Diklofenako natrio druska+Omeprazolas, 75mg+20mg, modifikuoto atpalaidavimo kietosios kapsulės
Vartojimas: vartoti per burną
Registratorius: PharmaSwiss Česka republika s.r.o., Čekija
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Diklofenako natrio druska+Omeprazolas
1. Kas yra DIOMPRAZ ir kam jis vartojamas
DIOMPRAZ 75 mg/20 mg modifikuoto atpalaidavimo kietųjų kapsulių sudėtyje yra dvi veikliosios medžiagos vienoje kapsulėje. Šios veikliosios medžiagos yra diklofenako natrio druska (75 mg) ir omeprazolas (20 mg).
Diklofenakas priklauso vaistų, vadinamų nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo (NVNU) grupei. Jo vartojama skausmui ir uždegimui mažinti sergant sąnarių ligomis.
Omeprazolas priklauso vaistų, vadinamų protonų siurblio inhibitoriais, grupei. Šie vaistai mažina rūgšties gamybą skrandyje. Omeprazolas mažina nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU) sukeltos pepsinės opos (opos skrandyje ar dvylikapirštėje žarnoje) atsiradimo riziką.
Gydytojas Jums skyrė vartoti DIOMPRAZ 75 mg20 mg modifikuoto atpalaidavimo kietųjų kapsulių, nes Jums yra sąnarių ligų, tokių kaip osteoartritas, reumatoidinis artritas ir ankilozinis spondilitas, simptomų. Be to, NVNU vartojimo laikotarpiu Jums gali būti pepsinių opų atsiradimo rizika.
2. Kas žinotina prieš vartojant DIOMPRAZ
DIOMPRAZ vartoti negalima:
- jeigu yra alergija diklofenakui, omeprazolui arba bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje);
- jeigu yra buvusi alergija ibuprofenui, aspirinui ar kitam NVNU;
- jeigu yra alergija vaistams, kurių sudėtyje yra kitokių protonų siurblio inhibitorių (pvz., pantoprazolui, lansoprazolui, rabeprazolui, ezomeprazolui);
- jeigu yra sunkus kepenų, inkstų ar širdies nepakankamumas;
- jeigu yra paskutiniai trys nėštumo mėnesiai;
- jeigu vartojate vaisto, kurio sudėtyje yra nelfinaviro (jo vartojama nuo ŽIV infekcijos);
- jeigu yra ar kada nors buvo skrandžio ar dvylikapirštės žarnos (pepsinė) opa ar žarnyno prakiurimas;
- jeigu yra ar kada nors buvo kraujavimas iš virškinimo trakto (jis gali pasireikšti vėmimu krauju, kraujavimu tuštinantis, krauju išmatose ar juodomis kaip degutas išmatomis);
- jeigu Jums nustatyta širdies liga ir (arba) galvos smegenų kraujagyslių liga, pavyzdžiui, jeigu Jūs patyrėte širdies smūgį, insultą, „mikroinsultą“ (praeinantį smegenų išemijos priepuolį) arba Jums buvo užsikimšusios širdies ar galvos smegenų kraujagyslės, arba Jums buvo atlikta operacija siekiant išvalyti arba šuntuoti užsikimšusias kraujagysles;
- jeigu yra ar anksčiau buvo kraujotakos sutrikimų (periferinių arterijų liga).
Prieš Jums pradedant vartoti diklofenako, Jūsų gydytojas turi žinoti, jeigu:
- rūkote;
- sergate cukriniu diabetu;
- sergate krūtinės angina, yra susidarę kraujo krešulių, didelis kraujospūdis, padidėjęs cholesterolio ar trigliceridų kiekis.
Jei manote, kad bet kuri paminėta būklė Jums tinka, arba dėl to abejojate, kapsulių nevartokite. Pirmiausia pasitarkite su gydytoju ir vykdykite jo nurodymus.
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pasitarkite su gydytoju, prieš pradėdami vartoti DIOMPRAZ 75 mg/20 mg modifikuoto atpalaidavimo kietųjų kapsulių, jeigu vartojate kitokių NVNU, kadangi kitokių NVNU ir DIOMPRAZ 75 mg/20 mg modifikuoto atpalaidavimo kietųjų kapsulių tuo pat metu vartoti negalima.
DIOMPRAZ 75 mg/20 mg modifikuoto atpalaidavimo kietosios kapsulės gali maskuoti kitų ligų simptomus arba juos pasunkinti. Dėl to nedelsdami pasitarkite su gydytoju prieš pradėdami vartoti DIOMPRAZ 75 mg/20 mg modifikuoto atpalaidavimo kietųjų kapsulių ar gydymo metu, jei yra bet kuri toliau išvardyta būklė.
- Sergate astma, šienlige ar kitokia alergija, nosies polipoze, yra kvėpavimo pasunkėjimas (lėtinė obstrukcinė plaučių liga, LOPL), ilgalaikė kvėpavimo takų infekcija.
- Sergate Krono liga ar opiniu kolitu.
- Sergate sistemine raudonąją vilklige (SRV) (yra jungiamojo audinio uždegimas).
- Yra širdies, inkstų ar kepenų sutrikimų (kapsulių vartojimo metu gydytojas gali nurodyti atlikti tam tikrus tyrimu).
- Yra didelis kraujospūdis.
- Yra kraujo krešėjimo sutrikimų.
- Be jokios priežasties labai sumažėjo Jūsų svoris arba yra rijimo sutrikimų.
- Pasireiškia pilvo skausmas ar nevirškinimas.
- Pradedate vemti maistu arba krauju.
- Tuštinatės juodomis (kraujo nudažytomis) išmatomis.
- Pasireiškia sunkus ar ilgalaikis viduriavimas (omeprazolo vartojimas yra susijęs su nedideliu infekcinio viduriavimo padažnėjimu).
Pasakykite gydytojui, jei Jums bus atliekama didelė operacija.
Kadangi DIOMPRAZ 75 mg/20 mg modifikuoto atpalaidavimo kietųjų kapsulių sudėtyje yra NVNU, infekcijos simptomai (pvz., karščiavimas, skausmas) gali tapti mažiau pastebimi.
Tokie vaistai, kaip DIOMPRAZ 75 mg/20 mg modifikuoto atpalaidavimo kietosios kapsulės, gali būti susiję su nedideliu širdies priepuolio (miokardo infarkto) ar insulto rizikos padidėjimu. Bet koks pavojus yra labiau tikėtinas ilgą laiką vartojant vaistą didelėmis dozėmis. Neviršykite rekomenduotos dozės ar gydymo trukmės.
Jei Jūsų širdies veikla yra sutrikusi, patyrėte insultą arba galvojate, kad Jums galėtų grėsti šios būklės (pavyzdžiui, Jūsų kraujospūdis yra padidėjęs, sergate cukriniu diabetu, cholesterolio kiekis yra padidėjęs arba rūkote), turite aptarti gydymą su savo gydytoju arba vaistininku.
Jeigu DIOMPRAZ 75 mg/20 mg modifikuoto atpalaidavimo kietųjų kapsulių vartosite ilgai (ilgiau kaip 1 metus), gydytojas tikriausiai reguliariai tikrins Jūsų būklę. Jei pasireikštų koks nors naujas ar neįprastas simptomas arba kitoks poveikis, kito apsilankymo metu apie tai pasakykite gydytojui.
Protonų siurblio inhibitorių, tokių kaip DIOMPRAZ 75 mg/20 mg modifikuoto atpalaidavimo kietosios kapsulės, vartojimas, ypač ilgiau nei vienerius metus, gali nežymiai padidinti šlaunikaulio, riešo arba stuburo lūžimų riziką. Pasakykite gydytojui, jei sergate osteoporoze arba vartojate kortikosteroidų (jų vartojimas gali būti susijęs su osteoporozės rizikos padidėjimu).
Kiti vaistai ir DIOMPRAZ
Jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigyjamus be recepto, arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui, kadangi DIOMPRAZ 75 mg/20 mg modifikuoto atpalaidavimo kietosios kapsulės s gali keisti kai kurių kitų vaistų poveikį, o jie - DIOMPRAZ 75 mg/20 mg modifikuoto atpalaidavimo kietųjų kapsulių poveikį.
Jei vartojate vaisto, kurio sudėtyje yra nelfinaviro (ŽIV infekcijai gydyti), DIOMPRAZ 75 mg/20 mg modifikuoto atpalaidavimo kietųjų kapsulių poveikį vartoti negalima.
Jeigu vartojate bet kurį iš toliau išvardytų vaistų, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
- Kitokių vaistų nuo skausmo, NVNU (įskaitant aspiriną) ar bet kokių kitų trombocitų sukibimą slopinančių vaistų.
- Kraujospūdį mažinančių (antihipertenzinių) vaistų.
- Vaistų nuo cukrinio diabeto.
- Tam tikrų antibiotikų, pvz., ciprofloksacino.
- Ciklosporino ar takrolimuzo (imuninę sistemą slopinančių vaistų, vartojamų organizmo imuninei reakcijai slopinti).
- Kortikosteroidų.
- Mifepristono (jo vartojama ankstyvam nėštumo nutraukimui).
- Vaistų nuo širdies ligų, pvz., digoksino.
- Vaistų širdies ligoms ir didelio kraujospūdžio ligai gydyti, pvz., beta adrenoblokatorių ar angiotenziną konvertuojančio fermento (AKF) inhibitorių;
- Šlapimo išsiskyrimą skatinančių vaistų (įskaitant sulaikančius kalį organizme).
- Ličio (vaisto, vartojamo nuo nuotaikos svyravimų ir tam tikro tipo depresijos).
- Selektyvaus poveikio serotonino reabsorbcijos inhibitorių (SSRI) (jų vartojama nuo nuotaikos svyravimų ir tam tikro tipo depresijos).
- Metotreksato (vaisto, kuriuo gydomas artritas ir tam tikros rūšies vėžys).
- Zidovudino (juo gydoma ŽIV infekcija).
- Kolestipolio ar kolestiramino (vaistų cholesterolio kiekiui mažinti).
- Sulfinpirazono (vartojamo podagrai gydyti).
- Diazepamo (juo mažinamas nerimas, atpalaiduojami raumenys ar gydoma epilepsija).
- Fenitoino (juo gydoma epilepsija). Jei vartojate fenitoino, gydytojas stebės Jūsų būklę pradedant ar baigiant gydymą DIOMPRAZ 75 mg/20 mg modifikuoto atpalaidavimo kietosiomis kapsulėmis.
- Kraują skystinančių vaistų, pvz., varfarino ar kitokių vitamino K antagonistų. Gydytojui gali stebėti reikėti Jūsų būklę pradedant ar baigiant gydymą DIOMPRAZ 75 mg/20 mg modifikuoto atpalaidavimo kietosiomis kapsulėmis.
- Rifampicino (jo vartojama tuberkuliozei gydyti).
- Atazanaviro (juo gydoma ŽIV infekcija).
- Paprastųjų jonažolių (Hypericum perforatum) preparatų (jų vartojama lengvai depresijai gydyti).
- Cilostazolo (jo vartojama apatinių kojų dalių raumenų laikinam skausmui ir nuovargiui mažinti).
- Sakvinaviro (juo gydoma ŽIV infekcija).
- Klopidogrelio (jo vartojama kraujo krešulių (trombų) susidarymo profilaktikai).
- Erlotinibo (jo vartojama vėžiui gydyti)
- Ketokonazolo, itrakonazolo, posakonazolo ar vorikonazolo (vaistų grybelių sukeltoms infekcinėms ligoms gydyti)
- Klaritromicino (vaisto bakterijų sukeltoms infekcinėms ligoms gydyti).
Vaikams
Šios kapsulės netinka vartoti vaikams.
Senyviems pacientams
Jei esate senyvas, gydytojas gali norėti atidžiai stebėti Jūsų būklę DIOMPRAZ 75 mg/20 mg modifikuoto atpalaidavimo kietųjų kapsulių vartojimo laikotarpiu.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Jei esate nėščia ar maitinate krūtimi, prieš DIOMPRAZ 75 mg/20 mg modifikuoto atpalaidavimo kietųjų kapsulių vartojimą pasitarkite su gydytoju. Vartojant DIOMPRAZ 75 mg/20 mg modifikuoto atpalaidavimo kietųjų kapsulių, kaip ir kitų nesteroidinių vaistų nuo uždegimo, gali būti sunkiau pastoti. Jei planuojate pastoti ar turite su pastojimu susijusių problemų, apie tai turite pasakyti gydytojui.
DIOMPRAZ 75 mg/20 mg modifikuoto atpalaidavimo kietųjų kapsulių negalima vartoti paskutiniaisiais trimis nėštumo mėnesiais (žr. aukščiau esantį poskyrį „DIOMPRAZ vartoti negalima“). Paprastai šio vaisto nerekomenduojama vartoti kitu nėštumo laikotarpiu, tačiau gydytojas gali nuspręsti, kad Jums šis vaistas būtinas.
DIOMPRAZ 75 mg/20 mg modifikuoto atpalaidavimo kietųjų kapsulių nereikėtų vartoti žindymo laikotarpiu, nes šiek tiek vaisto patena į motinos pieną.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Šios kapsulės kai kuriems žmonėms gali sukelti svaigulį ar galvos sukimąsi, apsnūdimą ar mieguistumą, nuovargį ar regėjimo sutrikimą. Jei toks poveikis pasireiškia Jums, nevairuokite ir nevaldykite mechanizmų.
3. Kaip vartoti DIOMPRAZ
Visada vartokite šį vaistą tiksliai kaip nurodė gydytojas arba vaistininkas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Rekomenduojama paros dozė yra viena DIOMPRAZ 75 mg/20 mg modifikuoto atpalaidavimo kietoji kapsulė. Jei Jūsų simptomai nėra kontroliuojami vaisto vartojant kartą per parą, pasitarkite su gydytoju. Negalima vartoti daugiau kaip vienos DIOMPRAZ 75 mg/20 mg modifikuoto atpalaidavimo kietosios kapsulės per parą, nes gali padidėti šalutinio poveikio rizika.
DIOMPRAZ 75 mg/20 mg modifikuoto atpalaidavimo kietąją kapsulę reikia nuryti visą, užgeriant vandeniu (maždaug puse stiklinės). Kapsulių negalima kramtyti, laužyti arba atidaryti. Geriausia kapsules gerti valgio metu arba po jo. Jei kapsules gersite kasdien tuo pat metu (tikriausiai per pusryčius ar vakarienę), tai gali palengvinti prisiminti, kad reikia išgerti vaistą.
Jei kyla bet kokių su gydymu susijusių abejonių, pasitarkite su gydytoju.
Ką daryti pavartojus per didelę DIOMPRAZ dozę?
Jei išgersite daugiau kapsulių nei reikia ar jų netyčia nuris vaikas, nedelsdami kreikitės į gydytoją ar artimiausios ligoninės skubios pagalbos skyrių (su savimi turėkite vaisto pakuotę).
Pamiršus pavartoti DIOMPRAZ
Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą dozę.
4. Galimas šalutinis poveikis
Šis vaistas, kaip ir visi kiti, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms. Šalutinio poveikio riziką galima sumažinti vaisto vartojant kiek įmanoma trumpiau.
Tam tikras šalutinis poveikis gali būti sunkus. Jei pasireiškia bet kuris iš toliau išvardytų simptomų, nutraukite DIOMPRAZ 75 mg/20 mg modifikuoto atpalaidavimo kietųjų kapsulių vartojimą ir nedelsdami kreipkitės į gydytoją.
Diklofenako sukeliami simptomai
- Kraujas išmatose.
- Kraujavimas iš skrandžio ar žarnyno (pvz., juodos kaip degutas išmatos).
- Vėmimas krauju ar kavos tirščių išvaizdos turiniu.
- Pilvo skausmas ar kitokie nemalonūs su pilvu susiję simptomai.
- Nevirškinimas arba rėmuo.
- Alerginės reakcijos, galinčios pasireikšti staiga pasireiškusiu švokštimu, kvėpavimo pasunkėjimu, veido, lūpų, plaštakų ar pirštų patinimu, odos išbėrimu, niežėjimu, kraujosruvomis, skausmingomis raudonomis dėmėmis, lupimusi ar pūslėjimu.
Omeprazolo sukeliami simptomai
- Staiga prasidėjęs švokštimas, lūpų, liežuvio, gerklės ar kūno tinimas, išbėrimas, alpimas ar sutrikęs rijimas (sunki alerginė reakcija).
- Odos paraudimas su skausmingų raudonų dėmių atsiradimu, pūslių susidarymas ar lupimasis. Taip pat galiamas sunkus lūpų, akių, burnos ertmės, nosies, lytinių organų pūslių atsiradimas ir kraujavimas (tai gali būti Stevens-Johnson sindromas arba toksinė epidermolizė);
- Pageltusi oda, patamsėjęs šlapimas ir nuovargis (tai gali būti kepenų sutrikimo simptomai).
Gydytojas gali norėti periodiškai tikrinti Jūsų būklė gydymo DIOMPRAZ 75 mg/20 mg modifikuoto atpalaidavimo kietosiomis kapsulėmis metu.
Toliau išvardytas kitoks diklofenako sukeliamas šalutinis poveikis
Labai dažnas: pasireiškia daugiau kaip 1 vartotojui iš 10
Dažni: pasireiškia nuo 1 iki 10 vartotojų iš 100
Nedažni: pasireiškia nuo 1 iki 10 vartotojų iš 1 000
Reti: pasireiškia nuo 1 iki 10 vartotojų iš 10 000
Labai reti: pasireiškia mažiau kaip 1 vartotojui iš 10000
Dažnis nežinomas: dažnis negali būti apskaičiuotas pagal turimus duomenis
Dažnas šautinis poveikis
- Galvos skausmas, svaigulys ir galvos sukimasis.
- Liguistumas, pykinimas, pilvo pūtimas, viduriavimas, apeito netekimas.
- Pilvo skausmas ir kiti nenormalūs su pilvu susiję simptomai, nevirškinimas ir rėmuo.
- Kepenų veiklą rodančių kraujo tyrimų rodmenų pokytis.
- Išbėrimas.
Retas šautinis poveikis
- Alerginės reakcijos, galinčios pasireikšti staiga pasireiškusiu švokštimu, kvėpavimo pasunkėjimu, veido, lūpų, plaštakų ar pirštų patinimu, odos išbėrimu, biežėjimu, kraujosruvomis, skausmingomis raudonomis dėmėmis, lupimusi ar pūslėjimu , rijimo pasunkėjimas.
- Nuovargis, mieguistumas.
- Kraujo samplūdis veide, kraujavimas iš skrandžio ar žarnyno (pvz., tuštinimas juodomis kaip degutas išmatomis).
- Vėmimas krauju ar kavos tirščių išvaizdos turiniu.
- Skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opa.
- Kepenų sutrikimai, gelta (odos ir akių baltymų pageltimas).
- Išbėrimas ir dėmės (dilgėlinė).
- Skrandžio ar žarnyno prakiurimas (virškinimo trakto prakiurimas).
Labai retas šautinis poveikis
- Mažakraujystė.
- Depresija, dezorientacija, nemiga, irzlumas, nuotaikos pokyčiai, košmariški sapnai.
- Atminties sutrikimas, dilgčiojimo ir badymo pojūtis.
- Kaklo stingulys (tai gali būti smegenų dangalo uždegimo (meningito) požymis).
- Minčių susipainiojimas, haliucinacijos, bloga savijauta.
- Skonio pojūčio pokytis, drebulys, priepuoliai, nerimas.
- Matomo vaizdo neryškumas, matomo vaizdo dvigubinimasis.
- Klausos sutrikimas, ūžesys (spengimas ausyse).
- Krono ligos ar opinio kolito pasunkėjimas.
- Vidurių užkietėjimas (įskaitant žarnyno užsikimšimą).
- Stemplės sutrikimai.
- Kasos uždegimas.
- Jautrumas šviesai, odos išbėrimas, odos pūslių atsiradimas ir (arba) burnos ar akių perštėjimas, odos pleiskanojimas, egzema ir neįprastos kraujosruvos, plaukų slinkimas.
- Inkstų sutrikimai, šlapinimosi sutrikimai (pvz., įprasto šlapimo kiekio ar spalvos pokytis).
- Baltųjų kraujo ląstelių kiekio sumažėjimas (leukopenija).
- Plaučių audinio uždegimas (pneumonitas).
Kitoks poveikis
Diklofenakas gali būti susijęs su nedideliu širdies priepuolio (miokardo infarkto) ar insulto rizikos padidėjimu.
Kitoks šalutinis poveikis, susijęs su nesteroidinių vaistų nuo uždegimo vartojimu, yra skysčių kaupimosi sukeltas patinimas (dar vadinamas edema), didelis kraujospūdis, juntamas širdies plakimas, krūtinės skausmas ir širdies nepakankamumas.
Toliau išvardytas kitoks omeprazolo sukeliamas šalutinis poveikis
Labai dažnas: pasireiškia daugiau kaip 1 vartotojui iš 10
Dažni: pasireiškia nuo 1 iki 10 vartotojų iš 100
Nedažni: pasireiškia nuo 1 iki 10 vartotojų iš 1 000
Reti: pasireiškia nuo 1 iki 10 vartotojų iš 10 000
Labai reti: pasireiškia mažiau kaip 1 vartotojui iš 10000
Dažnis nežinomas: dažnis negali būti apskaičiuotas pagal turimus duomenis
Dažnas šautinis poveikis
- Galvos skausmas.
- Poveikis skrandžiui ar žarnynui: viduriavimas, pilvo skausmas, vidurių užkietėjimas, dujų susikaupimas virškinimo trakte (pilvo pūtimas).
- Šleikštulys (pykinimas) ir vėmimas.
Nedažnas šalutinis poveikis
- Pėdų ir kulkšnių patinimas.
- Sutrikęs miegas (nemiga).
- Svaigulys, perštėjimo, pvz., badymo ir dilgčiojimo, pojūtis, mieguistumas.
- Galvos sukimasis (vertigo).
- Odos išbėrimas, išbėrimas gumbeliais (dilgėlinė) ir niežėjimas.
- Bendras negalavimas ir energijos stoka.
- Nenormalūs kepenų funkciją rodančių kraujo tyrimų rodmenys.
- Šlaunikaulio, riešo ir stuburo lūžimai.
Retas šalutinis poveikis
- Kraujo pokyčiai (sumažėjęs baltųjų kraujo ląstelių ar trombocitų kiekis), dėl kurių gali pasireikšti silpnumas, susidaryti kraujosruvų, dažniau atsirasti infekcija.
- Alerginės reakcijos, kartais labai sunkios (gali patinti lūpos, liežuvis ir gerklė, prasidėti karščiavimas, švokštimas).
- Mažas natrio kiekis kraujyje (dėl to gali pasireikšti silpnumas, prasidėti vėmimas ir mėšlungis)
- Sujaudinimas, minčių susipainiojimas, depresija.
- Skonio pojūčio pokytis.
- Regos sutrikimas, pvz., matomo vaizdo neryškumas.
- Staiga pasireiškęs švokštimas ar dusulys (bronchų spazmas).
- Burnos džiūvimas.
- Burnos gleivinės uždegimas.
- Grybelinė infekcija, vadinama pienlige ir galinti pažeisti žarnas.
- Kepenų sutrikimai, įskaitant geltą (gali pagelsti oda, patamsėti šlapimas ir pasireikšti nuovargis).
- Plaukų slinkimas (alopecija).
- Odos išbėrimas ją paveikus saulės šviesai.
- Sąnarių skausmas (artralgija) ar raumenų skausmas (mialgija).
- Sunkus inkstų sutrikimas (intersticinis nefritas).
- Sustiprėjęs prakaitavimas.
Labai retas šalutinis poveikis
- Kraujo ląstelių kiekio pokytis, įskaitant agranulocitozę (mažą baltųjų kraujo ląstelių kiekį).
- Agresyvumas.
- Matymas, jutimas ar girdėjimas to, ko nėra (haliucinacijos).
- Sunkūs kepenų sutrikimai, sukeliantys kepenų nepakankamumą ir smegenų uždegimą.
- Staiga prasidėjęs sunkus odos išbėrimas ar pūslių susidarymas ir lupimasis, kuris gali būti susijęs su karščiavimu ir sąnarių skausmais (daugiaformė eritema, Stevens-Johnson sindromas, toksinė epidermio nekrolizė).
- Raumenų silpnumas.
- Krūtų padidėjimas vyrams.
Šalutinis poveikis, kurio dažnis nežinomas
- Žarnų uždegimas (sukeliantis viduriavimą).
- Jei vartojate DIOMPRAZ 75 mg/20 mg modifikuoto atpalaidavimo kietųjų kapsulių daugiau kaip tris mėnesius, galimas magnio kiekio sumažėjimas kraujyje. Magnio kiekio sumažėjimas pasireiškia nuovargiu, nevalingais raumenų susitraukimais, dezorientacija, traukuliais, svaiguliu ar padažnėjusiu širdies plakimu. Jei pastebėjote bet kurį iš išvardytų simptomų, nedelsdami kreipkitės į gydytoją. Dėl mažo magnio kiekio kraujyje gali sumažėti kalio ar kalcio kiekis. Jūsų gydytojas gali paskirti reguliariai atlikti kraujo tyrimus magnio kiekiui stebėti.
Kitoks poveikis
Labai retais atvejais omeprazolas gali pažeisti baltąsias kraujo ląsteles ir susilpninti imuninę sistemą. Jeigu pasireiškia infekcija, kurios simptomai yra karščiavimas ir labai pablogėjusi bendroji būklė arba karščiavimas ir lokalios infekcijos simptomai (pvz., kaklo, gerklės ar burnos ertmės skausmas arba pasunkėjęs šlapinimasis), būtina kiek įmanoma greičiau pasitarti su gydytoju, kadangi tokiu atveju reikia atlikti kraujo tyrimą ir įsitikinti, ar neišnyko baltosios kraujo ląstelės (ar nėra agranulocitozės). Nepamirškite gydytojui pasakyti, kad vartojate šį vaistą.
Pranešimas apie šalutinį poveikį
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Apie šalutinį poveikį taip pat galite pranešti tiesiogiai, užpildę interneto svetainėje www.vvkt.lt esančią formą, paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, tel: 8 800 73568, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt. Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.
5. Kaip laikyti DIOMPRAZ
Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
Ant dėžutės, lizdinės plokštelės ar buteliuko etiketės po „Tinka iki“ arba „EXP“ nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaisto vartoti negalima. Vaistas tinkamas vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
DTPE buteliukas/lizdinė plokštelė
Laikyti ne aukštesnėje kaip 30 °C temperatūroje.
DTPE buteliukas
Tinkamumo laikas po pirmojo atidarymo - 1 mėnesis.
Laikyti gamintojo pakuotėje. Buteliuką laikyti sandarų, kad preparatas būtų apsaugotas nuo drėgmės.
Lizdinė plokštelė
Laikyti gamintojo pakuotėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo drėgmės.
Vaistų negalima išmesti į kanalizaciją arba su buitinėmis atliekomis. Kaip išmesti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
DIOMPRAZ sudėtis
- Veikliosios medžiagos yra diklofenako natrio druska ir omeprazolas. Kiekvienoje modifikuoto atpalaidavimo kietojoje kapsulėje yra 75 mg diklofenako natrio druskos ir 20 mg omeprazolo.
- Pagalbinės medžiagos
Kapsulės turinys
Mikrokristalinė celiuliozė, povidonas K 25, koloidinis bevandenis silicio dioksidas, metakrilo rūgšties ir etilakrilato 1:1 kopolimeras A, neutralizuotas 6 mol% natrio hidroksidu, propilenglikolis, amonio metakrilato kopolimeras A, amonio metakrilato kopolimeras B, manitolis, sunkusis magnio subkarbonatas, hidroksipropilceliuliozė (75-150 mPas/5% tirpalas), natrio laurilsulfatas, hipromeliozė (6mPas), metakrilo rūgšties ir etilakrilato 1:1 kopolimero 30 % dispersija (sausoji medžiaga), polisorbatas 80, trietilo citratas, talkas.
Kapsulės apvalkalas
Titano dioksidas (E171), raudonasis geležies oksidas (E 172), geltonasis geležies oksidas (E 172), želatina.
DIOMPRAZ išvaizda ir kiekis pakuotėje
DIOMPRAZ 75 mg/20 mg modifikuoto atpalaidavimo kietoji kapsulė yra pailga kietoji želatininė kapsulė, kurios dangtelis yra matinis rožinis, korpusas – matinis geltonas ir kurioje yra baltų arba gelsvų granulių.
Pakuotės dydis
DTPE buteliukai: 30 modifikuoto atpalaidavimo kietųjų kapsulių.
Lizdinės plokštelės: 10, 20, 30, 50, 60, 100 modifikuoto atpalaidavimo kietųjų kapsulių.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
Tarptautinis pavadinimas | Diklofenako natrio druska+Omeprazolas |
Vaisto stiprumas | 75mg+20mg |
Vaisto forma | modifikuoto atpalaidavimo kietosios kapsulės |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti per burną |
Registracijos numeris | LT/1/14/3658 |
Registratorius | PharmaSwiss Česka republika s.r.o., Čekija |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 2014.11.25 |
Vaistas perregistruotas |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
DIOMPRAZ 75 mg/20 mg modifikuoto atpalaidavimo kietosios kapsulės
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
Kiekvienoje modifikuoto atpalaidavimo kietojoje kapsulėje yra 75 mg diklofenako natrio druskos (25 mg skrandyje neirių granulių forma ir 50 mg pailginto atpalaidavimo granulių forma) ir 20 mg omeprazolo (skrandyje neirių granulių forma).
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Modifikuoto atpalaidavimo kietoji kapsulė.
1-o dydžio pailga kietoji želatininė kapsulė, kurios dangtelis yra matinis rožinis, korpusas – matinis geltonas ir kurioje yra baltų arba gelsvų granulių.
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1. Terapinės indikacijos
DIOMPRAZ 75 mg/20 mg modifikuoto atpalaidavimo kietosios kapsulės skirtos simptominiam reumatoidinio artrito, osteoartrito ir ankilozinio spondilito gydymui suaugusiems pacientams, kuriems yra su nesteroidinių vaistinių preparatų nuo uždegimo (NVPNU) vartojimu susijusių skrandžio ir (arba) dvylikapirštės žarnos opų atsiradimo rizika.
4.2. Dozavimas ir vartojimo metodas
Dozavimas
Suaugusiesiems
Paros dozė yra viena kapsulė (75 mg diklofenako/ 20 mg omeprazolo).
Jei simptomų kontrolė vaistinio preparato vartojant kartą per parą nepasiekiama, reikia pakeisti gydymo schemą ir pradėti gydymą vienu ar daugiau kitokių vaistinių preparatų. Vartoti daugiau kaip vieną DIOMPRAZ 75 mg/20 mg modifikuoto atpalaidavimo kietąją kapsulę per parą negalima, kadangi tokiu atveju omeprazolo ekspozicija būna per didelė.
Nepageidaujamas poveikis gali pasireikšti rečiau, vaistinio preparato vartojant trumpiausią laikotarpį, reikalingą simptomams kontroliuoti (žr. 4.4 skyrių).
Gydymą reikia tęsti kiek būtina individualiam tikslui pasiekti, be to, reikia reguliariai vertinti vaistinio preparato gydomąjį poveikį ir, jei naudos nėra, jo vartojimą nutraukti.
Vartojimo metodas
DIOMPRAZ 75 mg/20 mg modifikuoto atpalaidavimo kietąją kapsulę reikia nuryti sveiką, užgeriant dideliu kiekiu skysčio.
DIOMPRAZ 75 mg/20 mg modifikuoto atpalaidavimo kietąją kapsulę geriausia išgerti valgant.
Specifinės populiacijos
Pacientams, kurių inkstų funkcija sutrikusi
Yra žinoma, kad didelė diklofenako dalis išskiriama pro inkstus, todėl pacientams, kurių inkstų funkcija sutrikusi, toksinių DIOMPRAZ 75 mg/20 mg modifikuoto atpalaidavimo kietųjų kapsulių reakcijų rizika gali būti didesnė. Pacientams, kuriems yra lengvas ar vidutinio sunkumo inkstų funkcijos sutrikimas, DIOMPRAZ 75 mg/20 mg modifikuoto atpalaidavimo kietųjų kapsulių būtina vartoti atsargiai, be to, būtina atidžiai stebėti inkstų funkciją.
Pacientams, kuriems yra sunkus inkstų funkcijos sutrikimas, DIOMPRAZ 75 mg/20 mg modifikuoto atpalaidavimo kietųjų kapsulių vartoti negalima (žr. 4.3 ir 4.4 skyrius).
Pacientams, kurių kepenų funkcija sutrikusi
Pacientams, kuriems yra lengvas ar vidutinio sunkumo kepenų funkcijos sutrikimas, DIOMPRAZ 75 mg/20 mg modifikuoto atpalaidavimo kietųjų kapsulių būtina vartoti atsargiai, be to, būtina atidžiai stebėti kepenų funkciją.
Pacientams, kuriems yra sunkus kepenų funkcijos sutrikimas, DIOMPRAZ 75 mg/20 mg modifikuoto atpalaidavimo kietųjų kapsulių vartoti negalima (žr. 4.3 ir 4.4 skyrius).
Senyviems (>65 metų) pacientams
Nepageidaujamų reakcijų sukeltų komplikacijų rizika senyviems pacientams yra didesnė. Jei manoma, kad gydymas NVNU būtinas, reikia kiek įmanoma trumpiau vartoti mažiausią veiksmingą dozę. Pacientą būtina reguliariai stebėti, ar gydymo NVNU metu neatsiranda kraujavimo iš virškinimo trakto (žr. 4.4 ir 5.2 skyrius).
Vaikų populiacija (≤ 18 metų)
DIOMPRAZ 75 mg/20 mg modifikuoto atpalaidavimo kietųjų kapsulių saugumas ir veiksmingumas neištirti, todėl vaikams jų vartoti nerekomenduojama.
4.3. Kontraindikacijos
Padidėjęs jautrumas veikliajai arba bet kuriai 6.1 skyriuje nurodytai pagalbinei medžiagai arba modifikuotiems benzimidazolams.
Buvusi padidėjusio jautrumo reakcija (pvz., astma, dilgėlinė, angioneurozinė edema ar rinitas), sukelta ibuprofeno, aspirino ar kitokio NVNU.
Sunkus kepenų, inkstų ar širdies nepakankamumas (žr. 4.4 skyrių).
Paskutinis nėštumo trimestras (žr. 4.6 skyrių).
Aktyvios ar pasikartojančios pepsinės opos arba kraujavimas iš virškinimo trakto (du ar daugiau patvirtintų skirtingų opos ar kraujavimo epizodų).
Buvęs su ankstesniu NVNU vartojimu susijęs kraujavimas iš virškinimo trakto arba virškinimo trakto prakiurimas
Omeprazolo, kaip ir kitų protonų siurblio inhibitorių (PSI), negalima vartoti kartu su nelfinaviru (žr. 4.5 skyrių).
Nustatytas stazinis širdies nepakankamumas (II-IV stadijos pagal NYHA klasifikaciją), išeminė širdies liga, periferinių arterijų liga ir (arba) galvos smegenų kraujotakos sutrikimas.
4.4. Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Diklofenakas (NVNU)
Visiems pacientams
Nepageidaujamas poveikis gali sumažėti vartojant mažiausią veiksmingą vaistinio preparato dozę trumpiausią laiką, būtiną simptomams kontroliuoti (žr. 4.2 skyrių ir toliau aprašytą riziką virškinimo traktui bei širdies ir kraujagyslių sistemai).
Vartojant diklofenako, kaip ir kitokių NVNU, retais atvejais gali pasireikšti alerginės reakcijos, įskaitant anafilaksines ar anafilaktoidines reakcijas, nors vaistinio preparato ekspozicijos anksčiau ir nebuvo. Dėl farmakologinių savybių DIOMPRAZ 75 mg/20 mg modifikuoto atpalaidavimo kietosios kapsulės, kaip ir kiti NVNU, gali slėpti infekcinės ligos požymius ir simptomus.
Reikia vengti DIOMPRAZ 75 mg/20 mg modifikuoto atpalaidavimo kietųjų kapsulių vartoti kartu su NVNU, įskaitant selektyviuosius ciklooksigenazės 2 inhibitorius, nes nėra jokių duomenų apie naudingą sinerginį poveikį, o nepageidaujamas poveikis gali būti adityvus (žr. 4.5 skyrių).
Senyvi pacientai
Būtina laikytis atsargumo priemonių, remiantis bendraisiais medicinos principais. NVNU nepageidaujamas reakcijas, ypač kraujavimą iš virškinimo trakto ir virškinimo trakto prakiurimą, kurie gali būti mirtini, senyviems žmonėms sukelia dažniau (žr. 4.2 skyrių). Nusilpusiems ar mažai sveriantiems senyviems pacientams rekomenduojama vartoti mažiausią veiksmingą dozę.
Kvėpavimo sistemos sutrikimai
Pacientams, kuriems yra astma, sezoninis alerginis rinitas, nosies gleivinės paburkimas (pvz., nosies polipai), lėtinė obstrukcinė plaučių liga arba lėtinė infekcinė kvėpavimo takų liga (ypač susijusi su į alerginį rinitą panašiais simptomais), reakcijos į NVNU, tokios kaip į astmą panašus paūmėjimas (taip vadinamas analgetikų netoleravimas/ analgetikų sukelta astma), Kvinkės edema arba dilgėlinė pasireiškia dažniau nei kitiems pacientams. Todėl, gydant tokius pacientus, rekomenduojama imtis specialių atsargumo priemonių (būti pasiruošus skubiai suteikti pagalbą). Tai taikoma ir pacientams, kuriems pasireiškia alergija (pvz., buvo atsiradusios odos reakcijos, niežėjimas ar dilgėlinė) kitokioms medžiagoms.
Širdies ir kraujagyslių, inkstų ir kepenų funkcijos sutrikimas
Pacientams, kuriems yra reikšmingų širdies ir kraujagyslių sutrikimų pasireiškimo rizikos veiksnių (pvz., hipertenzija, hiperlipidemija, cukrinis diabetas, rūkymas), diklofenako galima skirti tik atidžiai įvertinus paciento būklę.
Kadangi su diklofenako vartojimu susijusi širdies ir kraujagyslių sutrikimų pasireiškimo rizika gali didėti vartojant didesnę dozę ir esant ilgesnei ekspozicijai, reikia vartoti mažiausią veiksmingą paros dozę kiek įmanoma trumpesnį laikotarpį. Periodiškai reikia įvertinti paciento poreikį simptominiam skausmo malšinimui ir reakciją į gydymą.
Skiriant diklofenaką pacientams, kuriems yra kepenų funkcijos sutrikimas, būtina atidi medicininė priežiūra, nes jų būklė gali pasunkėti.
Kaip ir vartojant kitų NVNU, gydymo diklofenaku metu gali padidėti kepenų fermentų aktyvumas. Diklofenaku gydant ilgai, atsargumo dėlei reikia reguliariai tikrinti kepenų funkciją. Jeigu nuolat nustatomi nenormalūs kepenų funkcijos tyrimų rodmenys arba šie rodmenys blogėja, atsiranda kepenų ligą rodančių klinikinių požymių ar simptomų arba jeigu yra kokių nors kitų apraiškų (pvz., eozinofilija, išbėrimas), diklofenako vartojimą reikia nutraukti. Vartojant diklofenaką, gali pasireikšti hepatitas be perspėjamųjų simptomų. Diklofenako reikia atsargiai vartoti pacientams, kuriems yra hepatinė porfirija, nes vaistinis preparatas gali išprovokuoti priepuolį.
Gauta pranešimų apie skysčių susilaikymą ir edemą, susijusius su gydymu NVNU, įskaitant gydymą diklofenaku, todėl rekomenduojama labai atsargiai gydyti pacientus, kuriems yra širdies arba inkstų funkcijos sutrikimas ar buvo diagnozuota arterinė hipertenzija, senyvus pacientus, pacientus, kurie kartu vartoja diuretikų ar vaistinių preparatų, kurie gali reikšmingai veikti inkstų funkciją, bei pacientus, kurių organizme dėl bet kokios priežasties yra labai sumažėjęs ekstraląstelinio skysčio kiekis, pvz., prieš didelę chirurginę operaciją ar po jos (žr. 4.3 skyrių). Tokiais atvejais, vartojant diklofenako, atsargumo dėlei rekomenduojama stebėti inkstų funkciją. Nutraukus gydymą, būklė dažniausiai vėl tampa tokia, kokia buvo prieš gydymą.
NVNU vartojimas gali sukelti nuo dozės priklausomą prostaglandinų susidarymo sumažėjimą ir skatinti inkstų nepakankamumo atsiradimą. Didžiausia tokios reakcijos atsiradimo rizika yra pacientams, kurių inkstų, širdies ar kepenų funkcija yra sutrikusi, kurie vartoja diuretikų arba yra senyvi. Būtina stebėti tokių pacientų inkstų funkciją (žr. 4.3 skyrių).
Poveikis širdies ir kraujagyslių sistemai bei smegenų kraujagyslėms:
Pacientus, kuriems serga arterine hipertenzija ir (arba) lengvu ar vidutinio sunkumo širdies nepakankamumu, gydymo NVNU metu reikia tinkamai stebėti, kadangi gauta pranešimų apie su NVNU vartojimu susijusio skysčių susilaikymo ir edemos atvejus.
Klinikiniai tyrimai ir epidemiologiniai duomenys patvirtina, kad diklofenako vartojimas, ypač didelėmis dozėmis (150 mg per parą) ir ilgą laiką, gali būti susijęs su nedideliu arterijų trombozės reiškinių (pvz., miokardo infarkto arba insulto) rizikos padidėjimu.
Pacientus, kurie serga nekontroliuojama arterine hipertenzija, staziniu širdies nepakankamumu, patvirtinta išemine širdies liga, periferine širdies liga ir (arba) smegenų kraujagyslių liga, diklofenaku galima gydyti tik atidžiai įvertinus jų būklę. Prieš pradedant ilgalaikį gydymą, reikia atidžiai įvertinti ir pacientų, kuriems yra reikšmingų širdies ir kraujagyslių sutrikimų rizikos veiksnių (pvz., hipertenzija, hiperlipidemija, cukrinis diabetas, rūkymas), būklę.
Kraujavimas iš virškinimo trakto, virškinimo trakto išopėjimas ir prakiurimas
Apie kraujavimą iš virškinimo trakto, virškinimo trakto išopėjimą ar prakiurimą, kurie gali būti mirtini, buvo pranešta bet kuriuo gydymo visais NVNU metu, nepriklausomai nuo to, buvo ar nebuvo įspėjamųjų simptomų ir sunkių virškinimo trakto sutrikimų praeityje.
Didinant NVNU dozes pacientams, kuriems praeityje buvo pasireiškusi opa, ypač tokia, kuri komplikavosi kraujavimu arba prakiurimu (žr. 4.3 skyrių), bei senyviems žmonėms, kraujavimo iš virškinimo trakto, jo išopėjimo ar prakiurimo rizika yra didesnė. Tokių pacientų gydymą reikia pradėti mažiausia įmanoma doze.
Pacientai (ypač senyvi), kuriems jau buvo pasireiškęs toksinis poveikis virškinimo traktui, turi pranešti apie bet kokius neįprastus su pilvu susijusius simptomus (ypač apie kraujavimą iš virškinimo trakto), ypač gydymo pradžioje.
Atsargumo priemonių būtina imtis, jei pacientas tuo pat metu vartoja išopėjimo ar kraujavimo riziką didinančių vaistinių preparatų, pvz., geriamųjų kortikosteroidų, antikoaguliantų (tokių kaip varfarinas), selektyvaus poveikio serotonino reabsorbcijos inhibitorių ar trombocitų agregaciją slopinančių vaistinių preparatų, tokių kaip aspirinas (žr. 4.5 skyrių).
Jei DIOMPRAZ 75 mg/20 mg modifikuoto atpalaidavimo kietųjų kapsulių vartojančiam pacientui pasireiškia kraujavimas iš virškinimo trakto ar jo išopėjimas, gydymą šiuo vaistiniu preparatu būtina nutraukti.
NVNU būtina atsargiai skirti vartoti pacientams, kurie jau yra sirgę virškinimo trakto ligomis (opiniu kolitu, Krono liga), kadangi šios būklės gali paūmėti (žr. 4.8 skyrių).
Sisteminė raudonoji vilkligė ir mišrios jungiamojo audinio ligos
Sistemine raudonąja vilklige (SRV) ir mišriomis jungiamojo audinio ligomis sergantiems pacientams gali padidėti aseptinio meningito pasireiškimo rizika (žr. 4.8 skyrių).
Odos reakcijos
Gauta retų pranešimų apie su NVNU vartojimu susijusių sunkių (kartais mirtinų) odos reakcijų, įskaitant eksfoliacinį dermatitą, Stevens Johnson sindromą ir toksinę epidermio nekrolizę, atvejus (žr. 4.8 skyrių). Gydymo pradžioje tokių reakcijų tikimybė pacientui yra didžiausia: daugeliu atvejų reakcijos prasideda per pirmąjį gydymo mėnesį. DIOMPRAZ 75 mg/20 mg modifikuoto atpalaidavimo kietųjų kapsulių vartojimą reikia nutraukti nedelsiant, vos tik pasireiškus pirmiems odos išbėrimo, gleivinės pažeidimo ar kitiems padidėjusio jautrumo požymiams.
Poveikis moterų vaisingumui
DIOMPRAZ 75 mg/20 mg modifikuoto atpalaidavimo kietosios kapsulės gali slopinti moters vaisingumą, todėl pastoti bandančioms moterims jų vartoti nerekomenduojama.
Jei moteris turi sunkumų pastojant arba jai atliekami nevaisingumo tyrimai, reikia apsvarstyti DIOMPRAZ 75 mg/20 mg modifikuoto atpalaidavimo kietųjų kapsulių vartojimo nutraukimą.
Poveikis kraujui
DIOMPRAZ 75 mg/20 mg modifikuoto atpalaidavimo kietosios kapsulės, kaip ir kiti NVNU, gali sukelti laikiną trombocitų agregacijos slopinimą.
Omeprazolas
Jeigu yra bet koks perspėjamasis simptomas (pvz., reikšmingas neplanuotas kūno svorio sumažėjimas, besikartojantis vėmimas, rijimo sutrikimas, vėmimas krauju ar melena) ir jeigu yra įtariama ar nustatyta skrandžio opa, tai ištirti, ar nėra piktybinio proceso, nes gydymas šiuo vaistiniu preparatu gali palengvinti jo simptomus ir suvėlinti diagnozės nustatymą.
Atazanaviro nerekomenduojama vartoti kartu su protonų siurblio inhibitoriais (žr.4.5 skyrių). Jeigu vis dėlto manoma, kad atazanaviro vartoti kartu su protonų siurblio inhibitoriais neišvengiama, būtina atidžiai stebėti tokį derinį vartojančio paciento klinikinę būklę (pvz., virusų kiekį), padidinti atazanaviro dozę iki 400 mg (kartu vartojant 100 mg ritonaviro) ir neviršyti 20 mg omeprazolo dozės.
Omeprazolas (kaip ir visi kiti skrandžio rūgšties kiekį mažinantys vaistiniai preparatai) dėl sukeliamos hipochlorhidrijos ar achlorhidrijos gali sumažinti vitamino B12 (cianokobalamino) absorbciją. Į tai reikia atsižvelgti ilgalaikio gydymo atveju, jeigu vitamino B12 atsargos organizme yra sumažėjusios arba yra vitamino B12 absorbcijos sumažėjimo rizikos veiksnių.
Omeprazolas yra CYP2C19 inhibitorius. Pradedant ar baigiant gydymą omeprazolu, reikia atsižvelgti į sąveikos su CYP2C19 metabolizuojamais vaistiniais preparatais galimybę. Pastebėta klopidogrelio ir omeprazolo sąveika (žr.4.5 skyrių). Klinikinė tokios sąveikos reikšmė nežinoma. Atsargumo dėlei omeprazolo vartoti kartu su klopidogreliu reikia vengti.
Gauta pranešimų apie sunkią hipomagnezemiją, pasireiškusią pacientams, kurie protonų siurblio inhibitorių (PSI), pvz., omeprazolo, vartojo mažiausiai tris mėnesius (dažniausiai – vienerius metus). Sunki hipomagnezemija gali pasireikšti nuovargiu, tetanija, delyru, traukuliais, svaiguliu ir skilveline aritmija, tačiau gali pasireikšti nepastebimai ir likti nediagnozuota. Hipomagnezemija dažniausiai sumažėdavo pradėjus vartoti magnio papildų ir nutraukus PSI vartojimą. Jeigu numatomas ilgalaikis gydymas arba pacientas kartu su PSI vartoja digoksino ar hipomagnezemiją sukelti galinčių vaistinių preparatų (pvz., diuretikų), sveikatos priežiūros specialistai turi apsvarstyti, ar nereikia tirti magnio kiekio prieš pradedant gydymą PSI ir periodiškai jo metu.
Protonų siurblio inhibitoriai, ypač vartojami didelėmis dozėmis ir ilgai (daugiau kaip 1 metus), gali šiek tiek didinti šlaunikaulio, riešo ir stuburo lūžių riziką, ypač senyviems žmonėms arba esant kitų pripažintų rizikos veiksnių. Stebėjimo tyrimų duomenimis, protonų siurblio inhibitoriai gali padidinti bendrą lūžių riziką 10‑40%. Dalį šio padidėjimo gali nulemti kiti rizikos veiksniai. Pacientams, kuriems yra osteoporozės rizika, būtina galiojančias klinikines rekomendacijas atitinkanti priežiūra bei pakankamas vitamino D ir kalcio kiekio vartojimas.
Gydymas protonų siurblio inhibitoriais gali šiek tiek padidinti virškinimo trakto infekcijų, tokių, kaip Salmonella ar Campylobacter, riziką (žr.5.1 skyrių).
Kaip ir bet kokio ilgalaikio (ypač ilgesnio kaip 1 metus) gydymo atveju būtina reguliariai tirti paciento būklę.
Poveikis laboratorinių tyrimų rodmenims
Padidėjęs chromogranino A (CgA) kiekis gali trukdyti atlikti tyrimus dėl neuroendokrininio naviko. Siekiant išvengti poveikio tyrimo rezultatams, gydymą omeprazolu reikia nutraukti likus mažiausiai 5 dienoms iki CgA kiekio matavimo (žr. 5.1 skyrių).
4.5. Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Diklofenakas (NVNU)
Kiti analgetikai, įskaitant selektyvaus poveikio ciklooksigenazės 2 inhibitorius. Vartoti kartu du ar daugiau NVNU (įskaitant aspiriną) nerekomenduojama, kadangi gali didėti nepageidaujamo poveikio rizika (žr. 4.4 skyrių).
Diuretikai ir antihipertenziniai vaistiniai preparatai. Gali susilpnėti diurezinis ir antihipertenzinis poveikis.
Šiuos vaistinius preparatus vartoti kartu reikia atsargiai, būtina periodiškai matuoti tokių pacientų, ypač senyvų, kraujospūdį. Paciento hidratacija turi būti pakankama, be to, būtina stebėti inkstų funkciją pradėjus kombinuotąjį gydymą ir periodiškai vėliau, ypač jei pacientas vartoja diuretikų ar AKF inhibitorių, nes gali padidėti nefrotoksinio poveikio rizika.
Diuretikai gali didinti nefrotoksinio NVNU poveikio riziką. Vartojant kartu su kalį organizme sulaikančiais diuretikais, gali padidėti kalio kiekis serume, todėl jį reikia stebėti.
Digoksinas. Gali padidėti digoksino koncentracija plazmoje, todėl rekomenduojama stebėti digoksino kiekį serume.
Širdį veikiantys glikozidai. NVNU gali sukelti širdies nepakankamumo paūmėjimą, sumažinti GFG (glomerulų filtracijos greitį) ir didinti glikozidų kiekį plazmoje.
Litis. Gali sulėtėti ličio eliminacija, rekomenduojama stebėti ličio kiekį serume.
Metotreksatas. Jei tarp NVNU ir diklofenako vartojimo praėjo mažiau kaip 24 valandos, būtinas atsargumas.
Diklofenakas gali slopinti metotreksato klirensą per inkstų kanalėlius, todėl gali didėti metotreksato kiekis ir pasireikšti toksinis poveikis.
Ciklosporinas. Didėja nefroksinio poveikio rizika, todėl diklofenako reikia vartoti mažesnėmis dozėmis nei ciklosporino nevartojantiems pacientams.
Mifepristonas. NVNU negalima vartoti 8‑12 parų po mifepristono pavartojimo, kadangi NVNU gali silpninti mifepristono poveikį.
Kortikosteroidai. Didėja virškinimo trakto išopėjimo ar kraujavimo iš virškinimo trakto rizika (žr. 4.4 skyrių).
Antikoaguliantai ir trombocitų agregaciją slopinantys vaistiniai preparatai. Kartu rekomenduojama vartoti atsargiai, nes gali didėti kraujavimo rizika (žr. 4.4 skyrių). Nors klinikinių tyrimų duomenys nerodo, kad diklofenakas darytų įtaką antikoaguliantų veikimui, gauta pavienių pranešimų apie kraujavimo rizikos padidėjimą pacientams, diklofenako vartojusiems kartu su antikoaguliantais. Todėl rekomenduojama tokius pacientus atidžiai stebėti.
Chinolonų grupės antibiotikai. Tyrimų su gyvūnais metu gauti duomenys rodo, kad NVNU gali didinti su chinolonų grupės antibiotikų vartojimu susijusią traukulių riziką. NVNU ir chinolonų vartojantiems pacientams gali padidėti traukulių pasireiškimo rizika.
Selektyvaus poveikio serotonino reabsorbcijos inhibitoriai (SSRI). Didėja kraujavimo iš virškinimo trakto rizika (žr. 4.4 skyrių).
Takrolimuzas. Jei NVNU vartojama kartu su takrolimuzu, gali didėti nefrotoksinio poveikio rizika.
Zidovudinas. Jei NVNU vartojama kartu su zidovudinu, didėja toksinio poveikio kraujui rizika. Gauta duomenų apie hemartrozės ir hematomų atsiradimo rizikos padidėjimą ŽIV(+) hemofilija sergantiems pacientams, tuo pat metu gydomiems zidovudinu ir ibuprofenu.
Fenitoinas. Tikėtinas fenitoino kiekio padidėjimas, todėl rekomenduojama stebėti fenitoino koncentraciją plazmoje.
Kolestipolis ir kolestiraminas. Šie vaistiniai preparatai gali lėtinti arba mažinti diklofenako absorbciją, todėl rekomenduojama diklofenako vartoti likus bent vienai valandai iki kolestipolio ar kolestiramino vartojimo arba praėjus 4‑6 valandoms po jo.
Stipraus poveikio CYP2C9 inhibitoriai. Rekomenduojama atsargiai skirti diklofenako vartoti kartu su stipraus poveikio CYP2C9 inhibitoriais (pvz., sulfinpirazonu, vorikonazolu), nes dėl diklofenako metabolizmo slopinimo gali reikšmingai padidėti didžiausia diklofenako koncentracija plazmoje ir ekspozicija.
Vaistiniai preparatai nuo cukrinio diabeto. Klinikiniai tyrimai parodė, kad diklofenako galima vartoti kartu su geriamaisiais vaistiniais preparatais nuo cukrinio diabeto ir įtakos jų klinikiniam poveikiui nebūna. Vis dėlto gauta pavienių pranešimų ir apie hipoglikeminį, ir apie hiperglikeminį poveikį, dėl kurio gydymo diklofenaku metu teko keisti vaistinių preparatų nuo cukrinio diabeto dozę. Todėl, šių vaistinių preparatų vartojant kartu, atsargumo dėlei rekomenduojama matuoti gliukozės kiekį kraujyje
Omeprazolas
Omeprazolo poveikis kitų veikliųjų medžiagų farmakokinetikai
Veikliosios medžiagos, kurių absorbcija priklauso nuo pH
Dėl vartojant omeprazolą sumažėjusio vidinio skrandžio rūgštingumo gali padidėti ar sumažėti absorbuojamas veikliųjų medžiagų, kurių absorbcija priklauso nuo skrandžio pH, kiekis.
Nelfinaviras, atazanaviras
Vartojamų kartu su omeprazolu nelfinaviro ir atazanaviro kiekis kraujo plazmoje būna sumažėjęs.
Kartu vartoti omeprazolo ir nelfinaviro negalima (žr. 4.3 skyrių). Kartu vartojant 40 mg omeprazolo kartą per parą, nelfinaviro vidutinė ekspozicija sumažėjo maždaug 40%, o farmakologiškai aktyvaus jo metabolito M8 – maždaug 75-90%. Ši sąveika taip pat gali būti susijusi su CYP2C19 slopinimu.
Kartu vartoti omeprazolo ir atazanaviro nerekomenduojama (žr. 4.4 skyrių). Sveikiems savanoriams kartu su 40 mg omeprazolo (kartą per parą) vartojant 300 mg atazanaviro ir 100 mg ritonaviro, atazanaviro ekspozicija sumažėjo 75%. Atazanaviro dozės padidinimas iki 400 mg nekompensavo omeprazolo įtakos antazanaviro ekspozicijai. Sveikiems savanoriams kartu su 20 mg omeprazolo (kartą per parą) vartojant 400 mg atazanaviro ir 100 mg ritonaviro, atazanaviro ekspozicija buvo maždaug 30% mažesnė, negu vartojant vien 300 mg atazanaviro ir 100 mg ritonaviro kartą per parą.
Digoksinas
Kartu vartojant 20 mg omeprazolo per parą, digoksino biologinis prieinamumas sveikiems savanoriams padidėjo 10%. Retai gauta pranešimų apie digoksino toksinį poveikį. Vis dėlto jei omeprazolo didelėmis dozėmis vartoja senyvas pacientas, reikia laikytis atsargumo priemonių. Turi būti atidžiau stebimas digoksino kiekis kraujyje.
Klopidogrelis
Kryžminio klinikinio tyrimo metu 5 paras buvo vartojama klopidogrelio (300 mg įsotinimo dozė, paskui 75 mg per parą), vartojant vien jo arba kartu su omeprazolu (80 mg tuo pačiu laiku kaip klopidogrelis). Kartu vartojant omeprazolo ir klopidogrelio, jo aktyvaus metabolito ekspozicija po pirmos paros buvo mažesnė 46%, po penktos – 42%; vidutinis trombocitų agregacijos slopinimas po 24 val. buvo silpnesnis 47%, po penktos paros – 30%. Kito tyrimo metu klopidogrelio ir omeprazolo vartojant skirtingu laiku šios sąveikos nebuvo išvengta. Manoma, kad to priežastis yra omeprazolo sukeliamas CYP2C19 slopinimas. Stebėjimo ir klinikinių tyrimų metu gauti duomenys apie šios farmakokinetinės/farmakodinaminės sąveikos reikšmę sunkių kardiovaskulinių reiškinių pasireiškimui yra prieštaringi. Atsargumo dėlei omeprazolo ir klopidogrelio kartu vartoti nerekomenduojama (žr. 4.4 skyrių).
Kitos veikliosios medžiagos
Pozakonazolo, erlotinibo, ketokonazolo ir itrakonazolo absorbuojama reikšmingai mažiau, todėl jų klinikinis veiksmingumas gali sumažėti. Pozakonazolo ir erlotinibo vartoti kartu su omeprazolu nerekomenduojama.
Veikliosios medžiagos, kurias metabolizuoja CYP2C19
Omeprazolas vidutiniškai slopina pagrindinį jį metabolizuojantį fermentą CYP2C19, todėl gali lėtėti kartu vartojamų veikliųjų medžiagų, kurias taip pat metabolizuoja CYP2C19, metabolizmas ir padidėti jų sisteminė ekspozicija. Tokių vaistinių preparatų pavyzdžiai yra R-varfarinas ir kiti vitamino K antagonistai, cilostazolas, diazepamas ir fenitoinas.
Cilostazolas
Kryžminio tyrimo metu sveikiems žmonėms 40 mg omeprazolo dozė padidino cilostazolo Cmax ir AUC atitinkamai 18% ir 26%, o vieno iš jo aktyvių metabolitų – atitinkamai 29% ir 69%.
Fenitoinas
Pradėjus gydymą omeprazolu, pirmąsias dvi savaites rekomenduojama matuoti fenitoino koncentraciją plazmoje. Jeigu fenitoino dozė koreguojama, baigus gydymą omeprazolu reikia vėl matuoti fenitoino koncentraciją ir koreguoti jo dozę.
Mechanizmas nežinomas
Sakvinaviras
Kartu su sakvinaviro ir ritonaviro deriniu vartotas omeprazolas padidino sakvinaviro kiekį plazmoje maždaug 70%, tačiau ŽIV infekuoti pacientai šį pokytį toleravo gerai.
Takrolimuzas
Gauta pranešimų apie padidėjusį takrolimuzo kiekį serume kartu vartojant omeprazolą. Reikia atidžiai sekti takrolimuzo koncentraciją ir inkstų funkciją (kreatinino klirensą) bei prireikus koreguoti takrolimuzo dozę.
Metotreksatas
Gauta pranešimų apie kartu su protonų siurblio inhibitoriais vartojamo metotreksato kiekio padidėjimą kai kuriems pacientams. Jei vartojama didelė metotreksato dozė, gali būti naudinga laikinai nutrukti gydymą omeprazolu.
Kitų veikliųjų medžiagų poveikis omeprazolo farmakokinetikai
CYP2C19 ir (arba) CYP3A4 inhibitoriai
Omeprazolą metabolizuoja CYP2C19 ir CYP3A4, todėl CYP2C19 arba CYP3A4 slopinančios veikliosios medžiagos (pvz., klaritromicinas ir vorikonazolas) gali didinti omeprazolo kiekį serume, kadangi lėtėja jo metabolizmas. Kartu vartotas vorikonazolas daugiau kaip dvigubai padidino omeprazolo ekspoziciją. Kadangi didelės omeprazolo dozės toleruojamos gerai, koreguoti jo dozės dažniausiai nereikia. Vis dėlto omeprazolo dozės koregavimo tikslingumas svarstytinas tada, kai ilgalaikis gydymas reikalingas pacientui, kuriam yra sunkus kepenų funkcijos sutrikimas.
CYP2C19 ir (arba) CYP3A4 induktoriai
Veikliosios medžiagos, kurios indukuoja CYP2C19, CYP3A4 ar abu izofermentus (pvz., rifampicinas, paprastųjų jonažolių preparatai), didindamos omeprazolo metabolizmo greitį gal sumažinti jo kiekį serume.
4.6. Vaisingumas, nėštumo ir žindymo laikotarpis
Diklofenakas
Nėštumas
Prostaglandinų sintezės slopinimas gali nepalankiai veikti nėštumą ir (arba) embriono ar vaisiaus vystymąsi. Epidemiologinių tyrimų duomenys rodo, kad nėštumo pradžioje vartojant prostaglandinų sintezės inhibitorių, didėja savaiminių abortų, širdies apsigimimų ir priekinės pilvo sienos defektų atsiradimo rizika. Absoliuti kardiovaskulinių apsigimimų rizika padidėjo nuo mažesnės kaip 1% iki maždaug 1,5%. Manoma, kad rizika didėja priklausomai nuo vaistinio preparato dozės ir gydymo trukmės. Nustatyta, kad prostaglandinų sintezės inhibitoriai padidina iki implantacijos ir po jos žūvančių gyvūnų embrionų skaičių, taip pat daugiau gyvūnų embrionų ir vaisių žūva vėlesniais vystymosi laikotarpiais.
Be to, gauta pranešimų, apie įvairių sklaidos defektų, įskaitant širdies ir kraujagyslių sistemos sklaidos defektus, padažnėjimą prostaglandinų sintezės inhibitorių vartojant organogenezės laikotarpiu. Pirmuoju ir antruoju nėštumo trimestrais diklofenako galima vartoti tik neabejotinai būtinu atveju. Jei diklofenako vartoja pastoti mėginanti moteris arba jo vartojama pirmąjį ar antrąjį nėštumo trimestrą, reikia kiek įmanoma trumpiau vartoti mažiausią veiksmingą dozę.
Trečiąjį nėštumo trimestrą vartojami visi prostaglandinų sintezės inhibitoriai vaisiui gali sukelti:
- toksinį poveikį širdies ir kvėpavimo sistemai (priešlaikinį vaisiaus arterinio latako užsivėrimą bei plautinę hipertenziją);
- inkstų funkcijos sutrikimą, kuris gali progresuoti iki inkstų nepakankamumo su oligohidramnionu.
Vartojami nėštumo pabaigoje moteriai ir naujagimiui prostaglandinų sintezės inhibitoriai gali sukelti:
- trombocitų agregaciją slopinantį poveikį (net jei vartojama labai maža dozė), todėl gali pailgėti kraujavimo laikas;
- gimdos susitraukimų susilpnėjimą, vėlinantį ir ilginantį gimdymą.
Dėl šių priežasčių DIOMPRAZ 75 mg/20 mg modifikuoto atpalaidavimo kietųjų kapsulių trečiuoju nėštumo trimestru vartoti negalima.
Žindymas
Nedaugelio turimų tyrimų duomenimis, NVNU į motinos pieną išsiskiria labai mažais kiekiais. Mažas diklofenako ir jo metabolitų kiekis išsiskiria į motinos pieną. Jei įmanoma, žindymo laikotarpiu NVNU reikia nevartoti.
Vaisingumas
Žr. 4.4 skyrių.
Omeprazolas
Nėštumas
Trijų perspektyvinių epidemiologinių tyrimų (daugiau kaip 1000 nėštumo baigčių) duomenys nepalankaus omeprazolo poveikio nėštumo eigai, vaisiaus ar naujagimio sveikatai nerodo. Nėštumo laikotarpiu omeprazolo vartoti galima.
Žindymas
Omeprazolo išskiria su moters pienu, tačiau terapinėmis dozėmis vartojamo vaistinio preparato poveikis vaikui nėra tikėtinas.
4.7. Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Po NVNU pavartojimo gali pasireikšti toks nepageidaujamas poveikis kaip svaigulys, apsnūdimas, nuovargis, regos sutrikimas, svaigimas (vertigo), somnolencija ar kitoks centrinės nervų sistemos sutrikimas. Po omeprazolo pavartojimo gali pasireikšti svaigulys ir regos sutrikimas (žr. 4.8 skyrių). Tokiu atveju vairuoti ir valdyti mechanizmų negalima.
4.8. Nepageidaujamas poveikis
Diklofenakas
Jei pasireiškia sunkus nepageidaujamas poveikis, DIOMPRAZ 75 mg/20 mg modifikuoto atpalaidavimo kietųjų kapsulių vartojimą reikia nutraukti.
Dažniausiai pasireiškia su virškinimo traktu susiję nepageidaujami reiškiniai.
Toliau pateiktoje lentelėje apibendrinti klinikinių tyrimų ir epidemiologiniai duomenys apie nepageidaujamas diklofenako reakcijas.
Nepageidaujamo poveikio dažnis apibūdinamas taip: labai dažnas (≥ 1/10), dažnas (nuo ≥ 1/100 iki < 1/10), nedažnas (nuo ≥ 1/1 000 iki < 1/100), retas (nuo ≥ 1/10 000 iki < 1/1000) ir labai retas (< 1/10 000)
MedDRA organų sistemų klasė |
Nepageidaujamos reakcijos |
Dažnis |
Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai |
Leukopenija, neutropenija, trombocitopenija, hemolizinė anemija, aplazinė anemija, agranulocitozė. |
Labai reti |
Imuninės sistemos sutrikimai |
Nespecifinės alerginės reakcijos, anafilaktoidinės reakcijos (įskaitant hipotenziją ir šoką) ir anafilaksija. Kvėpavimo takų reaktyvumo padidėjimas, įskaitant astmą, astmos pasunkėjimą, bronchų spazmą ar dusulį. |
Reti |
Angioedema, angioneurozinė oedema (įskaitant veido edemą). |
Labai reti |
|
Psichikos sutrikimai |
Depresija, dezorientacija, nemiga, irzlumas, psichozinės reakcijos, košmariški sapnai. |
Labai reti |
Nervų sistemos sutrikimai |
Galvos skausmas, svaigulys. |
Dažni |
Somnolencija. |
Reti |
|
Atminties sutrikimas, parestezija, aseptinis meningitas (ypač pacientams, kurie jau serga autoimuninėmis ligomis, pvz., raudonąja vilklige ar mišria jungiamojo audinio liga), kurio simptomai yra kaklo rigidiškumas, galvos skausmas, pykinimas, vėmimas, karščiavimas ar dezorientacija. Sumišimas, haliucinacijos, bendrasis negalavimas, nuovargis ir apsnūdimas, skonio pojūčio sutrikimai, tremoras, traukuliai, nerimas, smegenų kraujotakos sutrikimas. |
Labai reti |
|
Akų sutrikimai |
Regos sutrikimas (matomo vaizdo neryškumas), diplopija, regos nervo uždegimas. |
Labai reti |
Ausų ir labirintų sutrikimai |
Svaigimas (vertigo). |
Dažni |
Klausos sutrikimas, ūžesys (tinnitus). |
Labai reti |
|
Širdies sutikimai |
Edema. |
Reti |
Hipertenzija, vaskulitas, palpitacija, krūtinės skausmas, širdies nepakankamumas. |
Labai reti |
|
Kraujagyslių sutrikimai |
Nedidelis arterijų trombozės reiškinių (pvz., miokardo infarkto ar insulto) rizikos padidėjimas. |
Labai reti |
Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpuplaučio sutrikimai |
Astma (įskaitant dusulį). |
Reti |
Pneumonitas. |
Labai reti |
|
Virškinimo trakto sutrikimai |
Pykinimas, vėmimas, viduriavimas, dispepsija, pilvo skausmas, dujų kaupimais žarnyne, anoreksija. |
Dažni |
Gastritas, vėmimas krauju, viduriavimas kraujingomis išmatomis, melena, virškinimo trakto opa (su kraujavimu ar perforacija arba be jų), pepsinės opos, virškinimo trakto prakiurimas ar kraujavimas, kurie gali būti mirtini (ypač senyviems žmonėms). |
Reti |
|
Kolito ir Krono ligos paūmėjimas, vidurių užkietėjimas, opinis stomatitas, glositas, stemplės sutrikimai, į diafragmą panašios žarnyno striktūros, pankreatitas. |
Labai reti |
|
Kepenų, tulžies pūslės ir latakų sutrikimai |
Transaminazių aktyvumo padidėjimas. |
Dažni |
Gelta, kepenų funkcijos sutrikimas, hepatitas (pavieniais atvejais žaibinis). |
Reti |
|
Kepenų nekrozė, kepenų nepakankamumas. |
Labai reti |
|
Odos ir poodinio audinio sutrikimai |
Išbėrimas. |
Dažni |
Reti |
||
Jautrumas šviesai, odos išbėrimas, pūslinis išbėrimas, egzema, daugiaformė eritema, Stevens-Johnson sindromas, toksinė epidermio nekrolizė (Lyel sindromas), plaukų slinkimas, eksfoliacinis dermatitas, purpura, alerginė purpura, niežėjimas. |
Labai reti |
|
Inkstų ir šlapimo takų sutrikimai |
Įvairiomis formomis pasireiškiantis nefrotoksinis poveikis, įskaitant intersticinį nefritą, proteinuriją, inkstų papilų nekrozę, nefrozinį sindromą, ūminį inkstų nepakankamumą ir nenormalią šlapimo sudėtį (pvz., hematuriją). |
Labai reti |
Klinikinių tyrimų ir epidemiologiniai duomenys nuosekliai rodo, kad vartojant diklofenako, ypač didelėmis dozėmis (150 mg per parą) ir ilgą laikotarpį, didėja arterinių trombozinių reiškinių (pavyzdžiui, miokardo infarkto ar insulto) atsiradimo rizika (žr. 4.3 ir 4.4 skyrius).
Omeprazolas
Dažniausias nepageidaujamas poveikis (pasireiškia 1‑10% pacientų) yra galvos skausmas, pilvo skausmas, vidurių užkietėjimas, viduriavimas, dujų susikaupimas žarnyne ir pykinimas ar vėmimas.
Toliau išvardytos nepageidaujamos reakcijos buvo nustatytos arba įtartos omeprazolo klinikinių tyrimų metu arba po jo pateikimo į rinką. Nė vienos iš jų sąsajų su doze nenustatyta. Toliau išvardytos nepageidaujamos reakcijos suskirstytos pagal dažnį ir organų sistemų klases. dažnis apibūdinamas taip: labai dažnas (≥ 1/10), dažnas (nuo ≥ 1/100 iki < 1/10), nedažnas (nuo ≥ 1/1 000 iki < 1/100), retas (nuo ≥ 1/10 000 iki < 1/1000), labai retas (< 1/10 000) ir nežinomas (negali būti apskaičiuotas pagal turimus duomenis).
MedDRA Organų sistemų klasė |
Nepageidaujamos reakcijos |
Dažnis |
Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai |
Leukopenija, trombocitopenija |
Reti |
Agranulocitozė, pancitopenija |
Labai reti |
|
Imuninės sistemos sutrikimai |
Padidėjusio jautrumo reakcijos (pvz., karščiavimas, angioneurozinė edema ir anafilaksinė reakcija/šokas) |
Reti |
Metabolizmo ir mitybos sutrikimai |
Reti |
|
Hipomagnezemija, sunki hipomagnezemija, galinti sukelti hipokalcemiją |
Dažnis nežinomas |
|
Psichikos sutrikimai |
Nemiga |
Nedažni |
Susijaudinimas (ažitacija), sumišimas, depresija |
Reti |
|
Agresyvumas, haliucinacijos |
Labai reti |
|
Nervų sistemos sutrikimai |
Galvos skausmas |
Dažni |
Svaigulys, parestezija, somnolencija |
Nedažni |
|
Skonio pojūčio sutrikimas |
Reti |
|
Akių sutrikimai |
Matomo vaizdo neryškumas |
Reti |
Ausų ir labirintų sutrikimai |
Svaigimas (vertigo) |
Nedažni |
Kraujagyslių sutrikimai |
|
|
Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpuplaučio sutrikimai |
Bronchų spazmas |
Reti |
Virškinimo trakto sutrikimai |
Pilvo skausmas, vidurių užkietėjimas, viduriavimas, dujų kaupimasis žarnyne, pykinimas ar vėmimas |
Dažni |
Burnos džiūvimas, stomatitas, virškinimo trakto kandidozė |
Reti |
|
Mikroskopinis kolitas |
Dažnis nežinomas |
|
Kepenų, tulžies pūslės ir latakų sutrikimai |
Padidėjęs kepenų fermentų aktyvumas |
Nedažni |
Reti |
||
Kepenų nepakankamumas, encefalopatija pacientams, jau sergantiems kepenų liga |
Labai reti |
|
Odos ir poodinio audinio sutrikimai |
Dermatitas, niežėjimas, išbėrimas, dilgėlinė |
Nedažni |
Alopecija, jautrumas šviesai |
Reti |
|
Daugiaformė eritema, Stevens-Johnson sindromas, toksinė epidermio nekrolizė (TEN) |
Labai reti |
|
Inkstų ir šlapimo takų sutrikimai |
Intersticinis nefritas |
Reti |
Skeleto, raumenų ir jungiamojo audinio sutrikimai |
Šlaunikaulio, riešo ar stuburo lūžimai |
Nedažni |
Artralgija, mialgija |
Reti |
|
Raumenų silpnumas |
Labai reti |
|
Lytinės sistemos ir krūties sutrikimai |
Ginekomastija |
Labai reti |
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai |
Bendrasis negalavimas, periferinė edema |
Nedažni |
Sustiprėjęs prakaitavimas |
Reti |
Pranešimas apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas
Svarbu pranešti apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas, pastebėtas po vaistinio preparato pateikimo į rinką, nes tai leidžia nuolat stebėti vaistinio preparato naudos ir rizikos santykį. Sveikatos priežiūros specialistai turi pranešti apie bet kokias įtariamas nepageidaujamas reakcijas, užpildę interneto svetainėje http://www.vvkt.lt/ esančią formą, ir atsiųsti ją paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt.
4.9. Perdozavima
Diklofenakas
Simptomai
Galimi simptomai yra galvos skausmas, pykinimas, vėmimas, skausmas epigastriume, kraujavimas iš virškinimo trakto, retai pasireiškiantys viduriavimas, dezorientacija, sujaudinimas, koma, apsnūdimas, svaigulys, ūžesys ir apalpimas bei kartais pasireiškiantys traukuliai. Sunkaus apsinuodijimo atveju gali pasireikšti ūminis inkstų nepakankamumas bei kepenų pažeidimas.
Gydymas
Ūminio apsinuodijimo NVNU atveju visų pirma turi būti taikomos palaikomosios priemonės ir skiriamas simptominis gydymas. Jeigu perdozavimo atveju buvo pavartota galimai toksinė dozė, valandos laikotarpiu po išgėrimo galima svarstyti aktyvintosios anglies vartojimo arba, jeigu perdozavimo atveju buvo pavartota pavojų gyvybei galinti kelti dozė, vaistinio preparato šalinimo iš skrandžio (pvz., vėmimo sukėlimo, skrandžio plovimo) skatinimo galimybę.
Būtina užtikrinti pakankamą šlapimo išsiskyrimą.
Būtina atidžiai stebėti inkstų ir kepenų funkciją.
Po toksinį poveikį sukelti galinčios dozės pavartojimo pacientą reikia stebėti mažiausiai keturias valandas.
Dažnus ar ilgai trunkančius traukulius galima šalinti į veną vartojamu diazepamu.
Atsižvelgiant į klinikinę paciento būklę, gali būti taikomos kitokios priemonės. Specifinis gydymas, pvz., intensyvus diurezės skatinimas, dializė ar hemoperfuzija, greičiausiai nepadeda eliminuoti NVNU, nes didelė tokių vaistinių preparatų dalis būna prisijungusi prie baltymų bei vyksta ekstensyvus metabolizmas.
Palaikomosios priemonės ir simptominis gydymas turi būti pradedamas siekiant šalinti tokias komplikacijas kaip hipotenzija, širdies nepakankamumas, traukuliai, virškinimo trakto sutrikimas ir kvėpavimo slopinimas.
Omeprazolas
Informacijos apie perdozuoto omeprazolo poveikį žmogui yra nedaug. Mokslinėje literatūroje aprašyta atvejų apie iki 560 mg dozės pavartojimą, gauta pavienių pranešimų apie išgertas vienkartines iki 2400 mg (120 kartų didesnes už rekomenduojamą klinikinę) omeprazolo dozes. Gauta pranešimų apie pykinimą, vėmimą, svaigulį, pilvo skausmą, viduriavimą ir galvos skausmą. Be to aprašyti pavieniai apatijos, depresijos ir sumišimo atvejai.
Aprašyti simptomai buvo laikini, pranešimų apie sunkias pasekmes negauta. Kai dozė didesnė, eliminacijos greitis nepakinta (kinetika išlieka tiesinė, t.y. pirmosios eilės). Prireikus gydoma simptomiškai.
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1. Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė – acto rūgšties dariniai ir susijusios medžiagos, ATC kodas – M01AB55 (diklofenakas, deriniai).
Diklofenakas
Diklofenakas yra nesteroidinis vaistinis preparatas, kuriam būdingas stiprus skausmą ir uždegimą slopinantis poveikis. Diklofenakas yra prostaglandinų sintetazės (ciklooksigenazės) inhibitorius.
Omeprazolas
Veikimo mechanizmas
Omeprazolas yra dviejų enantiomerų raceminis mišinys, kuris tiksliai nutaikytu mechanizmu mažina skrandžio rūgšties sekreciją. Omeprazolas yra specifinis parietalinių ląstelių rūgšties siurblio inhibitorius. Omeprazolas veikia greitai ir, laikinai nuslopindamas skrandžio rūgšties sekreciją, užtikrina rūgštingumo kontrolę jo vartojant kartą per parą.
Omeprazolas yra silpna bazė, kuri koncentruojama labai rūgščioje parietalinių ląstelių intraląstelinių kanalėlių terpėje, ten virsta aktyvia forma bei slopina fermentą H+ K+-ATF-azę (rūgšties siurblį). Šis poveikis galutiniam skrandžio rūgšties susidarymo etapui priklauso nuo dozės, labai efektyviai slopinama bazinė bei (nepriklausomai nuo stimulo) stimuliuojamoji rūgšties sekrecija.
Farmakodinaminis poveikis
Visą pastebėtą farmakodinaminį poveikį galima paaiškinti omeprazolo poveikiu rūgšties sekrecijai.
Poveikis skrandžio rūgšties sekrecijai
Kartą per parą per burną vartojamas omeprazolas greitai ir veiksmingai slopina skrandžio rūgšties sekreciją dieną ir naktį. Stipriausias poveikis pasireiškia per 4 gydymo paras. Dvylikapirštės žarnos opalige sergančių pacientų, vartojančių 20 mg omeprazolo dozę, intragastrinis rūgštingumas 24 valandų laikotarpiu būna sumažėjęs bent 80%, o didžiausia (stimuliuota pentagastrinu) rūgšties sekrecija praėjus 24 val. po dozės vartojimo – vidutiniškai apie 70%.
Dvylikapirštės žarnos opalige sergančių pacientų, vartojančių 20 mg omeprazolo dozę, intragastrinio pH rodmuo ≥3 būna vidutiniškai 17 val. per parą.
Omeprazolas mažina rūgšties sekreciją ir intragastrinį rūgštingumą, todėl (priklausomai nuo dozės) sumažina ar normalizuoja skrandžio rūgšties ekspoziciją gastroezofaginio refliukso liga sergančių pacientų stemplėje. Rūgšties sekrecijos slopinimas priklauso nuo ploto po omeprazolo koncentracijos kreive laiko atžvilgiu (AUC), bet ne nuo omeprazolo koncentracijos plazmoje tuo metu.
Vartojant omeprazolą tachifilaksijos nepastebėta.
Kitoks su rūgšties sekrecijos slopinimu susijęs poveikis
Pastebėta, kad ilgalaikio gydymo atveju šiek tiek dažniau atsiranda skrandžio liaukinių cistų. Šie pokyčiai yra fiziologinė stipraus rūgšties sekrecijos slopinimo pasekmė, yra gerybiniai ir laikomi laikinais.
Dėl bet kurios priežasties (įskaitant protonų siurblio inhibitorių poveikį) sumažėjus skrandžio rūgštingumui, jame padaugėja bakterijų, kurių normaliai būna virškinimo trakte. Rūgštingumą mažinantys vaistiniai preparatai gali truputį padidinti virškinimo trakto infekcijų, sukeliamų, pvz., Salmonella ar Campylobacter, pavojų.
Gydymo sekreciją slopinančiais vaistiniais preparatais metu padidėja gastrino kiekis serume (kaip reakcija į rūgšties sekrecijos sumažėjimą). Be to, sumažėjus skrandžio rūgšties kiekiui, padidėja CgA kiekis. Padidėjęs CgA kiekis gali trukdyti atlikti tyrimus dėl neuroendokrininio naviko. Mokslinės literatūros duomenys rodo, kad, gydymą protonų siurblio inhibitoriais reikia nutraukti likus mažiausiai 5 dienoms iki CgA kiekio matavimo. Jei CgA ir gastrino kiekis netampa normalus po 5 dienų, tyrimą reikia atlikti praėjus 14 dienų po gydymo omeprazolu nutraukimo.
Kai kuriems ilgai omeprazolu gydytiems pacientams (ir vaikams, ir suaugusiems) nustatytas enterochromatofininių ląstelių kiekio padaugėjimas, galimai susijęs su gastrino kiekio padidėjimu serume. Laikoma, kad toks poveikis nėra kliniškai reikšmingas.
5.2. Farmakokinetinės savybės
Diklofenakas
Diklofenako natrio druska yra greitai absorbuojama iš žarnyno ir metabolizuojama pirmojo prasiskverbimo pro kepenis metu. Terapinė koncentracija plazmoje atsiranda po diklofenako pavartojimo praėjus maždaug pusei valandos. 99,7% veikliosios medžiagos prisijungia prie plazmos baltymų, galutinės eliminacijos fazės metu pusinės eliminacijos iš plazmos laikas yra 1‑2 valandos. Maždaug 60% pavartotos dozės išskiriama pro inkstus metabolitų forma ir mažiau kaip 1% - nepakitusia forma. Likusi dalis metabolizuota forma išskiriama su tulžimi.
Greitai pasišalinę iš skrandžio, diklofenako skrandyje neirios granulės užtiktina greitą veikliosios medžiagos patekimą į kraują. Pailginto atpalaidavimo granulės užtikrina pailgintą veikliosios medžiagos išsiskyrimą, todėl paprastai pakanka vartoti vienkartinę paros dozę.
Omeprazolas
Absorbcija
Omeprazolas ir omeprazolo magnio druska yra neatsparūs rūgščiai, todėl per burną vartojami skrandyje neirių granulių kapsulėse ar tabletėse forma. Omeprazolas absorbuojamas greitai, jo išgėrus didžiausia koncentracija plazmoje susidaro maždaug po 1‑2 valandų. Omeprazolas absorbuojamas plonojoje žarnoje, absorbcija paprastai trunka per 3-6 val. kartu vartojamas maistas įtakos biologiniam prieinamumui neturi. Sisteminis prieinamumas (biologinis prieinamumas) per burną pavartojus vienkartinę omeprazolo dozę yra maždaug 40%. Kartotinio vartojimo kartą per parą atveju biologinis prieinamumas padidėja iki maždaug 60%.
Pasiskirstymas
Tariamasis pasiskirstymo tūris sveikų žmonių organizme yra apie 0,3 l/kg kūno svorio. 97% omeprazolo būna prisijungusio prie plazmos baltymų.
Biotransformacija
Omeprazolą visiškai metabolizuoja citochromo P450 sistema (CYP). Didžiausia jo metabolizmo dalis priklauso nuo polimorfiškai išreikšto CYP2C19, katalizuojančio svarbiausiojo plazmoje randamo metabolito hidroksiomeprazolo susidarymą. Likusios dalies metabolizmas priklauso nuo kitos specifinės izoformos CYP3A4, katalizuojančios omeprazolo sulfono susidarymą. Dėl didelio omeprazolo afiniteto CYP2C19 gali pasireikšti konkurencinis slopinimas ir metabolinė vaistinių preparatų sąveika su kitais CYP2C19 substratais. Tuo tarpu omeprazolo afinitetas CYP3A4 yra mažas, todėl kitų CYP3A4 substratų metabolizmo slopinimo galimybės nėra. Be to, omeprazolas neslopina pagrindinių CYP fermentų.
Maždaug 3% europidų ir 15-20% azijiečių populiacijos trūksta funkcionuojančio CYP2C19 fermento (jie vadinami lėtaisiais metabolizuotojais). Tikriausiai tokių asmenų organizme omeprazolo metabolizmą daugiausiai katalizuoja CYP3A4. Lėtųjų metabolizuotojų, kartotinai kartą per parą vartojusių 20 mg omeprazolo dozę, organizme vidutinis AUC buvo 5-10 kartų didesnis negu žmonių, kurių CYP2C19 fermento funkcija normali (ekstensyviųjų metabolizuotojų) organizme. Vidutinė didžiausia koncentracija jų plazmoje taip pat buvo didesnė (3-5 kartus). Šie duomenys omeprazolo dozavimui nėra reikšmingi.
Eliminacija
Omeprazolo pusinės eliminacijos laikas plazmoje (tiek pavartojus vienkartinę dozę, tiek vartojant kartotinai) paprastai būna trumpesnis kaip viena valanda. Kol išgeriama kita dozė, visas anksčiau pavartotas omeprazolas eliminuojamas iš plazmos, jo vartojamas kartą per parą kaupimosi nesukelia. Beveik 80% per burną pavartoto omeprazolo išskiriama su šlapimu metabolitų pavidalu, likusi dalis patenka į išmatas (daugiausia vykstant sekrecijai į tulžį).
Kartotinai vartojant omeprazolą, jo AUC didėja. Šis didėjimas priklauso nuo dozės ir vartojant kartotinai lemia netiesinį ryšį tarp dozės ir AUC. Priklausomybę nuo laiko ir dozės lemia metabolizmo pirmojo prasiskverbimo pro kepenis metu ir sisteminio klirenso sumažėjimas, kurį tikriausiai lemia omeprazolo ir (arba) jo metabolitų (pvz., sulfono) sukeliamas fermento CYP2C19 slopinimas.
Nė vieno metabolito poveikio skrandžio rūgšties sekrecijai nenustatyta.
Ypatingos populiacijos
Sutrikusi kepenų funkcija
Jei yra kepenų funkcijos sutrikimas, omeprazolo metabolizmas sutrinka, todėl padidėja jo AUC. Omeprazolo vartojamas kartą per parą kaupimosi nesukelia.
Sutrikusi inkstų funkcija
Susilpnėjusi inkstų funkcija įtakos omeprazolo farmakokinetikai (įskaitant sisteminį biologinį prieinamumą ir eliminacijos greitį) neturi.
Senyvi pacientai
Omeprazolo metabolizmas senyvų (75-79 metų) pacientų organizme yra šiek tiek lėtesnis.
5.3. Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Diklofenakas
Vaistinio preparato skiriančiam specialistui aktualių ikiklinikinių duomenų, kurie nepaminėti kituose šios PSC skyriuose, nėra.
Omeprazolas
Tyrimo metu visą gyvenimą omeprazolo vartojusioms žiurkės atsirado skrandžio enterochromatofininių ląstelių hiperplazija ir karcinoidų. Šie pokyčiai yra susiję su rūgšties sekrecijos slopinimo sukelta ilgalaike hipergastrinemija. Panašių pokyčių aptikta po gydymo H2 receptorių antagonistais, protonų siurblio inhibitoriais ir atlikus dalinę fundektomiją. Taigi, minėti pokyčiai nėra kokios nors veikliosios medžiagos tiesioginio poveikio pasekmė.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1. Pagalbinių medžiagų sąrašas
Kapsulės turinys
Mikrokristalinė celiuliozė
Povidonas K 25
Koloidinis bevandenis silicio dioksidas
Metakrilo rūgšties ir etilakrilato 1:1 kopolimeras A, neutralizuotas 6 mol% natrio hidroksidu
Propilenglikolis
Amonio metakrilato kopolimeras A
Amonio metakrilato kopolimeras B
Manitolis
Sunkusis magnio subkarbonatas
Hidroksipropilceliuliozė (75-150 mPas/5% tirpalas)
Natrio laurilsulfatas
Hipromeliozė (6mPas)
Metakrilo rūgšties ir etilakrilato 1:1 kopolimero 30 % dispersija (sausoji medžiaga)
Polisorbatas 80
Trietilo citratas
Talkas
Kapsulės apvalkalas
Titano dioksidas (E171)
Raudonasis geležies oksidas (E 172)
Geltonasis geležies oksidas (E 172)
Želatina
6.2. Nesuderinamumas
Duomenys nebūtini.
6.3. Tinkamumo laikas
DTPE buteliukas: 2 metai
Lizdinė plokštelė: 30 mėnesių
Tinkamumo laikas po pirmojo atidarymo
DTPE buteliukas: 1 mėnesis
6.4. Specialios laikymo sąlygos
DTPE buteliukas/lizdinė plokštelė: laikyti ne aukštesnėje kaip 30 °C temperatūroje.
DTPE buteliukas: talpyklę laikyti sandarią, kad preparatas būtų apsaugotas nuo drėgmės.
6.5. Talpyklės pobūdis ir jos turinys
Baltas DTPE buteliukas su pirmą atidarymą rodančiu užsukamuoju polipropileno dangteliu, kuris turi integruotą sausiklį.
Pakuotėje yra 30 modifikuoto atpalaidavimo kietųjų kapsulių.
oPA-Aliuminio-PVC / aliuminio lizdinės plokštelės
Pakuotėje yra 10, 20, 30, 50, 60, 100 modifikuoto atpalaidavimo kietųjų kapsulių.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
6.6. Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti
Specialių reikalavimų nėra.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
-
+185-24+161
-
+44-7+37
-
+20-4+16
-
+15-6+9
-
+9-5+4
- Daugiau gydymo įstaigų
Anekdotai
-
- Daktare, aš labai greitai viską užmirštu…
- Tai užsirašinėkite.
- Bet aš ir raides užmirštu… - Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar žinote naujos formos, kuri vartojama kartą per mėnesį, vitamino D pavadinimą