Mano vaikui diagnozavo reumatą, galvojau, kad tai senų žmonių liga. Negi ja serga ir vaikai? Kas ją galėjo sukelti? Koks gydymas jo laukia?
Karina

Net apie 10 procentų vaikų vaikystėje turi vienokių ar kitokių reumatologinių bėdų (skauda kojas, raumenis, sąnarius). Yra keli dalykai, kurie gali išprovokuoti reumatines ligas: manoma, kad gali susirgti tie vaikai, kurių šeimoje ar giminėje kas nors serga reumatinėmis ligomis. Taip pat neseniai persirgusieji kokia nors infekcine liga. Sąnarių trauma irgi gali paskatinti ligą. Yra du ligos pikai: dažniausiai suserga 3-5 metų vaikai arba paaugliai.

Vaikas ilgai (net kelis mėnesius ar metus) gydomas antiuždegiminiais vaistais. Veiksminga, kai vaistai leidžiami į patį sąnarį. Tinka šildymai, masažas, gydomoji mankšta, kad sąnariai išliktų judrūs. Jei gydymas tinkamas, dauguma vaikų visiškai pasveiksta.
Jei liga negydoma, aplink pažeistą sąnariuką pradeda atrofuotis raumenys. Kadangi uždegimas apima augimo zonas, sutrinka kaulų augimas. Pažeista galūnė pailgėja. Ilgai negydant kojų ilgis skirsis 2-3 cm. Vadinasi, vaikas pasmerktas šlubuoti, ilgainiui iškryps jo stuburas.

Reumatinių sąnarių ligų požymiai:
– dažniausiai – sąnarių skausmas ir patinimas. Paprastai liga pažeidžia kelių sąnarius, nors gali skaudėti, pavyzdžiui, žandikaulio, riešo ar piršto;
– gali atsirasti bėrimų, opelių gleivinėje;
– dėl pažeisto sąnario vaikas gali pradėti šlubuoti;
– ryte vaiko sąnariai gali būti sustingę, jis sunkiai keliasi, kurį laiką vaikšto tiesiomis kojytėmis;
– 10-15 procentų vaikų, susirgusiems artritu, visai neskauda. Artritas be skausmo labai pavojingas. Tėvai ir gydytojai ilgai nepastebi patinusio sąnario, todėl vėliau pradedama gydyti.

Liaudies medicinos vaistinėlė

Efektyvių priemonių, kurios padeda sumažinti skausmą, tinimą, “pamaitina” sąnarius priešuždegiminiais komponentais, siūlo ir liaudies medicina.
– Vieną citriną (su žieve) smulkiai supjaustykite ir užpilkite stikline degtinės arba perpus vandeniu skiesto medicininio spiritu. Užpilą laikykite 2-3 dienas. Kasdien vakarais šiuo užpilu įtrinkite maudžiamus sąnarius, o paskui apvyniokite juos vilnoniu arba flanelės audiniu. Citrina veikia kaip gera priešuždegiminė priemonė, o spiritas stimuliuoja kraujotaką, šildo, gerina aktyvių medžiagų patekimą į audinius.

– Reumato simptomus sušvelnins toks kompresas: patepkite skaudamus sąnarius gyvuliniais riebalais (geriausia vidiniais), apriškite medvilniniu arba lininiu audiniu, suvilgytu degtinėje (arba spirite), ir ant viršaus dar apvyniokite vilnoniu audiniu arba pūkine skara.

Svarbu:
Tėvai neturėtų numoti ranka į vaiko skundus, kad skauda. Jei sąnarys sutino, ieškokite specialistų.

Lietuvos sveikata