Ezomeprazolas, 20mg, skrandyje neirios tabletės
Vartojimas: vartoti per burną
Registratorius: Alvogen IPCo S.a.r.l., Liuksemburgas
Receptinis: Nereceptinis
Sudedamosios medžiagos: Ezomeprazolas
1. Kas yra Esomeprazole Alvogen ir kam jis vartojamas
Esomeprazole Alvogen veiklioji medžiaga yra ezomeprazolas. Jis priklauso vaistų, vadinamų protonų siurblio inhibitoriais, grupei ir mažina rūgšties gamybą skrandyje.
Šis vaistas vartojamas trumpalaikiam refliukso simptomų (pvz., rėmens ir rūgšties regurgitacijos) gydymui suaugusiesiems.
Refliuksas – tai rūgšties patekimas iš skrandžio į stemplę, dėl kurio gali pasireikšti jos uždegimas ir skausmas. Galimi refliukso simptomai yra krūtinės skausmas, kuris kyla iki gerklės (rėmuo), ir rūgštus skonis burnoje (rūgšties regurgitacija).
Rūgšties refliukso ir rėmens simptomai gali palengvėti po pirmos šio vaisto vartojimo dienos, tačiau tai nereiškia, kad šis vaistas sutrikimus pašalina tuoj pat. Kol pasijusite geriau, šias tabletes gali tekti vartoti 2-3 dienas iš eilės. Jeigu vartojus šį vaistą 14 dienų iš eilės Jūsų savijauta nepagerėjo arba net pablogėjo, kreipkitės į gydytoją.
2. Kas žinotina prieš vartojant Esomeprazole Alvogen
Esomeprazole Alvogen vartoti negalima
- jeigu yra alergija ezomeprazolui arba bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje);
- jeigu yra alergija vaistams, kurių sudėtyje yra kitų protono siurblio inhibitorių (pvz., pantoprazolo, lanzoprazolo, rabeprazolo arba omeprazolo).
- kartu su vaistais, kurių sudėtyje yra nelfinaviro (jo vartojama ŽIV infekcijai gydyti).
Jeigu Jums tinka kuri nors iš aukščiau išvardytų aplinkybių, šio vaisto Jums vartoti negalima. Jeigu dėl to abejojate, tai prieš pradėdami vartoti šį vaistą pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pasakykite gydytojui, prieš pradėdami vartoti Esomeprazole Alvogen, jeigu:
- Jums yra buvusi skrandžio opa arba operuotas skrandis;
- Jūs 4 savaites arba ilgiau nuolat vartojate vaistų nuo refliukso arba rėmens;
- sergate gelta (pageltusi oda ar akys) arba sunkia kepenų liga;
- sunkiai sutrikusi Jūsų inkstų funkcija;
- esate vyresnio kaip 55 metų amžiaus ir neseniai pakito esami refliukso simptomai ar pasireiškė naujų arba tenka kasdien vartoti nereceptinių vaistų nuo nevirškinimo ar rėmens.
Nedelsdami pasakykite gydytojui, jeigu prieš šio vaisto vartojimą arba pradėję jį vartoti pastebėjote kurį nors iš žemiau išvardytų simptomų (jie gali rodyti kitą, gerokai sunkesnę ligą):
- jeigu be priežasties gerokai sumažėjo svoris;
- jeigu sutriko rijimas arba skauda ryjant;
- jeigu pradėjo skaudėti skrandį arba pasireiškė neviškinimo požymių (pvz., pykinimas, pilnumo pojūtis, vidurių pūtimas), ypač po valgio;
- jeigu pradėjote vemti maistu arba krauju (jis gali būti panašus į tamsius kavos tirščius vėmaluose);
- jeigu pasituštinote juodomis arba krauju suteptomis išmatomis;
- jeigu stipriai arba ilgai viduriuojate (ezomeprazolas gali šiek tiek padidinti viduriavimo dėl infekcijos riziką).
Nedelsiant kreipkitės į gydytoją, jeigu patiriate skausmą krūtinėje ir sumišimą, prakaitavimą, svaigulį, ar skausmą pečių srityje su dusuliu. Tai gali būti sunkios Jūsų širdies būklės simptomai.
Pasakykite gydytojui, prieš pradėdami vartoti šį vaistą, jeigu:
- numatoma endoskopija arba šlapalo iškvepiamame ore tyrimas;
- numatomas tam tikras (chromogranino A) kraujo tyrimas.
Jeigu Jums tinka kuri nors iš aukščiau išvardytų aplinkybių arba dėl to abejojate, tuojau pat pasitarkite su gydytoju.
Vaikams ir paaugliams
Vaikams ir paaugliams iki 18 metų šio vaisto vartoti negalima.
Kiti vaistai ir Esomeprazole Alvogen
Jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Tai svarbu dėl to, kad šis vaistas gali pakeisti kai kurių kitų vaistų veikimą, o kai kurie kiti vaistai gali pakeisti šio vaisto veikimą.
Šio vaisto negalima vartoti kartu su nelfinaviru (vaistu ŽIV infekcijai gydyti).
Jeigu geriate klopidogrelį (vartojamą kraujo krešulių profilaktikai), apie tai aiškiai pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Šio vaisto negalima vartoti kartu su kitais vaistais, kurie slopina skrandžio rūgšties gamybą – protonų siurblio inhibitoriais (pvz., pantoprazolu, lanzoprazolu, rabeprazolu, omeprazolu) arba H2 antagonistais (pvz., ranitidinu arba famotidinu).
Prireikus šį vaistą galima vartoti kartu su skrandžio rūgštį neutralizuojančiais vaistais (pvz., magaldratu, algino rūgštimi, natrio bikarbonatu, aliuminio hidroksidu, magnio karbonatu) arba jų deriniais.
Pasakykite gydytojui arba vaistininkui, jeigu vartojate kurį nors iš šių vaistų:
- ketokonazolą arba itrakonazolą (vartojami grybelių sukeltoms infekcinėms ligoms gydyti);
- vorikonazolą (vartojamas grybelių sukeltoms infekcinėms ligoms gydyti) arba klaritromiciną (vartojamas infekcinėms ligoms gydyti) (jeigu sunkiai sutrikusi Jūsų kepenų funkcija, o Esomeprazole Alvogen vartojate ilgai, gydytojas gali pakoreguoti šio vaisto dozę);
- erlotinibą (vartojamas vėžiui gydyti);
- metotreksatą (vartojamas vėžiui ir reumatinėms ligoms gydyti);
- digoksiną (vartojamas širdies ligoms gydyti);
- atazanavirą, sakvinavirą (vartojami ŽIV infekcijai gydyti);
- citalopramą, imipraminą arba klomipraminą (vartojami depresijai gydyti);
- diazepamą (vartojamas nerimui šalinti, raumenų tonusui mažinti ir epilepsijai gydyti);
- fenitoiną (vartojamas epilepsijai gydyti);
- vaistų kraujui skystinti, pvz., varfariną (gydytojui gali tekti atlikti tam tikrus tyrimus Jums pradėjus ar baigus vartoti Esomeprazole Alvogen);
- cilostazolą (vartojamas gydyti protarpiniam šlubumui – ligai, kuri pasireiškia kojų skausmu dėl nepakankamo jų raumenų aprūpinimo krauju ir sunkumu eiti);
- cizapridą (vartojamas nevirškinimui ir rėmeniui gydyti);
- rifampiciną (vartojamas tuberkuliozei gydyti);
- takrolimuzą (vartojamas organų persodinimo atvejais);
- jonažolės (Hypericum perforatum) preparatų (vartojami depresijai gydyti).
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Dėl atsargumo nėštumo metu Esomeprazole Alvogen geriau nevartoti. Žindymo laikotarpiu šio vaisto vartoti negalima. Jeigu esate nėščia, žindote kūdikį, manote, kad galbūt esate nėščia arba planuojate pastoti, tai prieš vartodama šį vaistą, pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Esomeprazole Alvogen įtakos gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus tikimybė yra maža. Vis dėlto nedažnai gali pasireikšti šalutinių poveikių, pvz., svaigulys ir regos sutrikimų (žr. 4 skyrių). Jeigu esate paveiktas, turite atsisakyti vairuoti ir valdyti mechanizmus.
Esomeprazole Alvogen sudėtyje yra sacharozės, laktozės ir gliukozės
Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šį vaistą.
3. Kaip vartoti Esomeprazole Alvogen
Visada vartokite šį vaistą tiksliai kaip aprašyta šiame lapelyje arba kaip nurodė gydytojas arba vaistininkas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Kiek vaisto vartoti?
- Rekomenduojama dozė yra 1 tabletė per parą.
- Rekomenduojamos dozės (vienos 20 mg tabletės per parą) viršyti negalima, net jeigu pagerėjimo tuojau pat nepajustumėte.
- Kol palengvės refliukso simptomai (rėmuo ir rūgštus skonis burnoje), šias tabletes gali tekti vartoti 2-3 dienas iš eilės.
- Šio vaisto vartojama iki 14 dienų.
- Refliukso simptomams pilnai išnykus, šio vaisto vartojimą reikia nutraukti.
- Jeigu vartojus šį vaistą 14 dienų iš eilės refliukso simptomai nepalengvėjo arba net pasunkėjo, kreipkitės į gydytoją.
Jeigu simptomai nepraeina, užsitęsia arba dažnai atsinaujina nepaisant šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją.
Šio vaisto vartojimas
- Šias tabletes galima gerti bet kuriuo paros laiku valgio metu arba nevalgius.
- Tabletę reikia nuryti nepažeistą, užgeriant stikline vandens. Tabletės negalima kramtyti ar smulkinti, kadangi joje yra dengtų granulių, kurios saugo vaistą, kad jo nesuardytų nuo skrandžio rūgštis. Svarbu granulių nepažeisti.
Kitas šio vaisto vartojimo metodas
- Įmeskite tabletę į stiklinę negazuoto (t.y. be burbuliukų) vandens (kiti skysčiai netinka).
- Pamaišykite vandenį, kol tabletė suirs, ir gautą neskaidrų mišinį išgerkite iš karto arba per 30 min. Prieš pat geriant mišinį reikia išmaišyti.
- Kad įsitikinti, jog suvartojote visą vaistą, įpilkite pusę stiklinės vandens, labai gerai praskalaukite ir išgerkite. Granulių negalima kramtyti ar smulkinti. Kietose dalelėse yra vaisto, todėl jų kramtyti ar smulkinti negalima.
Ką daryti pavartojus per didelę Esomeprazole Alvogen dozę?
Išgėrę didesnę negu rekomenduojama Esomeprazole Alvogen dozę, nedelsdami kreipkitės į gydytoją arba vaistininką. Perdozavus gali pasireikšti viduriavimas, skrandžio skausmas, vidurių užkietėjimas, pykinimas, vėmimas ir silpnumas.
Pamiršus pavartoti Esomeprazole Alvogen
Užmirštą eilinę dozę prisiminus tą pačią dieną reikia išgerti nedelsiant. Negalima vartoti dvigubos dozes norint kompensuoti praleistąją
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
4. Galimas šalutinis poveikis
Šis vaistas, kaip ir visi kiti, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Jeigu pastebėjote kurį nors iš šių sunkių šalutinių poveikių, nedelsdami nutraukite Esomeprazole Alvogen vartojimą ir kreipkitės į gydytoją:
- Staiga atsiradęs švokštimas, lūpų, liežuvio ir gerklės patinimas, išbėrimas, alpimas ar rijimo sutrikimai. Šie požymiai gali rodyti retą sunkios alerginės reakcijos atvejį.
- Odos paraudimas ir pūslės arba lupimasis. Be to, gali pūslėmis stipriai išberti lūpas, akis, burną, nosį ir lytinius organus, iš tų vietų gali kraujuoti. Tai gali būti labai retai pastebimi Stivenso-Džonsono (Stevens-Johnson) sindromas arba toksinė epidermio nekrolizė.
- Pageltusi oda, tamsus šlapimas ir nuovargis. Tai gali būti retai pastebimi kepenų sutikimo simptomai.
Kiek įmanoma greičiau pasitarkite su gydytoju, jeigu pasireikštų kuris nors iš žemiau išvardytų infekcijos požymių.
Labai retais atvejais šis vaistas gali paveikti baltuosius kraujo kūnelius ir susilpninti imunitetą. Jeigu Jums pasireikštų infekcija, kurios simptomai yra karščiavimas ir labai pablogėjusi bendra savijauta, arba karščiavimas ir lokalios infekcijos simptomų (pvz., kaklo, gerklės ar burnos skausmas arba pasunkėjęs šlapinimasis), kiek įmanoma greičiau kreipkitės į gydytoją, kad būtų ištirtas kraujas ir atmesta baltųjų kraujo kūnelių skaičiaus sumažėjimo (agranulocitozės) galimybė. Kreipiantis į gydytoją svarbu jam pasakyti, kad vartojate šį vaistą.
Kitas šalutinis poveikis išvardytas žemiau.
Dažnas (gali pasireikšti ne daugiau kaip 1 iš 10 žmonių)
- Galvos skausmas.
- Poveikis skrandžiui ar žarnoms: viduriavimas, skrandžio skausmas, vidurių užkietėjimas, dujų išėjimas (flatulencija).
- Pykinimas ar vėmimas.
Nedažnas (gali pasireikšti ne daugiau kaip 1 iš 100 žmonių)
- Pėdų ir kulkšnių patinimas.
- Sutrikęs miegas (nemiga), mieguistumas.
- Svaigulys, dilgčiojimas tarsi badytų adatomis.
- Galvos svaigimas (vertigo).
- Sausa burna.
- Pakitę kraujo tyrimų, rodančių kepenų funkciją, duomenys.
- Odos išbėrimas, dilgėlinė ir odos niežulys.
Retas (gali pasireikšti ne daugiau kaip 1 iš 1000 žmonių)
- Kraujo sutrikimai: sumažėjęs baltųjų kraujo kūnelių ar trombocitų (kraujo plokštelių) kiekis. Dėl to gali pasireikšti silpnumas, susidaryti kraujosruvų, padidėti infekcijų rizika.
- Sumažėjęs natrio kiekis kraujyje. Dėl to gali pasireikšti silpnumas, vėmimas ir mėšlungis.
- Psichomotorinis sujaudinimas, sutrikusi orientacija, depresija.
- Pakitęs skonis.
- Regos sutrikimai, pvz., neryškus matymas.
- Staiga pasireiškęs švokštimas arba dusulys (bronchų spazmas).
- Burnos ertmės uždegimas.
- Grybelių sukeliama infekcija, kuri vadinama pienlige ir gali apimti žarnas.
- Plaukų slinkimas (alopecija).
- Odos išbėrimas paveikus saulei.
- Sąnarių skausmas (artralgija), raumenų skausmas (mialgija).
- Bendras negalavimas, energijos stoka.
- Padidėjęs prakaitavimas.
Labai retas (gali pasireikšti ne daugiau kaip 1 iš 10000 žmonių)
- Sumažėjęs raudonųjų ir baltųjų kraujo kūnelių bei trombocitų (kraujo plokštelių) kiekis (ši būklė
- vadinama pancitopenija).
- Agresyvumas.
- Matymas, pojūtis ar girdėjimas to, ko nėra (haliucinacijos).
- Sunkūs kepenų sutrikimai, dėl kurių ištinka kepenų nepakankamumas ir prasideda smegenų uždegimas.
- Raumenų silpnumas.
- Sunkūs inkstų sutrikimai.
- Vyrų krūtų padidėjimas.
Nežinomas (dažnio negalima apskaičiuoti remiantis turimais duomenimis)
- Sumažėjęs magnio kiekis kraujyje. Dėl to gali pasireikšti silpnumas, pykinimas (vėmimas), mėšlungis, drebulys ir sutrikti širdies ritmas (jo sutrikimai vadinami aritmijomis). Labai sumažėjus magnio kiekiui kraujyje, taip pat gali sumažėti kalcio ir (arba) kalio kiekis.
- Žarnų uždegimas (dėl jo pasireiškia viduriavimas).
Pranešimas apie šalutinį poveikį
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Apie šalutinį poveikį taip pat galite pranešti tiesiogiai, užpildę interneto svetainėje www.vvkt.lt esančią formą, paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, tel: 8 800 73568, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt. Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.
5. Kaip laikyti Esomeprazole Alvogen
Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
Ant dėžutės ir lizdinės plokštelės po “Tinka iki/EXP” nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaisto vartoti negalima. Vaistas tinkamas vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Šiam vaistiniam preparatui specialių laikymo sąlygų nereikia.
Vaistų negalima išmesti į kanalizaciją arba su buitinėmis atliekomis. Kaip išmesti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
Esomeprazole Alvogen sudėtis
- Veiklioji medžiaga yra ezomeprazolas.
Kiekvienoje tabletėje yra 20 mg ezomeprazolo (magnio druskos dihidrato pavidalu).
- Pagalbinės medžiagos yra hipromeliozė, cukriniai branduoliai (sacharozė, kukurūzų krakmolas, gliukozė), talkas, metakrilo rūgšties ir etilakrilato kopolimeras, trietilo citratas, makrogolis 6000, mikrokristalinė celiuliozė, stearilo alkoholis, krospovidonas (A ir B tipo), microcellac 100 (laktozė monohidratas ir mikrokristalinė celiuliozė), bevandenis koloidinis silicio dioksidas, magnio stearatas, titano dioksidas (E 171), raudonasis geležies oksidas (E 172). Šio vaisto sudėtyje yra sacharozės, gliukozės ir laktozės – daugiau informacijos pateikiama 2 skyriuje.
Esomeprazole Alvogen išvaizda ir kiekis pakuotėje
Eradizol tabletės yra rožinės spalvos, kapsulės formos, abipus išgaubtos, dengtos plėvele, vienoje pusėje yra įspaudas “20”, kita pusė lygi. Tabletės ilgis yra 16,1 ± 0,2 mm, o plotis 8,1 ± 0,2 mm.
Esomeprazole Alvogen pakuotėje yra 7, 10 arba 14 skrandyje neirių tablečių lizdinėse plokštelėse.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
Tarptautinis pavadinimas | Ezomeprazolas |
Vaisto stiprumas | 20mg |
Vaisto forma | skrandyje neirios tabletės |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti per burną |
Registracijos numeris | LT/1/15/3676 |
Registratorius | Alvogen IPCo S.a.r.l., Liuksemburgas |
Receptinis | Nereceptinis |
Vaistas registruotas | 2015.02.12 |
Vaistas perregistruotas |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
Esomeprazole Alvogen 20 mg skrandyje neirios tabletės
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
Kiekvienoje tabletėje yra 20 mg ezomeprazolo (magnio druskos dihidrato pavidalu).
Pagalbinės medžiagos, kurių poveikis žinomas:
kiekvienoje tabletėje yra 43,7 mg sacharozės, laktozės (67,5 mg laktozės monohidrato pavidalu) ir 2,375 mg gliukozės.
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Skrandyje neiri tabletė.
Tabletės yra rožinės spalvos, kapsulės formos, abipus išgaubtos, dengtos plėvele, vienoje pusėje yra įspaudas “20”, kita pusė lygi. Tabletės ilgis yra 16,1 ± 0,2 mm, o plotis 8,1 ± 0,2 mm.
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1 Terapinės indikacijos
Esomeprazole Alvogen yra skirtas trumpalaikiam suaugusiųjų refliukso simptomų (pvz., rėmens ir rūgšties regurgitacijos) gydymui.
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
Dozavimas
Rekomenduojama ezomeprazolo dozė yra 20 mg (1 tabletė) per parą.
Kad simptomai palengvėtų, šias tabletes gali tekti vartoti 2-3 dienas iš eilės. Šio vaistinio preparato vartojama iki 2 savaičių. Simptomams visai išnykus, šio vaistinio preparato vartojimą reikia nutraukti.
Reikia patarti pacientui pasitarti su gydytoju, jeigu simptomai nepalengvėtų per 2 nepertraukiamo gydymo savaites.
Ypatingos populiacijos
Pacientams, kurių inkstų funkcija sutrikusi
Pacientams, kurių inkstų funkcija sutrikusi, dozės koreguoti nereikia. Pacientams, kuriems yra sunkus inkstų nepakankamumas, šio vaistinio preparato vartojimo patirtis yra nedidelė, todėl jiems būtinos atsargumo priemonės (žr. 5.2 skyrių).
Pacientams, kurių kepenų funkcija sutrikusi
Pacientams, kurių kepenų funkcija lengvai arba vidutiniškai sutrikusi, dozės koreguoti nereikia. Pacientams, kuriems yra sunkus kepenų funkcijos sutrikimas, patartina pasikonsultuoti su gydytuoju prieš vartojant Esomeprazole Alvogen (žr. 4.4 ir 5.2 skyrius).
Senyviems (nuo 65 metų) pacientams
Senyviems pacientams dozės koreguoti nereikia.
Vaikų populiacija
Nėra tinkamo Esomeprazole Alvogen vartojimo jaunesnių kaip 18 metų vaikų populiacijoje pagal indikaciją “trumpalaikis gastroezofaginio refliukso ligos simptomų (pvz., rėmens ir rūgšties regurgitacijos) gydymas“.
Vartojimo metodas
Tabletes reikia nuryti nepažeistas, užgeriant puse stiklinės vandens. Tablečių negalima kramtyti ar smulkinti.
Be to, tabletę galima disperguoti pusėje stiklinės negazuoto vandens (kiti skysčiai netinka, nes juose gali ištirpti skrandyje neiri plėvelė). Reikia pamaišyti vandenį, kol tabletė suirs, o gautą skystį su granulėmis išgerti iš karto arba per 30 min. Paskui pusę tos pačios stiklinės reikia pripilti vandens, praskalauti ir išgerti. Granulių negalima kramtyti ar smulkinti.
4.3 Kontraindikacijos
Padidėjęs jautrumas ezomeprazolui, modifikuotiems benzimidazolams arba bet kuriai 6.1 skyriuje nurodytai pagalbinei medžiagai.
Ezomeprazolo negalima vartoti kartu su nelfinaviru (žr. 4.5 skyrių).
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Bendrieji
Reikia patarti pacientui pasikonsultuoti su gydytuoju, jeigu:
- gerokai sumažėja kūno svoris to nesiekiant, kartojasi vėmimas, disfagija, hematemezė arba melena. Įtarus arba diagnozavus skrandžio opą, būtina ištirti, ar pacientas neserga piktybine liga, kadangi ezomeprazolas gali palengvinti jos simptomus ir suvėlinti diagnozės nustatymą;
- anksčiau buvo skrandžio opa arba operuotas virškinimo traktas;
- 4 savaites arba ilgiau tenka nuolat vartoti vaistinių preparatų nevirškinimui arba rėmeniui simptomiškai palengvinti;
- jis serga gelta arba sunkia kepenų liga;
- jis yra vyresnio kaip 55 metų amžiaus ir pakinta esami simptomai arba pasireiškia naujų.
Jeigu ilgai kartojasi nevirškinimo arba rėmens simptomai, pacientas turi reguliariai konsultuotis su gydytoju. Ypač svarbu, kad vyresni kaip 55 metų pacientai praneštų gydytojui arba vaistininkui, jeigu kasdien tenka vartoti nereceptinių vaistinių preparatų nuo nevirškinimo arba rėmens.
Esomeprazole Alvogen negalima vartoti ilgalaikei profilaktikai.
Protonų siurblio inhibitoriai (PSI) gali šiek tiek padidinti virškinimo trakto infekcijų, sukeliamų, pvz., Salmonella, Campylobacter ir (hospitalizuotiems pacientams) tikriausiai Clostridium difficile riziką (žr. 5.1 skyrių).
Jeigu numatoma endoskopija arba šlapalo iškvepiamame ore tyrimas, tai pacientas, prieš vartodamas šio vaistinio preparato, turi pasitarti su gydytoju.
Derinimas su kitais vaistiniais preparatais
Ezomeprazolo nerekomenduojama vartoti kartu su atazanaviru (žr. 4.5 skyrių). Jeigu atazanavirą neabejotinai būtina vartoti kartu su PSI, tai rekomenduojama atidžiai kliniškai stebėti pacientą bei padidinti atazanaviro dozę iki 400 mg (kartu vartojant 100 mg ritonaviro). Ezomeprazolo 20 mg dozės viršyti negalima.
Ezomeprazolas slopina CYP2C19. Jį pradedant arba baigiant vartoti, reikia atsižvelgti į galimą sąveiką su CYP2C19 metabolizuojamais vaistiniais preparatais. Pastebėta sąveika tarp klopidogrelio ir ezomeprazolo, tačiau jos klinikinė reikšmė neaiški. Ezomeprazolo ir klopidogrelio kartu vartoti nepatartina (žr. 4.5 skyrių).
Kartu negalima vartoti kitų PSI ar H2 antagonistų.
Sacharozė
Šio vaistinio preparato sudėtyje yra sacharozės. Pacientai, kuriems nustatytas retas paveldimas sutrikimas: fruktozės netoleravimas, gliukozės ir galaktozės malabsorbcija arba sacharazės-izomaltazės nepakankamumas, šio vaistinio preparato turi nevartoti.
Laktozė
Šio vaistinio preparato sudėtyje yra laktozės. Pacientai, kuriems nustatytas retas paveldimas sutrikimas: galaktozės netoleravimas, gliukozės ir galaktozės malabsorbcija, šio vaistinio preparato turi nevartoti.
Gliukozė
Šio vaistinio preparato sudėtyje yra laktozės. Pacientai, kuriems nustatytas retas paveldimas sutrikimas: gliukozės ir galaktozės malabsorbcija, šio vaistinio preparato turi nevartoti.
Poveikis laboratorinių tyrimų rezultatams
Dėl padidėjusios chromogranino A (CgA) koncentracijos gali pasunkėti neuroendokrininių navikų tyrimai. Kad ezomeprazolo poveikis netrukdytų šių navikų diagnostikai, jo vartojimą reikia laikinai nutraukti likus 5 dienoms iki CgA tyrimo.
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Sąveikos tyrimai atlikti tik suaugusiems.
Ezomeprazolo įtaka kitų vaistų farmakokinetikai
Ezomeprazolas yra vienas iš omeprazolo enantiomerų, todėl racionalu pateikti informaciją apie nustatytą omeprazolo sąveiką.
Proteazės inhibitoriai
Gauta pranešimų apie omeprazolo sąveiką su kai kuriais proteazės inhibitoriais. Pastebėtų sąveikų klinikinė reikšmė ir mechanizmai yra žinomi ne visais atvejais. Dėl padidėjusios skrandžio pH vartojant omeprazolą gali pakisti proteazės inhibitorių absorbcija. Kitas galimas sąveikos mechanizmas yra CYP2C19 slopinimas.
Pastebėta sumažėjusi atazanaviro ir nelfinaviro koncentracija serume kartu vartojant omeprazolą, todėl jų kartu vartoti nerekomenduojama. Sveikiems savanoriams kartu su 300 mg atazanaviro ir 100 mg ritonaviro vartojant 40 mg omeprazolo 1 kartą per parą, gerokai sumažėjo atazanaviro ekspozicija (AUC, Cmax ir Cmin – maždaug 75%). Atazanaviro dozės padidinimas iki 400 mg omeprazolo įtakos jo ekspozicijai nekompensavo. Sveikiems savanoriams kartu su 400 mg atazanaviro ir 100 mg ritonaviro vartojant 20 mg omeprazolo 1 kartą per parą, atazanaviro ekspozicija buvo maždaug 30 % mažesnė negu 1 kartą per parą vartojant 300 mg atazanaviro ir 100 mg ritonaviro be omeprazolo. artu vartojant 40 mg omeprazolo 1 kartą per parą, nelfinaviro vidutiniai AUC, Cmax ir Cmin sumažėjo 36 - 39 %, o jo farmakologiškai aktyvaus metabolito M8 – 75-92 %. Omeprazolo ir ezomeprazolo farmakodinaminiai poveikiai ir farmakokinetinės savybės yra panašios, todėl ezomeprazolo nerekomenduojama vartoti kartu su atazanaviru ir negalima vartoti kartu su nelfinaviru (žr. 4.3 ir 4.4 skyrius).
Gauta pranešimų apie 80-100 % padidėjusią sakvinaviro, vartoto kartu su ritonaviru, koncentraciją serume kartu vartojant 40 mg omeprazolo 1 kartą per parą. 20 mg omeprazolo 1 kartą per parą neturėjo įtakos darunaviro, vartoto kartu su ritonaviru, ir amprenaviro, taip pat vartoto kartu su ritonaviru, ekspozicijai.
Gydymas 20 mg ezomeprazolo 1 kartą per parą neturėjo įtakos amprenaviro, vartoto kartu su ritonaviru arba be jo, ekspozicijai. 40 mg omeprazolo 1 kartą per parą neturėjo įtakos lopinaviro, vartoto kartu su ritonaviru, ekspozicijai.
Metotreksatas
Gauta pranešimų apie kartu su PSI vartoto metotreksato koncentracijos padidėjimą kai kuriems pacientams. Gydant didelėmis metotreksato dozėmis, gali tekti svarstyti laikino ezomeprazolo vartojimo nutraukimo tikslingumą.
Takrolimuzas
Gauta pranešimų apie padidėjusią takrolimuzo koncentraciją serume kartu vartojant ezomeprazolą. Dėl to būtina dažniau tirti takrolimuzo koncentraciją ir inkstų funkciją (kreatinino klirensą) bei prireikus koreguoti takrolimuzo dozę.
Vaistiniai preparatai, kurių absorbcija priklauso nuo pH
Dėl ezomeprazolo ar kitų PSI poveikio sumažėjus skrandžio sulčių rūgštingumui, gali sumažėti arba padidėti absorbuojamas kiekis vaistinių preparatų, kurių absorbciją veikia skrandžio pH. Kartu vartojant ezomeprazolą, gali mažiau absorbuotis ketokonazolo, itrakonazolo ir erlotinibo bei daugiau – digoksino.
Sveikiems asmenims kartu vartojant 20 mg omeprazolo per parą, digoksino biologinis prieinamumas padidėjo 10 % (2 iš 10 asmenų – iki 30 %). Pranešimų apie digoksino toksinį poveikį gauta retai. Vis dėlto senyviems pacientams didelėmis dozėmis ezomeprazolo skiriama atsargiai, o digoksino terapinis monitoringas tokiu atveju turi būti atidesnis.
Vaistiniai preparatai, kuriuos metabolizuoja CYP2C19
Ezomeprazolas slopina CYP2C19 – pagrindinį jį patį metabolizuojantį fermentą. Dėl šio slopinimo gali padidėti kartu vartojamų CYP2C19 metabolizuojamų vaistinių preparatų (pvz., varfarino, fenitoino, citalopramo, imipramino, klomipramino, diazepamo) koncentracija plazmoje, todėl gali tekti mažinti jų dozes. Be to, gali sumažėti klopidogrelio (provaisto, kurį CYP2C19 paverčia aktyviu metabolitu) aktyvaus metabolito koncentracija plazmoje.
Varfarinas
Klinikinio tyrimo metu kartu su varfarinu pradėjus vartoti 40 mg ezomeprazolo, krešėjimo trukmė liko priimtinose ribose. Vis dėlto vaistiniam preparatui pasirodžius rinkoje gauta pavienių pranešimų apie kliniškai reikšmingai padidėjusį INR (tarptautinį normalizuotą santykį) juos vartojant kartu. Jeigu varfarinu arba kitu kumarino dariniu gydomas pacientas kartu pradeda ar baigia vartoti ezomeprazolą, rekomenduojama tikrinti INR.
Klopidogrelis
Tiriant sveikus asmenis nustatyta farmakokinetinė / farmakodinaminė sąveika tarp klopidogrelio (buvo vartojama įsotinimo dozė – 300 mg ir palaikomoji – 75 mg per parą) ir ezomeprazolo (40 mg per parą per burną). Dėl jos vidutiniškai 40 % sumažėjo klopidogrelio aktyvaus metabolito ekspozicija ir vidutiniškai 14 % susilpnėjo stipriausias ADF sukeltos trombocitų agregacijos slopinimas.
Tiriant sveikus asmenis nustatyta beveik 40 % sumažėjusi klopidogrelio aktyvaus metabolito ekspozicija kartu vartojant 20 mg ezomeprazolo ir 81 mg acetilsalicilo rūgšties fiksuotų dozių derinį (palyginus su ekspozicija vartojant vien klopidogrelį). Vis dėlto maksimalus ADF sukeltos trombocitų agregacijos slopinimas į abi grupes įtrauktiems asmenims nepakito.
Stebėjimo ir klinikinių tyrimų duomenys apie šios farmakokinetinės / farmakodinaminės sąveikos įtaką sunkių kardiovaskulinių reiškinių rizikai yra prieštaringi. Kaip atsargumo priemonė, ezomeprazolas ir klopidogrelis neturėtų būti vartojami kartu.
Fenitoinas
Kartu vartojant 40 mg ezomeprazolo, 13 % padidėjo minimali fenitoino koncentracija epilepsija sergančių pacientų plazmoje. Dėl to rekomenduojama tikrinti fenitoino koncentraciją plazmoje pradedant ar baigus vartoti ezomeprazolą.
Vorikonazolas
40 mg omeprazolo 1 kartą per parą sukėlė CYP2C19 substrato vorikonazolo Cmax padidėjimą 15 % ir AUCτ – 41 %.
Cilostazolas
Omeprazolas ir ezomeprazolas slopina CYP2C19. Kryžminio tyrimo metu 40 mg omeprazolo dozė sukėlė cilostazolo Cmax veikų asmenų plazmoje padidėjimą 18 % ir AUC – 26 %, o vieno iš jo aktyvių metabolitų – atitinkamai 29 % ir 69 %.
Cizapridas
Sveikiems savanoriams kartu vartojant 40 mg ezomeprazolo, cizaprido AUC padidėjo 32 %, pusinės eliminacijos periodas (t1/2) pailgėjo 31 %, tačiau didžiausia koncentracija plazmoje reikšmingai nepadidėjo. Vartojant vien cizapridą šiek tiek pailgėjęs QTc intervalas papildomai pradėjus vartoti ezomeprazolą daugiau nepailgėjo.
Diazepamas
Kartu vartojant 30 mg ezomeprazolo, 45 % sumažėjo CYP2C19 substrato diazepamo klirensas.
Ištirti vaistiniai preparatai, su kuriais klinikai reikšminga sąveika nepasireiškia
Amoksicilinas ir chinidinas
Nustatyta, kad ezomeprazolas neturi kliniškai reikšmingos įtakos amoksicilino ir chinidino farmakokinetikai.
Naproksenas ar rofekoksibas
Trumpalaikiai ezomeprazolo vartojimo kartu su naproksenu arba rofekoksibu tyrimai kliniškai reikšmingos farmakokinetinės sąveikos neparodė.
Kitų vaistinių preparatų įtaka ezomeprazolo farmakokinetikai
Vaistiniai preparatai, kurie slopina CYP2C19 ir (arba) CYP3A4
Ezomeprazolą metabolizuoja CYP2C19 ir CYP3A4. Kartu vartojant CYP3A4 inhibitorių klaritromiciną (po 500 mg 2 kartus per parą), ezomeprazolo ekspozicija (AUC) padvigubėjo. Kartu vartojant vaistinį preparatą, kuris slopina abu šiuos fermentus (CYP2C19 ir CYP3A4), ezomeprazolo ekspozicija gali padidėti daugiau kaip dvigubai. CYP2C19 ir CYP3A4 inhibitorius vorikonazolas sukėlė omeprazolo AUCt padidėjimą 280 %. Tokiais atvejais ezomeprazolo dozės koreguoti dažnai nereikia, tačiau tą būtina svarstyti, jei pacientui yra sunkus kepenų pakenkimas ir jei reikia ilgalaikio gydymo.
Vaistiniai preparatai, kurie indukuoja CYP2C19 ir (arba) CYP3A4
CYP2C19 ir (arba) CYP3A4 indukuojantys vaistiniai preparatai, pvz., rifampicinas ir jonažolės (Hypericum perforatum) preparatai gali pagreitinti ezomeprazolo metabolizmą ir dėl to sumažinti jo koncentraciją serume.
4.6 Vaisingumas, nėštumo ir žindymo laikotarpis
Nėštumas
Turimi vidutinio neščių moterų skaičiaus (300-1000 neštumų baigčių) stebėjimo duomenys nerodo apsigimimus sukeliančio arba toksinio esomeprazolo poveikio vaisiui ar naujagimiui. Toksinio poveikio gyvūnų reprodukcijai tyrimai tiesioginio ar netiesioginio kenksmingo poveikio neparodė (žr. 5.3 skyrių).
Dėl atsargumo nėštumo laikotarpiu Esomeprazole Alvogen geriau nevartoti.
Žindymas
Ar ezomeprazolo arba jo metabolitų išskiriama į moters pieną, nežinoma. Duomenų apie ezomeprazolo poveikį naujagimiui ar kūdikiui nepakanka. Žindymo laikotarpiu ezomeprazolo turi būti nevartojama.
Vaisingumas
Raceminio mišinio (omeprazolo), duodamo per burną, tyrimai poveikio gyvūnų vaisingumui neparodė.
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Ezomeprazolas gebėjimą vairuoti ir valdyti mechanizmus veikia silpnai. Vis dėlto nedažnai pasireiškia nepageidaujamų reakcijų, pvz., svaigulys ir regos sutrikimų (žr. 4.8 skyrių). Jeigu yra paveiktas, pacientas turi atsisakyti vairuoti ir valdyti mechanizmus.
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Saugumo duomenų santrauka
Klinikinių tyrimų metu ir vaistiniam preparatui pasirodžius rinkoje, daugiausia pranešimų gauta apie šias negeidaujamas reakcijas: galvos skausmą, pilvo skausmą, viduriavimą ir pykinimą. Įvairių farmacinių formų ir stiprumų, vartojamų skirtingoms terapinėms indikacijoms, amžiaus grupėms ir pacientų populiacijoms saugumas yra panašus. Su doze susijusių nepageidaujamų reakcijų nenustatyta.
Nepageidaujamų reakcijų santrauka lentelėje
Ezomeprazolo klinikinių tyrimų metu ir jam pasirodžius rinkoje nustatyta arba įtarta žemiau išvardytų nepageidaujamų reakcijų. Šių reakcijų atvejai žemiau suklasifikuoti pagal MeDra dažnio konvenciją: labai dažni (≥ 1/10), dažni (nuo ≥ 1/100 iki < 1/10), nedažni (nuo ≥ 1/1 000 iki < 1/100), reti (nuo ≥ 1/10 000 iki < 1/1 000), labai reti (< 1/10 000) ir dažnis nežinomas (negali būti apskaičiuotas pagal turimus duomenis).
MedDRA organų sistemų klasė | Dažnis | Nepageidaujama reakcija |
Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai | Reti | Leukopenija, trombocitopenia |
Labai reti | Agranulocitozė, pancitopenija | |
Imuninės sistemos sutrikimai | Reti | Padidėjusio jautrumo reakcijos, pvz., karščiavimas, angioedema ir anafilaksinė reakcija ar šokas |
Metabolizmo ir mitybos sutrikimai | Nedažni | Periferinė edema |
Reti | ||
Nežinomas | Hipomagnezemija (sunki hipomagnezemija gali koreliuoti su hipokalcemija, dėl hipomagnezemijos gali pasireikšti hipokalemija) | |
Psichikos sutrikimai | Nedažni | Nemiga |
Reti | Sujaudinimas, konfūzija, depresija | |
Labai reti | Agresyvumas, haliucinacijos | |
Nervų sistemos sutrikimai | Dažni | Galvos skausmas |
Nedažni | Svaigulys, parestezija, mieguistumas | |
Reti | Sutrikęs skonis | |
Akių sutrikimai | Reti | Neaiškus matymas |
Ausų ir labirintų sutrikimai | Nedažni | Galvos svaigimas (vertigo) |
Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpuplaučio sutrikimai | Reti | Bronchų spazmas |
Virškinimo trakto sutrikimai | Dažni | Pilvo skausmas, vidurių užkietėjimas, viduriavimas, flatulencija, pykinimas ar vėmimas |
Nedažni | Burnos sausumas | |
Reti | Stomatitas, virškinimo trakto kandidamikozė | |
Nežinomas | Mikroskopinis kolitas | |
Kepenų, tulžies pūslės ir latakų sutrikimai | Nedažni | Padidėjęs kepenų fermentų aktyvumas |
Reti | ||
Labai reti | Kepenų nepakankamumas, kepeninė encefalopatija (pacientams, iki tol sirgusiems kepenų liga) | |
Odos ir poodinio audinio sutrikimai | Nedažni | Dermatitas, niežėjimas, išbėrimas, dilgėlinė |
Reti | Alopecija, padidėjęs jautrumas šviesai | |
Labai reti | Daugiaformė raudonė (Erythema multiforme), Stivenso-Džonsono (Stevens – Johnson) sindromas, toksinė epidermio nekrolizė | |
Skeleto, raumenų ir jungiamojo audinio sutrikimai | Reti | Artralgija, mialgija |
Labai reti | Raumenų silpnumas | |
Inkstų ir šlapimo takų sutrikimai | Labai reti | Intersticinis nefritas |
Lytinės sistemos ir krūties sutrikimai | Labai reti | Ginekomastija |
Bendri sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai | Reti | Bendras negalavimas, padidėjęs prakaitavimas |
Pranešimas apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas
Svarbu pranešti apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas, pastebėtas po vaistinio preparato pateikimo į rinką, nes tai leidžia nuolat stebėti vaistinio preparato naudos ir rizikos santykį. Sveikatos priežiūros specialistai turi pranešti apie bet kokias įtariamas nepageidaujamas reakcijas, užpildę interneto
svetainėje http://www.vvkt.lt/ esančią formą, ir atsiųsti ją paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt.
4.9 Perdozavimas
Sąmoningo perdozavimo patirties yra labai mažai. 280 mg pavartojusiems pacientams pasireiškė virškinimo sutrikimų ir silpnumas. 80 mg vienkartinės ezomeprazolo dozės pasekmių nesukėlė. Specifinio priešnuodžio nežinoma. Daug ezomeprazolo būna prisijungusio prie plazmos baltymų, todėl dializuojant jis greitai nepasišalina. Perdozavusius pacientus reikia gydyti simptominėmis ir bendrosiomis palaikomosiomis priemonėmis.
5. FARMAKOLOGINĖS savybės
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė – vaistai nuo su rūgštimi susijusių sutrikimų, protonų siurblio inhibitoriai. ATC kodas – A02B C05.
Ezomeprazolas yra omeprazolo S izomeras, kuris mažina skrandžio rūgšties sekreciją, veikdamas specifiškai nutaikytu mechanizmu. Jis specifiškai slopina parietalinių ląstelių rūgšties siurblį. Omeprazolo R ir S izomerų farmakodinaminis aktyvumas yra panašus.
Veikimo mechanizmas
Ezomeprazolas yra silpna bazė. Jis koncentruojamas labai rūgščioje parietalinių ląstelių sekrecinių kanalėlių terpėje, ten paverčiamas aktyvia forma ir slopina fermentą – vandenilio ir kalio adenozintrifosfatazę (rūgšties siurblį), todėl mažina bazinę ir stimuliuojamąją rūgšties sekreciją.
Farmakodinaminis poveikis
Per burną pavartojus 20 mg arba 40 mg ezomeprazolo, jis pradeda veikti per valandą. Vartojant 20 mg ezomeprazolo 1 kartą per parą 5 dienas, vidutinė didžiausia rūgšties sekrecija, stimuliuota pentagastrino, praėjus 6-7 val. po vaistinio preparato vartojimo 5-ą dieną būna 90 % mažesnė.
Pacientai, sergantys simptomine gastroezofaginio refliukso liga, 5 dienas gėrė ezomeprazolą 20 mg ir 40 mg dozėmis. Pirmiesiems vidinė skrandžio pH buvo didesnė kaip 4 vidutiniškai 13 val., antriesiems – 17 val. per parą. Vartojant 20 mg ezomeprazolo, vidinė skrandžio pH didesnė kaip 4 buvo: bent 8 val. – 76 % pacientų, bent 12 val. – 54 %, o bent 16 val. – 24 %. Vartojant 40 mg ezomeprazolo, šie skaičiai buvo atitinkamai 97 %, 92 % ir 56%.
Naudojant AUC kaip pakaitinį koncentracijos plazmoje parametrą, nustatytas ryšys tarp rūgšties sekrecijos slopinimo ir vaistinio preparato ekspozicijos.
Vartojant sekrecijos slopinamuosius vaistus, dėl rūgšties sekrecijos sumažėjimo padidėja gastrino koncentracija serume. Be to, sumažėjus skrandžio rūgštingumui padaugėja CgA.
Kai kuriems pacientams, ilgai vartojusiems ezomeprazolą, nustatytas enterochromatofininių ląstelių kiekio padidėjimas, galbūt susijęs su padidėjusia gastrino koncentracija serume.
Dėl bet kurios priežasties (taip pat ir dėl PSI poveikio) sumažėjus skrandžio sulčių rūgštingumui, skrandyje padaugėja bakterijų, kurių virškinimo trakte būna normaliomis sąlygomis. PSI gali šiek tiek padidinti virškinimo trakto infekcijų, sukeliamų, pvz., Salmonella, Campylobacter ir (hospitalizuotiems pacientams) tikriausiai Clostridium difficile riziką.
Klinikinis veiksmingumas
Ezomeprazolas veiksmingai gydė dažnai pasireiškiantį rėmenį, kai tiriamieji jo vartojo 2 savaites po vieną 20 mg dozę per parą. Dviejų daugelyje centrų atliktų atsitiktinių imčių dvigubai koduotų placebu kontroliuojamų pagrindinių tyrimų metu 234 asmenys, kuriuos neseniai vargino dažnas rėmuo, 4 savaites vartojo 20 mg ezomeprazolo. Rūgšties refliukso simptomai (rėmuo ir rūgšties regurgitacija) buvo vertinami standartiniais metodais 24 valandų laikotarpyje. Abu tyrimai parodė, kad 20 mg ezomeprazolo poveikis yra reikšmingai palankesnis negu placebo vertinant pagal pagrindinę vertinamąją baigtį (visišką rėmens išnykimą, kuris apibrėžiamas kaip rėmens simptomų nebuvimas 7 dienas iki paskutiniojo apsilankymo (33,9–41,6 %, palyginti su 11,9–13,7 % placebo grupėje, p < 0,001)). Antrinė vertinamoji baigtis (visiškas rėmens išnykimas, kuris apibrėžiamas kaip įrašų apie rėmenį paciento dienoraščio kortelėje nebuvimas 7 dienas iš eilės) statistiškai reikšmingai skyrėsi tiek 1 savaitę (10,0–15,2 %, palyginti su 0,9–2,4 % placebo grupėje, p = 0,014, p < 0,001), tiek ir 2 savaitę (25,2–35,7 %, palyginti su 3,4–9,0 % placebo grupėje, p < 0,001).
Kitos antrinės vertinamosios baigtys, kaip antai parų be rėmens procentas 1 ir 2 savaites, vidutinis rėmens stiprumo balas 1 ir 2 savaites ir laikas iki pirminio ir ilgalaikio rėmens išnykimo per 24 valandų laikotarpį arba naktį, palyginti su placebu, patvirtino pagrindinę vertinamąją baigtį. 78 % po 20 mg ezomeprazolo vartojusių tiriamųjų rėmuo pirmą kartą praėjo pirmą gydymo savaitę, palyginti su 52–58 % placebą vartojusiųjų grupėje. Laikas, per kurį ilgam laikui išnyksta rėmuo, apibrėžiamas kaip pirmas užregistruotas rėmens simptomų nebuvimas 7 dienas iš eilės, buvo žymiai trumpesnis po 20 mg ezomeprazolo vartojusiųjų grupėje (39,7–48,7 % 14 dieną, palyginti su 11,0–20,2 % placebo grupėje). Laikotarpio, kol pirmą kartą praeis naktinis rėmuo, mediana buvo 1 para. Palyginti su placebo grupe, ji statistiškai reikšmingai skyrėsi vieno tyrimo metu (p = 0,048) ir beveik reikšmingai skyrėsi kito tyrimo metu (p = 0,069). Skaičiuojant visus laikotarpius, rėmens nebuvo maždaug 80 %, o antrą abiejų tyrimų savaitę – 90 % naktų, palyginti su 72,4–78,3 % placebo grupėje. Tyrėjų vertinimai sutapo su pačių tiriamųjų nurodytais rėmens vertinimais ir parodė, kad tarp ezomeprazolo ir placebo grupių buvo statistiškai reikšmingų skirtumų (atitinkamai 34,7–41,8 % ir 8,0–11,4 %).Be to, tyrėjai nustatė, kad 2 vertinimo savaitę ezomeprazolas žymiai veiksmingiau už placebą stabdė rūgšties regurgitaciją (58,5–63,6 %, palyginti su 28,3–37,4 % placebo grupėje).
Vertinant bendrą gydymo poveikį, būklės pagerėjimą po 2 savaičių nurodė 78,0-80,7 % po 20 mg ezomeprazolo vartojusiųjų pacientų, palyginti su 72,4–78,3 % tų, kurie vartojo placebą. Dauguma jų (po 2 savaičių-79-86 %) šio pagerėjimo reikšmę kasdienei veiklai įvertino nuo svarbios iki ypatingai svarbios.
5.2 Farmakokinetinės savybės
Absorbcija
Ezomeprazolas yra neatsparus rūgščiai ir vartojamas per burną skrandyje neirių granulių pavidalo. Virtimas R izomeru in vivo yra nereikšmingas. Ezomeprazolas absorbuojamas greitai: jo pavartojus didžiausia koncentracija plazmoje susidaro maždaug po 1-2 val. Absoliutus biologinis prieinamumas išgėrus vieną 40 mg dozę yra 64 %, o kartotinai vartojant 1 kartą per parą padidėja iki 89 %. Geriant 20 mg ezomeprazolo šie skaičiai būna atitinkamai 50% ir 68%. Maistas lėtina ezomeprazolo absorbciją ir mažina absorbuojamą jo kiekį, tačiau poveikio vidiniam skrandžio rūgštingumui reikšmingai nekeičia.
Pasiskirstymas
Tariamasis pasiskirstymo tūris sveikų asmenų organizme esant pusiausvyros koncentracijai yra maždaug 0,22 l/kg kūno svorio. 97 % ezomeprazolo būna prisijungusio prie plazmos baltymų.
Biotransformacija
Ezomeprazolą visiškai metabolizuoja citochromo P450 sistema (CYP). Didžioji ezomeprazolo metabolizmo dalis priklauso nuo polimorfinio CYP2C19, kuriam veikiant susidaro ezomeprazolo hidroksi- ir desmetil- metabolitai. Likusios dalies metabolizmas priklauso nuo kitos specifinės izoformos CYP3A4, kuriai veikiant susidaro pagrindinis plazmoje randamas metabolitas – ezomeprazolo sulfonas.
Eliminacija
Žemiau pateikti parametrai labiausiai atspindi farmakokinetiką asmenų, turinčių funkcionuojantį CYP2C19 fermentą (ekstensyvių metabolizuotojų), organizme.
Išgėrus vieną ezomeprazolo dozę, suminis plazmos klirensas būna apie 17 l/val., o vartojant kartotinai – apie 9 l/val. Pusinės eliminacijos laikas plazmoje vartojant kartotinai 1 kartą per parą būna apie 1,3 val. 1 kartą per parą vartojamas ezomeprazolas visas pašalinamas iš plazmos iki kitos dozės ir neturi polinkio kauptis. Ezomeprazolo pagrindiniai metabolitai įtakos skrandžio rūgšties sekrecijai neturi. Beveik 80 % išgertos ezomeprazolo dozės išskiriama su šlapimu metabolitų pavidalo, o likusioji dalis patenka į išmatas. Mažiau kaip 1% ezomeprazolo randama šlapime nepakitusio.
Tiesinis / netiesinis pobūdis
Ezomeprazolo farmakokinetika tirta vartojant iki 40 mg 2 kartus per parą. Ezomeprazolą vartojant kartotinai, jo AUC plazmoje didėja. Šis didėjimas priklauso nuo dozės ir viršija proporcingą dozei AUC didėjimą. Priklausomybę nuo laiko ir dozės lemia metabolizmo pirmojo prasiskverbimo per kepenis metu ir sisteminio klirenso sumažėjimas, kuriuos tikriausiai sukelia fermento CYP2C19 slopinimas ezomeprazolu ir (arba) jo sulfoniniu metabolitu.
Ypatingos populiacijos
Lėtieji metabolizuotojai
Maždaug 2,9±1,5 % populiacijos yra funkcionuojančio CYP2C19 fermento stoka. Tokie žmonės vadinami lėtaisiais metabolizuotojais. Pagrindinis ezomeprazolo metabolizmo katalizatorius jų organizme tikriausiai yra CYP3A4. Kartotinai vartojant 40 mg ezomeprazolo 1 kartą per parą, vidutinis AUC lėtų metabolizuotojų plazmoje būna maždaug 100 % didesnis negu asmenų, turinčių funkcionuojantį CYP2C19 fermentą (ekstensyvių metabolizuotojų). Vidutinė didžiausia koncentracija plazmoje būna maždaug 60 % didesnė. Šie duomenys įtakos ezomeprazolo dozavimui neturi.
Lytis
Moterų, išgėrusių vieną 40 mg ezomeprazolo dozę, plazmoje vidutinis AUC būna maždaug 30 % didesnis negu vyrų. Kartotinai vartojant šį vaistą 1 kartą per parą, su lytimi susijusių skirtumų nenustatyta. Šie duomenys įtakos ezomeprazolo dozavimui neturi.
Sutrikusi kepenų funkcija
Ezomeprazolo metabolizmas gali būti pablogėjęs pacientams, kuriems yra lengvas ar vidutinio sunkumo kepenų funkcijos sutrikimas. Jeigu yra sunkus kepenų funkcijos sutrikimas, ezomeprazolas metabolizuojamas lėčiau, plotas po jo koncentracijos plazmoje kreive padidėja 2 kartus, todėl negalima vartoti didesnės kaip 20 mg dozės. 1 kartą per parą vartojamas ezomeprazolas ir pagrindiniai jo metabolitai kaupimosi organizme tendencijos neturi.
Sutrikusi inkstų funkcija
Su pacientais, kurių inkstų funkcija susilpnėjusi, ezomeprazolo tyrimų neatlikta. Per inkstus šalinami ezomeprazolo metabolitai, bet ne nepakitęs vaistas, todėl sutrikusi inkstų funkcija neturėtų įtakoti ezomeprazolo metabolizmo.
Senyvi (nuo 65 metų) amžiaus pacientai
Senyvas (71-80 metų) amžius reikšmingos įtakos ezomeprazolo metabolizmui neturi.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Įprastų farmakologinio saugumo, kartotinių dozių toksiškumo, genotoksiškumo ir toksinio poveikio reprodukcijai bei vystymuisi ikiklinikinių tyrimų duomenys specifinio pavojaus žmogui nerodo.
Nepageidaujamos reakcijos, kurių klinikinių tyrimų metu nenustatyta, tačiau kurių pasireiškė gyvūnams esant panašiai į klinikinę ekspozicijai ir kurios gali turėti klinikinės reikšmės, yra tokios:
Su žiurkėmis atlikti raceminio mišinio kancerogeninio poveikio tyrimai parodė skrandžio enterochromatofininių ląstelių hiperplaziją ir karcinoidų. Šių poveikių žiurkių skrandžiui priežastis – skandžio rūgšties gamybos sumažėjimo sukelta ilgalaikė stipriai išreikšta hipergastrinemija. Ji pasireiškia žiurkėms ilgai duodant skrandžio rūgšties sekrecijos inhibitorių.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Hipromeliozė
Cukriniai branduoliai (sacharozė, kukurūzų krakmolas, gliukozė)
Talkas
Metakrilo rūgšties ir etilakrilato kopolimeras
Trietilo citratas
Makrogolis 6000
Mikrokristalinė celiuliozė
Stearilo alkoholis
Krospovidonas (A ir B tipo)
Bevandenis koloidinis silicio dioksidas
Microcellac 100 (laktozė monohidratas ir mikrokristalinė celiuliozė)
Magnio stearatas
Titano dioksidas (E171)
Raudonasis geležies oksidas (E172)
6.2 Nesuderinamumas
Duomenys nebūtini.
6.3 Tinkamumo laikas
2 metai.
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Šiam vaistiniam preparatui specialių laikymo sąlygų nereikia.
6.5 Talpyklės pobūdis ir jos turinys
PVC / aliuminio – aliuminio lizdinės plokštelės.
Pakuotės dydžiai: 7, 10 arba 14 skrandyje neirių tablečių.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti
Specialių reikalavimų nėra.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
Gydytojas kalba su pacientu:
- Tamsta turi mesti rūkyti. Tada prailginsi gyvenimą 20 metų.
- Bet ar ne per vėlu, pone gydytojau?
- Pasitaisyti niekuomet ne vėlu.
- Na gerai, tai aš dar 10 metų palauksiu.
- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?