+2
-1
+1
Negydai žaizdelės burnoje? Tau gresia burnos gleivinės uždegimas!

Apie tai, kas yra nemalonios žaizdelės burnoje, sužinome dar vaikystėje, kuomet tos nemalonios opelės dažnai yra pranašas stomatito – burnos minkštųjų audinių uždegimo.  Tuomet šalia opelių mažyliui įvairiose burnos gleivinės vietose atsiranda dar ir gleivinės patinimas, paraudimas, dantenų skausmas, seilėtekis… Laimei, mažyliui burnos gleivinės uždegimas gali būti nesunkiai pagydomas medikamentinėmis priemonėmis. Deja, ne tik mažus vaikus, bet ir suaugusius žmones gali varginti tas nemalonus stomatitas. O jei žaizdelės burnoje ilgą laiką negyja, tuomet tai gali būti viena iš priežasčių sunerimti ir pasitikrinti, ar nesergate burnos gleivinės vėžiu.

Jei ne Jūsų vaikas, bet Jūs sergate stomatitu

Kai kada yra manoma, jog stomatitas – tai tik mažų vaikų burnos gleivinės uždegimas. Deja, tačiau šis nemalonus burnos uždegimas lygiai taip pat gali varginti ir mus, suaugusius. Tiesa, simptomai suaugusiųjų stomatito yra kiek kitokie nei vaikų. Tai, jog suaugusiam žmogui atsirado stomatitas, išduoda tokie simptomai kaip padidėję limfmazgiai, aštrus skausmas, kuris gali pasireikšti valgant. Esant stomatitui, žinoma, atsiranda ir opelių, kurios ir sukelia tą nemalonų skausmą. Be viso to žmogus jaučiasi pavargęs, mat aukšta temperatūra (gali pakilti iki 40 laipsnių) verčia eiti ne į darbą, bet į lovą…Ir nedelsiant apsilankyti pas gydytoją. Vizitas pas gydytoją yra reikalingas tam, kad jis tiksliai galėtų nustatyti, koks stomatito tipas žmogų vargina.

Suaugusių stomatito yra trys tipai: katarinis, opinis ir aftinis. Katarinis stomatitas gali atsirasti tuomet, kai žmogus nesilaiko burnos ertmės higienos. Opinis stomatitas yra viena iš katarinio stomatito stadijų. Jei šis stomatitas negydomas, tuomet liga progresuoja. Trečiasis stomatito tipas – tai aftinis stomatitas – virusinių infekcijų pasekmė. Jei ligos pradžioje netikėtai pakilo aukšta temperatūra, tai jau gali būti vienas iš pagrindinių aftinio stomatito simptomų.

Kaip gydyti aftinį stomatitą?

Kai kada yra juokaujama ir sakoma, jog stomatitas ir žaizdelės burnoje – tai jokia čia ne problema, praeis savaime. Deja, tai yra klaidingas įsitikinimas. Stomatitą gydyti yra būtina, nes tai – užkrečiama liga, o negydoma ji įgyja lėtinę formą ir jos gydymas tampa sudėtingesnis ir daug ilgesnis.

Nuo to, kokio tipo stomatitas yra, priklauso ir gydymas. Dažnu atveju yra skiriamas kompleksiškas stomatito gydymas, kurio metu bus rekomenduojama pacientui vartoti natūralias gydomąsias priemones, tokias kaip vaistažolių arbatos ir jų antpilai bei medikamentines – antiseptinius ir antivirusinius tepalus, purškalus ar gelius, pavyzdžiui, „Anaftin“, kurie padės sumažinti žaizdeles burnoje bei nemalonų jų sukeliamą skausmą. Jei gydymo priemonės neduoda jokių rezultatų, tuomet vertėtų pasitikrinti, ar tos, vis dar esančios opelės burnoje, – tai ne burnos vėžio simptomas.

Bauginanti statistika

Statistikos duomenimis, Lietuvoje net apie 75 – 80 proc. burnos vėžio atvejų diagnozuojama jau vėlyvoje, pažengusioje stadijoje. Taip yra dėl to, jog daugelis žmonių vis dar nėra linkę pernelyg sunerimti dėl ilgai negyjančių žaizdelių burnoje ar ant lūpų, manydami, jog jos  praeis savaime.  Deja, tačiau tai gali būti vienas iš burnos vėžio simptomų ir jei jis kamuoja Jus ilgiau nei tris savaites, o žaizdos burnoje ne tik kad patinusios, bet dar ir kelia skausmą, tuomet būtina skubėti pas gydytoją, nes gali būti, jog sergate piktybine liga – burnos vėžiu. Pastebima, jog tokia onkologinė liga rizikuoja susirgti tie, kurie vartoja tabako gaminius, alkoholį. Taigi, stebėkite save ir savo artimuosius, užbėkite nemalonioms ligoms už akių!

Parengė: L.Rimgailė