Dekslansoprazolas, 30mg, modifikuoto atpalaidavimo kietosios kapsulės
Vartojimas: vartoti per burną
Registratorius: Takeda Pharma A/S, Danija
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Dekslansoprazolas
1. Kas yra Dexlansoprazole Takeda ir kam jis vartojamas
Dexlansoprazole Takeda sudėtyje yra veikliosios medžiagos dekslansoprazolo, kuris yra protonų siurblio inhibitorius (PSI).
PSI mažina skrandžio išskiriamos rūgšties kiekį.
Dexlansoprazole Takeda vartojama suaugusiems žmonėms:
- refliukso sukelto erozinio ezofagito (stemplės gleivinės uždegimo ir pažeidimo) gydymui;
- refliukso sukelto erozinio ezofagito užgijimo ir rėmens malšinimo palaikymui;
- su simptomine gastroezofaginio refliukso liga (GERL) be erozinio ezofagito susijusio rėmens ir rūgšties regurgitacijos trumpalaikiam gydymui. GERL yra būklė, kai skrandžio rūgštis iš skrandžio patenką į stemplę (rūgšties refliuksas).
Mažindamas skrandžio rūgšties kiekį Dexlansoprazole Takeda gali išgydyti stemplės pažeidimą, palengvinti simptomus, kurių gali atsirasti esant aukščiau minėtoms būklėms, bei neleisti jiems atsinaujinti.
2. Kas žinotina prieš vartojant Dexlansoprazole Takeda
Dexlansoprazole Takeda vartoti negalima:
- jeigu yra alergija dekslansoprazolui arba bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje);
- jeigu vartojama vaisto, kurio sudėtyje yra veikliosios medžiagos atazanaviro arba nelfinaviro (jų vartojama esant ŽIV infekcijai).
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pasitarkite su gydytoju prieš pradėdami vartoti Dexlansoprazole Takeda, jeigu:
- yra kepenų problemų. Gydytojui gali reikėti koreguoti dozę;
- yra skrandžio problemų. Gydytojas gali atlikti papildomą tyrimą, kuris vadinamas endoskopija (jo metu skrandis apžiūrimas per stemplę įkišta maža kamera) ir gali padėti paneigti sunkesnes Jūsų simptomų priežastis;
- vartojate į Dexlansoprazole Takeda panašių protonų siurblio inhibitorių, ypač ilgiau kaip vienerius metus, nes tokiu atveju gali šiek tiek padidėti šlaunikaulio, riešo ar stuburo lūžimo rizika. Pasakykite gydytojui, jei sergate osteoporoze arba vartojate kortikosteroidų (jie gali didinti osteoporozės riziką);
- Dexlansoprazole Takeda vartojate ilgai (ilgiau kaip 1 metus). Gydytojas tikriausiai norės, kad Jūs reguliariai pas jį lankytumėtės ir jis galėtų įvertinti Jūsų savijautą. Pasakykite gydytojui, jei atsiras naujų simptomų ar pasunkės esami;
- vartojate kitų vaistų, pvz., digoksino (širdies ligoms gydyti) ar diuretikų (šlapimo išsiskyrimą skatinančių tablečių). Gydytojas tikriausiai norės periodiškai tirti magnio kiekį Jūsų kraujyje.
Vaikams ir paaugliams
Vaikams ir jaunesniems kaip 18 metų paaugliams šio vaisto vartoti negalima.
Kiti vaistai ir Dexlansoprazole Takeda
Jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui, kadangi dekslansoprazolas gali keisti kitų vaistų, o jie – dekslansoprazolo poveikį.
NEVARTOKITE Dexlansoprazole Takeda, jei esate gydomas vaistais, kurių sudėtyje yra veikliosios medžiagos atazanaviro arba nelfinaviro (jų vartojama esant ŽIV infekcijai).
Prieš Dexlansoprazole Takeda vartojimą pasitarkite su gydytoju, jei vartojate bet kurio iš šių vaistų:
- ketokonazolo, itrakonazolo, rifampicino (jais gydomos infekcinės ligos);
- erlotinibo (juo gydomas vėžys);
- digoksino (juo gydomos širdies ligos);
- takrolimuzo (jo vartojama persodinto organo atmetimo profilaktikai);
- fluvoksamino (juo gydoma depresija ir kitos psichikos ligos);
- varfarino (vaisto trombozės profilaktikai);
- antacidinių preparatų (jų vartojama nuo rėmens ar rūgšties regurgitacijos);
- sukralfato (opoms gydyti);
- paprastųjų jonažolių (Hypericum perforatum) preparatų (jais gydoma lengva depresija);
- metotreksato (vaisto nuo vėžio).
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Jeigu esate nėščia, žindote kūdikį, manote, kad galbūt esate nėščia arba planuojate pastoti, tai prieš vartodama šį vaistą pasitarkite su gydytoju.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Kartais Dexlansoprazole Takeda vartojantiems pacientams atsiranda toks šalutinis poveikis kaip svaigulys, galvos sukimasis, nuovargis ir regos sutrikimai. Jei atsiranda toks šalutinis poveikis, būtinas atsargumas, kadangi Jūsų gebėjimas reaguoti gali pablogėti.
Tik Jūs pats esate atsakingas už sprendimą, ar galite vairuoti transporto priemones ir atlikti kitokius veiksmus, kuriems būtinas didesnis susikaupimas. Dėl sukeliamo poveikio, įskaitant šalutinį, šio vaistinio preparato vartojimas yra vienas iš veiksnių, galinčių bloginti Jūsų gebėjimą saugiai atlikti minėtus veiksmus.
Informacijos apie tokį šalutinį poveikį galite rasti kituose skyriuose.
Sprendimą priimkite vadovaudamiesi visa šiame lapelyje pateikta informacija.
Jei dėl ko nors abejojate, pasitarkite su gydytoju.
Dexlansoprazole Takeda sudėtyje yra sacharozės
Sacharozė. Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šį vaistą.
3. Kaip vartoti Dexlansoprazole Takeda
Visada vartokite šį vaistą tiksliai, kaip nurodė gydytojas arba vaistininkas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Kapsules reikia nuryti sveikas, užgeriant stikline vandens. Kapsules galima gerti valgio metu arba neatsižvelgiant į valgymo laiką. Jei Jums sunku nuryti sveiką Dexlansoprazole Takeda kapsulę, ją galima atidaryti ir turinį išberti ant valgomojo šaukšto obuolių tyrės (pvz., obuolių košės). Tokį mišinį būtina nuryti nedelsiant. Mišinio kramtyti negalima, jo negalima palikti vėlesniam vartojimui.
Toliau pateikiamas rekomenduojamas dozavimas.
- Refliukso sukelto erozinio ezofagito gydymas. 60 mg dozę vartoti kartą per parą iki 4 savaičių. Jūsų gydytojas gali paskirti vartoti papildomas 4 savaites.
- Refliukso sukelto erozinio ezofagito užgijimo ir rėmens sumažėjimo palaikymas pacientams, kuriems reikalingas ilgalaikis rūgšties slopinimas. 30 mg dozę vartoti kartą per parą ne ilgiau kaip 6 mėnesius.
- Su simptomine gastroezofaginio refliukso liga (GERL) be erozinio ezofagito susijusio rėmens ir rūgšties regurgitacijos gydymas. 30 mg dozę vartoti kartą per parą iki 4 savaičių.
Sevyvi pacientai ir pacientai, kuriems yra kepenų sutrikimų: Jūsų gydytojas gali paskirti mažesnę dozę.
Kiek laiko vartoti Dexlansoprazole Takeda, nurodys gydytojas.
Jei reikės, gydytojas gali nurodyti vartoti ir kitokią dozę.
Ką daryti pavartojus per didelę Dexlansoprazole Takeda dozę?
Jei netyčia nurysite daug kapsulių (perdozuosite) arba kas nors kitas iš karto išgers daug Jūsų vaisto dozių, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.
Pacientams, kurie pavartojo didelę dekslansoprazolo dozę, atsirado toliau išvardytų simptomų.
- Didelis kraujospūdis, kraujo samplūdis į veidą, kraujosruvų atsiradimas, gerklės skausmas ir kūno svorio mažėjimas.
Pamiršus pavartoti Dexlansoprazole Takeda
Jei pamiršote pavartoti dozę, ją išgerkite vos tik prisiminę, nebent jau beveik laikas vartoti kitą dozę. Tokiu atveju pamirštąją dozę praleiskite ir kitą dozę gerkite įprastu metu. Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą dozę.
Nustojus vartoti Dexlansoprazole Takeda
Nenutraukite gydymo per anksti dėl to, kad pasijutote geriau. Jūsų būklė gali būti dar nevisiškai išgijusi ir nebaigus gydymo kurso gali atsinaujinti. Prieš nutraukdami gydymą, pasitarkite su gydytoju.
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
4. Galimas šalutinis poveikis
Šis vaistas, kaip ir visi kiti, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Klinikinių tyrimų metu pastebėtas su gydymu Dexlansoprazole Takeda susijęs šalutinis poveikis dažniausiai buvo lengvas arba vidutinio sunkumo.
Jei atsiras bet kuris toliau išvardytas šalutinis poveikis, nedelsdami nutraukite kapsulių vartojimą ir kreipkitės į gydytoją, skubios pagalbos įstaigą ar artimiausią ligoninę.
- Padidėjusio jautrumo ar sunkios alerginės reakcijos (dažnis nežinomas), pvz., išbėrimas, veido patinimas, gerklės spaudimas, kvėpavimo pasunkėjimas.
- Anafilaksinis šokas ar rimta, sunki ir staigi alerginė reakcija (dažnis nežinomas), kurios simptomai yra dusulys, minčių susipainiojimas, blyški odos spalva, sunkus odos išbėrimas, gerklės spaudimas, silpnumas, oro gaudymas ir sąmonės netekimas.
Šalutinis poveikis, apie kurį pranešta dažniausiai (dažnas – gali pasireikšti ne daugiau kaip 1 žmogui iš 10) buvo:
- viduriavimas, pilvo skausmas, galvos skausmas, šleikštulys (pykinimas), nemalonus pojūtis pilve, dujų kaupimasis (pilvo pūtimas) ir vidurių užkietėjimas.
Kai kuriems Dexlansoprazole Takeda vartojusiems pacientams pasireiškė toliau išvardytas šalutinis poveikis.
Nedažnas šalutinis poveikis (gali pasireikšti ne daugiau kaip 1 žmogui iš 100):
- miego sutrikimas;
- depresija;
- svaigulys;
- skonio pojūčio pokytis;
- didelis kraujospūdis;
- kraujo samplūdis į veidą;
- kosulys;
- vėmimas;
- burnos džiūvimas;
- nenormalūs kepenų funkcijos tyrimo rodmenys;
- dilgėlinė;
- niežulys;
- išbėrimas;
- silpnumo pojūtis;
- apetito pokytis;
- šlaunikaulio, riešo ar stuburo lūžimas.
Retas šalutinis poveikis (gali pasireikšti ne daugiau kaip 1 žmogui iš 1 000):
- haliucinacijos (balsų ar garsų girdėjimas);
- traukuliai;
- dilgčiojimas ar tirpimas;
- regos sutrikimas;
- svaigulio ar sukimosi pojūtis;
- mieliagrybių infekcija.
Dažnis nežinomas (negali būti apskaičiuotas pagal turimus duomenis):
- raudonųjų kraujo ląstelių kiekio sumažėjimas, galintis sukelti blyškumą, silpnumą, fizinio krūvio netoleravimą, svaigulį, nuovargį ir minčių susipainiojimą;
- kraujosruvų atsiradimas ar kraujavimas, kurį sukelia nenormalus trombocitų kiekis, atsiradęs dėl nežinomos priežasties;
- sunkios odos reakcijos;
- matomo vaizdo neryškumas;
- kurtumas;
- vaistų sukeltas kepenų uždegimas (jo simptomai yra apetito netekimas, galvos skausmas, pykinimas, nuovargis, karščiavimas, gelta, šviesios ar molio spalvos išmatos ir tamsus šlapimas);
- jei Dexlansoprazole Takeda vartojate ilgiau kaip tris mėnesius, gali sumažėti magnio kiekis kraujyje. Mažas magnio kiekis kraujyje gali pasireikšti nuovargiu, nevalingais raumenų susitraukimais, dezorientacija, traukuliais, svaiguliu ir širdies plakimo padažnėjimu. Jei Jums atsiras bet kuris minėtas simptomas, nedelsdami kreipkitės į gydytoją. Mažas magnio kiekis gali sukelti kalio ar kalcio kiekio sumažėjimą kraujyje. Jūsų gydytojas gali nuspręsti reguliariai tirti kraują, kad galėtų stebėti magnio kiekį.
Pranešimas apie šalutinį poveikį
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Apie šalutinį poveikį taip pat galite pranešti tiesiogiai, užpildę interneto svetainėje www.vvkt.lt esančią formą, paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, tel.: 8 800 73568, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt. Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.
5. Kaip laikyti Dexlansoprazole Takeda
Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
Ant lizdinės plokštelės ar dėžutės po „EXP“ arba „Tinka iki“ nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaisto vartoti negalima. Vaistas tinkamas vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Laikyti ne aukštesnėje kaip 25°C temperatūroje.
Vaistų negalima išmesti į kanalizaciją arba su buitinėmis atliekomis. Kaip išmesti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
Dexlansoprazole Takeda sudėtis:
- Veiklioji medžiaga yra dekslansoprazolas. Kiekvienoje modifikuoto atpalaidavimo kapsulėje yra 30 mg arba 60 mg dekslansoprazolo.
- Kitos (pagalbinės) medžiagos
- Kapsulės turinys: bevandenis koloidinis silicio dioksidas, hidroksipropilceliuliozė, hipromeliozė, mažai pakeista hidroksipropilceliuliozė, sunkusis magnio subkarbonatas, metakrilo rūgšties ir etilakrilato 1:1 kopolimero 30 % dispersija (metakrilo rūgšties vienetai, etilakrilato vienetai, natrio laurilsulfatas, polisorbatas 80), metakrilo rūgšties ir metilmetakrilato 1:1 kopolimeras, metakrilo rūgšties ir metilmetakrilato 1:2 kopolimeras, makrogolis 8000, polisorbatas 80, sacharozė, cukriniai branduoliai (sacharozė, kukurūzų krakmolas), talkas, titano dioksidas (E171), trietilo citratas
- 30 mg kapsulės apvalkalas: karagenanas (E407), titano dioksidas (E171), hipromeliozė, kalio chloridas, išgrynintas vanduo, indigotinas (E132), juodasis geležies oksidas (E172);
- Spausdinimo rašalas: raudonasis geležies oksidas (E172), geltonasis geležies oksidas (E172), indigotinas (E132), karnaubo vaškas, šelakas, glicerolio monooleatas
Dexlansoprazole Takeda išvaizda ir kiekis pakuotėje
Dexlansoprazole Takeda yra modifikuoto atpalaidavimo kietosios kapsulės.
- Kiekviena 30 mg kapsulė (3 dydžio) yra nepermatoma, jos dangtelis yra mėlynas, korpusas - pilkas, dangtelyje įspausta „TAP“, korpuse – „30“.
Kapsulės tiekiamos plastiko ir aliuminio lizdinėmis plokštelėmis, kuriose yra 14, 28, 56 arba 98 Dexlansoprazole Takeda 30 mg kapsulės arba 14 arba 28 Dexlansoprazole Takeda 60 mg kapsulės.
Tarptautinis pavadinimas | Dekslansoprazolas |
Vaisto stiprumas | 30mg |
Vaisto forma | modifikuoto atpalaidavimo kietosios kapsulės |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti per burną |
Registracijos numeris | LT/1/13/3416 |
Registratorius | Takeda Pharma A/S, Danija |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 2013.10.31 |
Vaistas perregistruotas |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
Dexlansoprazole Takeda 30 mg modifikuoto atpalaidavimo kietosios kapsulės
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
Kiekvienoje kapsulėje yra 30 mg dekslansoprazolo.
Pagalbinė (-s) medžiaga (-os), kurios (-ių) poveikis žinomas:
Kiekvienoje 30 mg modifikuoto atpalaidavimo kietojoje kapsulėje yra 68 mg sacharozės.
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Modifikuoto atpalaidavimo kietoji kapsulė
Kiekviena 30 mg kapsulė (3 dydžio) yra nepermatoma, jos dangtelis yra mėlynas, korpusas - pilkas, dangtelyje įspausta „TAP“, korpuse – „30“.
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1. Terapinės indikacijos
Dexlansoprazole Takeda vartojama suaugusiems žmonėms:
- refliukso sukelto erozinio ezofagito gydymui;
- refliukso sukelto erozinio ezofagito užgijimo ir rėmens malšinimo palaikymui;
- su simptomine gastroezofaginio refliukso liga (GERL) be erozinio ezofagito susijusio rėmens ir rūgšties regurgitacijos trumpalaikiam gydymui.
4.2. Dozavimas ir vartojimo metodas
Dozavimas
- Refliukso sukelto erozinio ezofagito gydymas
Rekomenduojama 4 savaites kartą per parą vartoti 60 mg dozę. Jei per tokį laikotarpį pacientas visiškai neišgyja, gydymą tokia pačia doze galima tęsti dar 4 savaites.
- Refliukso sukelto erozinio ezofagito užgijimo ir rėmens malšinimo palaikymas
Pacientams, kuriems reikalingas ilgalaikis rūgšties slopinimas, rekomenduojama kartą per parą vartoti 30 mg dozę ne ilgiau kaip 6 mėnesius.
- Simptominė gastroezofaginio refliukso liga (GERL) be erozinio ezofagito
Rekomenduojama kartą per parą vartoti 30 mg dozę iki 4 savaičių.
Ypatingos populiacijos
Senyviems pacientams
Senyvų žmonių organizme dekslansoprazolo klirensas sumažėja, todėl, atsižvelgiant į individualų poreikį, dozę gali reikėti koreguoti. Senyviems žmonėms negalima vartoti didesnės kaip 60 mg paros dozės, nebent yra įtikinamų klinikinių indikacijų (žr. 5.2 skyrių).
Pacientams, kurių inkstų funkcija sutrikusi
Pacientams, kurių inkstų funkcija sutrikusi, dozės koreguoti nereikia (žr. 5.2 skyrių).
Pacientams, kurių kepenų funkcija sutrikusi
Pacientams, kuriems yra lengvas kepenų funkcijos sutrikimas, dozės koreguoti nereikia. Jei yra vidutinio sunkumo kepenų funkcijos sutrikimas, pacientą reikia reguliariai stebėti, be to, reikia apsvarstyti maksimalią 30 mg paros dozę. Tyrimų su pacientais, kuriems yra sunkus kepenų funkcijos sutrikimas, neatlikta (žr. 4.4 ir 5.2 skyrius), todėl tokiems pacientams dekslansoprazolo vartoti nerekomenduojama.
Vaikų populiacija
Dexlansoprazole Takeda saugumas ir veiksmingumas vaikams ir paaugliams iki 18 metų neištirti. Duomenų nėra.
Vartojimo metodas
Vartoti per burną.
Kapsules reikia nuryti sveikas, užgeriant vandeniu. Jas galima vartoti valgio metu arba neatsižvelgiant į valgymo laiką (žr. 5.2 skyrių).
Kapsules galima atidaryti ir granules sumaišyti su valgomuoju šaukštu obuolių tyrės. Paruošus mišinį, vaistinį preparatą būtina suvartoti nedelsiant.
Granulių kramtyti negalima.
4.3. Kontraindikacijos
Padidėjęs jautrumas veikliajai arba bet kuriai 6.1 skyriuje nurodytai pagalbinei medžiagai.
Dekslansoprazolo negalima vartoti kartu su atazanaviru arba nelfinaviru (žr. 4.5 skyrių).
4.4. Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Gydymo Dexlansoprazole Takeda metu būtina įsitikinti, kad nėra piktybinio skrandžio naviko, kadangi dekslansoprazolas gali slėpti jo simptomus ir todėl diagnozė gali būti nustatyta vėliau.
Pacientams, kuriems yra vidutinio sunkumo kepenų funkcijos sutrikimas, dekslansoprazolo būtina vartoti atsargiai. Pacientams, kuriems yra sunkus kepenų funkcijos sutrikimas, dekslansoprazolo vartoti nerekomenduojama (žr. 4.2 ir 5.2 skyrius).
Dėl bet kokios priežasties, įskaitant protonų siurblio inhibitorių (PSI), pvz., dekslansoprazolo, vartojimą, sukelto skrandžio rūgštingumo sumažėjimo didėja bakterijų, kurių paprastai būna virškinimo trakte, skaičius. Dėl gydymo PSI gali šiek tiek padidėti virškinimo trakto infekcijos, pvz., Salmonella, Campylobacter ir Clostridium difficile, rizika.
Kadangi duomenų apie ilgesnio kaip 1 metų gydymo saugumą yra nedaug, būtina reguliariai peržiūrėti tokių pacientų gydymą ir atidžiai įvertinti jo riziką bei naudą.
Gauta pranešimų apie sunkios hipomagnezemijos atvejus pacientams, kurie PSI, pvz., dekslansoprazolu, buvo gydomi ne mažiau kaip tris mėnesius (daugeliu atvejų vienerius metus). Gali atsirasti sunkių hipomagnezemijos simptomų, tokių kaip nuovargis, delyras, traukuliai, svaigulys ir skilvelinė aritmija, tačiau toks poveikis gali prasidėti be aiškių požymių ir būti nepastebėtas. Daugumai pacientų, kuriems toks poveikis pasireiškė, hipomagnezemija palengvėjo pavartojus magnio papildų ir nutraukus gydymą PSI. Jei planuojama, kad pacientas PSI bus gydomas ilgai, arba jis PSI vartoja kartu su digoksinu ar vaistiniais preparatais, kurie gali sukelti hipomagnezemiją (pvz., diuretikais), sveikatos priežiūros specialistai turi apsvarstyti magnio kiekio nustatymą prieš pradedant gydymą PSI ir periodiškai jo metu.
Lansoprazolo vartojantiems ligoniams buvo labai retų kolito atvejų. Panašus poveikis tikėtinas ir vartojant dekslansoprazolo. Dėl šios priežasties, atsiradus sunkiam viduriavimui ir (arba) jam užsitęsus, būtina apsvarstyti gydymo nutraukimą.
Protonų siurblio inhibitoriai, ypač vartojami didelėmis dozėmis ir ilgai (>1 metus), gali nežymiai didinti šlaunikaulio, riešo ar stuburo lūžimų riziką, ypač senyvo amžiaus žmonėms arba jei yra kitokių rizikos veiksnių. Stebėjimo tyrimai rodo, kad protonų siurblio inhibitorių vartojimas bendrą lūžimų riziką gali didinti 10-40%. Kartais su tokiu padidėjimu gali būti susiję kitokie rizikos veiksniai. Pacientai, kuriems yra osteoporozės rizika, turi būti stebimi vadovaujantis galiojančiomis klinikinėmis gairėmis, be to, jie turi vartoti pakankamai vitamino D ir kalcio.
Gauta pranešimų, kad kai kuriems pacientams padidėjo kartu su PSI vartojamo metotreksato koncentracija. Jei vartojama didelė metotreksato dozė, gali reikėti apsvarstyti laikiną gydymo dekslansoprazolu nutraukimą.
Dexlansoprazole Takeda sudėtyje yra sacharozės, todėl šio vaistinio preparato negalima vartoti pacientams, kuriems nustatytas retas paveldimas sutrikimas – fruktozės netoleravimas, gliukozės ir galaktozės malabsorbcija.
4.5. Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Sąveikos tyrimai atlikti tik suaugusiesiems.
Kitų vaistinių preparatų poveikis dekslansoprazolui
Nustatyta, kad dekslansoprazolo metabolizme dalyvauja CYP2C19 ir CYP3A4 izofermentai.
CYP2C19 slopinantys vaistiniai preparatai
Tikėtina, kad CYP2C19 inhibitoriai (pvz., fluvoksaminas) didina sisteminę dekslansoprazolo ekspoziciją.
CYP2C19 ir CYP3A4 indukuojantys vaistiniai preparatai
CYP2C19 ir CYP3A4 veikiantys fermentų induktoriai, pvz., rifampicinas, ir paprastųjų jonažolių (Hypericum perforatum) preparatai gali mažinti dekslansoprazolo koncentraciją plazmoje.
Kita informacija
Sukralfatas ir antacidiniai preparatai
Sukralfatas ir antacidiniai preparatai gali mažinti biologinį dekslansoprazolo prieinamumą. Dėl šios priežasties dekslansoprazolo galima vartoti po minėtų vaistinių preparatų pavartojimo praėjus ne mažiau kaip 1 valandai.
Dekslansoprazolo poveikis kitiems vaistiniams preparatams
Vaistiniai preparatai, kurių absorbcija priklauso nuo pH
Dekslansoprazolas gali sutrikdyti vaistinių preparatų, kurių biologinis prieinamumas priklauso nuo skrandžio pH, absorbciją.
Atazanaviras arba nelfinaviras
Tyrimas parodė, kad sveikiems savanoriams lansoprazolo (60 mg kartą per parą) vartojant kartu su 400 mg atazanaviro doze, labai sumažėja atazanaviro ekspozicija (AUC ir Cmax sumažėja maždaug 90%). Panašus poveikis tikėtinas ir vartojant dekslansoprazolo. Dekslansoprozolo kartu su atazanaviru vartoti negalima (žr. 4.3 skyrių).
Tyrimas parodė, kad sveikiems savanoriams omeprazolo (40 mg kartą per parą) vartojant kartu su nelfinaviru po 1250 mg du kartus per parą, labai sumažėja nelfinaviro ekspozicija (AUC ir Cmax sumažėja atitinkamai maždaug 36% ir 37%). Nors tarpusavio sąveikos tyrimų su dekslansoprazolu neatlikta, nelfinaviro AUC ir Cmax sumažėjimas tikėtinas vartojant dekslansoprazolo. Dėl šios priežasties dekslansoprozolo kartu su nelfinaviru vartoti negalima (žr. 4.3 skyrių).
Ketokonazolas, itrakonazolas ir erlotinibas
Skrandžio rūgštis padidina ketokonazolo, itrakonazolo ir erlotinibo absorbciją iš virškinimo trakto. Vartojant dekslansoprazolo, ketokonazolo, itrakonazolo ir erlotinibo koncentracija gali tapti mažesnė už terapinę, todėl minėtų vaistinių preparatų kartu vartoti nerekomenduojama.
Digoksinas
Gali padidėti kartu su dekslansoprazolu vartojamo digoksino kiekis plazmoje. Dėl šios priežasties, pradedant ar baigiant gydymą dekslansoprazolu, būtina stebėti digoksino kiekį plazmoje ir prireikus koreguoti digoksino dozę.
Vaistiniai preparatai, kuriuos metabolizuoja P450 fermentai
In vitro tyrimų metu nustatyta, kad slopinamasis Dexlansoprazole Takeda poveikis CYP izofermetams 1A1, 1A2, 2A6, 2B6, 2C8, 2C9, 2D6, 2E1 ar 3A4 nėra tikėtinas. Dėl šios priežasties kliniškai reikšminga sąveika su vaistiniais preparatais, kuriuos metabolizuoja šie CYP fermentai, nėra tikėtina. Be to, in vivo tyrimų metu nustatyta, kad Dexlansoprazole Takeda neturi įtakos kartu vartojamų fenitoino (CYP2C9 substrato) ar teofilino (CYP1A2 substrato) farmakokinetikai. Tiriamųjų CYP1A2 genotipas vaistinių preparatų sąveikos su teofilinu tyrimo metu nustatytas nebuvo. Nors in vitro tyrimų metu nustatyta, kad Dexlansoprazole Takeda gali slopinti CYP2C19, in vivo vaistinių preparatų sąveikos tyrimas (jame dalyvavo daugiausia tiriamieji, kurių organizme CYP2C19 metabolizmas buvo ekstensyvus ar vidutinio intensyvumo) parodė, kad Dexlansoprazole Takeda poveikio diazepamo (CYP2C19 substrato) farmakokinetikai nesukelia.
Takrolimuzas
Kartu su dekslansoprazolu vartojamo takrolimuzo (CYP3A ir P‑glikoproteino [P-gp] substrato) kiekis plazmoje gali padidėti, ypač jei pacientui persodintas organas arba jo organizme CYP2C19 metabolizmas yra vidutinio intensyvumo ar silpnas. Pradedant ar baigiant gydymą dekslansoprazolu, rekomenduojama stebėti takrolimuzo kiekį plazmoje.
Varfarinas
Tyrimo metu kartu su Dexlansoprazole Takeda vartojamo varfarino farmakokinetika ar tarptautinis normalizuotas santykis (TNS) reikšmingai nepakito, palyginus su atitinkamais rodmenimis, kai varfarino buvo vartojama su placebu. Vis dėlto gauta pranešimų apie TNS padidėjimą ir protrombino laiko pailgėjimą pacientams, kurie vienu metu vartojo PSI ir varfarino. Gali reikėti stebėti, ar nepadidėja pacientų, kurie tuo pat metu vartoja PSI ir varfarino, TNS ir protrombino laiko rodmenys.
Klopidogrelis
Tyrimas parodė, kad sveikiems savanoriams dekslansoprazolo (60 mg kartą per parą) vartojant kartu su 75 mg klopidogrelio doze, sumažėja veikliojo klopidogrelio metabolito ekspozicija (AUC sumažėja maždaug 9%, Cmax maždaug 27%). Dekslansoprazolas kartu vartojamo klopidogrelio farmakodinamikos kliniškai reikšmingai nekeičia. Vartojant patvirtintą Dexlansoprazole Takeda dozę, klopidogrelio dozės koreguoti nereikia.
Metotrekstas
Atvejų pranešimai, paskelbti populiacijų farmakokinetikos tyrimai ir retrospektyvios analizės rodo, kad gali didėti ir ilgiau išlikti kartu su PSI vartojamo metotreksato ir (arba) jo metabolito hidroksimetotreksato kiekis serume (ypač jei vartojama didelė dozė, žr. metotreksato preparato charakteristikų santrauką). Vis dėlto formalių didelių metotreksato dozių ir PSI sąveikos tyrimų neatlikta.
Vaistiniai preparatai, kurių pernašoje dalyvauja P-glikoproteinas
Nustatyta, kad lansoprazolas in vitro slopina pernašos baltymą P-gp. Panašus poveikis tikėtinas ir vartojant dekslansoprazolo. Klinikinė tokio poveikio reikšmė nėra žinoma.
Kita informacija
Kliniškai reikšmingos dekslansoprazolo ir nesteroidinių vaistinių preparatų nuo uždegimo sąveikos nenustatyta, tačiau formalių sąveikos tyrimų neatlikta.
4.6. Vaisingumas, nėštumo ir žindymo laikotarpis
Nėštumas
Duomenų apie dekslansoprazolo vartojimą nėštumo metu nėra arba jų nepakanka. Tyrimai su gyvūnais tiesioginio ar netiesioginio kenksmingo toksinio poveikio reprodukcijai neparodė (žr. 5.3 skyrių). Nėštumo metu Dexlansoprazole Takeda geriau nevartoti.
Žindymas
Nežinoma, ar dekslansoprazolas išsiskiria į motinos pieną. Tyrimų su gyvūnais duomenys rodo, kad lansoprazolas išsiskiria į gyvūnų pieną.
Pavojaus žindomiems naujagimiams/ kūdikiams negalima atmesti. Atsižvelgiant į žindymo naudą kūdikiui ir gydymo naudą motinai, reikia nuspręsti, ar nutraukti žindymą ar nutraukti/susilaikyti nuo gydymo Dexlansoprazole Takeda.
Vaisingumas
Tyrimų su gyvūnais metu duomenų, kad po lansoprazolo vartojimo pablogėtų vislumas, negauta (žr. 5.3 skyrių). Panašus poveikis tikėtinas ir vartojant dekslansoprazolo.
4.7. Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Gali atsirasti nepageidaujamų reakcijų, tokių kaip svaigulys, galvos sukimasis, regos sutrikimas ir somnolencija (žr. 4.8 skyrių). Jeigu atsiranda minėtų būklių, gebėjimas reaguoti gali pablogėti.
4.8. Nepageidaujamas poveikis
Saugumo duomenų santrauka
30 mg, 60 mg ar 90 mg Dexlansoprazole Takeda dozių saugumas buvo vertinamas klinikinių tyrimų metu (pacientai buvo gydomi iki 1 metų). Šių klinikinių tyrimų metu dauguma su gydymu Dexlansoprazole Takeda susijusių nepageidaujamų reakcijų buvo lengvos ar vidutinio sunkumo, bendras jų dažnis buvo panašus į būnantį vartojant placebo ir lansoprazolo. Nepageidaujamos reakcijos, apie kurias pranešta dažniausiai, buvo viduriavimas, pilvo skausmas, galvos skausmas, pykinimas, pilvo diskomfortas, pilvo pūtimas ir vidurių užkietėjimas. Lytis, amžius ar rasė įtakos šių nepageidaujamų reakcijų dažniui neturėjo.
Nepageidaujamų reakcijų santrauka lentelėje
Toliau išvardytos Dexlansoprazole Takeda (30 mg, 60 mg arba 90 mg) nepageidaujamos reakcijos, apie kurias pranešta klinikinių tyrimų metu ar po vaistinio preparato pateikimo rinkai, nurodomos naudojant MedDRA siūlomas organų sistemų klases ir absoliutų dažnį. Nepageidaujamo poveikio dažnis apibūdinamas taip: labai dažnas (≥ 1/10), dažnas (nuo ≥ 1/100 iki < 1/10), nedažnas (nuo ≥ 1/1 000 iki < 1/100), retas (nuo ≥ 1/10 000 iki < 1/1000), labai retas (< 1/10 000) ir nežinomas (negali būti apskaičiuotas pagal turimus duomenis). Kiekvienoje dažnio grupėje nepageidaujamos reakcijos pateikiamos mažėjančio sunkumo tvarka.
Organų sistemų klasė |
Dažni |
Nedažni |
Reti |
Dažnis nežinomas |
Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai |
|
|
|
Autoimuninė hemolizinė anemija1,2 Idiopatinė trombocitopeninė purpura2 |
Imuninės sistemos sutrikimai |
|
|
|
Padidėjęs jautrumas1,2 Stivenso – Džonsono (Stevens-Johnson) sindromas2 Toksinė epidermio nekrolizė2 |
Metabolizmo ir mitybos sutrikimai |
|
|
|
Hipomagnezemija2 [žr. „Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės“ (4.4)] |
Skeleto, raumenų ir jungiamojo audinio sutrikimai |
|
Šlaunikaulio, riešo ar stuburo lūžimas (žr. 4.4 skyrių) |
|
|
Psichikos sutrikimai |
|
Nemiga |
Klausos haliucinacijos |
|
Nervų sistemos sutrikimai |
Galvos skausmas |
Svaigulys Skonio pojūčio pokytis |
Traukuliai Parestezija |
|
Akių sutrikimai |
|
|
Regos sutrikimas |
Neryškus matomas vaizdas2 |
Ausų ir labirintų sutrikimai |
|
|
Galvos sukimasis (Vertigo) |
Kurtumas2 |
Kraujagyslių sutrikimai |
|
Hipertenzija Kraujo samplūdis į veidą |
|
|
Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpuplaučio sutrikimai |
|
|
|
|
Virškinimo trakto sutrikimai |
Pilvo skausmas1 Pykinimas Pilvo diskomfortas Vidurių užkietėjimas |
Vėmimas Burnos džiūvimas |
Kandidozė |
|
Kepenų, tulžies pūslės ir latakų sutrikimai |
|
Nenormalūs kepenų funkcijos tyrimų rodmenys |
|
Vaistinių preparatų sukeltas hepatitas2 |
Odos ir poodinio audinio sutrikimai |
|
Niežulys Išbėrimas |
|
|
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai |
|
Astenija Apetito pokytis |
|
1 žr. poskyrį „Atrinktų nepageidaujamų reakcijų apibūdinimas“
2 nepageidaujamos reakcijos, pastebėtos po dekslansoprazolo užregistravimo (apie šias reakcijas buvo pranešta savanoriškai, populiacijos dydis nėra žinomas, jų dažnio, remiantis turimais duomenimis, nustatyti negalima)
Atrinktų nepageidaujamų reakcijų apibūdinimas
Viduriavimas ir pilvo skausmas
3 fazės klinikinių tyrimų metu nepageidaujama reakcija, apie kurią pranešta dažniausiai, buvo viduriavimas (išskyrus infekcinį viduriavimą), dažniausiai jis buvo nesunkus. Apskritai dėl nepageidaujamų reakcijų gydymą dekslansoprazolu per anksti nutraukė nedaug (2,4%) pacientų. Dažniausios (≥0,5%) nepageidaujamos reakcijos, dėl kurių per anksti buvo nutrauktas gydymas, buvo viduriavimas, skrandžio ir žarnyno bei pilvo skausmas. Pradinis viduriavimo ir pilvo skausmo pasireiškimas nuo ekspozicijos trukmės nepriklausė, dažniausiai tokie reiškiniai buvo lengvi ar vidutinio sunkumo. Aiškios tendencijos, kad būtų ryšys tarp vartotų dekslansoprazolo dozių ir minėtų reiškinių dažnio, nenustatyta.
Padidėjęs jautrumas
Po vaistinio preparato pateikimo rinkai gauta pranešimų apie sunkias padidėjusio jautrumo reakcijas. Padidėjusio jautrumo reakcijų dažniau atsirasdavo moterims (74%). Dauguma sunkių atvejų buvo gydomi steroidais ir (arba) antihistamininiais preparatais bei nutraukiant vaistinio preparato vartojimą. Keliems pacientams atsirado sunkių reakcijų, tokių kaip Stivenso – Džonsono (Stevens-Johnson ) sindromas (SJS) ir toksinė epidermio nekrolizė (TEN).
Po vaistinio preparato pateikimo rinkai gauta keletas pranešimų apie sunkią hemolizinę anemiją, atsiradusią po maždaug keturių – septynių gydymo dekslansoprazolo 60 mg doze mėnesių.
Pranešimas apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas
Svarbu pranešti apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas, pastebėtas po vaistinio preparato pateikimo į rinką, nes tai leidžia nuolat stebėti vaistinio preparato naudos ir rizikos santykį. Sveikatos priežiūros specialistai turi pranešti apie bet kokias įtariamas nepageidaujamas reakcijas, užpildę interneto svetainėje http://www.vvkt.lt/ esančią formą, ir atsiųsti ją paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt.
4.9. Perdozavimas
Žmonėms sukeliamas dekslansoprazolo perdozavimo poveikis nėra žinomas (vis dėlto tikėtina, kad ūminis toksinis poveikis yra silpnas), todėl su gydymu susijusių nurodymų pateikti negalima.
Pranešimų apie reikšmingą Dexlansoprazole Takeda perdozavimą nėra. Kartotinės Dexlansoprazole Takeda 120 mg dozės ir vienkartinė Dexlansoprazole Takeda 300 mg dozė mirties ar kitokių sunkių nepageidaujamų reiškinių nesukėlė. Sunkios nepageidaujamos reakcijos, pastebėtos du kartus per parą vartojant Dexlansoprazole Takeda 60 mg dozę, buvo hipertenzijos atvejai. Nesunkios nepageidaujamos reakcijos, pastebėtos du kartus per parą vartojant Dexlansoprazole Takeda 60 mg dozę, yra kraujo samplūdis į veidą, kontūzija, burnos ir ryklės skausmas bei kūno svorio mažėjimas.
Jei įtariama, kad pacientas perdozavo, būtina stebėti jo būklę. Dekslansoprazolas reikšmingais kiekiais hemodializės metu nešalinamas. Jei reikia, rekomenduojama plauti skrandį, vartoti aktyvintosios anglies bei pradėti simptominį gydymą.
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1. Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė – protonų siurblio inhibitoriai, ATC kodas – A02BC06
Veikimo mechanizmas
Dekslansoprazolas yra lansoprazolo R-enantiomeras. Jis yra skrandžio PSI. Jis, slopindamas skrandžio pasieninių ląstelių H+/K+ ATF-azės aktyvumą, slopina galutinę skrandžio rūgšties gamybos stadiją. Slopinimas priklauso nuo dozės ir yra laikinas, poveikis pasireiškia tiek bazinei, tiek ir stimuliacijos sukeltai skrandžio rūgšties sekrecijai. Dekslansoprazolas kaupiasi pasieninėse ląstelėse, tampa aktyvus rūgštinėje aplinkoje, reaguoja su H+/K+ ATF-azės sulfhidrilo grupe ir taip slopina fermento aktyvumą.
Farmakodinaminis poveikis
Sekreciją slopinantis poveikis
Sekreciją slopinantis Dexlansoprazole Takeda poveikis analizuotas tiriant sveikus savanorius, kurie kartą per parą penkias dienas vartojo 60 mg dekslansoprazolo arba 30 mg lansoprazolo dozę. Vidutinis intragastrinis pH buvo 4,55, vartojant Dexlansoprazole Takeda, ir 4,13, vartojant lansoprazolo. Vidutinė procentinė paros laiko dalis, kai intragastrinis pH buvo palaikomas didesnis kaip 4, buvo 71% (17 val.), vartojant Dexlansoprazole Takeda, ir 60% (14 val.), vartojant lansoprazolo.
Poveikis gastrino kiekiui serume
Dexlansoprazole Takeda poveikis pacientų gastrino koncentracijai serume tirtas klinikinių tyrimų, trukusių iki 12 mėnesių, metu. Gydymo Dexlansoprazole Takeda 30 mg ir 60 mg dozėmis metu vidutinė gastrino koncentracija nevalgius, palyginti su pradiniu rodmeniu, padidėjo. Ilgiau kaip 6 mėnesius gydytiems pacientams vidutinis gastrino kiekis serume didėjo maždaug pirmus 3 gydymo mėnesius ir likusį gydymo laikotarpį buvo stabilus. Vidutinis gastrino kiekis serume toks, koks buvo prieš gydymą, tapo per vieną mėnesį nuo gydymo nutraukimo.
Poveikis į enterochromafiną panašioms ląstelėms (EPL)
Pranešimų apie EPL ląstelių hiperplaziją, tiriant pacientų, vartojusių 30 mg, 60 mg ar 90 mg Dexlansoprazole Takeda dozę iki 12 mėnesių, skrandžio biopsijos medžiagą, negauta.
Poveikis širdies repoliarizacijai
Buvo atliktas tyrimas, siekiant įvertinti Dexlansoprazole Takeda potencialą ilginti QT/QTc intervalą sveikiems suaugusiems žmonėms. 90 mg ar 300 mg Dexlansoprazole Takeda dozės, palyginti su placebu, širdies repoliarizacijos nevėlino. Vartojant tokį poveikį sukeliančio kontrolinio preparato (moksifloksacino), vidutinis maksimalus ir laiko atžvilgiu vidutinis QT/QTc intervalas, palyginti su būnančiu vartojant placebo, buvo statistiškai reikšmingai ilgesnis.
Klinikinis veiksmingumas ir saugumas
Refliukso sukelto ezofagito gydymas
Buvo atlikti du daugiacentriai, dvigubai koduoti, aktyviai kontroliuoti, atsitiktinių imčių 8 savaičių klinikiniai tyrimai, kuriuose dalyvavo pacientai, sergantys endoskopiniu tyrimu patvirtintu refliukso sukeltu ezofagitu. Ligos sunkumas buvo klasifikuojamas remiantis Los Andželo klasifikavimo laipsnių sistema (A-D laipsniai). Pacientai atsitiktine tvarka buvo priskirti vienai iš trijų gydymo grupių ir vartojo 60 mg Dexlansoprazole Takeda, 90 mg Dexlansoprazole Takeda ar 30 mg lansoprazolo paros dozę. Iš viso į tyrimą buvo įtraukti 4092 pacientai, jų amžius buvo nuo 18 iki 90 metų (amžiaus mediana 48 metai), 54% tiriamųjų buvo vyrai. Remiantis Los Andželo klasifikacija, prieš gydymą 71% pacientų sirgo A ir B laipsnio (lengvu), 29% - C ir D laipsnio (vidutinio sunkumo ar sunkiu) refliukso sukeltu ezofagitu.
Naudojant gyvenimo lentelės (angl. life-table) analizės metodą, apskaičiuota, kad po 8 gydymo savaičių (pagrindinė vertinamoji baigtis) išgijo 92,3‑93,1% 60 mg Dexlansoprazole Takeda vartojusių pacientų ir 86,1‑91,5% 30 mg lansoprazolo dozę vartojusių pacientų. Nenusileidimas (angl. non-inferiority) buvo patvirtintas abiejų tyrimų metu. Naudojant log-rank testus, statistinis pranašumas nustatytas nebuvo.
Po 4 gydymo savaičių (antrinė vertinamoji baigtis) išgijimo dažnis, apskaičiuotas naudojant gyvenimo lentelės analizės metodą, buvo 77,0‑80,1% (vartojant 30 mg lansoprazolo dozę – 76,5‑77,0%).
Pirmojo tyrimo metu išgijimo dažnis, apskaičiuotas naudojant gyvenimo lentelės analizės metodą, 8 savaitę pacientams, sirgusiems vidutinio sunkumo ar sunkiu refliukso sukeltu ezofagitu (antrinė vertinamoji baigtis), buvo 88,9% ir 74,5%, vartojant atitinkamai 60 mg Dexlansoprazole Takeda ir 30 mg lansoprazolo dozę. Skirtumas buvo statistiškai reikšmingas (p=0,011). Antrojo tyrimo metu išgijimo dažnis, apskaičiuotas naudojant gyvenimo lentelės analizės metodą, 8 savaitę buvo 87,6% ir 87,7%, vartojant atitinkamai 60 mg Dexlansoprazole Takeda ir 30 mg lansoprazolo dozę, skirtumas nebuvo statistiškai reikšmingas.
Buvo tirta ir 90 mg Dexlansoprazole Takeda dozė, tačiau papildomo palankaus klinikinio poveikio, palyginti su sukeliamu 60 mg Dexlansoprazole Takeda dozės, nenustatyta.
Užgijusio refliukso sukelto ezofagito palaikymas
Buvo atliktas daugiacentris, dvigubai koduotas, placebu kontroliuotas, atsitiktinių imčių tyrimas, kuriame dalyvavo sėkmingai dalyvavimą refliukso sukelto ezofagito tyrime užbaigę pacientai, kuriems endoskopijos tyrimu buvo patvirtintas refliukso sukelto ezofagito užgijimas. Buvo vertinamas kartą per parą vartojamos 30 mg ar 60 mg Dexlansoprazole Takeda dozės bei placebo išgijimą ir simptomų nebuvimą palaikantis poveikis šešerių mėnesių laikotarpiu. Iš viso į tyrimą buvo įtraukti 445 pacientai, jų amžius buvo nuo 18 iki 85 metų (amžiaus mediana 49 metai), 52% tiriamųjų buvo moterys.
Naudojant gyvenimo lentelės analizės metodą, nustatyta, kad vartojant 30 mg ir 60 mg Dexlansoprazole Takeda dozę, 6 mėnesį refliukso sukelto ezofagito užgijimas buvo palaikomas statistiškai reikšmingai dažniau (atitinkamai 74,9% ir 82,5%), palyginti su placebo poveikiu (27,2%) (p<0,00001).
Pacientams, prieš išgijimą sirgusiems sunkesnio laipsnio (C ar D laipsnio) refliukso sukeltu ezofagitu, 30 mg ir 60 mg Dexlansoprazole Takeda dozė taip pat statistiškai reikšmingai dažniau palaikė išgijimą 6 mėnesių laikotarpiu, palyginti su placebo poveikiu (naudotas gyvenimo lentelės analizės metodas).
Vartojant 30 mg ir 60 mg Dexlansoprazole Takeda dozę, rėmuo tyrimo gydymo laikotarpiu sumažėjo statistiškai reikšmingai (p<0,00001) didesnei procentinei pacientų daliai. Procentinės dienų, kai rėmens nebuvo 24 valandų laikotarpiu, dalies mediana buvo 96,1%, 90,9% ir 28,6%, vartojant atitinkamai 30 mg ir 60 mg Dexlansoprazole Takeda dozę bei placebo. Procentinė naktų, kai nebuvo rėmens, mediana buvo 98,9%, 96,2% ir 71,7% vartojant atitinkamai 30 mg ir 60 mg Dexlansoprazole Takeda dozę bei placebo.
Atrojo tyrimo metu (N=451) lygintas 60 mg ir 90 mg Dexlansoprazole Takeda dozių bei placebo poveikis ir nustatyta, kad 60 mg Dexlansoprazole Takeda dozė sukėlė panašų refliukso sukelto ezofagito užgijimą ir rėmens sumažėjimą palaikantį poveikį, kaip ir pirmojo tyrimo metu. Papildomo palankaus 90 mg Dexlansoprazole Takeda dozės klinikinio poveikio, palyginti su sukeliamu 60 mg Dexlansoprazole Takeda dozės, nenustatyta.
Simptominė neerozinis GERL be ezofagito
Buvo atliktas daugiacentris, dvigubai koduotas, placebu kontroliuotas, atsitiktinių imčių 4 savaičių tyrimas, kuriame dalyvavusiems pacientams simptominio GERL diagnozė buvo nustatyta daugiausia remiantis simptomais. Pagrindinis šių pacientų simptomas buvo rėmuo, jis tęsėsi 6 mėnesius ar ilgiau, buvo mažiausiai 4‑7 dienas prieš pat priskyrimą atsitiktinei imčiai, be to, endoskopijos tyrimu buvo patvirtinta, kad nėra stemplės erozijų. Vis dėlto, remiantis šiais įtraukimo kriterijais, į tyrimą galėjo būti įtraukiami pacientai, kurių simptomai nebuvo susiję su rūgštimi. Pacientai atsitiktine tvarka buvo priskirti vienai iš trijų gydymo grupių ir vartojo 30 mg ar 60 mg Dexlansoprazole Takeda paros dozę arba placebo. Iš viso į tyrimą buvo įtraukti 947 pacientai, jų amžius buvo nuo 18 iki 86 metų (amžiaus mediana 48 metai), 71% tiriamųjų buvo moterys.
Vertinant pacientų 4 savaites kasdien pildytų dienynų duomenis, nustatyta, kad vartojant 30 mg Dexlansoprazole Takeda dozę, statistiškai reikšmingai didesnę procentinę dienų dalį rėmens nebuvo 24 valandų laikotarpiu bei rėmens nebuvo naktį (atitinkamai 54,9% ir 80,8%), palyginti su placebo poveikiu (atitinkamai 18,5% ir 51,7%). Didesnei procentinei 30 mg Dexlansoprazole Takeda dozę vartojusių pacientų daliai, palyginti su vartojusiais placebo, 4 savaičių gydymo metu rėmens nebuvo 24 valandų laikotarpiu. Buvo tirta ir 60 mg Dexlansoprazole Takeda dozė, tačiau papildomo palankaus klinikinio poveikio, palyginti su sukeliamu 30 mg Dexlansoprazole Takeda dozės, nenustatyta.
Antrame daugiacentriame, dvigubai koduotame, placebu kontroliuotame, atsitiktinių imčių 4 savaičių tyrime dalyvavo pacientai, kuriems mažiausiai 3‑7 naktis prieš pat priskyrimą atsitiktinei imčiai buvo naktinis rėmuo ir su GERL susijusių miego sutrikimų. Pacientai buvo suskirstyti į atsitiktines imtis ir vartojo 30 mg Dexlansoprazole Takeda arba placebo paros dozę. Iš viso į tyrimą buvo įtraukti 305 pacientai, jų amžius buvo nuo 18 iki 66 metų (amžiaus mediana 45 metai), 63,9% tiriamųjų buvo moterys. Vertinant pacientų 4 savaites kasdien pildytų dienynų duomenis, nustatyta, kad vartojant 30 mg Dexlansoprazole Takeda dozę, rėmens nebuvo statistiškai reikšmingai didesnę procentinę naktų dalį (73,1%), palyginti su placebo poveikiu (35,7%).
Į trečią daugiacentrį, viengubai koduotą tyrimą buvo įtraukti 178 pacientai, sirgę simptomine GERL. Pacientai, kurių simptomai buvo gerai kontroliuojami įtraukimo laikotarpiu vartojant kitokį PSI nei Dexlansoprazole Takeda, po to du kartus per parą 6 savaites vartojo 30 mg koduoto Dexlansoprazole Takeda preparato dozę (ryte) ir placebo (vakare). Gera kontrole buvo laikomas vidutinis savaitės rėmens epizodų skaičius ≤1 per paskutines 4 savaites ir 6 savaičių įtraukimo, ir gydymo laikotarpiais. Iš viso į analizę buvo įtraukti 142 pacientų duomenys. Tiriamųjų amžius buvo 22‑90 metai (amžiaus mediana 53 metai), 56% tiriamųjų buvo moterys. Vietoj du kartus per parą vartojamo PSI pradėjus kartą per parą vartoti 30 mg Dexlansoprazole Takeda dozę, 88% pacientų rėmuo išliko gerai kontroliuojamas.
5.2. Farmakokinetinės savybės
Dexlansoprazole Takeda farmacinė forma buvo sukurta naudojant dvigubą vėlyvo išsiskyrimo technologiją, todėl dekslansoprazolo koncentracijos plazmoje laiko atžvilgiu kreivė turi du aiškius pikus: pirmasis atsiranda po vaistinio preparato pavartojimo praėjus 1‑2 valandoms, antrasis - po 4‑5 valandų.
Absorbcija
Sveikiems žmonėms išgėrus 30 mg ar 60 mg Dexlansoprazole Takeda dozę, vidutiniai dekslansoprazolo Cmax ir AUC rodmenys didėja maždaug proporcingai dozei. Didžiausias kiekis plazmoje atsiranda per 4‑6 valandas.
Pasiskirstymas
Sveikų savanorių plazmoje prie baltymų jungiasi 96,1‑98,8% dekslansoprazolo, jungimasis nepriklauso nuo koncentracijos, kai ji yra 0,01‑20 mikrogramų/ml. GERL sergantiems pacientams, vartojant kartotines dozes, tariamasis pasiskirstymo tūris buvo 40,3 l.
Biotransformacija
Dekslansoprazolas ekstensyviai metabolizuojamas kepenyse iki neaktyvių metabolitų vykstant oksidacijai, redukcijai bei tolesniam sulfatų, gliukuronidų ir gliukuronidų konjugatų susidarymui. Vykstant oksidacijai, metabolitai susidaro veikiant cytochromo P450 (CYP) fermentų sistemai, įskaitant hidroksilinimą daugiausia dalyvaujant CYP2C19 ir oksidavimą į sulfono darinius dalyvaujant CYP3A4. CYP2C19 yra polimorfinis kepenų fermentas, kuris, vertinant CYP2C19 substratų metabolizmą, būna trijų fenotipų: ekstensyvaus metabolizmo (*1/*1), vidutinio intensyvumo metabolizmo (*1/mutacinis) ir silpno metabolizmo (mutacinis/mutacinis). Jei metabolizmas yra ekstensyvus ar vidutinio intensyvumo, sisteminė dekslansoprazolo ekspozicija paprastai būna didesnė. Dekslansoprazolas yra pagrindinė plazmoje esanti medžiaga ir tai nepriklauso nuo CYP2C19 metabolizmo būklės. Pacientų, kurių organizme CYP2C19 metabolizmas yra ekstensyvus ar vidutinio intensyvumo, plazmoje pagrindinis metabolitas yra 5‑hidroksidekslansoprazolas ir jo gliukuronido konjugatas, o pacientų, kurių organizme CYP2C19 metabolizmas yra silpnas, plazmoje pagrindinis metabolitas yra dekslansoprazolo sulfonas.
Eliminacija
Po Dexlansoprazole Takeda pavartojimo nepakitusio dekslansoprazolo su šlapimu neišskiriama.
Sveikiems vyrams pavartojus radioaktyviu [14C] atomu pažymėto dekslansoprazolo, maždaug 50,7% radioaktyvumo išsiskyrė su šlapimu ir 47,6% - su išmatomis. Sveikų žmonių organizme tariamasis klirensas buvo nuo 11,4 iki 11,6 l/val. atitinkamai po 30 ar 60 mg dozės vartojimo kartą per parą 5 dienas.
Tiesinis / netiesinis pobūdis
Sveikiems savanoriams vartojant vienkartinę ar kartotines 30‑120 mg dekslansoprazolo dozes, vidutiniai dekslansoprazolo Cmax ir AUC rodmenys didėjo maždaug proporcingai dozei visų tirtų dozių ribose. Dekslansoprazolo farmakokinetika nuo dozės ir laiko nepriklausė, apskaičiuotas pusinis galutinės eliminacijos laikas buvo maždaug 1‑2 val. vadinasi, dekslansoprazolo vartojant kartą per parą, veikliosios medžiagos beveik arba visiškai nesikaupė ir tai patvirtina panašūs Cmax ir AUC rodmenys po vienkartinių ir kartotinių dozių vartojimo, kai nusistovi pusiausvyrinė apykaita.
Maisto įtaka
Dexlansoprazole Takeda galima vartoti neatsižvelgiant į maistą ir valgymo laiką. Maisto poveikio tyrimų metu sveikiems savanoriams vartojant Dexlansoprazole Takeda, įvairus maistas, palyginti su būkle nevalgius, Cmax padidino nuo 12% iki 55%, AUC - nuo 9% iki 37%. Vis dėlto reikšmingų intragastrinio pH pokyčių nebuvo. Papildomi tyrimai parodė, kad 60 mg Dexlansoprazole Takeda dozės vartojimas prieš pusryčius, pietus, vakarienę ar vakarinius užkandžius neturėjo poveikio dekslansoprazolo ekspozicijai ar kliniškai reikšmingo poveikio 24 val. intragastrinio pH kontrolei.
Ypatingos populiacijos
Senyvi pacientai
Tyrimo metu nustatyta, kad sveikiems vyrams ir moterims vartojant vienkartinę 60 mg geriamojo Dexlansoprazole Takeda dozę, dekslansoprazolo pusinis galutinės eliminacijos laikas senyvų žmonių organizme buvo statistiškai reikšmingai ilgesnis, palyginti su jaunesnių ligonių rodmeniu (atitinkamai 2,23 ir 1,5 val.). Be to, senyvų žmonių organizme sisteminė ekspozicija (AUC) būna didesnė (34,5% didesnė) nei jaunesnių žmonių organizme. Šie skirtumai nėra kliniškai reikšmingi. Senyviems žmonėms didesnės kaip 60 mg paros dozės vartoti negalima, nebent yra įtikinamų klinikinių indikacijų.
Sutrikusi inkstų funkcija
Pavartojus geriamojo dekslansoprazolo dozę, jis ekstensyviai metabolizuojamas kepenyse, susidaro neaktyvūs metabolitai, pirminės veikliosios medžiagos šlapime nebūna. Vadinasi, nėra tikėtina, kad dekslansoprazolo farmakokinetika pacientų, kurių inkstų funkcija sutrikusi, organizme pakis, ir tyrimų su pacientais, kuriems yra inkstų funkcijos sutrikimas, neatlikta (žr. 4.4 skyrių).
Sutrikusi kepenų funkcija
Tyrimo metu nustatyta, kad pacientams, kuriems yra vidutinio sunkumo kepenų funkcijos sutrikimas, pavartojus vienkartinę 60 mg geriamojo Dexlansoprazole Takeda dozę, sujungto ir laisvo dekslansoprazolo ekspozicija plazmoje (AUC) buvo maždaug 2 kartus didesnė, palyginti su ligonių, kurių kepenų funkcija normali, rodmeniu. Toks ekspozicijos skirtumas nebuvo susijęs su skirtingu jungimusi prie baltymų pacientams, kurių kepenų funkcija sutrikusi ar nesutrikusi. Pacientams, kuriems yra lengvas kepenų funkcijos sutrikimas, Dexlansoprazole Takeda dozės koreguoti nereikia. Pacientams, kuriems yra vidutinis kepenų funkcijos sutrikimas, reikia apsvarstyti 30 mg Dexlansoprazole Takeda dozės vartojimą. Tyrimų su pacientais, kuriems yra sunkus kepenų funkcijos sutrikimas, neatlikta, todėl tokiems pacientams dekslansoprazolo vartoti nerekomenduojama (žr. 4.4 skyrių).
Lytis
Tyrimo, kuriame dalyvavę sveiki vyrai ir moterys vartojo vienkartinę 60 mg geriamojo Dexlansoprazole Takeda dozę, metu nustatyta, kad sisteminė ekspozicija (AUC) moterų organizme būna didesnė (42,8%) nei vyrų. Dozės koreguoti atsižvelgiant į amžių nereikia.
5.3. Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Įprastų farmakologinio saugumo, kartotinių dozių toksiškumo, genotoksiškumo, toksinio poveikio reprodukcijai ir vystymuisi ikiklinikinių tyrimų duomenys specifinio pavojaus žmogui nerodo.
Lansoprazolas yra receminis R- ir S‑enantiomerų mišinys. Lansoprazolo pavartojus žmonėms ir gyvūnams, pagrindinė plazmoje cirkuliuojanti medžiaga yra dekslansoprazolas (lansoprazolo R-enantiomeras). Vadinasi, galimas kancerogeninis dekslansoprazolo poveikis buvo įvertintas ankstesnių lansoprazolo tyrimų metu.
Kancerogeninio poveikio tyrimų su žiurkėmis metu, vartojant lansoprazolo, atsirado nuo dozės priklausoma skrandžio EPL ląstelių hiperplazija ir EPL ląstelių karcinoidų, susijusių su dėl rūgšties slopinimo atsirandančia hipergastrinemija. Buvo žarnyno metaplazijos, Leydig ląstelių hiperplazijos ir gerybinių Leydig ląstelių navikų atsiradimo atvejų. Po 18 gydymo mėnesių pasireiškė tinklainės atrofija. Beždžionėms, šunims ir pelėms tokio poveikio neatsirado.
Kancerogeninio poveikio tyrimų su pelėmis metu atsirado nuo dozės priklausoma skrandžio EPL ląstelių hiperplazija, kepenų navikų bei sėklidžių (rete testis) adenoma.
Klinikinė tokio poveikio reikšmė nėra žinoma.
Lansoprazolo Ames testo ir in vitro žmogaus limfocitų chromosomų aberacijos tyrimo rezultatai buvo teigiami. Lansoprazolas nesukėlė genotoksinio poveikio ex vivo žiurkių hepatocitų neplanuotos DNR sintezės (NDS) testo, in vivo pelių mikrobranduolių testo ar žiurkių kaulų čiulpų ląstelių chromosomų aberacijos tyrimo metu.
Dekslansoprazolo Ames testo ir in vitro kininio žiurkėno chromosomų aberacijos tyrimo rezultatai buvo teigiami. Dekslansoprazolo in vivo pelių mikrobranduolių testas buvo neigiamas.
Poveikio reprodukcijai tyrimas buvo atliktas su triušiais, per burną vartoto dekslansoprazolo dozė buvo iki maždaug 9 kartų didesnė nei maksimali žmonėms rekomenduojama dekslansoprazolo dozė (60 mg per parą), remiantis kūno paviršiaus plotu (KPP), jokių duomenų apie žalingą dekslansoprazolo poveikį vaisiui negauta. Be to, poveikio reprodukcijai tyrimų metu vaikingų žiurkių vartota geriamojo lansoprazolo dozė, iki 40 kartų didesnė nei maksimali žmonėms rekomenduojama lansoprazolo dozė (remiantis KPP), ir vaikingų triušių patelių vartota geriamojo lansoprazolo dozė, iki 16 kartų didesnė nei maksimali žmonėms rekomenduojama lansoprazolo dozė (remiantis KPP), jokio vislumą mažinančio ar žalos vaisiui sukeliančio lansoprazolo poveikio neparodė.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1. Pagalbinių medžiagų sąrašas
Kapsulės turinys
Koloidinis bevandenis silicio dioksidas
Hidroksipropilceliuliozė
Hipromeliozė
Mažai pakeista hidroksipropilceliuliozė
Sunkusis magnio subkarbonatas
Metakrilo rūgšties ir etilakrilato 1:1 kopolimero 30 % dispersija (metakrilo rūgšties vienetai, etilakrilato vienetai, natrio laurilsulfatas, polisorbatas 80)
Metakrilo rūgšties ir metilmetakrilato 1:1 kopolimeras
Metakrilo rūgšties ir metilmetakrilato 1:2 kopolimeras
Makrogolis 8000
Polisorbatas 80
Sacharozė
Cukriniai branduoliai (sacharozė, kukurūzų krakmolas)
Talkas
Titano dioksidas (E171)
Trietilo citratas
30 mg kapsulės apvalkalas
Karagenanas (E407)
Titano dioksidas (E171)
Hipromeliozė
Kalio chloridas
Išgrynintas vanduo
Indigotinas (E132)
Juodasis geležies oksidas (E172)
Spausdinimo rašalas
Raudonasis geležies oksidas (E172)
Geltonasis geležies oksidas (E172)
Indigotinas (E132)
Karnaubo vaškas
Šelakas
Glicerolio monooleatas
6.2. Nesuderinamumas
Duomenys nebūtini.
6.3. Tinkamumo laikas
3 metai
6.4. Specialios laikymo sąlygos
Laikyti ne aukštesnėje kaip 25°C temperatūroje.
6.5. Talpyklės pobūdis ir jos turinys
Dexlansoprazole Takeda 30 mg: PVC/PE/polichlorotrifluoroetileno (PCTFE) – aliuminio lizdinės plokštelės, kuriose yra 14, 28, 56 ar 98 kapsulės.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
6.6. Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti ir vaistiniam preparatui ruošti
Specialių reikalavimų nėra.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
-
+185-24+161
-
+44-7+37
-
+20-4+16
-
+15-6+9
-
+9-5+4
- Daugiau gydymo įstaigų
Anekdotai
-
Daktare, kas jam?
- Mmmm... Paruoškite savo vyrą pačiam blogiausiam...
- Daktare, jis miršta?
- Ne... Tai žymiai blogiau... Jam daugiau negalima gerti alaus... - Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
„Defevix „, skirtas vitamino D trūkumui gydyti, yra :