preparatų grupei, jį reikia atsargiai skirti pacientams, kuriems yra G6PD nepakankamumas, o taip pat reikia apsvarstyti kitų preparatų, nepriklausančių sulfonilkarbamido preparatų grupei, vartojimą.
Pagalbinė medžiaga
Gliclada sudėtyje yra laktozės. Šio vaistinio preparato negalima vartoti pacientams, kuriems nustatytas retas paveldimas sutrikimas – galaktozės netoleravimas, Lapp laktazės stygius arba gliukozės ir galaktozės malabsorbcija.
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
- Vaistiniai preparatai, galintys didinti hipoglikemijos riziką.
Vaistiniai preparatai, kurių kartu su gliklazidu vartoti negalima
- Mikonazolas (sisteminio poveikio preparatai, burnos gleivinės gelis). Stiprėja gliukozės koncentraciją kraujyje mažinantis poveikis, todėl gali atsirasti hipoglikemijos simptomų ar net ištikti koma.
Vaistiniai preparatai, kurių kartu su gliklazidu vartoti nerekomenduojama
- Fenilbutazonas (sisteminio poveikio preparatai). Stiprėja gliukozės koncentraciją kraujyje mažinantis sulfonilkarbamido darinių poveikis (jie atsipalaiduoja iš junginių su plazmos baltymais ir (arba) mažėja šių preparatų eliminacija).
Rekomenduojama skirti kitokių vaistinių preparatų nuo uždegimo arba pacientą perspėti apie galimą poveikį bei paaiškinti savo būklės stebėjimo svarbą. Jei reikia, vaistinio preparato nuo uždegimo vartojimo laikotarpiu bei jį nutraukus koreguojama gliklazido dozė.
- Alkoholis. Stiprėja hipoglikeminė reakcija, nes slopinamos kompensacinės reakcijos, todėl gali prasidėti hipoglikeminė koma.
Gliklazido vartojimo laikotarpiu, alkoholio ar vaistinių preparatų, kuriuose jo yra, gerti negalima.
Preparatai, kurių kartu su gliklazidu reikia vartoti atsargiai
Kartu su gliklazidu vartojant kai kurių vaistinių preparatų, pvz., kitokių preparatų nuo cukrinio diabeto (insulino, akarbozės, metformino, tiazolidinedionų, dipeptidil-peptidazės-4 inhibitorių, GLP-1 receptorių agonistų), beta adrenoblokatorių, flukonazolo, angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitorių (kaptoprilio, enalaprilio), H2 receptorių blokatorių, MAOI, sulfonamidų, klaritromicino ar nesteroidinių vaistinių preparatų nuo uždegimo, gali sustiprėti gliukozės koncentraciją kraujyje mažinantis poveikis ir tam tikrais atvejais pasireikšti hipoglikemija.
- Vaistiniai preparatai, galintys didinti gliukozės koncentraciją kraujyje
Vaistiniai preparatai, kurių kartu su gliklazidu vartoti nerekomenduojama
- Danazolas skatina cukrinio diabeto pasireiškimą.
Jeigu šios veikliosios medžiagos vartoti būtina, pacientą reikia perspėti apie galimą poveikį bei paaiškinti gliukozės koncentracijos kraujyje ir šlapime stebėjimo svarbą. Danazolo vartojimo laikotarpiu bei jį nutraukus gali reikėti keisti vaistinio preparato nuo cukrinio diabeto dozę.
Preparatai, kurių kartu su gliklazidu reikia vartoti atsargiai
- Chlorpromazinas (neuroleptikas). Didelė (>100 mg paros dozė) didina gliukozės koncentraciją kraujyje (mažina insulino išsiskyrimą).
Pacientą reikia perspėti apie galimą poveikį bei paaiškinti gliukozės koncentracijos kraujyje stebėjimo svarbą. Neuroleptiko vartojimo laikotarpiu bei jį nutraukus gali reikėti keisti veikliosios medžiagos nuo cukrinio diabeto dozę.
- Gliukokortikoidai (sisteminio poveikio preparatai, lokalaus poveikio preparatai vartojami į sąnarius, vartojami ant odos bei vartojami į tiesiąją žarną) ir tetrakozaktrinas. Šie preparatai didina gliukozės koncentraciją kraujyje ir gali sukelti ketozę (dėl gliukokortikoidų vartojimo mažėja angliavandenių toleravimas).
Pacientą reikia perspėti apie galimą poveikį bei paaiškinti gliukozės koncentracijos kraujyje stebėjimo, ypač gydymo pradžioje, svarbą. Gliukokortikoidų vartojimo laikotarpiu bei jį nutraukus gali reikėti keisti veikliosios medžiagos nuo cukrinio diabeto dozę.
- Ritodrinas, salbutamolis, terbutalinas (vartojami į veną).
Šie preparatai sukelia agonistinį poveikį beta-2 adrenoreceptoriams, todėl didina gliukozės koncentraciją kraujyje.
Pacientui reikia paaiškinti gliukozės koncentracijos kraujyje stebėjimo svarbą. Jei reikia, gliklazidas keičiamas insulinu.
- Preparatai, kurių vartojant su gliklazidu galima sąveika
- Antikoaguliantai (pvz., varfarinas).
Sulfonilkarbamido dariniai gali stiprinti kartu vartojamų antikoaguliantų poveikį.
Gali reikėti koreguoti antikoagulianto dozę.
4.6 Vaisingumas, nėštumo ir žindymo laikotarpis
Nėštumas
Nėščių moterų gydymo gliklazidu patirties nėra, o duomenų apie gydymą kitais sulfonilkarbamido dariniais yra nedaug.
Tyrimų su gyvūnais metu teratogeninio poveikio nepasireiškė.
Siekiant sumažinti su nekontroliuojamu diabetu susijusių apsigimimų riziką, cukrinį diabetą būtina sukontroliuoti prieš pastojimą.
Nėščioms moterims geriamieji gliukozės koncentraciją kraujyje mažinantys preparatai netinka, pirmiausia pasirinktinas preparatas yra insulinas. Insulino pradėti vartoti vietoj geriamųjų gliukozės koncentraciją kraujyje mažinančių vaistų rekomenduojama prieš pastojimą arba tuoj pat po nėštumo nustatymo.
Žindymas
Ar gliklazido ir jo metabolitų patenka į moters pieną, nežinoma. Dėl hipoglikemijos naujagimiui pasireiškimo rizikos krūtimi maitinančioms moterims šio vaistinio preparato vartoti draudžiama.
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Gliclada 60 mg modifikuoto atpalaidavimo tabletės gebėjimo vairuoti ir valdyti mechanizmus neveikia. Tačiau pacientus būtina perspėti apie hipoglikemijos simptomus. Vairuoti bei valdyti mechanizmus būtina atsargiai, ypač gydymo pradžioje.
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Toliau išvardytas nepageidaujamas poveikis pastebėtas gydymo gliklazidu bei kitokiais sulfonilkarbamido dariniais metu.
Nepageidaujamas poveikis skirstomas į:
- labai dažną (≥1/10);
- dažną ( nuo ≥1/100 iki <1/10);
- nedažną (nuo ≥1/1 000 iki <1/100);
- retą (nuo ≥1/10 000 iki <1/1 000);
- labai retą (<1/10 000),
- dažnis nežinomas (negali būti įvertintas pagal turimus duomenis).
Jeigu valgoma nereguliariai, ypač jeigu kartais valgymas praleidžiamas, Gliclada modifikuoto atpalaidavimo tabletės, kaip ir kitokie sulfonilkarbamido dariniai, dažnai gali sukelti hipoglikemiją. Galimi hipoglikemijos simptomai yra galvos skausmas, stiprus alkis, pykinimas, vėmimas, apatija, miego sutrikimas, ažitacija, agresija, susilpnėjęs gebėjimas susikaupti, supratingumo sumažėjimas, reakcijos sulėtėjimas, depresija, konfūzija, regos ar kalbos sutrikimas, afazija, tremoras, parezė, jutimų sutrikimas, galvos svaigimas, bejėgiškumo pojūtis, savikontrolės netekimas, delyras, konvulsijos, paviršutiniškas kvėpavimas, bradikardija, apsnūdimas ir sąmonės netekimas, galintis sukelti komą ir mirtį.
Be to, gali atsirasti adrenerginės sistemos suaktyvėjimo požymių: prakaitavimas, odos šaltumas ir drėgnumas, nerimas, tachikardija, hipertenzija, palpitacija, krūtinės angina ir širdies aritmija.
Paprastai simptomai išnyksta pavartojus angliavandenių (cukraus). Dirbtiniai saldikliai neveiksmingi. Gydymo kitais sulfonilkarbamido dariniais patirtis rodo, kad hipoglikemija gali atsinaujinti net tuo atveju, jei pradinis jos gydymas buvo veiksmingas.
Jeigu hipoglikemijos epizodas yra sunkus ar ilgalaikis (net jeigu pavartojus cukraus ji laikinai kontroliuojama), būtinas skubus gydymas (gali prireikti guldyti į ligoninę).
Kitoks nepageidaujamas poveikis
Virškinimo trakto sutrikimai
Nedažnai atsiranda virškinimo trakto sutrikimų, įskaitant pilvo skausmą, pykinimą, vėmimą, dispepsiją, viduriavimą ir vidurių užkietėjimą. Toks poveikis susilpnėja arba visai nepasireiškia, jeigu gliklazido geriama pusryčių metu.
Toliau išvardytas nepageidaujamas poveikis pasireikšdavo rečiau.
Odos ir poodinio audinio sutrikimai
Išbėrimas, niežulys, dilgėlinė, angioneurozinė edema, eritema, makulopapulinis išbėrimas, pūslinės reakcijos (tokios kaip Stivenso-Džonsono (Stevens-Johnson) sindromas ir toksinė epidermio nekrolizė).
Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai
Kraujo pokyčių atsiranda retai. Gali pasireikšti anemija, leukopenija, trombocitopenija, granulocitopenija. Gliklazido vartojimą nutraukus, minėti pokyčiai paprastai išnyksta.
Kepenų, tulžies pūslės ir latakų sutrikimai
Kepenų fermentų (AST, ALT, šarminės fosfatazės) koncentracijos padidėjimas, hepatitas (pavieniai atvejai). Jeigu atsiranda cholestazinė gelta, gliklazido vartojimą būtina nutraukti.
Nepageidaujamas poveikis paprastai praeina po gydymo nutraukimo.
Akių sutrikimai
Pakitus gliukozės koncentracijai kraujyje (ypač gydymo pradžioje), laikinai gali sutrikti rega.
Sulfonilkarbamidams kaip klasei būdingas poveikis
Kaip ir gydant kitokiais sulfonilkarbamido dariniais buvo stebimi šie nepageidaujami poveikiai: eritropenijos, agranulocitozės, hemolizinės anemijos, pancitopenijos ir alerginio vaskulito, hiponatremijos, kepenų fermentų koncentracijos padidėjimo ir net kepenų funkcijos sutrikimo (pvz., pasireiškiant tulžies stazei ir geltai), hepatito (sulfonilkarbamido vartojimą nutraukus, jis palengvėdavo, tačiau pavieniais atvejais sukėlė gyvybei pavojingą kepenų nepakankamumą) atvejų.
4.9 Perdozavimas
Sulfonilkarbamido darinių perdozavimas gali sukelti hipoglikemiją.
Vidutinio sunkumo hipoglikemijos simptomus, kai nesutrinka sąmonė ir neatsiranda neurologinio pažeidimo požymių, reikia koreguoti skiriant vartoti angliavandenių, koreguojant dozę ir (arba) keičiant dietą. Ligonio būklę būtina atidžiai stebėti tol, kol įsitikinama, kad pavojus nebegresia.
Galimos sunkios hipoglikeminės reakcijos (su koma, traukuliais ar kitokiais neurologiniais pažeidimais) turi būti skubiai gydomos, pacientą būtina guldyti į ligoninę.
Jeigu diagnozuojama hipoglikeminė koma arba įtariama, kad ji yra, pacientui būtina greitai į veną sušvirkšti 50 ml koncentruoto (20‑30%) gliukozės tirpalo. Po to reikia į veną nepertraukiamai infuzuoti mažesnės koncentracijos (10%) gliukozės tirpalo tokiu greičiu, kad gliukozės koncentracija kraujyje būtų didesnė kaip 1 g/l. Paciento būklę būtina atidžiai stebėti. Ar ligonį reikia sekti ir toliau, sprendžia gydytojas, atsižvelgdamas į jo būklę.
Dializė neveiksminga, nes daug gliklazido prisijungia prie baltymų.
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė - sulfonamidai, šlapalo dariniai, ATC kodas - A10BB09.
Gliklazidas yra geriamasis gliukozės koncentraciją kraujyje mažinantis vaistinis preparatas nuo cukrinio diabeto, sulfonilkarbamido darinys. Skirtingai nuo kitų panašios struktūros preparatų, jo cheminėje struktūroje yra N-heterociklinis žiedas su endocikline jungtimi.
Gliklazidas mažina gliukozės koncentraciją kraujyje, stimuliuodamas insulino išsiskyrimą iš kasos Langerhanso salelių b ląstelių. Insulino ir C peptido sekreciją po valgio didinantis poveikis išlieka ir po dvejų gliklazido vartojimo metų.
Be šių metabolinių savybių, gliklazidas veikia kraują ir kraujagysles.
Poveikis insulino išskyrimui
Sergant 2 tipo cukriniu diabetu, gliklazidas atkuria gliukozės sukeliamą pirmą insulino sekrecijos bangą bei padidina jo sekreciją antrosios fazės metu. Reikšmingai padidėja insulino reakcija į stimuliaciją maistu arba gliukoze.
Poveikis kraujui ir kraujagyslėms
Gliklazidas mažina mikrotrombų, kurie gali būti susiję su cukrinio diabeto komplikacijomis, atsiradimą dviem būdais:
- iš dalies slopina trombocitų agregaciją bei adheziją ir mažina trombocitų aktyvacijos žymenų (beta tromboglobulino, tromboksano B2 ) kiekį;
- veikia kraujagyslių endotelio fibrinolizinį aktyvumą ir didina tPA (audinių plazmino aktyvatoriaus) aktyvumą.
5.2 Farmakokinetinės savybės
Absorbcija
Pavartojus preparato, gliklazido koncentracija kraujo plazmoje palaipsniui didėja 6 valandas ir 6‑12 val. laikotarpiu po vartojimo nekinta.
Atskirų žmonių organizme koncentracija plazmoje skiriasi nedaug.
Absorbuojamas visas išgertas gliklazidas. Maistas absorbcijos greičio arba dydžio neveikia.
Pasiskirstymas
Prie kraujo plazmos baltymų jungiasi maždaug 95% gliklazido. Pasiskirstymo tūris yra maždaug 30 l.
Išgėrus kartą per parą vartojamą Gliclada modifikuoto atpalaidavimo tablečių paros dozę, veiksminga gliklazido koncentracija kraujo plazmoje išlieka ilgiau negu 24 val.
Biotransformacija
Gliklazidas daugiausia metabolizuojamas kepenyse ir šalinamas su šlapimu. Nepakitusio preparato su šlapimu išsiskiria mažiau negu 1% dozės. Veiklių metabolitų kraujo plazmoje nerasta.
Eliminacija
Gliklazido pusinės eliminacijos laikas yra 12 – 20 val.
Tiesinis / netiesinis pobūdis
Vartojant ne didesnę kaip 120 mg dozę, dozės ir ploto po koncentracijos kreive priklausomumas yra tiesinis.
Ypatingos populiacijos
Senyvi pacientai
Senyvų pacientų organizme gliklazido farmakokinetikos parametrai kliniškai reikšmingai nekinta.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Įprastų kartotinių dozių toksiškumo ir genotoksiškumo ikiklinikinių tyrimų duomenys specifinio pavojaus žmogui nerodo. Ilgalaikių kancerogeninio poveikio tyrimų neatlikta. Tyrimų su gyvūnais metu teratogeninio poveikio nepasireiškė, tačiau gyvūnų, kurie vartojo dozę, 25 kartus didesnę už didžiausią rekomenduojamą vartoti žmogui, vaisiaus kūno svoris buvo mažesnis.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Hipromeliozė
Laktozė monohidratas
Koloidinis bevandenis silicio dioksidas
Magnio stearatas
6.2 Nesuderinamumas
Duomenys nebūtini.
6.3 Tinkamumo laikas
2 metai.
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Šiam vaistiniam preparatui specialių laikymo sąlygų nereikia.
6.5 Talpyklės pobūdis ir jos turinys
Pakuotės dydžiai: 14, 15, 28, 30, 56, 60, 84, 90, 120 arba 180 tablečių, supakuotų į OPA/Al/PVC folijos//Al folijos lizdines plokšteles.
Pakuotės dydžiai: 14, 15, 28, 30, 56, 60, 84, 90, 120 arba 180 tablečių, supakuotų į PVC/PVDC plėvelės//Al folijos lizdines plokšteles.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti
Nesuvartotą vaistinį preparatą ar atliekas reikia tvarkyti laikantis vietinių reikalavimų.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
-Gydytojau, aš bijau jums prisipažinti...
-Nesijaudinkite, pasakokite. Mums psichiatrams galima pasakoti viską!
-Gerai, gydytojau. Man visą laiką atrodo, kad darbe paskui mane sekioja kažkokie tai nepažįstami žmonės...
-Na ką, aš manau, kad mes galėsime jūs išgydyti...Tarp kitko, o kuo jūs dirbate?
-Gidu muziejuje.
- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?