Tai virusinė infekcinė liga, kuri pažeidžia kepenis ir plinta per kraują. Dažniausiai liga yra asimptomė ir diagnozuojama po daugelio metų, kai atsiranda lėtinės infekcijos komplikacijos – kepenų cirozė, išsiplėtusios stemplės ir skrandžio venos, kepenų vėžys ar kepenų nepakankamumas
Ligos pažeidžiamas organas ar kūno dalis
Virusas pažeidžia kepenų ląsteles – hepatocitus, ir manoma, imunines ląsteles – B limfocitus. Pažeistas kepenų ląsteles atakuoja imuninės T ląstelės (TC „kileriai“ ir TC „helperiai“), kurie ir sukelia smarkų kepenų audinio uždegimą ir randėjimą. Liga pereina į lėtinę formą tuomet, kaip yra pažeista bent 50% kepenų ląstelių. Didžiausias iššūkis imuninei sistemai tampa tai, kad besidauginantis virusas mutuoja ir jai tampa sunku ji identifikuoti ir sunaikinti.
Ligos dažniausiai pažeidžiamų asmenų grupė
Liga serga maždaug 3% pasaulio gyventojų. Didžiausias ligos dažnis yra tam tikrose Afrikos regionuose, Egipte; mažiausias – Šiaurės Amerikoje, tropinėje lotynų Amerikoje ir Ramiojo vandenyno Azijos regionuose. Tikslios priežastys nežinomos, tačiau vyrai turi didesnę riziką susirgti kepenų ciroze nei moterys. Jungtinėse Amerikos valstijose 65% sergančiųjų yra 30–49 metų amžiaus. Jaunesni pacientai turi geresnę prognozę nei vyresni. Ligos dažnis jaunesnių nei 20 metų amžiaus tarpe yra gerokai mažesnis nei vyresnių negu 40 metų.
Ligos priežastys ir rizikos veiksniai
Pagrindinė ligos priežastis išsivysčiusiose šalyse yra intraveninių narkotikų naudojimas, besivystančiose – kraujo perpylimas ir nesterilūs medicininiai instrumentai. 20% atveju užsikrėtimo kelias nėra žinomas. Taip pat galimi ligos plitimo keliai yra nesaugių lytinių santykių metu, darantis tatuiruotes, veriantis auskarus ir atliekant kitas procedūras, kur naudojami nesterilūs įrankiai. Dalinantis dantų šepetėliais, skustuvais, manikiūro priemonėm. Retais atvejais moteris gali perduoti virusą savo vaikui nėštumo metu, rizika ypač padidėja esant ilgam gimdymo periodui. Nėra įrodymų, kad virusas gali būti perduodamas maitinant motinos pienu, tačiau rekomenduojama to vengti, kadangi virusu galima užsikrėsti per pažeistus spenelius.
Ligos simptomai ir požymiai
- Aktyvios infekcijos periodas: pasitaiko iki 15% atvejų. Simptomai yra nespecifiniai. Vargina sumažėjęs apetitas, nuovargis, pykinimas, kaulų ir sąnarių laužymas, svorio kritimas. Retais atvejais pasitaiko ūmus kepenų funkcijos nepakankamumas. 10–50% atvejų pacientai pasveiksta savaime, ypač jaunos moterys.
- Lėtinė infekcija: išsivysto iki 80% atvejų, simptomai paprastai nežymūs ar nepastebimi. Pagrindinė komplikacijos – kepenų cirozė, kuri gali pereiti į kepenų vėžį. Dėl portinės hipertenzijos (padidėjęs kraujo spaudimas kepenų venoje) gali kauptis skysčiai pilvo ertmėje, išsiplėsti skrandžio ir stemplės venos, lengvai atsirasti mėlynes ir kraujavimai, gelta ir pažintinių funkcijų sutrikimai.
- Ekstrahepatinės komplikacijos: smulkių ir vidutinio stambumo kraujagyslių uždegimas, Sjorgeno sindromas, sumažėjęs trombocitų skaičius, plokščioji kerpligė, odos pažeidimai, antro tipo cukrinis diabetas, diabetinė nefropatija, autoimuninis tiroiditas, B limfocitų limfoproliferaciniai sutrikimai. Taip pat pažeidžiamas širdies raumuo, centrinė nervų sistema. Kai kurios studijos nurodo didesnę kasos vėžio riziką.
- Slapta infekcija: būdinga pacientams, kurie neserga, tačiau yra viruso nešiotojai.
Ligos gydymas
- Medikamentinis gydymas: rekomenduojamas tiems, kuriems yra patvirtintas hepatito C virusas ir yra kepenų uždegimo požymiai. Pagrindiniai vaistai yra pegiliuotas interferonas alfa ir ribavirinas. Gydymo trukmė priklausomai nuo viruso genotipo siekia 24-48 savaites. Gydymas per pirmus šešis mėnesius yra daug efektyvesnis nei esant lėtinei infekcijai. Priklausomai nuo sukėlusio viruso genotipo, gali būti papildomai naudojami kiti antivirusiniai vaistai.
- Kepenų transplantacija esant kepenų cirozei.
- Tikslinga vengti alkoholio, kepenis toksiškai veikiančių medžiagų ir medikamentų, periodiškai atlikti kepenų ultragarsinį tyrimą ir skiepytis nuo hepatito A ir B virusų.
Literatūros sąrašas
- http://en.wikipedia.org/wiki/Hepatitis_C
- http://emedicine.medscape.com/article/177792-overview#aw2aab6b2b4