Kaip sumažinti išmetamo plastiko kiekį?

Imkitės to, kas lengvai padaroma – neužsibrėžkite per dieną atsisakyti visų įmanomų plastikinių pakuočių ar pan., nes plačiai užsimoję gali ir nudegti, jei norimo rezultato pasiekti nepavyks. Tačiau tikrai nesudėtinga su savimi visada turėti daugkartinio naudojimo krepšelį, gertuvę ir daugkartinio naudojimo kavos puodelį.  Apie kavą – dabar kai kurios kavinės netgi suteikia nuolaidą, jei ateinate kavos pirkti su savo puodeliu, taigi, dar ir sutaupote. Pirkite „palaidą“ arbatą – arbatos maišeliai gaminami iš plastiko, tad ir tie nedideli plastiko kiekiai patenka ir aplinką.

Pieną pirkite iš ūkininkų, kurie jo jums įpils į jūsų nuosavą tarą. Iš ūkininkų pirkite ir kitus produktus, kuriuos galite susipakuoti į savo medinę ar kitokią daugkartinę tarą.  Naudokite į plastiką nesupakuotą kosmetiką, kremus, rankas plaukite kietuoju, o ne skystu muilu, išmėginkite kietąjį  šampūną. Naudokite degtukus, o ne žiebtuvėlius. Įsigykite panaudotus, bet dar veikiančius daiktus ar nešiotus, bet dar kokybiškus drabužius, batus. Ribokite buitinę chemiją – namus išvalyti puikiai galite ir naudodami sodą bei  actą. Jei manote, kad kuri nors parduotuvė, įstaiga ar kita jūsų lankoma vieta turėtų mažinti plastiko vartojimą, susisiekite su jų atstovais ir to paprašykite – neretai verslininkai atsižvelgia į savo klientų poreikius. Laikui bėgant galbūt savo turimus plastikinius įrankius, indus ar šiaudelius iškeisite į bambukinius ar pan. Visi šie žingsniai visai paprasti ir rodos, nesudėtingi, kas gi čia tokio, tačiau kiekvienas žingsnis svarbus.

Parduotuvėje ar turguje rinkitės nesupakuotus vaisius, daržoves ir pamėginkite rinktis „negražiuosius“ , bet dar sveikus ir valgyti galimus – tuos, kurių nelabai kas nori pirkti, tad galiausiai juos išmeta. Vaisius ar daržoves imkite be plastikinių maišelių arba dėkite juos į daugkartinius, tinklinius maišelius. Nepirkite šaldytų vaisių ar daržovių – dažniausiai jie parduodami didelėse plastikinėse pakuotėse.

Norėtume pradėti ir naują judėjimą – jei viešumoje pamatėte kitų žmonių išmestą šiukšlę, būkite geri, nepraeikite pro šalį, o pakelkite ir ją išmeskite. Net jei išmetate tik vieną plastikinį butelį, tas butelis jau  neatsidurs vandenyne  ir banginio skrandyje.

Straipsnio autorė  Giedrė Janušaitė (Šaltiniai  SELF, WWF, BBC Good Food, The Week, NRDC)