Saulėtą vasaros dieną norisi atsigaivinti šaltu gėrimu. Parduotuvių lentynose akį traukia margaspalvės energinių gėrimų pakuotės. Ar galima juos gerti vietoje sodos vandens? Gal suteiks karštuoju metų laiku taip reikiamos energijos? Ką mano specialistai? Pagrindinis energinių gėrimų bruožas – juose yra kofeino, stimuliuojančio nervų sistemos darbą. Šie gėrimai iš tiesų suteikia žvalumo ir linksmumo. Poveikis trunka apie 3-4 valandas (yra identiškas kavai ar stipriai arbatai). Tai savaime nėra blogai. Problema ta, kad kofeino gali būti per daug, o žmonės to neįvertina. Negalima viršyti kofeino dienos normos, kuri yra vidutiniškai dviejose energinio gėrimo skardinėse.
Trumpa istorija
Viskas prasidėjo nuo Amerikos žinomų gamintojų, kurie sugalvojo gėrimus praturtinti kolos lapais ir kokos riešutais. Gėrimai judėjo į priekį kaip energiniai, jų pagrindinis veiksnys jau tada buvo kofeinas. Tačiau 1916 metais po teisminių procesų ir visuomenės spaudimo gėrimuose kofeino kiekis turėjo būti sumažintas. 1949 m. Čikagos verslininkas Mark Schwartz kaip alternatyvą įprastinei sodai su „tuščiomis” kalorijomis nusprendė gėrimą papildyti ne tik kofeinu, bet ir vitaminais, ir cukranendrių cukrumi. Šiuolaikiniuose energiniuose gėrimuose sudėtis apima vis tą patį kofeiną, guaraną, cukrų ar kitus saldiklius, tauriną, kartais ženšenį, vitaminus.
Kaip veikia šios pagrindinės medžiagos?
Kofeinas. Jis blokuoja adenozino receptorių darbą. Padidina ištvermę, žvalumą ir padeda kovoti su mieguistumu. Maksimali saugi dozė suaugusiems, neturintiems sveikatos problemų, yra 400 mg. Perdozavimas sukelia aritmiją, padidėjusį kraujospūdį. Kofeinas neigiamai veikia virškinimo sistemą: skatina apatinio stemplės sfinkterio atsipalaidavimą, sudarant palankias sąlygas rėmeniui (gastroezofaginiam refliuksui) atsirasti. Skrandžio turinys iš skrandžio pakyla į stemplę. Be to, kofeinas aktyvina skrandžio sulčių sekreciją, kas didina skrandžio opaligės atsiradimo pavojų.
Guarana. Pietų Amerikos augalas. Vaisius turi kofeino, alkaloidų teobromino ir teofilino bei taninų. Guarana pagerina atmintį, padeda kovoti su antsvoriu, gerina virškinimą. FDA (JAV Maisto ir vaistų valdyba) informacijos nepatvirtina, tačiau pripažįsta, kad guarana yra saugi sveikatai.
Taurinas. Amino rūgštis, kuri yra žuvyje ir mėsoje. Jis dalyvauja daugelyje organizmo fiziologinių procesų: veikia kaip neuromediatorius, reguliuoja lipidų apykaitą, veikia kaip antioksidantas ir šiek tiek kaip diuretikas. Rekomenduojama dozė yra 400 mg per parą. FDA pripažino medžiagą kaip saugią, tačiau mokslininkai neturi aiškaus supratimo, kaip jis veikia organizmą per didelėmis dozėmis.
L-karnitinas. Aminorūgštis. Jį gamina organizmas, be to, jis randamas mėsoje, žuvyje, paukštienoje, pieno produktuose. Dalyvauja riebalų rūgščių oksidacijos procesuose. Naudojamas inkstų ligų ir demencijos gydyme. Per didelis kiekis gali sukelti viduriavimą, pykinimą, vėmimą, mėšlungį.
Ženšenis. Vaistinis augalas. Stimuliuoja nervų sistemą, padeda įveikti padidėjusį psichinį ir fizinį stresą. Kai kuriais atvejais jis gali sukelti viduriavimą, galvos svaigimą, nemigą. Nepatariamas nėščioms moterims, vaikams, turintiems per didelį kraujo spaudimą.
Gliukozė greitai patenka į kraują ir dalyvauja oksidaciniuose procesuose. Raumenims, smegenims ir kitiems organams teikiama energija. Perteklinis cukraus vartojimas sumažina jautrumą insulinui, kas veda į antro tipo diabetą, vadinamą XXI amžiaus maru.
Energiniai gėrimai paprastai prisotinami angliarūgšte. Angliarūgštė dirgina skrandį, didina skrandžio rūgšties gamybą, gali išprovokuoti gastroezofaginį refliuksą. Jaučiantiems skrandžio skausmus, rėmenį, energinių gėrimų gerti nepatartina.
Energiniai gėrimai kenksmingi su:
Kava. Šiuo atveju bus kofeino „perdozavimas” ir poveikis gausis atvirkštinis – bendras jėgos sumažėjimas, o ne žvalumas. Gali kankinti galvos skausmas ir svaigimas, dirglumas, nemiga.
Alkoholiu. Alkoholis sustiprina kofeino poveikį, širdis gali nepajėgti susidoroti su iškilusia apkrova. Šis derinys slopina dėmesį, žmogus blogiau kontroliuoja save ir išgeria daugiau alkoholio. Greičiau ir pasigeria, nes energiniu gėrimu atskiestas alkoholis iš skrandžio į plonąjį žarnyną pašalinamas greičiau ir ten greičiau absorbuojamas. Daugelyje šalių energetiniai gėrimai ir alkoholio miksai yra visiškai uždrausti.
Sportu. Ypač rimtų treniruočių metu, kai pulsas yra greitas ir prakaitas bėga upeliais. Sportuojant ir taip netenkama daug skysčių, o kofeino turintys gėrimai pasižymi šlapimą varančiomis savybėmis. Galimos dehidratacija ir aritmija – iki širdies priepuolio.
Rizikos grupė – jaunuoliai
Deja, energinių gėrimų daugiausia įsigyja jaunimas iki 35 metų amžiaus (65% viso pirkėjų skaičiaus). Jaunuoliai dažniausiai šiuos gėrimus vartoja mokymosi periodu (55,9proc) bei vakarėlių metu (40,5proc.) – kur, beje, jie dažnai juos sumaišo su alkoholiu. Pagrindinis šalutinis poveikis, jaučiamas po energinių gėrimų suvartojimo yra pagreitėjęs širdies plakimas (42,1 proc.) ir rankų drebulys (20,2 proc.). Gydytojai įspėja: energiniai gėrimai gali sukelti širdies ritmo pažeidimą net ir sveikiems jauniems žmonėms. 250ml energetinių gėrimų per dieną yra riba sveikam jaunuoliui. Tačiau nereikia gerti prieš, sporto metu ar iškart po jo.
Kalbant apie vaikus, jiems gerti negalima. Kofeino vartojimas neigiamai veikia kalcio išteklius augančiame organizme, didelis saldžių gėrimų vartojimas kelia antsvorio ir nutukimo riziką. Ypač sekina jautrią vaikų psichikos sveikatą. 2014 metais seimas priėmė Maisto įstatymo pataisas, kuriomis uždrausta energinius gėrimus Lietuvoje parduoti nepilnamečiams.
Po energijos pakilimo – nuosmukis
Iš esmės energijos antplūdis yra apgaulė. Energiniai gėrimai atveria prieigą prie vidinio neliečiamojo energijos rezervo, kurį organizmas saugo ekstremalioms situacijoms. Jie nesuteikia realios galios, jie sunaudoja energijos „banką”. Tada kyla neišvengiamas nuosmukis – mieguistumas, apatija, dirglumas. Atsigauti reikės kelių valandų. Jei gėrimai vartojami pastoviai, kyla pavojus panikos priepuoliams, nemigai, nerimui ir net haliucinacijoms.
Gydytojai sutinka, kad sveikas žmogus gali gerti energinius gėrimus, „neperlenkiant lazdos“. Jie pravers, jei visgi, reikia greito efekto. Deja, žinomas atvejis, kai 35 metų Australijos vairuotojas kelyje išgėrė keturis puodelius kavos, po to 5 skardines energinio gėrimo ir mirė nuo širdies priepuolio tiesiog automobilyje. Visur turėtų nugalėti sveikas protas.
Parengė: L.Varanavičienė