Visuomenėje sklando daugybė mitų apie nugaros skausmus: vieni sako, jog nugaros skausmas atsiranda dėl patirtos traumos, dar kiti – jog dėl to, kad žmogus turi antsvorio, per dienų dienas prie kompiuterio sėdi netiesiai ir netaisyklingai… Kai kurie iš šių teiginių – gryna tiesa, tačiau nemažai yra mitų, kuriuos apie nugaros skausmus sukuria žmonės. Tad šįkart ir apžvelgiame keletą iš jų.
Mitai apie nugaros skausmus: kurie iš jų – tiesa?
Mitas: Sėdimas darbas kenkia nugarai.
Tiesa: Neretai statinė darbo padėtis tampa nugaros skausmų atsiradimo priežastimi, tad net ir tie, kurie per dienų dienas leidžia laiką biure prie kompiuterių ekranų ir sėdi tiesia, kartais pajaučia, kaip nugara tapo įsitempusi, ją pradėjo skaudėti. Net ir sėdint tiesiai reikia nepamiršti kas valandą padaryti trumpų pertraukėlių, kurių metu pasirąžyti, leisti įsitempusiems savo nugaros raumenims pailsėti. Jei jaučiate, jog dažnai vargina nugaros skausmas, o darbas biure prie kompiuterio yra neišvengiama, tuomet galbūt vertėtų pagalvoti apie stovimą stalą? Tokie stalai tapo itin populiarūs Švedijoje, Danijoje, Vokietijoje. Stovėti geriau nei sėdėti yra dėl to, jog stovint dirba daug daugiau raumenų, jei žmogus per ilgai sėdi vienoje vietoje, didėja rizika raumenų atrofijai išsivystyti kojose, sėdint raumenys tampa vis silpnesni. Be to, sėdėjimo poza dažnai būna netaisyklinga, o tai lemia nugaros skausmo atsiradimą.
Mitas: Sportuojant galima nesunkiai pažeisti nugaros raumenis ir dėl to gali atsirasti nugaros skausmas.
Tiesa: Nugaros raumenis galima pažeisti ne tik sporto klube, kilnojant sunkias štangas, bet užtenka kelti vos kelis kilogramus sveriantį dulkių siurblį namuose ir štai, jei tai darysite neteisingai, tuomet labai greitai galite pajusti, jog pažeidėte nugarą, atsirado nugaros skausmas.
Mitas: Nugaros skausmas kaip mat praeis, jei pagulėsite lovoje.
Tiesa: Taip, tai tiesa, nugaros skausmas gali sumažėti laikinai tuo atveju, jei leisite savo nugaros raumenims pailsėti – pagulėsite lovoje. Geriausia poza miegojimui tiems, kurie kenčia nuo nugaros skausmo, yra ant šono, suspaudus tarp kojų pagalvę.
Mitas: Kuo daugiau sveri, tuo didesnė rizika turėti nugaros skausmą.
Tiesa: Taip, tad jei nuolat būsite aktyvūs, sportiški, tuomet rizika nugaros skausmui atsirasti bus kur kas mažesnė. Nugaros skausmas turi sąsajų su antsvoriu ir tai paaiškinti labai paprasta: jeigu turite atsikišusį pilvelį, tik pagalvokite, kiek svorio tenka Jūsų nugarai papildomai prilaikyti? Nieko keisto, jog dėl to silpsta nugaros raumenys.
Mitas: Įvairūs nugaros pratimai gali sumažinti nugaros skausmą.
Tiesa: Taip, tai tiesa, reguliariai atliekami įvairūs nugaros pratimai išties gali būti puiki priemonė kovoje prieš nugaros skausmą, tik reikia nepamiršti juos atlikti reguliariai ir taisyklingai. Kokie gi tie pratimai, kurie stiprinti nugaros raumenų jėgą?
Vienas iš tokių pratimų yra labai paprastas: tereikia tik sulenkti kelius sėdantis, atliekant atsilenkimą iš gulimos padėties. Esant tokioje padėtyje, sulenkus kelius, yra daugiau apkraunami pilvo raumenys ir mažesnis krūvis tenka apatinei nugaros daliai, dėl to sumažėja stuburo pažeidimo rizika.
Dar vienas labai geras pratimas nugaros skausmui mažinti – visiems gerai žinomi atsilenkimai. Reguliariai ir taisyklingai atliekami atsilenkimai gerina nugaros būklę. Atliekant atsilenkimus stiprėja pilvo raumenys.
Mitas: Tinkamiausia sporto šaka tiems, kurie kenčia nuo nugaros skausmo, yra plaukimas.
Tiesa: Taip, vandenyje stuburo apkrovimas nedidelis, o ir traumos tikimybė yra maža, tad plaukimas puikiai tinka tiems, kuriuos vargina nugaros skausmas.
Pabaigai: Įdomus pastebėjimas apie tai, jog vyrai skausmą jaučia silpniau nei moterys
Kadais sklandęs mitas, jog vyrai mažiau skundžiasi dėl skausmo ir mažiau jį jaučia, buvo pagrįstas moksliniais tyrimais, kurie buvo atliekami Stanfordo ligoninėje, Kalifornijoje.
Tris metus trukusiame tyrime (2007-2010 m.) dalyvavo 11 000 tiriamųjų, kurie turėjo įvertinti skausmą dešimtbalėje sistemoje: 0 – neskauda, 10 – labai skauda. Paaiškėjo, jog vidutiniškai moterys tą patį skausmą vertino vienu balu aukščiau nei vyrai. [1]
Taigi, tyrimo rezultatai patvirtino, jog vyrai išties yra labiau pakantesni skausmui nei moterys.
Kaip bebūtų, tiek vyrams, tiek moterims skausmas sukelia diskomfortą, tad būtina jį malšinti vaistais nuo skausmo, keisti kasdieninius įpročius, gydyti ligą, kuri sukelia tą nemalonų simptomą, – skausmą.
[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3293998/#S8title