Ciklosporinas, 10mg, minkštosios kapsulės
Vartojimas: vartoti per burną
Registratorius: TEVA Pharma B.V., Nyderlandai
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Ciklosporinas
1. Kas yra Ciqorin ir kam jis vartojamas
Kas yra Ciqorin
Jūsų vartojamo vaisto pavadinimas yra Ciqorin. Jo sudėtyje yra veikliosios medžiagos ciklosporino. Ciqorin priklauso vaistų, vadinamųjų imunosupresantų, grupei. Šie vaistai vartojami organizmo imuninei reakcijai slopinti.
Kam Ciqorin vartojamas ir kaip Ciqorin veikia
- Jeigu Jums persodintas organas, atlikta kaulų čiulpų ar kamieninių ląstelių transplantacija, Ciqorin veikia kontroliuodamas Jūsų organizmo imuninę sistemą. Ciqorin blokuoja specialių ląstelių, kurios paprastai atakuotų persodintus audinius, vystymąsi ir tokiu būdu apsaugo nuo persodinto organo atmetimo.
- Jeigu sergate autoimunine liga, kurios metu Jūsų organizmo imuninė sistema kovoja su Jūsų paties ląstelėmis, Ciqorin slopina imuninę reakciją. Autoimuninėms ligoms priklauso akių sutrikimai, dėl kurių gali sutrikti regėjimas (endogeninis uveitas, įskaitant Behcet uveitą), sunkūs tam tikrų odos ligų atvejai (atopinis dermatitas arba egzema ir žvynelinė), sunkus reumatoidinis artritas ir nefroziniu sindromu vadinama inkstų liga.
2. Kas žinotina prieš vartojant Ciqorin
Jeigu vartojate Ciqorin po atliktos transplantacijos, vaisto Jums skirs patirties transplantacijos ir (arba) autoimuninių ligų gydymo srityje turintis gydytojas.
Šiame pakuotės lapelyje pateikti patarimai gali skirtis priklausomai nuo to, ar vaisto vartojate po transplantacijos, ar dėl autoimuninės ligos.
Atidžiai laikykitės visų gydytojo nurodymų. Jie gali skirtis nuo bendrosios šiame pakuotės lapelyje pateiktos informacijos.
Ciqorin vartoti negalima:
- jeigu yra alergija ciklosporinui arba bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje);
- su produktais, kurių sudėtyje yra Hypericum perforatum (paprastosios jonažolės);
- su produktais, kurių sudėtyje yra dabigatrano eteksilato (vartojamo siekiant išvengti kraujo krešulių po operacijos) ar bosentano ir aliskireno (vartojamų kraujospūdžiui mažinti).
Jeigu Jums yra ši anksčiau nurodyta būklė, nevartokite Ciqorin ir pasakykite apie tai gydytojui. Jeigu dėl to nesate tikri, prieš pradėdami vartoti Ciqorin pasitarkite su gydytoju.
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Nedelsdami pasakykite gydytojui prieš pradėdami vartoti Ciqorin ir gydymosi šiuo vaistu metu:
- jeigu Jums pasireiškia kokių nors infekcijos požymių, pavyzdžiui, karščiavimas ar gerklės skausmas; Ciqorin slopina imuninę sistemą ir taip pat gali bloginti Jūsų organizmo gebėjimą kovoti su infekcijomis;
- jeigu sutrikusi Jūsų kepenų veikla;
- jeigu sutrikusi Jūsų inkstų veikla; gydytojas reguliariai paskirs atlikti kraujo tyrimus ir prireikus gali koreguoti Jūsų vartojamą vaisto dozę;
- jeigu Jums padidėja kraujospūdis; gydytojas reguliariai išmatuos kraujospūdį ir prireikus gali paskirti kraujospūdį mažinančių vaistų;
- jeigu sumažėjęs magnio kiekis Jūsų kraujyje; gydytojas gali paskirti vartoti magnio papildų, ypač iš karto po transplantacijos operacijos;
- jeigu padidėjęs kalio kiekis Jūsų kraujyje;
- jeigu sergate podagra;
- jeigu planuojate skiepytis.
Jeigu prieš pradedant vartoti vaisto arba gydymosi Ciqorin metu Jums yra bet kuri iš anksčiau nurodytų būklių, nedelsdami pasakykite gydytojui.
Buvimas saulėje ir apsauga nuo saulės spindulių
Ciqorin slopina Jūsų imuninę sistemą. Dėl to didėja piktybinių navikų (ypatingai odos ir limfinės sistemos) išsivystymo rizika. Turite saugotis nuo saulės ir ultravioletinių spindulių:
- dėvėkite tinkamus nuo saulės šviesos apsaugančius drabužius;
- dažnai tepkitės didelio apsauginio faktoriaus kremais nuo saulės.
Pasitarkite su gydytoju prieš pradėdami vartoti Ciqorin:
- jeigu turite ar anksčiau turėjote su alkoholio vartojimu susijusių problemų;
- jeigu sergate epilepsija;
- jeigu Jums yra kokių nors kepenų veiklos sutrikimų;
- jeigu esate nėščia;
- jeigu žindote kūdikį;
- jeigu šis vaistas paskirtas vartoti vaikui.
Jeigu Jums yra bet kuri anksčiau nurodyta būklė (arba dėl to nesate tikri), pasakykite apie tai gydytojui prieš pradėdami vartoti Ciqorin. Šios atsargumo priemonės reikalingos todėl, kad vaisto sudėtyje yra alkoholio (žr. toliau skyrių „Ciqorin sudėtyje yra etanolio“).
Jūsų būklės stebėjimas gydymosi Ciqorin metu
Jūsų gydytojas atliks toliau nurodytus tyrimus:
- nustatys ciklosporino kiekį Jūsų kraujyje, ypatingai tais atvejais, jeigu Jums atlikta transplantacija;
- išmatuos kraujospūdį prieš pradedant vartoti vaisto ir vėliau reguliariai gydymosi metu;
- patikrins Jūsų kepenų ir inkstų veiklą;
- nustatys lipidų (riebalų) kiekį kraujyje.
Jeigu turite kokių nors klausimų apie tai, kaip Ciqorin veikia arba kodėl šis vaistas Jums buvo paskirtas, klauskite gydytojo.
Be to, jeigu Ciqorin Jums paskirtas ne dėl su transplantacija susijusių priežasčių (jeigu sergate tarpiniu ar užpakaliniu uveitu arba Behcet uveitu, atopiniu dermatitu, sunkiu reumatoidiniu artritu arba nefroziniu sindromu), Ciqorin vartoti negalima:
- jeigu sutrikusi Jūsų inkstų veikla (išskyrus nefrozinį sindromą);
- jeigu sergate infekcine liga, kurios nepalengvina vartojami vaistai;
- jeigu sergate bet kokio tipo vėžiu;
- jeigu padidėjęs Jūsų kraujospūdis (sergate hipertenzija), kurio nesumažina vartojami vaistai. Jeigu kraujospūdis padidėja gydymosi metu ir jo negalima sumažinti vartojant vaistų, gydytojas turėtų nutraukti Ciqorin vartojimą.
Jeigu Jums yra bet kuri anksčiau nurodyta būklė, nevartokite Ciqorin. Jeigu dėl to nesate tikri, prieš pradėdami vartoti Ciqorin pasitarkite su gydytoju.
Gydytojas ypatingai atidžiai stebės Jūsų būklę, jeigu vaisto vartojate dėl Behcet uveito ir Jums pasireiškia neurologinių simptomų (pavyzdžiui: padidėjęs užmaršumas, ilgainiui besikeičianti asmenybė, psichikos ar nuotaikos sutrikimai, deginimo pojūtis galūnėse, sumažėjęs galūnių jautrumas, dilgčiojimo pojūtis galūnėse, galūnių silpnumas, sutrikusi eisena, galvos skausmas su pykinimu ir vėmimu arba be jų, sutrikęs regėjimas, įskaitant ribotus akių judesius).
Gydytojas atidžiai stebės Jūsų būklę, jeigu esate senyvo amžiaus ir vaisto vartojate žvynelinei ar atopiniam dermatitui gydyti. Jeigu Ciqorin paskirtas žvynelinei ar atopiniam dermatitui gydyti, Jums būtina saugotis nuo bet kokių B ultravioletinių spindulių, taip pat Jums negali būti skirta fototerapija.
Vaikams ir paaugliams
Ciqorin negalima vartoti vaikams ne su transplantacija susijusioms ligoms gydyti, išskyrus nefrozinio sindromo gydymui.
Senyviems pacientams (65 metų ir vyresniems)
Ciqorin vartojimo senyviems asmenims patirties yra nedaug. Gydytojas turėtų tirti Jūsų inkstų veiklą. Žvyneline ir atopiniu dermatitu sergantiems vyresniems kaip 65 metų pacientams Ciqorin galima vartoti tik tais atvejais, kai šios ligos yra ypatingai sunkios.
Kiti vaistai ir Ciqorin
Jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Ypatingai svarbu pasakyti gydytojui arba vaistininkui, jeigu prieš pradėdami vartoti Ciqorin arba gydymosi metu vartojate bet kurių toliau išvardytų vaistų:
- Kalio kiekį kraujyje galinčių keisti vaistų, pavyzdžiui, vaistų, kurių sudėtyje yra kalio, kalio papildų, kalį organizme sulaikančių šlapimą varančių vaistų (diuretikų) ir kai kurių kraujospūdį mažinančių vaistų.
- Metotreksato (vartojamo navikams, sunkiai žvynelinei ir sunkiam reumatoidiniam artritui gydyti).
- Ciklosporino (veikliosios Ciqorin medžiagos) kiekį kraujyje galinčių didinti arba mažinti vaistų. Gydytojas gali patikrinti ciklosporino kiekį Jūsų kraujyje pradėdamas skirti šių vaistų ar nutraukdamas jų vartojimą.
- Ciklosporino kiekį kraujyje galintys didinti vaistai yra tokie: antibiotikai (pavyzdžiui, eritromicinas ar azitromicinas), priešgrybeliniai vaistai (vorikonazolas, itrakonazolas), širdies ligoms ar padidėjusiam kraujospūdžiui gydyti vartojami vaistai (diltiazemas, nikardipinas, verapamilis, amjodaronas), metoklopramidas (vartojamas pykinimui slopinti), geriamieji kontraceptikai, danazolis (vartojamas menstruacijų sutrikimams gydyti), podagrai gydyti vartojami vaistai (alopurinolis), tulžies rūgšties junginiai (vartojami tulžies pūslės akmenligei gydyti), ŽIV infekcijai gydyti vartojami proteazės inhibitoriai, imatinibas (vartojamas leukemijai ar navikams gydyti), kolchicinas, telapreviras (vartojamas C hepatitui gydyti).
- Ciklosporino kiekį kraujyje galintys mažinti vaistai yra tokie: barbitūratai (vartojami užmigimui palengvinti), kai kurie vaistai nuo traukulių (pavyzdžiui, karbamazepinas ar fenitoinas), oktreotidas (vartojamas akromegalijai arba žarnyno neuroendokrininiams augliams gydyti), tuberkuliozei gydyti vartojami priešbakteriniai vaistai, orlistatas (vartojamas kūno svoriui mažinti), žoliniai preparatai, kurių sudėtyje yra jonažolės, tiklopidinas (vartojamas po insulto), tam tikri kraujospūdį mažinantys vaistai (bosentanas) ir terbinafinas (kojų tarpupirščių ir nagų grybelinei infekcijai gydyti vartojamas vaistas).
- Inkstų veiklą galinčių trikdyti vaistų, pavyzdžiui, priešbakterinių vaistų (gentamicino, tobramicino, ciprofloksacino), priešgrybelinių vaistų, kurių sudėtyje yra amfotericino B, šlapimo takų infekcijoms gydyti vartojamų vaistų, kurių sudėtyje yra trimetoprimo, vėžiui gydyti vartojamų vaistų, kurių sudėtyje yra melfalano, padidėjusiam skrandžio rūgštingumui mažinti vartojamų vaistų (H2 receptorių blokatorių tipo rūgšties sekreciją slopinančių vaistų), takrolimuzo, vaistų nuo skausmo (nesteroidinių vaistų nuo uždegimo, pavyzdžiui, diklofenako), fibro rūgšties preparatų (vartojamų riebalų kiekiui kraujyje mažinti).
- Nifedipino (vartojamo padidėjusiam kraujospūdžiui ir krūtinės anginai gydyti). Jeigu gydymosi ciklosporinu metu vartosite nifedipino, gali patinti dantenos ir jos gali uždengti dantis.
- Digoksino (vartojamo širdies ligoms gydyti), cholesterolio kiekį kraujyje mažinančių vaistų (vadinamųjų HMG-CoA reduktazės inhibitorių arba statinų), prednizolono, etopozido (vartojamo vėžiui gydyti), repaglinido (vaisto nuo diabeto), imunitetą slopinančių vaistų (everolimuzo, sirolimuzo), ambrisentano ir antraciklinais vadinamų tam tikrų vaistų nuo vėžio (pavyzdžiui, doksorubicino).
Jeigu vartojate bet kurių anksčiau nurodytų vaistų (arba dėl to nesate tikri), pasakykite apie tai gydytojui arba vaistininkui prieš pradėdami vartoti Ciqorin.
Ciqorin vartojimas su maistu ir gėrimais
Ciqorin negalima vartoti kartu su greipfrutais ar greipfrutų sultimis, kadangi pastarieji gali turėti įtakos Ciqorin poveikiui.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Prieš pradėdama vartoti šio vaisto, pasitarkite su gydytoju arba vaistininku. Gydytojas aptars su Jumis galimą Ciqorin vartojimo nėštumo metu pavojų.
- Pasakykite gydytojui, jeigu esate nėščia ar planuojate pastoti. Ciqorin vartojimo nėštumo metu patirties yra nedaug. Paprastai nėštumo metu Ciqorin vartoti negalima. Jeigu šio vaisto vartoti būtina, gydytojas aptars su Jumis vaisto vartojimo nėštumo metu naudą ir galimą riziką.
- Pasakykite gydytojui, jeigu žindote kūdikį. Ciqorin vartojimo metu žindyti nerekomenduojama, kadangi vaisto veiklioji medžiaga (ciklosporinas) patenka į motinos pieną ir gali pakenkti kūdikiui.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Ciqorin sudėtyje yra alkoholio. Tai gali turėti įtakos Jūsų gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus.
Ciqorin sudėtyje yra etanolio
Ciqorin sudėtyje yra apie 14,70 tūrio % etanolio (alkoholio), t.y., iki 797,5 mg pacientų po transplantacijos vartojamoje dozėje (atitinka beveik 20 ml alaus arba 8 ml vyno).
Alkoholis gali būti kenksmingas sergantiesiems alkoholizmu, epilepsija, patyrusiems galvos smegenų sužalojimą, turintiems kepenų veiklos sutrikimų ir nėščiosioms bei žindyvėms. Jis taip pat gali būti kenksmingas, jei šio vaisto skiriama vaikams.
Ciqorin sudėtyje yra makrogolglicerolio hidroksistearato
Ciqorin sudėtyje yra makrogolglicerolio hidroksistearato, kuris gali sukelti skrandžio sutrikimų ir viduriavimą.
Ciqorin sudėtyje yra sorbitolio. Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šį vaistą.
3. Kaip vartoti Ciqorin
Ciqorin visada vartokite tiksliai, kaip nurodė gydytojas arba vaistininkas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją.
Nevartokite didesnės nei rekomenduojama dozės.
Gydytojas atidžiai parinks šio vaisto dozę, atsižvelgdamas į Jūsų individualius poreikius. Per didelė vaisto dozė gali pažeisti inkstus. Jums reikės reguliariai atlikti kraujo tyrimus ir apsilankyti gydymo įstaigoje, ypatingai tais atvejais, jeigu Jums atlikta transplantacija. Tokiu būdu turėsite galimybę pasikalbėti su gydytoju apie Jums skiriamą gydymą ir galimas problemas.
Kokią Ciqorin dozę vartoti
Gydytojas nustatys Jums tinkamiausią Ciqorin dozę. Ji priklausys nuo Jūsų kūno svorio ir priežasčių, dėl kurių vaistas Jums skiriamas. Gydytojas taip pat nurodys, kaip dažnai vartoti vaisto.
Suaugusiesiems
Po organo, kaulų čiulpų arba kamieninių ląstelių transplantacijos
- Bendra paros dozė paprastai yra tarp 2 mg kilogramui Jūsų kūno svorio ir 15 mg kilogramui kūno svorio. Šią dozę reikia padalyti ir suvartoti per du kartus.
- Paprastai prieš transplantaciją ir iš karto po jos vartojamos didesnės vaisto dozės. Persodinto organo ar kaulų čiulpų būklei stabilizavusis, vartojamos mažesnės dozės.
- Gydytojas parinks Jums tinkamiausią vaisto dozę. Norėdamas tai padaryti, gydytojas gali paskirti atlikti kai kuriuos kraujo tyrimus.
Sergantiesiems endogeniniu uveitu
- Bendra paros dozė paprastai yra tarp 5 mg kilogramui Jūsų kūno svorio ir 7 mg kilogramui kūno svori Šią dozę reikia padalyti ir suvartoti per du kartus.
Sergantiesiems nefroziniu sindromu
- Bendra paros dozė suaugusiesiems paprastai yra 5 mg kilogramui kūno svori Šią dozę reikia padalyti ir suvartoti per du kartus. Pacientams, kuriems sutrikusi inkstų veikla, pirmoji vartojama paros dozė neturi viršyti 2,5 mg kilogramui kūno svorio.
Sergantiesiems sunkiu reumatoidiniu artritu
- Bendra paros dozė paprastai yra tarp 3 mg kilogramui Jūsų kūno svorio ir 5 mg kilogramui kūno svori Šią dozę reikia padalyti ir suvartoti per du kartus.
Sergantiesiems žvyneline ir atopiniu dermatitu
- Bendra paros dozė paprastai yra tarp 2,5 mg kilogramui Jūsų kūno svorio ir 5 mg kilogramui kūno svori Šią dozę reikia padalyti ir suvartoti per du kartus.
Vaikams
Sergantiesiems nefroziniu sindromu
- Bendra paros dozė vaikams paprastai yra 6mg kilogramui kūno svori Šią dozę reikia padalyti ir suvartoti per du kartus. Pacientams, kuriems sutrikusi inkstų veikla, pirmoji vartojama paros dozė neturi viršyti 2,5 mg kilogramui kūno svorio.
Atidžiai laikykitės gydytojo nurodymų ir niekada patys nekeiskite vartojamos vaisto dozės, net jeigu jaučiatės gerai.
Ciklosporino vartojimo keitimas į mikroemulsifikuotą ciklosporiną
Jeigu jau vartojate kito per burną vartojamo ciklosporino, gydytojas gali nuspręsti pakeisti šį vaistą ir skirti Ciqorin.
- Visų šių vaistų sudėtyje yra veikliosios medžiagos ciklosporino.
- Ciqorin yra kitokios, geresnės farmacinės formos ciklosporino preparatas. Vartojant Ciqorin, ciklosporinas geriau rezorbuojasi į kraują, o absorbcija mažiau įtakojama vaisto vartojant valgio metu. Tai reiškia, kad vartojant Ciqorin ciklosporino koncentracija kraujyje bus stabilesnė.
Jeigu gydytojas pakeičia gydymą iš ciklosporino į mikroemulsifikuotą ciklosporiną:
- Nepradėkite vėl vartoti anksčiau vartoto vaisto, nebent taip padaryti nurodys gydytojas.
- Pakeitus gydymą, gydytojas kurį laiką atidžiai stebės Jūsų būklę. Tai susiję su pasikeitusia ciklosporino absorbcija į kraują. Gydytojas įsitikins, kad vartojate tinkamą Jūsų poreikius atitinkančią vaisto dozę.
- Jums gali pasireikšti tam tikrų šalutinių reiškinių. Tokiu atveju apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Jums gali reikėti vartoti mažesnę vaisto dozę. Niekada patys nemažinkite vartojamos vaisto dozės, nebent taip padaryti nurodė gydytojas.
Jeigu gydytojas vietoje vienos geriamojo (per burną vartojamo) ciklosporino farmacinės formos paskiria vartoti kitą formą
Pakeitus vieno geriamojo ciklosporino preparato vartojimą kita farmacine forma:
- gydytojas kurį laiką atidžiai stebės Jūsų būklę;
- Jums gali pasireikšti tam tikrų šalutinių reiškinių. Tokiu atveju apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Jums gali reikėti keisti vaisto dozę. Niekada patys nekeiskite vartojamos vaisto dozės, nebent taip padaryti nurodė gydytojas.
Kada vartoti Ciqorin
Ciqorin vartokite kasdien tuo pačiu metu. Tai labai svarbu, jeigu Jums atlikta transplantacija.
Kaip vartoti Ciqorin
Paros dozę visada reikia padalyti ir suvartoti per du kartus.
Išimkite kapsules iš lizdinės plokštelės. Nurykite kapsules nepažeistas užgerdami vandeniu.
Kiek laiko vartoti Ciqorin
Jūsų gydytojas pasakys, kiek laiko reikia vartoti Ciqorin. Tai priklausys nuo to, ar Jūs vartojate vaisto po transplantacijos, ar sunkiam odos pažeidimui, reumatoidiniam artritui, uveitui arba nefroziniam sindromui gydyti. Sunkus bėrimas paprastai gydomas 8 savaites.
Ciqorin visada vartokite tiek laiko, kiek nurodė gydytojas.
Jeigu turite klausimų apie tai, kiek laiko reikia vartoti Ciqorin, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Ką daryti pavartojus per didelę Ciqorin dozę?
Jeigu atsitiktinai pavartojote per didelę vaisto dozę, nedelsdami pasakykite gydytojui arba vykite į artimiausios ligoninės skubiosios pagalbos skyrių. Jums gali reikėti medicininės pagalbos.
Pamiršus pavartoti Ciqorin
- Pamiršus pavartoti vaisto dozę, ją išgerkite iš karto prisiminus. Tačiau jeigu jau beveik laikas vartoti kitą dozę, pamirštąją dozę praleiskite. Toliau vartokite vaisto įprastai.
- Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą dozę.
Nustojus vartoti Ciqorin
Nenutraukite Ciqorin vartojimo, nebent taip padaryti nurodė gydytojas.
Tęskite Ciqorin vartojimą, net jeigu jaučiatės gerai. Nutraukus gydymąsi Ciqorin gali padidėti persodinto organo atmetimo pavojus.
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
4. Galimas šalutinis poveikis
Šis vaistas, kaip ir visi kiti, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Kai kurie šalutiniai reiškiniai gali būti sunkūs
Nedelsdami pasakykite gydytojui, jeigu pastebėsite bet kurį iš toliau išvardytų sunkių šalutinių reiškinių:
- Ciklosporinas, kaip ir kiti imuninę sistemą slopinantys vaistai, gali turėti įtakos Jūsų organizmo gebėjimui kovoti su infekcijomis, taip pat gali sukelti navikus ar vėžinius pokyčius (ypatingai odos). Infekcijos pasireiškimo požymiais gali būti karščiavimas ir gerklės skausmas.
- Pakitęs regėjimas, sutrikusi koordinacija, nevikri eisena, sutrikusi atmintis, sutrikęs gebėjimas kalbėti ar suprasti kitų kalbą ir raumenų silpnumas. Tai gali būti galvos smegenų infekcijos, vadinamosios progresuojančios daugiažidininės leukoencefalopatijos, požymiai.
- Galvos smegenų sutrikimas, kuris pasireiškia tokiais požymiais kaip traukuliai, sumišimas, sutrikusi orientacija, sumažėjęs budrumas, pakitusi asmenybė, sujaudinimas, nemiga, pakitęs regėjimas, aklumas, koma, viso kūno ar jo dalies paralyžius, kaklo sustingimas, sutrikusi koordinacija kartu su pakitusiais kalba ar akių judesiais arba be pastarųjų požymių.
- Užpakalinės akies dalies patinimas. Tai gali būti susiję su neryškiu matymu. Jūsų regėjimas taip pat gali būti sutrikęs dėl kaukolės ertmėje padidėjusio slėgio (gerybinė intrakraninė hipertenzija).
- Kepenų veiklos sutrikimas ir kepenų pažeidimas su šiais požymiais (odos ir akių pageltimu, pykinimu, apetito praradimu ir tamsios spalvos šlapimu) arba be jų.
- Inkstų veiklos sutrikimas, dėl kurio gali labai sumažėti išskiriamo šlapimo kiekis.
- Sumažėjęs raudonųjų kraujo ląstelių arba trombocitų skaičius. Šių sutrikimų požymiais yra odos blyškumas, nuovargis, dusulys, tamsios spalvos šlapimas (raudonųjų kraujo ląstelių irimo požymis), mėlynių susidarymas ar kraujavimas be paaiškinamos priežasties, sumišimas, sutrikusi orientacija, sumažėjęs budrumas ir inkstų veiklos sutrikimas.
Toliau nurodyti kiti galimi šalutiniai poveikiai.
Labai dažni šalutiniai poveikiai. Jų gali pasireikšti daugiau kaip 1 iš 10 pacientų.
- Inkstų veiklos sutrikimas.
- Padidėjęs kraujospūdis.
- Galvos skausmas.
- Kūno drebėjimas, kurio negalite kontroliuoti.
- Pernelyg didelis kūno ir veido plaukuotumas.
- Padidėjęs lipidų kiekis kraujyje.
Jeigu bet kuris šių reiškinių tampa sunkiu, kreipkitės į gydytoją.
Dažni šalutiniai poveikiai. Jų gali pasireikšti nuo 1 iki 10 iš 100 pacientų.
- Priepuoliai (traukuliai).
- Kepenų veiklos sutrikimas.
- Padidėjęs cukraus kiekis kraujyje.
- Nuovargis.
- Apetito praradimas.
- Pykinimo pojūtis, vėmimas, pilvo skausmas, vidurių užkietėjimas, viduriavimas.
- Padidėjęs plaukuotumas.
- Aknė, veido raudonis.
- Karščiavimas.
- Sumažėjęs baltųjų kraujo ląstelių skaičius.
- Tirpimo ar dilgčiojimo pojūtis.
- Raumenų skausmas, raumenų spazmas.
- Skrandžio opa.
- Dantenų padidėjimas taip, kad jos uždengia dantis.
- Padidėjęs šlapimo rūgšties arba kalio kiekis kraujyje, sumažėjęs magnio kiekis kraujyje.
Jeigu bet kuris šių reiškinių tampa sunkiu, kreipkitės į gydytoją.
Nedažni šalutiniai poveikiai. Jų gali pasireikšti nuo 1 iki 10 iš 1 000 pacientų.
- Galvos smegenų veiklos sutrikimo simptomai, įskaitant staigius priepuolius, sąmonės sumišimą, nemigą, sutrikusią orientaciją, regos sutrikimą, sąmonės sutrikimą, silpnumo pojūtį galūnėse, sutrikusius judesius.
- Bėrimas.
- Viso kūno patinimas.
- Padidėjęs kūno svoris.
- Sumažėjęs raudonųjų kraujo ląstelių skaičius, sumažėjęs trombocitų skaičius kraujyje ir dėl galinti padidėti kraujavimo rizika.
Jeigu bet kuris šių reiškinių tampa sunkiu, kreipkitės į gydytoją.
Reti šalutiniai poveikiai. Jų gali pasireikšti nuo 1 iki 10 iš 10 000 pacientų.
- Nervų pažeidimas, pasireiškiantis rankų ir kojų pirštų tirpimo ar dilgčiojimo pojūčiu.
- Kasos uždegimas, pasireiškiantis stipriu viršutinės pilvo dalies skausmu.
- Raumenų silpnumas, raumenų jėgos sumažėjimas, kojų ar rankų arba bet kurios organizmo srities raumenų skausmas.
- Raudonųjų kraujo ląstelių irimas, sukeliantis inkstų veiklos sutrikimą ir pasireiškiantis tokiais simptomais, kaip veido, pilvo, plaštakų ir (arba) pėdų patinimas, sumažėjęs šlapimo kiekis, apsunkintas kvėpavimas, krūtinės skausmas, priepuoliai, sąmonės sutrikimas.
- Pakitęs mėnesinių ciklas, krūtų padidėjimas vyrams.
Jeigu bet kuris šių reiškinių tampa sunkiu, kreipkitės į gydytoją.
Labai reti šalutiniai poveikiai. Jų gali pasireikšti nuo 1 iki 10 iš 100 000 pacientų.
- Užpakalinės akies srities patinimas, kuris gali būti susijęs su padidėjusiu spaudimu galvoje ir sutrikusiu regėjimu.
Jeigu šis reiškinys tampa sunkiu, kreipkitės į gydytoją.
Kiti šalutiniai poveikiai, kurių pasireiškimo dažnis nežinomas: dažnis negali būti įvertintas pagal turimus duomenis.
- Sunkus kepenų veiklos sutrikimas kartu su akių ar odos pageltimu, pykinimu, apetito netekimu, tamsios spalvos šlapimu, veido, pėdų, plaštakų ir (ar) viso kūno patinimu arba be šių reiškinių pasireiškimo.
- Kraujavimas po oda arba purpurinių odos dėmių susidarymas, staigus kraujavimas be aiškios priežasties.
- Migrena arba stiprus galvos skausmas, dažnai lydimas pykinimo ir vėmimo bei padidėjusio jautrumo šviesai.
Jeigu bet kuris šių reiškinių tampa sunkiu, kreipkitės į gydytoją.
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant bet kokį galimą šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Kitas šalutinis poveikis, kuris gali pasireikšti vaikams ir paaugliams
Nesitikima, kad vaikams ir paaugliams pasireikštų papildomų šalutinių reiškinių, lyginant su suaugusiaisiais.
Pranešimas apie šalutinį poveikį
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis arba pastebėjote šiame lapelyje nenurodytą šalutinį poveikį, pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Apie šalutinį poveikį taip pat galite pranešti tiesiogiai, užpildę interneto svetainėje www.vvkt.lt esančią formą, paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, tel: 8 800 73568, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt. Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.
5. Kaip laikyti Ciqorin
Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
Ant dėžutės po „Tinka iki“ ir lizdinės plokštelės po „EXP“ nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaisto vartoti negalima. Vaistas tinkamas vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Laikyti žemesnėje kaip 30 °C temperatūroje. Negalima užšaldyti. Laikyti gamintojo pakuotėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos ir drėgmės.
Vaistų negalima išmesti į kanalizaciją arba su buitinėmis atliekomis. Kaip išmesti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
Ciqorin sudėtis
- Veiklioji medžiaga yra ciklosporinas.
Kiekvienoje minkštojoje kapsulėje yra 10 mg ciklosporino.
- Pagalbinės medžiagos kapsulės turinyje yra: makrogolglicerolio hidroksistearatas, glicerolio monolinoleatas, dietilenglikolio monoetilo eteris, bevandenis etanolis ir D,L-alfa-tokoferolis.
- Pagalbinės medžiagos kapsulės korpuse yra:
- 10 mg kapsulės - želatina, glicerolis (85%), nesikristalizuojantis sorbitolis (70%) (E420), glicinas, titano dioksidas (E171), skystasis lengvas parafinas;
Ciqorin išvaizda ir kiekis pakuotėje
Ciqorin 10 mg minkštoji kapsulė yra neskaidri baltos arba beveik baltos spalvos, želatininė kapsulė, užpildyta bespalviu arba gelsvu aliejiniu tirpalu. Dydis apie 9,0 x 5,5 mm.
Kapsulės supakuotos OPA/Al/PVC- aliuminio lizdinėje plokštelėje.
Kartono dėžutėje yra 20, 30, 50, 50x1, 60, 60x1, 90 arba 100 minkštųjų kapsulių.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
Tarptautinis pavadinimas | Ciklosporinas |
Vaisto stiprumas | 10mg |
Vaisto forma | minkštosios kapsulės |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti per burną |
Registracijos numeris | LT/1/13/3358 |
Registratorius | TEVA Pharma B.V., Nyderlandai |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 2013.08.01 |
Vaistas perregistruotas |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
Ciqorin 10 mg minkštosios kapsulės
2. KIEKYBINĖ IR KOKYBINĖ SUDĖTIS
Kiekvienoje minkštojoje kapsulėje yra 10 mg ciklosporino.
Pagalbinės medžiagos, kurių poveikis žinomas:
Kiekvienoje 10 mg minkštojoje kapsulėje yra maždaug 16 mg bevandenio etanolio, 4,43 mg 70% sorbitolio ir 43,40 mg makrogolglicerolio hidroksistearato.
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Minkštoji kapsulė
10 mg minkštoji kapsulė yra neskaidri baltos arba beveik baltos spalvos (ovalo 2 formos, apie 9,0 x 5,5 mm dydžio), užpildyta bespalviu arba gelsvu aliejiniu tirpalu .
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1 Terapinės indikacijos
Transplantacijos indikacijos
Solidinių organų transplantacija
Transplantato atmetimo, atsirandančio po solidinio organo transplantacijos, profilaktika.
Ląstelinio imuniteto sukelto transplantato atmetimo, atsiradusio anksčiau kitų imunosupresantų vartojusiems ligoniams, gydymas.
Kaulų čiulpų transplantacija
Transplantato atmetimo, atsirandančio po alogeninio kaulų čiulpų ir kamieninių ląstelių persodinimo, profilaktika.
Transplantato prieš šeimininką ligos (TPŠL) profilaktika ir gydymas.
Ne transplantacijos indikacijos
Endogeninis uveitas
Keliančio aklumo pavojų, tarpinio ar užpakalinio neinfekcinio uveito gydymas, kai įprastinis gydymas neveiksmingas ar taip gydant atsiranda nepriimtinas nepageidaujamas poveikis.
Behcet uveito su pasikartojančiu tinklainės uždegimu gydymas pacientams, kuriems nenustatyta neurologinių simptomų.
Nefrozinis sindromas
Nuo steroidų priklausomo ir steroidams atsparaus nefrozinio sindromo, sukelto pirminės glomerulų ligos (pavyzdžiui, minimalių pokyčių nefropatijos, židininės segmentinės glomerulosklerozės ar membraninio glomerulonefrito), gydymas.
Ciqorin gali būti vartojama pasiekti ir išlaikyti ligos remisiją. Vaistinio preparato taip pat gali būti vartojama išlaikyti steroidų sukeltą remisiją ir tokiu būdu nutraukti steroidų vartojimą.
Reumatoidinis artritas
Sunkaus, aktyvaus reumatoidinio artrito gydymas.
Sunkios žvynelinės gydymas pacientams, kuriems įprastinis gydymas neveiksmingas arba netinkamas.
Atopinis dermatitas
Ciqorin skirtas sunkaus atopinio dermatito gydymui, jei reikalinga sisteminė terapija.
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
Dozavimas
Pateikiamas per burną vartojamo vaistinio preparato dozių intervalas yra tik rekomendacinio pobūdžio.
Ciklosporino paros dozę reikia vartoti per du kartus, lygiai paskirsčius paros laikotarpiui. Ciklosporino rekomenduojama vartoti tuo pačiu dienos metu ir tokiu pat būdu valgio metu ar nevalgius.
Ciqorin turi paskirti gydymo imunosupresantais ir (arba) organų transplantacijos srityje patirties turintis gydytojas arba gydymas turi būti skiriamas glaudžiai bendradarbiaujant su šiuo gydytoju.
Transplantacijos indikacijos
Solidinių organų transplantacija
Gydymas ciklosporinu pradedamas skiriant 10–15 mg/kg kūno svorio paros dozę, kuri, padalinta į dvi dalis, duodama 12 valandų prieš operaciją. Po operacijos tokia pat palaikomąja doze gydoma 1–2 savaites. Vėliau, stebint koncentraciją kraujyje ir atsižvelgiant į vietinį imunosupresantų vartojimo protokolą, dozė palaipsniui mažinama iki rekomenduojamos palaikomosios, t. y. 2–6 mg/kg kūno svorio paros dozės, kuri vartojama per du kartus.
Jei ciklosporino skiriama kartu su kitais imunitetą slopinančiais vaistiniais preparatais, pvz., kortikosteroidais, arba šis vaistinis preparatas yra gydymo trimis ar keturiais vaistiniais preparatais sudėtinė dalis, iš pradžių gali būti skiriama mažesnė dozė (pvz., 3–6 mg/kg kūno svorio paros dozė per du kartus).
Kaulų čiulpų transplantacija
Pradinė dozė skiriama dieną prieš transplantaciją. Dažniausiai rekomenduojama vartoti ciklosporino koncentratą infuziniam tirpalui. Rekomenduojama pradinė į veną leidžiama paros dozė yra 3–5 mg/kg kūno svorio. Tokia vaistinio preparato dozė po transplantacijos infuzuojama kasdien ilgiausiai 2 savaites, paskui pradedamas palaikomasis gydymas geriamąja ciklosporino forma. Palaikomajam gydymui skiriama maždaug 12,5 mg/kg kūno svorio paros dozė per du kartus.
Gydyti tokia palaikomąja doze reikia mažiausiai 3 mėnesius (geriau 6 mėnesius), paskui ji laipsniškai mažinama ir, praėjus metams po transplantacijos, gydymas visiškai nutraukiamas.
Jei gydyti pradedama ciklosporinu, rekomenduojama paros dozė yra 12,5-15 mg/kg kūno svorio per du kartus (pradedama vartoti dieną prieš transplantaciją).
Jei yra virškinimo trakto sutrikimų, gali mažėti vaistinio preparato absorbcija, todėl gali reikėti skirti didesnę ciklosporino dozę arba pasirinkti intraveninę ciklosporino formą.
Kai kuriems ligoniams nutraukus gydymą ciklosporinu, pasireškia Transplantato prieš šeimininką liga (TPŠL), tačiau atnaujinus gydymą ji paprastai išnyksta. Tokiu atveju reikia skirti pradinę įsotinamąją 10-12,5 mg/kg kūno svorio dozę per burną, o vėliau kasdien skirti anksčiau pasiektą tinkamą palaikomąją dozę. Lengvą lėtinę TPŠL formą reikėtų gydyti maža ciklosporino doze.
Ne transplantacijos indikacijos
Ciklosporino skiriant bet kuriai nustatytai ne transplantacijos indikacijai, reikia laikytis toliau išvardytų bendrųjų taisyklių.
Prieš pradedant skirti gydymą reikia nustatyti pradinę inkstų funkciją, atliekant bent du tyrimus. Suaugusiųjų inkstų funkcijai įvertinti galima naudoti pagal MDRD formulę apskaičiuoto glomerulų filtracijos greičio (aGFG) reikšmę, o vaikų aGFG rodikliui įvertinti reikia naudoti atitinkamai parinktą formulę. Kadangi ciklosporinas gali pabloginti inkstų funkciją, pacientams ją būtina dažnai tirti. Tais atvejais, kai aGFG reikšmė sumažėja daugiau kaip 25% nuo pradinių reikšmių ir tokia nustatoma daugiau kaip vieno tyrimo metu, ciklosporino dozę reikia mažinti 25-50%. Jeigu aGFG reikšmė sumažėja daugiau kaip 35% nuo pradinių reikšmių, reikia apsvarstyti tolesnio ciklosporino dozės mažinimo galimybę. Šių rekomendacijų reikia laikytis net ir tais atvejais, kai aGFG reikšmė pacientui vis dar yra normaliųjų laboratorinių reikšmių ribose. Jeigu sumažinus vaistinio preparato dozę per vieną mėnesį aGFG reikšmė nepadidėja, ciklosporino vartojimą reikia nutraukti (žr. 4.4 skyrių).
Būtina reguliariai matuoti kraujospūdį.
Prieš pradedant vaistinio preparato vartojimą būtina nustatyti bilirubino koncentraciją ir kepenų funkcijos rodiklius, o gydymo metu šiuos rodiklius rekomenduojama atidžiai stebėti. Prieš pradedant gydymą ir reguliariai vaistinio preparato vartojimo metu rekomenduojama tirti lipidų, kalio, magnio ir šlapimo rūgšties koncentracijas serume.
Vaistinio preparato skiriant ne transplantacijos indikacijoms, gali būti svarbu retkarčiais ištirti ciklosporino koncentraciją kraujyje, pvz., kai ciklosporino skiriama kartu su ciklosporino farmakokinetiką galinčiomis pakeisti medžiagomis arba pasireiškus neįprastam klinikiniam atsakui (pvz., nustačius veiksmingumo stoką ar padidėjusį vaistinio preparato netoleravimą, kaip antai, sutrikusią inkstų funkciją).
Įprastas vaistinio preparato vartojimo būdas yra per burną. Jeigu skiriama koncentratas infuziniam tirpalui, reikia atidžiai apsvarstyti, ar skiriama pakankama dozė į veną ir ar ji atitinka per burną vartojamą vaistinio preparato dozę. Rekomenduojama pasikonsultuoti su ciklosporino skyrimo patirties turinčiu gydytoju.
Bendra paros dozė niekada negali viršyti 5 mg/kg kūno svorio, išskyrus skiriant aklumo pavojų keliančiu endogeniniu uveitu sergantiems pacientams ir nefroziniu sindromu sergantiems vaikams.
Palaikomajam gydymui skiriama mažiausioji veiksminga ir gerai toleruojama dozė turi būti nustatoma individualiai.
Pacientams, kuriems per nustatytą laiką (specifinė informacija apie tai pateikiama toliau) nepasiekiamas tinkamas atsakas arba veiksminga dozė neatitinka nustatytų saugumo rekomendacijų, gydymą ciklosporinu reikia nutraukti.
Endogeninis uveitas
Ligos remisijai sukelti rekomenduojama iš pradžių skirti 5 mg/kg kūno svorio paros dozę per du kartus. Tokią dozę reikia skirti tol, kol pasireikš ūminio rainelės uždegimo remisija ir pagerės regėjimo aštrumas. Jei liga atspari gydymui, ribotą laiką galima gydyti didesne, t. y. 7 mg/kg kūno svorio, paros doze.
Jei remisijai pasiekti ar akių uždegimo recidyvų profilaktikai monoterapijos ciklosporino nepakanka, galima kartu skirti sisteminio poveikio kortikosteroidų (0,2-0,6 mg/kg kūno svorio prednizono arba ekvivalentišką kitokio kortikosteroido paros dozę). Po 3 mėnesių kortikosteroidų dozę galima mažinti iki mažiausios veiksmingos dozės.
Palaikomojo gydymo metu dozę reikėtų lėtai mažinti iki mažiausios veiksmingos paros dozės, kuri remisijos laikotarpiu turėtų būti ne didesnė kaip 5 mg/kg kūno svorio.
Prieš pradedant skirti imunosupresantų, reikia atmesti infekcines uveito priežastis.
Nefrozinis sindromas
Ligos remisijai sukelti rekomenduojamą paros dozę reikia vartoti per burną per 2 kartus.
Jei inkstų funkcija normali (išskyrus proteinuriją), rekomenduojama paros dozė nurodyta toliau:
- suaugusiesiems: 5 mg/kg kūno svorio,
- vaikams: 6 mg/kg kūno svorio.
Jei inkstų veikla sutrikusi, iš pradžių reikia vartoti ne didesnę kaip 2,5 mg/kg kūno svorio paros dozę.
Kartu su ciklosporinu rekomenduojama vartoti mažas geriamųjų kortikosteroidų dozes, jei gydymo vien ciklosporinu veiksmingumas yra nepakankamas, ypač jei pacientas serga steroidų poveikiui nejautriu nefroziniu sindromu.
Laikas iki ligos pagerėjimo svyruoja nuo 3 mėnesių iki 6 mėnesių, priklausomai nuo glomerulopatijos tipo. Jeigu per šį laikotarpį pacientų būklė nepagerėja, gydymą ciklosporinu reikia nutraukti.
Vaistinio preparato dozę būtina nustatyti kiekvienam pacientui atskirai, atsižvelgiant į veiksmingumą (proteinuriją) ir saugumą, tačiau paros dozė suaugusiesiems neturi viršyti 5 mg/kg kūno svorio, o vaikams-6 mg/kg kūno svorio.
Palaikomojo gydymo metu dozę reikia lėtai mažinti iki mažiausios veiksmingos dozės.
Reumatoidinis artritas
Rekomenduojama paros dozė pirmomis 6 gydymo savaitėmis yra 3 mg/kg kūno svorio. Ji vartojama per burną per du kartus. Jei poveikis yra nepakankamas, dozę reikia laipsniškai didinti iki didžiausios toleruojamos dozės, tačiau ji neturi viršyti 5 mg/kg kūno svorio paros dozės. Kad pasireikštų pakankamas ciklosporino poveikis, tokią pradinę vaistinio preparato dozę gali reikėti vartoti iki 12 savaičių.
Palaikomajam gydymui dozė individualiai titruojama iki mažiausios veiksmingos dozės, atsižvelgiant į vaistinio preparato toleravimą.
Kartu su ciklosporinu galima vartoti mažas geriamųjų kortikosteroidų ir (arba) nesteroidinių vaistinių preparatų nuo uždegimo (NVPNU) dozes (žr. 4.4 skyrių). Be to, ciklosporino galima vartoti kartu su mažomis kartą per savaitę skiriamo metotreksato dozėmis pacientams, kuriems gydymas vien metotreksatu yra nepakankamai veiksmingas. Tokiu atveju iš pradžių skiriama 2,5 mg/kg kūno svorio ciklosporino paros dozė per du kartus, vėliau ją galima didinti iki didžiausios toleruojamos dozės.
Ciklosporino turi paskirti žvynelinės diagnostikos ir gydymo patirties turintis gydytojas. Kadangi ši būklė įvairi, gydymą būtina nustatyti kiekvienam pacientui atskirai. Remisijai sukelti rekomenduojama pradinė dozė yra 2,5 mg/kg kūno svorio per parą per du kartus. Jei per 1 mėnesį ligos simptomai nesusilpnėja, paros dozė gali būti laipsniškai didinama, tačiau ji negali viršyti 5 mg/kg kūno svorio. Pacientų, kuriems po 6 savaičių gydymo 5 mg/kg kūno svorio ciklosporino paros dozė ligos simptomus susilpnina nepakankamai arba kuriems pasiekta veiksminga dozė neatitinka saugaus vartojimo reikalavimų, gydymą reikia nutraukti (žr. 4.4 skyrių).
Pacientams, kurių būklę būtina labai greitai palengvinti, galima skirti pradinę 5 mg/kg kūno svorio paros dozę. Kai tik pasireiškia pageidaujamas atsakas, ciklosporino vartojimą galima nutraukti ir paskui atsiradusį ligos recidyvą vėl pradėti gydyti ankstesne veiksminga ciklosporino doze. Kai kuriems pacientams gali reikėti nuolatinio palaikomojo gydymo.
Palaikomajam gydymui dozę kiekvienam pacientui būtina palaipsniui mažinti iki mažiausios veiksmingos paros dozės, kuri turėtų būti ne didesnė kaip 5 mg/kg kūno svorio.
Atopinis dermatitas
Ciklosporino turi paskirti atopinio dermatito diagnostikos ir gydymo patirties turintis gydytojas. Kadangi ši būklė įvairi, gydymą būtina nustatyti kiekvienam pacientui atskirai. Rekomenduojama skirti 2,5-5 mg/kg kūno svorio paros dozę. Ją reikia gerti per du kartus. Jei pradėjus gydyti 2,5 mg/kg kūno svorio paros doze per dvi savaites būklė nepagerėja, paros dozę galima greitai didinti iki didžiausios, t. y. 5 mg/kg kūno svorio, dozės. Pacientus, kurių liga labai sunki, greitas ir pakankamas būklės pagerėjimas daug dažniau pasiekiamas, jei pradedama gydyti 5 mg/kg kūno svorio paros doze. Kai tik pasireiškia reikiamas atsakas, dozę reikia laipsniškai mažinti ir, jei tik įmanoma, ciklosporino vartojimą nutraukti. Vėlesnius ligos recidyvus galima gydyti tolesniais ciklosporino kursais.
Nors 8 savaičių gydymo gali pakakti, kad oda taptų sveika, nustatyta, kad iki 1 metų trunkantis gydymas yra veiksmingas ir gerai toleruojamas, jei laikomasi stebėjimo nurodymų.
Per burną vartojamo ciklosporino keitimas į mikroemulsifikuotą ciklosporiną
Turimi duomenys rodo, kad pakeitus ciklosporiną į mikroemulsifikuotą ciklosporiną santykiu 1:1, mažiausia ciklosporino koncentracija kraujyje būna panaši, tačiau daugumai pacientų gali būti didesnė didžiausia ciklosporino koncentracija (Cmax) bei padidėti vaisto ekspozicija (AUC). Mažai pacientų daliai minėti pokyčiai gali būti didesni, todėl gali būti reikšmingi klinikai. Be to, ciklosporino absorbcija iš mikroemulsifikuoto ciklosporino yra tolygesnė ir koreliacija tarp mažiausios ciklosporino koncentracijos bei vaisto ekspozicijos (išreikštos AUC) yra stipresnė, lyginant su ciklosporinu.
Kadangi vietoj ciklosporino pradėjus vartoti mikroemulsifikuoto ciklosporino gali didėti vaisto ekspozicija, būtina laikytis toliau nurodytų taisyklių:
Pacientams po transplantacijos reikia pradėti vartoti tokią mikroemulsifikuoto ciklosporino paros dozę, kuri atitinka prieš tai vartotą ciklosporino dozę. Pradėjus vartoti mikroemulsifikuoto ciklosporino, ciklosporino mažiausioji koncentracija kraujyje turi būti nustatoma po 4–7 dienų. Be to, reikia stebėti ir kitus klinikinio saugumo rodmenis, pvz., po vaisto pakeitimo du pirmuosius mėnesius reikia stebėti inkstų funkciją ir kraujospūdį. Jei mažiausioji ciklosporino koncentracija kraujyje neatitinka terapinių ribų ir (arba) pablogėja klinikinio saugumo rodmenys, vaisto dozę būtina atitinkamai koreguoti.
Jei pacientas gydomas ne dėl transplantacijos indikacijų, reikia pradėti vartoti tokią mikroemulsifikuoto ciklosporino paros dozę, kuri atitinka prieš tai vartotą ciklosporino dozę. Po vaisto pakeitimo inkstų funkciją ir kraujospūdį būtina stebėti 2-ąją, 4-ąją ir 8-ąją savaitę. Jei kraujospūdis reikšmingai viršija reikšmę, buvusią prieš preparatų keitimą, arba daugiau negu vieno tyrimo duomenimis, aGFG reikšmė sumažėja daugiau kaip 25% nuo buvusių prieš gydymą ciklosporinu, dozę reikia mažinti (taip pat žr. 4.4 skyriuje informaciją apie papildomas atsargumo priemones). Netikėto toksinio poveikio ar ciklosporino neveiksmingumo atveju taip pat reikia nustatyti mažiausią vaisto koncentraciją kraujyje.
Per burną vartojamų ciklosporino formų keitimas
Pacientams po transplantacijos vienos per burną vartojamos ciklosporino formos skyrimą keisti kita forma reikia prižiūrint gydytojui, įskaitant ciklosporino koncentracijos kraujyje tyrimą.
Ypatingos pacientų grupės
Pacientai, kuriems sutrikusi inkstų veikla
Visos indikacijos
Per inkstus eliminuojamas nedidelis ciklosporino kiekis, todėl jo farmakokinetikai inkstų funkcijos sutrikimas reikšmingos įtakos neturi (žr. 5.2 skyrių). Tačiau dėl nefrotoksinio vaistinio preparato poveikio (žr. 4.8 skyrių), rekomenduojama atidžiai stebėti inkstų funkciją (žr. 4.4 skyrių).
Ne transplantacijos indikacijos
Pacientams, kuriems sutrikusi inkstų veikla (išskyrus sergančiuosius nefroziniu sindromu), ciklosporino skirti nereikėtų (žr. 4.4 skyriuje informaciją apie papildomas atsargumo priemones ne transplantacijos indikacijoms). Nefroziniu sindromu sergantiems pacientams, kuriems sutrikusi inkstų veikla, pradinė vaistinio preparato paros dozė neturi viršyti 2,5 mg/kg kūno svorio.
Pacientai, kuriems sutrikusi kepenų veikla
Ciklosporinas ekstensyviai metabolizuojamas kepenyse. Pacientams, kuriems sutrikusi kepenų veikla, gali būti stebima maždaug 2-3 kartus padidėjusi ciklosporino ekspozicija. Siekiant vaistinio preparato koncentraciją kraujyje išlaikyti rekomenduojamose tikslinėse ribose pacientams, kuriems yra sunkus kepenų veiklos sutrikimas, gali reikėti mažinti dozę (žr. 4.4 ir 5.2 skyrius); taip pat rekomenduojama ciklosporino koncentraciją kraujyje stebėti tol, kol pasiekiamos stabilios koncentracijos reikšmės.
Vaikų populiacija
Į klinikinius tyrimus buvo įtraukti vyresni kaip 1 metų vaikai. Kai kurių tyrimų duomenimis, vaikams prireikė ir jie toleravo didesnę ciklosporino dozę (apskaičiuotą kilogramui kūno svorio) negu suaugusieji.
Ciklosporino nerekomenduojama vartoti vaikams ne transplantacijos indikacijoms, išskyrus nefrozinį sindromą (žr. 4.4 skyrių).
Senyviems pacientams (65 metų ir vyresniems)
Ciklosporino vartojimo senyviems asmenims patirties yra nedaug.
Reumatoidinio artrito gydymo ciklosporinu klinikinių tyrimų metu nustatyta, kad 65 metų arba vyresniems pacientams gydymo metu dažniau galima sistolinė hipertenzija ir po 3-4 gydymo mėnesių jiems dažniau pasireiškė 50% arba daugiau padidėjusi kreatinino koncentracija serume, lyginant su buvusia iki pradedant gydymą.
Senyviems pacientams dozę reikia nustatyti atsargiai, paprastai iš pradžių skirti mažiausią dozavimo intervalo dozę, atsižvelgiant į dažnesnį kepenų, inkstų ar širdies veiklos susilpnėjimą ir dažnesnes kitas paciento ligas ar gydymą kitais vaistiniais preparatais bei į padidėjusį imlumą infekcijoms.
Vartojimo metodas
Vartoti per burną.
Ciklosporino kapsules reikia nuryti nepažeistas.
4.3 Kontraindikacijos
- Padidėjęs jautrumas veikliajai arba bet kuriai 6.1 skyriuje nurodytai pagalbinei medžiagai.
- Kartu vartojant produktų, kurių sudėtyje yra Hypericum perforatum (paprastosios jonažolės) (žr. 4.5 skyrių).
- Kartu vartojant vaistinių preparatų, kurie yra daugelio vaistinių preparatų eliminacijos sistemos nešiklio P-glikoproteino (angl. multidrug efflux transporter P-glycoprotein) ar organinių anijonų pernašos baltymų (angl. organic anion transporter proteins, OATP) substratai ir kurių koncentracijos padidėjimas plazmoje yra susijęs su sunkiais ir (arba) gyvybei pavojingais reiškiniais, pvz., bosentano, dabigatrano eteksilato ir aliskireno (žr. 4.5 skyrių).
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Paciento būklės stebėjimas
Gydyti ciklosporinu gali tik gydytojas, turintis gydymo imunosupresantais patirties ir galintis užtikrinti tinkamą ligonio stebėjimą, įskaitant reguliarų ir išsamų klinikinės būklės ištyrimą, kraujospūdžio matavimą bei laboratorinių saugumo rodmenų kontrolę. Šio vaistinio preparato vartojančius ligonius, kuriems atlikta transplantacija, būtina gydyti įstaigose, kuriose yra reikiama laboratorinė ir palaikomajam gydymui būtina įranga. Už palaikomąjį paciento gydymą atsakingas gydytojas turi gauti visą informaciją apie ligonio būklę.
Limfomos ir kiti piktybiniai navikai
Ciklosporinas, kaip ir kitokie imunosupresantai, didina limfomų bei kitokių piktybinių navikų, ypač odos, pasireiškimo riziką. Manoma, kad didesnė rizika yra labiau susijusi su imuniteto slopinimo laipsniu ir trukme, negu su vartojamo preparato pobūdžiu.
Vadinasi, vartoti iš karto kelių imunosupresantų (įskaitant ciklosporiną) reikia atsargiai, kadangi gali dažniau pasireikšti limfoproliferacinių sutrikimų bei atsirasti solidinių organų navikų, kurie kai kuriais atvejais gali lemti mirtį.
Atsižvelgiant į galimą piktybinių odos darinių atsiradimo riziką, ciklosporino vartojančius pacientus, ypatingai šio preparato vartojančius žvynelinei ar atopiniam dermatitui gydyti, reikia įspėti vengti pernelyg ilgai būti saulėje be apsaugos priemonių, taip pat jiems negalima kartu skirti gydymo ultravioletiniais B spinduliais ar PUVA fotochemoterapijos.
Infekcijos
Kaip ir kitokie imunosupresantai, ciklosporinas skatina įvairių bakterinių, grybelinių, parazitinių bei virusinių ligų, kurias dažnai sukelia oportunistinės padermės, atsiradimą. Pacientams, vartojantiems ciklosporino, dėl latentinio poliomos viruso aktyvavimosi, gali pasireikšti su poliomos virusu susijusi nefropatija (PVSN), ypač BK viruso nefropatija (BKVN), arba su JC virusu susijusi progresuojanti daugiažidininė leukoencefalopatija (PDL). Šios būklės dažnai yra lydimos stipraus bendro imunitetą slopinančio poveikio, todėl pacientams, kuriems slopinamas imunitetas ir progresuoja inkstų funkcijos sutrikimas arba yra neurologinių simptomų, turi būti apsvarstyta šių būklių diferencinė diagnostika. Gauta pranešimų apie sunkius ir (arba) mirtimi pasibaigusius atvejus. Ligoniams, ypač ilgai gydomiems iš karto keliais imunosupresantais, reikia taikyti veiksmingas prevencijos ir gydymo priemones.
Toksinis poveikis inkstams
Gydymo ciklosporinu metu dažnai serume gali padidėti kreatinino ir šlapalo koncentracija (ši komplikacija gali būti sunki). Šie funkciniai pokyčiai priklauso nuo dozės ir iš pradžių yra laikini. Sumažinus vaistinio preparato dozę, jie paprastai išnyksta. Kai kuriems ilgai gydomiems ligoniams gali atsirasti inkstų struktūros pokyčių (pvz., intersticinė fibrozė), kuriuos būtina skirti nuo lėtinės atmetimo reakcijos sukeltų pokyčių (jų gali atsirasti pacientams, kuriems persodinti inkstai). Todėl būtina dažnai tirti inkstų funkciją, atsižvelgiant į vietines gaires, kai vaistinio preparato skiriama atitinkamai indikacijai (žr. 4.2 ir 4.8 skyrius).
Toksinis poveikis kepenims
Ciklosporinas taip pat gali sukelti nuo dozės priklausomą, laikiną bilirubino koncentracijos serume ir, retkarčiais, kepenų fermentų aktyvumo padidėjimą (žr. 4.8 skyrių). Vaistiniam preparatui patekus į rinką, sužinota ar gauta spontaninių pranešimų apie ciklosporinu gydytiems pacientams pasireiškusius toksinio poveikio kepenims ir kepenų pažeidimo, įskaitant cholestazės, geltos, hepatito ir kepenų nepakankamumo, atvejus. Daugeliu praneštų atvejų pacientai sirgo ir kitomis reikšmingomis ligomis ar jiems buvo kitų tokius sutrikimus galinčių lemti būklių bei buvo kitų netikslų vertinimą galinčių lemti veiksnių, įskaitant infekcines komplikacijas ir kartu vartojamus kitus toksinį poveikį kepenims galinčius sukelti vaistinius preparatus. Kai kuriais atvejais, daugiausia pacientams po transplantacijos, pranešta apie mirtį lėmusius poveikius (žr. 4.8 skyrių). Būtina dažnai tirti kepenų funkcijos rodiklius, o nustačius šių rodiklių pokyčių gali reikėti mažinti vaistinio preparato dozę (žr. 4.2 ir 5.2 skyrius).
Senyviems pacientams (65 metų ir vyresniems)
Senyviems pacientams inkstų funkciją reikia stebėti ypatingai atidžiai.
Ciklosporino koncentracijos stebėjimas (žr. 4.2 skyrių)
Laikantis saugumo reikalavimų, ciklosporino vartojantiems pacientams po transplantacijos reikia reguliariai tirti ciklosporino koncentraciją kraujyje. Ciklosporino (pirminio vaistinio preparato) kiekiui kraujyje stebėti geriau tinka specifinių monokloninių antikūnų metodas. Be to, galima naudoti ir HPLC (angl. High-performance Liquid Chromatography) metodą, kadangi juo taip pat nustatomas pirminis vaistinis preparatas. Jei tyrimui naudojama plazma ar serumas, reikia laikytis laiko ir temperatūros, nurodytų standartinio atskyrimo protokole. Kad ligoniams, kuriems persodintos kepenys, būtų užtikrintas dozavimas, sukeliantis pakankamą imuniteto slopinimą, iš pradžių koncentraciją reikia stebėti naudojant specifinių monokloninių antikūnų arba kartu specifinių monokloninių antikūnų bei nespecifinių monokloninių antikūnų metodą.
Vaistinio preparato skiriant ne transplantacijos indikacijoms, rekomenduojama retkarčiais ištirti ciklosporino koncentraciją kraujyje, pvz., kai ciklosporino skiriama kartu su ciklosporino farmakokinetiką galinčiomis pakeisti medžiagomis arba pasireiškus neįprastam klinikiniam atsakui (pvz., nustačius veiksmingumo stoką ar padidėjusį vaistinio preparato netoleravimą, kaip antai, sutrikusią inkstų funkciją).
Būtina prisiminti, kad ciklosporino koncentracija kraujyje, plazmoje ir serume yra tik vienas iš daugelio veiksnių, darančių įtaką paciento sveikatos būklei, todėl dozuojant jais galima vadovautis tik kartu atsižvelgiant į kitus klinikinių ir laboratorinių tyrimų rodmenis.
Hipertenzija
Gydant ciklosporinu būtina reguliariai matuoti kraujospūdį. Jei atsiranda hipertenzija, būtina pradėti vartoti tinkamų vaistinių preparatų nuo hipertenzijos. Rekomenduojama rinktis tuos vaistinius preparatus nuo hipertenzijos, kurie neturi įtakos ciklosporino farmakokinetikai, pvz., isradipiną (žr. 4.5 skyrių).
Padidėjęs lipidų kiekis kraujyje
Pranešta atvejų, kad ciklosporino vartojančių pacientų kraujyje laikinai šiek tiek padidėja lipidų kiekis, todėl prieš gydymą ir po pirmojo mėnesio nuo jo pradžios patariama nustatyti lipidų kiekį kraujyje. Jei jis padidėjęs, rekomenduojama apsvarstyti, ar nereikėtų mažinti riebalų kiekio maiste ir, jei galima, mažinti vaistinio preparato dozės.
Hiperkalemija
Vartojant ciklosporino didėja hiperkalemijos pasireiškimo rizika, ypač ligoniams, kuriems yra inkstų veiklos sutrikimas. Be to, ciklosporino būtina atsargiai skirti kartu su kalį organizme sulaikančiais vaistiniais preparatais (pvz., kalį sulaikančiais diuretikais, angiotenziną konvertuojančio fermento (AKF) inhibitoriais, angiotenzino II receptorių blokatoriais) ir preparatais, kurių sudėtyje yra kalio, bei valgant maistą, kuriame yra gausu kalio. Tokiu atveju patariama stebėti kalio kiekį kraujyje.
Hipomagnezemija
Ciklosporinas didina magnio klirensą, todėl gali atsirasti simptominė hipomagnezemija, ypač peritransplantaciniu laikotarpiu. Dėl šios priežasties peritransplantaciniu laikotarpiu rekomenduojama stebėti magnio kiekį serume, ypač jei yra neurologinių simptomų ar požymių. Jei manoma, jog reikalinga, turėtų būti skiriama magnio papildų.
Hiperurikemija
Atsargumas būtinas gydant ligonius, kuriems yra hiperurikemija.
Gyvosios susilpnintos vakcinos
Ciklosporinu gydomiems ligoniams skiepijimas gali būti mažiau veiksmingas. Tokius pacientus reikia vengti skiepyti gyva susilpnintų ligos sukėlėjų vakcina (žr. 4.5 skyrių).
Vaistinių preparatų sąveika
Būtina laikytis atsargumo priemonių ciklosporino skiriant kartu su vaistiniais preparatais, kurie slopindami ar skatindami CYP3A4 fermentą ir (arba) P-glikoproteiną reikšmingai didina ar mažina ciklosporino koncentraciją plazmoje (žr. 4.5 skyrių).
Būtina stebėti toksinio poveikio inkstams pasireiškimą, kai ciklosporino pradedama vartoti kartu su tomis veikliosiomis medžiagomis, kurios didina ciklosporino koncentraciją arba kurios pasižymi sinergistiniu toksiniu poveikiu inkstams (žr. 4.5 skyrių).
Reikia vengti ciklosporino vartoti kartu su takrolimuzu (žr. 4.5 skyrių).
Ciklosporinas yra CYP3A4 fermento, daugelio vaistinių preparatų eliminacijos sistemos nešiklio P- glikoproteino ir organinių anijonų pernašos baltymų (angl. organic anion transporter proteins – OATP) inhibitorius ir gali didinti kartu vartojamų vaistinių preparatų, kurie yra šio fermento ir (arba) nešiklio substratais, koncentracijas plazmoje. Būtina laikytis atsargumo priemonių ciklosporino skiriant kartu su šiais vaistiniais preparatais arba jų vartoti kartu nerekomenduojama (žr. 4.5 skyrių). Ciklosporinas didina 3-hidroksi-3-metil kofermento A (HMG-CoA ) reduktazės inhibitorių (statinų) ekspoziciją. Kartu su ciklosporinu vartojamų statinų dozę reikia mažinti arba reikia vengti tam tikrų statinų vartoti kartu pagal preparatų charakteristikų santraukose nurodytas rekomendacijas. Pacientams, kuriems atsirado miopatijos požymių ir simptomų ar kuriems yra rizikos veiksnių, skatinančių sunkaus inkstų pažeidimo, įskaitant rabdomiolizės sukeltą inkstų nepakankamumą, atsiradimą, gydymą statinais reikia laikinai ar visiškai nutraukti (žr. 4.5 skyrių).
Ciklosporino vartojant kartu su lerkanidipinu, pastarojo AUC rodiklis padidėjo tris kartus, o ciklosporino AUC padidėjo 21%. Ciklosporino ir lerkanidipino kartu vartoti nerekomenduojama. Ciklosporino pavartojus po lerkanidipino pavartojimo praėjus 3 valandoms, poveikio lerkanidipino AUC nebuvo, tačiau ciklosporino AUC padidėjo 27%. Minėtų vaistinių preparatų derinį vartoti būtina atsargiai, tarp jų vartojimo turi praeiti mažiausiai 3 valandos.
Tam tikros pagalbinės medžiagos: makrogolglicerolio hidroksistearatas
Ciqorin sudėtyje yra makrogolglicerolio hidroksistearato, kuris gali sukelti skrandžio sutrikimų ir viduriavimą.
Tam tikros pagalbinės medžiagos: etanolis
Ciqorin sudėtyje yra apie 14,7 tūrio % etanolio. 500 mg dozėje yra 797,5 mg etanolio, kuris atitinka beveik 20 ml alaus arba 8 ml vyno. Kenksmingas sergantiems alkoholizmu. Būtina atsižvelgti nėščiosioms, žindyvėms, vaikams ir didelės rizikos grupės (pvz., sergantiems kepenų ligomis ar epilepsija) pacientams.
Tam tikros pagalbinės medžiagos: sorbitolis
Jeigu Jums yra fruktozės netoleravimas, prieš vartodami šį vaistinį preparatą informuokite gydytoją, kadangi sudėtyje yra sorbitolio.
Papildomos atsargumo priemonės ne transplantacijos indikacijoms
Pacientų, kuriems yra inkstų veiklos sutrikimas (išskyrus ligonius, kuriems yra nefrozinis sindromas su toleruojamo laipsnio inkstų veiklos sutrikimu), nekontroliuojama hipertenzija, nekontroliuojama infekcinė liga ar bet kokios rūšies piktybinis navikas, ciklosporinu gydyti negalima.
Prieš pradedant skirti gydymą reikia nustatyti pradinę inkstų funkciją, atliekant bent du aGFG apskaičiavimus. Viso gydymo metu būtina dažnai tirti inkstų funkciją ir prireikus koreguoti vaistinio preparato dozę (žr. 4.2 skyrių).
Papildomos atsargumo priemonės endogeniniu uveitu sergantiems pacientams
Ciklosporino reikia atsargiai skirti pacientams, kuriems yra neurologinis Behcet sindromas. Reikia atidžiai stebėti šių ligonių neurologinę būklę.
Ciklosporino vartojimo patirties endogeniniu uveitu sergantiems vaikams yra nedaug.
Papildomos atsargumo priemonės nefroziniu sindromu sergantiems pacientams
Jei paciento inkstų veikla sutrikusi, iš pradžių reikia vartoti ne didesnę kaip 2,5 mg/kg kūno svorio ciklosporino paros dozę ir pacientą labai atidžiai stebėti.
Kai kuriems nefroziniu sindromu sergantiems pacientams gali būti sunku nustatyti ciklosporino sukeltą inkstų pažeidimą, kadangi inkstų veiklos pokyčiai gali būti susiję su nefroziniu sindromu. Šia aplinkybe galima paaiškinti, kodėl retais atvejais su ciklosporinu susiję inkstų struktūros pokyčiai nesukelia kreatinino koncentracijos serume padidėjimo. Jei pacientas, sergantis nuo steroidų priklausoma minimalių pokyčių nefropatija, ciklosporinu gydomas ilgiau negu vienerius metus, patariama apsvarstyti, ar nereikia atlikti inkstų biopsijos.
Pastebėta, kad nefroziniu sindromu sergantiems ligoniams, kurie gydomi imunosupresantais (įskaitant ciklosporiną), retkarčiais atsiranda piktybinių navikų, įskaitant Hodžkino limfomą.
Papildomos atsargumo priemonės reumatoidiniu artritu sergantiems pacientams
Po 6 gydymo mėnesių, atsižvelgiant į ligos stabilumą, kartu vartojamus vaistinius preparatus bei kitas ligas, kuriomis pacientas serga, inkstų funkciją reikia įvertinti kas 4-8 savaites. Dažniau tikrinti reikia, jei ciklosporino dozė didinama, kartu pradedama vartoti nesteroidinių vaistinių preparatų nuo uždegimo ar jų dozė didinama. Gydymą ciklosporinu gali reikėti nutraukti, jei vartojant šio vaistinio preparato atsiranda hipertenzija, kuri yra atspari tinkamam antihipertenziniam gydymui.
Reikia atsiminti, kad ilgai gydant imunosupresantais (įskaitant ciklosporiną), padidėja limfoproliferacinių sutrikimų atsiradimo rizika. Jei ciklosporino vartojama kartu su metotreksatu, reikia laikytis ypatingų atsargumo priemonių, kadangi pasireiškia sinerginis toksinis poveikis inkstams.
Papildomos atsargumo priemonės žvyneline sergantiems pacientams
Gydymą ciklosporinu gali reikėti nutraukti, jei vartojant šio vaistinio preparato atsiranda hipertenzija, kuri yra atspari tinkamam antihipertenziniam gydymui.
Senyvus pacientus reikia gydyti tik tokiu atveju, jei yra neįgalumą sukelianti žvynelinė, ir labai atidžiai stebėti inkstų veiklą.
Ciklosporino vartojimo patirties žvyneline sergantiems vaikams yra nedaug.
Pastebėta, kad žvyneline sergantiems ligoniams vartojant ciklosporino, kaip ir kitokių imunosupresantų, atsirado piktybinių navikų, ypač odos. Jei yra odos pažeidimų, kurie yra nebūdingi žvynelinei, ir įtariama, kad jie gali būti piktybiniai ar ikinavikiniai, prieš pradedant gydyti ciklosporinu reikia atlikti šių pažeidimų biopsiją. Pacientus, kuriems yra piktybinių ar ikinavikinių odos pokyčių, ciklosporino galima vartoti tik po tinkamo minėtų pokyčių gydymo ir tik tokiu atveju, jei negalima pasirinkti kitokio veiksmingo gydymo.
Keliems žvyneline sergantiems pacientams, kurie buvo gydomi ciklosporinu, atsirado limfoproliferacinių sutrikimų. Greitai nutraukus vaistinio preparato vartojimą, šis sutrikimas išnyko.
Jei ligonis vartoja ciklosporino, jį švitinti ultravioletiniais B spinduliais ar taikyti PUVA fotochemoterapiją negalima.
Papildomos atsargumo priemonės atopiniu dermatitu sergantiems pacientams
Gydymą ciklosporinu gali reikėti nutraukti, jei vartojant šio vaistinio preparato atsiranda hipertenzija, kuri yra atspari tinkamam antihipertenziniam gydymui.
Ciklosporino vartojimo patirties atopiniu dermatitu sergantiems vaikams yra nedaug.
Senyvus pacientus reikia gydyti tik tokiu atveju, jei yra neįgalumą sukeliantis atopinis dermatitas, ir labai atidžiai stebėti inkstų veiklą.
Gerybinė limfadenopatija dažnai būna susijusi su atopinio dermatito paūmėjimu ir paprastai išnyksta savaime arba pagerėjus sveikatos būklei.
Gydymo ciklosporinu metu atsiradusią limfadenopatiją reikia reguliariai stebėti.
Jei limfadenopatija, nepaisant ligos aktyvumo mažėjimo, išlieka, dėl atsargumo reikia atlikti biopsiją ir patikrinti, ar nėra limfomos.
Jei pacientas serga ūmine paprastąja pūsleline, ciklosporino galima pradėti vartoti tik po to, kai pacientas pasveiksta, bet jei minėta liga suserga ligonis, kuris jau vartoja ciklosporino, vaistinio preparato vartojimo nutraukti nereikia, nebent infekcinė liga būtų sunki.
Staphylococcus aureus sukelta odos infekcija nėra absoliuti kontraindikacija skirti ciklosporino, tik ją reikia gydyti tinkamais antibakteriniais vaistiniais preparatais. Geriamojo eritromicino vartoti nerekomenduojama, nes jis gali padidinti ciklosporino koncentraciją kraujyje (žr. 4.5 skyrių). Jei vietoje geriamojo eritromicino negalima vartoti kitokio medikamento, reikia atidžiai stebėti ciklosporino koncentraciją kraujyje, inkstų veiklą ir tikrinti, ar neatsirado nepageidaujamo ciklosporino poveikio.
Jei ligonis vartoja ciklosporino, jį švitinti ultravioletiniais B spinduliais ar taikyti PUVA fotochemoterapiją negalima.
Vartojimas vaikams ne transplantacijos indikacijoms
Ciklosporino vartojimo patirties vaikams nepakanka, išskyrus nefroziniu sindromu sergančius vaikus; todėl šio vaistinio preparato nerekomenduojama vartoti jaunesniems kaip 16 metų vaikams, kai yra ne transplantacijos indikacijų, išskyrus sergančiuosius nefroziniu sindromu.
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Vaistinių preparatų sąveika
Pastebėta, kad daugelis vaistinių preparatų sąveikauja su ciklosporinu. Toliau išvardyta pakankamai įrodyta ir laikoma reikšminga klinikai vaistinių preparatų sąveika.
Nustatyta, kad įvairūs preparatai, kurie dažniausiai slopina ar aktyvuoja ciklosporiną metabolizuojančius fermentus, ypač CYP3A4, didina arba mažina ciklosporino koncentraciją plazmoje ar kraujyje.
Ciklosporinas taip pat slopina CYP3A4, daugelį vaistinių preparatų pernešantį P-glikoproteiną ir organinių anijonų pernašos baltymus (angl. organic anion transporter proteins – OATP) bei gali padidinti kartu vartojamų vaistinių preparatų, kurie yra šio fermento ir (arba) šių pernešėjų substratai, koncentraciją plazmoje.
Vaistiniai preparatai, kurie mažina arba didina ciklosporino biologinį prieinamumą: pacientams, kuriems atlikta transplantacija, reikia dažnai tikrinti ciklosporino koncentraciją ir prireikus koreguoti šio vaistinio preparato dozavimą, ypač pradedant ir baigiant gydymą kartu vartojamais vaistiniais preparatais. Pacientams, kurie ciklosporino vartoja ne dėl su transplantacija susijusių indikacijų, šio vaistinio preparato koncentracijos kraujyje ryšys su klinikiniu poveikiu ištirtas mažiau. Jeigu kartu vartojama vaistinio preparato, kuris didina ciklosporino kiekį kraujyje, dažnas inkstų veiklos tikrinimas bei kruopštus su ciklosporinu susijusio nepageidaujamo poveikio stebėjimas gali būti naudingesnis, negu ciklosporino kiekio kraujyje nustatymas.
Vaistiniai preparatai, mažinantys ciklosporino koncentraciją
Tikėtina, kad visi CYP3A4 fermento ir (arba) P-glikoproteino induktoriai mažins kartu vartojamo ciklosporino koncentraciją. Tokių ciklosporino koncentraciją mažinančių vaistinių preparatų pavyzdžiai yra: barbitūratai, karbamazepinas, okskarbazepinas, fenitoinas, nafcilinas, į veną leidžiamas sulfadimidinas, probukolis, orlistatas, jonažolių (Hypericum perforatum) preparatai, tiklopidinas, sulfinpirazonas, terbinafinas, bosentanas.
Ciklosporino kartu su produktais, kurių sudėtyje yra Hypericum perforatum (paprastosios jonažolės), vartoti draudžiama, kadangi gali sumažėti ciklosporino koncentracija kraujyje ir tuo būdu susilpnėti ciklosporino poveikis (žr. 4.3 skyrių).
Rifampicinas skatina ciklosporino metabolizmą žarnyne ir kepenyse. Kartu vartojamo ciklosporino dozę gali reikėti didinti 3-5 kartus.
Oktreotidas mažina per burną vartojamo ciklosporino absorbciją, todėl gali reikėti 50% didinti ciklosporino dozę arba pradėti šio vaistinio preparato leisti į veną.
Vaistiniai preparatai, didinantys ciklosporino koncentraciją
Visi CYP3A4 fermento ir (arba) P-glikoproteino inhibitoriai gali didinti kartu vartojamo ciklosporino koncentraciją. Tokių vaistinių preparatų pavyzdžiai yra:
nikardipinas, metoklopramidas, geriamieji kontraceptikai, didelė metilprednizolono dozė, alopurinolis, cholino rūgšties junginiai, proteazės inhibitoriai, imatinibas, kolchicinas, nefazodonas.
Makrolidų grupės antibiotikai: eritromicinas gali 4-7 kartus padidinti ciklosporino ekspoziciją, dėl to kartais gali pasireikšti toksinis poveikis inkstams. Gauta pranešimų, kad klaritromicinas padvigubina ciklosporino ekspoziciją. Azitromicinas maždaug 20% didina ciklosporino koncentraciją kraujyje.
Azolų grupės antibiotikai: ketokonazolas, flukonazolas, itrakonazolas ir vorikonazolas gali daugiau kaip dvigubai padidinti ciklosporino ekspoziciją.
Verapamilis 2-3 kartus padidina ciklosporino koncentraciją kraujyje.
Kartu vartojant telapreviro, pagal dozę apskaičiuota ciklosporino ekspozicija (AUC) padidėjo maždaug 4,64 karto. Amjodaronas reikšmingai didina ciklosporino koncentraciją plazmoje ir kartu didina kreatinino koncentraciją serume. Kadangi amjodarono pusinės eliminacijos periodas yra labai ilgas (apie 50 dienų), tokia sąveika gali tęstis ilgą laiką ir nutraukus šio vaistinio preparato vartojimą.
Gauta pranešimų, kad danazolis maždaug 50% didina ciklosporino koncentraciją kraujyje.
Diltiazemas (90 mg paros dozė) iki 50% gali padidinti ciklosporino koncentraciją plazmoje.
Imatinibas gali maždaug 20% didinti ciklosporino ekspoziciją ir Cmax rodiklį.
Sąveika su maistu
Pastebėta, kad kartu vartojami greipfrutai ar greipfrutų sultys didina ciklosporino biologinį prieinamumą.
Vaistinių preparatų deriniai, kurie didina toksinio poveikio inkstams pasireiškimo riziką
Ciklosporino reikia vartoti atsargiai kartu su kitomis veikliosiomis medžiagomis, kurios stiprina nefrotoksinį poveikį, pvz., aminoglikozidais (įskaitant gentamiciną ir tobramiciną), amfotericinu B, ciprofloksacinu, vankomicinu, trimetoprimu (taip pat jo preparatais, kurių sudėtyje yra ir sulfametoksazolo); fibro rūgšties junginiais (pvz., bezafibratu, fenofibratu), NVNU (įskaitant diklofenaką, naprokseną, sulindaką), melfalanu, histamino H2 receptorių antagonistais (pvz., cimetidinu, ranitidinu), metotreksatu (žr. 4.4 skyrių).
Kartu vartojant vaistinio preparato, kuris gali pasižymėti sinergistiniu toksiniu poveikiu inkstams, reikia atidžiai stebėti inkstų funkciją. Jeigu pasireiškia reikšmingas inkstų funkcijos sutrikimas, reikia mažinti kartu vartojamo vaistinio preparato dozę arba apsvarstyti alternatyvaus gydymo galimybę.
Reikia vengti ciklosporino vartoti kartu su takrolimuzu, kadangi gali padidėti nefrotoksinio poveikio ir farmakokinetinės sąveikos, susiujusios su CYP3A4 ir (arba) P-gp, pasireiškimo rizika (žr. 4.4 skyrių).
Ciklosporino poveikis kitiems vaistiniams preparatams
Ciklosporinas yra CYP3A4 fermento, daugelio vaistinių preparatų eliminacijos sistemos nešiklio P- glikoproteino (P-gp) ir organinių anijonų pernašos baltymų (OATP) inhibitorius. Kartu su ciklosporinu skiriant vaistinių preparatų, kurie yra CYP3A4, P-gp ir OATP substratais, gali padidėti šių kartu vartojamų vaistinių preparatų koncentracijas plazmoje.
Toliau išvardyti kai kurie pavyzdžiai:
ciklosporinas gali mažinti digoksino, kolchicino, 3-hidroksi-3-metil-gliutaril-kofermento A (HMG- CoA) reduktazės inhibitorių (statinų) ir etopozido klirensą. Jeigu bet kurių iš šių vaistinių preparatų skiriama kartu su ciklosporinu, būtina atidžiai stebėti klinikinė būklę, siekiant kaip galima anksčiau nustatyti toksinio šių vaistinių preparatų poveikio pasireiškimą ir po to sumažinti jų dozę arba nutraukti jų vartojimą. Kartu su ciklosporinu vartojamų statinų dozę reikia mažinti ir vengti tam tikrų statinų vartoti kartu pagal preparatų charakteristikų santraukose nurodytas jų rekomendacijas. Dažniausiai skiriamų statinų ekspozicijos pokyčiai, kai kartu vartojama ciklosporino, pateikti 1 lentelėje. Pacientams, kuriems atsirado miopatijos požymių ir simptomų ar kuriems yra rizikos veiksnių, skatinančių sunkaus inkstų pažeidimo, įskaitant rabdomiolizės sukeltą inkstų veiklos nepakankamumą, atsiradimą, gydymą statinais reikia laikinai ar visiškai nutraukti.
1 lentelė. Dažnai vartojamų statinų ekspozicijos pokyčių apibendrinimas jų skiriant kartu su ciklosporinu
Statinas | Vartojama dozė | Statinų ekspozicijos pokytis (kartais) skiriant kartu su ciklosporinu |
Atorvastatinas | 10-80 mg | 8-10 |
Simvastatinas | 10-80 mg | 6-8 |
Fluvastatinas | 20-80 mg | 2-4 |
Lovastatinas | 20-40 mg | 5-8 |
Pravastatinas | 20-80 mg | 5-10 |
Rozuvastatinas | 5-40 mg | 5-10 |
Pitavastatinas | 1-4 mg | 4-6 |
Ciklosporino rekomenduojama atsargiai vartoti kartu su lerkanidipinu (žr. 4.4 skyrių).
Kartu vartojant ciklosporino ir P-gp substrato aliskireno, pastarojo vaistinio preparato didžiausia koncentracija kraujyje (Cmax) padidėjo maždaug 2,5 karto, o ploto po koncentracijos kreive (AUC) rodiklis – maždaug 5 kartus. Tačiau farmakokinetinės ciklosporino savybės reikšmingai nepakito. Ciklosporino vartoti kartu su aliskirenu nerekomenduojama (žr. 4.3 skyrių).
Kartu skirti dabigatrano eteksilato nerekomenduojama dėl P-gp inhibitoriaus aktyvumo ciklosporinui (žr. 4.3 skyrių).
Jei ciklosporino vartojama kartu su nifedipinu, dantenų hiperplazija gali atsirasti dažniau, negu vartojant vieno ciklosporino.
Nustatyta, kad ciklosporinas, vartojamas kartu su diklofenaku, reikšmingai padidina šio vaistinio preparato biologinį prieinamumą, todėl gali laikinai sutrikti inkstų veikla. Diklofenako biologinis prieinamumas tikriausiai padidėja dėl sumažėjusio šios medžiagos metabolizmo pirmojo prasiskverbimo per kepenis metu. Jei ciklosporino vartojama kartu su NVNU, kurie pirmojo prasiskverbimo per kepenis metu mažai metabolizuojami, pvz., acetilsalicilo rūgštimi, jų biologinis prieinamumas tikriausiai nepadidės.
Klinikinių tyrimų metu pastebėta, kad vartojant everolimuzo ar sirolimuzo kartu su visa ciklosporino mikroemulsijos doze, serume padidėja kreatinino kiekis. Sumažinus ciklosporino dozę, šis pokytis paprastai išnyksta. Everolimuzas ir sirolimuzas ciklosporino farmakokinetikai daro mažą įtaką. Ciklosporinas, vartojamas kartu su everolimuzu ar sirolimuzu, reikšmingai didina šių vaistinių preparatų koncentraciją plazmoje.
Būtina laikytis atsargumo priemonių ciklosporino vartojant kartu su kalį organizme sulaikančiais vaistiniais preparatais (pvz., kalį sulaikančiais diuretikais, AKF inhibitoriais, angiotenzino II receptorių blokatoriais) ir preparatais, kurių sudėtyje yra kalio, kadangi tokiu atveju gali reikšmingai padidėti kalio kiekis serume (žr. 4.4 skyrių).
Ciklosporinas gali padidinti repaglinido koncentraciją kraujo plazmoje ir taip padidinti hipoglikemijos pavojų.
Sveikiems savanoriams ciklosporino skiriant kartu su bosentanu, jo ekspozicija padidėjo kelis kartus, o ciklosporino ekspozicija sumažėjo 35%. Ciklosporino ir bosentano kartu vartoti nerekomenduojama (žr. aukščiau esantį poskyrį „Vaistiniai preparatai, mažinantys ciklosporino koncentraciją“ ir 4.3 skyrių).
Sveikiems savanoriams skiriant kartotines ambrisentano ir ciklosporino dozes, ambrisentano ekspozicija padidėjo maždaug 2 kartus, o ciklosporino ekspozicija padidėjo nežymiai (maždaug 10%).
Onkologinėmis ligomis sergantiems pacientams kartu paskyrus į veną leidžiamų antraciklinų grupės antibiotikų (pvz., doksorubicino, mitoksantrono, daunorubicino) ir labai didelę ciklosporino dozę, nustatyta reikšmingai padidėjusi antraciklinų grupės antibiotikų ekspozicija.
Ciklosporinu gydomiems ligoniams skiepijimas gali būti mažiau veiksmingas, todėl tokius pacientus reikia vengti skiepyti gyva susilpnintų ligos sukėlėjų vakcina.
Vaikų populiacija
Sąveikos tyrimai atlikti tik suaugusiesiems.
4.6 Vaisingumas, nėštumo ir žindymo laikotarpis
Nėštumas
Su gyvūnais atlikti tyrimai parodė toksinį poveikį reprodukcijai žiurkėms ir triušiams.
Ciklosporino vartojimo nėštumo metu patirties yra nedaug. Nėščiosioms, kurios po transplantacijos gydomos imunosupresantais, įskaitant ciklosporiną ar vaistinių preparatų deriniais su ciklosporinu, padidėja priešlaikinio gimdymo (< 37 savaičių) rizika.
Nedidelio skaičiaus vaikų, kurių motinos nėštumo metu vartojo ciklosporino, stebėjimo iki maždaug 7 metų duomenimis, šių vaikų inkstų veikla ir kraujospūdis yra normalūs. Tačiau kadangi reikiamų ir kontroliuojamų nėščiųjų klinikinių tyrimų neatlikta, nėštumo metu ciklosporino vartoti negalima, išskyrus atvejus, kai laukiama nauda moteriai yra didesnė už galimą pavojų vaisiui. Vaistinio preparato skiriant nėščiosioms, taip pat būtina atsižvelgti į šios ciklosporino farmacinės formos sudėtyje esantį etanolį (žr. 4.4 skyrių).
Žindymas
Ciklosporino išsiskiria į motinos pieną. Vaistinio preparato skiriant žindymo laikotarpiu, taip pat būtina atsižvelgti į šios ciklosporino farmacinės formos sudėtyje esantį etanolį (žr. 4.4 skyrių). Ciklosporino vartojančioms moterims žindyti negalima, kadangi ciklosporinas gali sukelti sunkių nepageidaujamų reakcijų žindomiems naujagimiams ar kūdikiams. Atsižvelgiant į žindymo naudą kūdikiui ir gydymo naudą motinai, reikia nuspręsti, ar nutraukti žindymą ar nutraukti/susilaikyti nuo gydymo vaistiniu preparatu.
Vaisingumas
Duomenų apie ciklosporino poveikį žmonių vaisingumui yra nedaug (žr. 5.3 skyrių).
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Duomenų apie ciklosporino poveikį gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus nėra.
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Saugumo duomenų santrauka
Svarbiausios klinikinių tyrimų metu pasireiškusios su ciklosporino vartojimu susijusios nepageidaujamos reakcijos yra inkstų veiklos sutrikimas, tremoras, hirsutizmas, hipertenzija, viduriavimas, apetito praradimas, pykinimas ir vėmimas.
Daugelis šalutinių reiškinių, susijusių su ciklosporino vartojimu, priklauso nuo dozės ir silpnėja ją mažinant. Jie yra iš esmės panašūs, vaistinio preparato vartojant bet kurios indikacijos atveju, nors yra dažnio ir sunkumo skirtumų. Kadangi ligoniams po transplantacijos reikia didesnių įsotinamųjų dozių ir ilgesnio palaikomojo gydymo, jiems nepageidaujamas poveikis paprastai atsiranda dažniau ir būna sunkesnis negu pacientams, vaistinio preparato vartojantiems dėl kitokių indikacijų.
Pavartojus vaistinio preparato į veną pastebėta anafilaktoidinių reakcijų (žr. 4.4 skyrių).
Infekcijos ir infestacijos
Imunosupresantais, įskaitant ciklosporiną ir vaistinių preparatų deriniais su ciklosporinu, gydomiems pacientams padidėja infekcijų (virusinių, bakterinių, grybelinių ir parazitinių) rizika. Pacientams gali atsirasti tiek lokalių, tiek išplitusių po visą organizmą infekcijų. Taip pat gali pasunkėti prieš gydymą buvusių infekcijų eiga ir reaktyvuotis poliomos viruso infekcija, kuri gali sukelti su poliomos virusu susijusią nefropatiją (PVSN) arba su JC virusu susijusią progresuojančią daugiažidininę leukoencefalopatiją (PDL). Gauta pranešimų apie sunkius ir (arba) mirtimi pasibaigusius atvejus.
Gerybiniai, piktybiniai ir nepatikslinti navikai (tarp jų cistos ir polipai)
Imunosupresantais, įskaitant ciklosporiną ir vaistinių preparatų deriniais su ciklosporinu, gydomiems pacientams padidėja limfomų arba limfoproliferacinių sutrikimų ir kitokių piktybinių navikų, ypatingai odos, atsiradimo rizika. Piktybinių navikų atsiradimo dažnis didėja, didėjant gydymo intensyvumui ir trukmei (žr. 4.4 skyrių). Kai kurie navikiniai susirgimai gali baigtis mirtimi.
Klinikinių tyrimų metu stebėtų nepageidaujamų reakcijų santrauka lentelėje
Klinikinių tyrimų metu pasireiškusios nepageidaujamos reakcijos (žr. 1 lentelę) išvardytos pagal MedDRA organų sistemų klasę. Kiekvienoje organų sistemų klasėje nepageidaujamos reakcijos suskirstytos pagal dažnį, pirmiausia nurodant dažniausias. Kiekvienoje dažnio grupėje nepageidaujamos reakcijos išvardytos mažėjančio sunkumo tvarka. Be to, nepageidaujami poveikiai išvardyti pagal dažnį, naudojant tokius apibūdinimus: labai dažni (≥1/10); dažni (nuo ≥1/100 iki <1/10); nedažni (nuo ≥1/1 000 iki <1/100); reti (nuo ≥1/10 000 iki <1/1 000); labai reti (<1/10 000); dažnis nežinomas (negali būti apskaičiuotas pagal turimus duomenis).
1 lentelė. Klinikinių tyrimų metu pasireiškusios nepageidaujamos reakcijos
Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai | |
Dažni | Leukopenija |
Nedažni | Trombocitopenija, anemija |
Reti | Hemolizinis uremijos sindromas, mikroangiopatinė hemolizinė mažakraujystė |
Dažnis nežinomas* | Trombozinė mikroangiopatija, trombozinė trombocitopeninė purpura |
Metabolizmo ir mitybos sutrikimai | |
Labai dažni | Hiperlipidemija |
Dažni | Hiperglikemija, anoreksija, hiperurikemija, hiperkalemija, hipomagnezemija |
Nervų sistemos sutrikimai | |
Labai dažni | Tremoras, galvos skausmas |
Dažni | Traukuliai, parestezija |
Nedažni | Encefalopatija, įskaitant grįžtamąjį užpakalinės encefalopatijos sindromą (PRES), kurios požymiai ir simptomai yra: traukuliai, sumišimas, orientacijos sutrikimas, reakcijos susilpnėjimas, sujaudinimas, nemiga, regos sutrikimas, aklumas dėl smegenų žievės regos centro pažeidimo, koma, parezė ir ataksija dėl smegenėlių pažeidimo |
Reti | Motorinė polineuropatija |
Labai reti | Dėl gerybinės intrakraninės hipertenzijos atsiradusi regos nervo edema, įskaitant regos nervo disko edemą, kuri kartais sukelia regos sutrikimą |
Dažnis nežinomas* | |
Kraujagyslių sutrikimai | |
Labai dažni | Hipertenzija |
Dažni | Veido raudonis |
Virškinimo trakto sutrikimai | |
Dažni | Pykinimas, vėmimas, pilvo skausmas, viduriavimas, dantenų hiperplazija, pepsinė opa |
Reti | Pankreatitas |
Kepenų, tulžies pūslės ir latakų sutrikimai | |
Dažni | Sutrikusi kepenų funkcija (žr. 4.4 skyrių) |
Dažnis nežinomas* | Toksinis poveikis kepenims ir kepenų pažeidimas, įskaitant cholestazę, geltą, hepatitą ir kepenų nepakankamumą, kuris kartais gali lemti mirtį (žr. 4.4 skyrių) |
Odos ir poodinio audinio sutrikimai | |
Labai dažni | |
Dažni | Aknė, padidėjęs plaukuotumas |
Nedažni | Alerginis bėrimas |
Skeleto, raumenų ir jungiamojo audinio sutrikimai | |
Dažni | Raumenų skausmas, raumenų mėšlungis |
Reti | Raumenų silpnumas, miopatija |
Inkstų ir šlapimo takų sutrikimai | |
Labai dažni | Inkstų veiklos sutrikimas (žr. 4.4 skyrių) |
Lytinės sistemos ir krūties sutrikimai | |
Reti | Mėnesinių sutrikimas, ginekomastija |
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai | |
Dažni | Karščiavimas, nuovargis |
Nedažni | Edema, svorio padidėjimas |
* Vaistiniam preparatui patekus į rinką praneštos nepageidaujamos reakcijos, kurių dažnis nežinomas, nes nepakanka duomenų.
Kitos nepageidaujamos reakcijos, praneštos vaistiniam preparatui patekus į rinką
Vaistiniam preparatui patekus į rinką, sužinota ar gauta spontaninių pranešimų apie ciklosporinu gydytiems pacientams pasireiškusius toksinio poveikio kepenims ir kepenų pažeidimo, įskaitant cholestazės, geltos, hepatito ir kepenų nepakankamumo, atvejus. Daugeliu praneštų atvejų pacientai sirgo ir kitomis reikšmingomis ligomis ar jiems buvo kitų tokius sutrikimus galinčių lemti būklių bei buvo kitų netikslų vertinimą galinčių lemti veiksnių, įskaitant infekcines komplikacijas ir kartu vartojamus kitus toksinį poveikį kepenims galinčius sukelti vaistinius preparatus. Kai kuriais atvejais, daugiausia pacientams po transplantacijos, pranešta apie mirtį lėmusius poveikius (žr. 4.4 skyrių).
Ūminis ir lėtinis toksinis poveikis inkstams
Pacientai, kuriems skiriama kalcineurino inhibitorių (KNI), įskaitant ciklosporino ar vaistinių preparatų derinių su ciklosporinu, padidėja ūminio arba lėtinio toksinio poveikio inkstams pasireiškimo rizika. Klinikinių tyrimų metu ir vaistiniam preparatui patekus į rinką gauta pranešimų apie tokį poveikį vartojant ciklosporino. Ūminio toksinio poveikio inkstams atveju pasireiškė jonų homeostazės sutrikimų, pavyzdžiui, hiperkalemija, hipomagnezemija ir hiperkalcemija. Pastebėta lėtinių morfologinių pokyčių, įskaitant arteriolių hialinozę, inkstų kanalėlių atrofiją ir intersticinę fibrozę (žr. 4.4 skyrių).
Vaikų populiacija
Į klinikinius tyrimus buvo įtraukti vyresni kaip 1 metų vaikai, jiems buvo skiriamos įprastos ciklosporino dozės; o saugumo savybės buvo panašios į suaugusiųjų duomenis.
Pranešimas apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas
Svarbu pranešti apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas, pastebėtas po vaistinio preparato pateikimo į rinką, nes tai leidžia nuolat stebėti vaistinio preparato naudos ir rizikos santykį. Sveikatos priežiūros specialistai turi pranešti apie bet kokias įtariamas nepageidaujamas reakcijas, užpildę interneto svetainėje http:// www.vvkt.lt/ esančią formą, ir atsiųsti ją paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt.
4.9 Perdozavimas
Jeigu ciklosporino sugirdoma arba sušeriama, LD50 pelėms yra 2329 mg/kg kūno svorio, žiurkėms – 1480 mg/kg kūno svorio, triušiams – daugiau negu 1000 mg/kg kūno svorio. Jeigu jo suleidžiama į veną, LD50 pelėms yra 148 mg/kg kūno svorio, žiurkėms – 104 mg/kg kūno svorio, triušiams – 46 mg/kg kūno svorio.
Simptomai
Ūminio ciklosporino perdozavimo patirtis yra ribota. Ne didesnės kaip 10 g (apie 150 mg/kg kūno svorio) per burną vartojamos ciklosporino dozės buvo toleruojamos ir pasireiškė sąlyginai mažai klinikinių pasekmių, tokių kaip vėmimas, mieguistumas, galvos skausmas, tachikardija ir keliems pacientams stebėtas vidutiniškai sunkus laikinas inkstų funkcijos sutrikimas. Tačiau gauta pranešimų apie sunkius intoksikacijos požymius neišnešiotiems naujagimiams, kuriems buvo atsitiktinai perdozuotas parenteriniu būdu skirtas ciklosporinas.
Gydymas
Visais atvejais turi būti taikomos įprastinės palaikomosios priemonės ir simptominis gydymas. Per pirmąsias kelias valandas po vaistinio preparato pavartojimo per burną gali būti naudinga skatinti vėmimą ar išplauti skrandį. Nei dializės metu, nei atliekant kraujo filtraciją per aktyvintą anglį reikšmingas ciklosporino kiekis nepašalinamas.
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė - imunosupresantai, kalcineurino inhibitoriai, ATC kodas – L04AD01.
Ciklosporinas (taip pat vadinamas ciklosporinu A), yra ciklinis polipeptidas, kurio sudėtyje yra 11 aminorūgščių. Jis yra stiprus imunosupresantas, kuris gyvūnams pailgina odos, širdies, inkstų, kasos, kaulų čiulpų, plonųjų žarnų ar plaučių alotransplantatų išlikimo laiką. Tyrimų duomenys rodo, kad ciklosporinas slopina ląstelinio imuniteto reakcijas, pvz., alotransplantato atmetimo reakciją, vėlyvąją padidėjusio odos jautrumo reakciją, eksperimentinį alerginį encefalomielitą, Freundo adjuvanto sukeltą artritą, „Transplantato prieš šeimininką“ ligą ir nuo T ląstelių priklausomą antikūnų sintezę. Šis vaistinis preparatas ląstelėse slopina limfokinų, įskaitant interleukino 2 (T ląstelių augimo faktoriaus), sintezę ir atpalaidavimą. Be to, ciklosporinas tikriausiai blokuoja ląstelės dalijimosi ciklo G0 ar G1 fazės metu ramybės būsenoje esančius limfocitus ir slopina antigeno skatinamą limfokinų atsipalaidavimą iš aktyvuotų T ląstelių.
Visi turimi duomenys rodo, kad ciklosporinas limfocitus veikia specifiškai ir grįžtamai. Priešingai nei citostatiniai preparatai, ciklosporinas neslopina kraujodaros ir nedaro įtakos fagocitų veiklai.
Vartojant ciklosporino transplantato atmetimo reakcijai ir „Transplantato prieš šeimininką“ ligai gydyti bei šių sutrikimų profilaktikai, žmonėms buvo sėkmingai persodinti solidiniai organai ir kaulų čiulpai. Ciklosporiną sėkmingai vartojo tiek hepatito C virusui (HCV) teigiami, tiek HCV neigiami transplantato recipientai. Nustatyta, kad įvairiems sutrikimams, kuriuos sukelia arba manoma, jog sukelia, autoimuninė reakcija, gydymas ciklosporinu daro palankų poveikį.
Vaikų populiacija
Nustatyta, kad ciklosporinas yra veiksmingas gydant nuo steroidų priklausomą nefrozinį sindromą.
5.2 Farmakokinetinės savybės
Absorbcija
Ciklosporino pavartojus per burną, didžiausioji ciklosporino koncentracija kraujyje susidaro po 1-2 valandų. Ciklosporino pavartojus per burną, absoliutus biologinis ciklosporino prieinamumas yra 20-50%. Ciklosporino vartojant kartu su daug riebalų turinčiu maistu, ciklosporino AUC ir Cmax rodikliai sumažėjo maždaug 13% ir 33%. Skiriant terapines vaistinio preparato dozes, suvartotos dozės ir ciklosporino ekspozicijos (AUC) priklausomybė yra tiesinio pobūdžio. AUC ir Cmax rodiklių kintamumas skirtingiems asmenims ir tam pačiam asmeniui yra maždaug 10-20%. Ciklosporino geriamasis tirpalas ir minkštosios želatininės kapsulės yra biologiškai ekvivalentiškos farmacinės formos.
Skiriant mikroemulsifikuoto ciklosporino ir lyginant su ciklosporinu, susidaro 59% didesnė Cmax reikšmė ir maždaug 29% didesnis biologinis prieinamumas. Turimi duomenys rodo, kad ciklosporino minkštųjų želatininių kapsulių vartojimą pakeitus į mikroemulsifikuoto ciklosporino minkštąsias želatinines kapsules santykiu 1:1, mažiausiosios koncentracijos visame kraujyje būna panašios ir išlieka pageidaujamame terapinės koncentracijos intervale. Skiriant mikroemulsifikuoto ciklosporino, ciklosporino ekspozicijos priklausomybės nuo dozės kreivė (AUCB) yra labiau linijinio pobūdžio, absorbcija pastovesnė ir mažiau priklausoma nuo kartu vartojamo maisto bei paros ritmo, lyginant su ciklosporino vartojimu.
Pasiskirstymas
Didžioji dalis ciklosporino iš kraujo prasiskverbia į audinius, o vidutinis tariamas pasiskirstymo tūris yra 3,5 l/kg. 33-47% kraujyje esančio ciklosporino būna plazmoje, 4-9% limfocituose, 5-12% granulocituose ir 41-58% eritrocituose. Maždaug 90% plazmoje esančio ciklosporino būna junginių su baltymais, daugiausiai lipoproteinais, forma.
Biotransformacija
Ciklosporinas ekstensyviai metabolizuojamas į maždaug 15 metabolitų. Metabolizmas daugiausia vyksta kepenyse dalyvaujant citochromui P450 3A4 (CYP3A4), o svariausio metabolizmo mechanizmo metu vyksta įvairių molekulės sričių monohidroksilinimas ir dihidroksilinimas bei N-demetilinimas. Visų iki šiol nustatytų metabolitų sudėtyje yra nepakitusi pirminės medžiagos baltymų struktūra; kai kurie metabolitai pasižymi silpnu imunosupresiniu poveikiu (iki vienos dešimtosios nepakitusio vaistinio preparato poveikio stiprumo dalies).
Eliminacija
Daugiausia vaistinio preparato išskiriama su tulžimi, tik 6% išgertos dozės šalinama su šlapimu ir tik 0,1% išgertos dozės šalinama su šlapimu nepakitusio ciklosporino pavidalu.
Priklausomai nuo tyrimo metodo ir tirtų pacientų, apie ciklosporino galutinį pusinės eliminacijos laiką pateikiami labai skirtingi duomenys. Galutinis pusinės eliminacijos laikas yra nuo 6,3 val. sveikiems savanoriams iki 20,4 val. sunkia kepenų liga sergantiems ligoniams (žr. 4.2 ir 4.4 skyrius). Pacientams, kuriems atlikta inksto transplantacija, pusinės eliminacijos laikas buvo maždaug 11 valandų (svyravo nuo 4 valandų iki 25 valandų).
Ypatingos pacientų grupės
Pacientai, kuriems sutrikusi inkstų veikla
Su galutinės stadijos inkstų nepakankamumu sergančiais pacientais atlikto tyrimo duomenimis, sisteminis klirensas sudarė maždaug du trečdalius vidutinio sisteminio klirenso, nustatyto pacientams, kurių inkstų funkcija buvo nesutrikusi. Mažiau kaip 1 % suvartotos dozės yra pašalinama dializės procedūros metu.
Pacientai, kuriems sutrikusi kepenų veikla
Pacientams, kuriems sutrikusi kepenų veikla, gali būti stebima maždaug 2-3 kartus padidėjusi ciklosporino ekspozicija. Su sunkia kepenų liga sergančiais pacientais (kuriems biopsijos būdu buvo patvirtinta cirozė) atlikto tyrimo duomenimis, galutinis pusinės eliminacijos laikas buvo 20,4 valandų (svyravo nuo 10,8 iki 48,0 valandų), palyginus su 7,4-11,0 valandų rodikliu sveikiems tiriamiesiems.
Vaikų populiacija
Ciklosporino vartojimo vaikams farmakokinetikos duomenų yra labai nedaug. 15 vaikų, kuriems atlikta inksto transplantacija ir kurių amžius buvo 3-16 metų, paskyrus intraveninio ciklosporino, ciklosporino klirensas kraujyje buvo 10,6±3,7 ml/min./kg kūno svorio (naudotas specifinis radioimuninis tyrimo metodas „Cyclo-trac“). Tyrimo su 7 vaikais, kuriems atlikta inksto transplantacija ir kurių amžius buvo 2-16 metų, metu nustatyta, kad ciklosporino klirensas buvo 9,8-15,5 ml/min./kg kūno svorio. 9 vaikams, kuriems atlikta kepenų transplantacija ir kurių amžius buvo 0,6-5,6 metų, ciklosporino klirensas buvo 9,3±5,4 ml/min./kg kūno svorio (tyrimo metodas: HPLC). Įvertinus duomenis, gautus tiriant suaugusius transplantaciją patyrusius pacientus, nustatyta, kad biologinio ciklosporino prieinamumo skirtumas pediatrinių pacientų organizme yra panašus į nustatytą suaugusiems žmonėms.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Standartinių tyrimų duomenimis, sugirdytas ciklosporinas (daugiausiai 17 mg/kg kūno svorio geriamoji paros dozė žiurkėms ir ne daugiau kaip 30 mg/kg kūno svorio geriamoji paros dozė triušiams) mutageninio ir kancerogeninio poveikio nesukelia. Sugirdyta toksinė ciklosporino dozė (30 mg/kg kūno svorio geriamoji paros dozė žiurkėms ir 100 mg/kg kūno svorio geriamoji paros dozė triušiams) sukėlė toksinį poveikį embrionui ir vaisiui, t. y. didino prenatalinio ir postnatalinio kritimo dažnį, mažino vaisiaus svorį bei lėtino skeleto vystymąsi.
Dviejų paskelbtų mokslinių tyrimų duomenimis, triušiams, kurie gimdoje buvo veikiami ciklosporinu (vaikingai patelei po oda buvo skiriama 10 mg/kg kūno svorio paros dozė), per 35 gyvenimo savaites nustatytas sumažėjęs nefronų kiekis, inkstų hipertrofija, sisteminė hipertenzija ir progresuojantis inkstų nepakankamumas. Žiurkių, kurioms vaikingumo metu į veną buvo švirkščiama ciklosporino 12 mg/kg kūno svorio paros dozė (du kartus didesnė negu rekomenduojama žmogui intraveninė dozė), atsivestiems jaunikliams dažniau pastebėta skilvelių pertvaros defektų. Kitų rūšių gyvūnams šių sutrikimų nepastebėta, todėl jų reikšmė žmogui nežinoma. Tyrimų su žiurkių patelėmis ir patinais metu toksinio poveikio reprodukcijai nepastebėta.
Atlikta nemažai genotoksinio ciklosporino poveikio tyrimų in vitro ir in vivo, tačiau duomenų apie kliniškai reikšmingą mutageninį poveikį negauta.
Kancerogeninio poveikio tyrimai atlikti su pelių ir žiurkių patinais bei patelėmis. Tyrimo su pelėmis, kurioms 78 savaites buvo skiriama 1 mg/kg kūno svorio, 4 mg/kg kūno svorio arba 16 mg/kg kūno svorio paros dozės, duomenimis, patelėms nustatytas statistiškai reikšmingas polinkis atsirasti limfocitinei limfomai, o patinams, kurie vartojo vidurinę dozę, – reikšmingai didesnis negu kontrolinėje grupėje kepenų ląstelių karcinomos pasireiškimo dažnis. 24 mėnesių trukmės tyrimo su žiurkėmis, kurioms buvo skiriama 0,5 mg/kg kūno svorio, 2 mg/kg kūno svorio arba 8 mg/kg kūno svorio paros dozės, duomenimis, gyvūnams, kurie vartojo mažą dozę, lyginant su kontrolinės grupės gyvūnais, pastebėta reikšmingai daugiau kasos Langerhanso salelių ląstelių adenomų atvejų. Kepenų ląstelių karcinomos ir kasos Langerhanso salelių ląstelių adenomos pasireiškimas nuo dozės nepriklausė.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Kapsulės turinys:
Makrogolglicerolio hidroksistearatas
Glicerolio monolinoleatas
Dietilenglikolio monoetilo eteris
Bevandenis etanolis
D,L-alfa-tokoferolis
Kapsulės korpusas:
10 mg
Želatina
Glicerolis (85%)
Skystasis sorbitolis (nesikristalizuojantis) (E420)
Glicinas
Titano dioksidas (E171)
Skystasis lengvas parafinas
6.2 Nesuderinamumas
Duomenys nebūtini.
6.3 Tinkamumo laikas
2 metai.
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Laikyti žemesnėje kaip 30 °C temperatūroje. Negalima užšaldyti.
Laikyti gamintojo pakuotėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos ir drėgmės.
6.5 Talpyklės pobūdis ir jos turinys
OPA/Al/PVC-Al lizdinės plokštelės.
Pakuotėje yra 20, 30, 50, 50x1, 60, 60x1, 90 arba 100 minkštųjų kapsulių.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti ir vaistiniam preparatui ruošti
Nesuvartotą vaistinį preparatą ar atliekas reikia tvarkyti laikantis vietinių reikalavimų.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
- Alio, daktare?
- Taip, klausau.
- Ar jūs galite diagnozę telefonu nustatyti?
- Gerai, nusirenkite.- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?