Ibandrono rūgštis, 3mg/3ml, injekcinis tirpalas
Vartojimas: leisti į veną
Registratorius: ZENTIVA k.s., Čekija
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Ibandrono rūgštis
I PRIEDAS
PREPARATO CHARAKTERISTIKŲ SANTRAUKA1.VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMASOsagrand 3 mg/3 ml injekcinis tirpalas
2.kokybinė ir kiekybinė sudėtisVienoje ampulėje, 3 ml tirpalo, yra 3 mg ibandrono rūgšties (3,375 mg ibandronato natrio druskos monohidrato pavidalu).
Ibandrono rūgšties koncentracija injekciniame tirpale yra 1 mg/ml.
Pagalbinė medžiaga, kurios poveikis žinomas.
Šio vaistinio preparato dozėje yra mažiau kaip 1 mmol (23 mg) natrio, t.y. jis beveik neturi reikšmės.
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3.FARMACINĖ formaInjekcinis tirpalas.
Bespalvis tirpalas, kuriame nėra kietų dalelių.4.klinikinĖ informacija4.1Terapinės indikacijosOsteoporozės gydymas moterims po menopauzės, kurioms yra padidėjusi kaulų lūžių rizika (žr. 5.1 skyrių). Įrodyta, kad vaistinis preparatas veiksmingai mažina stuburo slankstelių lūžių riziką, o veiksmingumas mažinant šlaunikaulio kaklelio lūžių riziką nenustatytas.
4.2Dozavimas ir vartojimo metodasDozavimas
Rekomenduojama dozė yra 3 mg ibandrono rūgšties, kuri suleidžiama į veną per 1530 sekundžių, kas tris mėnesius.
Pacientas turi vartoti kalcio ir vitamino D papildų (žr. 4.4 ir 4.5 skyrius).
Praleidus dozę, vaistinį preparatą reikia suleisti kiek galima greičiau. Vėliau injekcijas reikia leisti pagal planą kas 3 mėnesius, skaičiuojant nuo paskutinės injekcijos datos.
Optimali osteoporozės gydymo bisfosfonatais trukmė nėra nustatyta. Gydymo pratęsimo būtinybę, remiantis Osagrand gydymo nauda ir galima rizika konkrečiam pacientui, reikia vertinti periodiškai, ypač praėjus 5 ar daugiau gydymo metų.
Ypatingos populiacijos
Pacientams, kurių inkstų funkcija sutrikusi
Pacientams, kurių kreatinino koncentracija kraujo serume yra didesnė nei 200 mikromolių/l (2,3 mg/dl) arba kreatinino klirensas (išmatuotasis arba apskaičiuotasis) yra mažesnis nei 30 ml/min., ibandrono rūgšties vartoti nerekomenduojama, nes klinikinių duomenų apie tokius pacientus nepakanka (žr. 4.4 ir 5.2 skyrius).
Pacientams, kuriems yra lengvas arba vidutinio sunkumo inkstų funkcijos sutrikimas (kreatinino koncentracija serume yra 200 mikromolių/l (2,3 mg/dl) ar mažesnė arba kreatinino klirensas (išmatuotasis arba apskaičiuotasis) yra 30 ml/min. ar didesnis), dozės keisti nereikia.
Pacientams, kurių kepenų funkcija sutrikusi
Dozės keisti nereikia (žr. 5.2 skyrių).
Senyviems pacientams (vyresniems kaip 65 metų)
Dozės keisti nereikia (žr. 5.2 skyrių).
Vaikų populiacija
Jaunesniems, kaip 18 metų vaikams ibandrono rūgštis neskiriama ir ibandrono rūgšties tyrimų su šia populiacija neatlikta (žr. 5.1 ir 5.2 skyrius).
Vartojimo metodas
Kas tris mėnesius per 1530 sekundžių suleisti į veną.
Vaistinis preparatas turi būti suleistas tik į veną (žr. 4.4 skyrių).
4.3Kontraindikacijos-Padidėjęs jautrumas ibandrono rūgščiai arba bet kuriai 6.1 skyriuje nurodytai pagalbinei medžiagai.
-Hipokalcemija.
4.4Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonėsVartojimo klaidos
Būtinas atsargumas, kad Osagrand injekcija nebūtų suleista į arteriją arba šalia venos, nes gali pasireikšti audinių pažaida.
Hipokalcemija
Ibandrono rūgštį, kaip ir kitokius bisfosfonatus, suleidus į veną, gali trumpam sumažėti kalcio koncentracija serume.
Esamą hipokalcemiją reikia koreguoti prieš pradedant gydymą ibandrono rūgšties injekcija. Kiti kaulų ir mineralų metabolizmo sutrikimai irgi turi būti veiksmingai gydomi prieš pradedant gydymą ibandrono rūgšties injekcija. Visi pacientai turi vartoti pakankamai kalcio ir vitamino D.
Anafilaksinė reakcija ar šokas
Ibandrono rūgštimi į veną gydytiems pacientams buvo pastebėti anafilaksinės reakcijos ar šoko atvejai, įskaitant mirtį nulėmusius atvejus.
Jei į veną leidžiama ibandrono rūgšties, reikalinga tinkama medikų priežiūra ir lengvai prieinamos sekimo priemonės. Jei pasireiškia anafilaksija arba kita sunki padidėjusio jautrumo arba alerginė reakcija, reikia nedelsiant nutraukti injekciją ir pradėti tinkamą gydymą.
Inkstų funkcijos sutrikimas
Pacientus, kurie serga ligomis, kurių metu gali būti pažeisti inkstai, ar vartoja vaistinių preparatų, kurie gali sukelti nepageidaujamų inkstų reiškinių, gydymo metu reikia reguliariai tirti pagal geros medicininės praktikos reikalavimus.
Kadangi klinikinių tyrimų nepakanka, ibandrono rūgšties nerekomenduojama vartoti pacientams, kurių kreatinino koncentracija serume yra didesnė kaip 200 mikromolių/l (2,3 mg/dl) arba kreatinino klirensas yra mažesnis kaip 30 ml/min (žr. 4.2 ir 5.2 skyrius).
Pacientai, kuriems yra širdies sutrikimas
Pacientams, kuriems gresia širdies nepakankamumas, reikia vengti per didelio skysčių kiekio organizme.
Žandikaulio osteonekrozė
Yra paskelbta duomenų apie pacientus, visų pirma gydytus intraveniniais bisfosfonatais nuo vėžio, kuriems pasireiškė žandikaulio osteonekrozė, paprastai susijusi su dantų traukimu ir (arba) lokalia infekcija (įskaitant osteomielitą). Daugeliui tų pacientų buvo taikyta chemoterapija ir gydymas kortikosteroidais. Be to, yra pranešimų, kad žandikaulio osteonekrozė pasireiškė osteoporoze sergantiems pacientams, vartojantiems geriamųjų bisfosfonatų.
Reikia spręsti apie pacientų, kuriems yra rizikos faktorių (pvz., vėžys, taikoma chemoterapija, spindulinė terapija, vartojami kortikosteroidai, bloga burnos higiena), profilaktinį dantų patikrinimą, prieš pradedant gydyti bisfosfonatais.
Jei įmanoma, gydymo metu tokiems pacientams reikia vengti invazinių dantų procedūrų. Jei pacientams, gydomiems bisfosfonatais, pasireiškia žandikaulio osteonekrozė, chirurginis dantų gydymas gali būklę pasunkinti. Nėra duomenų, rodančių, kad pacientams, kuriems reikalingos dantų procedūros, nutraukus bisfosfonatų vartojimą, sumažės žandikaulio osteonekrozės rizika. Gydančiųjų gydytojų nuomone, įvertinant rizikos ir naudos santykį, kiekvienam pacientui reikalingas individualus gydymo planas.
Atipiniai šlaunikaulio lūžiai
Gydant bisfosfonatais buvo pastebėti atipiniai šlaunikaulio pogūbriniai ar diafizės lūžiai, visų pirma ilgai nuo osteoporozės gydytiems pacientams. Šie skersiniai ar trumpi įstrižiniai lūžiai gali pasireikšti bet kurioje šlaunikaulio vietoje – nuo pat mažojo gūbrio iki pat virškrumplinės keteros. Šie lūžiai įvyksta po mažos traumos arba ne dėl jos, o kai kurie pacientai kelias savaites ar mėnesius iki pilno šlaunikaulio lūžio jaučia šlaunies ar kirkšnies skausmą, dažnai susijusį su stresinių lūžių radiologiniais požymiais. Lūžiai dažnai būna abipusiai, todėl reikia ištirti bisfosfonatais gydomų pacientų, kuriems yra lūžęs šlaunikaulio kūnas, priešingos pusės šlaunikaulį. Be to, buvo pastebėtas blogas tokių lūžių gijimas. Reikia apsvarstyti, ar pacientams, kuriems įtariamas atipinis šlaunikaulio lūžis, gydymo bisfosfonatais nevertėtų nutraukti, kol jam individualiai bus įvertintas naudos ir rizikos santykis.
Pacientams reikia patarti, kad bisfosfonatų vartojimo metu praneštų apie bet kokį šlaunies, klubo ar kirkšnies skausmą, o visus pacientus, kuriems pasireiškia tokie simptomai, reikia ištirti, ar jie nepatyrė nepilno šlaunikaulio lūžio.
Iš esmės Osagrand sudėtyje beveik nėra natrio.
4.5Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveikaManoma, kad su metabolizmu susijusios sąveikos neturėtų būti, nes ibandrono rūgštis neslopina pagrindinių žmogaus kepenų P450 izofermentų ir nesužadino žiurkių kepenų citochromo P450 sistemos izofermentų (žr. 5.2 skyrių). Ibandrono rūgštis eliminuojama tik ekskrecijos per inkstus būdu ir visiškai nemetabolizuojama.
4.6Vaisingumas, nėštumo ir žindymo laikotarpis
Nėštumas
Osagrand galima vartoti tik pomenopauzės laikotarpio moterims, jį draudžiama skirti vaisingoms moterims.
Duomenų apie ibandrono rūgšties vartojimą nėštumo metu nepakanka. Su žiurkėmis atlikti tyrimai parodė toksinį poveikį reprodukcijai (žr. 5.3 skyrių). Galimas pavojus žmogui nežinomas.
Ibandrono rūgšties negalima vartoti nėštumo metu.
Žindymas
Nežinoma, ar ibandrono rūgštis išsiskiria į motinos pieną. Su žiurkėmis laktacijos laikotarpiu atlikti tyrimai parodė, kad suleidus vaistinio preparato į veną, piene atsirado nedidelė ibandrono rūgšties koncentracija. Ibandrono rūgšties negalima vartoti žindymo metu.
Vaisingumas
Duomenų apie ibandrono rūgšties poveikius žmonėms nėra. Poveikio žiurkių reprodukcijai tyrimų metu geriamoji ibandrono rūgštis vaisingumą sumažino. Tyrimų su žiurkėmis metu suleistos į veną didelės ibandrono rūgšties paros dozės vaisingumą sumažino (žr. 5.3 skyrių).
4.7Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmusAtsižvelgiant į farmakodinamikos ir farmakokinetikos bei paskelbtus šalutinio poveikio duomenis, manoma, kad ibadrono rūgštis gebėjimo vairuoti ir valdyti mechanizmus neveikia arba veikia nereikšmingai.
4.8Nepageidaujamas poveikisSaugumo duomenų santrauka
Sunkiausios nepageidaujamos reakcijos yra anafilaksinė reakcija ar šokas, atipiniai šlaunikaulio lūžiai, žandikaulio osteonekrozė ir akių uždegimas (žiūrėkite paragrafą „Atrinktų nepageidaujamų reakcijų apibūdinimas” ir 4.4 skyrių).
Dažniausiai pastebėtos nepageidaujamos reakcijos yra sąnarių skausmas bei į gripą panašūs simptomai. Šie simptomai paprastai susiję su pirmąja doze, dažniausiai trunka trumpai, yra lengvi ar vidutinio sunkumo ir paprastai išnyksta tęsiant vaistinio preparato vartojimą neskyrus kokių nors gydomųjų priemonių (žiūrėkite paragrafą „Į gripą panaši liga“).
Nepageidaujamų reakcijų santrauka lentelėje
1-oje lentelėje pateikiamas visas žinomų nepageidaujamų reakcijų sąrašas.
Išgertos 2,5 mg ibandrono rūgšties paros dozės saugumas buvo įvertintas pagal 1 251 pacientės, kurios buvo gydytos 4 placebu kontroliuojamų klinikinių tyrimų metu, duomenis. Didžioji dauguma pacienčių dalyvavo pagrindiniame trejų metų gydymo tyrime (MF 4411).
Dvejus metus trukusio pagrindinio tyrimo su osteoporoze sergančiomis moterimis po menopauzės (BM 16550) duomenimis, leidžiant į veną 3 mg ibandrono rūgšties dozę kas 3 mėnesius ir vartojant 2,5 mg ibandrono rūgšties dozę vieną kartą per parą, bendrieji saugumo duomenys buvo panašūs. Nepageidaujamas reakcijas po vienerių ir dvejų metų buvo patyrę iš viso atitinkamai 26,0 % ir 28,6 % pacienčių, kurioms kas 3 mėnesius buvo suleista 3 mg ibandrono rūgšties dozė. Gydymo nutraukti dėl nepageidaujamų reakcijų dažniausiai neprireikė.
Nepageidaujamos reakcijos, suskirstytos pagal MedDRA organų sistemų klases ir dažnį. Dažnio kategorijos apibrėžiamos naudojant šį susitarimą: labai dažnas (≥ 1/10), dažnas (nuo ≥ 1/100 iki < 1/10), nedažnas (nuo ≥ 1/1 000 iki < 1/100), retas (nuo ≥ 1/10 000 iki < 1/1000), labai retas (< 1/10 000) ir nežinomas (negali būti apskaičiuotas pagal turimus duomenis). Kiekvienoje dažnio grupėje nepageidaujamos reakcijos pateikiamos mažėjančio sunkumo tvarka.
1 lentelė. Nepageidaujamos reakcijos, kurios pasireiškė moterims po menopauzės, kurioms buvo suleista 3 mg ibandrono rūgšties kas 3 mėnesius arba kurios vartojo 2,5 mg ibandrono rūgšties dozę vieną kartą per parą III fazės BM 16550 ir MF4411 tyrimų metu bei vaistiniam preparatui esant rinkoje.
Organų sistemų klasės | Dažnis | Nepageidaujamos reakcijos | ||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Imuninės sistemos sutrikimai | Nedažnas | Astmos paūmėjimas | ||||||||||||||||
| Padidėjusio jautrumo reakcija | |||||||||||||||||
Nervų sistemos sutrikimai | Dažnas | Galvos skausmas | ||||||||||||||||
Akių sutrikimai | Retas | Akių uždegimas*† | ||||||||||||||||
Kraujagyslių sutrikimai | Nedažnas | Flebitas ar tromboflebitas | ||||||||||||||||
Virškinimo trakto sutrikimai | Dažnas | Gastritas, dispepsija, viduriavimas, pilvo skausmas, pykinimas, vidurių užkietėjimas | ||||||||||||||||
Odos ir poodinio audinio sutrikimai |
|
|
*Žiūrėti informaciją žemiau.
†Nustatyta vaistiniam preparatui esant rinkoje.Atrinktų nepageidaujamų reakcijų apibūdinimasĮ gripą panaši ligaĮ gripą panaši liga gali būti ūminės fazės reakcija arba simptomai, įskaitant mialgiją, artralgiją, karščiavimą, šaltkrėtį, nuovargį, pykinimą, apetito nebuvimą arba kaulų skausmą.
Žandikaulio osteonekrozė
Pranešta apie žandikaulio osteonekrozės atvejus bisfosfonatais gydytiems pacientams. Dauguma praneštų atvejų nustatyti vėžiu sirgusiems pacientams, bet buvo ir pacientams, kurie vaistinį preparatą vartojo osteoporozei gydyti. Žandikaulio osteonekrozė dažniausiai buvo susijusi su danties ištraukimu ir (arba) lokalia infekcine liga (įskaitant osteomielitą). Manoma, kad rizikos veiksniai taip pat yra vėžys, chemoterapija, spindulinis gydymas, kortikosteroidų vartojimas ar bloga burnos higiena (žr. 4.4 skyrių).
Akių uždegimas
Vartojusiesiems ibandrono rūgštį buvo pastebėti akių uždegimo reiškiniai, tokie kaip uveitas, episkleritas ir skleritas. Kai kuriais atvejais šie reiškiniai neišnykdavo, kol nebuvo nutrauktas ibandrono rūgšties vartojimas.
Anafilaksinė reakcija ar šokas
Ibandrono rūgštimi į veną gydytiems pacientams buvo pastebėti anafilaksinės reakcijos ar šoko atvejai, įskaitant mirtį nulėmusius atvejus.
Pranešimas apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas
Svarbu pranešti apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas, pastebėtas po vaistinio preparato patekimo į rinką, nes tai leidžia nuolat stebėti vaistinio preparato naudos ir rizikos santykį. Sveikatos priežiūros specialistai turi pranešti apie bet kokias įtariamas nepageidaujamas reakcijas, užpildę interneto svetainėje http://www.vvkt.lt/ esančią formą ir atsiųsti ją paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, faksu 8 800 20131 arba el.paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt.
4.9PerdozavimasSpecifinės informacijos apie ibandrono rūgšties perdozavimo gydymą nėra. Vis dėlto, remiantis duomenimis apie šios grupės medžiagas, suleidus per didelę vaistinio preparato dozę į veną, gali pasireikšti hipokalcemija, hipofosfatemija ir hipomagnemija. Kliniškai reikšmingą kalcio, fosforo ir magnio koncentracijų serume sumažėjimą gali koreguoti atitinkamai į veną leidžiant kalcio gliukonatą, kalio arba natrio fosfatą bei magnio sulfatą.
5.FARMAKOLOGINĖS savybės5.1Farmakodinaminės savybėsFarmakoterapinė grupė – vaistiniai preparatai kaulų ligoms gydyti, bisfosfonatai, ATC kodas – M05B A06.
Veikimo mechanizmas
Ibandrono rūgštis yra stipraus poveikio bisfosfonatas, kuris priklauso grupei bisfosfonatų, kurių sudėtyje yra azoto ir kurie selektyviai veikia kaulinį audinį ir specifiškai slopina osteoklastų aktyvumą, tiesiogiai neveikdami kaulų formavimosi. Šie vaistiniai preparatai neveikia osteoklastų proliferacijos. Ibandrono rūgštis slopina suaktyvėjusią moterų po menopauzės kaulų apykaitą iki prieš menopauzę buvusio lygmens ir dėl to laipsniškai didina kaulų masę bei retina kaulų lūžius.
Farmakodinaminis poveikis
Farmakodinaminis ibandrono rūgšties poveikis yra kaulų rezorbcijos slopinimas. Ibandrono rūgštis stabdo eksperimentiškai sužadintą kaulų destrukciją in vivo, sukeltą lytinių liaukų funkcijos susilpnėjimo, retinoidų, navikų ar navikų ekstraktų. Be to, slopinama endogeninė jaunų (greitai augančių) žiurkių kaulų rezorbcija, dėl to padidėja normali kaulų masė, palyginti su negydytų gyvūnų.
Gyvūnų modeliais patvirtinta, kad ibandrono rūgštis stipriai slopina osteoklastų aktyvumą. Jokie duomenys nerodo, kad sutriktų augančių žiurkių mineralizacija, net vartojant 5 000 kartų didesnes dozes už tas, kurių reikia osteoporozei gydyti.
Ilgalaikis vartojimas vieną kartą per parą arba su pertraukomis (ilgos pertraukos tarp dozių) žiurkėms, šunims ir beždžionėms buvo susijęs su naujo, normalios kokybės kaulinio audinio susiformavimu, kurio mechaninis atsparumas išliko toks pat arba padidėjo net skiriant toksines dozes. Klinikiniame tyrime (MF 4411) su žmonėms buvo įrodytas gydymo ibandrono rūgštimi veiksmingumas, vaistinį preparatą vartojant vieną kartą per parą arba su pertraukomis (pertrauka tarp dozių yra 910 savaitės), ir nustatytas veiksmingumas lūžių profilaktikai.
Modeliuose su gyvūnais ibandrono rūgštis sukėlė biocheminių rodmenų pokyčius, kurie rodo nuo dozės priklausomą kaulų rezorbcijos slopinimą, įskaitant biocheminių kaulų kolageno irimo žymeklių (pvz., deoksipiridinolino ir kryžminių I tipo kolageno N-telopeptidų [NTX]) kiekio sumažėjimą šlapime.
Ir vartojant ibandrono rūgšties dozes per burną su pertraukomis (pertrauka tarp dozių yra 910 savaitės per ketvirtį), ir leidžiant ibandrono rūgšties dozes į veną, moterims po menopauzės atsirado biocheminių rodmenų pokyčių, kurie rodo nuo dozės priklausomą kaulų rezorbcijos slopinimą.
Leidžiant ibandrono rūgšties dozes į veną, per 37 paras nuo gydymo pradžios sumažėjo alfa grandinės I tipo kolageno C-telopeptidų [CTX]) koncentracijos serume, o per 3 mėnesius sumažėjo osteokalcino koncentracijos.
Nutraukus gydymą, moterų po menopauzės kaulų rezorbcija vėl padidėjo iki prieš gydymą buvusio patologinio greičio.
Moterų po menopauzės, kurios vartojo 2,5 mg ibandrono rūgšties paros dozes arba kurioms su pertraukomis kas 3 mėnesius į veną buvo suleista iki 1 mg dozė, kaulų biopsijos medžiagos histologinis tyrimas praėjus dviem ir trims gydymo metams parodė, kad kaulinio audinio kokybė yra normali ir nėra mineralizacijos defektų. Kaulų rerzorbcijos sumažėjimas, normali kaulinio audinio kokybė ir mineralizacijos defektų nebuvimas stebėtas ir po dviejų gydymo 3 mg ibandrono rūgšties injekcijomis metų.
Klinikinis veiksmingumas
Norint nustatyti, kurioms moterims yra padidėjusi kaulų lūžių dėl osteoporozės rizika, reikia atsižvelgti į nepriklausomus rizikos veiksnius (pvz.: mažas KMT, amžius, anksčiau buvę kaulų lūžiai, kaulų lūžiai kraujo giminaičių istorijoje, greita kaulų apykaita ir mažas kūno masės indeksas).
3 mg ibandrono rūgšties injekcijos kas 3 mėnesius
Kaulų mineralinis tankis (KMT)
Dvejus metus trukusio atsitiktinių imčių dvigubai aklo keliuose centruose atlikto tyrimo neblogesniam veiksmingumui įrodyti (BM 16550), kuriame dalyvavo osteoporoze sergančios (pradinis juosmens slankstelių KMT T balas mažesnis kaip -2,5 SN) moterys po menopauzės (1 386 moterys, kurių amžius buvo 5580 metų), duomenimis, į veną kas 3 mėnesius suleista 3 mg ibandrono rūgšties dozė buvo ne mažiau veiksminga nei išgerta 2,5 mg ibandrono rūgšties dozė. Tai įrodė ir pirminė duomenų analizė po vienerių metų, ir patvirtinamoji vertinamosios baigties analizė po dviejų metų (2 lentelė).
Pirminė BM 16550 tyrimo duomenų analizė po vienerių metų ir patvirtinamoji analizė antraisiais gydymo metais parodė, kad gydymo pagal planą, pagal kurį kas 3 mėnesius buvo suleista 3 mg ibandrono rūgšties dozė, palyginti su gydymu pagal planą, pagal kurį buvo vartota 2,5 mg ibandrono rūgšties paros dozė per burną, veiksmingumas didinant juosmens slankstelių, bendro klubo kaulų, šlaunikaulio kaklelio ir gūbrio srities KMT, buvo ne mažesnis (2 lentelė).
2 lentelė. Vidutinis santykinis juosmens slankstelių, bendro klubo kaulų, šlaunikaulio kaklelio ir gūbrio srities KMT pokytis, palyginti su pradiniu, po vienerių (pirminė analizė) ir po dviejų (protokolo populiacijos) BM 16550 tyrimo duomenimis.
Vienerių metų BM 16550 tyrimo duomenys | Dviejų metų BM 16550 tyrimo duomenys | |||||
---|---|---|---|---|---|---|
Vidutinis santykinis % pokytis, palyginti su pradiniu [95 % PI] | 2,5 mg ibandrono rūgšties paros dozė (n=377) | 3 mg ibandrono rūgšties injekcija kas 3 mėnesius (n=365) | 2,5 mg ibandrono rūgšties paros dozė (n=334) | 3 mg ibandrono rūgšties injekcija kas 3 mėnesius (n=334) | ||
L2-L4 juosmens slankstelių KMT | 3,8 [3,4, 4,2] | 4,8 [4,5, 5,2] | 4,8 [4,3, 5,4] | 6,3 [5,7, 6,8] | ||
Bendras klubo kaulų KMT | 1,8 [1,5, 2,1] | 2,4 [2,0, 2,7] | 2,2 [1,8, 2,6] | 3,1 [2,6, 3,6] | ||
Šlaunikaulio kaklelio KMT | 1,6 [1,2, 2,0] | 2,3 [1,9, 2,7] | 2,2 [1,8, 2,7] | 2,8 [2,3, 3,3] | ||
Šlaunikaulio gūbrio KMT | 3,0 [2,6, 3,4] | 3,8 [3,2, 4,4] | 3,5 [3,0, 4,0] | 4,9 [4,1, 5,7] |
Be to, numatytoji perspektyvioji duomenų analizė po vienerių (p < 0,001) ir po dviejų (p < 0,001) metų parodė, kad 3 mg ibandrono rūgšties injekcijos kas 3 mėnesius geriau už išgertas 2,5 mg ibandrono rūgšties paros dozes didina juosmens slankstelių KMT.
Įvertinus juosmens slankstelių KMT, po vienerių gydymo metų 92,1 % pacienčių, kurioms kas 3 mėnesius buvo suleista 3 mg ibandrono rūgšties dozė, KMT buvo toks pat arba didesnis už pradinį (pacientės, kurioms pasireiškė KMT atsakas), palyginti su 84,9 % pacienčių, kurios vartojo 2,5 mg ibandrono rūgšties paros dozę per burną (p = 0,002). Po dviejų gydymo metų 92,8 % pacienčių, kurioms buvo suleistos 3 mg ibandrono rūgšties dozės, ir 84,7 % pacienčių, kurios vartojo 2,5 mg ibandrono rūgšties paros dozę per burną, juosmens slankstelių KMT buvo toks pat arba p = 0,001.
Įvertinus visų klubo kaulų KMT, po vienerių gydymo metų atsakas pasireiškė 82,3 % pacienčių, kurioms kas 3 mėnesius buvo suleista 3 mg ibandrono rūgšties dozė, palyginti su 75,1 % pacienčių, kurios vartojo 2,5 mg ibandrono rūgšties paros dozę per burną (p = 0,02). Po dviejų gydymo metų 85,6 % pacienčių, kurioms buvo suleistos 3 mg ibandrono rūgšties dozės, ir 77,0 % pacienčių, kurios vartojo 2,5 mg ibandrono rūgšties paros dozę per burną, visų klubo kaulų KMT buvo toks pat arba didesnis (p = 0,004).
Pacienčių, kurių juosmens slankstelių ir visų klubo kaulų KMT buvo toks pat arba didesnis, dalis po vienerių gydymo metų 3 mg ibandrono rūgšties dozės injekcijų kas 3 mėnesius grupėje buvo 76,2 %, o 2,5 mg ibandrono rūgšties paros dozės vartojimo per burną grupėje – 67,2 % (p = 0,007). Antraisiais gydymo metais šį kriterijų atitiko 80,1 % pacienčių, kurioms kas 3 mėnesius buvo suleista 3 mg ibandrono rūgšties dozė, ir 68,8 % pacienčių, kurios vartojo 2,5 mg ibandrono rūgšties paros dozę per burną (p = 0,001).
Biocheminiai kaulų apykaitos žymekliai
Kiekvieną kartą tiriant, stebėtas kliniškai reikšmingas CTX koncentracijų serume sumažėjimas. Santykinio pokyčio mediana po 12 mėnesių, palyginti su pradiniu rodmeniu, leidžiant pagal gydymo planą 3 mg ibandrono rūgšties dozę kas 3 mėnesius, buvo -58,6 %, o vartojant 2,5 mg ibandrono rūgšties paros dozę, – -62,6 %. Be to, buvo nustatyta, kad atsakas (apibūdinamas ≥ 50 % sumažėjimu, palyginti su pradiniu rodmeniu) pasireiškė 64,8 % pacienčių, kurioms kas 3 mėnesius buvo suleistos 3 mg dozės, palyginti su 64,9 % pacienčių, kurios per burną vartojo 2,5 mg paros dozę. CTX koncentracijų serume sumažėjimas išsilaikė 2 metus ir abiejose grupėse daugiau kaip pusei pacienčių pasireiškė atsakas į gydymą.
Remiantis BM 16550 tyrimo duomenimis, tikėtina, kad kas 3 mėnesius į veną suleidžiama 3 mg ibandrono rūgšties dozė apsaugos nuo kaulų lūžių ne blogiau nei gydymas pagal planą 2,5 mg ibandrono rūgšties paros doze per burną.
2,5 mg ibandrono rūgšties tablečių paros dozė
Pradinio trejus metus trukusio atsitiktinių imčių dvigubai aklo placebu kontroliuojamo kaulų lūžių tyrimo (MF 4411) duomenimis, nustatytas statistiškai ir kliniškai reikšmingas naujų radiografinių morfometrinių ir simptominių stuburo slankstelių lūžių dažnio sumažėjimas (3 lentelė). Šio tyrimo metu buvo įvertinti gydymo planai, pagal kuriuos buvo per burną vartota 2,5 mg ibandrono rūgšties paros dozė arba po 20 mg dozė su pertraukomis (tiriamasis gydymo planas). Pacientės ibandrono rūgšties dozę išgerdavo likus 60 minučių iki pirmojo dienos valgio arba gėrimo (nevalgymo laikas išgėrus dozę). Tyrime dalyvavo 5580 metų moterys (praėjus ne mažiau kaip 5 metams po menopauzės), kurių juosmens slankstelių KMT bent viename slankstelyje (L1-L4) buvo -2 iki -5 SN mažesnis už vidurkį prieš menopauzę (T balas) ir kurios buvo patyrusios nuo vieno iki keturių vyraujančių stuburo slankstelių lūžių. Visos pacientės vartojo po 500 mg kalcio ir 400 TV vitamino D per parą. Veiksmingumas buvo įvertintas, tiriant 2 928 pacientes. Vartojant 2,5 mg ibandrono rūgšties paros dozę, naujų stuburo slankstelių lūžių atvejai buvo statistiškai ir kliniškai reikšmingai retesni. Šis gydymo planas per trejus metus sumažino naujų radiografinių stuburo slankstelių lūžių dažnį 62 % (p = 0,0001). Santykinė rizika po 2 metų sumažėjo 61 % (p = 0,0006). Po vienerių gydymo metų statistiškai reikšmingo skirtumo nenustatyta (p = 0,056). Įtaka kaulų lūžiams nekito per visą tyrimą. Poveikio silpnėjimo požymių nepastebėta.
Klinikinių stuburo slankstelių lūžių dažnis po trejų metų irgi reikšmingai sumažėjo 49 % (p = 0,011). Be to, didelę įtaką stuburo slankstelių lūžiams rodo ir statistiškai reikšmingas pacienčių ūgio mažėjimo sulėtėjimas, palyginti su placebu (p < 0,0001).
3 lentelė. Trejus metus trukusio MF 4411 lūžių tyrimo duomenys (%, 95 % PI)
Placebas (n=974) | 2,5 mg ibandrono rūgšties paros dozė (n=977) | |
---|---|---|
Santykinės rizikos sumažėjimas Nauji morfometriniai stuburo slankstelių lūžiai | 62% (40,9, 75,1) | |
Naujų morfometrinių stuburo slankstelių lūžių dažnis | 9,56% (7,5, 11,7) | 4,68% (3,2, 6,2) |
Klinikinių stuburo slankstelių lūžių atvejų santykinės rizikos sumažėjimas | 49% (14,03, 69,49) | |
Klinikinių stuburo slankstelių lūžių atvejų dažnis | 5,33% (3,73, 6,92) | 2,75% (1,61, 3,89) |
KMT – vidutinis juosmens slankstelių rodmens pokytis 3-čiais metais, palyginti su pradiniu | 1,26% (0,8, 1,7) | 6,54% (6,1, 7,0) |
KMT – vidutinis visų klubo kaulų rodmens pokytis 3-čiais metais, palyginti su pradiniu | -0,69% (-1,0, -0,4) | 3,36% (3,0, 3,7) |
Gydomasis ibandrono rūgšties poveikis buvo įvertintas papildomai analizuojant pogrupį pacienčių, kurių pradinis juosmens slankstelių KMT T balas buvo mažesnis kaip -2,5 (4 lentelė). Stuburo slankstelių lūžių rizikos sumažėjimas buvo panašus į visos populiacijos.
4 lentelė. Trejus metus trukusio MF 4411 lūžių tyrimo duomenys (%, 95 % PI) apie pacientes, kurių pradinis juosmens slankstelių KMT T balas buvo mažesnis kaip -2,5.
Placebas (n=587) | 2,5 mg ibandrono rūgšties paros dozė (n=575) | |
---|---|---|
Santykinės rizikos sumažėjimas Nauji morfometriniai stuburo slankstelių lūžiai | 59% (34,5, 74,3) | |
Naujų morfometrinių stuburo slankstelių lūžių dažnis | 12,54% (9,53, 15,55) | 5,36% (3,31, 7,41) |
Klinikinių stuburo slankstelių lūžių atvejų santykinės rizikos sumažėjimas | 50% (9,49, 71,91) | |
Klinikinių stuburo slankstelių lūžių atvejų dažnis | 6,97% (4,67, 9,27) | 3,57% (1,89, 5,24) |
KMT – vidutinis juosmens slankstelių rodmens pokytis 3-čiais metais, palyginti su pradiniu | 1,13% (0,6, 1,7) | 7,01% (6,5, 7,6) |
KMT – vidutinis visų klubo kaulų rodmens pokytis 3-čiais metais, palyginti su pradiniu | -0,70% (-1,1, -0,2) | 3,59% (3,1, 4,1) |
Visoje MF 4411 tyrimo pacientų populiacijoje neslankstelinių lūžių dažnis nesumažėjo, tačiau kasdien vartojama ibandrono rūgštis buvo veiksminga didelės rizikos pogrupyje (šlaunikaulio kaklelio KMT T balas mažesnis kaip -3), kuriame neslankstelinių lūžių rizika sumažėjo 69 %.
Kasdien geriant ibandrono rūgšties 2,5 mg tabletes, stuburo slankstelių ir kitų skeleto kaulų KMT nuolat didėjo.
Vartojant vaistinį preparatą, palyginti su placebu, juosmens slankstelių KMT per trejus metus padidėjo 5,3 % ir 6,5 %, palyginti su pradiniu. Klubo kaulų pokytis, palyginti su pradiniu, buvo toks: šlaunikaulio kaklelio – 2,8 %, visų klubo kaulų – 3,4 %, šlaunikaulio gūbrio – 5,5 %.
Kaip ir tikėtasi, biocheminiai kaulų rezorbcijos žymekliai (pvz., CTX šlapime ir osteokalcinas serume) parodė rezorbcijos sulėtėjimą iki prieš menopauzę buvusio lygio ir stipriausias slopinimas buvo pasiektas per 36 mėnesius vartojant po 2,5 mg ibandrono rūgšties dozę per parą.
Kliniškai reikšmingas biocheminių kaulų rezorbcijos žymeklių sumažėjimas 50 % buvo nustatytas praėjus vienam mėnesiui nuo gydymo 2,5 mg ibandrono rūgštis doze pradžios.
Vaikų populiacija (žr. 4.2 ir 5.2 skyrius)
Ibandrono rūgšties tyrimai vaikams neatlikti, todėl duomenų apie veiksmingumą arba saugumą šiai pacientų populiacijai nėra.
5.2Farmakokinetinės savybės
Tyrimų su įvairių rūšių gyvūnais ir žmonėmis duomenimis, svarbiausias farmakologinis ibandrono rūgšties poveikis kauliniam audiniui nėra tiesiogiai susijęs su plazmoje išmatuota koncentracija.
Leidžiant į veną nuo 0,5 mg iki 6 mg ibandrono rūgšties dozes, koncentracijos plazmoje didėja proporcingai dozei.
Absorbcija
Duomenys neaktualūs.
Pasiskirstymas
Iš pradžių į sisteminę kraujotaką patekusi ibandrono rūgštis greitai prisijungia prie kaulinio audinio arba šalinama su šlapimu. Nustatyta, kad galutinis pasiskirstymo tūris žmogaus organizme yra mažiausiai , o į kaulus patenka 4050 % kraujyje esančios vaistinio preparato dozės. Maždaug 8587 % vaistinio preparato būna prisijungusio prie žmogaus plazmos baltymų (nustatyta in vitro, esant gydomosioms koncentracijomis), todėl sąveikos su kitais vaistiniais preparatais dėl išstūmimo iš jungties tikimybė yra maža.
Biotransformacija
Duomenų, kad ibandrono rūgštis būtų metabolizuojama gyvūnų ar žmonių organizme, nėra.
Eliminacija
Dalis ibandrono rūgšties eliminuojama iš kraujotakos rezorbcijos į kaulus būdu (nustatyta, kad moterų po menopauzės organizme maždaug 4050 %), kita dalis eliminuojama per inkstus nepakitusios medžiagos pavidalu.
Nustatyta plati pusinės eliminacijos periodo amplitudė, dažniausiai nustatytas galutinis pusinės eliminacijos periodas truko nuo 10 iki 72 valandų. Apskaičiuotieji rodmenys dažniausiai priklauso nuo tyrimo trukmės, vartotos dozės ir tyrimo metodo jautrumo, todėl manoma, kad tikrasis galutinis pusinis periodas yra žymiai ilgesnis, kaip ir kitų bisfosfonatų. Iš pradžių koncentracija plazmoje greitai mažėja ir per 3 valandas po vaistinio preparato suleidimo į veną arba per 8 valandas po pavartojimo per burną sumažėja iki 10 % didžiausios koncentracijos.
Bendrasis ibandrono rūgšties klirensas yra mažas, vidutiniai rodmenys yra 84160 ml/min. ribose. Klirensas per inkstus (sveikų moterų po menopauzės maždaug 60 ml/min.) sudaro 50–60 % bendrojo klirenso ir yra susijęs su kreatinino klirensu. Manoma, kad bendrojo ir klirenso per inkstus skirtumas parodo vaistinio preparato pasisavinimą į kaulus.
Atrodo, kad sekrecijoje nedalyvauja žinomos rūgščių ar šarmų transporto sistemos, dalyvaujančios šalinant kitas veikliąsias medžiagas (žr. 4.5 skyrių). Be to, ibandrono rūgštis neslopina pagrindinio žmogaus kepenų izofermento P450 ir nesužadina kepenų citochromo P450 žiurkių organizme.
Farmakokinetika tam tikrų klinikinių aplinkybių atveju
Lytis
Ibandrono rūgšties farmakokinetika moterų ir vyrų organizme yra panaši.
Rasė
Duomenų apie kokius nors kliniškai reikšmingus etninius ibandrono rūgšties savybių skirtumus azijiečių ir baltųjų organizme negauta. Duomenys apie pacientus, kilusius iš Afrikos, yra negausūs.
Pacientams, kurių inkstų funkcija sutrikusi
Ibandrono rūgšties klirensas per inkstus iš pacientų, kuriems yra įvairaus laipsnio inkstų funkcijos sutrikimas, organizmo tiesiogiai priklauso nuo kreatinino klirenso.
Pacientai, kuriems yra lengvas ar vidutinio sunkumo inkstų funkcijos sutrikimas (kreatinino klirensas yra 30 ml/min. arba didesnis), dozės keisti nebūtina.
21 parą 10 mg ibandrono rūgšties paros dozę vartojusių tiriamųjų, kuriems buvo sunkus inkstų funkcijos sutrikimas (kreatinino klirensas mažesnis kaip 30 ml/min.), plazmoje buvo išmatuota 23 kartus didesnė vaistinio preparato koncentracija nei tiriamųjų, kurių inkstų funkcija buvo normali, o bendrasis ibandrono rūgšties klirensas buvo 44 ml/min. Tiriamųjų, kuriems buvo sunkus inkstų nepakankamumas ir kuriems į veną buvo suleista 0,5 mg ibandrono rūgšties dozė, bendrasis klirensas, klirensas per inkstus ir ne per inkstus sumažėjo atitinkamai 67 %, 77 % ir 50 %, tačiau toleravimo sumažėjimo dėl padidėjusios ekspozicijos nenustatyta. Klinikinė patirtis yra ribota, todėl ibandrono rūgšties nerekomenduojama vartoti pacientėms, kurioms yra sunkus inkstų funkcijos sutrikimas (žr. 4.2 ir 4.4 skyrius). Ibandrono rūgšties farmakokinetika nebuvo įvertinta pacientams, kurie serga galutinės stadijos inkstų liga, gydoma kitaip nei atliekant hemodializes, todėl ibandrono rūgšties farmakokinetika tokių pacientų organizme nežinoma. Kadangi yra tik riboti duomenys, ibandrono rūgšties negalima vartoti visiems pacientams, kurie serga galutinės stadijos inkstų liga.
Pacientams, kurių kepenų funkcija sutrikusi (žr. 4.2 skyrių)
Duomenų apie ibandrono rūgšties farmakokinetiką pacientų, kuriems yra kepenų funkcijos sutrikimas, organizme nėra. Kepenys nedaro reikšmingos įtakos ibandrono rūgšties klirensui, nes vaistinis preparatas nemetabolizuojamas, bet šalinamas ekskrecijos per inkstus būdu arba pasisavinamas į kaulus. Todėl pacientams, kuriems yra kepenų funkcijos sutrikimas, dozės keisti nebūtina.
Senyvų žmonių populiacija (žr. 4.2 skyrių)
Daugiamatės analizės duomenimis, amžius nėra nei vieno tirto farmakokinetikos parametro nepriklausomas veiksnys. Senstant inkstų funkcija silpnėja, todėl inkstų funkcija yra vienintelis veiksnys, į kurį reikia atsižvelgti (žr. skyrelį „Pacientams, kurių inkstų funkcija sutrikusi“).
Vaikų populiacija (žr. 4.2 ir 5.1 skyrius)
Duomenų apie ibandrono rūgšties vartojimą šios amžiaus grupės pacientams nėra.
5.3Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Toksinis poveikis (pvz., inkstų pažaidos požymiai) šunims buvo pastebėtas tik kai ekspozicija buvo tokia, kuri laikoma pakankamai viršijančia maksimalią žmogui, todėl jo klinikinė reikšmė yra maža.
Mutageniškumas, kancerogeniškumas
Galimo kancerogeninio poveikio rizikos nepastebėta. Genotoksiškumo tyrimai ibandrono rūgšties poveikio genų aktyvumui neparodė.
Toksinis poveikis reprodukcijai
Specialių dozavimo kas 3 mėnesius tyrimų neatlikta. Tiriant žiurkes ir triušius, kuriems į veną buvo suleistos ibandrono rūgšties paros dozės, tiesioginio toksinio ar teratogeninio poveikio vaisiui nenustatyta. Sumažėjo F1 kartos žiurkiukų kūno masė. 1 mg/kg/per parą ir didesnių geriamosios ibandrono rūgšties dozių poveikio reprodukcijai tyrimų su žiurkėmis metu nustatyti poveikiai vaisingumui buvo padažnėję preimplantaciniai netekimai. 0,3 mg/kg ir 1 mg/kg per parą vartojamos į veną ibandrono rūgšties dozių poveikio reprodukcijai tyrimų su žiurkėmis metu ibandrono rūgštis sumažino spermatozoidų skaičių, 1 mg/kg per parą dozės sumažino patinėlių vaisingumą, o 1,2 mg/kg per parą dozės – patelių vaisingumą. Kitos nepageidaujamos reakcijos, kurios pasireiškė tiriant toksinį poveikį žiurkių reprodukcijai, buvo bisfosfonatų grupei būdingas nepageidaujamas poveikis. Tai yra sumažėjęs implantacijos vietų skaičius, pasunkėjęs natūralus jauniklių atsivedimas (distocija) ir padažnėję vidaus organų pokyčiai (inkstų geldelių ir šlapimtakių sindromas).
6.farmacinė informacija6.1Pagalbinių medžiagų sąrašasNatrio chloridas
Ledinė acto rūgštis
Natrio acetatas trihidratas
Injekcinis vanduo
6.2NesuderinamumasOsagrand injekcinio tirpalo negalima maišyti su tirpalais, kurių sudėtyje yra kalcio, arba kitais į veną leidžiamais vaistiniais preparatais.
6.3Tinkamumo laikas2 metai.
6.4Specialios laikymo sąlygosŠiam vaistiniam preparatui specialių laikymo sąlygų nereikia.
6.5Talpyklės pobūdis ir jos turinysBespalvio stiklo ampulė, kurioje yra 3 ml injekcinio tirpalo.
Pakuočių dydžiai: 1 arba 4 ampulės.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
6.6Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti
Jeigu vaistinis preparatas suleidžiamas į veną per esamą infuzinę sistemą, infuzijai į veną gali būti leidžiamas tik fiziologinis tirpalas arba 50 mg/ml (5 %) gliukozės tirpalas. Toks reikalavimas taikomas ir tirpalams, kuriais praplaunamas peteliškės formos ar kitoks įtaisas.
Nesuvartotą injekcinį tirpalą ir ampules reikia tvarkyti laikantis vietinių reikalavimų. Vaistinio preparato patekimą į aplinką būtina kiek įmanoma sumažinti.
7.RINKODAROS TEISĖS TURĖTOJASZENTIVA, k.s. U kabelovny 130 Dolní Měcholupy102 37, Praha 10Čekija8.RINKODAROS PAŽYMĖJIMO NUMERIS (-IAI)N1 – LT/1/11/2692/001N4 – LT/1/11/2692/0029.RINKODAROS TEISĖS SUTEIKIMO / ATNAUJINIMO DATARinkodaros teisė pirmą kartą suteikta 2011 m. lapkričio mėn. 22 d.10.TEKSTO PERŽIŪROS DATA2014 m. liepos mėn. 4 d.
Išsami informacija apie šį vaistinį preparatą pateikiama Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos tinklalapyje http://www.vvkt.lt/
II PRIEDAS
RINKODAROS SĄLYGOS
A.GAMINTOJAS (-AI), ATSAKINGAS (-I) UŽ SERIJŲ IŠLEIDIMĄ
B.TIEKIMO IR VARTOJIMO SĄLYGOS AR APRIBOJIMAIA.GAMINTOJAS (-AI), ATSAKINGAS (-I) UŽ SERIJŲ IŠLEIDIMĄ
Gamintojo (-ų), atsakingo (-ų) už serijų išleidimą, pavadinimas (-ai) ir adresas (-ai)
ZENTIVA, k.s. U kabelovny 130 Dolní Měcholupy102 37, Praha 10Čekija
B.TIEKIMO IR VARTOJIMO SĄLYGOS AR APRIBOJIMAIReceptinis vaistinis preparatas.
III PRIEDAS
ŽENKLINIMAS IR PAKUOTĖS LAPELIS
- ŽENKLINIMAS
INFORMACIJA ANT IŠORINĖS PAKUOTĖS
KARTONO DĖŽUTĖ
1.VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
Osagrand 3 mg/3 ml injekcinis tirpalas
Ibandrono rūgštis
2.VEIKLIOJI (-IOS) MEDŽIAGA (-OS) IR JOS (-Ų) KIEKIS (-IAI)
Vienoje ampulėje, 3 ml tirpalo, yra 3 mg ibandrono rūgšties (3,375 mg ibandronato natrio druskos monohidrato pavidalu).
3.PAGALBINIŲ MEDŽIAGŲ SĄRAŠAS
Pagalbinės medžiagos: natrio chloridas, ledinė acto rūgštis, natrio acetatas trihidratas, injekcinis vanduo.
4.FARMACINĖ FORMA IR KIEKIS PAKUOTĖJE
Injekcinis tirpalas
1 ampulė
4 ampulės
5.VARTOJIMO METODAS IR BŪDAS (-AI)
Leisti į veną.
Prieš vartojimą perskaitykite pakuotės lapelį.
6.SPECIALUS ĮSPĖJIMAS, KAD VAISTINĮ PREPARATĄ BŪTINA LAIKYTI VAIKAMS NEPASTEBIMOJE IR NEPASIEKIAMOJE VIETOJE
Laikyti vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
7.KITAS (-I) SPECIALUS (-ŪS) ĮSPĖJIMAS (-AI) (JEI REIKIA)
8.TINKAMUMO LAIKAS
Tinka iki {mm/MMMM}
9.SPECIALIOS LAIKYMO SĄLYGOS
10.SPECIALIOS ATSARGUMO PRIEMONĖS DĖL NESUVARTOTO VAISTINIO PREPARATO AR JO ATLIEKŲ TVARKYMO (JEI REIKIA)
11.RINKODAROS TEISĖS TURĖTOJO PAVADINIMAS IR ADRESAS
ZENTIVA, k.s. U kabelovny 130 Dolní Měcholupy102 37, Praha 10Čekija
12.RINKODAROS PAŽYMĖJIMO NUMERIS (-IAI)
N1 – LT/1/11/2692/001N4 – LT/1/11/2692/00213.SERIJOS NUMERIS
Serija
14.PARDAVIMO (IŠDAVIMO) TVARKA
Receptinis vaistinis preparatas.
15.VARTOJIMO INSTRUKCIJA
16.INFORMACIJA BRAILIO RAŠTU
Priimtas paaiškinimas nenurodyti informacijos Brailio raštu
MINIMALI INFORMACIJA ANT MAŽŲ VIDINIŲ PAKUOČIŲ AMPULĖ |
---|
1.VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS IR VARTOJIMO BŪDAS (-AI) |
---|
Osagrand 3 mg/3 ml injekcinis tirpalas
Acidum ibandronicum
i.v.
2.VARTOJIMO METODAS |
---|
Prieš vartojimą perskaitykite pakuotės lapelį.
3.TINKAMUMO LAIKAS |
---|
EXP {mm/MMMM}
4.SERIJOS NUMERIS |
---|
5.KIEKIS (MASĖ, TŪRIS ARBA VIENETAI) |
---|
3 mg/3 ml
6.KITA |
---|
ZENTIVA logo
B. PAKUOTĖS lapelisPakuotės lapelis: informacija vartotojuiOsagrand 3 mg/3 ml injekcinis tirpalas
Ibandrono rūgštis
Atidžiai perskaitykite visą šį lapelį, prieš pradėdami vartoti vaistą, nes jame pateikiama Jums svarbi informacija.
-Neišmeskite šio lapelio, nes vėl gali prireikti jį perskaityti.
-Jeigu kiltų daugiau klausimų, kreipkitės į gydytoją, vaistininką arba slaugytoją.
-Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis (net jeigu jis šiame lapelyje nenurodytas), kreipkitės į gydytoją, vaistininką arba slaugytoją. Žr. 4 skyrių.
Apie ką rašoma šiame lapelyje?
1.Kas yra Osagrand ir kam jis vartojamas
2.Kas žinotina prieš vartojant Osagrand
3.Kaip vartoti Osagrand
4.Galimas šalutinis poveikis
5.Kaip laikyti Osagrand
6.Pakuotės turinys ir kita informacija
1.Kas yra Osagrand ir kam jis vartojamas
Osagrand priklauso vaistų, vadinamų bisfosfonatais, grupei. Šio vaisto sudėtyje yra veikliosios medžiagos ibandrono rūgšties.
Osagrand gali sustabdyti kaulų retėjimą, nes stabdo kaulų masės mažėjimą ir didina kaulų masę daugumai šį vaistą vartojančių moterų, net ir toms, kurios nepastebi ar nejaučia skirtumų. Osagrand gali padėti sumažinti kaulų lūžių tikimybę. Įrodyta, kad vaistas sumažina stuburo slankstelių, bet ne šlaunikaulio lūžių riziką.
Osagrand 3 mg/3 ml injekcinio tirpalo ampulėje yra tirpalo, kurį į veną suleis sveikatos priežiūros specialistas. Osagrand negalima leistis savarankiškai.
Osagrand skiriamas osteoporozei po menopauzės gydyti, kai yra padidėjusi kaulų lūžių rizika. Osteoporozė – tai kaulų išretėjimas ir susilpnėjimas, kuris dažnai pasireiškia moterims po menopauzės. Menopauzė pasireiškia, kai moters kiaušidės nustoja gaminti moteriškąjį lytinį hormoną estrogeną, kuris padeda palaikyti sveikus kaulus. Kuo anksčiau moteriai pasireiškia menopauzė, tuo didesnė su osteoporoze susijusių kaulų lūžių rizika.
Kiti kaulų lūžių riziką didinantys veiksniai yra šie:
-nepakankamas kalcio ir vitamino D kiekis maiste;
-rūkymas arba per gausus alkoholio vartojimas;
-nepakankamas vaikščiojimas arba daroma per mažai kitų kūno masę reguliuojančių pratimų;
-kraujo giminaičiams buvusi osteoporozė.
Sveikas gyvenimo būdas irgi padės gauti daugiau naudos iš gydymo. Tai yra:
- subalansuota mityba (daug kalcio ir vitamino D turintis maistas);
- vaikščiojimas arba kitokia kūno masę reguliuojanti mankšta;
- nerūkymas ir didelių alkoholio kiekių nevartojimas.
2.Kas žinotina prieš vartojant Osagrand
Osagrand vartoti negalima:
-jeigu kraujyje yra arba anksčiau buvo maža kalcio koncentracija. Turite pasitarti su savo gydytoju;
-jeigu yra alergija ibandrono rūgščiai arba bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje).
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Kai kurie žmonės vartodami Osagrand turi būti labai atsargūs. Pasitarkite su gydytoju, prieš pradėdami vartoti Osagrand:
-jeigu yra arba buvo inkstų funkcijos sutrikimas, inkstų nepakankamumas arba būtinos dializės, arba sergate kita liga, kuri gali paveikti inkstus;
-jeigu yra koks nors mineralinių medžiagų apykaitos sutrikimas (pvz., vitamino D trūkumas);
-vartojant Osagrand, būtina vartoti kalcį ir vitamino D papildus;
-jeigu yra gydomi dantys arba bus atliekama dantų chirurginė operacija, pasakykite savo dantų gydytojui, kad vartojate Osagrand. Jei sergate vėžiu, taip pat pasakykite apie tai dantų gydytojui;
-jeigu sergate širdies liga ir gydytojas Jums rekomendavo mažinti skysčių kiekį.
Aprašyti sunkūs, kartais mirtini alerginių reakcijų atvejai, pasireiškę gydytiems injekcine ibandrono rūgštimi. Jei Jums pasireiškė nors vienas iš toliau išvardytų simptomų, pvz., dusulys, pasunkėjęs kvėpavimas, spaudimas gerklėje, liežuvio paburkimas, svaigulys, sąmonės netekimo jausmas, veido paraudimas ar patinimas, kūno išbėrimas, pykinimas ir vėmimas, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją ar slaugytoją (žr.4 skyrių).
Vaikams ir paaugliams
Jaunesniems, kaip 18 metų vaikams ar paaugliams Osagrand vartoti draudžiama.
Kiti vaistai ir Osagrand
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui, vaistininkui arba slaugytojui.
Nėštumas, žindymo laikotarpis ir vaisingumas
Osagrand gali vartoti tik moterys po menopauzės. Vaisingo amžiaus moterims Osagrand vartoti negalima.
Jei esate nėščia ar žindote kūdikį, Osagrand vartoti negalima.
Prieš vartojant šį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Galite vairuoti ir valdyti mechanizmus, nes manoma, kad Osagrand gebėjimo vairuoti ir valdyti mechanizmus neveikia arba veikia nereikšmingai.
Osagrand sudėtyje yra mažiau kaip 1 mmol (23 mg) dozėje (3 ml) natrio, t.y. jis beveik neturi reikšmės.
3.Kaip vartoti Osagrand
Rekomenduojama Osagrand injekcijos į veną dozė yra 3 mg (1 ampulė) vieną kartą kas 3 mėnesius.
Osagrand į veną turi suleisti gydytojas arba kvalifikuotas/ apmokytas sveikatos priežiūros darbuotojas. Osagrand negalima leistis savarankiškai.
Injekcinis tirpalas turi būti suleistas tik į veną, o ne į kurią nors kitą kūno vietą.
Osagrand vartojimo trukmė
Kad gydymas būtų kuo veiksmingesnis, svarbu Osagrand suleisti kas 3 mėnesius tol, kol skiria gydytojas. Osagrand gali gydyti osteoporozę tik tol, kol taikomas gydymas, net jeigu nepastebite ir nejaučiate skirtumo. Po 5 metų Osagrand vartojimo pasitarkite su gydytoju, ar Jums reikia toliau vartoti vaisto.
Turite gerti kalcio ir vitamino D papildų pagal savo gydytojo rekomendacijas.
Ką daryti pavartojus per didelę Osagrand dozę?
Gali sumažėti kalcio, fosforo arba magnio koncentracijos kraujyje. Jūsų gydytojas gali imtis priemonių šiems pokyčiams koreguoti ir skirti preparatų, kurių sudėtyje yra šių mineralų, injekcijas į veną.
Pamiršus pavartoti Osagrand
Turite nedelsdami užsiregistruoti kitai injekcijai. Vėliau tęskite injekcijas kas 3 mėnesius, skaičiuojant nuo paskutiniosios injekcijos datos.
4.Galimas šalutinis poveikis
Šis vaistas, kaip ir visi kiti, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Jeigu pastebėjote bet kurį iš šių sunkių šalutinių poveikių, nedelsdami pasakykite slaugytojui
arba gydytojui, nes Jums gali reikėti skubios medicininės pagalbos.
Reti (gali pasireikšti ne daugiau kaip 1 iš 1000 žmonių):
-niežulys, veido, lūpų, liežuvio ir ryklės patinimas su kvėpavimo pasunkėjimu;
-nuolatinis akių skausmas ir uždegimas (jei ilgai trunka);
-naujai pasireiškęs skausmas, šlaunų, klubo ar kirkšnies silpnumas ar diskomfortas. Tai gali būti ankstyvi neįprasto šlaunikaulio lūžimo požymiai.
Labai reti (gali pasireikšti ne daugiau kaip 1 iš 10000 žmonių):
- burnos ar žandikaulio skausmas arba opa. Tai gali būti ankstyvieji sunkios žandikaulio ligos (nekrozės (žuvusio kaulinio audinio) žandikaulyje) požymiai;
- sunki, gyvybei pavojinga alerginė reakcija (žr. 2 skyrių).
Kiti galimi šalutiniai poveikiai
Dažni (gali pasireikšti ne daugiau kaip 1 iš 10 žmonių):
- galvos skausmas;
- skrandžio skausmas (gali būti dėl skrandžio uždegimo) arba pilvo skausmas, nevirškinimas, pykinimas, viduriavimas (laisvi viduriai) arba vidurių užkietėjimas;
- raumenų, sąnarių ar nugaros skausmas;
- nuovargio ir išsekimo pojūtis;
- į gripą panašūs simptomai, įskaitant karščiavimą, drebulį, šiurpulį, diskomforto jausmas, kaulų skausmas, raumenų ir sąnarių gėla. Jei nors vienas iš simptomų pasunkėja arba tęsiasi porą parų, pasakykite slaugytojui arba gydytojui;
- išbėrimas.
Nedažni (gali pasireikšti ne daugiau kaip 1 iš 100 žmonių):
- venų uždegimas;
- skausmas ar pažeidimas injekcijos vietoje;
- kaulų skausmas;
- silpnumo pojūtis;
- astmos priepuolis.
Reti (gali pasireikšti ne daugiau kaip 1 iš 1000 žmonių):
-dilgėlinė.
Pranešimas apie šalutinį poveikįwww.vvkt.ltJeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui, vaistininkui arba slaugytojui. Apie šalutinį poveikį galite pranešti tiesiogiai, užpildę interneto svetainėje esančią formą, paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139 A, LT 09120 Vilnius, tel.: 8 800 73568, faksu 8 800 20131 arba el.paštu . Pranešdami apie nepageidaujamą poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.5.Kaip laikyti Osagrand
Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
Ant kartono dėžutės po ,,Tinka iki“ ir ampulės po „EXP“ nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaisto vartoti negalima. Vaistas tinkamas vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Šiam vaistiniam preparatui specialių laikymo sąlygų nereikia.
Injekciją atlikęs asmuo turi išmesti tirpalo likučius, o panaudotą ampulę išmesti į tam skirtą atliekų talpyklę.
6.Pakuotės turinys ir kita informacija
Osagrand 3 mg/3 ml injekcinio tirpalo sudėtis
-Veiklioji medžiaga yra ibandrono rūgštis. Vienoje ampulėje, 3 ml tirpalo, yra 3 mg ibandrono rūgšties (3,375 mg ibandronato natrio druskos monohidrato pavidalu).
-Pagalbinės medžiagos yra natrio chloridas, ledinė acto rūgštis, natrio acetatas trihidratas ir injekcinis vanduo.
Osagrand 3 mg/3 ml injekcinio tirpalo išvaizda ir kiekis pakuotėje
Osagrand 3 mg/3 ml injekcinis tirpalas yra bespalvis tirpalas, kuriame nėra dalelių, bespalvėse stiklo ampulėse.
Vienoje ampulėje yra 3 ml tirpalo.
Pakuočių dydžiai:
1 arba 4 ampulės
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
Rinkodaros teisės turėtojas ir gamintojas
ZENTIVA, k.s. U kabelovny 130 Dolní Měcholupy102 37, Praha 10Čekija
Jeigu apie šį vaistą norite sužinoti daugiau, kreipkitės į vietinį rinkodaros teisės turėtojo atstovą.
UAB „SANOFI-AVENTIS LIETUVA“
A. Juozapavičiaus g. 6/2
LT09310, Vilnius
Tel.: +370 5 2755224
Faks.: +370 5 2755239
Šio vaistinio preparato rinkodaros teisė EEE valstybėse narėse suteikta tokiais pavadinimais:
Osagrand - Čekijoje, Slovakijoje, Latvijoje, Lietuvoje, Rumunijoje, Slovėnijoje, Lenkijoje.
Šis pakuotės lapelis paskutinį kartą peržiūrėtas 2014-07-04
Išsami informacija apie šį vaistą pateikiama Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos tinklalapyje http://www.vvkt.lt/
INFORMACIJA SVEIKATOS PRIEŽIŪROS SPECIALISTAMS
Daugiau informacijos žr. preparato charakteristikų santraukoje.
Osagrand 3 mg/3 ml injekcinio tirpalo vartojimas
Osagrand 3 mg/3 ml injekcinį tirpalą reikia suleisti į veną per 1530 sekundžių.
Tirpalas sukelia dirginimą, todėl svarbu, kad vaistinis preparatas būtų suleistas tik į veną. Atsitiktinai suleidus vaistinio preparato šalia venos, pacientui gali pasireikšti lokalus dirginimas, skausmas ir uždegimas injekcijos vietoje.
Osagrand 3 mg/3 ml injekcinio tirpalo negalima maišyti su tirpalais, kurių sudėtyje yra kalcio (pvz.: Ringerio laktato tirpalu, heparino kalcio druska) arba kitais į veną leidžiamasis vaistiniais preparatais. Jeigu Osagrand suleidžiamas į veną per esamą infuzinę sistemą, infuzijai į veną gali būti leidžiamas tik fiziologinis tirpalas arba 50 mg/ml (5 %) gliukozės tirpalas.
Praleidus dozę
Jeigu buvo praleista dozė, vaistinį preparatą reikia suleisti kiek galima greičiau. Vėliau vaistinį preparatą reikia leisti pagal planą kas 3 mėnesius, skaičiuojant nuo paskutiniosios injekcijos datos.
Perdozavimas
Specifinės informacijos apie ibandrono rūgšties perdozavimo gydymą nėra. Vis dėlto, remiantis duomenimis apie šios grupės medžiagas, suleidus per didelę vaistinio preparato dozę į veną, gali pasireikšti hipokalcemija, hipofosfatemija ir hipomagnemija, o tai gali sukelti paresteziją. Sunkiais atvejais gali prireikti reikiamų kalcio gliukonato, kalio arba natrio fosfato bei magnio sulfato infuzijų į veną.
Bendrieji patarimai
Osagrand 3 mg/3 ml injekcinis tirpalas, kaip ir kiti į veną leidžiami bisfosfonatai, gali trumpam sumažinti kalcio koncentracijas serume.
Reikia įvertinti hipokalcemiją bei kitus kaulų ir mineralų metabolizmo sutrikimus ir juos veiksmingai gydyti prieš pradedant gydymą Osagrand 3 mg/3 ml injekcijomis. Svarbu visiems pacientams vartoti pakankamai kalcio ir vitamino D. Visi pacientai turi vartoti kalcio ir vitamino D papildų.
Atsižvelgiant į geros medicininės praktikos rekomendacijas, pacientų, kurie serga gretutinėmis ligomis arba vartoja vaistinių preparatų, kurie gali nepalankiai veikti inkstus, gydymas turi būti reguliariai peržiūrimas gydymo metu.
Nesuvartotą injekcinį tirpalą ir ampules reikia tvarkyti laikantis vietinių reikalavimų.
Tarptautinis pavadinimas | Ibandrono rūgštis |
Vaisto stiprumas | 3mg/3ml |
Vaisto forma | injekcinis tirpalas |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | leisti į veną |
Registracijos numeris | LT/1/11/2692 |
Registratorius | ZENTIVA k.s., Čekija |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 2011.11.22 |
Vaistas perregistruotas |
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
-
+185-24+161
-
+44-7+37
-
+20-4+16
-
+15-6+9
-
+9-5+4
- Daugiau gydymo įstaigų
Anekdotai
-
Mergina atėjo pas ginekologą. Nusirengė, praskėtė kojas. Gydytojas sako:
- Aukščiau!
Mergina pakėlė kojas aukščiau. Gydytojas sako:
- Aukščiau!
Mergina pakėlė dar aukščiau. Gydytojas jau rėkia:
- Aukščiau!!!
Mergina:
- Na kur jau čia dar aukščiau? Nebegaliu daugiau!
Gydytojas:
- Ginekologo kabinetas aukštu aukščiau! Čia kirpykla! - Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar žinote naujos formos, kuri vartojama kartą per mėnesį, vitamino D pavadinimą