+5
-0
+5
Alergija maistui: ar riboti mitybą verta?

Kai draugams ar net savo šeimos gydytojui pasiguodžiame, kad mus ar mūsų mažylį kankina dilgėlinė, odos bėrimai, egzema ar virškinamojo trakto simptomai dažnai išgirstame gluminantį teiginį, paliekantį daugiau klausimų nei atsakymų: „matyt tai – alergija baltymams“.  Taigi, kas tai – alergija maistui, jo baltymams ir kodėl vien tokia diagnozė negali atsakyti į nė vieną Jums rūpimą klausimą.

Baltymai – ne vien kiaušiniai ir pienas

Visų pirma, pradėdami kalbėti apie alergiją maisto baltymams ir kodėl šį terminą išgirdęs gydytojas alergologas neretai pats lieka suglumęs, turime suprasti kas yra alergenas. Alergenas – tai natūraliai mūsų aplinkoje esanti ir įprastai organizmui visiškai nepavojinga medžiaga, į kurią dėl vienų ar kitų priežasčių mūsų organizmas pradeda reaguoti itin jautriai. To pasėkoje kyla tokios nemalonios ar net pavojingos reakcijos kaip alerginis bėrimas, virškinamojo trakto simptomai ar net anafilaksija.

Struktūriškai, kad medžiaga galėtų būti alergenu ir sukelti greito tipo alergiją ji beveik išimtinai privalo būti baltymas. O baltymai, kaip pagrindinė visų gyvų organizmų „statybinė medžiaga“(tiek augalų, medžių, žolių, tiek sausumos ir vandens gyvūnų) didesniais ar mažesniais kiekiais randami visur: vaisiuose, daržovėse, pieno produktuose, kiaušiniuose, miltiniuose patiekaluose, žiedadulkėse, namų dulkių erkių alergenuose ir t.t. Taigi, nenuostabu, kad alergologas, išgirdęs jog įtariate alergiją baltymams  dažnai siekia diagnozę susiaurinti, patikslinti ir išaiškinti tikrąjį alergijos sukėlėją. Tik tiksliai nustačius kokiam maistui ir kokiems baltymams esate alergiški gydytojas galės parinkti tiksliausias, mažiausiai Jūsų mitybą ribojančias dietos rekomendacijas.

Dažniausiai, pirmą kartą atsiradus tokiems alerginiams simptomams kaip odos bėrimas, veido bėrimas, dilgėlinė, egzema ar atopinis dermatitas įtariame alergiją maistui. Siekdami savo spėjimus patvirtinti iš savo ar savo mažųjų mitybos raciono išimame didžiąją dalį ar netgi visus  „didžiausius“ alergenus.  Situacijai pagerėjus mūsų pačių sudaryta hipoalerginė dieta tampa kelerius mėnesius ar metus trunkančia palydove. Tačiau turime Jus nuvilti: nė nenumanote kokią žalą Jums ar Jūsų vaiko organizmui gali padaryti bereikalingas potencialių alergenų vengimas.

Nepamirškite, kad nors kai kurie maisto produktai ir yra „didieji“ alergenai, jie pasižymi ne tik savybe sukelti sunkias alergines reakcijas, bet ir gausiu makro ir mikroelementų racionu, kuris yra būtinas jauno organizmo augimui, vystymuisi ir suaugusio organizmo organų sistemų pilnavertiškam funkcionavimui. Pavyzdžiui, atsisakius kiaušinių žmogus netenka vieno svarbiausių vitaminų (A, D, E ir K) taip pat fosforo, sieros, geležies cinko, vario, kalio, natrio šaltinių.

Maisto alergija daug baltymų turintiems produktams

Skiriami 8 pagrindiniai maisto produktai, sukeliantys alergines reakcijas, pasaulio alergijos specialistų dar vadinami „didžiuoju aštuonetu“  (pienas, kiaušiniai, žemės ir kiti riešutai, žuvis, soja, kviečiai ir jūros gėrybės). Iš jų pienas, kiaušiniai, žuvis ir soja skiriami kaip didieji baltymų šaltiniai, sukeliantys alergines reakcijas.

Svarbiausi maisto alergenai.

Alergija maistui: ar riboti mitybą verta?

Pienas ir jo produktai

Pienas – tai gyvulinės kilmės baltymų šaltinis. Piene esantys baltymai – vieni naudingiausių žmogaus organizmui: jie skatina naujų ląstelių gamybą augančiame organizme, bei pasenusių ląstelių atsinaujinimo procesus suaugusiems. Nustatyta, kad piene yra daugiau nei 200 įvairių medžiagų, reikalingų žmogaus organizmo ląstelėms atsinaujinti, augti ir energijai gauti. Tarp jų ir baltymų, pasižyminčių savo visavertiškumu: pieno baltymus sudaro visos 20 amino rūgščių, tarp kurių yra ir augaliniame maiste neaptinkamos aminorūgštys, bei tokios, kurių žmogaus organizmas pats gaminti negali: jas būtina gauti su maistu (valinas, histidinas, izoleucinas ir kt.) Būtent pieno baltymai yra vieni geriausiai subalansuotų pasisavinimui žmogaus organizme (žmogaus organizmas sugeba įsisavinti net 96% pieno baltymų).

Nepaisant to, kokie naudingi ir būtini pieno baltymai bebūtų žmogaus organizmui, bet kuris iš net 40 apibūdintų karvės pieno baltymų gali sukelti įvairaus stiprumo alergines reakcijas. Be to, įvairių žinduolių (žmonių, ožkų, avių, karvių) pieno baltymai – tarpusavyje panašūs, tad net esant alergijai vieno žinduolio (pvz. karvės) pienui, simptomai gali pasireikšti vartojant ir kito žinduolio pieną ar jo produktus. Plačiau apie alergiją pieno baltymams galite pasiskaityti mūsų straipsnyje, na o mes pateikiame Jums trumpus faktus apie alergijos pienui diagnostiką, gydymą ir alergiškų vaikų mitybos rekomendacijas:

  • Alergija pienui – dažniausia kūdikių ir vaikų iki 3 metų maisto alergija, paveikianti 2-3% mažylių.
  • Dažniausiai vaikai iki 3 metų alergiją pienui išauga.
  • Suaugusiems alergija pienui ir jo produktams – nebūdinga ir dažnai maišoma su kitomis būklėmis, tokiomis kaip laktozės (pieno cukraus) netoleravimu.
  • Alergijos pienui ir jo produktams simptomai kiekvienam pacientui pasireiškia itin skirtingai. Alergiškus pacientus gali varginti odos bėrimai, atopinis dermatitas, egzema, virškinamojo trakto problemos ar net gyvybiškai pavojingos sisteminės reakcijos, tokios kaip anafilaksija.
  • Eliminacinė pieno dieta (griežta dieta be jokių pieno produktų) neretai yra nereikalinga, nepakankamai išsamios alergijų diagnostikos pasekmė.
  • 75% pienui alergiškų vaikų be jokių neigiamų reakcijų toleruoja virintą pieną ir tam tikrus pieno produktus.
  • Išsamūs alerginiai tyrimai molekuliniame lygmenyje ir profesionali gydytojo alergologo konsultacija – raktas siekiant užtikrinti, kad Jūsų mažylio mityba nebūtų bereikalingai ribojama ir nesukeltų neigiamų pasekmių mažylio vystymuisi.
  • Dažniausiai (90% atvejų), tik tiems vaikams, kuriems nustatyta alergija pienui ir pagrindiniam jo baltymui kazeinui, rekomenduojama vengti visų pieno produktų.
  • Griežtos eliminacinės dietos atvejais pieną ir jo produktus rekomenduojama keisti kitais, augalinės kilmės pieno produktais.

Kiaušiniai

Virti ar kepti vištos kiaušiniai – ne tik visame pasaulyje mėgstamas pusryčių patiekalas. Kartu su karvės pienu ir jo produktais vištos kiaušiniai laikomi aukščiausios biologinės vertės maisto produktu. Viename virtame kiaušinyje aptinkama net 7g visaverčių baltymų kompleksas, kurį žmogaus organizmas sugeba pasisavinti net 98% (daugiausia randama kiaušinio baltyme) ir 5g riebalų (pagrinde aptinkamų kiaušinio trynyje). Tačiau kiaušinis laikomas ne tik visaverčiu baltymų ir riebalų šaltiniu. Ypatingą kiaušinių naudą žmogaus organizmui atspindi jame aptinkama mikroelementų ir vitaminų puokštė. Kiaušinio baltymas – turtingas savo vitamino B12 kiekiu, tuo tarpu trynys – riebaluose tirpių ir žmogaus organizmui būtinų vitaminų A, D, E ir K vitaminais. Pastarųjų vieno kiaušinio trynyje aptinkama net 15% rekomenduojamos paros normos. Būtent dėl šių priežasčių kiaušinis laikomas vienu nepakeičiamiausių maisto produktų.

Nepaisant savo naudingų savybių žmogaus organizmui, daliai pasaulio, tame tarpe ir Lietuvos gyventojų šis maisto produktas yra tapęs vienu pagrindinių sveikatos problemas sukeliančių veiksnių. Alergija kiaušiniams dažniausiai pradeda varginti vos kelių mėnesių sulaukusius mūsų mažuosius. Tuo tarpu suaugusiems alergija kiaušiniui – nebūdinga. Kiaušinis, kaip alergenas gali suketi įvairias alergines reakcijas ir būkles, tokias kaip: atopinis dermatitas, egzema, virškinamojo trakto problemos (pilvo skausmas, vėmimas, viduriavimas su ar be kraujo priemaišų) ir (retai) – anafilaksija. Plačiau apie alergiją kiaušiniams, jos diagnostiką, gydymą ir skiepus kviečiame pasiskaityti mūsų Gydytojos Neringos Stirbienės parengtame straipsnyje, tuo tarpu mes pateikiame Jums trumpus faktus, ką vertėtų žinoti apie alergiją kiaušiniams:

  • Alergija kiaušiniui – viena dažniausių kūdikių ir vaikų iki 3 metų maisto alergijų, paveikianti ~2% mažylių.
  • Dažniausiai vaikai iki 3 metų alergiją kiaušiniui išauga.
  • Alergenų slypi ne tik kiaušinio baltyme. Kai kurie vaikai gali būti alergiški ir baltymui ir tryniui, ar netgi išskirtinai kiaušinio tryniui.
  • Alergija kiaušiniui diagnozuoja gydytojas alergologas. Diagnozei patvirtinti naudojami odos dūrio bei kraujo alerginiai tyrimai.
  • Eliminacinė dieta esant alergijai kiaušiniui – itin sudėtinga, nes kiaušinis ar kiaušinio milteliai yra daugelio maisto gaminių sudedamoji dalis. Todėl griežta eliminacinė dieta – itin apriboja mažojo alergiuko mitybos racioną ir sukelia grėsmę ligų, kylančių dėl nepilnavertės mitybos išsivystymui.
  • 70% kiaušiniui alergiškų vaikų puikiai toleruoja ir jokių simptomų nejaučia vartodami termiškai apdorotą (gerai išvirtą ar iškeptą kiaušinį)
  • Išsami alergijos kiaušiniui diagnostika, kai alerginiai tyrimai atliekami iki pat smulkiausio molekulinio lygmens ir gydytojo alergologo konsultacija – vienintelė išeitis siekiant ne tik suderinti mažojo alergiuko mitybą, bet ir užtikrinti, kad ji nebūtų bereikalingai ribojama ir nesukeltų neigiamų pasekmių mažylio vystymuisi.

Žuvis

Žuvis visame pasaulyje pripažįstama ne tik kaip sveikas, aukštos kokybės baltymų maisto šaltinis, bet ir kaip sveikųjų riebalų rūgščių, tokių kaip omega-3, vitaminų (D, B2), bei mikroelementų (kalcio, fosforo, geležies, magnio, kalio) šaltinis. Begalės mokslinių tyrimų duomenimis įrodyta, kad su žuvimi gaunamos omega-3 riebiosios rūgštys padeda palaikyti sveiką smegenų ir centrinės nervų sistemos funkciją, sėkmingą vaisiaus ir kūdikių nervinės sistemos vystymąsi, mažina susirgimo išemine širdies liga ir tuo pačiu – infarkto bei insulto rizikas. Būtent dėl šių priežasčių pasaulio medikų bendruomenė teigia, jog žuvis, siekiant užtikrinti pilnavertę mitybą į mitybos racioną, turi būti įtraukiama ne rečiau nei 2 kartus per savaitę. Visgi, nepaisant nepakeičiamos naudos besivystančiam ir jau išsivysčiusiam organizmui, ~1% visų pasaulio gyventojų žuvies vertėtų ne tik atsisakyti, bet ir vengti įkvėpti gaminamos jos kvapo ar valgyti iš tų pačių indų, kuriuose yra pabuvoję bent kiek žuvies. Itin išsamų straipsnį apie alergiją žuviai, skirtingoms jos rūšims ir maisto produktams galite pasiskaityti mūsų straipsnyje. Tuo tarpu šiame straipsnyje Jums pateikiame svarbiausius faktus apie alergiją žuviai, jos diagnostiką ir gydymą.

  • Alergija žuviai dažniausiai prasideda vaikystėje ir tęsiasi visą gyvenimą.
  • Priklausomai nuo alergijos stiprumo, liga gali pasireikšti įvairiai ir varijuoti nuo vietinių reakcijų, tokių kaip dilgėlinė, odos bėrimai, virškinamojo trakto sutrikimai, stiprus veido tinimas ar, neretai – sisteminė ir gyvybiškai pavojinga organizmo reakcija į alergeną – anafilaksija.
  • Tik labai retais atvejais žuviai alergiškiems žmonėms alergijos simptomai pasireiškia ir vartojant jūros gėrybes.
  • Alergijos žuviai diagnostika apima išsamią paciento apklausą gydytojo alergologo konsultacijos metu ir alerginius tyrimus. Pastarieji gali būti atliekami ir ant odos (vadinamieji odos dūrio mėginiai), bet šiais laikais, neretai gydytojas alergologas gali pasiūlyti atlikti kraujo tyrimus molekuliniame lygmenyje. Teigiamas pastarųjų rezultatas patikimai patvirtina arba atmeta alergijos žuviai diagnozę.
  • Dažniausiai alergiškiems asmenims patartina vengti bet kokio kontakto su žuvimi: garų žuvies gaminimo metu, maitintis ir maistą ruoštis siūloma tik naudojant specialius indus/įrankius, kurie niekada neturėjo kontakto su žuvimi.
  • Neretai pacientams rekomenduojama su savimi turėti adrenalino autoinjektorių, kad stiprios reakcijos metu jie galėtų sau suteikti pirmąją pagalbą.

Soja

Paskutinis šiame straipsnyje aptariamas baltymais turtingas alergenas – soja. Pasaulio gyventojų pamėgtas gyvulinės kilmės maisto produktų pakaitalas pasižymi itin turtinga baltymine sudėtimi ir yra vis dažniau vartojamas vegetarų, veganų ar tiesiog „sveikiau“ gyventi trokštančių gyventojų. Kolkas alergija sojai nėra laikoma milžiniška problema, o ir Lietuvoje pacientų, kuriems pasireiškia „tikroji“ alergija sojai ir jos produktams – itin nedaug. Tačiau, iš visų jau aptartų maisto produktų, alergiją sojai galime pavadinti labiausiai painia. Pateikiame Jums svarbiausius faktus apie alergiją sojai, jos komplikuotą prigimtį, diagnostiką ir gydymą.

  • Dažniausiai (90% atvejų) diagnozuojama vadinamoji „netikra“ alergija sojai. Tai reiškia, kad atliekami alerginiai tyrimai teigiamą rezultatą parodo dėl vadinamųjų kryžminių reakcijų į beržo alergeną. Paprastai tariant, tai reiškia, kad jei Jūs ar Jūsų mažylis yra alergiškas beržui, didelė tikimybė, kad alerginiai tyrimai parodys ir alergiją sojos produktams, nors pastarieji gali nesukelti jokių reikšmingų ar pavojingų simptomų.
  • Esant alergijai sojai, griežta dieta be sojos ar jos produktų tampa sunkiai pakeliama našta ne tik pacientui, bet ir visai šeimai: sojos ar jos likučių aptinkama daugumoje maisto gaminių. Todėl, jei alergija „netikra“ ir sojos vengimas nėra kliniškai būtinas – bereikalingai apribojama paciento mityba, dažnai lemianti nepakankamą maisto makro ir mikro medžiagų gavimą su maistu, ilgainiui išsivystanti į nepakankamos mitybos nulemtas sveikatos problemas.
  • Tikroji alergija sojai ir jos produktams diagnozuojama mažiau nei 1% gyventojų. Pirmieji šios alergijos simptomai pasireiškia vaikystėje ir dažniausiai tęsiasi visą gyvenimą.
  • Alergijos sojai simptomai varijuoja nuo visiškai nepavojingų, tokių kaip burnos gleivinės niežulys, nesmarkus patinimas (esant „netikrai“ alergijai) iki gyvybiškai pavojingų anafilaksinių reakcijų.
  • Kol kas tiksliausias ir patikimiausias būdas patvirtinti arba atmesti tikrąją alergiją sojai ir jos produktams yra alerginiai tyrimai iš kraujo molekuliniame lygmenyje kartu su išsamiu gydytojo alergologo rezultatų įvertinimu.
  • Jei pacientas serga „netikra“ alergija sojai dėl kryžminių reakcijų su beržo alergenu, pastarąją galima išgydyti taikant beržo alergenui specifinę imunoterapiją.

Alergijos maistui mastas didėja itin sparčiai, ypač vaikų tarpe. Per pastaruosius kelis dešimtmečius alergija maistui tapo sveikatos priežiūros profesionalus gąsdinančia visuomenės sveikatos problema.  Mokslininkų duomenimis net 4-7% visų mokyklinio amžiaus vaikų yra įsijautrinę vienam ar daugiau maisto produktų. Tačiau mūsų Allergomedica specialistų komanda ragina Jus nepasiduoti nerimui ir savo ar savo mažojo alergiuko mitybą riboti tik tada, kai alerginių reakcijų rizika persvers baltymais gausių maisto produktų naudą Jūsų sveikatai. Išsamūs kraujo alerginiai tyrimai ir profesionali, į kiekvieno paciento individualias sveikatos problemas orientuota gydytojo alergologo konsultacija padės Jums susidaryti optimalų valgiaraštį su aiškiomis rekomendacijomis, kurių maisto produktų vengti verta, o kurie Jūsų atveju ne tik nekels pavojaus, bet ir duos nepamainomos naudos Jūsų sveikatai. Jūsų patogumui, alerginius tyrimus iš kraujo galite užsisakyti internetu, o mėginius tyrimams priduoti net 16-oje Lietuvos miestų!