+2
-0
+2
Pirmoji pagalba esant danties skausmui

Tyrimai atskleidžia, kad maždaug tik penktadalis Lietuvos gyventojų pas gydytojus odontologus lankosi reguliariai. Likusieji 80 procentų gyventojų specialisto kabinetą pasiekia tik jau esant problemai: jausdami stiprius dantų skausmus, turėdami pažeistus dantis ar dantenas. Praktiškai kiekvienas žmogus bijo dantų skausmo ir apsilankymo pas gydytojus odontologus. Baimė ir atidėliojimas yra bene svarbiausios priežastys, kodėl nestiprus danties skausmas gali išsivystyti į didelį uždegimą su sunkiai ištveriamais nemaloniais pojūčiais.

Teigiama, jog dantų tvirtumas ir natūralus jų atsparumas yra paveldimi. Ne ką mažesnę reikšmę turi ir tinkama dantų bei dantenų priežiūra: reguliarus lankymasis pas gydytojus odontologus, burnos higienos specialistus, taisyklingas dantų valymas kokybiškomis priemonėmis (reikėtų naudoti ne tik tinkamai parinktą dantų šepetėlį ir dantų pastą, bet ir tarpdančių siūlą, burnos skalavimo skystį, specialius priežiūros įrankius, jei yra protezuotų dantų, nešiojami breketai ar specialios plokštelės).

Dantų skausmas priskiriamas vieniems nemaloniausių žmogaus patiriamų pojūčių. Dažnai jis atsiranda būtent naktį. Būtina žinoti, kad dantų skausmas gali atsirasti nepriklausomai nuo amžiaus. Jis parodo, kad burnos ertmėje vyksta kažkas negero ir signalizuoja, kad reikalinga pagalba. Skausmas dažnai atsiranda dėl netinkamos burnos higienos ir nepakankamos dantų priežiūros arba dėl nesėkmingai atlikto gydymo. Reikėtų suprasti, kad paprastai skauda ne patį dantį, tai yra, ne jo kietąjį audinį. Dažniausiai skausmas kyla iš danties viduje esančios pulpos, kur prasideda uždegimas, pasikeičia medžiagų apykaita, išsiskiria uždegimo mediatoriai, dirginantys nervų galūnes ir signalizuojantys pacientui apie tai, jog būtinas gydymas.

Jeigu netikėtai pradėjo skaudėti dantį, būtina imtis priemonių. Kaip ir minėta prieš tai, skausmas atsiranda dėl tam tikrų priežasčių – jas būtina šalinti, todėl svarbu kreiptis į gydytoją odontologą ir atlikti reikalingą gydymą. Tačiau ką daryti tada, jei specialisto kabineto aplankyti iš karto nėra galimybės, pavyzdžiui, jei skausmas prasidėjo naktį ar atostogaujant? Galima išmėginti keletą dantų skausmo malšinimo būdų.

Namų ir kelionių vaistinėlėje visada būtina turėti nesteroidinių vaistų nuo uždegimo. Vaistai nuo skausmo gali padėti lengviau ištverti periodą iki apsilankymo pas gydytoją odontologą, tačiau skausmo priežasties, tikriausiai, nepašalins. Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo slopina uždegiminius procesus, todėl mažėja ir skausmas, kaip uždegimo pasekmė. Vienas iš vaistų nuo dantų skausmo pavyzdys galėtų būti deksketoprofenas, kuris yra veiklioji Dolmen medžiaga. Dolmen gali būti malšinamas silpnas ir vidutinis dantų skausmas.

Skaudančios vietos šaldymas ledo kompresu slopina uždegimą, nes vienas iš uždegimo procesą didinančių sąlygų yra šiluma. Galima ledo gabalėliu patrinti sritis aplink skaudančią vietą arba ledo kompresą pridėti iš išorės toje veido pusėje, kurioje atsiranda nemalonūs pojūčiai (ypač jei nežinoma tiksli skausmo lokalizacija, skausmas plintantis). Tai turėtų padėti lengviau sulaukti vizito pas gydytoją  odontologą.

Burnos skalavimas antibakteriniu burnos skalavimo skysčiu, druskos ar sodos tirpalu taip pat priskiriami veiksmingos greitosios pagalbos būdams. Kai kada užtenka nuo įstrigusių svetimkūnių ar susikaupusio maisto išvalyti tarpdančius ar kitas ertmes ir skausmas gali susilpnėti ar visai išnykti.

Gali būti išbandomos ir natūralios dantų skausmo malšinimo priemonės. Jau nuo senovės žinoma, kad gvazdikėliai  ar arbatmedis turi skausmą ir uždegimą slopinančių savybių. Rekomenduojama šių augalų eteriniais aliejais patepti skaudančias sritis.

Jeigu aukščiau minėtieji skausmo malšinimo būdai nei trupučio nepadeda ir skausmas tampa nepakeliamas, būtina nedelsiant kreiptis į specializuotą įstaigą arba bendrosios pagalbos skyrių. Mat dantų skausmo priežasčių gali būti daugybė ir jos nebūtinai susijusios su pakitimais burnos ertmėje.  

Autorius: Farmacininkė Rūtelė Foktienė