Mėlynės – dar neįvertintas supermaistas

Vaikystėje mamos mums nuolat kartojo, kad reikia valgyti vaisius ir daržoves, o dabar mokslininkai vieningai sutaria: mėlynės – dar pakankamai neįvertintas supermaistas, kurį tuoj pat turime įtraukti į savo mitybą. Mėlynės ne tik skanios ir šviežios, ir šaldytos, ir vienos, ir su kitais patiekalais, bet ir gausios mūsų organizmams reikalingų naudingųjų medžiagų. Dažnas turbūt esame girdėję, kad mėlynės – naudingos akims ir reikalingos regėjimui, bet pasirodo, kad čia mėlynių naudingosios savybės toli gražu nesibaigia. „The Journals of Gerontology, Series A: Biological Sciences and Medical Sciences” žurnale pristatyta tyrimų serija, kurių rezultatuose skelbiama, kad mėlynės gali palengvinti organizmo senėjimo procesus – tereikia jas valgyti. Kito tyrimo rezultatuose skelbiama, kad mėlynės gali sumažinti ir kraujo spaudimą. Kuo dar naudingos mėlynės?

Stiprina širdį ir kraujo ląsteles

2019 m. gegužę žurnale „American Journal of Clinical Nutrition” skelbto tyrimo rezultatuose pristatoma – į širdies ir kraujagyslių ligas linkę žmonės suvalgę puodelį mėlynių per dieną gali sumažinti savo tikimybę susirgti šiomis ligomis. Tyrimo organizatoriai nurodė 50-75 m. žmonių grupei pusę metų kasdien suvalgyti puodelį šaldytų mėlynių miltelių, placebo efektą galinčių turėti panašių į mėlynes miltelių puodelį ir šių miltelių mišinio puodelį. Pasirodo, kad kasdien puodelį mėlynių suvalgę žmonės džiaugėsi  sveikesnėmis kraujagyslėmis ir didesniu gerojo cholesterolio kiekiu organizme nei tie, kas valgė mažiau mėlynių ar išvis jų nevalgė.

Maža to, mėlynėse esantys antioksidantai gali apsaugoti nuo apnašų susidarymo kraujagyslėse, nors čia reikėtų ir daugiau tyrimų.

Gerina smegenų veiklą

Mėlynės – puikus antioksidantų flavanoidų šaltinis, o pastarieji bendradarbiauja su smegenyse esančiais fermentais ir baltymais, tad jūsų smegenys išlieka gyvybingos ir žvalios, teigia daktaras Ozas ir gydytojas Michael Rozenas, pridurdami, kad daugiau flavanoidų valgantys žmonės išlaiko aštresnį protą nei tie, kurie renkasi kitokią mitybą, o kasdien gerdami mėlynių sultys atmintį galite pagerinti kone 30 proc.

Gali sumažinti blogojo cholesterolio kiekį kraujyje

Nustatyta, kad mėlynės gerina ir kepenų veiklą, tad padeda organizmui apdoroti ir blogąjį cholesterolį.

Straipsnio autorė – Giedrė Izabelė Janušaitė (Šaltinis Doctor Oz)