Tai iš atipinių odos ląstelių besiformuojantys navikai. Tokios ląstelės turi savybę skverbtis gilyn ar išplisti į kitas kūno sritis. Skiriamos trys pagrindinės odos vėžio rūšys, priklausomai nuo to, iš kokių ląstelių navikas formuojasi: bazinių ląstelių karcinoma, žvyninių ląstelių karcinoma ir melanoma. Pirmieji du tipai vadinami nemelanominiais odos vėžiais. Melanoma – pati agresyviausia forma. 90% atvejų odos vėžio priežastis yra padidinta ultravioletinių spindulių ekspozicija.
Ligos pažeidžiamas organas ar kūno dalis
Bazinių ląstelių karcinoma (bazalioma) auga lėtai, gali pažeisti aplinkinius audinius, tačiau jai nebūdinga išplisti į kitas kūno sritis. Žvyninių ląstelių karcinoma labiau linkusi išplisti. Melanoma yra pati agresyviausia, linkusi greitai progresuoti, metastazuoti ir būti mirties priežastimi. Bazaliomos dažniausiai lokalizuojasi saulės spinduliams lengvai pasiekiamose kūno srityse, ypač veide. Žvyninių ląstelių karcinomos išplisti linkusios labiau, tačiau plitimo dažnis yra gana žemas, išskyrus atvejus, kai navikas susiformuoja ant lūpos, ausies ar pacientas yra imunosupresuotas.
Ligos dažniausiai pažeidžiamų asmenų grupė
Per metus nuo odos vėžio miršta iki 80 000 žmonių. Didžiausias mirtingumo dažnis melanoma sergančiųjų grupėje. Dažniausiai melanoma diagnozuojama Australijoje. Tiek joje, tiek Naujojoje Zelandijoje tai dažniausias vėžio tipas 15–44 metų žmonių tarpe. Jungtinėse Amerikos valstijose bazalioma dažniausiai diagnozuojamas vėžinis susirgimas. Nors onkologinės kai kurios ligos turi tendenciją mažėti, tačiau melanomos dažnis auga.
Ligos priežastys ir rizikos veiksniai
Ultravioletinės saulės šviesos radiacija yra pagrindinė ligos priežastis. Kiti veiksniai:
• rūkymas
• žmogaus papilomos virusas didina žvyninių ląstelių karcinomos riziką
• įgimti apgamai ar atsiradę per pirmuosius 6 gyvenimo mėnesius, didesni nei 20mm, turi supiktybėjimo riziką
• lėtinės, negyjančios žaizdelės
• jonizuojanti spinduliuotė, aplinkos veiksniai, soliariumas, senėjimas ir šviesi oda
• imunosupresinio gydymo naudojimas: ciklosporinas A, kalcineurino inhibitorius padidina riziką 200 kartų, azatioprinas – 60.
Ligos simptomai ir požymiai
Skiriami įvairūs odos vėžio simptomai, kurie apima negyjančius odos pažeidimus, opeles, spalvos pakitimus, esančių apgamų dydžio ir formos pakitimai.
• Bazinių ląstelių karcinoma: dažniausiai pasireiškia kaip iškilus, lygaus paviršiaus, blizgus guzelis saulės spinduliams lengvai pasiekiamose vietose – ant galvos, kaklo ir pečių odos. Kartais ant naviko stebimos smulkios kraujagyslės. Dažnai maišomas su negyjančiu odos pažeidimu, nes paviršius linkęs kraujuoti ir pasidengti šašu. Tai mažiausiai gyvybei pavojingas odos navikas, dažniausia vėžio forma Jungtinėse Amerikos valstijose.
• Žvyninių ląstelių karcinoma: raudona, pleiskanojanti, sustorėjusi dėmė saulės ekspoziciją patiriančiose kūno vietose. Kartais gali būti tvirtų, kietų, kupolo formos mazgelių pavidalu. Gali išopėti ir kraujuoti. Negydomo naviko masė išvešėja. Tai antras pagal dažnį odos vėžio tipas. Liga pavojinga, tačiau ne tiek, kiek melanoma.
• Melanoma: jos spalvos diapazonas yra gana platus, nuo rudos iki juodos. Nedidelis melanomų kiekis yra rausvos, raudonos ar rožinės. Jos vadinamos amelanocitinėmis ir yra žymiai agresyvesnės. Įspėjamieji požymiai yra spalvos, dydžio (daugiau nei 6mm), simetriškumo, formos (nelygūs kraštai), iškilumo pakitimai. Taip pat naujai atsiradęs apgamas, kuris niežti, skauda, opėja, su odos paraudimu aplink ar kraujuoja.
Ligos gydymas
Ligos gydymas priklauso nuo naviko tipo, pažeidimo vietos, paciento amžiaus, ar vėžys pirminis ar antrinis. Pavyzdžiui, nedidelė bazalioma jaunam žmogui gali būti pašalinama chirurginiu būdu, tuo tarpu vyresnio amžiaus vyrui, su gretutinėmis ligomis, ant nosies lokalizuotai ir sunkiai pašalinamai bazaliomai gydyti tikslingiausia taikyti vietinę radioterapiją ar negydyti iš viso. Vietinė chemoterapija gali būti tikslinga didelei bazaliomai, siekiant gero kosmetinio efekto, tačiau visiškai netinkamas metodas gydant invazyvias vėžio formas. Melanoma mažai pasiduoda radiaciniam gydymui ar chemoterapijai.
Mažos rizikos navikams kontroliuoti tinkami radioterapijos, vietinės chemoterapijos ar šalčio terapijos metodai, tačiau jie gali turėti mažesnį efektą nei chirurginis gydymas. Šalinant navikus chirurgiškai, taikoma specifinė metodika, kurios metu pašalinamas navikas ir minimali dalis sveikų audinių, iš karto patikrinant, ar visas navikas pašalintas. Tai labai svarbu šalinant navikus tokiose kūno srityse kaip veidas. Navikams, kurie metastazavo, be tolimesnio chirurginio gydymo gali būti tikslinga ir chemoterapija. Esant dideliems navikams, gali prireikti plastikos chirurgų pagalbos.
Literatūros sąrašas:
• http://en.wikipedia.org/wiki/Skin_cancer