Metformino hidrochloridas, 1000mg, plėvele dengtos tabletės
Vartojimas: vartoti per burną
Registratorius: TEVA Pharma B.V., Nyderlandai
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Metformino hidrochloridas
1. Kas yra Metformin Teva ir kam jis vartojamas
Metformin Teva sudėtyje yra metformino, vartojamo cukriniam diabetui gydyti. Jis priklauso vaistų grupei, kuri vadinama biguanidais.
Insulinas yra kasoje susidarantis hormonas, kuris įgalina organizmą įsisavinti kraujyje esančią gliukozę (cukrų). Jūsų organizme gliukozė naudojama energijai sukurti arba išsaugoma panaudojimui ateityje.
Jeigu Jūs sergate cukriniu diabetu, kasoje nesusidaro reikiamas insulino kiekis arba Jūsų organizmas nesugeba tinkamai panaudoti susidariusio insulino. Todėl kraujyje labai padidėja gliukozės kiekis. Metforminas padeda sumažinti gliukozės kiekį kraujyje iki galimai normalaus.
Jeigu Jūs esate suaugęs antsvorio turintis asmuo, ilgai vartojamas Metformin Teva taip pat padeda sumažinti su cukriniu diabetu susijusių komplikacijų riziką.
Vartojant metforminą išlaikomas pastovus kūno svoris arba svoris sumažėja nežymiai.
Kam vartojamas Metformin Teva?
Metformin Teva vartojamas 2 tipo cukriniu diabetu (taip pat vadinamu nuo insulino nepriklausomu cukriniu diabetu) sergančių pacientų gydymui, kai vien tik dieta ir fiziniu krūviu nepavyksta reikiamai sureguliuoti gliukozės kiekio kraujyje. Ypač jis vartojamas pacientams, turintiems antsvorį, gydyti.
Suaugusieji pacientai Metformin Teva gali vartoti vieno arba kartu su kitais vaistais nuo cukrinio diabeto (vartojamais per burną arba insulinu).
10 metų ir vyresni vaikai ir paaugliai gali vartoti vieną Metformin Teva arba kartu su insulinu.
2. Kas žinotina prieš vartojant Metformin Teva
Metformin Teva vartoti negalima:
- jeigu yra alergija (padidėjęs jautrumas) metforminui arba bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje);
- jeigu sutrikusi Jūsų inkstų arba kepenų veikla;
- jeigu cukrinis diabeto gydymas nepakankamas ir pasireiškia sunki hiperglikemija (padidėjęs gliukozės kiekis kraujyje, pykinimas, vėmimas, skysčių netekimas, greitas svorio kritimas) arba ketoacidozė. Ketoacidozė yra būklė, kurios metu „ketoniniais kūnais“ vadinamos medžiagos kaupiasi kraujyje ir gali sukelti prekomą. Tai pasireiškia tokiais simptomais kaip skrandžio skausmas, greitas ir gilus kvėpavimas, mieguistumas arba neįprastas vaisių kvapas iškvepiamame ore;
- jeigu netenkate daug skysčių (dehidracija) dėl ilgalaikio ar sunkaus viduriavimo, dažno vėmimo. Dehidracija gali sutrikdyti inkstų veiklą, dėl to atsiranda laktatacidozės rizika (žr. skyrių „Įspėjimai ir atsargumo priemonės“ žemiau);
- jeigu sergate sunkia infekcija, apimančia, pavyzdžiui plaučius, bronchus arba inkstus. Sunkios infekcijos gali sukelti inkstų veiklos sutrikimus, dėl to atsiranda laktatacidozės rizika (žr. skyrių „Įspėjimai ir atsargumo priemonės“ žemiau);
- jeigu Jūs gydotės dėl širdies nepakankamumo, neseniai įvyko miokardo infarktas, yra kraujo apytakos sutrikimas (šokas) arba sutriko kvėpavimas. Tai gali sukelti deguonies trūkumą audiniuose, dėl kurio atsiranda laktatacidozės rizika (žr. skyrių „Įspėjimai ir atsargumo priemonės“ žemiau);
- jeigu vartojate daug alkoholio.
Jeigu kuris nors išvardytas pokytis būdingas Jums, prieš pradėdami vartoti šį vaistą pasitarkite su gydytoju.
Pasitarkite su gydytoju, jeigu:
- Jums numatoma atlikti rentgeno tyrimus, kurių metu į kraujagysles bus švirkščiama kontrastinių medžiagų, kurių sudėtyje yra jodo;
- Jums planuojama operacija;
- Jums reikia nustoti vartoti Metformin Teva tam tikrą laiką prieš operaciją ir po jos. Koks gydymas reikalingas tuo metu, nuspręs gydytojas. Svarbu tiksliai laikytis gydytojo nurodymų.
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pasitarkite su gydytoju arba vaistininku arba slaugytoja, prieš pradėdami vartoti Metformin Teva.
- Ypač įsidėmėkite galimą laktatacidozės riziką. Metforminas gali sukelti labai retą, bet sunkią komplikaciją laktatacizodę, ypač esant sutrikusiai inkstų veiklai. Laktatacidozės rizika taip pat padidėja, jei cukrinis diabetas blogai gydomas, jeigu ilgai badaujama arba vartojama alkoholio. Laktatacidozės požymiai yra vėmimas, pilvo skausmas su mėšlungiu, bloga bendra savijauta, sunkaus nuovargio pojūtis, pasunkėjęs kvėpavimas. Jeigu šie požymiai atsirado, gali reikėti nedelsiant Jus gydyti ligoninėje, nes laktatacidozė gali sukelti komą. Nedelsiant nutraukite Metformin Teva vartojimą ir kreipkitės į gydytoją arba artimiausią ligoninę.
- Metformin Teva pats savaime nesukelia hipoglikemijos (pernelyg žemos gliukozės koncentracijos kraujyje). Tačiau jeigu Jūs vartojate dar kitus vaistus cukriniam diabetui gydyti (sulfonilkarbamido preparatus, insuliną, meglitinidus), tai gali sukelti hipoglikemiją. Jeigu atsirado tokių hipoglikemijos požymių, kaip silpnumas, galvos svaigimas, padidėjęs prakaitavimas, dažnas širdies plakimas, sutrikęs regėjimas arba sutrikusi koncentracija, dažniausiai padeda maistas arba gėrimas, kuriame yra cukraus.
Kiti vaistai ir Metformin Teva
Jeigu Jums rentgeno tyrimų arba skenavimo metu į kraujagyslę reikia sušvirkšti kontrastinę medžiagą, kurios sudėtyje yra jodo, tam tikram laikui prieš tokį tyrimą ir po jo Metformin Teva vartojimą reikia nutraukti (žr. skyrelį „Pasitarkite su gydytoju“ aukščiau).
Pasakykite gydytojui, jeigu kartu su Metformin Teva vartojate bet kuriuos žemiau išvardytus vaistus. Jums gali reikėti dažniau atlikti kraujo tyrimą arba gydytojas gali nurodyti pakeisti Metformin Teva dozę:
- diuretikus (vartojamus skysčio iš organizmo šalinimui susidarant didesniam šlapimo kiekiui);
- beta adrenoreceptorių agonistus, pvz.: salbutamolį arba terbutaliną (vartojamus bronchinei astmai gydyti);
- kortikosteroidus (vartojamus įvairioms būklėms, pvz.: odos uždegimui arba bronchinei astmai gydyti);
- kitus vaistus cukriniam diabetui gydyti.
Jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Metformin Teva vartojimas su maistu, gėrimais ir alkoholiu
Vartojant Metformin Teva, negalima vartoti alkoholinių gėrimų. Alkoholis gali padidinti laktatacidozės riziką, ypač sergant kepenų liga arba esant nepakankamai mitybai. Tai taikoma ir vaistams, kurių sudėtyje yra alkoholio.
Nėštumas, žindymo laikotarpis ir vaisingumas
Nėštumo laikotarpiu cukrinį diabetą reikia gydyti insulinu. Jeigu esate nėščia, manote, kad galbūt esate nėščia, arba planuojate pastoti, pasakykite apie tai gydytojui, nes jis gali nurodyti pakeisti gydymą.
Žindymo laikotarpiu arba ketinant žindyti Metformin Teva vartoti nerekomenduojama.
Jeigu esate nėščia, žindote kūdikį, manote, kad galbūt esate nėščia, arba planuojate pastoti, tai prieš vartodama šį vaistą, pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Vartojant vien tik Metformin Teva, hipoglikemijos (sumažėjusios gliukozės koncentracijos kraujyje) nebūna, todėl vaistas gebėjimo vairuoti ir valdyti mechanizmus neveikia. Tačiau gliukozės koncentracija kraujyje gali sumažėti, kai Metformin Teva vartojama kartu su kitais vaistais nuo cukrinio diabeto (sulfonilkarbamido dariniais, insulinu, metiglinidais). Hipoglikemijos simptomai yra silpnumas, galvos svaigimas, padidėjęs prakaitavimas, dažnas širdies plakimas, sutrikęs regėjimas arba sutrikusi koncentracija. Atsiradus šių požymių nevairuokite ir nevaldykite mechanizmų.
3. Kaip vartoti Metformin Teva
Visada vartokite šį vaistą tiksliai kaip nurodė gydytojas arba vaistininkas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Metformin Teva negali pakeisti sveiko gyvenimo būdo privalumų. Laikykitės Jūsų gydytojo nurodymų apie mitybą ir reguliariai užsiimkite fizine veikla.
Rekomenduojama dozė yra:
Įprasta pradinė dozė 10 metų ir vyresniems vaikams ir paaugliams yra 500 mg arba 850 mg Metformin Teva vieną kartą per parą. Didžiausia paros dozė yra 2 000 mg metformino, padalyta į 2 arba 3 dozes. 10-12 metų vaikams rekomenduojama gydytis šiuo vaistu tik esant ypatingam gydytojo nurodymui, nes šio amžiaus pacientų gydymo patyrimas yra ribotas.
Suaugusiesiems įprasta pradinė dozė yra 500 mg arba 850 mg Metformin Teva 2 arba 3 kartus per parą. Didžiausia paros dozė yra 3000 mg, padalyta į 3 dozes.
Jeigu kartu vartojate insulino, Jūsų gydytojas nurodys kaip pradėti vartoti Metformin Teva.
Stebėjimas
- Jūsų gydytojas reguliariai atliks gliukozės kiekio kraujyje tyrimą ir pritaikys Metformin Teva dozę pagal gliukozės kiekio Jūsų kraujyje tyrimo duomenis. Reguliariai pasitarkite su gydytoju. Tai ypač svarbu vaikams ir paaugliams, arba Jums, jei esate senyvo amžiaus.
- Jūsų gydytojas mažiausiai kartą per metus atliks inkstų veiklos tyrimą. Jeigu esate senyvo amžiaus arba jeigu inkstų veikla nėra normali, tokius tyrimus gali reikėti atlikti dažniau.
Kaip vartoti Metformin Teva?
Plėvele dengtą tabletę reikia nuryti nekramtytą valgio metu ar pavalgius. Tai leis išvengti šalutinio poveikio virškinimo traktui. Tablečių negalima smulkinti arba kramtyti. Užsigerkite kiekvieną tabletę stikline vandens. Tabletės vagelė skirta tik tabletei perlaužti, jeigu ją visą būtų sunku nuryti.
- Jeigu vartojate vieną dozę per parą, išgerkite ją iš ryto (per pusryčius).
- Jeigu vartojate 2 dozes per parą, gerkite iš ryto (per pusryčius) ir vakare (per vakarienę).
- Jeigu vartojate 3 dozes per parą, gerkite iš ryto (per pusryčius), per pietus ir vakare (per vakarienę).
Jei po kurio vartojimo laiko manote, kad Metformin Teva poveikis yra per stiprus ar per silpnas, kreipkitės į gydytoją.
Jeigu Metformin Teva skiriamas vartoti vaikui, tėvai arba globėjai turi prižiūrėti, kaip vaistas vartojamas.
Mažesnės nei 1000 mg Metformin Teva dozės vartoti neįmanoma. Jei reikia skirti mažesnę dozę (pvz., 500 mg), reikia rinktis kitą rinkoje esantį tokio stiprumo metformino hidrochlorido vaistinį preparatą.
Ką daryti pavartojus per didelę Metformin Teva dozę?
Pavartojus per didelę Metformin Teva dozę, gali pasireikšti laktatacidozė. Laktatacidozės požymiai yra pykinimas, vėmimas, pilvo skausmas su mėšlungiu, bloga bendra savijauta, nuovargiss ir pasunkėjęs kvėpavimas. Atsiradus tokių požymių Jums būtinas skubus gydymas ligoninėje, nes laktatacidozė gali sukelti komą. Nedelsiant kreipkitės į gydytoją arba artimiausią ligoninę.
Pamiršus pavartoti Metformin Teva
Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą tabletę. Kitą dozę reikia gerti įprastu laiku, ir toliau vaisto vartoti įprastai.
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
4. Galimas šalutinis poveikis
Šis vaistas, kaip ir visi kiti, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Gali būti žemiau išvardytas šalutinis poveikis.
Labai dažnas šalutinis poveikis (gali pasitaikyti daugiau nei 1 iš 10 pacientų)
- Virškinimo sutrikimai pykinimas, vėmimas ir viduriavimas, pilvo skausmas, apetito netekimas. Šie požymiai dažniausiai atsiranda pradėjus vartoti Metformin Teva ir daugumai pacientų išnyksta savaime. Šių požymių galima išvengti padalijus paros dozę į dalis, geriant vaisto su maistu arba pavalgius. Jeigu šie požymiai tęsiasi ilgą laiką, nutraukite Metformin Teva vartojimą ir pasikonsultuokite su savo gydytoju.
Dažnas šalutinis poveikis (gali pasitaikyti mažiau nei 1 iš 10 pacientų)
- Skonio jutimo pokytis.
Labai retas šalutinis poveikis (gali pasitaikyti mažiau nei 1 iš 10 000 pacientų)
- Laktatacidozės. Labai reta, bet sunki komplikacija, ypač jeigu sutrikusi Jūsų inkstų veikla.
Šio sutrikimo požymiai yra vėmimas ir pilvo skausmas, lydimi raumenų mėšlungio, didelio bendro silpnumo ir apsunkinto kvėpavimo. Atsiradus tokių požymių Jums gali būti reikalingas skubus gydymas ligoninėje, nes laktatacidozė gali sukelti komą. Nedelsiant nutraukite Metformin Teva vartojimą ir kreipkitės į gydytoją arba artimiausią ligoninę.
- Odos reakcijos: paraudimas, niežulys ir dilgėlinė.
- Sumažėjęs vitamino B12 kiekis kraujyje.
- Pakitę kepenų veiklos rodikliai ar kepenų uždegimas (hepatitas; tai gali pasireikšti nuovargiu, apetito stoka, svorio sumažėjimu su odos ir akių junginės gelta arba be jos). Atsiradus šių požymių nutraukite šio vaisto vartojimą ir kreipkitės į gydytoją.
Šalutinis poveikis, kuris gali pasireikšti vaikams ir paaugliams
Riboti duomenys, susiję su vaikais ir paaugliais, rodo, kad šalutinio poveikio požymių išraiška ir intensyvumas buvo panašūs į suaugusiųjų.
Pranešimas apie šalutinį poveikį
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui, vaistininkui arba slaugytojui. Apie šalutinį poveikį taip pat galite pranešti tiesiogiai, užpildę interneto svetainėje www.vvkt.lt esančią formą, paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, tel: 8 800 73568, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt. Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.
5. Kaip laikyti Metformin Teva
Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
Ant kartono dėžutės ar lizdinės plokštelės po „Tinka iki/EXP“ nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaisto vartoti negalima. Vaistas tinkamas vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Šiam vaistiniam preparatui specialių laikymo sąlygų nereikia.
Vaistų negalima išmesti į kanalizaciją arba su buitinėmis atliekomis. Kaip išmesti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
Metformin Teva sudėtis
- Veiklioji medžiaga yra metformino hidrochloridas. Kiekvienoje tabletėje yra 1000 mg metformino hidrochlorido, atitinkančio 780 mg metformino.
- Pagalbinės medžiagos tabletės branduolyje yra povidonas (K 30/K90), bevandenis koloidinis silicio dioksidas, magnio stearatas; plėvelėje – hipromeliozė (E464), makrogolis 400 ir dažiklis titano dioksidas (E 171).
Metformin Teva išvaizda ir kiekis pakuotėje
Baltos, ovalo formos, 18,6 mm x 9,3 mm dydžio tabletės su vagele, kurių vienoje pusėje yra įspaudas „9/3“, o kitoje „72/14“.
Vagelė skirta tik tabletei perlaužti, kad būtų lengviau nuryti, bet ne jai padalyti į lygias dozes.
Metformin Teva 1000 mg tiekiamas pakuotėmis po 15, 28, 30, 50, 60, 84, 90, 120 arba 180 plėvele dengtų tablečių. Pakuotėse gydymo įstaigoms: 50x1, 600 plėvele dengtų tablečių.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
Tarptautinis pavadinimas | Metformino hidrochloridas |
Vaisto stiprumas | 1000mg |
Vaisto forma | plėvele dengtos tabletės |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti per burną |
Registracijos numeris | LT/1/14/3622 |
Registratorius | TEVA Pharma B.V., Nyderlandai |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 2014.10.08 |
Vaistas perregistruotas |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
Metformin Teva 1000 mg plėvele dengtos tabletės
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
Kiekvienoje plėvele dengtoje tabletėje yra 1000 mg metformino hidrochlorido, atitinkančio 780 mg metformino.
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Plėvele dengta tabletė
Baltos, ovalo formos, 18,6 mm x 9,3 mm dydžio tabletės su vagele, kurių vienoje pusėje yra įspaudas „9/3“, o kitoje „72/14“.
Vagelė skirta tik tabletei perlaužti, kad būtų lengviau nuryti, bet ne jai padalyti į lygias dozes.
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1 Terapinės indikacijos
2 tipo cukriniu diabetu sergančių suaugusių pacientų, ypač turinčių antsvorio, gydymas, kai vien tinkama dieta bei fiziniu aktyvumu neįmanoma palaikyti reikiamos gliukozės koncentracijos kraujyje.
Suaugusiuosius galima gydyti vien metforminu arba kartu su kitais geriamaisiais vaistais nuo cukrinio diabeto arba su insulinu.
Vyresniems nei 10 metų vaikams ir paaugliams galima taikyti monoterapiją metforminu arba šį vaistinį preparatą vartoti kartu su insulinu.
Nustatyta, kad antsvorio turintiems ir 2 tipo cukriniu diabetu sergantiems pacientams po neveiksmingo gydymo dieta, taikant pirmaeilį gydymą metforminu, sumažėja su šia liga susijusių komplikacijų rizika (žr. 5.1 skyrių).
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
Dozavimas
Suaugusiesiems
Monoterapija ir deriniai su kitais geriamaisiais vaistais nuo cukrinio diabeto
- Įprastinė pradinė dozė yra 500 mg arba 850 mg metformino hidrochlorido, 2 arba 3 kartus per parą valgio metu ar pavalgius.
- Po 10–15 parų dozę reikia koreguoti atsižvelgiant į gliukozės kiekį kraujyje. Kai dozė didinama lėtai, vaisto įsisavinimas virškinimo trakte gali pagerėti.
- Pacientams, kurie vartoja didesnę dozę (2 arba 3 g per parą), dvi 500 mg metformino tabletes galima pakeisti viena 1000 mg metformino tablete.
- Didžiausia rekomenduojama paros dozė yra 3 g metformino hidrochlorido, padalyta į 3 dalis.
- Jeigu anksčiau vartotas geriamasis vaistas nuo cukrinio diabeto keičiamas į metformino hidrochloridą: reikia baigti vartoti ankstesnį vaistą ir pradėti vartoti metformino aukščiau nurodyta doze.
Vartojimas kartu su insulinu
Norint geriau kontroliuoti gliukozės kiekį kraujyje, metformino hidrochloridą ir insuliną galima vartoti kartu. Metformino hidrochlorido skiriama įprastinė pradinė 500 mg arba 850 mg dozė 2-3 kartus per parą, o insulino dozuojama pagal gliukozės kiekį kraujo plazmoje.
Senyviems pacientams
Dėl galimos inkstų funkcijos sumažėjimo senyviems pacientams, metformino hidrochlorido dozę gali prireikti koreguoti įvertinus inkstų funkciją. Būtina reguliariai tirti inkstų funkciją (žr. 4.4 skyrių).
Vaikų populiacija
Monoterapija ir derinimas su insulinu
- Metformino galima vartoti vyresniems negu 10 metų vaikams ir paaugliams.
- Dažniausia pradinė dozė yra 500 mg arba 850 mg metformino hidrochlorido 1 kartą per parą valgio metu arba pavalgius.
- Po 10-15 dienų dozę reikia koreguoti įvertinus gliukozės kiekį kraujo plazmoje. Kai dozė didinama lėtai, vaisto įsisavinimas virškinimo trakte gali pagerėti. Didžiausia rekomenduojama metformino hidrochlorido dozė yra 2 g per parą, kuri dalijama į dvi arba tris vienkartines dozes.
Mažesnės nei 1000 mg Metformin Teva dozės vartoti neįmanoma. Jei reikia skirti mažesnę dozę (pvz., 500 mg), reikia rinktis kitą rinkoje esantį tokio stiprumo metformino hidrochlorido vaistinį preparatą.
4.3 Kontraindikacijos
- Padidėjęs jautrumas metforminui arba bet kuriai 6.1 skyriuje nurodytai pagalbinei medžiagai.
- Diabetinė ketoacidozė, diabetinės prekomos būklė.
- Inkstų nepakankamumas arba sutrikusi inkstų funkcija (kreatinino klirensas <60 ml/min).
- Ūminės būklės, dėl kurių gali sutrikti inkstų veikla, pvz.: dehidracija, sunki infekcija, šokas.
- Ūminės ar lėtinės ligos, galinčios sukelti audinių hipoksiją, pvz.: širdies ar kvėpavimo sistemos nepakankamumas, neseniai įvykęs miokardo infarktas, šokas.
- Kepenų nepakankamumas, ūminis apsinuodijimas alkoholiu, lėtinis alkoholizmas.
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Laktatacidozė
Laktatacidozė yra retas, bet sunkus (jei skubiai negydoma, ligonių mirštamumas yra didelis) medžiagų apykaitos sutrikimas, kurį gali sukelti organizme susikaupęs metformino hidrochloridas. Aprašytais laktatacidozės atvejais dažniausiai pasireiškė tiems metforminu gydomiems cukriniu diabetu sergantiems pacientams, kuriems buvo sunkus inkstų nepakankamumas. Laktatacidozės dažnį galima ir reikia sumažinti nustatant kitus galimus rizikos veiksnius, kaip blogai kontroliuojamas cukrinis diabetas, ketozė, užsitęsęs badavimas, piktnaudžiavimas alkoholiu, kepenų nepakankamumas ir bet kuri su hipoksija susijusi būklė.
Laktatacidozės diagnozavimas
Laktatacidozės riziką reikia apsvarstyti, jeigu atsiranda tokių nespecifinių požymių kaip raumenų mėšlungis su virškinimo sutrikimais (pilvo skausmais) ir sunki astenija.
Laktatacidozė pasireiškia acidoziniu dusuliu, pilvo skausmais ir sumažėjusia kūno temperatūra, vėliau ištinka koma. Diagnozė nustatoma įvertinus pakitusius laboratorinius tyrimus: sumažėjusi kraujo pH, padidėjusi laktatų koncentracija kraujo plazmoje (daugiau kaip 5 mmol/l), padidėjusiu anijoniniu tarpu bei laktato/piruvato santykiu. Įtarus metabolinę acidozę, būtina nutraukti metformino vartojimą ir pacientą nedelsiant hospitalizuoti (žr. 4.9 skyrių). Gydytojas turi pacientą įspėti apie laktatacidozės pavojų ir jos simptomus.
Inkstų funkcija
Kadangi metforminas iš organizmo išsiskiria pro inkstus, prieš pradedant gydymą ir jo metu reikia reguliariai tirti kreatinino klirensą (jis gali būti nustatomas pagal kreatinino koncentraciją serume, taikant Cochroft-Gault formulę):
- bent kartą per metus, kai inkstų funkcija normali,
- bent 2-4 kartus per metus, kai kreatinino klirensas siekia žemutinę normos ribą, taip pat senyviems pacientams.
Susilpnėjusi inkstų funkcija senyviems pacientams yra dažnas ir besimptomis reiškinys.
Ypatingų atsargumo priemonių reikėtų laikytis tuomet, kai inkstų funkcija gali sutrikti, pvz.: pradėjus vartoti vaistų padidėjusiam kraujospūdžiui gydyti, diuretikų ar nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU).
Kontrastinių medžiagų, kurių sudėtyje yra jodo, vartojimas
Radiologinio tyrimo metu į kraujagyslę švirkščiama rentgenokontrastinė medžiaga, kurios sudėtyje yra jodo, gali sukelti inkstų nepakankamumą. Tai gali sukelti metformino kaupimąsi ir laktatacidozę. Todėl prieš tyrimą, jo metu ir iki 48 valandų po tyrimo metformino vartoti negalima. Gydymą galima atnaujinti tik tuomet, kai atlikti tyrimai parodo normalią inkstų funkciją (žr. 4.5 skyrių).
Chirurginė operacija
Metformino vartojimą reikia nutraukti likus 48 valandoms iki planinės chirurginės operacijos, kurios metu bus taikoma bendrinė nejautra, spinalinė ar epidurinė anestezija. Vaisto galima vėl pradėti vartoti ne anksčiau kaip praėjus 48 valandoms po operacijos, pradėjus normaliai maitintis ir tik nustačius, kad inkstų funkcija normali.
Kitos atsargumo priemonės
Visi pacientai turi laikytis jiems paskirtos dietos ir tinkamai paskirstyti per parą suvartojamų angliavandenių kiekį. Antsvorio turintys pacientai privalo laikytis mažiau kaloringos dietos.
Įprastinius laboratorinius tyrimus cukrinio diabeto eigai stebėti reikia atlikti reguliariai.
Vien tik metforminas nesukelia hipoglikemijos, tačiau jo vartoti kartu su insulinu ir kitais geriamaisiais vaistais nuo cukrinio diabeto (pvz., sulfonilkarbamido dariniais arba meglitinidais).
Vaikams ir paaugliams
Prieš paskiriant metformino hidrochlorido turi būti patvirtinta 2 tipo cukrinio diabeto diagnozė.
Vienerių metų trukmės kontroliuojamųjų klinikinių tyrimų metu metformino poveikio augimui ir lytiniam brendimui nenustatyta, tačiau tokio ilgalaikio gydymo poveikio tyrimų neatlikta. Todėl rekomenduojama atidžiai stebėti galimą metformino poveikį augimui ir lytiniam brendimui, ypač vartojant prepuberteto laikotarpiu.
10‑12 metų vaikai
Klinikiniuose kontroliuojamuosiuose vaikų ir paauglių tyrimuose dalyvavo 10‑12 metų amžiaus tik 15 asmenų. Nors metformino veiksmingumo ir saugumo rodikliai jaunesniems nei 12 metų vaikams nesiskyrė nuo kitokio amžiaus vaikų duomenų, rekomenduojama laikytis ypatingo atsargumo skiriant vartoti metforminą 10-12 metų vaikams.
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Nerekomenduojami deriniai
Alkoholis
Ūminio apsinuodijimo alkoholiu metu didėja laktatacidozės pavojus, ypač jei badaujama ar valgoma nepakankamai, arba yra kepenų nepakankamumas.
Kartu su vaistu reikia vengti vartoti alkoholio ir medicininių preparatų, kurių sudėtyje yra alkoholio.
Kontrastinės medžiagos, kurių sudėtyje yra jodo
Švirkščiant į veną kontrastinių medžiagų, kurių sudėtyje yra jodo, gali pasireikšti inkstų nepakankamumas, dėl kurio organizme gali kauptis metforminas bei padidėti laktatacidozės pavojus.
Todėl prieš rentgenokontrastinį tyrimą, jo metu ir iki 48 valandų po tyrimo metformino vartoti negalima. Gydymą galima atnaujinti tik tuomet, kai atlikti tyrimai parodo normalią inkstų funkciją.
Deriniai, kuriuos galima vartoti tik laikantis atsargumo
Vaistiniai preparatai su būdingu hiperglikeminiu aktyvumu (pvz.: gliukokortikoidai (sisteminio ir lokalaus poveikio) ir simpatomimetikai)
Dažniau reikia tirti gliukozės kiekį jo kraujyje, ypač gydymo pradžioje. Prireikus reikia koreguoti metformino dozę, kai kartu skiriama vartoti kitų atitinkamų vaistinių preparatų.
Diuretikai
Diuretikai, ypač kilpiniai, gali padidinti laktatacidozės riziką, kadangi gali susilpninti inkstų funkciją.
4.6 Vaisingumas, nėštumo ir žindymo laikotarpis
Nėštumas
Negydomas cukrinis diabetas nėštumo metu (gestacinis arba nuolatinis) yra susijęs su padidėjusia raidos sutrikimų rizika ir perinataliniu mirtingumu.
Apie metformino vartojimą nėštumo metu duomenų nedaug, jie nerodo padidėjusios raidos sutrikimų rizikos. Tyrimai su gyvūnais kenksmingo poveikio nėštumo eigai, embriono ar vaisiaus vystymuisi, palikuonių atsivedimui ar postnataliniam vystymuisi neparodė.
Cukriniu diabetu sergančiai nėščiajai ar planuojančiai nėštumą moteriai metformino skirti nerekomenduojama. Tokiais atvejais norint sumažinti vaisiaus raidos sutrikimų dėl patologinio gliukozės kiekio kraujyje pavojų, reikia palaikyti kiek įmanoma normalesnį gliukozės kiekį kraujyje skiriant insulino.
Žindymas
Metforminas išsiskiria į žindyvės pieną. Jokio nepageidaujamo poveikio žindytiems naujagimiams ir kūdikiams nenustatyta. Tačiau kadangi sukauptas duomenų kiekis nepakankamas, vartojant metforminą žindyti nerekomenduojama. Sprendimas ar reikia nutraukti žindymą priimamas įvertinus žindymo naudą ir galimą nepageidaujamą poveikį vaikui.
Vaisingumas
Žiurkių patelių ir patinėlių vaisingumas nepakito, duodant jiems dideles metformino dozes iki 600 mg/kg kūno svorio per parą, tai yra apytiksliai triskart didesnę už rekomenduojamą paros dozę žmonėms, atsižvelgiant į kūno ploto palyginimą.
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Monoterapija metforminu hipoglikemijos nesukelia ir todėl gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus įtakos nedaro. Tačiau pacientus reikia įspėti apie galimą hipoglikemijos pavojų, kai metformino vartojama kartu su kitais vaistais nuo cukrinio diabeto (sulfonilkarbamido dariniais, insulinu, metiglinidais).
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Gydymo metforminu pradžioje dažniausios nepageidaujamo poveikio reiškiniai yra pykinimas, vėmimas, viduriavimas, pilvo skausmas ir apetito praradimas, kurios dažniausiai greitai praeina. Norint jų išvengti, rekomenduojama metforminą vartoti 2-3 kartus per parą, ir jo dozę didinti lėtai.
Gydymo metforminu metu gali pasireikšti toliau išvardytas nepageidaujamas poveikis.
Nepageidaujamo poveikio dažnis apibūdinamas taip: labai dažnas: ≥ 1/10, dažnas: nuo ≥ 1/100 iki < 1/10, nedažnas: nuo ≥ 1/1 000 iki < 1/100, retas: nuo ≥ 1/10 000 iki < 1/1000, labai retas: < 1/10 000 ir nežinomas (negali būti apskaičiuotas pagal turimus duomenis).
Kiekvienoje dažnio grupėje, nepageidaujamas poveikis pateikiamas mažėjančia tvarka pagal poveikio sunkumą.
Metabolizmo ir mitybos sutrikimai
Labai reti: laktatacidozė (žr. 4.4 skyrių).
Ilgai gydant metforminu, labai retai gali sulėtėti vitamino B12 absorbcija ir sumažėti jo kiekis serume. Į tai reikia atsižvelgti, jei pacientas suserga megaloblastine anemija.
Nervų sistemos sutrikimai
Dažni: sutrikęs skonis.
Virškinimo trakto sutrikimai
Labai dažni: pykinimas, vėmimas, viduriavimas, pilvo skausmas, apetito nebuvimas. Šių nepageidaujamų reiškinių dažniausiai pasireiškia gydymo pradžioje ir daugeliu atveju jie išnyksta savaime. Norint jų išvengti, rekomenduojama metformino paros dozę skirti per 2 ar 3 kartus valgio metu arba po jo. Be to, vaistas virškinimo trakte geriau toleruojamas, kai dozė didinama laipsniškai.
Kepenų, tulžies pūslės ir latakų sutrikimai
Labai reti: pavieniai pranešimai apie pakitusius kepenų funkcijos rodiklius ar hepatitą; šie reiškiniai išnyksta nutraukus metformino vartojimą.
Odos ir poodinio audinio sutrikimai
Labai reti: odos reakcijos, pvz.: eritema, niežėjimas, dilgėlinė.
Vaikų populiacija
Straipsnių, po vaisto registracijos sukaupto patyrimo ir ribotos apimties kontroliuojamų 10-16 metų vaikų klinikinių tyrimų, kurių metu vaikai gydyti vienerius metus, duomenimis nepageidaujamo poveikio reiškinių išraiška ir sunkumas panašus į suaugusių pacientų.
Pranešimas apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas
Svarbu pranešti apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas, pastebėtas po vaistinio preparato pateikimo į rinką, nes tai leidžia nuolat stebėti vaistinio preparato naudos ir rizikos santykį.Sveikatos priežiūros specialistai turi pranešti apie bet kokias įtariamas nepageidaujamas reakcijas, užpildę interneto svetainėje http://www.vvkt.lt/ esančią formą, ir atsiųsti ją paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt.
4.9 Perdozavimas
Hipoglikemijos požymių nepasireiškė vartojant iki 85 g metformino hidrochlorido, nors šiomis aplinkybėmis gali pasireikšti laktatacidozė. Didelė vaisto dozė ar papildomi rizikos veiksniai gali sukelti laktatacidozę. Laktatacidozei gydyti reikalinga skubi intensyvi terapija, todėl ligonis turi būti hospitalizuojamas. Laktatas ir metforminas veiksmingiausiai iš organizmo pašalinami hemodializės būdu.
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė – geriamieji gliukozės kiekį kraujyje mažinantys vaistai, išskyrus insulinus, biguanidai, ATC kodas – A10B A02.
Metforminas yra padidėjusį gliukozės kiekį kraujyje mažinantis (antihiperglikeminis) biguanidas, kuris mažina tiek bazinį gliukozės kiekį, tiek postprandialinę (atsirandančią po valgio) hiperglikemiją. Jis nestimuliuoja insulino sekrecijos ir nesukelia hipoglikemijos.
Metformin gali veikti trimis skirtingais būdais:
(1) mažinti gliukozės susidarymą kepenyse, slopindamas gliukoneogenezę ir glikogenolizę,
(2) gerinti periferinį gliukozės įsisavinimą ir suvartojimą audiniuose, didindamas raumenų jautrumą insulinui,
(3) lėtinti gliukozės absorbciją žarnyne.
Metforminas stimuliuoja glikogeno sintezę ląstelėse aktyvindamas glikogeno sintetazę.
Metforminas didina visų žinomų tipų gliukozės transporto (GLUT) mechanizmų ląstelės membranoje pajėgumą.
Klinikinių tyrimų metu vartojant metformino kūno svoris nekito, arba nežymiai sumažėjo.
Nepriklausomai nuo poveikio glikemijai, metforminas pasižymi palankiu poveikiu žmogaus organizmo lipidų apykaitai. Tai įrodyta kontroliuojamųjų, vidutinės ir ilgos trukmės klinikinių tyrimų metu, skiriant vartoti terapines metformino dozes. Metforminas sumažina bendrojo cholesterolio, mažo tankio lipoproteinų (MTL) cholesterolio ir trigliceridų kiekį kraujyje.
Klinikinis veiksmingumas
Prospektyvinio randomizuoto tyrimo metu (UKPDS) nustatyta ilgalaikė intensyvaus gliukozės kiekio kontroliavimo kraujyje nauda sergantiesiems 2 tipo cukriniu diabetu.
Antsvorio turinčių pacientų, kuriems gydymas vien dieta buvo neveiksmingas, gydymo metformino metu nustatyta, kad:
- metformino vartojusių pacientų grupėje reikšmingai sumažėjo visų su cukriniu diabetu susijusių komplikacijų absoliuti rizika (29,8 atvejo/1 000 pacientų per metus), palyginti su tik dieta gydytų pacientų grupe (43,3 atvejo/1 000 pacientų per metus, p=0,0023) ir palyginti su derinio su sulfonilkarbamido preparatais ir tik insulinu gydytų pacientų grupėmis (40,1 atvejo/1 000 pacientų per metus, p=0,0034);
- reikšmingai sumažėjo su diabetu susijusio mirtingumo absoliuti rizika: 7,5 atvejo/1 000 pacientų per metus metformino vartojusių pacientų grupėje palyginti su 12,7 atvejo/1 000 pacientų per metus tik dieta gydytų pacientų grupėje (p=0,017);
- reikšmingai sumažėjo bendrojo mirtingumo absoliuti rizika: 13,5 atvejo/1 000 pacientų per metus metformino vartojusių pacientų grupėje palyginti su 20,6 atvejo/1 000 pacientų per metus tik dieta gydytų pacientų grupėje (p=0,011) ir 18,9 atvejo/1 000 pacientų per metus sulfonilkarbamido preparatais ar tik insulinu gydytų pacientų grupėmis (p=0,021);
- reikšmingai sumažėjo miokardo infarkto absoliuti rizika: 11 atvejų/1 000 pacientų per metus metformino vartojusių pacientų grupėje palyginti su 18 atvejų/1 000 pacientų per metus tik dieta gydytų pacientų grupėje (p=0,01).
Kai metforminas buvo vartojamas kaip antros eilės preparatas kartu su sulfonilkarbamidu, jo privalumų ligos klinikinės eigos požiūriu nenustatyta.
Kai kuriems 1 tipo cukriniu diabetu sergantiems pacientams gydyti metformino hidrochlorido buvo skiriama kartu su insulinu, tačiau klinikinė tokio derinio nauda nepatvirtinta.
Vaikų populiacija
Kontroliuojamųjų vienerių metų trukmės klinikinių tyrimų su nedideliu skaičiumi 10–16 metų pacientų metu nustatytas panašus gliukozės kiekį kraujyje mažinantis poveikis, kaip ir suaugusiesiems.
5.2 Farmakokinetinės savybės
Absorbcija
Metformino hidrochlorido tabletę pavartojus per burną, didžiausia jo koncentracija kraujyje (Cmax) susidaro apytiksliai po 2,5 val. (Tmax). Absoliutus 500 mg ar 850 mg metformino hidrochlorido tabletės biologinis prieinamumas sveikų asmenų organizme yra maždaug 50–60 %. Neabsorbuotas išgerto vaisto kiekis (20‑30 %) išsiskiria su išmatomis.
Išgerto metformino hidrochlorido absorbcija yra įsotinamojo pobūdžio ir nepilna. Manoma, kad metformino absorbcijos farmakokinetika yra nelinijinio pobūdžio.
Vartojant rekomenduojamą metformino dozę ir įprastiniais intervalais, pusiausvyrinė metformino koncentracija kraujo plazmoje susidaro per 24–48 valandas ir paprastai būna mažesnė nei 1 µg/ml. Kontroliuojamųjų klinikinių tyrimų metu skiriant didžiausią vaisto dozę, didžiausia metformino hidrochlorido koncentracija kraujo plazmoje (Cmax) neviršijo 5 µg/ml.
Kartu vartojamas maistas mažina ir nežymiai lėtina metformino absorbciją. Po valgio išgėrus 850 mg metformino dozę, didžiausia jo koncentracija kraujo plazmoje buvo 40 % mažesnė, plotas po kreive (AUC) 25 % mažesnis ir maksimalios koncentracijos susidarymo laikas pailgėjo 35 min. Šių rodiklių pokyčio klinikinė reikšmė nežinoma.
Pasiskirstymas
Metforminas su kraujo plazmos baltymais beveik nesijungia. Jis prasiskverbia į eritrocitus. Didžiausia vaisto koncentracija visame kraujyje yra mažesnė negu kraujo plazmoje ir susidaro maždaug tuo pačiu metu. Eritrocitai tikriausiai yra antrinis pasiskirstymo objektas (tūris). Vidutinis tariamasis pasiskirstymo tūris (Vd) yra 63–276 litrai.
Biotransformacija
Metforminas išskiriamas pro inkstus nepakitęs. Iki šiol žmogaus organizme metformino metabolitų nenustatyta.
Eliminacija
Metformino inkstų klirensas yra > 400 ml/min.; tai rodo, kad vaistas išskiriamas glomerulų filtracijos ir sekrecijos inkstų kanalėliuose būdu. Išgerto vaisto menamas galutinis pusinės eliminacijos laikas yra apie 6,5 val.
Sutrikus inkstų funkcijai, inkstų klirensas mažėja proporcingai kreatinino klirensui, todėl pailgėja pusinės eliminacijos laikas ir didėja metformino koncentracija kraujyje.
Vaikų populiacija
Vienkartinės dozės tyrimas: vaikams išgėrus vienkartinę 500 mg metformino hidrochlorido dozę, jo farmakokinetinės savybės buvo tokios pat kaip sveikų suaugusiųjų.
Kartotinių dozių tyrimas: vieno klinikinio tyrimo duomenys. Cukriniu diabetu sergantiems vaikams duodant kartotines metformino dozes po 500 mg du kartus per parą septynias paras, vidutinė didžiausia vaisto koncentracija plazmoje (Cmax) ir sisteminė ekspozicija (AUC) buvo atitinkamai maždaug 33 % ir 40 % mažesni palyginti su suaugusių cukriniu diabetu sergančių pacientų, kurie vartojo kartotines vaisto dozes po 500 mg du kartus per parą 14 parų. Kadangi vaisto dozė nustatoma individualiai atsižvelgiant į glikemijos rodiklius, šių skirtumų klinikinė reikšmė ribota.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Įprastų farmakologinio saugumo, kartotinių dozių toksiškumo, genotoksiškumo, galimo kancerogeniškumo ir toksinio poveikio reprodukcijai ikiklinikinių tyrimų duomenys specifinio pavojaus žmogui nerodo.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Tabletės branduolys
Povidonas K 30
Povidonas K 90
Koloidinis bevandenis silicio dioksidas
Magnio stearatas
Tabletės plėvelė
Opadry Y-1-7000-baltasis:
Hipromeliozė (E464)
Titano dioksidas (E171)
Makrogolis 400
6.2 Nesuderinamumas
Duomenys nebūtini.
6.3 Tinkamumo laikas
2 metai.
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Šiam vaistiniam preparatui specialių laikymo sąlygų nereikia.
6.5 Talpyklės pobūdis ir jos turinys
Skaidri arba matinė PVC/PVdC/aliuminio lizdinė plokštelė.
Pakuotės dydžiai: 15, 28, 30, 50, 60, 84, 90, 120 arba 180 plėvele dengtų tablečių.
Pakuotė gydymo įstaigoms: 50x1, 600 plėvele dengtų tablečių.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti
Specialių reikalavimų nėra.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
Trys taisyklės kaip išsaugoti sveikus dantis:
1 Du kartus per dieną valytis dantis.
2 Du kartus per metus lankytis pas dantistą.
3 Nekišti nosies kur nereikia...- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?