Chlordiazepoksidas, 10mg, dengtos tabletės
Vartojimas: vartoti per burną
Registratorius: Tarchominskie Zaklady Farmaceutyczne Polfa S.A., Lenkija
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Chlordiazepoksidas
1. Kas yra ELENIUM ir kam jis vartojamas
ELENIUM veiklioji medžiaga yra chlordiazepoksidas, kuris priskiriamas benzodiazepinų grupei.
Vaistas vartojamas:
- trumpalaikiam (2-4 savaičių trukmės) nerimo, lydimo nemigos ar trumpalaikių psichosomatinių sutrikimų ar psichinių simptomų ar be nemigos, gydymui, kai sutrikimas yra sunkus, riboja paciento veiklą ar labai jį vargina;
- simptominiam ūminio alkoholio nutraukimo sindromo gydymui.
Pastaba. Nerimo ir įtampos, susijusių su kasdieninėmis problemomis, šalinimui šis vaistas netinka.
2. Kas žinotina prieš vartojant ELENIUM
ELENIUM vartoti negalima:
- jeigu yra alergija chlordiazepoksidui, benzodiazepinams arba bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje);
- jeigu yra sunkus kvėpavimo sutrikimas;
- jeigu yra sunkus kepenų veiklos sutrikimas;
- jeigu yra didelis raumenų nuovargis ar silpnumas, t. y. liga, vadinama generalizuota miastenija;
- jeigu jus kamuoja kvėpavimo sutrikimai miego metu, t. y. liga, vadinama miego apnėja;
- jeigu yra obsesinis – kompulsinis sindromas arba fobijos;
- jeigu yra lėtinė psichozė.
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pasitarkite su gydytoju arba vaistininku, prieš pradėdami vartoti ELENIUM:
- jeigu jus kamuoja kvėpavimo sutrikimai;
- jeigu jums yra bet kokių inkstų ar kepenų sutrikimų;
- jeigu jums yra padidėjęs akispūdis, t.y. sergate glaukoma;
- jeigu jums yra porfirija (įgimtas sutrikimas, kuris pasireiškia pūslėmis odoje, pilvo skausmais, psichikos ar nervų sistemos sutrikimais);
- jeigu jūs anksčiau piktnaudžiavote alkoholiu ar buvote priklausomas nuo vaistų.
Pripratimas
Jei po kelių savaičių vaisto vartojimo jūs pastebėjote, kad vaistas veikia ne taip gerai kaip gydymo pradžioje, pasakykite tai savo gydytojui.
Priklausomybė.
Šio vaisto vartojimas gali skatinti priklausomybės nuo šio vaistinio preparato išsivystymą. Kuo didesnė dozė ir vartojimo trukmė, tuo didesnė priklausomybės rizika. Be to, didesnė rizika gresia tiems žmonėms, kurie praeityje piktnaudžiavo alkoholiu arba vaistiniais preparatais.
Nutraukimo požymiai
Jeigu išsivystė priklausomybė ir gydymą nutrauksite staiga, gali pasireikšti nutraukimo požymiai, tokie kaip: galvos ir raumenų skausmas, susijaudinimas ir emocinė įtampa, neramumas, sumišimas, orientacijos sutrikimas, irzlumas ir nemiga. Sunkiais atvejais būna tokių požymių: jums gali atrodyti, kad daiktai nerealūs ar keisti, kad jūs atsiskyrėte nuo savo kūno, padidėja jautrumas šviesai, garsui ir lytėjimui, galūnių tirpimas ir dilgčiojimas galūnėse, galite matyti ar girdėti tai ko nėra (haliucinacijos).
Nutraukimo požymių galima išvengti vaisto dozę mažinant palaipsniui.
Atoveiksmio nemiga ir nerimas
Nutraukus gydymą, jums gali pasireikšti atoveiksmio epizodas (trumpai pasireiškia prieš gydymą buvę simptomai). Kartu su šiuo epizodu gali būti nuotaikos svyravimas, nerimas ar nemiga ir nerimastingumas. Kadangi nutraukimo ar atoveiksmio sindromo tikimybė didesnė staiga nutraukus gydymą, rekomenduojama dozę mažinti palaipsniui iki visiško nutraukimo. Kad šie požymiai pasireikštų kaip galima rečiau, vartokite ELENIUM tiksliai kaip jūsų gydytojas jums nurodė.
Anterogradinė amnezija
ELENIUM ir kiti panašūs vaistai gali sukelti anterogradinę amneziją, būklę kai neįsimenami neseniai vykę įvykiai. Atminties netekimas dažniausiai pasireiškia kelias valandas po vaisto išgėrimo, ypač jei išgerta didelė vaisto dozė. Kad atminties netekimo rizika būtų mažesnė vaistą reikia gerti pusė valandos prieš miegą ir nepertraukiamai miegoti 7 -8 valandas.
Vaikams
Šis vaistas vaikams nerekomenduojamas, nes saugumas ir veiksmingumas vaikams neištirti
Kiti vaistai ir ELENIUM
Jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Visų pirma gydytojui jūs turite pasakyti, jei jūs vartojate:
- Vaistų, kurie veikia centrinę nervų sistemą, tokių kaip bendrieji anestetikai, narkotiniai analgetikai, neuroleptikai, antidepresantai, raminamieji vaistai, raminamąjį poveikį sukeliantys antihistamininiai preparatai. Šie vaistai stiprina chlordiazepoksido sukeliamą centrinės nervų sistemos slopinimą.
- Vaistų nuo epilepsijos. Vartojami kartu su chlordiazepoksidu jie, gali sustiprinti šio vaisto nepageidaujamą poveikį ir toksiškumą. Esant būtinybei vartoti šiuos vaistus kartu, reikia imtis ypatingų atsargumo priemonių.
- Kepenų fermentus slopinančių vaistų (tokių kaip disulfiramas, cimetidinas, eritromicinas, ketokonazolis), nes jie slopina chlordiazepoksido biotransformaciją, taip pat kaip ir kitų benzodiazepinų, ir tai gali sukelti stipresnį poveikį.
- Kepenų fermentus sužadinančių vaistų (tokių kaip rifampicinas, fenitoinas, karbamazepinas), kurie spartina chlordiazepoksido ir kitų benzodiazepinų biotransformaciją, todėl šie vaistai sukelia silpnesnį poveikį.
ELENIUM vartojimas su alkoholiu
Gydymo ELENIUM metu draudžiama vartoti alkoholinius gėrimus. Alkoholis gali sustiprinti slopinimo poveikį ir sukelti per didelį mieguistumą.
Nėštumas, žindymo laikotarpis
Jeigu esate nėščia, žindote kūdikį, manote, kad galbūt esate nėščia, arba planuojate pastoti, tai prieš vartodama šį vaistą, pasitarkite su gydytoju.
Jei jūs vartosite šį vaistą vėlyvuoju nėštumo periodu ar gimdymo metu, jūsų ką tik gimęs kūdikis gali būti mažiau aktyvus nei kiti kūdikiai, suglebęs, jo kūno temperatūra gali būti žemesnė, gali būti kvėpavimo ar maitinimosi sutrikimų. Jūsų kūdikio prisitaikymas šalčiui gali būti sutrikęs. Jeigu vėlyvuoju nėštumo laikotarpiu vaisto vartojote reguliariai, jūsų kūdikiui po gimimo gali pasireikšti nutraukimo sindromas.
Nevartokite šio vaisto, jeigu žindote, nes jis išsiskiria su motinos pienu.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Chlordiazepoksidas gali sukelti galvos svaigimą, mieguistumą ar užmaršumą dienos metu, arba gali paveikti dėmesio koncentraciją. Tai gali paveikti jūsų gebėjimą vairuoti ar valdyti mechanizmus. Neturėtumėte dalyvauti jokioje kitoje veikloje, kuri galėtų kelti pavojų jums ar kitiems žmonėms.
Jūs turite vengti alkoholio, kol vartojate ELENIUM, nes dėl to gali pasireikšti mieguistumas ir labai sutrikti Jūsų gebėjimas vairuoti ar valdyti mechanizmus.
ELENIUM sudėtyje yra sacharozės ir laktozės monohidrato.
Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šį vaistą
3. Kaip vartoti ELENIUM
Visada vartokite šį vaistą tiksliai kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Suaugusieji
- Nerimui šalinti chlordiazepoksido paros dozė yra 30 mg, kurią reikia gerti kas 6 – 8 valandas. Išskirtinais atvejais, priklausomai nuo paciento būklės, dozę galima didinti. Tačiau negalima viršyti 100 mg didžiausios paros dozės.
- Nerimo su nemiga atveju vartojama vienkartinė 10 – 30 mg dozė, ją išgeriant prieš miegą.
- Sujaudinimo atvejais esant ūminio alkoholio nutraukimo sindromui, dozė yra 30 – 100 mg. Jeigu reikia, po 2 – 4 valandų dozę galima pakartoti, bet neviršyti 200 mg per 24 valandas. Vėliau dozę sumažinti iki palaikomosios – mažiausios veiksmingos dozės, neleidžiant pasireikšti sujaudinimo simptomams.
Senyvi pacientai
Senyvo amžiaus pacientai yra jautresni vaistų, veikiančių centrinę nervų sistemą, poveikiui. Tokiems pacientams reikėtų vartoti mažiausią efektyvią chlordiazepoksido dozę. Dozė neturėtų viršyti pusės jaunesniems žmonėms skirtos dozės.
Jeigu jūs manote, kad vaistas sukelia per stiprų ar per silpną poveikį, pastarkite su savo gydytoju ar vaistininku.
Vartojimo metodas
Tabletes nurykite užsigeriant nedideliu kiekiu vandens.
Vartojimo trukmė
Šis vaistas vartojamas simptominiam nerimo gydymui. Ilgą laiką (ilgiau kaip 4 savaites) gydyti šiuo vaistu nerekomenduojama. Tai padės išvengti priklausomybės išsivystymo ir nepageidaujamo poveikio pasireiškimo, kai nustosite vartoti šį vaistą (žr. skyrių “Nustojus vartoti ELENIUM”).
Vartojimas vaikams
Vaikams chlordiazepoksido vartoti nerekomenduojama.
Ką daryti pavartojus per didelę ELENIUM dozę?
Perdozavimas chlordiazepoksidu pasireiškia mieguistumu, sumišimu, susilpnėjusia raumenų jėga. Sunkesniais perdozavimo atvejais gali ištikti koma.
Perdozavus ELENIUM nedelsiant reikia sukelti vėmimą (jei pacientas sąmoningas) ir nedelsiant kreiptis į savo gydytoją ar į artimiausią ligoninės skubios pagalbos skyrių. Visada pasiimkite šio vaisto pakuotę, net jei tablečių joje neliko.
Pamiršus pavartoti ELENIUM
Nesuvartojus nerimui gydyti skirtos dozės nustatytu laiku ir jei praėjo mažiau nei 3 val. tuo tada, kai turėjote ją išgerti, dozę reikia suvartoti kiek galima greičiau po to, kai prisiminėte. Jeigu praėjo daugiau nei 3 val. nuo tada kai įprastai geriate vaistą, toliau vaisto vartokite kaip įprasta.
Jeigu jūs pamiršote išgerti vaisto nemigai gydyti, gerkite tik tuomet jeigu lieka tiek laiko, kad miegoti galėsite 7-8 val.
Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą dozę.
Nustojus vartoti ELENIUM
- Jeigu gydytojo paskirtas gydymas ELENIUM baigėsi, jūsų gydytojas nuspręs ar jums reikia tolesnio gydymo.
- ELENIUM tablečių kiekis ir vartojimo dažnis turi būti mažinami palaipsniui iki visiško nutraukimo. Jūsų gydytojas pasakys kaip tai daryti.
- Nustojus vartoti šį vaistą jums gali pasireikšti galvos skausmas, raumenų skausmas, nerimas, įtampa, depresija, neramumas, prakaitavimas, sumišimas ar dirglumas. Gali vėl pasireikšti iki gydymo buvusi nemiga. Jeigu jus kamuoja bet kuris šių požymių, kreipkitės į gydytoją.
- Nenustokite vaisto vartoti staiga. Nes gali pasireikšti dar sunkesni požymiai: realybės jausmo praradimas, atitrūkimo nuo gyvenimo jausmas, jausmų praradimas. Kai kuriems žmonėms pasireiškė rankų ir kojų tirpimas ar dilgčiojimas, spengimas ausyse, pernelyg didelis jautrumas šviesai, garsui ir lietimui, nekontroliuojami judesiai ar padidėjęs aktyvumas, raumenų trūkčiojimas, drebulys, pykinimas, vėmimas, skrandžio negalavimas ar skrandžio skausmas, apetito netekimas, sujaudinimas, nenormaliai greitas širdies plakimas, panikos priepuoliai, galvos svaigimas ar jausmas, kad nukrisite, atminties praradimas, haliucinacijos, sustingimo ir negalėjimo lengvai judėti jausmas, karščio jausmas, traukuliai.
- Traukuliai dažniau pasireiškia žmonėms vartojantiems antidepresantus ir tiems kurie turi sveikatos sutrikimų, pasireiškiančių traukuliais.
Jeigu jums pasireiškė bet kuris šių požymių nedelsiant kreipkitės į gydytoją.
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
4. Galimas šalutinis poveikis
Šis vaistas, kaip ir visi kiti, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Nedelsiant kreipkitės į gydytoją, jei pasireiškė žemiau išvardytas šalutinis poveikis.
- Sunki alerginė reakcija (pasireiškia labai retai – mažiau nei 1 vartotojui iš 10 000): sunku kvėpuoti, patino lūpos, veidas, liežuvis, gerklė, rankos, kojos ir (ar) jaučiate silpnumą ar galvos svaigimą.
- Paradoksinės reakcijos (pasireiškimo dažnis nežinomas – negali būti įvertintas pagal turimus duomenis): neramumas, susijaudinimas, irzlumas, agresyvumas, manija, siautėjimas, baisūs sapnai (košmarai), matymas ar girdėjimas dalykų, kurių nėra (haliucinacijos), kontakto su realybe praradimas (psichozė), netinkamas elgesys. Šis šalutinis poveikis dažniau pasireiškia vaikams ir senyvo amžiaus žmonėms.
Pasakykite savo gydytojui, jei pasireiškė žemiau išvardytas šalutinis poveikis
Retas (pasireiškia mažiau negu 1 vartotojui iš 1000):
- pykinimas, skrandžio negalavimai, sausumas burnoje.
Dažnis nežinomas (negali būti įvertintas pagal turimus duomenis):
- kraujo sudėties pokyčiai (pasireiškia bendras silpnumas, gerklės skausmas, nepaaiškinamas mėlynių atsiradimas ar kraujavimas, dažnai kartojasi infekcinės ligos, atsirandą opelių ar opų burnos gleivinėje);
- apetito stoka;
- mieguistumas, reakcijos sulėtėjimas, galvos skausmas ir svaigimas, sumišimas ir orientacijos sutrikimas, valingų judesių sutrikimas. Šie poveikiai dažniausiai pasireiškia gydymo pradžioje, vyresnio amžiaus žmonėms ir paprastai išnyksta toliau tęsiant gydymą. Ūmiai atsirandančių poveikių intensyvumas ir pasireiškimo dažnis mažesnis kai skiriama mažesnė vaisto dozė;
- neaiški kalba ir netaisyklinga tartis, atminties sutrikimas, libido sutrikimai (paprastai pasireiškia po didelių vaisto dozių);
- regos sutrikimas, įskaitant dvejinimąsi ir neryškų matymą;
- sulėtėjusi širdies veikla (bradikardija), krūtinės skausmas;
- žemas kraujo spaudimas;
- akių baltymų, odos pageltimas (gelta), suaktyvėję kepenų fermentai;
- alerginė odos reakcija (bėrimas, dilgėlinė);
- nevalingi ritmiški raumenų judesiai (tremoras), raumenų silpnumas;
- nepilno pasišlapinimo jausmas ar šlapinimosi nekontroliavimas;
- mėnesinių sutrikimai;
- bendras silpnumas, alpimas;
- priklausomybė nuo šio vaisto. Nutraukus gydymą gali pasireikšti tokie požymiai: galvos ir raumenų skausmas, ryškus sujaudinimas ir emocinė įtampa, nerimastingumas, sumišimas, orientacijos sutrikimas, dirglumas, nemiga. Didesnė priklausomybės rizika yra pacientams, kurie praeityje piktnaudžiavo alkoholiu arba vaistiniais preparatais;
- depresija;
- anterogradinė amnezija (žr. 2 skyrių).
Pranešimas apie šalutinį poveikį
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Apie šalutinį poveikį taip pat galite pranešti tiesiogiai, užpildę interneto svetainėje www.vvkt.lt esančią formą, paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, tel: 8 800 73568, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt. Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.
5. Kaip laikyti ELENIUM
Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
Laikyti ne aukštesnėje kaip 25°C temperatūroje.
Lizdines plokšteles laikyti kartono dėžutėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos ir drėgmės.
Ant dėžutės po „Tinka iki“ ir ant lizdinės plokštelės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaisto vartoti negalima. Vaistas tinkamas vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Vaistų negalima išmesti į kanalizaciją arba su buitinėmis atliekomis. Kaip išmesti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
ELENIUM sudėtis
- Veiklioji medžiaga yra chlordiazepoksidas. Kiekvienoje dengtoje tabletėje yra 10 mg chlordiazepoksido.
- Pagalbinės medžiagos tabletės branduolyje yra bulvių krakmolas, karboksimetilkrakmolo A natrio druska, želatina, polisorbatas 80, talkas, magnio stearatas, laktozė monohidratas; dangale - polivinilo alkoholis, talkas, maltodekstrinas, sacharozė, indigotinas (E132), chinolino geltonasis (E104), titano dioksidas (E171).
ELENIUM išvaizda ir kiekis pakuotėje
Tabletės yra dengtos, žalios spalvos, apvalios, abipusiai išgaubtos. Perlaužtos tabletės paviršius yra nuo baltos iki kreminės spalvos.
Kartono dėžutėje yra 50 dengtų tablečių (dvi lizdinės plokštelės, kuriose yra po 25 tabletes).
Tarptautinis pavadinimas | Chlordiazepoksidas |
Vaisto stiprumas | 10mg |
Vaisto forma | dengtos tabletės |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti per burną |
Registracijos numeris | LT/1/94/0468 |
Registratorius | Tarchominskie Zaklady Farmaceutyczne Polfa S.A., Lenkija |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 1994.06.02 |
Vaistas perregistruotas | 2013.12.05 |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
ELENIUM 10 mg dengtos tabletės
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
Kiekvienoje dengtoje tabletėje yra 10 mg chlordiazepoksido.
Pagalbinės medžiagos, kurių poveikis žinomas: laktozė monohidratas (54,5 mg), sacharozė (18,25 mg).
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Dengta tabletė.
Žalios spalvos dengtos tabletės, apvalios, abipusiai išgaubtos. Perlaužtos tabletės paviršius yra nuo baltos iki kreminės spalvos.
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1 Terapinės indikacijos
Trumpalaikis (2-4 savaičių trukmės) nerimo, lydimo nemigos ar trumpalaikių psichosomatinių sutrikimų ar psichinių simptomų ar be nemigos, gydymas, jei sutrikimas yra sunkus, riboja paciento veiklą ar labai jį vargina.
Simptominis ūminio alkoholio nutraukimo sindromo gydymas.
Pastaba. Nerimo ir įtampos, susijusių su kasdieninėmis problemomis, šalinimui šis vaistinis preparatas netinka.
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
Dozavimas
Dozavimas ir vartojimo trukmė nustatoma remiantis konkretaus paciento sveikatos būkle (žr.žemiau).
Suaugusieji
- Nerimui šalinti chlordiazepoksido paros dozė yra 30 mg, kurią reikia gerti kas 6 – 8 valandas. Išskirtinais atvejais, priklausomai nuo paciento būklės, dozę galima didinti. Tačiau negalima viršyti 100 mg didžiausios paros dozės.
- Nerimo su nemiga atveju vartojama vienkartinė 10 – 30 mg dozė, ją išgeriant prieš miegą.
- Sujaudinimo atvejais esant ūminio alkoholio nutraukimo sindromui, dozė yra 30 – 100 mg. Jeigu reikia, po 2 – 4 valandų dozę galima pakartoti, bet neviršyti 200 mg per 24 valandas. Vėliau dozę sumažinti iki palaikomosios – mažiausios veiksmingos dozės, neleidžiant pasireikšti sujaudinimo simptomams.
Senyviems pacientams
Senyvi pacientai yra jautresni vaistų, veikiančių centrinę nervų sistemą, poveikiui. Tokiems pacientams reikėtų vartoti mažiausią veiksmingą chlordiazepoksido dozę. Dozės neturėtų viršyti pusės jaunesniems žmonėms skirtos dozės.
Vaikų populiacija
ELENIUM nėra skirtas vaikams.
Gydymo trukmė
Gydymas chlordiazepoksidu turi būti kiek įmanoma trumpesnis.
Gydant nerimą reikia reguliariai vertinti paciento būklę ir peržiūrėti gydymo pratęsimo poreikį, tai ypač aktualu, kai pacientui nėra ligos simptomų. Bendra gydymo trukmė neturėtų būti ilgesnė nei 8-12 savaičių, įskaitant ir dozės mažinimo laiką.
Gydant nerimą su nemiga bendra gydymo trukmė gali būti nuo kelių dienų iki 2 savaičių, bet ne ilgesnė nei 4 savaitės įskaitant ir dozės mažinimo laiką.
Tam tikrais atvejais gali prireikti gydymą tęsti ilgiau nei rekomenduojama. Tokiais atvejais vaistinį preparatą galima vartoti tik iš naujo ištyrus pacientą.
Gydymą reikia pradėti mažiausia rekomenduojama doze. Neturėtų būti viršijama maksimali dozė.
Išgėrus vaistą jis greitai pasiskirsto, todėl vartoti reikia prieš pat einant miegoti.
Gydant ilgo poveikio benzodiazepinais, gydymo pradžioje pacientą reikia reguliariai stebėti ir jei reikia mažinti vaisto dozę ar vartojimo dažnį, kad išvengti perdozavimo dėl vaisto akumuliacijos.
Vartojimo metodas
Tabletes reikia išgerti, prieš valgant arba valgio metu, užgeriant nedideliu kiekiu vandens. Rekomenduojama vartoti mažiausias dozes, kurios efektyviai slopina nerimo simptomus. Dozę didinti palaipsniui.
Šio vaisto vartojimą reikia baigti laipsniškai mažinant dozę. Tai ypač svarbu pacientams, kurie chlordiazepoksidą vartoja ilgesnį laiką. Vaisto vartojimą nutraukus staiga, gali sutrikti miegas, atsirasti dėmesio ir susikaupimo sutrikimai.
4.3 Kontraindikacijos
- Padidėjęs jautrumas benzodiazepinams, veikliajai arba bet kuriai 6.1 skyriuje nurodytai pagalbinei medžiagai.
- Sunkus kvėpavimo nepakankamumas.
- Sunkus kepenų nepakankamumas.
- Miego apnėjos sindromas.
- Sunkioji miastenija.
- Obsesinis – kompulsinis sindromas arba fobijos.
- Lėtinės psichozės.
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Bendra informacija, susijusi su gydymo benzodiazepinais ir kitais miegą sukeliančiais vaistais poveikiu, kurią reikėtų apsvarstyti prieš pradedant vartoti chlordiazepoksidą.
Toleravimas
Reguliarus benzodiazepinų arba kitų panašiai veikiančių vaistų, įskaitant ir chlordiazepoksidą, vartojimas, po keleto savaičių gali sąlygoti jų poveikio sumažėjimą.
Priklausomybė
Jei benzodiazepinų arba kitų panašiai veikiančių vaistų vartojama ilgą laiką, galima fizinė ir psichinė priklausomybė. Kuo didesnė dozė ir vartojimo trukmė, tuo didesnė priklausomybės rizika. Be to, didesnė rizika gresia pacientams, kurie praeityje piktnaudžiavo alkoholiu arba vaistiniais preparatais. Jeigu atsiranda fizinė priklausomybė, nutraukus gydymą, pasireiškia nutraukimo sindromas.
Nutraukimo sindromas
Būdingi nutraukimo sindromo simptomai yra šie: galvos ir raumenų skausmas, sujaudinimas ir emocinė įtampa, nerimastingumas, konfūzija, dezorientacija, dirglumas, nemiga. Sunkiais atvejais būna tokių simptomų: realybės jausmo praradimas, asmenybės sutrikimas, padidėja jautrumas šviesai, garsui ir lytėjimui, juntamas dilgčiojimas galūnėse, galūnių sustingimas, pasireiškia haliucinacijos ir epilepsijos priepuoliai.
Benzodiazepinų turi būti vartojama ypatingai atsargiai pacientams, kurie anksčiau yra piktnaudžiavę alkoholiu ar vaistais.
Atoveiksmio nemiga ir nerimas
Nutraukus gydymą, galimas trumpalaikis sindromas, kai pasireiškia prieš gydymą benzodiazepinais buvę simptomai tik stipresne forma. Kartu su šiuo sindromu gali būti nuotaikos svyravimas, nerimas ar nemiga ir nerimastingumas. Kadangi greitai mažinant dozę nutraukimo ir atoveiksmio simptomų atsiradimo rizika didesnė, rekomenduojama dozę mažinti palaipsniui.
Gydymo trukmė
Gydymo trukmė turi būti kiek įmanoma trumpesnė (žr. skyrių 4.2) atsižvelgiant į indikacijas, neturi būti ilgesnė nei 4 savaitės gydant nemigą ir 8-12 savaičių gydant nerimą, įskaitant dozės mažinimo laiką. Tęsti gydymą ilgiau nei rekomenduojama galima tik pakartotinai įvertinus situaciją.
Prieš pradedant gydymą gali būti naudinga informuoti pacientą, kad gydymas truks neilgai, ir tiksliai paaiškinti, kaip bus palaipsniui mažinama dozė. Be to, yra svarbu, kad pacientas žinotų apie atoveiksmio fenomeno galimybę, tokiu būdu sumažinant iki minimumo nerimą dėl tokių simptomų, jeigu jų atsirastų nutraukus vaistinio preparato vartojimą.
Yra pranešimų, kad vartojant trumpo poveikio benzodiazepinų nutraukimo fenomenas gali pasireikšti tarp dozių vartojimo, ypač jei dozė didelė.
Kada vartojami ilgo poveikio benzodiazepinai svarbu įspėti pacientą, kad keičiant gydymą trumpo poveikio benzodiazepinais, gali atsirasti nutraukimo simptomų.
Amnezija
Chlordiazepoksidas, kaip benzodiazepinai ir į benzodiazepinus panašūs vaistai, gali sukelti anterogradinę amneziją. Ši būklė dažniausiai pasireiškia praėjus kelioms valandoms po vaistinio preparato nurijimo ir todėl, kad sumažinti riziką, pacientai turi garantuoti, jog galės 7 – 8 valandas nepertraukiamai miegoti (žr. 4.8 skyrių).
Psichinės ir paradoksinės reakcijos
Žinoma, kad vartojant benzodiazepinų pasireiškia įvairios reakcijos, tokios kaip nerimastingumas, susijaudinimas, irzlumas, agresyvumas, kliedesys, įniršis, košmarai, haliucinacijos, psichozės, nederamas elgesys ir kitas nepageidaujamas elgesys. Jeigu tai pasireiškia, vaistinio preparato vartojimas turi būti nutrauktas. Minėtų reakcijų pasireiškimas yra daugiau tikėtinas vaikams ir senyviems žmonėms.
Specialios pacientų grupės
Vyresni žmonės turėtų vartoti mažesnes chlordiazepoksido dozes (žr. 4.2 skyrių), nes jiems vaistas gali sukelti nepageidaujamą poveikį, ypač orientacijos ir judesių koordinacijos sutrikimą (kritimai, susižalojimai).
Benzodiazepinai ir į benzodiazepinus panašūs vaistai nerekomenduojami pacientams, sergantiems sunkiu kepenų nepakankamumu, ne jie gali pagreitinti kepenų encefalopatijos išsivystymą. Kepenų nepakankamumas gali sąlygoti benzodiazepinų nepageidaujamų poveikių paūmėjimą.
Pacientai, sergantys lėtiniu inkstų funkcijos nepakankamumu, chlordiazepoksidą turėtų vartoti atsargiai.
Pacientai, sergantys lėtiniu kvėpavimo funkcijos nepakankamumu, chlordiazepoksidą turėtų vartoti atsargiai, kadangi įrodyta, jog benzodiazepinai pasižymi smegenų kvėpavimo centrą slopinančiu poveikiu.
Pacientams, sergantiems lėtiniu inkstų funkcijos nepakankamumu, kepenų ligomis, taip pat lėtiniu kvėpavimo funkcijos nepakankamumu, gali reikti sumažinti dozę.
Benzodiazepinai ir į benzodiazepinus panašūs vaistai nerekomenduojami pacientams, sergantiems psichozėmis.
Vartojimas depresijos metu
Chlordiazepoksidas turėtų būti atsargiai skiriamas pacientams, kuriems pasireiškia endogeninės depresijos simptomai. Šie pacientai gali būti linkę į savižudybę. Dėl tyčinio perdozavimo galimybės, tokiems pacientams chlordiazepoksidas turi būti išrašomas mažiausiomis galimomis dozėmis.
Benzodiazepinai ir į benzodiazepinus panašūs vaistai vieni neturėtų būti vartojami depresijos ar su depresija susijusio nerimo gydymui. Gydymas vien tik šiais vaistais, gali sustiprinti polinkį į savižudybę.
Benzodiazepinai ir į benzodiazepinus panašūs vaistai turėtų būti atsargiai skiriami pacientams, kurie praeityje piktnaudžiavo alkoholiu arba vaistais. Tokius chlordiazepoksidu gydomus pacientus būtina atidžiai prižiūrėti, kadangi jiems dažniau gali atsirasti pripratimas ir psichinė priklausomybė.
Chlordiazepoksido reikia skirti atsargiai pacientams, sergantiems porfirija, kadangi vaistas gali stiprinti šios ligos simptomus.
Reikėtų atsargiai skirti pacientams, sergantiems glaukoma, ypač uždarojo kampo glaukoma.
Chlordiazepoksido reikia skirti atsargiai pacientams, sergantiems spinocereberaline ataksija, taip pat ir Myasthenia gravis.
ELENIUM sudėtyje yra sacharozės. Šio vaistinio preparato negalima skirti pacientams, kuriems nustatytas retas paveldimas sutrikimas – fruktozės netoleravimas, gliukozės ir galaktozės malabsorbcija arba sacharazės ir izomaltazės stygius.
ELENIUM sudėtyje yra laktozės. Šio vaistinio preparato negalima vartoti pacientams, kuriems nustatytas retas paveldimas sutrikimas – Lapp laktazės stygius arba gliukozės ir galaktozės malabsorbcija.
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Chlordiazepoksido sukeliamą centrinės nervų sistemos slopinimą stiprina kartu vartojami centrinę nervų sistemą veikiantys vaistai: bendrieji anestetikai, narkotiniai analgetikai, neuroleptikai, antidepresantai, raminamieji vaistai, raminamąjį poveikį sukeliantys antihistamininiai preparatai.
Vaistai nuo epilepsijos, vartojami kartu su chlordiazepoksidu, gali sustiprinti šio vaisto nepageidaujamą poveikį ir toksiškumą. Esant būtinybei vartoti šiuos vaistus kartu, reikia imtis ypatingų atsargumo priemonių.
Kepenų fermentų inhibitoriai (tokie kaip disulfiramas, cimetidinas, eritromicinas, ketokonazolis) slopina chlordiazepoksido biotransformaciją, taip pat kaip ir kiti benzodiazepinai, ir tai gali sukelti stipresnį poveikį.
Kepenų fermentų induktoriai (tokie kaip rifampicinas, fenitoinas, karbamazepinas) spartina chlordiazepoksido ir kitų benzodiazepinų biotransformaciją, todėl šie vaistai sukelia silpnesnį farmakologinį poveikį.
Alkoholis gali sustiprinti slopinantį chlordiazepoksido poveikį centrinei nervų sistemai.
4.6 Vaisingumas, nėštumo ir žindymo laikotarpis
Šį vaistą nėščioms moterims pirmajame ir trečiajame trimestruose vartoti galima tik tada, kai būtina ir nėra saugesnių alternatyvų. Chlordiazepoksido skyrimas nėščioms moterims, ypač ilgesnį laiką, gali sukelti vaisiaus apsigimimus, taip pat kūdikiams po gimimo gali atsirasti nutraukimo sindromas. Jei benzodiazepinai didelėmis arba mažomis dozėmis tam tikrą laiką skiriami vėlyvuoju nėštumo periodu, naujagimiui gali pasireikšti hipotermija, hipotonija, čiulpimo reflekso susilpnėjimas.
Skiriant vaisto vaisingo amžiaus pacientei, ją reikia įspėti, kad ketinanti pastoti arba įtarianti, kad pastojo, moteris turi kreiptis į gydytoją dėl vaistinio preparato nutraukimo.
Chlordiazepoksido išsiskiria su motinos pienu, todėl jei vaisto vartoti būtina, žindymą reikia nutraukti.
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Pacientą reikia įspėti, kad gali pasireikšti sedacija, amnezija, sutrikęs gebėjimas susikaupti, galvos svaigimas, neryškus matymas ar sutrikti raumenų funkcija. Jei šie simptomai pasireiškė, pacientas negali vairuoti ir valdyti mechanizmų ar dalyvauti kitokioje veikloje, kurios metu šie simptomai galėtų sukelti pavojų jam ar kitiems žmonėms. Jei nepakankamai ilgai miegama, sutrikusio budrumo tikimybė gali būti didesnė. Jei kartu vartojama kitų vaistų minėti simptomai gali būti stipriau išreikšti (žr. 4.5 skyrių).
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Nepageidaujamo poveikio dažnis ir stiprumas priklauso nuo paciento individualaus jautrumo ir vaisto dozės. Poveikiai dažniausiai yra lengvi ir praeina nutraukus vaisto vartojimą.
Nepageidaujamo poveikio dažnis apibūdinamas taip: labai dažnas (≥ 1/10), dažnas (nuo ≥ 1/100 iki < 1/10), nedažnas (nuo ≥ 1/1 000 iki < 1/100), retas (nuo ≥ 1/10 000 iki < 1/1000), labai retas (< 1/10 000) ir nežinomas (negali būti apskaičiuotas pagal turimus duomenis).
Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai
Nežinomas: kraujo morfologinės sudėties pakitimai.
Imuninės sistemos sutrikimai
Labai retas: anafilaktinės reakcijos.
Metabolizmo ir mitybos sutrikimai
Nežinomas: apetito stoka.
Psichikos sutrikimai
Nežinomas: paradoksinės reakcijos – psichomotorinis sujaudinimas, nemiga, padidėjęs dirglumas ir agresyvumas, tremoras, traukuliai.
Psichinės ir paradoksinės reakcijos dažniausiai pasireiškia pavartojus alkoholio, vyresnio amžiaus žmonėms ir pacientams sergantiems psichikos ligomis.
Nervų sistemos sutrikimai
Nežinomas: mieguistumas, sulėtėjusi reakcija, galvos skausmas ir svaigimas, sumišimas ir dezorientacija, ataksija. Šie poveikiai dažniausiai pasireiškia gydymo pradžioje, vyresniems pacientams (žr. 4.4 skyrių) ir paprastai išnyksta tęsiant gydymą. Ūmiai atsirandančių poveikių intensyvumas ir pasireiškimo dažnis mažesnis kai skiriama mažesnė vaisto dozė.
Kartais, ypač po didelių vaisto dozių, gali pasireiškti dizartrija (neaiški kalba ir netaisyklinga tartis), atminties sutrikimas, lytinio potraukio sutrikimai.
Akių sutrikimai
Nežinomas: regos sutrikimai (neaiškus matymas, dvejinimąsis).
Širdies sutrikimai
Nežinomas: bradikardija, krūtinės skausmas.
Kraujagyslių sutrikimai
Nežinomas: nežymi hipotenzija.
Virškinimo trakto sutrikimai
Retas: pykinimas, skrandžio negalavimai, burnos sausumas.
Kepenų, tulžies pūslės ir latakų sutrikimai
Nežinomas: nežymiai padidėjęs kepenų transaminazių aktyvumas, kepenų funkcijos sutrikimas įskaitant geltą.
Odos ir poodinio audinio sutrikimai
Nežinomas: alerginės odos reakcijos (bėrimas, niežulys, dilgėlinė).
Skeleto, raumenų ir jungiamojo audinio sutrikimai
Nežinomas: tremoras, miotonija.
Inkstų ir šlapimo takų sutrikimai
Nežinomas: šlapimo susilaikymas, šlapimo nelaikymas.
Lytinės sistemos ir krūties sutrikimai
Nežinomas: menstruacijų sutrikimas.
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai
Nežinomas: nuovargis, alpulys.
Priklausomybė
Nežinomas: vartojant chlordiazepoksido net ir terapinėmis dozėmis gali vystytis psichinė ir fizinė priklausomybė. Nutraukus gydymą gali atsirasti nutraukimo reakcijų ar atoveiksmio fenomenas (žr. 4.4 skyrių).
Pacientai, piktnaudžiaujantys alkoholiu ar vaistais, turi didesnį polinkį išsivystyti priklausomybei.
Vartojant benzodiazepinų gali pasireikšti iki gydymo buvusi depresija.
Pranešimas apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas
Svarbu pranešti apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas, pastebėtas po vaistinio preparato pateikimo į rinką, nes tai leidžia nuolat stebėti vaistinio preparato naudos ir rizikos santykį. Sveikatos priežiūros specialistai turi pranešti apie bet kokias įtariamas nepageidaujamas reakcijas, užpildę interneto svetainėje http://www.vvkt.lt/ esančią formą, ir atsiųsti ją paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt.
4.9 Perdozavimas
Perdozavus vaistinio preparato, kaip ir kitų benzodiazepinų, grėsmės gyvybei neturėtų būti, išskyrus perdozavimą derinyje su kitomis CNS slopinančiomis medžiagomis, įskaitant alkoholį.
Gydant bet kokio vaistinio preparato perdozavimą reikia turėti galvoje, kad gali būti suvartota kitų medžiagų.
Perdozavus geriamųjų benzodiazepinų (per pirmąją valandą po perdozavimo) jeigu pacientas sąmoningas reikia sukelti vėmimą, ar jeigu pacientas yra nesąmoningas išplauti skrandį, esant apsaugotiems kvėpavimo takams. Jeigu skrandžio ištuštinimas naudos neduos, absorbcijai sumažinti reikia sugirdyti aktyvintosios anglies. Intensyviosios priežiūros metu ypatingą dėmesį reikia kreipti į kvėpavimo ir kardiovaskulinę funkciją.
Benzodiazepinų perdozavimas paprastai pasireiškia laipsnišku centrinės nervų sistemos slopinimu, svyruojančiu nuo apsnūdimo iki komos. Lengvais atvejais galimi tokie simptomai: apsnūdimas, sumišimas ir letargija, sunkesniais atvejais, galimi tokie simptomai kaip ataksija, hipotonija, hipotenzija, kvėpavimo slopinimas, retai galima koma ir labai retai gali ištikti mirtis.
Kaip specifinis priešnuodis gali būti vartojamas flumazenilis.
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė – anksiolitikai, benzodiazepino dariniai. ATC kodas – N05BA02.
Chlordiazepoksidas yra benzodiazepinų grupės darinys. Jis veikia daugelį centrinės nervų sistemos struktūrų, ypač limbinę sistemą ir pagumburį; struktūras, susijusias su emocijų kontrole. Panašiai kaip visi benzodiazepinai, jis sustiprina GABA-erginių neuronų slopinantį poveikį žievėje, gumbure ir pagumburyje. Buvo nustatytos specifinės benzodiazepinų prisijungimo vietos. Tai yra membranos baltymų struktūros, susijusios GABA-A receptoriaus ir chloro kanalo kompleksu. Chlordiazepoksido poveikis pagrįstas GABA-erginių receptorių jautrumo keitimu, tai sąlygoja šių receptorių sustiprėjusį afinitetą gama–amino sviesto rūgščiai (GABA), endogeniniam neurotransmiteriui, pasižyminčiam slopinančiu poveikiu.
Kaip benzodiazepino veikimo ar GABA – A receptorių aktyvavimo pasekmė, per chloro kanalą padidėja chloro jonų srautas į neuroną. Dėl to įvyksta ląstelės membranos hiperpoliarizacija, dėl šio pokyčio mažėja neurono aktyvumas.
Kliniškai chlordiazepoksidas pasižymi nerimą slopinančiu ir raminančiu poveikiu, taip pat vidutinio stiprumo anksiolitiniu poveikiu bei silpnu antiepilepsiniu poveikiu bei mažina skersaruožių raumenų tonusą.
5.2 Farmakokinetinės savybės
Absorbcija
Chlordiazepoksidas gerai rezorbuojamas iš virškinimo trakto. Išgėrus preparato, didžiausia jo koncentracija serume būna po 1 – 2 valandų.
Pasiskirstymas
Chlordiazepoksidas prasiskverbia per placentą ir hematoencefalinį barjerą, jis išsiskiria su motinos pienu. Vaisto pusinės eliminacijos periodas trunka 6 – 30 valandų.
Biotransformacija
Chlordiazepoksidas kepenyse metabolizuojamas į veiklius metabolitus (dimetilchlordiazepoksidą, demoksepamą), todėl jo poveikis trunka ilgiau.
Eliminacija
Chlordiazepoksidas nepakitęs ir metabolitų forma šalinamas su šlapimu.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Informacijos, susijusios su ilgalaikiais bandymais su gyvūnais, atliekamų norint įvertinti mutagenines ir kancerogenines chlordiazepoksido savybes, nėra.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Tabletės branduolys
Bulvių krakmolas
Karboksimetilkrakmolo A natrio druska
Želatina
Polisorbatas 80
Talkas
Magnio stearatas
Laktozė monohidratas
Tabletės dangalas
Polivinilo alkoholis
Talkas
Maltodekstrinas
Sacharozė
Indigotinas (E132)
Chinolino geltonasis (E104)
Titano dioksidas (E171)
6.2 Nesuderinamumas
Duomenys nebūtini.
6.3 Tinkamumo laikas
4 metai.
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Laikyti ne aukštesnėje kaip 25°C temperatūroje.
Lizdines plokšteles laikyti kartono dėžutėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos ir drėgmės.
6.5 Talpyklės pobūdis ir jos turinys
PVC/Al lizdinė plokštelė.
Kartono dėžutė, kurioje yra 50 dengtų tablečių (dvi lizdinės plokštelės, kuriose yra po 25 tabletes).
6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti
Specialių reikalavimų nėra.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
- Daktare, pas mane kažkoks keistas daltonizmo atvejis... Aš nematau vienos spalvos...
- Kokios?
- Iš kur gi man žinoti, aš juk niekad jos nemačiau!- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?