5 prostatai naudingos maistinės medžiagos

Gerybinė prostatos hiperplazija – viena dažniausių vyriškų ligų. Kokių maistinių medžiagų šia liga sergančių vyrų mityboje turėtų būti daugiau?

Kuo vyrams naudingas vitaminas E?

Vyrams labai svarbu gauti pakankamai vitamino E. Jis būtinas normaliai lytinei funkcijai ir vaisingumui, normaliai raumenų būklei ir kraujodarai. Tai labai svarbus antioksidantas, apsaugantis nuo žalingo aplinkos poveikio ir audinių senėjimo.

Vitamino E turi įvairios daržovės, pavyzdžiui, salotos, morkos, kopūstai, špinatai, petražolės. Jo gausu įvairiuose grūduose, riešutuose ir jų aliejuose, ankštinėse daržovėse, kukurūzuose. Vitamino E randama kiaušinio trynyje, piene ir jo produktuose, pavyzdžiui, svieste. Be to, jo yra žuvyje ir žuvų taukuose, menkės kepenyse, mėsoje.

Kaip vyriškosios lyties atstovams gauti pakankamai vitamino C?

Vyrams taip pat reikėtų gauti pakankamai vitamino C – daugiausiai jo yra šviežiuose vaisiuose ir daržovėse, kurių per parą reikėtų suvalgyti atitinkamai po 300 g ir 500 g. Vitaminas C stiprina imuninę sistemą, kovoja su infekcijomis, dalyvauja kolageno gamyboje. Tai vienas stipriausių gamtoje žinomų antioksidantų. Jis padeda gauti energiją iš maisto, reguliuoja cholesterolio kiekį kraujyje, padeda pasisavinti geležį ir kt.

Vitamino C gausu erškėtuogėse, juoduosiuose serbentuose, paprikose, petražolėse. Šiuose maisto produktuose jo daugiau nei citrusiniuose vaisiuose. Vis dėlto naudinga valgyti įvairius vaisius ir daržoves, nes vitamino C žmogus gali gauti tik su maistu.  

Kuo vyrams svarbus cinkas?

Cinkas vyriškosios lyties atstovams tiesiog būtinas. Nors rekomenduojama jo paros norma yra apie 10 mg (kai kuriais atvejais – apie 20 mg), vyrams jo per parą gauti reikėtų net apie 30 mg. Cinkas ypatingas tuo, kad jis įeina į daugybės fermentų sudėtį. Ši medžiaga būtina normaliam augimui ir sveikimui, tačiau svarbiausia, kad jis reguliuoja reprodukcinių hormonų gamybą ir apykaitą. Cinkas svarbus kovojant su nervine įtampa, palaikant normalią nervų sistemos būklę ir energijos gavybą. Tai gana stiprus antioksidantas. Cinkas didina atsparumą įvairioms infekcijoms, skatina žaizdų gijimą ir prisideda prie normalios lytinės funkcijos.

Daugiausiai cinko yra kviečių sėlenose ir gemaluose, jaučių kepenyse, alaus mielėse ir lęšiuose bei kitose ankštinėse daržovėse. Jo taip pat randama liesoje mėsoje, riešutuose ir valgomosiose sėklose, kiaušiniuose, įvairiuose grūduose.

Kuo vyrams naudingas likopenas?

Likopenas išsiskiria savo unikalia struktūra ir cheminėmis savybėmis. Tai karotinoidas, kuris nudažo vaisius ir daržoves ryškiai raudona, oranžine ir geltona spalvomis. Teigiama, kad likopenas padeda apsisaugoti ne tik nuo prostatos, bet ir nuo širdies bei žarnyno ligų.

Žinoma, kad likopeno koncentracija organizme yra didesnė nei kitų karotinoidų ir jis atlieka labai svarbias funkcijas. Jis aktyvina imuninės sistemos procesus, greitina ląstelių atsinaujinimą, prisideda prie įvairių fermentų veiklos. Tai labai stiprus antioksidantas, kuris sujungia laisvuosius radikalus ir apsaugo ląsteles nuo pažaidos. Tokiu būdu ir užkertamas kelias įvairių ligų vystymuisi. Be to, likopenas ypatingai naudingas būtent vyrams, nes jis didina spermatozoidų koncentraciją ir gerina jų judrumą, vadinasi – prisideda prie geresnės vyrų lytinės sveikatos. Tyrimais įrodyta, kad reguliarus likopeno vartojimas padeda sumažinti ne tik prostatos vėžio išsivystymo riziką, bet gali turėti teigiamą poveikį sergant gerybine prostatos hiperplazija.

Daugiausiai likopeno yra greipfrutuose, arbūzuose, pomidoruose, papajose, raudonuosiuose pipiruose. Pagrindinis likopeno šaltinis yra maistas. Gautas su maistu jis kaupiasi įvairiuose organuose – ne tik kepenyse ar plaučiuose, bet ir prostatoje, dar vadinamoje priešine liauka.

Kodėl vyrams reikėtų valgyti daugiau linų sėmenų?

Linų sėmenys – vienas geriausių sveikųjų riebalų šaltinių. Juose taip pat yra antioksidantų, skaidulų, baltymų. Vis dėlto svarbiausia ir vertingiausia linų sėmenų sudėtinė dalis – naudingosios riebalų rūgštys, kurios organizmui suteikia įvairiapusę vertę. Manoma, kad linų sėmenys ypatingai naudingi vyrams, nes juose esantys lignanai gali padėti stabdyti ne tik prostatos vėžio navikų augimą, bet ir prisidėti prie sėkmingesnės gerybinės prostatos hiperplazijos kontrolės. Kai kurie tyrimai rodo, kad linų sėmenų vartojimas padeda reguliuoti vyriškųjų hormonų apykaitą. Tai ypač naudinga vyresniame amžiuje, kai mažėja bendrasis testosterono lygis ir daugėja jo metabolitų kiekis organizme.

Kuo naudingi augaliniai vaistiniai preparatai?

Žoliniai preparatai, pavyzdžiui, Prostamol Uno, turi uždegimą slopinantį, antiandrogeninį poveikį. Prostamol Uno yra tradicinis augalinis vaistas, kurio indikacijos pagrįstos tik ilgalaikiu vartojimu, skirtas palengvinti gerybinės prostatos hiperplazijos simptomus, tokius kaip šlapimo ištekėjimo pradžios vėlavimas, ilgiau trunkantis ir nutrūkstantis šlapinimasis, silpna šlapimo srovė, dažnas šlapinimasis (ypač nakties metu), gydytojui paneigus sunkias būkles. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.