Ankstyva ejakuliacija ? Pagalba jau yra !

Priešlaikinė arba ankstyva ejakuliacija – tai viena dažniausių lytinės sveikatos problemų, kuri, deja, diagnozuojama bene rečiausiai. Nors anksčiau priešlaikinėhttps://prezervatyvai.net/prieslaikine-ejakuliacija ejakuliacija buvo laikoma tik psichologine bėda, šiandien vis daugiau kalbama apie tam tikrus serotonino apykaitos sutrikimus, kuriuos galima sėkmingai gydyti specialiai tam sukurtais vaistais.

Taigi kaip šiandien gali būti gydoma priešlaikinė ejakuliacija – problema, kuri gali griauti daugybės porų gyvenimą?

Svarbiausia veikti priešlaikinės ejakuliacijos priežastį

Priešlaikinė ejakuliacija pagal savo kilmę skirstoma į dvi pagrindines grupes:

  • Įgimtą, visą gyvenimą trunkančią arba pirminę priešlaikinę ejakuliaciją;
  • Įgytą, tam tikru gyvenimo momentu prasidėjusią arba antrinę priešlaikinę ejakuliaciją.

Ir įgimta, ir įgyta priešlaikinės ejakuliacijos problema dažniausiai yra fiziologinės kilmės sutrikimas, kurį galima sėkmingai gydyti. Vertėtų atsiminti ir tai, kad ankstyva ejakuliacija gali atsirasti ir dėl kitų ligų. Pavyzdžiui, jei tinkamai bus gydomas prostatitas arba kiti sėklos išmetimo procesą galintys paveikti sveikatos sutrikimą, tuomet geri pagrindinės ligos gydymo rezultatai turėtų labai teigiamai paveikti ir priešlaikinės ejakuliacijos problemą. Paprastai tariant, pašalinus pagrindinę problemą, turėtų pailgėti ir intravaginalinė trukmė, ir ejakuliacijos kontrolė. Šiandien gali būti taikomi ir nemedikamentiniai, ir medikamentiniai gydymo būdai – dėl jų geriausia pasitarti su gydytoju, nes kiekvienas atvejis yra individualus. Itin gerų rezultatų gali būti pasiekiama tuomet, kai gydymo metodai derinami tarpusavyje, o vyrą labai nuoširdžiai palaiko ir jo partnerė. Būtent, negalima nurašyti palaikymo – juk komandinis „darbas“ kur kas efektyvesnis, ar ne?

Elgsenos/ kognityvinė terapija

Šie metodai padeda geriau kontroliuoti artėjančią ejakuliaciją ir sėkmingiau suvaldyti procesą. Pirmiausiai vertėtų paminėti „start-stop“  arba „pradėk ir sustabdyk“ techniką, kuri pirmą kartą buvo aprašyta dar 20 amžiaus viduryje. Šią techniką savarankiškai taiko daugybė porų, tačiau tyrimai rodo, kad ilgalaikio efekto ji dažniausiai nesukelia. Technikos esmė paremta pertraukų darymu tuomet, kai jaučiama artėjanti kulminacija. Vis dėlto tokie sustojimai mažina spontaniškumą ir gali susilpninti susijaudinimą.

Kita technika, vadinama „užspaudimo technika“, buvo aprašyta 20 amžiaus antrojoje pusėje. Ji remiasi varpos suspaudimu ties galvutės apačia tuomet, kai jaučiama artėjanti kulminacija. Vis dėlto šios technikos priimtinos tikrai ne visiems, tad siūloma mokytis pažinti save, taikyti kvėpavimo ir nusiraminimo būdus, kad lytinis aktas nebūtų stabdomas, o maloniai tęstųsi toliau (juk dėl visiško sustojimo gali atsirasti kita problema – gali susilpnėti ar net išnykti erekcija). 

Jaunesni asmenys itin dažnai taiko masturbaciją prieš numatomą lytinį aktą. Natūralu, kad netrukus po masturbacijos atliekamas lytinis aktas gali trukti ilgiau, tačiau įvairūs tyrimai neparodo ilgalaikės naudos.

Vietinio poveikio preparatai, prezervatyvai, specialūs vaistai

Paprastai pradedama nuo vietinio poveikio preparatų. Tai kremai, geliai ir purškalai, kurie savo sudėtyje turi anestetikų, padedančių sumažinti varpos jautrumą ir atitolinti ejakuliacijos procesą. Dažniausiai tokiuose preparatuose naudojamas lidokainas ar kitos varpos desensibilizaciją sukeliančios medžiagos. Vis dėlto tokios priemonės patinka ne visiems – jas ne tik sunku tinkamai dozuoti, bet  jos gali reikšmingai sumažinti malonumą ne tik pačiam vyrui, bet ir jo antrajai pusei. Kitas minusas – tokių priemonių vartojimas mažina natūralų spontaniškumą. Be to, kai kurie asmenys alergiški sudedamosioms dalims.

Storesni, dvigubi prezervatyvai arba prezervatyvai su anestetikais – viena populiariausių priemonių, galinčių padėti ne tik nutolinti ejakuliaciją, bet ir apsisaugoti nuo neplanuoto nėštumo bei lytiškai plintančių ligų. Vis dėlto pačios problemos jie neišsprendžia, o kai kuriais atvejais gali ją net pagilinti. Be to, jie patinka ne visiems, o kai kurie jiems net alergiški.

Šiandien sukurta specialių preparatų, padedančių prailginti laiką iki ejakuliacijos ir pagerinti jos kontrolę. Lietuvoje yra vienintelis geriamas vaistas, kuris skirtas būtent šiai problemai gydyti. Tokį vaistinį preparatą gali paskirti tik gydytojas, tinkamai įvertinęs individualų poreikį ir paciento sveikatos būklę. Vertėtų pabrėžti, kad neapgalvota savigyda gali pridaryti tik papildomos žalos, nes vartojamuose vaistiniuose preparatuose ar maisto papilduose veikliosios medžiagos gali net nebūti. Dar blogiau, jei preparatuose randama žalingų medžiagų, kurios gali pakenkti dar labiau ne tik lytinei sveikatai, bet ir kitoms organizmo funkcijoms. Tad reikia būti labai atidiems ir dėl šios problemos kreiptis tik į patikimus, licencijuotus medicinos darbuotojus.

Farmacininkė Rūtelė Foktienė