Estradiolis, 2mg, plėvele dengtos tabletės
Vartojimas: vartoti per burną
Registratorius: Novo Nordisk A/S, Danija
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Estradiolis
1. Kas yra Estrofem ir kam jis vartojamas
Estrofem yra pakaitinės hormonų terapijos (PHT) vaistas. Jo sudėtyje yra moteriško lytinio hormono estradiolio. Estrofem skirtas vartoti moterims po menopauzės, o ypač moterims, kurioms pašalinta gimda (po histerektomijos) ir dėl šios priežasties joms nereikia sudėtinės estrogenų/progestagenų terapijos.
Estrofem yra vartojamas:
- Susilpninti arba pašalinti moterims nemalonius požymius po menopauzės
Menopauzės metu moters organizme pagaminamų estrogenų kiekis staigiai sumažėja. Tai gali sukelti tokius simptomus, kaip veido, kaklo ir krūtinės paraudimas ir karščio pylimas. Estrofem palengvina šiuos simptomus po menopauzės. Jums paskirs Estrofem tik tuo atveju, jeigu Jūsų simptomai rimtai trukdo Jūsų kasdieniam gyvenimui.
- Osteoporozės (kaulų retėjimo) profilaktikai.
Po menopauzės kai kurioms moterims gali pasireikšti osteoporozė. Jūs turite su gydytoju aptarti visas įmanomas galimybes. Jei Jums padidėjusi kaulų lūžių rizika ir negalite vartoti kitų vaistų šiai ligai gydyti, Jūs galite vartoti Estrofem, kad sumažinti osteoporozės po menopauzės riziką.
Nėra pakankamai duomenų apie vyresnių nei 65 metų moterų gydymą Estrofem.
2. Kas žinotina prieš vartojant Estrofem
Medicininis ištyrimas ir reguliarus stebėjimas
PHT vartojimas yra susijęs su padidinta rizika, kurią reikia aptarti prieš pradedant gydymą arbą jį atnaujinant.
Patirties, gydant moteris, kurioms prasidėjusi ankstyva menopauzė (dėl kiaušidžių funkcijos nepakankamumo arba chirurginio gydymo) yra nedaug. Jeigu Jums prasidėjo ankstyva menopauzė, PHT vartojimo rizika gali skirtis. Pasitarkite su gydytoju.
Prieš paskirdamas (arba vėl atnaujindamas) pakaitinę hormonų terapiją, gydytojas surinks Jūsų ir Jūsų šeimos ligų istoriją. Gydytojas gali nuspręsti atlikti medicininę apžiūrą – ištirti Jūsų krūtis ir/ arba vidaus organus, jeigu tokie tyrimai Jums bus būtini.
Pradėjus vartoti Estrofem, Jūs turėtumėte reguliariai lankytis pas gydytoją (bent kartą per metus). Šių patikrinimų metu aptarkite su gydytoju tolimesnio gydymo Estrofem sukeliamą naudą ir riziką.
Reguliariai tikrinkite krūtis taip, kaip patarė Jūsų gydytojas.
Estrofem vartoti negalima
Jeigu Jums yra bent viena iš toliau išvardintų būklių. Jeigu nesate tikra dėl bent vieno iš toliau paminėtų punktų, prieš pradėdama vartoti Estrofem pasikalbėkite apie tai su savo gydytoju. Estrofem vartoti negalima, jeigu:
- Jūs sergate, sirgote arba Jums įtariamas krūties vėžys.
- Jūs sergate, sirgote arba Jums įtariamas nuo estrogenų priklausomas vėžys, pavyzdžiui gimdos gleivinės (endometriumo) vėžys;
- Jums yra neišaiškintos kilmės kraujavimas iš makšties;
- Jūs sergate liga, vadinama gimdos gleivinės išvešėjimu (endometriumo hiperplazija) ir dėl jos nesigydėte;
- Jums yra ar anksčiau buvo susidarę kraujo krešuliai venose (trombozė), pavyzdžiui kojų (giliųjų venų trombozė) arba plaučių (plaučių embolija);
- Jeigu Jums nustatytas kraujo krešėjimo sutrikimas (pvz., C baltymo, S baltymo ar antitrombino trūkumas);
- Jums yra arba neseniai sirgote liga, kurią sukėlė kraujo krešuliai arterijose, pavyzdžiui širdies priepuolis, insultas arba krūtinės angina;
- Jeigu Jūs sergate arba praeityje sirgote kepenų ligomis ir kepenų veiklos rodikliai išliko pakitę.
- Sergate reta kraujo liga porfirija, kuri šeimose genetiškai perduodama kitoms kartoms (paveldima).
- Jeigu jūs esate alergiška (padidėjęs jautrumas) estradioliui arba bet kuriai pagalbinei Estrofem medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje).
Jeigu vartojant Estrofem Jums pirmą kartą pasireiškė bet kuri iš anksčiau nurodytų būklių, iš karto nutraukite vaisto vartojimą ir nedelsiant pasitarkite su gydytoju.
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Prieš pradedant vartoti Estrofem pasakykite savo gydytojui, jeigu Jums yra arba praeityje buvo bet kuri iš toliau nurodytų būklių, kadangi šios ligos gali atsinaujinti arba pasunkėti. Turite kreiptis dažniau į gydytoją, kad jis galėtų atlikti medicininę apžiūrą, jei yra:
- gimdos fibroidai
- gimdos gleivinės išvešėjimas už gimdos ribų (endometriozė) arba kada nors buvęs gimdos gleivinės išvešėjimas (endometriumo hiperplazija)
- padidėjusi kraujo krešulių susidarymo rizika (žr. ”Kraujo krešuliai venose (trombozė)”
- padidėjusi rizika susirgti nuo estrogenų priklausomu vėžiu (pvz., Jūsų motina, sesuo ar močiutė sirgo krūties vėžiu)
- padidėjęs kraujospūdis
- kepenų ligos, pvz., gerybinis kepenų auglys
- cukrinis diabetas
- tulžies akmenys
- migrena arba stiprūs galvos skausmai
- imuninės sistemos liga, kuri paliečia daugelį kūno organų (sisteminė raudonoji vilkligė, SRV).
- epilepsija
- bronchinė astma
- liga, kuri pakenkia ausies būgneliui ir klausai (otosklerozė)
- smarkiai padidėjusi riebalų (trigliceridų) koncentracija kraujyje
- dėl sutrikusios širdies arba inkstų veiklos organizme kaupiasi skysčiai.
Nutraukite Estrofem vartojimą ir nedelsiant kreipkitės į gydytoją
Jeigu vartojant PHT Jūs pastebėjote kurią nors iš žemiau išvardintų aplinkybių:
- bent vieną iš skyriuje ”Estrofem vartoti negalima“ išvardintų būklių
- pagelto oda ar akių baltymai (gelta). Tai gali būti kepenų ligos požymiai
- stipriai pakilo kraujospūdis (aukšto kraujospūdžio požymiai , pvz., galvos skausmas, nuovargis, svaigulys)
- pirmąkart pasireiškė migreninio tipo galvos skausmai
- pastojote
- pastebėjote kraujo krešulio požymius, pavyzdžiui:
- skausmingą kojų patinimą ir paraudimą
- staigų skausmą krūtinėje
- kvėpavimo sutrikimą
- pasireiškė stiprus ilgai trunkantis galvos skausmas, sutrikęs regėjimas ar klausa, nualpote, smarkiai nutirpo arba nusilpo viena kūno pusė.
Daugiau informacijos žr. skyriuje „Kraujo krešuliai venose (trombozė)“.
Pastaba: Estrofem nėra kontraceptinė priemonė. Jeigu praėjo daugiau, negu 12 mėnesių nuo Jūsų paskutinių mėnesinių arba Jums yra mažiau, negu 50 metų, tam, kad apsisaugoti nuo nėštumo, Jūs ir toliau turėtumėte vartoti kontraceptines priemones. Pasitarkite su gydytoju.
PHT ir vėžys
Gimdos gleivinės išvešėjimas (endometriumo hiperplazija) ir gimdos gleivinės vėžys (endometriumo vėžys)
Ilgalaikis vien estrogenų PHT vartojimas padidins riziką susirgti gimdos gleivinės išvešėjimu (endometriumo hiperplazija) ir gimdos gleivinės vėžiu (endometriumo vėžiu).
Kartu su estrogenais vartojant papildomai progestagenų mažiausiai 12 dienų 28 dienų ciklo laikotarpiu Jūs apsisaugosite nuo šios papildomos rizikos. Jeigu Jums dar nepašalinta gimda, Jūsų gydytojas paskirs Jums papildomai progestagenų. Jeigu Jums pašalinta gimda (atlikta histerektomija), pasitarkite su gydytoju ar Jums saugu vartoti šį preparatą be progestagenų.
Palyginkite
Iš 1000‑io 50-65 metų amžiaus moterų, kurioms nepašalinta gimda, nevartojančių PHT, vidutiniškai 5 bus diagnozuotas endometriumo vėžys.
Iš 1000‑io nuo 50 iki 65 metų amžiaus moterų, kurioms nepašalinta gimda, vartojančių vien estrogenų PHT, priklausomai nuo vaisto dozės bei vartojimo trukmės, nuo 10 iki 60 moterų bus diagnozuotas endometriumo vėžys (t.y. nuo 5 iki 55 papildomų atvejų).
Netikėtas kraujavimas iš makšties
Estrofem vartojimo metu kraujavimas pasireiškia vieną kartą per mėnesį (taip vadinamas nutraukimo kraujavimas). Tačiau jeigu Jums pasirodė netikėtas kraujavimas ar negausios kraujingos išskyros (tepimas) tarp ciklų, kuris:
- tęsiasi ilgiau nei 6 mėnesius,
- prasidėjo praėjus šešiems mėnesiams nuo Estfrofem vartojimo pradžios,
- tęsiasi nustojus vartoti Estrofem,
nedelsiant kreipkitės į gydytoją.
Krūties vėžys
Tyrimai rodo, kad sudėtinės estrogenų-progestagenų, ir, manoma, vien estrogenų PHT vartojimas didina krūties vėžio riziką. Rizikos laipsnis susirgti krūties vėžiu tuo didesnis, kuo ilgiau vartojate PHT. Papildoma rizika pastebima po kelerių PHT vartojimo metų. Tačiau, nutraukus PHT, rizika vėl tampa normali per kelerius (daugiausia 5) metus.
Nustatyta, kad 5 metus vien estrogenų PHT vartojančioms moterims, kurioms pašalinta gimda, rizika susirgti krūties vėžiu padidėja labai nedaug arba visai nepadidėja.
Palyginkite
Iš 1000‑io nuo 50 iki 79 metų amžiaus moterų, nevartojančių PHT, per penkerius metus vidutiniškai bus diagnozuota nuo 9 iki 17 krūties vėžio atvejų. Iš 1000-io nuo 50 iki 79 metų amžiaus moterų, vartojančių estrogenų-progestagenų PHT daugiau kaip 5 metus, bus diagnozuota nuo 13 iki 23 krūties vėžio atvejų (t.y. nuo 4 iki 6 papildomų vėžio atvejų).
Reguliariai tikrinkite savo krūtis. Apsilankykite pas gydytoją, jeigu pastebėjote tokius pakitimus, kaip:
- odos nelygumai arba įdubimai
- pakitę speneliai
- bet kokie matomi ar juntami gumbai.
Kiaušidžių vėžiu susergama retai. Gauta duomenų, kad ilgą laiką (mažiausiai 5 ar 10 metų) taikoma PHT šiek tiek padidina riziką susirgti kiaušidžių vėžiu.
Iš 1000‑io nuo 50 iki 69 metų amžiaus moterų, nevartojančių PHT, per penkerius metus vidutiniškai bus diagnozuoti 2 kiaušidžių vėžio atvejai. Iš 1000 moterų, kurios vartojo PHT 5 metus, bus diagnozuota nuo 2 iki 3 vėžio atvejų (t.y. 1 papildomas vėžio atvejis).
PHT poveikis širdžiai ir kraujo apytakai
Kraujo krešuliai venose (trombozė)
PHT vartojimas gali padidinti riziką susidaryti kraujo krešuliams venose nuo 1,3 iki 3 kartų, ypač pirmaisiais vaisto vartojimo metais.
Kraujo krešuliai gali būti pavojingi. Bent vienas iš jų, nukeliavęs į plaučius, gali sukelti skausmą krūtinėje, dusulį, alpulį ar net mirtį.
Rizika susidaryti kraujo krešuliui venose didėja su amžiumi ir tuo atveju, jeigu Jums tinka bent kuri iš žemiau išvardytų būklių. Praneškite gydytojui, jeigu Jums tinka bent viena šių aplinkybių:
- jeigu Jūs ilgesnį laikotarpį negalite vaikščioti ar stovėti dėl chirurginės operacijos, traumos ar ligos (žr. 3 skyriuje „Jeigu Jums planuojama atlikti operaciją”)
- jeigu Jūs turite didelį antsvorį (KMI>30 kg/m2)
- jeigu turite kokių nors kraujo krešėjimo problemų, dėl kurių ilgai vartojote kraujo krešėjimą mažinančių vaistų
- jeigu kuriam nors artimam giminaičiui kada nors buvo susidarę kraujo krešulių kojose, plaučiuose ar kituose organuose
- jeigu sergate sistemine raudonąja vilklige (SRV)
- sergate vėžiu.
Apie kraujo krešulio požymius skaitykite skyriuje „Nutraukite Estrofem vartojimą ir nedelsiant kreipkitės į gydytoją“.
Palyginkite
Iš 1000-io 50-mečių moterų, nevartojančių PHT, tikėtina, kad per 5 metų laikotarpį vidutiniškai 4-7 gali susidaryti kraujo krešulių venose.
Iš 1000-io 50-mečių moterų, vartojančių estrogenų-progestagenų PHT, per 5 metus bus diagnozuota nuo 9 iki 12 atvejų (t.y. 5 papildomi atvejai).
Iš 1000-io 50-mečių moterų, kurioms pašalinta gimda ir jos vartoja estrogenų-progestagenų PHT, per 5 metus bus diagnozuota nuo 5 iki 8 atvejų (t.y. 1 papildomas atvejis).
Širdies liga (miokardo infarktas)
Nėra duomenų, įrodančių, jog PHT vartojimas padeda išvengti miokardo infarkto.
Virš 60 metų amžiaus moterims, vartojančioms estrogenų-progestagenų PHT, šiek tiek padidėja rizika išsivystyti širdies ligai, lyginant su PHT nevartojančiomis moterimis.
Moterims, kurioms pašalinta gimda, vartojančioms vien estrogenų PHT, rizika susirgti širdies ligomis nepadidėja.
Insultas
PHT vartojimas insulto riziką padidina iki 1,5 karto. PHT vartojančioms moterims papildomų insulto atvejų skaičius didės su amžiumi.
Palyginkite
Iš 1000-io 50-mečių moterų, kurios nevartoja PHT, per penkerius metus vidutiniškai 8 bus diagnozuotas insultas. Iš 1000-io 50-mečių moterų, kurios vartoja PHT, per penkerius metus bus diagnozuota 11 atvejų (t.y. 3 papildomi atvejai).
Kitos būklės
PHT neapsaugo nuo atminties praradimo. Galimo atminties praradimo rizika gali būti šiek tiek didesnė toms moterims, kurios bet kurios rūšies PHT pradėjo vartoti būdamos vyresnės nei 65 metų. Pasitarkite su Jūsų gydytoju.
Kiti vaistai ir Estrofem
Kai kurie vaistai gali susilpninti Estrofem poveikį. Tai gali sukelti nereguliarų kraujavimą. Tai taikoma žemiau išvardytiems vaistams:
- vaistai nuo epilepsijos (pvz., fenobarbitalis, fenitoinas ir karbamazepinas);
- vaistai nuo tuberkuliozės (pvz., rifampicinas, rifabutinas);
- vaistai nuo ŽIV infekcijos (nevirapinas, efavirenzas, ritonaviras ir nelfinaviras);
- augaliniai preparatai, kurių sudėtyje yra jonažolių (Hypericum perforatum).
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote bet kurių kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, augalinius preparatus ar kitus natūralius produktus, pasakykite savo gydytojui arba vaistininkui.
Estrofem vartojimas su maistu ir gėrimais
Tabletes galima vartoti su maistu ir gėrimais arba be jų.
Laboratoriniai tyrimai
Jeigu jums reikia atlikti laboratorinius tyrimus, pasakykite Jūsų gydytojui arba laboratorijos darbuotojams, kad Jūs vartojate Estrofem, kadangi šis vaistas gali daryti poveikį kai kurių tyrimų rezultatams.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Estrofem skirtas vartoti moterims po menopauzės. Jeigu Jūs pastojote vartodama Estrofem, nedelsiant nutraukite gydymą šiuo vaistu ir kreipkitės į savo gydytoją.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Estrofem nedaro jokio žinomo poveikio gebėjimui vairuoti ar valdyti mechanizmus.
Estrofem sudėtyje yra laktozės monohidrato.
Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šį vaistą.
3. Kaip vartoti Estrofem
Estrofem visada vartokite tiksliai taip, kaip nurodė gydytojas. Jei kuo abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Jeigu Jums yra pašalinta gimda arba nėra mėnesinių ir nevartojate kitų PHT preparatų, Jūs galite pradėti gydymą bet kurią dieną.
Gerkite po vieną tabletę vieną kartą per parą maždaug tuo pačiu metu kasdien be pertraukos. Suvartojusios visas 28 kalendorinės pakuotės tabletes gydymą tęskite kitos kalendorinės pakuotės tabletėmis.
Kaip naudoti kalendorinę pakuotę žiūrėkite „VARTOTOJO INSTRUKCIJA“ pakuotės lapelio pabaigoje.
Gydytojas turėtų paskirti mažiausią efektyvią vaisto dozę trumpiausią laiką simptomams palengvinti. Pasakykite gydytojui, jeigu manote, kad paskirta dozė yra per stipri arba nepakankama.
Jeigu Jums pašalinta gimda, gydytojas papildomai neskirs progestageno (kito moteriško hormono), nebent Jūs sirgote endometrioze (gimdos gleivinės vešėjimas ne gimdoje).
Jeigu iki šiol vartojote kitus PHT preparatus, klauskite gydytojo arba vaistininko, kada galite pradėti vartoti Estrofem.
Pirmaisiais PHT vartojimo mėnesiais gali atsirasti protarpinis (tarp ciklų) kraujavimas ar pasirodyti tepančių išskyrų. Jei kraujavimas vargina ar tęsiasi, kreipkitės į gydytoją, žr. 2 skyriuje poskyrį ”Netikėtas kraujavimas iš gimdos” (t.p. daugiau informacijos rasite ”PHT ir vėžys”, ”Gimdos gleivinės išvešėjimas (endometriumo hiperplazija) ir gimdos gleivinės vėžys (endometriumo vėžys)“).
Ką daryti pavartojus per didelę Estrofem dozę
Jeigu pavartojote per daug Estrofem tablečių, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Perdozavus Estrofem gali pykinti ar galite pradėti vemti.
Pamiršus pavartoti Estrofem
Jei pamiršote išgerti tabletę įprastu metu, išgerkite ją per sekančias 12 valandų. Jeigu 12 valandų jau praėjo, praleistą tabletę išmeskite ir toliau įprastai vartokite vaistą sekančią dieną. Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą tabletę. Jeigu Jums nepašalinta gimda, praleidus vaisto dozę, gali padidėti kraujavimo arba tepančių išskyrų tikimybė.
Nustojus vartoti Estrofem
Jeigu dėl kokios nors priežasties norite nutraukti gydymą Estrofem, apie tai pasitarkite su gydytoju. Jūsų gydytojas paaiškins Jums gydymo nutraukimo poveikius ir aptars kitokio gydymo galimybes.
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Jeigu Jums planuojama atlikti operaciją
Jeigu Jums planuojama atlikti operaciją, praneškite savo gydytojui, kad vartojate Estrofem. Jums gali tekti nutraukti Estrofem likus keturioms - šešioms savaitėms iki operacijos, kad sumažėtų kraujo krešulių rizika (žr. 2 skyriuje ”Kraujo krešuliai venose (trombozė)”). Jūsų gydytojas informuos Jus, kada vėl galėsite vartoti Estrofem.
4. Galimas šalutinis poveikis
PHT vartojančios moterys, palyginus su nevartojančiomis PHT, dažniau suserga šiomis ligomis:
- krūties vėžiu
- gimdos gleivinės išvešėjimu (endometriumo hiperplazija arba vėžiu)
- kiaušidžių vėžiu
- susidaro kraujo krešuliai kojų arba plaučių venose (venų tromboembolija)
- širdies liga
- insultu
- galimas atminties praradimas, jeigu PHT pradėta vartoti virš 65 metų amžiaus.
Daugiau informacijos apie šį šalutinį poveikį žr. 2 skyriuje.
Padidintas jautrumas/alergija ( nedažnas šalutinis poveikis - pasireiškia nuo 1 iki 10 iš 1 000 moterų). Tai yra nedažnas, tačiau galintis pasireikšti šalutinis reiškinys. Gali pasireikšti vienas ar keli padidinto jautrumo/alergijos simptomai: dilgėlinė, niežėjimas, tinimas, dusulys (sunku kvėpuoti), žemas kraujospūdis (blyški, šalta oda, smarkus širdies plakimas), svaigulys, prakaitavimas. Tai gali būti anafilaksinės reakcijos požymiai. Jei atsiranda kuris nors iš aukščiau išvardintų simptomų, nebevartokite Estrofem ir skubiai kvieskite greitąją medicinos pagalbą.
Toliau nurodytas galimo šalutinio poveikio dažnis apibūdinamas tokia tvarka:
Labai dažnas (pasireiškia daugiau kaip 1 iš 10 moterų),
Dažnas (pasireiškia nuo 1 iki 10 iš 100 moterų),
Nedažnas (pasireiškia nuo 1 iki 10 iš 1 000 moterų),
Retas (pasireiškia nuo 1 iki 10 iš 10 000 moterų,
Labai retas (pasireiškia mažiau kaip 1 iš 10 000 moterų),
Dažnis nežinomas (dažnis negali būti įvertintas pagal turimus duomenis).
Dažnas šalutinis poveikis
- Depresija
- Galvos skausmas
- Pilvo (skrandžio) skausmas
- Pykinimas
- Kojų raumenų mėšlungis
- Krūtų skausmas, jautrumas ar padidėjimas
- Edema (skysčių susilaikymas organizme)
- Kūno svorio padidėjimas.
Nedažnas šalutinis poveikis
- Sutrikęs regėjimas
- Kraujo krešulių susidarymas (venų tromboembolija)
- Rėmuo (dispepsija)
- Vėmimas
- Pilvo pūtimas ar padidėjęs dujų išsiskyrimas
- Tulžies akmenys
- Bėrimas ar dilgėlinė.
Labai retas arba nežinomo dažnio (negali būti įvertintas pagal turimus duomenis) šalutinis poveikis
- Nereguliarios mėnesinės*
- Migrena, arba jau esamos migrenos pasunkėjimas
- Insultas
- Svaigulys
- Depresija
- Viduriavimas
- Plaukų slinkimas (alopecija)
- Padidėjęs kraujospūdis.
* Jeigu paskirtas moterims, kurioms nepašalinta gimda.
Toliau paminėtas šalutinis poveikis, kuris pasireiškė pavartojus kitų PHT preparatų.
- Tulžies pūslės ligos
- Įvairūs odos sutrikimai:
- Odos spalvos pasikeitimas, o ypač veido ar kaklo, dar vadinamas „nėštumo lopais“ (chloazma)
- Skausmingi raudonai rožiniai odos mazgeliai (mazginė eritema)
- Odos bėrimai su taikinio formos paraudimu arba opomis (daugiaformė eritema).
- Nemiga (negalėjimas užmigti)
- Epilepsija
- Pasikeitęs lytinis potraukis
- Grybelinė makšties infekcija
- Bronchinės astmos pasunkėjimas
Pranešimas apie šalutinį poveikį
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Apie šalutinį poveikį taip pat galite pranešti tiesiogiai, užpildę interneto svetainėje www.vvkt.lt esančią formą, paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, tel: 8 800 73568, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt. Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.
5. Kaip laikyti Estrofem
Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
Ant dėžutės po „Tinka iki“ ir tablečių talpyklės etiketės po „EXP“ nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaisto vartoti negalima. Vaistas tinka vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Negalima šaldyti.
Vaistų negalima išmesti į kanalizaciją arba su buitinėmis atliekomis. Kaip išmesti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
Estrofem sudėtis
Veiklioji medžiaga yra estradiolis. Kiekvienoje tabletėje yra 2 mg estradiolio (estradiolio hemihidrato pavidalu).
Pagalbinės medžiagos yra: tabletės branduolyje yra laktozė monohidratas, kukurūzų krakmolas, hidroksipropilceliuliozė, talkas ir magnio stearatas.
Plėvelės sudėtyje yra: hipromeliozė, talkas, titano dioksidas (E171), propilenglikolis ir raudonasis geležies oksidas (E172).
Estrofem išvaizda ir kiekis pakuotėje
Raudonos, apvalios plėvele dengtos tabletės, kurių skersmuo yra 6 mm. Vienoje tablečių pusėje įspaustas užrašas NOVO 282.
Tiekiamos šių dydžių pakuotės:
28 plėvele dengtos tabletės tablečių talpyklėse.
Tarptautinis pavadinimas | Estradiolis |
Vaisto stiprumas | 2mg |
Vaisto forma | plėvele dengtos tabletės |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti per burną |
Registracijos numeris | LT/1/94/0156 |
Registratorius | Novo Nordisk A/S, Danija |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 1994.06.22 |
Vaistas perregistruotas | 2010.11.10 |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
Estrofem 2 mg plėvele dengtos tabletės
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
Kiekvienoje plėvele dengtoje tabletėje yra 2 mg estradiolio (estradiolio hemihidrato pavidalu).
Pagalbinė medžiaga, kurios poveikis žinomas:
Kiekvienoje 2 mg plėvele dengtoje tabletėje yra 36,8 mg laktozės monohidrato.
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Plėvele dengta tabletė.
Estrofem 2 mg: mėlynos, plėvele dengtos, apvalios, abipusiai išgaubtos tabletės, su užrašu NOVO 280. Skersmuo 6 mm.
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1 Terapinės indikacijos
Pakaitinė hormonų terapija (PHT), esant estrogenų trūkumo simptomams po menopauzės.
Osteoporozės profilaktika moterims po menopauzės, kurioms yra didelė osteoporozinių kaulų lūžių rizika ir jos netoleruoja kitų vaistų, skirtų osteoporozės profilaktikai, arba šie vaistai joms yra kontraindikuotini.
Moterims, kurių gimda nepašalinta, kartu būtina vartoti progestagenų. Nėra pakankamai duomenų apie vyresnių nei 65 metų moterų gydymą šiuo vaistu.
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
Estrofem yra vien estrogeno turintis vaistas, skirtas pakaitinei hormonų terapijai (PHT) moterims, kurioms pašalinta gimda. Estrofem vartojamas per burną, geriamas po 1 tabletę per parą be pertraukų. Pradiniam menopauzės simptomų gydymui bei tolesniam gydymui būtina vartoti mažiausią efektyvią vaisto dozę trumpiausią gydymo laikotarpį (taip pat žr. 4.4 skyrių).
Estrofem dozė keičiama į didesnę arba į mažesnę, jeigu po 3 mėnesių simptomus mažinantis poveikis yra nepakankamas arba jeigu vaistas nepakankamai toleruojamas.
Mineralų kauluose netekimo profilaktikai paprastai užtenka 1-2 mg estradiolio per parą, todėl ilgalaikei osteoporozės profilaktikai didesnės dozės paprastai nevartojamos.
Moterims, nevartojusioms PHT, kurioms pašalinta gimda ir nėra mėnesinių, arba moterims, kurioms keičiamas nepertraukiamos ciklinės PHT vaistas, gydymą Estrofem galima pradėti bet kurią tinkamą dieną. Tačiau, jei gimda nepašalinta, Estrofem reikia vartoti kartu su progestagenais.
Moterims, kurioms ciklinės arba nepertraukiamos PHT vaistas keičiamas į Estrofem, gydymą galima pradėti 5 kraujavimo dieną, tačiau būtina kartu skirti progestagenų. Paprastai progestagenų papildomai skiriama mažiausiai 12-14 paskutinių kiekvieno 28 dienų ciklo dienų. Progestagenų tipas ir dozė turi užtikrinti pakankamą estrogenų sukeltos endometriumo proliferacijos slopinimą (tai pat žr. 4.4 skyrių).
Užmiršus pavartoti tabletę, ją reikia išgerti kuo greičiau 12 valandų bėgyje. Jeigu praėjo daugiau nei 12 valandų, šią tabletę reikia išmesti ir toliau vartoti kaip įprasta. Moterims, kurioms nepašalinta gimda, pamiršus suvartoti paskirtą dozę gali padidėti kraujavimo bei tepančių išskyrų tikimybė.
Moterims po histerektomijos nerekomenduojama kartu su estrogenu skirti ir progestageno, išskyrus tuo atveju, jeigu anksčiau buvo diagnozuota endometriozė.
4.3 Kontraindikacijos
- Nustatytas, praeityje buvęs arba įtariamas krūties vėžys.
- Nustatytas arba įtariamas nuo estrogenų priklausantis piktybinis navikas, pvz., endometriumo vėžys.
- Nežinomos kilmės kraujavimas iš lytinių organų.
- Negydyta endometriumo hiperplazija.
- Buvusios arba esamos venų tromboembolinės ligos (giliųjų venų trombozė, plaučių embolija).
- Nustatyti trombofiliniai sutrikimai (pvz., C baltymo, S baltymo arba antitrombino trūkumas (žr. 4.4 skyrių)).
- Esamos arba neseniai buvusios arterijų tromboembolinės ligos (pvz., angina, miokardo infarktas).
- Ūminė kepenų liga, arba praeityje buvusios kepenų ligos, jei kepenų funkciniai rodikliai tebėra pakitę.
- Padidėjęs jautrumas veikliajai medžiagai arba bet kuriai pagalbinei medžiagai.
- Porfirija.
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Gydant pomenopauzinius simptomus, PHT turi būti skiriama tik tuo atveju, jei šie simptomai neigiamai įtakoja gyvenimo kokybę. Visais atvejais būtina ne rečiau kaip kartą per metus įvertinti riziką ir naudą, ir PHT tęsti tik tol, kol nauda yra didesnė negu rizika.
Kadangi patirties, gydant moteris, kurioms prasidėjusi ankstyva menopauzė (dėl kiaušidžių funkcijos nepakankamumo arba chirurginio gydymo), yra nedaug, duomenų apie riziką, susijusią su HRT, gydant ankstyvos menopauzės simptomus, taip pat yra nedaug. Dėl nedidelės absoliučios rizikos jaunesnėms moterims, naudos ir rizikos santykis šioms moterims gali būti palankesnis, negu vyresnio amžiaus moterims.
Pacientės medicininis ištyrimas prieš skiriant vaisto ir tolesnis jos stebėjimas
Prieš pradedant vartoti arba pakartotinai skiriant PHT vaisto, būtina surinkti išsamią pacientės bei jos šeimos anamnezę. Fizinį tyrimą (įskaitant dubens organų ir krūtų) reikia atlikti atsižvelgiant į anamnezės duomenis, vaisto vartojimo kontraindikacijas bei specialius įspėjimus. Gydymo laikotarpiu rekomenduojama reguliariai tikrinti pacientę; apžiūrų dažnis ir tyrimų apimtis nustatoma individualiai. Moterims reikia paaiškinti, apie kokius pokyčius krūtyse būtina pranešti gydytojui arba slaugytojai (žr. skyrių „Krūties vėžys“ žemiau). Kiti tyrimai, įskaitant tinkamus vaizdinės diagnostikos tyrimus
pvz., mamografiją, kiekvienu atveju atsižvelgiant į klinikinę pacientės būklę, turi būti atliekami remiantis įprastinėmis medicininės patikros rekomendacijomis.
Būklės, kai būtina papildoma pacientės priežiūra
Pacientę reikia stebėti ypač atidžiai, jei ji serga ar sirgo kai kuriomis ligomis ir /arba jos pasunkėjo nėštumo laikotarpiu arba anksčiau taikant gydymą hormonais. Būtina žinoti, jog šios ligos vartojant Estrofem gali atsinaujinti arba pasunkėti, o ypač:
– Lejomioma (gimdos fibromos) arba endometriozė.
– Tromboembolinių sutrikimų rizikos veiksniai (žr. toliau).
– Nuo estrogenų priklausomų navikų rizikos veiksniai, pvz., pirmojo laipsnio krūties vėžio paveldimumas.
– Hipertenzija.
– Kepenų ligos (pvz., kepenų adenoma).
– Cukrinis diabetas, esant kraujagyslių pažeidimui arba be jo.
– Cholelitiazė.
– Migrena arba (stiprūs) galvos skausmai.
– Sisteminė raudonoji vilkligė.
– Praeityje diagnozuota endometriumo hiperplazija (žr. toliau).
– Epilepsija.
– Bronchinė astma.
– Otosklerozė.
Atvejai, kai būtina nedelsiant nutraukti vaisto vartojimą:
Gydymą reikia nutraukti, pasireiškus bet kuriai vaisto vartojimo kontraindikacijai bei šiais atvejais:
– Atsiradus geltai arba sutrikus kepenų funkcijai.
– Reikšmingai padidėjus arteriniam kraujospūdžiui.
– Naujai atsiradus migrenos tipo galvos skausmams.
– Pastojus.
Endometriumo hiperplazija ir karcinoma
Moterims, kurioms gimda nepašalinta ilgesnį laiką skiriant vien estrogenų, padidėja endometriumo hiperplazijos arba karcinomos rizika. Nustatyta, kad tik estrogenų preparatus vartojančioms moterims rizika susirgti endometriumo vėžiu, priklausomai nuo gydymo trukmės ir estrogenų dozės, yra nuo 2 iki 12 kartų didesnė nei nevartojančioms moterims (žr. 4.8 skyrių). Nutraukus gydymą, ši rizika gali išlikti padidėjusi mažiausiai 10 metų.
Moterims, kurioms gimda nepašalinta, kartu su estrogenais vartojant progestageno mažiausiai 12 dienų ciklo laikotarpiu, papildoma rizika susijusi su vien estrogenų PHT vartojimu neatsiranda.
Moterims, kurių gimda nepašalinta, per pirmuosius gydymo mėnesius gali prasidėti kraujavimas arba atsirasti tepančių išskyrų iš lyties organų. Jei kraujavimas arba tepančių išskyrų atsiranda jau kurį laiką vartojant vaisto arba nepraeina net ir nutraukus vaisto vartojimą, būtina nustatyti šio reiškinio priežastį ir, jei būtina, atlikti endometriumo biopsiją, kad būtų atmesta endometriumo karcinomos diagnozė.
Stimuliacija vien estrogenais gali sukelti ikinavikinę ar navikinę likusių endometriozės židinių transformaciją. Todėl moterims, kurioms histerektomija buvo atlikta dėl endometriozės, ypač jeigu žinoma, kad yra išlikę endometriozės židinių, prie vien estrogenų PHT rekomenduojama pridėti progestageno.
Krūties vėžys
Remiantis bendrais duomenimis, nustatyta didesnė krūties vėžio rizika moterims, vartojančioms sudėtinę estrogenų‑progestagenų PHT, ir galima didesnė krūties vėžio rizika moterims, vartojančioms vien estrogenų PHT. Ši rizika priklauso nuo PHT vartojimo trukmės. Moterų sveikatos iniciatyvos tyrimas (ang. Women’s Health Initiative study WHI) parodė, kad moterims, kurioms pašalinta gimda vartojant vien estrogenų PHT, rizika susirgti krūties vėžiu nepadidėja. Epidemiologinių tyrimų metu buvo nustatyta šiek tiek padidinta rizika susirgti krūties vėžiu, tačiau ji yra žymiai mažesnė, negu moterims, vartojančioms sudėtinę estrogenų-progestagenų PHT (žr. 4.8 skyrių).
Padidėjusi rizika išryškėja per kelerius vartojimo metus, tačiau, nutraukus vaisto vartojimą, ji grįžta į pradinį lygmenį per kelerius (daugiausiai per penkerius) metus.
PHT, ypač kombinuotas gydymas estrogenais-progestagenais, didina mamografinį krūties tankį, o tai gali turėti neigiamos įtakos atliekant radiologinę krūties vėžio diagnostiką.
Kiaušidžių vėžys yra daug retesnis už krūties vėžį. Igalaikis (ne mažiau kaip 5 arba 10 metų) vien estrogenų PHT vartojimas moterims, kurioms atlikta histerektomija, buvo susijęs su nežymiai padidėjusia kiaušidžių vėžio rizika (žr. 4.8 skyrių). Kai kurių tyrimų, įskaitant WHI tyrimą, duomenys rodo, kad ilgalaikis sudėtinės PHT vartojimas moterims, gali sukelti panašią arba šiek tiek mažesnę riziką (žr. 4.8 skyrių).
Tromboembolinės venų ligos
Vartojant PHT, rizika susirgti venų tromboembolija (VTE), t.y. giliųjų venų tromboze arba plaučių embolija padidėja nuo 1,3 iki 3 kartų. Tikimybė pasireikšti šioms ligoms per pirmuosius PHT vartojimo metus yra didesnė, nei vėliau (žr. 4.8 skyrių).
Rizika susirgti VTE pacientėms su trombofiline būkle yra didesnė ir PHT šią riziką gali dar labiau padidinti. Todėl tokioms pacientėms PHT vartoti negalima (žr. 4.3 skyrių).
Žinoma, kad VTE rizikos veiksniai yra estrogenų vartojimas, vyresnis amžius, didelės apimties chirurginė intervencija, ilgalaikė imobilizacija, nutukimas (KMI > 30 kg/m2), nėštumas/pogimdinis laikotarpis, sisteminė raudonoji vilkligė (SRV) bei vėžys. Nėra bendros nuostatos apie galimą varikozinių venų įtaką VTE atsiradimui.
Kaip ir visiems pacientams, pooperaciniu laikotarpiu būtina apsvarstyti galimybę imtis profilaktinių priemonių prieš galimas pooperacines tromboembolines venų komplikacijas. Jeigu planuojama chirurginė intervencija, po kurios numatoma ilgalaikė imobilizacija, likus 4 - 6 savaitėms iki numatomos operacijos rekomenduojama laikinai nutraukti PHT. Vėl pradėti gydymą galima tik tuomet, kai pacientė galės laisvai vaikščioti.
Moterims, nesirgusioms VTE, tačiau turinčioms pirmos eilės giminaičių sirgusių tromboze jauname amžiuje, gali būti pasiūlyta išsitirti dėl VTE, tačiau tik po to, kai bus išsamiai aptartas tyrimo ribotumas (tyrimo metu galima pastebėti tik dalį trombofilinių pakitimų). Jeigu nustatytas toks pat trombofilinis defektas, dėl kurio kiti giminaičiai serga tromboze, arba, jeigu defektas yra „sunkus“ (t.y. antitrombino, S baltymo ar C baltymo trūkumas arba keleto šių elementų trūkumas), PHT vartoti negalima.
Reikia atidžiai įvertinti PHT skyrimo naudos ir rizikos santykį moterims, kurios nuolat vartoja antikoaguliacinius vaistus.
Jei VTE atsiranda pradėjus gydymą, vaistinio preparato vartojimą reikia nutraukti. Pacientes reikia įspėti, kad jeigu jos pajunta tromboembolinėms komplikacijoms būdingus simptomus (pvz., skausmingas kojų patinimas, staigus skausmas krūtinėje, dusulys), būtina nedelsiant kreiptis į savo gydytoją.
Vainikinių arterijų liga (VAL)
Randomizuotų kontroliuojamų tyrimų duomenimis nėra įrodymų, kad moterys, vartojančios sudėtinę estrogenų-progestagenų arba tik estrogenų PHT, nepriklausomai, ar jos serga VAL, ar ne, yra apsaugotos nuo miokardo infarkto.
Randomizuotų kontroliuojamų tyrimų duomenimis, moterims, kurioms pašalinta gimda ir vartojančioms vien tik estrogenų, rizika susirgti VAL nepadidėja.
Išeminis insultas
Vartojant sudėtinę estrogenų-progestagenų ir vien estrogenų terapiją, išeminio insulto rizika padidėja 1,5 karto. Santykinė rizika nepriklauso nuo amžiaus ar laiko nuo menopauzės. Tačiau, kadangi insulto bazinė rizika labai priklauso nuo amžiaus, moterims, vartojančioms PHT, bendra rizika susirgti išeminiu insultu didėja su amžiumi (žr. 4.8 skyrių).
Kitos būklės
Estrogenai gali skatinti skysčių kaupimąsi organizme, todėl pacientes, kurių sutrikusi širdies arba inkstų veikla, reikia atidžiai stebėti.
Moteris, kurioms nustatyta hipertrigliceridemija, estrogenų terapijos arba PHT metu būtina atidžiai stebėti, kadangi žinoma retų atvejų, kai dėl estrogenų smarkiai padidėjo trigliceridų koncentracija kraujo plazmoje, o tai sukėlė pankreatitą.
Estrogenai didina skydliaukės hormonus surišančio globulino koncentraciją, o tai savo ruožtu didina cirkuliuojančio bendro skydliaukės hormono koncentraciją, nustatomą atliekant su proteinu surišto jodo tyrimą, T4 (nustatomą frakcionavimo arba radioimuninės analizės metodu) arba T3 (nustatomą radioimuninės analizės metodu) koncentraciją. T3 įsisavinimas sumažėja; tai rodo padidėjusi skydliaukės hormonus surišančio globulino koncentracija. Nesurištų T3 ir T4 koncentracija nepakinta. Gali padidėti ir kitų surišančiųjų baltymų, t. y. kortikosteroidus surišančio globulino, lytinius hormonus surišančio globulino koncentracija kraujo serume, todėl atitinkamai padidėja kortikosteroidų ir lytinių hormonų koncentracija kraujyje. Nesurištų arba biologiškai aktyvių hormonų koncentracija nepakinta. Gali padidėti kitų plazmos baltymų (angiotenzino/renino substrato, alfa-I-antitripsino, ceruloplazmino) koncentracija.
PHT nepagerina kognityvinės (pažintinės) funkcijos. Kai kurie duomenys leidžia manyti apie galimą padidėjusią demencijos riziką moterims, kurios nepertraukiamą sudėtinę arba tik estrogenų terapiją pradėjo vartoti būdamos vyresnės nei 65 metų amžiaus.
Estrofem sudėtyje yra laktozės monohidrato. Šio vaistinio preparato negalima vartoti pacientėms, kurioms nustatytas retas paveldimas sutrikimas – Lapp laktazės stygius arba gliukozės ir galaktozės malabsorbcija.
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Estrogenų metabolizmas gali suintensyvėti kartu vartojant preparatų, kurie indukuoja vaistus metabolizuojančius fermentus, ypač citochromą P450. Prie tokių preparatų priskiriami prieštraukuliniai vaistai (pvz., fenobarbitalis, fenitoinas, karbamazepinas) ir priešinfekciniai preparatai (pvz., rifampicinas, rifabutinas, nevirapinas, efavirenzas).
Ritonaviras ir nelfinaviras, nors žinomi kaip stipriai veikiantys inhibitoriai, vartojami su steroidiniais hormonais, pasižymi priešingomis savybėmis. Žoliniai preparatai, kurių sudėtyje yra jonažolių (Hypericum perforatum), gali pagreitinti estrogenų metabolizmą.
Kliniškai suintensyvėjęs estrogenų metabolizmas pasireiškia susilpnėjusiu vaisto poveikiu ir pakitusio pobūdžio kraujavimu iš gimdos.
4.6 Vaisingumas, nėštumo ir žindymo laikotarpis
Nėštumas
Estrofem negalima vartoti nėštumo laikotarpiu. Jeigu pastojama vartojant Estrofem, vaisto vartojimą būtina nedelsiant nutraukti.
Remiantis daugumos epidemiologinių tyrimų duomenimis nustatyta, kad atsitiktinis kombinuotų estrogenų pavartojimas nesukelia vaisiui teratogeninio arba fetotoksinio poveikio.
Žindymo laikotarpis
Estrofem negalima skirti žindymo laikotarpiu.
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Estrofem nedaro jokio žinomo poveikio gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus.
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Klinikinė patirtis:
Nepageidaujamos reakcijos klinikinių tyrimų metu pasireiškė mažiau nei 10% pacienčių. Dažniausiai pasitaikiusios nepageidaujamos reakcijos yra krūtų jautrumas/skausmas, pilvo skausmas, edema, galvos skausmas.
Gydant Estrofem gali pasireikšti toliau išvardytos nepageidaujamos reakcijos.
Organų sistemos |
Labai dažni ≥1/10 |
Dažni ≥1/100; <1/10 |
Nedažni ≥1/1000; <1/100 |
Reti ≥1/10000; <1/1000 |
Psichikos sutrikimai |
|
|
|
|
Nervų sistemos sutrikimai |
|
Galvos skausmas |
|
|
Akių sutrikimai |
|
|
Regėjimo sutrikimai |
|
Kraujagyslių sutrikimai |
|
|
Venų tromboembolija |
|
Virškinimo trakto sutrikimai |
|
Pilvo skausmas ar pykinimas |
Dispepsija, vėmimas, dujų susikaupimas žarnyne, meteorizmas (pilvo pūtimas) |
|
Kepenų, tulžies pūslės ir latakų sutrikimai |
|
|
Tulžies akmenys |
|
Odos ir poodinio audinio sutrikimai |
|
|
Bėrimas ar dilgėlinė |
|
Skeleto, raumenų ir jungiamojo audinio sutrikimai |
|
Kojų raumenų mėšlungis |
|
|
Lytinės sistemos ir krūties sutrikimai |
|
Krūtų jautrumas, padidėjimas ar skausmas |
|
|
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai |
|
Edema |
|
|
Tyrimai |
|
Padidėjęs kūno svoris |
|
|
Patirtis, įgyta pateikus vaistinį preparatą į rinką
Be jau minėtų nepageidaujamų reakcijų į vaistą, toliau išvardytos kai kurios nepageidaujamos reakacijos, apie kurias informuota spontaniškai ir, kurios, kaip manoma, yra galimai susijusios su gydymu Estrofem. Šių spontaninių nepageidaujamų reakcijų dažnis apibūdinamas kaip labai retas (<1/10 000) ir nežinomas (negali būti įvertintas pagal turimus duomenis)). Poregistraciniu laikotarpiu pranešimų apie nepageidaujamas reakcijas, o ypač apie nereikšmingas arba gerai žinomas, gaunama nepakankamai. Pateikti dažniai turėtų būti interpretuojami atsižvelgiant į šią aplinkybę:
- Imuninės sistemos sutrikimai: generalizuota padidinto jautrumo reakcija (pvz., anafilaksinė reakcija/anafilaksinis šokas).
- Nervų sistemos sutrikimai: migrenos pasunkėjimas, insultas, svaigulys, depresija.
- Virškinimo trakto sutrikimai: viduriavimas.
- Odos ir poodinio audinio sutrikimai: alopecija.
- Lytinės sistemos ir krūties sutrikimai: nereguliarus kraujavimas iš makšties.
- Tyrimai: kraujospūdžio padidėjimas.
Vartojant kitų estrogenų preparatų, pasitaikė toliau nurodytų nepageidaujamų reakcijų:
- Miokardo infarktas, stazinis širdies nepakankamumas.
- Venų tromboembolija, t.y. kojų giliųjų venų arba dubens venų trombozė arba plaučių embolija.
- Tulžies pūslės ligos.
- Odos ir poodinio audinio sutrikimai: chloazma, daugiaformė eritema, mazginė eritema, kraujagyslinė purpura, niežėjimas.
- Makšties kandidozė.
- Nuo estrogenų priklausomi gerybiniai ir piktybiniai navikai, pvz., endometriumo vėžys (žr. skyrių 4.4), endometriumo hiperplazija arba gimdos fibroidų padidėjimas*.
- Nemiga.
- Epilepsija.
- Lytinio potraukio sutrikimai (tiksliai neapibrėžiama).
- Bronchinės astmos paūmėjimas.
- Galima demencija (žr. 4.4 skyrių).
* Moterims, kurioms nepašalinta gimda
Krūties vėžio rizika
Vien estrogenų preparatus vartojančioms moterims rizika susirgti krūties vėžiu padidėja, tačiau žymiai mažiau nei toms, kurios vartoja sudėtinius estrogenų-progestagenų preparatus.
Krūties vėžio rizika priklauso nuo PHT vartojimo trukmės (žr. 4.4 skyrių).
Toliau pateikiami didžiausio randomizuoto placebu kontroliuojamo tyrimo (WHI tyrimas) ir didžiausio epidemiologinio tyrimo (MWS) rezultatai.
MWS - apskaičiuota papildoma krūties vėžio rizika po 5 PHT vartojimo metų
Amžiaus ribos (metais) |
Papildomi atvejai 1000‑iui niekada nevartojusių PHT, per 5 metus * |
Rizikos santykis ir 95% PI** |
Papildomi atvejai 1000-iui moterų, vartojančių PHT, per 5 metus (95% PI) |
Tik estrogenų PHT |
|||
50-65 |
9-12 |
1,2 |
1-2 (0-3) |
Sudėtinė estrogenų-progestagenų PHT |
|||
50-65 |
9-12 |
1,7 |
6 (5-7) |
* Papildomi atvejai skaičiuojami nuo bazinio dažnumo išsivysčiusiose šalyse ** Bendra rizika. Rizikos santykis (ang. risk ratio, RR) nėra pastovus, jis didėja, ilgėjant PHT vartojimo trukmei. Pastaba: Krūties vėžio atvejų pagrindinis dažnumas skirtingas kiekvienoje ES šalyje, todėl, papildomų krūties vėžio atvejų skaičius taip pat keičiasi proporcingai. |
JAV WHI tyrimai – papildoma krūties vėžio rizika po 5 vartojimo metų
Amžiaus ribos (metais) |
Atvejų skaičius 1000‑iui moterų, nevartojančių PHT, per 5 metus |
Rizikos santykis ir 95% PI |
Papildomi atvejai 1000-iui moterų, vartojančių PHT, per 5 metus (95% PI) |
Tik KKE (konjuguotų kumelės estrogenų) PHT |
|||
50-79 |
21 |
0,8 (0,7-1,0) |
-4 (-6-0)* |
KKE + MPA (medroksiprogesterono acetatas) estrogenų-progestagenų PHT** |
|||
50-79 |
17 |
1,2 (1,0-1,5) |
4 (0-9) |
* WHI tyrime dalyvavo moterys, kurioms pašalinta gimda. Todėl, krūties vėžio rizika nebuvo padidėjusi.
** Tyrime dalyvavo tik tos moterys, kurios iki tyrimo nevartojo PHT; per 5 pirmuosius PHT vartojmo metus rizikos padidėjimo nebuvo pastebėta. Po 5 vaisto vartojimo metų ši rizika buvo didesnė nei toms, moterims, kurios nevartojo PHT.
Endometriumo vėžio rizika
Moterims po menopauzės, kurioms nepašalinta gimda
Endometriumo vėžiu suserga 5-ios iš 1000 moterų, kurioms nepašalinta gimda ir kurios nevartoja PHT.
Vien estrogenų PHT nerekomenduojama moterims, kurioms nepašalinta gimda, kadangi, didėja endometriumo vėžio rizika (žr. 4.4 skyrių).
Remiantis epidemiologinių tyrimų duomenimis, nustatyta, kad priklausomai nuo vien estrogenų preparatų vartojimo trukmės ir estrogeno dozės, 1000-iui 50-65 metų amžiaus moterų papildomai diagnozuojama nuo 5 iki 55 endometriumo vėžio atvejų.
Gydymą estrogenu papildžius progestagenu bent 12 dienų per ciklą, šio rizikos padidėjimo galima išvengti. Milijono Moterų Tyrimo duomenimis, po 5 metų sudėtinės PHT vartojimo (nuosekliai cikliškai arba nepertraukiamai), endometriumo vėžio rizika nepadidėjo (RR=1,0 (0,8-1,2)).
Kiaušidžių vėžio rizika
Ilgai vartojant vien estrogenų bei sudėtinę estrogenų-progestagenų PHT šiek tiek padidėja rizika susirgti kiaušidžių vėžiu. Milijono moterų tyrime registruotas 1 papildomas kiaušidžių vėžio atvejis iš 2500 moterų, vartojančių PHT 5 metus.
Venų tromboembolijos rizika
Vartojant PHT santykinė rizika susirgti venų tromboembolinėmis (VTE) ligomis, t.y. giliųjų venų tromboze arba plaučių embolija, padidėja nuo 1,3 iki 3 kartų. Šiomis ligomis dažniau susergama pirmaisiais PHT vartojimo metais (žr. 4.4 skyrių). Žemiau pateikti WHI tyrimo duomenys.
WHI tyrimai – papildoma VTE rizika per 5 PHT vartojimo metus
Amžiaus ribos (metais) |
Atvejų skaičius 1000-iui moterų placebo grupėje per 5 metus |
Rizikos santykis ir 95% PI |
Papildomi atvejai 1000-iui moterų, vartojančių PHT per 5 metus (95% PI) |
Geriamieji tik estrogenų PHT vaistai* |
|||
50-59 |
7 |
1,2 (0,6-2,4) |
1 (-3-10) |
Geriamieji sudėtinės estrogenų-progestagenų PHT vaistai |
|||
50-59 |
4 |
2,3 (1,2-4,3) |
5 (1-13) |
* Tyrime dalyvavo moterys, kurioms pašalinta gimda.
Vainikinių arterijų ligos rizika
Jeigu sudėtinę estrogenų-progestagenų PHT vartoja vyresnės nei 60 metų moterys, joms šiek tiek padidėja rizika susirgti vainikinių arterijų liga (žr. 4.4 skyrių).
Išeminio insulto rizika
Vartojant vien estrogenų ir estrogenų-progestagenų PHT, santykinė rizika susirgti išeminiu insultu padidėja iki 1,5 karto. Tačiau hemoraginio insulto rizika, vartojant PHT, nepadidėja.
Ši santykinė rizika nepriklauso nuo amžiaus ir vaisto vartojimo trukmės, tačiau, bazinė rizika labai priklauso nuo amžiaus. Bendra insulto rizika moterims, vartojančioms PHT, didėja su amžiumi (žr. 4.4 skyrių).
Visi WHI tyrimai – papildoma išeminio insulto* rizika per 5 vartojimo metus
Amžiaus ribos (metais) |
Atvejų skaičius 1000-iui moterų placebo grupėje per 5 metus |
Rizikos santykis ir 95% PI |
Papildomi atvejai 1000-iui moterų, vartojančių PHT per 5 metus (95% PI) |
50-59 |
8 |
1,3 (1,1-1,6) |
3 (1-5) |
* Išeminio ir hemoraginio insulto atvejai atskirai neišskiriami.
Pranešimas apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas
Svarbu pranešti apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas, pastebėtas po vaistinio preparato pateikimo į rinką, nes tai leidžia nuolat stebėti vaistinio preparato naudos ir rizikos santykį. Sveikatos priežiūros specialistai turi pranešti apie bet kokias įtariamas nepageidaujamas reakcijas, užpildę interneto svetainėje http://www.vvkt.lt/ esančią formą, ir atsiųsti ją paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt.
4.9 Perdozavimas
Perdozavus vaisto, gali atsirasti pykinimas ir vėmimas. Perdozavimo atveju skiriamas simptominis gydymas.
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė: natūralūs ir pusiau sintetiniai estrogenai, gryni. ATC kodas: G03C A03.
Veiklioji medžiaga, sintetinis 17β-estradiolis yra chemiškai ir biologiškai identiškas endogeniniam žmogaus organizmo estradioliui. Vartojamas esant estrogenų sintezės nepakankamumui menopauzės laikotarpiu. Jis palengvina menopauzės sukeltus simptomus.
Estrogenai apsaugo nuo kaulų tankio sumažėjimo, sukelto menopauzės ar kiaušidžių pašalinimo.
Estrogenų trūkumas menopauzės laikotarpiu yra susijęs su padidėjusia kaulų struktūros kaita ir sumažėjusia kaulų mase. Estrogenų poveikis kaulų mineraliniam tankiui priklauso nuo dozės. Apsauginis vaisto poveikis išlieka, kol yra taikomas gydymas. Nutraukus PHT, kaulų masė mažėja panašiu greičiu, kaip ir vaisto nevartojusioms moterims.WHI tyrimo duomenys bei kitų tyrimų metaanalizė įrodė, kad PHT – tiek estrogenų, tiek estrogenų ir progestagenų - taikymas sveikoms moterims sumažina šlaunikaulio, stuburo slankstelių bei kitų osteoporozinių lūžių riziką. PHT taip pat apsaugo nuo kaulų lūžių moteris, kurioms nustatytas mažas kaulų tankis ir/arba diagnozuota osteoporozė, tačiau tai įrodančių duomenų dar nepakanka.
Estrofem poveikis kaulų mineraliniam tankiui buvo tirtas dviejų metų trukmės randomizuoto, dvigubai aklo, placebu kontroliuojamo tyrimo metu, kuriame dalyvavo moterys ankstyvuoju pomenopauziniu laikotarpiu (n=166, 41 moteris iš jų buvo gydyta 1 mg ir 42 moterys – 2 mg Estrofem). Estrofem 1 mg ir 2 mg žymiai sumažino juosmeninės stuburo dalies ir šlaunikaulio kaulų masės sumažėjimą, lyginant su placebu. Vartojant 1 mg ir 2 mg dozę, vidutinis juosmeninės stuburo dalies kaulų mineralinio tankio procentinio pokyčio skirtumas, lyginant su placebu, atitinkamai buvo 4,3% ir 5,3%, šlaunikaulio kaklelio – atitinkamai 4,0% ir 3,9%. Šlaunikaulio gumburo pokyčiai po dviejų gydymo metų buvo atitinkamai 3,3% ir 3,2%.
61% ir 68% moterų juosmeninės stuburo dalies kaulų mineralinis tankis išliko toks pats arba padidėjo gydant atitinkamai 1 mg ar 2 mg Estrofem.
5.2 Farmakokinetinės savybės
Absorbcija
Estrogenų vaistiniai preparatai gerai absorbuojasi per odą, gleivinę bei virškinamąjį traktą
Vartojant geriamojo mikronizuotos formos 17β-estradiolio, jis greitai absorbuojasi iš virškinimo trakto. Jis ekstensyviai metabolizuojamas pirmajame metabolizmo rate kepenyse ir kituose virškinimo organuose. Išgėrus 2 mg estradiolio, didžiausia jo koncentracija kraujo plazmoje susidaro po 6 valandų ir yra apie 44 pg/ml (30-50 pg/ml). 17β-estradiolio pusinės eliminacijos periodas yra apie 18 valandų.
Pasiskirstymas
Egzogeninių estrogenų pasiskirstymas panašus į endogeninių. Estrogenams būdingas platus pasiskirstymas organizme; paprastai didesnės jų koncentracijos aptinkamos lytiniams hormonams jautriuose organuose. Kraujyje estrogenai cirkuliuoja prisijungę prie lytinius hormonus surišančio globulino (SHSG) (37%) bei albumino (61%), tuo tarpu apie 1-2% yra nesurištas.
Biotransformacija
Egzogeniniai Estrogenai metabolizuojami tuo pačiu būdu, kaip ir endogeniniai estrogenai. Metabolinė transformacija daugiausia vyksta kepenyse bei gleivinėje, o taip pat ir lytiniams hormonams jautriuose organuose. Jos metu formuojasi mažiau aktyvūs arba neaktyvūs metabolitai, įskaitant estroną, katecholestrogenus bei keli estrogeno sulfatai bei gliukuronidai. Estriolis yra pagrindinis su šlapimu pašalinamas metabolitas. Po menopauzės reikšminga cirkuliuojančių estrogenų dalis egzistuoja junginių su sulfatais pavidalu, ypatingai estrono sulfato, kuris tarnauja kaip cirkuliuojantis rezervuaras aktyvesnių estrogenų formavimuisi.
Eliminacija
Estradiolis, estronas ir estriolis išsiskiria su tulžimi, kur jie yra hidrolizuojami ir reabsorbuojami (enterohepatinė cirkuliacija), o daugiausia jie išskiriami į šlapimą kartu su gliukuronidų ir sulfatų junginiais.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Estradiolio galimas toksinis poveikis yra gerai žinomas. Kitų reikšmingų vaistą skiriančiam gydytojui ikiklinikinių saugumo tyrimo duomenų, išskyrus tuos, kurie nurodyti kituose vaisto aprašo skyriuose, nėra.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Abiejų stiprumų tablečių branduolį sudaro:
Laktozė monohidratas
Kukurūzų krakmolas
Hidroksipropilceliuliozė
Talkas
Magnio stearatas
Tabletės plėvelė
Estrofem 1 mg:
Hipromeliozė
Talkas
Titano dioksidas (E171)
Propilenglikolis
Raudonasis geležies oksidas (E172)
Estrofem 2 mg:
Hipromeliozė
Talkas
Titano dioksidas (E171)
Makrogolis 400
Indigokarminas (E132)
6.2 Nesuderinamumas
Duomenys nebūtini.
6.3 Tinkamumo laikas
4 metai.
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Negalima šaldyti.
6.5 Talpyklės pobūdis ir jos turinys
Tablečių talpyklė - kalendorinė disko pakuotė.
Kalendorinę disko pakuotę su 28 tabletėmis sudaro trys dalys:
- Pagrindas iš spalvoto neskaidraus polipropileno,
- Disko formos dangtelis iš skaidraus polistireno,
- Centrinė skalė iš spalvoto neskaidraus polistireno.
6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti
Nesuvartotą preparatą ar atliekas reikia tvarkyti laikantis vietinių reikalavimų.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
-
+185-24+161
-
+44-7+37
-
+20-4+16
-
+15-6+9
-
+9-5+4
- Daugiau gydymo įstaigų
Anekdotai
-
Pacientas pas gydytoją. Gydytojas:
-Turiu Jums dvi naujienas, vieną - blogą, kitą - gerą, nuo kurios pradėti?
Pacientas:
-Pradėkite nuo geros.
Gydytojas:
-Šią ligą pavadinsime Jūsų vardu... - Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar žinote naujos formos, kuri vartojama kartą per mėnesį, vitamino D pavadinimą