
Pastaruoju metu krioterapija (šalčio terapija) tampa vis labiau populiarėjančiu skausmo valdymo metodu. Krioterapija siūlo unikalių privalumų, kurių negali pasiūlyti kitos skausmo malšinimo metodikos. Visgi, lyginant su tradiciniais skausmo valdymo būdais, krioterapijos taikymas vis dar yra gana ribotas.
Šiame straipsnyje apžvelgsime, kuo krioterapija skiriasi nuo įprastų metodų ir kokiais atvejais ji gali būti pranašesnė.
Krioterapijos veikimo principas ir skausmo malšinimo greitis
Krioterapija – tai procedūra, kurios metu kūnas arba konkrečios jo vietos yra veikiamos itin žemos temperatūros. Tai sukelia kraujagyslių susiaurėjimą, sumažina kraujo tekėjimą į audinius ir slopina nervų galūnių jautrumą. Dėl šios priežasties skausmas sumažėja beveik iš karto, o uždegimas – natūraliai slopsta. Po atliktos procedūros atsinaujina kraujotaka, o į audinius patenka daugiau deguonies ir maistinių medžiagų, kurie skatina gijimo procesą.
Tradiciniai skausmo malšinimo būdai, tokie kaip masažai, tempimo pratimai, kokybiškas poilsis, kineziterapija ar vaistai, dažniausiai veikia lėčiau. Šie metodai taip pat yra veiksmingi. Visgi, juos taikant, teigiami rezultatai pastebimi po žymiai ilgesnio laikotarpio.
Veiksmingumas ir taikymo sritys
Krioterapija dažnai pasirenkama dėl greitai suteikiamo skausmo malšinimo efekto. Šis skausmo malšinimo metodas dažnai taikomas po patirtų ūminių traumų ar po intensyvių fizinių krūvių. Šaltis ne tik mažina skausmą, bet ir greitai slopina uždegiminius procesus. Tai ypač naudinga sergant artritu, susiduriant su sportinėmis traumomis ar lėtiniu skausmu. Po procedūros daugelis žmonių iš karto jaučia akivaizdų palengvėjimą. Visgi, šis poveikis dažniausiai būna trumpalaikis. Ilgalaikį rezultatą galima pasiekti tik su reguliariais seansais.
Tradiciniai metodai, tokie kaip masažas, tempimo pratimai ar priešuždegiminiai vaistai taip pat padeda mažinti skausmą ir uždegimą, tačiau jų poveikis dažniausiai išryškėja palaipsniui. Visgi, kineziterapija ar kiti, nuoseklūs gydymo metodai dažniausiai užtikrina ilgalaikį pagerėjimą.
Krioterapija yra minimaliai invazinė procedūra, kuri dažniausiai nesukelia jokio šalutinio poveikio. Žinoma, labai svarbu, kad ją atliktų reikiamas žinias bei įgūdžius turintis specialistas. Itin retais atvejais, dėl krioterapijos gali pasireikšti nežymūs šalutiniai reiškiniai.
Vaistai ar chirurginio pobūdžio procedūros kelia žymiai didesnę šalutinio poveikio atsiradimo riziką. Be to, chirurginis gydymas yra invazinis, todėl jis oranizmui kelia didesnę žalą ir reikalauja ilgesnio atsigavimo laikotarpio. Masažas ir kineziterapija yra saugūs skausmo valdymo metodai, tačiau jie reikalauja daug laiko ir kantrybės.
Krioterapija, ypač viso kūno, o ne tam tikros kūno srities, reikalauja specifinės įrangos ir apsilankymų specializuotuose centruose ar sveikatingumo klinikose, tokiose kaip Sync. Todėl ši procedūra įprastai yra sunkiau prieinama. Tradiciniai metodai, tokie kaip masažas, kineziterapija ar vaistai, nereikalauja tokių didelių investicijų, todėl jie yra prieinami daugeliui žmonių.
Moksliniai tyrimai
Tyrimai rodo, kad ir lokali krioterapija (ledo masažas ar šaltas oras), ir tradicinės terapijos priemonės (ledo paketai), suteikia greitą skausmo palengvėjimo pojūtį, ypač sergant reumatoidinio tipo artritu. Skausmo sumažėjimo pojūtis po procedūros išlieka maždaug valandą. Kai kurie tyrimai rodo, kad viso kūno krioterapija gali būti efektyvesnė už lokalizuotą.
Visgi, skirtumas dažnai nėra itin reikšmingas, o procedūrų kainų atskirtis yra pakankamai didelė. Pooperaciniu laikotarpiu, pavyzdžiui, po atliktos kelio sąnario operacijos, visam kūnui skirti krioterapijos aparatai nesuteikia žymiai didesnės naudos nei tradiciniai ledo ar gelio paketai. Tačiau viso kūno krioterapija turi kitų privalumu, kurie gali būti naudingi, ypač sportininkams ar tiems, kurie intensyviai treniruojasi. Pavyzdžiui, ji gali padėti sumažinti uždegimą, pagerinti kraujotaką ir skatinti greitesnį atsigavimą po fizinio krūvio.
Be to, krioterapijos procedūros gali būti ne tik fiziškai, bet ir psichologiškai naudingos, kadangi jos dažnai suteikia galimybę atsipalaiduoti ir pabėgti nuo kasdienio streso.
Krioterapijos privalumai
Pagrindinis krioterapijos pranašumas – greitas skausmo malšinimas, ypač ūmių traumų ar sportinio atsigavimo atvejais. Daugelis krioterapijos metodų yra neinvaziniai. Tai reiškia, kad ši procedūra yra mažiau žalinga bei rizikinga nei vaistai ar chirurgija. Be to, kai kurie pacientai po krioterapijos procedūrų pastebi pagerėjusią nuotaiką ir didesnį žvalumą. O su nuolatiniu skausmu kovojantiems žmonėms tai yra labai svarbu.
Krioterapija užtikrina greitą skausmo malšinimą neinvazinių būdu. Tokį skausmo malšinimo būdą tikslinga taikyti ūmių traumų, sportinio atsigavimo ar uždegiminių būklių atvejais. Tradiciniai metodai skausmą slopina lėčiau, tačiau jie yra ekonomiškesni. Be to, jie gali suteikti ilgalaikį poveikį. Todėl optimalų skausmo malšinimo būdą kiekvienas žmogus turėtų rinktis individualiai, atsižvelgiant į asmeninę sveikatos būklę, lūkesčius ir finansines galimybes.