+4
-0
+4
Ar tikrai kepenų problemos visada susijusios su alkoholiu?

XX amžiaus pabaigoje gydytojai susidūrė su keistu reiškiniu: žmogui diagnozuojama alkoholinė kepenų liga, tačiau jis nuoširdžiai užtikrina, kad  nevartoja alkoholio … Būtina pripažinti akivaizdų faktą: kepenų problemos ne visada susijusios su alkoholiu.

 Greito maisto kaltė

Švedijos mokslininkai atliko eksperimentą: savanorių grupė  du kartus per dieną valgė greito maisto produktus ir nevargino savęs fitneso pratimais. Rezultatas pranoko lūkesčius: patologiniai pakitimai kepenyse per savaitę tapo akivaizdūs ir priminė  ilgalaikį  alkoholio poveikį(!). Tiesą sakant, greitas maistas – tai sotieji riebalai (ir nelabai aukštos kokybės), plius „greiti” angliavandeniai, plius keletas naudingų baltymų – bet visa tai sveikatai nenaudingomis proporcijomis. Reguliariai piktnaudžiaujant,  energijai nesunaudotas angliavandenių  (saldumynų, vaisių )perteklius yra paverčiamas riebalais.  Jie kaupiasi kepenyse. Būtent čia saugomas mūsų kasdieninis kalorijų kiekis. Jei jis nėra išeikvojamas, nukreipiamas į riebalų saugyklą „juodai dienai”- tampa kūno riebalais. Akivaizdu, kad  kepenų riebėjimą lydi tos pačios problemos, kaip ir  vadinamąjį XXL sindromą –  antsvoris, aukštas kraujo spaudimas, didelis „blogojo” cholesterolio kiekis.

Ekologijos taršos atvejis

Kaip žinote, kepenys yra pagrindinis mūsų vidinės „chemijos gamyklos“ organas,  perdirbantis  kas kenksminga ir nereikalinga. Būtent jose suskaidomi  visi toksinai, kuriuos mes suvalgome ir įkvėpiame, ir medžiagos, susidariusios dėl streso. Visi be išimties civilizacijos pasiekimai – nuo komfortiškų automobilių, deginančių deguonį ir išmetančių kenksmingas dujas, iki  priemiesčio repelentų- apsaugojančių nuo uodų ir erkių – tai papildoma našta  kepenims. Beje, yra teorija, kad nutukimo epidemija yra susijusi  su aplinkos pablogėjimu – kepenys, perkrautos toksinais, tiesiog nebesugeba perdirbti cholesterolio ir riebalų pertekliaus.

Pavojus, kaip paaiškėjo,  slepiasi  netgi… raudonos spalvos lūpų dažuose. Nesąžiningi gamintojai, siekiantys sumažinti prekių kainą, keičia dažiklį – vietoj nekenksmingų geležies ir chromo druskų prideda nuodingos švino druskos. O juk moteris vidutiniškai per gyvenimą tiesiogine šio žodžio prasme suvalgo apie 20 kg lūpdažio.

Nuodas – tabakas

Žinoma, mes negalime daryti įtakos aplinkai.  Tačiau keisti kai kuriuos įpročius būtų labai naudinga. Pavyzdžiui, mesti rūkyti. Cigarečių dūmuose yra kancerogenų ir kitų cheminių medžiagų, kurios, kaip ir visi kiti toksinai, yra perdirbamos ir kaupiamos kepenyse. Rūkymas yra pavojingas ne tik rūkantiems, bet ir įkvėpiantiems dūmus. Kai kurios cigarečių dūmų medžiagos tiesiogiai įsigeria į sienas, audinius ir daugelį metų išlieka aktyvios.

Vaistai ne tik gydo

Šiandien biotechnologija ir farmakologija patiria tikrą bumą. Didelėse laboratorijose kaupiami molekulių bankai, iš kurių gaminami vaistai visiems gyvenimo atvejams. Bioreaktoriuose per kelias dienas galima sukurti milijonus vakcinos dozių. Tai neginčijamas civilizacijos užkariavimas, kuris, deja, turi ir neigiamą pusę. Ir galiausiai, su visu tuo turi susitvarkyti kepenys.

Nepaisant šiuolaikinių vaistų veiksmingumo ir saugumo reikalavimų, laikas nuo laiko autoritetinga  JAV maisto ir vaistų administracija (FDA) įspėja apie specifines kepenų komplikacijas dėl tam tikrų labai populiarių ir plačiai prieinamų vaistų nuo skausmo.

Alkoholio poveikis

Kepenims skaidant alkoholį, cheminė reakcija pažeidžia kepenų ląsteles. Tačiau glumina prancūzų paradoksas: ši šalis alkoholio gamyboje ir vartojime turi ilgaamžią patirtį, tačiau tauta toli gražu nėra lyderė kepenų bei širdies ir kraujagyslių sistemos ligų sąraše. Peršasi išvada, kad žalingas alkoholio poveikis kepenims ir širdžiai priklauso nuo alkoholio kokybės ir kiekio, išgerto per trumpą laiką.

Tinkamas užkandis taip pat svarbus kepenų apsaugai – prie alkoholio būtini esencialiniai fosfolipidai ir antioksidaciniai vitaminai: žuvies patiekalai, alyvuogės, sūris, žalumynai, nerafinuotas augalinis aliejus. Kepenis ardo- ir tai yra įrodyta – konservantų ir kitų maisto papildų gausūs  produktai. 

Kas naudinga kepenims?

Pagrindiniai kepenų ląstelės komponentai yra esencialiniai fosfolipidai. Esant kepenų pažeidimams, svarbu maitintis nesočiaisiais riebalais turtingu maistu. Sveika:

  • nerafinuotas pirmojo šaltojo spaudimo augalinis aliejus (ypač sėmenų, sezamo ir sojos pupelių aliejus);
  • riešutai ir sėklos;
  • natūralus pienas ir rūgštieji pieno produktai;
  • pupos ir sojos pupelės;
  • riebi jūros žuvis.

Kas yra hepatoprotektoriai?

Šiuolaikinių žmonių kepenys  nuolat perkrautos, todėl būtina padidinti jų atsparumą įvairiems toksiniams veiksniams. Natūralių fosfolipidų pagrindu yra sukurti specialūs preparatai-hepatoprotektoriai, kuriuose saugomi visi esencialiniai fosfolipidai, omega-3 ir omega-6 riebiosios rūgštys, o papildomų neveiksmingų riebalų kiekis sumažintas. Šie vaistai sugeba ne tik apsaugoti kepenis nuo toksinų ir alkoholio, bet ir sumažinti „blogojo” cholesterolio kiekį  kraujyje ir tulžyje.

Kaip patikrinti save?

Kadangi kepenyse nėra nervinių galūnių, skausmas jaučiamas  esant rimtam uždegimui, kai išsiplečia kepenų kapsulė. Prieš tai ilgą laiką sergančios kepenys siunčia signalus. Kreipkitės į specialistą, jei kankina:

  • nuolatinis silpnumas ir apatija, mieguistumas;
  • pykinimas, kartumas burnoje, kūno kvapo paaštrėjimas;
  • pleiskanų atsiradimas;
  • oda staiga tampa per riebi arba, atvirkščiai, sausa; atsiranda bėrimai ar tamsios dėmės.

Parengė: L.Varanavičienė