Tegafuras, 400mg, kietos kapsulės
Vartojimas: vartoti per burną
Registratorius: Grindeks AS, Latvija
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Tegafuras
1. KAS YRA FTORAFUR IR NUO KO JIS VARTOJAMAS
FTORAFUR ir jo natrio druska pasižymi priešnavikiniu aktyvumu. Biologinės jo savybės labai panašios į 5 – fluorouracilio. FTORAFUR galima laikyti 5 – fluorouracilio transportine forma, nes organizme iš FTORAFUR, veikiant kepenų mikrosomų fermentams, susidaro 5 – fluorouracilis. Susidaręs metabolitas ilgai cirkuliuoja organizme, todėl vaistas labai efektyvus.
Geriausi rezultatai gauti, vartojant FTORAFUR virškinamojo trakto (skrandžio, storosios ir tiesiosios žarnos) navikams ir krūties vėžiui gydyti.
Preparatas taip pat slopina uždegimą, malšina skausmą ir mažina niežulį.
Vartojimo indikacijos:
Metastazavęs gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžys. Medikamentas vartojamas kartu su uraciliu ir kalcio folinatu.
2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT FTORAFUR
FTORAFUR vartoti draudžiama:
- jeigu yra alergija (padidėjęs jautrumas) tegafurui arba bet kuriai pagalbinei FTORAFUR medžiagai.
- jeigu yra vėlyva ligos stadija, ūminis kraujavimas, sunkiai sutrikusi kepenų ir inkstų veikla, leukopenija (mažiau nei 3 x 109 /l), trombocitopenija (mažiau nei 100 x 109 /l) ir mažakraujystė (hemoglobino mažiau nei 30 g/l).
Specialių atsargumo priemonių reikia:
- jeigu jei sutrikusi Jūsų kraujodara, kepenų ir inkstų veikla, gliukozės apykaita.
- jei turite skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opą, polinkį į kraujavimą ar sergate infekcine liga.
- reikėtų reguliariai tirti kraujo vaizdą, funkcinę kepenų ir inkstų būklę. Kai preparatas vartojamas ilgai, jo nepageidaujamas poveikis stiprėja.
- ypač atsargiai FTORAFUR reikia vartoti vaikams, atidžiai stebint nepageidaujamo poveikio požymius.
Kitų vaistų vartojimas
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Vartojant FTORAFUR kartu su fenitoinu, pastarojo poveikis gali stiprėti.
Preparatas didina kitų chemoterapinių vaistų ir gydymo spinduliais veiksmingumą (taip pat stiprėja ir nepageidaujamas poveikis).
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
Nėščiosioms FTORAFUR vartoti negalima. Jei žindyvę būtina gydyti FTORAFUR, kūdikį žindyti ji turi liautis.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Jei pacientui svaigsta galva, apima mieguistumas ar atsiranda pastebimų širdies veiklos sutrikimų, vairuoti transporto priemonių ir valdyti mechanizmų negalima.
3. KAIP VARTOTI FTORAFUR
FTORAFUR visada vartokite tiksliai taip, kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Kapsulės geriamos.
Geriamo FTORAFUR dozė – 20 - 30 mg/kg kūno masės (1,2 – 1,6 g arba 3 – 4 kapsulės), tačiau ji gali būti ir 2 g (5 kapsulės). Paros dozė dalijama į 2 dalis ir kasdien geriama kas 12 valandų arba 2 – 4 kartus per parą. Kurso dozė – 30 - 40 g.
Pagyvenusiems, taip pat ilgai gydomiems pacientams ir vėlyvoje ligos stadijoje FTORAFUR dozė mažinama. Kai FTORAFUR vartojamas kartu su kitais chemoterapiniais preparatais arba kaip pagalbinis vaistas gydant spinduliais, jo dozė turi būti tokia pat, kaip vartojant jį vieną, arba mažesnė.
Jei būtina, gydymo kursas kartojamas po 1,5 – 2 mėnesių pertraukos.
Pavartojus per didelę FTORAFUR dozę
Perdozavus FTORAFUR, sutrinka centrinės nervų sistemos ir virškinamojo trakto veikla, taip pat slopinama kraujodara. Gydoma simptomiškai.
Jei perdozavote vaisto, nedelsdami kreipkitės į gydytoją!
Pamiršus pavartoti FTORAFUR
Jei pamiršote išgerti eilinę vaisto dozę, tai, kai tik prisiminėte, tuoj pat ją išgerkite. Jei jau atėjo laikas gerti kitą dozę, negerkite papildomos dozės ir vartokite vaistą toliau kaip paprastai.
4. galimAS ŠALUTINIS poveikiS
FTORAFUR, kaip ir kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems.
Pykinimas, vėmimas, pilvo skausmas, svaigulys, viduriavimas; retai – kraujavimas iš virškinamojo trakto, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opa, burnos gleivinės uždegimas, sutrikusi kepenų ir inkstų veikla; kartais pasitaiko ūminis kasos uždegimas, slopinama kraujodara,sutrinka širdies veikla, esti padidėjusio jautrumo reakcijų.
Sunkus nepageidaujamas poveikis pasitaiko retai. Galima ryški leukopenija, trombocitopenija, anemija, kepenų pažeidimas (ūminis kepenų uždegimas), organizmo dehidracija, sunkus žarnyno uždegimas, intersticinis plaučių uždegimas, uoslės netekimas, ramybės stenokardija ir kt.
Jeigu pasireiškia stiprus šalutinis poveikis arba jeigu atsiranda šiame lapelyje nepaminėtas šalutinis poveikis, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
5. KAIP LAIKYTI FTORAFUR
Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.
Laikyti ne aukštesnėje kaip 25ºC temperatūroje.
Laikyti gamintojo pakuotėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos.
Ant pakuotės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, vaisto vartoti negalima.
6. KITA INFORMACIJA
FTORAFUR sudėtyje yra
- Veiklioji medžiaga yra tegafuras. Vienoje kietoje kapsulėje yra 400 mg tegafuro.
Pagalbinė medžiaga yra stearino rūgštis.
Kaip atrodo FTORAFUR ir jo pakuotės turinys
FTORAFUR – kietos želatininės kapsulės, geltonos spalvos korpusu ir oranžiniu dangteliu, supakuotos po 100 plastikiniame buteliuke, esančiame kartono dėžutėje . Kapsulės turinys-baltos spalvos milteliai.
Tarptautinis pavadinimas | Tegafuras |
Vaisto stiprumas | 400mg |
Vaisto forma | kietos kapsulės |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti per burną |
Registracijos numeris | LT/1/97/0112 |
Registratorius | Grindeks AS, Latvija |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 1997.04.09 |
Vaistas perregistruotas | 2003.09.09 |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
FTORAFUR 400mg kietos kapsulės
2. kokybinė ir kiekybinė sudėtis
Vienoje kietoje kapsulėje yra 400 mg tegafuro.
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. vaisto forma
Kietos kapsulės
4. klinikinĖ informacija
4.1 Terapinės indikacijos
Metastazavęs gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžys. Medikamentas vartojamas kartu su uraciliu ir kalcio folinatu.
4.2Dozavimas ir vartojimo metodas
Vartojant per os paros dozė yra 20-30 mg/kg kūno masės (1,2-1,6 g arba 3-4 kapsulės), tačiau gali siekti 2 gramus (5 kapsulės). Paros dozė dalinama į dvi dalis ir geriama kiekvieną dieną kas 12 valandų arba 2-4 kartus per parą. FTORAFUR kurso dozė vartojant per os - 30-40 g. Jei gydymas ilgas ir esant vėlyvoms ligos stadijoms vyresnio amžiaus pacientams FTORAFUR dozė mažinama. Kombinuotos chemoterapijos schemose ir skiriant kaip papildomą vaistą spindulinės terapijos metu FTORAFUR dozės yra tokios pačios arba mažesnės nei monoterapijos atveju.
Jei būtina gydymo kursas kartojamas po 1,5-2 mėnesių.
4.3 Kontraindikacijos
Padidėjęs jautrumas veikliajai arba bet kuriai pagalbinei medžiagai.
Vėlyva ligos stadija, ūmus kraujavimas, sunkūs kepenų ir inkstų funkcijos sutrikimai, leukopenija (mažiau 3x109/l), trombocitopenija (mažiau 100x109/l) ir anemija (hemoglobino mažiau 30 vienetų).
4.3Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Paskyrus FTORAFUR ypatingą dėmesį reikia skirti pacientams, kurių kraujodaros funkcija sutrikusi. Atsargiai skirkite preparato pacientams, segantiems kepenų ir inkstų funkcijos nepakankamumu, sutrikus gliukozės metabolizmui, esant skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opoms, polinkiui hemoragijoms, infekcinėms ligoms. Vartojant FTORAFUR reikia reguliariai tirti kraujo vaizdą, kepenų ir inkstų funkciją. Ilgai vartojant preparatą jo nepageidautini poveikiai stiprėja.
Reikia atkreipti dėmesį, kad preparatas slopina reprodukcinę funkciją.
Vaikams FTORAFUR skiriamas labai atsargiai, atidžiai stebint jo nepageidaujamų poveikių pasireiškimą. Nenustatyta ar saugu vartoti FTORAFUR jaunesnio amžiaus vaikams.
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Dėl didelio efektyvumo ir gana gero toleravimo FTORAFUR yra įtrauktas į kombinuoto gydymo schemas. Taikant kombinuotą chemoterapiją FTORAFUR sėkmingai pakeičia 5-fluoruracilą. Toks pakeitimas sumažina hematologinių komplikacijų procentą, leukopenija ir trombocitopenija pradeda vystytis vėliau.
Kombinuota chemoterapija veiksmingesnė pacientams, kuriems anksčiau nebuvo taikytas specifinis gydymas. Taikant kombinuotą chemoterapiją neoperabilūs augliai tampa operabiliais, o taip pat regresuoja metastazės, atsiradusios po ilgos remisijos.
FTORAFUR citotoksinį poveikį sustiprina uracilas, timidinas, metotreksatas, cisplatina, N-(fosfatacetil)-L-asparagino rūgštis, leukovorinas, tamoksifenas ir kiti preparatai nuo vėžio, nesukeliantys kryžminio atsparumo FTORAFUR.
Geriausiai ištirta FTORAFUR sąveika su uracilu, metotreksatu ir leukovorinu.
5-fluoruracilo koncentracija plazmoje, vartojant mažesnes FTORAFUR dozes su uracilu (moliarinis santykis 1:4), pasiekia tokį pat lygį, kaip ir ilgai lašinant į veną nedideles 5-fluoruracilo dozes. Reikia pastebėti, kad derinant FTORAFUR su uracilu susidaro didesnė 5-fluoruracilo koncentracija nei vartojant vien FTORAFUR. Kadangi derinant FTORAFUR su uracilu sumažėja FTORAFUR dozė, mažėja kardio ir nefrotoksiškumas.
Uracilas sustiprina FTORAFUR poveikį, kadangi uracilas konkuruoja su 5-fluoruracilu dėl sąveikos su uridindezoksiuridinfosforilaze. Dėl konkurencijos sulėtėja 5-fluoruracilo metabolizmas, todėl pakankamai didelė 5-fluoruracilo koncentracija ilgiau išlieka plazmoje ir auglio audiniuose.
Metotreksatas padidina fosforibozilmonofosfato įsisavinimą ląstelėje, o tai padidina fluorurdino turinčios RNR susidarymą bei laisvo intraląstelinio 5-fluor-2’-dezoksiuridin-5’-monofosfato – tiamidilatsintetazės inhibitoriaus sintezę.
Leukovorinas stabilizuoja 5-fluor-2\'-dezoksiuridin-5\'-monofosfato, 5-10-metilentetrahidrofolato ir timidilatsintetazės kompleksą, tokiu būdu padidindamas slopinantį FTORAFUR aktyvumą. Nedidelių FTORAFUR ir leukovorino dozių derinys pacientams, sergantiems virškinamojo trakto vėžiu, užtikrina didelį efektyvumą ir toleruojamus nepageidaujamus poveikius.
Tikslinga pasinaudoti pastebėtu teigiamu poveikiu derinant FTORAFUR su nespecifiniais imunostimuliatoriais ir apsauginiais organizmo faktoriais (BCŽ, picibanilu, levomizoliu, OK-432, poli 1:s, interferonu ir kt.).
Tam tikrais atvejais FTORAFUR kaip adjuvantą derina su jonizuojančia spinduliuote. Geriausi tokio gydymo rezultatai buvo pasiekti pacientams, sergantiems nedideliais ir ribotais skrandžio ir tiesiosios žarnos augliais.
FTORAFUR sustiprina fenitoino poveikį.
4.6 Nėštumo ir žindymo laikotarpis
FTORAFUR kontraindikuotinas nėštumo metu. Jeigu medikamentą būtina vartoti laktacijos metu, žindymą reikia nutraukti.
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Jeigu pacientas jaučia galvos svaigimą, mieguistumą ar širdies veiklos sutrikimus, tuomet negalima vairuoti transporto priemonių ar dirbti su mechanizmais.
4.8Nepageidaujamas poveikis
FTORAFUR nepageidaujami poveikiai susiję su virškinamuoju traktu, kraujodaros sistema ir CNS.
Galimos alerginės reakcijos.
FTORAFUR vartojant per os kartais pasireiškia vietiniai virškinimo trakto dirginimo simptomai (nestiprus pykinimas, diarėja, žarnyno kolikos).
Nepriklausomai nuo FTORAFUR vartojimo būdo pasireiškia pykinimas, vėmimas ir anoreksija, ypač gydymo kurso pradžioje. Sustiprėjus toksinėms komplikacijoms būtina koreguoti FTORAFUR paros dozę arba nutraukti jo vartojimą.
Stomatitas ir diarėja – sunkiausi nepageidaujami FTORAFUR poveikiai. Paprastai jie pasireiškia gydymo pabaigoje, kai pasiekiama suminė 50 g ar didesnė FTORAFUR dozė. Sunkesniais atvejais pasireiškia ezofagofaringitas su išopėjimais, duodenitas ir dvylikapirštės žarnos opa.
Nepageidaujami FTORAFUR poveikiai kraujodaros sistemai silpnesni nei 5-fluoruracilo. Net vartojant dideles dozes mielotoksiškumas pasireiškia saikingai (leukopenija ir trombocitopenija).
Vartojant FTORAFUR daliai pacientų pasireiškia galvos svaigimas. Tai - vaisto poveikio CNS pasekmė.
Lyginant į veną leidžiamą ir vartojamą per os FTORAFUR, pastarasis pasižymi kur kas mažesniu toksiškumu ir mažesnio intensyvumo nepageidaujamais poveikiais. Tai ypač būdinga poveikio CNS simptomams. Vartojant per os FTORAFUR silpnesnius šalutinius poveikius galima paaiškinti tuo, kad kraujyje ir audiniuose nesusidaro tokia didelė preparato koncentracija kaip jį leidžiant į veną.
Kiti dažnesni nepageidaujami poveikiai - dermatitas su niežtinčiais makulopapulioziniais bėrimais ir plaukų iškritimas.
Būtina atidžiai sekti širdies ir kraujagyslių sistemos veiklą, nes medikamentas gali sukelti stenokardijos priepuolį.
Klinikiniai tyrimai parodė, kad FTORAFUR nėra labai hepatotoksiškas (pastebima 2- ir -globulinų kiekio sumažėjimo tendencija); galimas ūmus pankreatitas.
Sutrikus inkstų išskiriamajai funkcijai gali kauptis aktyvūs FTORAFUR metabolitai, tai gali sukelti sunkias toksines komplikacijas.
Vartojamos FTORAFUR kurso dozės turi nereikšmingą imunodepresinį poveikį bendram organizmo reaktyvumui ir nespecifinio ląstelinio bei humoralinio imuniteto rodmenims.
Yra duomenų apie šiuos sunkius nepageidaujamus poveikius: sunki leukopenija, trombocitopenija, anemija, ūmus hepatitas, dehidratacija, sunkus enterokolitas, leukoencefalito simptomai, intersticinė pneumonija, uoslės netekimas, ramybės krūtinės angina.
FTORAFUR nebūdinga toksinio poveikio kumuliacija, tuo jis pranašesnis už 5-fluoruracilą.
4.9 Perdozavimas
Perdozavus FTORAFUR pasireiškia toksinis poveikis CNS, virškinamajam traktui ir hemopoezei (leukopenija, anemija). Sutrinka kai kurių fermentinių sistemų, dalyvaujančių FTORAFUR metabolizme, veikla, kaupiasi aktyvūs (toksiški) preparato metabolitai. Tolimesnių gydymo kursų metu preparatas blogiau metabolizuojamas, didelis jo kiekis išsiskiria nepakitęs. Auglys tampa atsparus FTORAFUR.
5. FARMAKOLOGINĖS savybės
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė – antimetabolitai, ATC kodas – L01BC03
FTORAFUR – preparatas skirtas piktybinių auglių gydymui. Jis priklauso pirimidinų antimetabolitams. Biologinėmis savybėmis FTORAFUR ir jo natrio druska primena 5-fluoruracilą. FTORAFUR galima laikyti 5-fluoruracilo transportine forma, susidarančia organizme po to, kai FTORAFUR paveikiamas kepenų mikrosomų fermentais. Metabolitas ilgai cirkuliuoja organizme užtikrindamas didelį preparato efektyvumą. Vykstant 5-fluoruracilo metabolizmui susidaro 5-fluor-2’-dezoksiuridin-5’-monofosfatas. Jis ženkliai slopina timidilatsintetazės aktyvumą. Dėl fermento slopinimo susidaro timidin-5’-monofosfato, kurį galima laikyti specifiniu DNR pradininku, trūkumas ir nustoja dalintis ląstelės, tarp jų ir piktybinės. Kitas 5-fluoruracilo metabolitas – 5-fluoruridin-5’-trifosfatas įjungiamas į RNR vietoje uracilo ir tai sutrikdo RNR funkcionavimą. FTORAFUR labiau sutrikdo RNR biosintezę nei 5-fluoruracilas. Tai rodo, kad FTORAFUR nėra vien 5-fluoruracilo transporto forma, tačiau veikia kaip atskiras preparatas. FTORAFUR poveikis RNR metabolizmui turi tiesioginį ryšį su preparato citostatiniu poveikiu solidiniams lėtai augantiems navikams su nedideliu proliferaciniu pulu. Tokiems augliams priklauso virškinamojo trakto adenokarcinomos.
FTORAFUR bandymuose su gyvūnais pasižymi dideliu priešvėžiniu aktyvumu. Daugelis eksperimentinių auglių yra labai jautrūs FTORAFUR poveikiui (pieno liaukų augliai, sarkoma 180, Uokerio karcinosarkoma, alveolinis kepenų vėžys PC-1, Gardingo-Passi melanoma, sarkoma AK). FTORAFUR taip pat turi stiprų poveikį leukemijai L-1210, hemocitoblastozei La ir limfoleukozei. Mažiau jautrios FTORAFUR poveikiui Plisso limfosarkoma, Jenseno sarkoma, Karcinoma NK ir adenokarcinoma 755. Atsparios FTORAFUR poveikiui yra leukemija P-388, L-5178, Ljuiso plaučių karcinoma, melanoma B16 ir sarkoma 45.
Eksperimentinių tyrimų duomenimis FTORAFUR ir 5-fluoruracilas beveik vienodai stabdo navikų augimą ir iš esmės nesiskiria savo antiblastinio poveikio spektru. Pastebėtas visiškas kryžminis rezistentiškumas FTORAFUR ir 5-fluoruracilui. Tačiau pagal chemoterapinį indeksą FTORAFUR du kartus pranašesnis už 5-fluoruracilą.
Klinikiniai FTORAFUR tyrimai daugelyje šalių parodė panašų kaip 5-fluoruracilo efektyvumą gydant paplitusias solidinių auglių formas. Tačiau FTORAFUR pasižymi mažesniu toksiškumu ir tai didelis privalumas prieš 5-fluoruracilą: FTORAFUR mažiau slopina imunitetą, mažiau slopina kaulų čiulpų funkcijas ir mažiau dirgina virškinamojo trakto gleivinę.
FTORAFUR nevienodai efektyviai veikia pirminius, recidyvavusius ir metastazavusius auglius. Ženklūs FTORAFUR antiblastinio poveikio skirtumai priklauso ir nuo skirtingų preparato vartojimo režimų.
FTORAFUR daugiausiai vartojamas gydant virškinamojo trakto (skrandžio, storosios ir tiesiosios žarnos) ir krūties vėžį. FTORAFUR efektyvumas gydant skrandžio, storosios ir tiesiosios žarnos vėžį daugiau nei 25 proc., gydant krūties vėžį - apie 20 proc.
Dideliu jautrumu FTORAFUR pasižymi virškinamojo trakto vėžys. Skrandžio vėžio jautrumas FTORAFUR turi savų ypatumų. Skrandžio vėžio recidyvo gydymas FTORAFUR yra veiksmingesnis nei pirminio vėžio. Skrandžio vėžio metastazės plaučiuose, kauluose ir kiaušidėse mažai pasiduoda gydymui, o metastazėms kepenyse priešingai, būdingas didesnis jautrumas preparatui. Daugumai pacientų remisija trunka 5-2 mėnesius.
Skirtingo FTORAFUR poveikio dėsningumai storosios ir tiesiosios žarnos pirminiam, recidyvavusiam ir metastazavusiam vėžiui tokie patys kaip ir skrandžio vėžiui. Remisijos gydant storosios ir tiesiosios žarnos vėžį trunka 5-8 mėnesius.
Gana jautrus FTORAFUR poveikiui krūties vėžys (ypač pirminis) ir metastazės minkštuose audiniuose. Metastazės plaučiuose, pleuroje, kepenyse, smegenyse ir kauluose mažiau pasiduoda gydymui. Vidutinė remisijos trukmė - 10-19 mėnesių.
Reikia pastebėti, kad virškinamojo trakto vėžys dažniau gydomas FTORAFUR nei krūties vėžys.
FTORAFUR gydomi ir kitos lokalizacijos piktybiniai augliai.
Yra duomenų apie FTORAFUR efektyvumą gydant pirminį kepenų vėžį ir vėžio metastazes kepenyse. FTORAFUR efektyvus tais atvejais, kai nėra sutrikęs metabolinis FTORAFUR aktyvinimas.
Vartojant FTORAFUR sumažėja folikulus stimuliuojančio hormono produkcija, todėl pastebėtas objektyvus sergančiųjų kiaušidžių vėžiu būklės pagerėjimas.
FTORAFUR sėkmingai gydomi pirminiai galvos smegenų augliai, kilę iš įvairių audinių. Ypač jautrūs neuroektoderminės kilmės augliai. Kitų auglių metastazių galvos smegenyse FTORAFUR neveikia.
Pastebėtas teigiamas FTORAFUR terapinis poveikis gydant tulžies latakų, kasos, šlapimo išskyrimo sistemos auglius, odos limfomą ir difuzinį neurodermitą.
Esminio FTORAFUR efektyvumo skirtumo, esant skirtingiems vartojimo būdams (į veną, per os), nepastebėta. Tačiau pastaruoju metu pirmenybė teikiama peroraliniam FTORAFUR vartojimo būdui, kadangi pasireiškia mažiau nepageidaujamų poveikių. Be to, per os FTORAFUR galima vartoti ne tiktai stacionare, bet ir ambulatoriškai. Kai kuriais atvejais pasirenkamas būtent peroralinis vartojimo būdas. Pavyzdžiui, sergant skrandžio vėžiu: jei sunku preparatą leisti į veną arba auglys yra antralinėje skrandžio dalyje, kai išlikusi sekrecinė ir motorinė skrandžio funkcija ir preparatas gali būti įsiurbiamas tiesiai iš skrandžio. Peroralinis FTORAFUR vartojimas efektyvus gydant skrandžio vėžio metastazes kepenyse.
5.2Farmakokinetinės savybės
Dėl tetrahidrofurano grupės FTORAFUR pasižymi itin dideliu lipofiliškumu (250 kartų didesniu nei 5-fluoruracilo). Ši FTORAFUR savybė apsprendžia jo farmakokinetikos ypatybes (greitą perėjimą pro biologines membranas ir pasiskirstymą po visą organizmą, taip pat ir smegenų audinius).
Išgėrus preparato biologinis FTORAFUR prieinamumas yra 3 kartus didesnis nei 5-fluoruracilo. FTORAFUR įsiurbiamas nepakitęs. Išgėrus preparato maksimali FTORAFUR koncentracija kraujyje susidaro po 3 valandų (tyrimai su triušiais). Išgėrus FTORAFUR aktyvūs metabolitai kraujyje atsiranda po 0,5-1 valandos, tai yra šiek tiek vėliau nei suleidus į veną (aktyvūs metabolitai atsiranda po 15 minučių). Preparato suleidus į veną, pirmą valandą jo koncentracija kraujyje būna maždaug 2 kartus didesnė nei pavartojus per os. Tačiau tyrimo periodo pabaigoje (po 10 val.) metabolitų koncentracija kraujyje didesnė FTORAFUR pavartojus per os (lyginant su intraveniniu vartojimo būdu).
Japonijos mokslininkų duomenimis didžiausia FTORAFUR (tegafuro) koncentracija susidaro 4-6 valandą pavartojus preparato granules per os (stebėjimo periodas 24 val.).
Peroralinės vaisto formos biologinis prieinamumas atitinka intraveninės formos biologinį prieinamumą (plotas po kreive atitinkamai 668 ir 510 ng/ml/val.).
Atsižvelgiant į preparato dozę ir vartojimo būdą 5-fluoruracilas atsipalaiduoja iš FTORAFUR molekulės po 48-96 valandų, o jo koncentracija kraujyje išlieka 0,1-1,0 mkg/ml. Vartojant jį tiesiogiai, analogišką 5-fluoruracilo koncentraciją galima pasiekti tik ilgai lašinant 5-fluoruracilo į veną. 5-fluoruracilo pusinės eliminacijos laikas jį suleidus į veną yra tik 10-30 minučių, o atitinkamai FTORAFUR – 6-16 valandų. FTORAFUR ilgai palaiko veiksmingą 5-fluoruracilo koncentraciją. Reikia pastebėti, kad FTORAFUR skilimo laiką apriboja ne tiktai mikrosomų fermentai, bet ir jo gebėjimas tvirtai susijungti su kraujo plazmos baltymais.
FTORAFUR (atitinkamai ir jo aktyvus metabolitas) gerai prasiskverbia į auglį, virškinamojo trakto gleivinę, kepenis, kaulų čiulpus ir kitus audinius, tačiau aktyvaus metabolito (5-fluoruracilo) kiekis audiniuose (preparato vartojant per os) yra daug mažesnis nei per os vartojant 5-fluoruracilo. Tai sumažina FTORAFUR toksinio poveikio audiniams tikimybę.
Aktyvaus metabolito – 5-fluoruracilo koncentracija auglyje didesnė nei aplinkiniuose audiniuose, kadangi auglio audiniuose yra didesnis citozolio hidrolizinių fermentų, dalyvaujančių FTORAFUR aktyvinime ir virtime 5-fluoruracilu, kiekis. Be to, auglyje 5-fluoruracilo katabolizmas vyksta sunkiau, todėl auglio audinyje jis išlieka ilgiau nei sveikuose audiniuose.
FTORAFUR iš organizmo daugiausiai išsiskiria su šlapimu. Tyrimuose su žiurkėmis nustatyta, kad per 24 valandas su šlapimu išsiskiria 52-55 proc. radionuklidais žymėtos 14C- FTORAFUR dozės, o su išmatomis - tiktai 0,8 proc. Kitais duomenimis, tarp išsiskiriančių su šlapimu produktų 60 proc. sudaro nepakitęs FTORAFUR, 10 proc. – 5-fluoruracilas ir apie 5 proc. – aktyvūs FTORAFUR metabolitai (5-fluorurino turintys nukleozidai ir nukleotidai). Pavartojus FTORAFUR aktyvios medžiagos ženkliai sumažėja po 12 val., todėl preparato rekomenduojama vartoti kas 12 val.
Palyginus farmakokinetikos duomenis su gydymo rezultatais buvo pastebėta, kad pacientų, sergančių jautriais FTORAFUR augliais, organizme preparatas metabolizuojamas aktyviau, nei organizme pacientų, kurių augliai nejautrūs FTORAFUR.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Žiurkėms vartojant FTORAFUR per os jo toksiškumas būna mažesnis nei leidžiant į pilvaplėvės ertmę arba po oda ( atitinkamai 2280, 1280 ir 1140 mg/kg).
Kaip ir 5-fluoruracilas, FTORAFUR pavartojus vieną kartą, jis sumažina visų kraujo forminių elementų kiekį. Stipriausias ir ilgiausiai trunkantis poveikis yra granuliocitų kiekiui (tyrimai su žiurkėmis).
FTORAFUR sulėtina jaunų gyvūnų augimą ir paveikia vidaus organų masę (tyrimai su žiurkėmis).
Vartojamas pusę metų dozėmis po 35 mg/kg, tiriamiesiems gyvūnams (žiurkėms) FTORAFUR sukėlė saikingą kepenų parenchimos riebalinę distrofiją ir praktiškai nepaveikė kitų organų ir audinių morfologijos.
Vartojamas per os, skirtingai nei 5-fluoruracilas, FTORAFUR neturi lokalaus dirginančio poveikio virškinamajam traktui.
Tyrimuose su katėmis ir šunimis FTORAFUR neurotoksiškumas pasireiškė motorinio aktyvumo padidėjimu, judesių koordinacijos sutrikimu, padidėjusiu dirglumu, agresyvumu.
FTORAFUR (0,1-5 mg/kg) iš esmės neveikia sisteminio arterinio kraujo spaudimo ir kraujagyslių tonuso. Didesnės dozės (10 mg/kg ir daugiau) gali sukelti hipotoniją ir kvėpavimo judesių amplitudės padidėjimą (tyrimai su katėmis).
FTORAFUR būdingas uždegimą slopinantis ir analgetinis poveikis, preparatas taip pat mažina niežėjimą.
Dėl FTORAFUR poveikio gyvūnams atsiranda chromosomų anomalijų. Mutagenis preparato poveikis atsiranda dėl DNR replikacijos pažeidimo.
FTORAFUR tyrimuose su smulkiais laboratoriniais gyvūnais neturėjo teratogeninio poveikio. Embriotoksiškumas pasireiškė retai.
Imunodepresinis FTORAFUR poveikis susijęs ir su indukcine, ir su produkcine pirminio imuninio atsako fazėmis, labiau slopinamos antikūnus gaminančios ląstelės.
6. farmacinė informacija
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Stearino rūgštis.
6.2 Nesuderinamumas
Duomenų nėra.
6.3 Tinkamumo laikas
4 metai
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Laikyti ne aukštesnėje kaip 25ºC temperatūroje.
Laikyti gamintojo pakuotėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos.
6.5Pakuotė ir jos turinys
Vidinė pakuotė: 100 kietų kapsulių plastikiniame buteliuke.
Išorinė pakuotė: kartono dėžutė.
6.6 Specialūs reikalavimai likučiams naikinti
Specialių reikalavimų nėra.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
-
+185-24+161
-
+44-7+37
-
+20-4+16
-
+15-6+9
-
+9-5+4
- Daugiau gydymo įstaigų
Anekdotai
-
– Daktare, tam, kad išsivaduočiau nuo šios ligos, aš pasiruošęs parduoti sielą šėtonui.
– Na, mielasai, nereikia taip nervintis. Dar truputis ir mes palydėsime jums ramiai keliauti pas Dievą. - Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar žinote naujos formos, kuri vartojama kartą per mėnesį, vitamino D pavadinimą